منو

فشارسنج مچی چیست و چگونه از آن استفاده میشود؟

ابتلا به فشار خون، عارضه های بسیاری را به دنبال خواهد داشت. تقریبا به تمام کسانی که به این بیماری مبتلا هستند، چک نمودن روزانه میزان فشار خون توصیه می شود. چرا که با انجام این کار میتوان از پیشرفت روز افزون آن پیشگیری کرد. با بروز نوسانات فشار خون در بدن انسان، امکان سکته قلبی و مغزی، و یا حتی گرفتگی رگ ها قوت می گیرد. شما به راحتی می توانید با خرید فشارسنج مچی، به آسانی و در کمترین زمان ممکن، نسبت به سنجش فشار خون خود اقدام نمایید.

فشارسنج مچی برای اندازه گیری فشارخون غیرتهاجمی و تعیین فشارخون شریانی بزرگسالان مناسب است. بیشتر فشارسنج های امروزه میتوانند خیلی سریع و راحت فشار را اندازه گیری کرده و نتایج آن ذخیره کنند.

اندازه گیریی فشارخون با فشارسنج مچی

راهنمای خرید فشار سنج دیجیتالی مچی

فشارسنج چیست؟

دستگاه فشار خون، برای اندازه گیری فشار ناشی از جریان خون به دیواره رگ ها طراحی شده است. این دستگاه، مجهز به کاف است که دور بازوی فرد بسته می شود. با ورود هوا به کاف و متورم شدن آن، جریان خون در رگ ها متوقف می شود. سپس، کاف شروع به تخلیه می کند، شنیدن اولین صدای نبض، اندازه گیری فشار سیستولیک را نشان می دهد و به خون اجازه داده می شود تا مجدد در شریان ها جاری گردد. پایین ترین عدد در اندازه گیری فشار خون، مربوط به فشار دیاستولیک است که فشار ناشی از جریان خون بین ضربان های قلب را اندازه گیری می کند.

انواع فشارسنج دیجیتالی

فشارسنج های دیجیتالی انواع مختلی دارند. فشارسنج های دیجیتال به دو دسته مچی و بازویی تقسیم بندی می شوند. در همین ابتدای صحبت بگوییم که فشارسنج های بازویی از فشارسنج های مچی دقیق تر هستند، اما استفاده از فشارسنج های مچی راحت تر است.

فشارسنج مچی چیست؟

عکس فشارسنج مچی دیجیتالی

فشارسنج مچی چیست؟

همانطوری که گفتیم، فشارسنج مچی نوعی از انواع فشارسنج های دیجیتال است که افراد برای اندازه گیری فشار خون در منزل می توانند از آن استفاده کنند. اندازه آن کوچک و صفحه نمایشگر آن بزرگ است و همانند سایر فشارسنج ها، دو نوع فشار سیستولیک و دیاستولیک را اندازه گیری و بر روی صفحه نمایشگر نشان می دهد.

فشارسنج مچی بسیار کوچک و سبک است. چنین ویژگی هایی این دستگاه را به یک فشارسنج قابل حمل در همه جا تبدیل کرده است. شما می توانید در هر کجایی که هستید فشارسنج را دور مچ دست ببندید و تنها با فشار یک دکمه و در عرض چند ثانیه فشار خونتان را اندازه گیری کنید.

نکاتی جهت اندازه گیری فشار خون از طریق فشارسنج دیجیتالی مچی

فشارسنج های مچی نسبت به موقعیت بدنی حساس هستند و برای اندازه گیری صحیح، باید دست و مچ در سطح قلب قرار گیرد. فشارسنج های بازویی باید بالاتر از آرنج قرار گرفته و دستها صاف و مچ ها بسته نباشد.

انواع مختلف فشارسنج های مچی

عکس اندازه گیری فشار خون توسط فشارسنج مچی

دستگاه فشار خون مچی بهتر است یا بازویی

از جمله چالش هایی که در استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتال مچی وجود دارد دقت پایینتر و حساسیت نسبت به نوع قرارگیری دست نسبت به قلب است. که البته با رعایت نکات و اصولی در گرفتن فشار خون می توان تا حدی این مشکلات را کاهش داد.

اما مزایای دیگیری نیز وجود دارد که می تواند علت خوبی برای خرید و استفاده از دستگاه فشار خون مچی باشد. برخی از افراد (اشخاص خیلی چاق که دور بازوهایشان بیش از 17 اینچ است) قطر بازوی بیشتری نسبت به حداکثر اندازه کاف در فشارسنج بازویی دارند. استفاده از این نوع کاف ها برای این سبک افراد مشکل و گاه نشدنی است و اندازه گیری فشار در قسمت بازو برای آن ها دردناک است. اما استفاده از دستگاه فشارسنج مچی می تواند این مشکل را تا حد قابل توجهی رفع کند. برای استفاده از فشارسنج مچی تنها کافی است که آستین را برای چند سانت بالاتر ببرید تا کاف به خوری روی نبض مچ قرار گیرد و نتیجه دقیقتری را به شما ارائه دهد.

اندازه گیری فشار خون برروی مچ هم از دقت خوبی برخوردار است اما در مواقعی که فشار خون دقیق اهمیت دارد بهتر است از نوع بازویی استفاده کرد چراکه شریان های مچ باریکتر هستند و به اندازه سرخرگ های بازو نیستند. معمولا فشارسنج دیجیتال خانگی نتایج کمی با دستگاه های درمانگاهی متفاوت است. برای سنجش میزان تفاوت می توانید با دستگاه فشارسنج خود به مطب پزشک و یا درمانگاه مراجعه کرده و فشارخون را با هردو دستگاه اندازه گیری کنید. به این صورت میزان تفاوت را بدست خواهید آورد. اما بطور کلی دستگاه فشارسنج مچی یا بطور کلی دستگاه های دیجیتالی می توانند نتایج قابل اعتماد و نزدیکی را ارائه دهند.

نحوه گرفتن فشار خون با فشارسنج مچی

برای استفاده از فشارسنج بازویی باید آستین لباس خود را تا جایی که می شود بالا بزنید. حال اگر آستین تنگ باشد و روی دست فشار وارد کند باید کلاً لباس را در آورد. این پایان کار نیست و نحوه بستن کاف به دور بازو نیز مهم است. اول اینکه که کاف باید از جهت صحیح روی بازو قرار بگیرد.

در حالت راحتی بشینید و مچ بند را به مچ برهنه چپ ببندید. حتی لباس بسیار نازک هم احتمال خطا در اندازه گیری دارد پس فشارسنج را مستقیم روی دست ببندید. مچ بند را به اندازه 1 سانتی متر بالاتر از قوزک مچ قرار دهید. مچ بند باید محکم دور دست بسته شود اما نباید تنگ باشد.

توجه داشته باشید که مچ بند باید هم سطح قلب قرار بگیرد. فشارسنجی که روی بازو بسته شده به طور طبیعی با قلب در یک راستا قرار دارد اما در مورد فشارسنج مچی این طور نیست و باید مچ دست را جلوی قلب گرفت. دلیل این که گفته می شود فشارسنج مچی دقت کمتری دارد نیز همین نکته است. برخی از فشارسنج ها این قابلیت را دارند که اگر در وضعیت صحیحی قرار بگیرند علامت O.K روی نمایشگر آنها فعال میشود.

نحوه استفاده ار فشارسنج مچی

آموزش تصویری نحوه استفاده از فشارسنج مچی

اکثر فشارسنج ها روی کاف خود به شکل تصویری نحوه ی بستن صحیح کاف را آموزش می دهند. نکته ی دوم این که کاف نباید خیلی سفت یا شل باشد. بنابراین بستن کاف فشارسنج بازویی ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. اما فشارسنج مچی را می توانید به سرعت روی مچ بسته و در هر شرایطی فشار خود را اندازه گیری کنید.

برای استفاده از فشارسنج مچی با فشار دادن کلید خاموش / روشن دستگاه را روشن کنید.

پس از روشن شدن دستگاه، پمپ باد فعال میشود و تا فشار 190mmHg بالا میرود. اگر دستگاه هوشمند باشد در زمانی که فشار هوا کافی نباشد دستگاه به صورت خودکار 30mmHg بیشتر پمپ میشود. وقتی فشار اندازه گیری شد فشار داخل مچ بند تخلیه میشود و نتایج روی نمایشگر ظاهر میشوند. در هر زمان که مایل بودید با فشار دکمه خاموش / روشن میتوانید اندازه گیری را متوقف نمایید.

توصیه هایی کلی برای گرفتن فشار خون

 1. حداقل ۵ دقیقه قبل از گرفتن فشار خود استراحت نمایید.
 2. حداقل ۳۰ دقیقه قبل از گرفتن فشار، از مصرف سیگار، چای و قهوه اجتناب نمایید.
 3. برای گرفتن فشار صحیح حتما باید دست، عریان بوده و در سطح قلب روی تکیه گاه مناسب قرار گیرد.
 4. برای بار اول، هم فشار خون دست راست و هم دست چپ گرفته شود و دستی که فشار خون بالاتر دارد از این به بعد مبنای اندازه گیری فشار خون قرار می گیرد.
 5. سعی کنید روزی بیش از یکبار فشار خود را نگیرید. چندین بار گرفتن فشار خون و وسواس بخرج دادن باعث ایجاد اضطراب در شخص خواهد شد.
 6. هر بار فشار خود را با ذکر تاریخ ثبت نمایید.
 7. هنگام گرفتن فشار حرف نزنید و پا ها کراس اور (روی هم) نباشد.

خرید فشارسنج مچی

معرفی چند نمونه از بهترین و دقیقترین فشارسنج های مچی

1 -

فشارسنج دیجیتالی بیورر مدل BC08

فشارسنج دیجیتالی بیورر مدل BC08
فشارسنج مچی بیورر BC08 دستگاهی است در سایز متوسط با صفحه نمایشی نسبتاً بزرگ که علاوه بر میزان فشارخون، ضربان قلب، تاریخ و ساعت را نیز نشان داده و قابلیت ذخیره ی نتایج را در 50 تعداد برای 2 کاربر دارد.،
این فشارسنج مناسب مچ هایی با سایز 13.5 تا 22 سانتی متر بوده که این سایز جواب گوی مچ های کوچک نیز است. BC08 تنها با باتری های قلمی کار می کند و امکان شارژ با آداپتور برق را ندارد. BC08 قابلیت محاسبه و نمایش میانگین فشارخون را نیز داشته و همچنین تاریخ و ساعت ضبط هر بار تست فشار را نیز دارد.
مشخصات محصول
 • نوع کاربری
  خانگی
 • سنجش ضربان قلب
  دارد
 • تأمین انرژی از راه
  باتری
 • حافظه ذخیره نتایج
  بله
 • ابعاد
  80×70×27 میلی متر
 • وزن
  140 گرم
 • نوع صفحه نمایش
  LCD
 • سایز مناسب بازو مچ
  22 تا 13.5 سانتی متر
2 -

فشارسنج امرن مدل RS2

فشارسنج امرن مدل RS2
فشارسنج امرن (Omron) مدل RS2 فشارسنجی مچی دارای نشانگر کاف، نشانگر فشارخون بالا یا پایین و آشکارساز ضربان قلب نامنظم است. مشکلی که بسیاری از مردم در استفاده از فشارسنج های خانگی دارند این است که کاف دور مچ یا دور بازو را به اندازه ی کافی محکم نمی بندند و باعث ایجاد خطا می شوند. اما قابلیت جالب این فشارسنج این است که درصورتی که کاف به درستی بسته نشده باشد نشانگر مخصوصی روی صفحه به نمایش درمی آید.،
سایز کاف دور مچ 13.5 تا 21.5 سانتی متر است. این نوع فشارسنج ها علاوه بر فشار، تعداد ضربان قلب در دقیقه را نیز نمایش می دهند. ضربان قلب نامنظم (آریتمی) روی اندازه گیری فشار تأثیر می گذارد. چنانچه باوجود آریتمی قلبی، فشارسنج قادر به اندازه گیری فشار باشد، علاوه بر اعداد فشار سیستولیک و دیاسیستولیک، نشانگر ضربان قلب نامنظم روی صفحه نمایش داده می شود. پس از اندازه گیری فشار، چنانچه فرد در محدوده ی ریسک فشارخون بالا یا پایین باشد، علامت قلب روی صفحه نمایش شروع به چشمک زدن می کند.،
روی فشارسنج دو دکمه دیده می شود که یکی برای روشن/خاموش کردن آن و دیگری دکمه ی حافظه است. به طور خلاصه فشارسنج مچی امرن مدل RS2 دارای نشانگر درست بسته شدن کاف، نشانگر ریسکی بودن فشار، آشکارساز ضربان قلب نامنظم، سایز کاف 13.5 تا 21.5 سانتی متر و 30 حافظه ی ذخیره سازی است.
مشخصات محصول
 • نوع کاربری
  خانگی
 • سنجش ضربان قلب
  دارد
 • تأمین انرژی از راه
  باتری
 • حافظه ذخیره نتایج
  بله
 • ابعاد
  78x60x21 میلی متر
 • وزن
  101 گرم
 • نوع صفحه نمایش
  LCD
 • سایز مناسب بازو مچ
  13.5 تا 21.5 سانتی متر
3 -

فشارسنج ایزی لایف مدل KD-738

فشارسنج ایزی لایف مدل KD-738
فشارسنج ایزی لایف مدل KD-738 بر روی مچ بسته می شود و هم فشارخون و هم ضربان قلب را به شما نشان می دهد. این فشارسنج دارای کلیه تائیدیه های بین المللی اروپا و دارای مجوز وزارت بهداشت می باشد. این محصول فشار اندازه گیری شده شما را با تاریخ و ساعت ذخیره می کند.،
از ویژگی های این دستگاه 60 عدد حافظه ذخیره فشار همراه با تاریخ و ساعت می باشد. این دستگاه پس از اندازه گیری فشارخون شما به صورت خودکار پس از چند دقیقه خاموش می شود که باعث صرفه جویی انرژی و افزایش طول عمر دستگاه می شود. فشارسنج KD-738 تائیدیه WHO سازمان بهداشت جهانی را دارا می باشد.،
همچنین در کنار صفحه نمایش خط نشان گر فشارخون با رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز مشخص شده است که محدوده فشارخون را مشخص می کند. این محصول قابلیت تشخیص ضربان قلب نا میزان را دارد و درصورت نا میزان بودن ضربان قلب بر روی نمایش گر اعلام می کند. این دستگاه همراه با قاب نگه دارنده، دو عدد باطری، دفترچه راهنما به بازار عرضه شده است.
مشخصات محصول
 • نوع کاربری
  خانگی
 • سنجش ضربان قلب
  دارد
 • تأمین انرژی از راه
  باتری
 • حافظه ذخیره نتایج
  بله
 • ابعاد
  83x28x64 میلی متر
 • وزن
  110 گرم
 • نوع صفحه نمایش
  LCD
 • سایز مناسب بازو مچ
  15-20 سانتی متر
4 -

فشارسنج فرش لایف مدل T4

فشارسنج فرش لایف مدل T4
این محصول علاوه بر فشار، نمایشگر ساعت وتاریخ دارد و با استفاده از این ویژگی می توانید میزان فشارتان را در روز و ساعت محاسبه و ثبت کنید.،
یکی از ویژگی های این دستگاه حافظه داخلی آن است. پس از محاسبه فشار، این مدل به صورت خودکار پس از چند دقیقه خاموش می شود.،
این ویژگی باعث صرفه جویی انرژی و افزایش طول عمر مفید دستگاه می شود. این مدل دارای دو حافظه برای دو نفر است که می توانید مقادیر اندازه گیری شده را ذخیره نمایید. فشار سنج فرش لایف مدل T4 به همراه باتری و دفترچه راهنما به بازار عرضه شده است.
مشخصات محصول
 • نوع کاربری
  خانگی
 • سنجش ضربان قلب
  دارد
 • تأمین انرژی از راه
  باتری
 • حافظه ذخیره نتایج
  بله
 • وزن
  100 گرم
 • نوع صفحه نمایش
  LCD
 • سایز مناسب بازو مچ
  12.5 - 20.5 سانتی متر
5 -

فشارسنج دیجیتال مچی مدل 117004010

فشارسنج دیجیتال مچی مدل 117004010
این فشار سنج نسبت به صدا بسیار حساس است و حین کار با دستگاه فشار سنج الکترونیکی دیجیتالی باید در محیطی آرام و بی صدا بود.،
راحت و با وزن سبک می توان در هر زمان و هر مکان از آن استفاده کرد، و کلید فراخوان دستی به شما امکان می دهد تا داده های ذخیره شده را با خواندن یک بار جستجو کنید، تا زمان، فشار و تعداد نبض را نشان دهد. حداکثر 90 مجموعه داده را ذخیره می کند.
مشخصات محصول
 • نوع کاربری
  خانگی
 • سنجش ضربان قلب
  دارد
 • تأمین انرژی از راه
  باتری
 • حافظه ذخیره نتایج
  بله
 • ابعاد
  80x110x80 میلی متر
 • وزن
  230 گرم
 • نوع صفحه نمایش
  LCD
 • سایز مناسب بازو مچ
  13.5 19.5 سانتی متر
6 -

فشارسنج امرن مدل RS1

فشارسنج امرن مدل RS1
فشارسنج مدل RS1 محصولی از برند امرن (Omron) است که برای مصارف خانگی طراحی و تولید شده است. استفاده از این محصول بسیار ساده است و پس از بستن آن، تنها با فشار دادن دکمه روی آن آغاز به کار می کند. این فشارسنج دور مچ بسته می شود و علاوه بر اندازه گیری میزان فشارخون، تعداد ضربان قلب در دقیقه را نیز نمایش می دهد.،
ضربان قلب نامنظم روی اندازه گیری فشار تأثیر می گذارد. حافظه این دستگاه قابلیت ذخیره ی 30 نتیجه را دارد که البته با نصب اپلیکیشن این دستگاه می توان این اعداد و میانگین آن ها را مشاهده کرد. انرژی مورد نیاز فشارسنج RS1 با استفاده از دو باتری نیم قلمی تأمین می شود. با استفاده از دستگاه RS1 می توانید به راحتی فشارخون خود را اندازه بگیرید و مجموعه نتایج آن را مشاهده نمایید.
مشخصات محصول
 • نوع کاربری
  خانگی
 • سنجش ضربان قلب
  دارد
 • تأمین انرژی از راه
  باتری
 • حافظه ذخیره نتایج
  بله
 • ابعاد
  83x74x70 میلی متر
 • وزن
  87 گرم
 • نوع صفحه نمایش
  LCD
7 -

دستگاه فشار سنج مدیسانا مدل BW-82E

دستگاه فشار سنج مدیسانا مدل BW-82E
مشخصات محصول
 • نوع کاربری
  خانگی
 • سنجش ضربان قلب
  دارد
 • تأمین انرژی از راه
  باتری
 • حافظه ذخیره نتایج
  بله
 • ابعاد
  100x90x80 میلی متر
 • وزن
  175 گرم
 • نوع صفحه نمایش
  LCD
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهتری مارک های فشارسنج مچی کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده دستگاه فشار خون مچی می توان به برند امرن، براون، امسیک، بی ول، زنیتمد، اکیومد، فرش لایف، ایزی لایف، ای ان دی، سیتی زن، زنیت، کنیگ، شیان و سانیتاس اشاره کرد.
قیمت فشارسنج مچی چند است؟
قیمت انواع فشارسنج مچی از 600 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، دقت اندازه گیری، نوع نمایشگر، حافظه دستگاه، نوع و سایز کاف و ... بستگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/24
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد