منو
طوطی کالا >زیبایی و سلامت>ابزار سلامت>فشارسنج>فشارسنج عقربه ای یا دیجیتالی

فشارسنج عقربه ای بهتر است یا فشارسنج دیجیتالی؟

ویژگی های مشترک در فشارسنج عقربه ای و دیجیتالی

دو ویژگی مشترک در این دو نوع فشار سنج وجود دارد که از بارز ترین آن ها این است که هردوی آن ها فشار خون را به درستی اندازه گیری می کنند و نشان می دهند! کیسه هوا یا کاف فشارسنج های با کیفیت از جنس مرغوب و ضد حساسیت است و از لحاظ بهداشتی قابل استفاده برای تمام اعضای خانواده می باشند که این ویژگی می تواند برای هردوی فشارسنج ها مشترک باشد.

فشارسنج عقربه ای

فشارسنج عقربه ای نوعی از فشارسنج است که علاوه بر استفاده در مراکز درمانی نظیر درمانگاه و کلینیک و … کاربرد خانگی هم دارند. فشارسنج عقربه ای همانطور که از اسمش پیداست، به سبب صفحه ی عقربه ای اندازه فشار خون را نمایش می دهد.

این فشارسنج ها دارای کیسه هوا یا کاف هستند که به دور بازوی افراد بسته می شود و توسط یک تلمبه کوچک تا حدی باد میشوند که شریان ها بر اثر فشار بسته شوند. در اینجور مواقع یک گوشی پزشکی زیر کیسه هوا میگذارند تا با شنیدن اولین نبض و آخرین نبض، فشار بالا و با قطع صدای نبض ، فشار پایین به دست بیاید.

فشارسنج عقربه ای

برای استفاده از این فشارسنج، معمولا یک فرد دیگر برای شما این کار را انجام می دهد چرا که استفاده از آن برای خودتان ممکن است دشوار و یا غیر قابل انجام باشد نتیجه درست و دقیق را در بر نداشته باشد.

فشارسنج دیجیتالی

این نوع از فشار سنج ها معمولا مصرف خانگی دارند ولی نه لزوما چرا که اگر فشارسنج دیجیتالی از دقت بالایی برخوردار باشد و ضریب خطای بسیار کمی داشته باشد و همچنین جنس کاف یا کیسه هوای آن مرغوب و آنتی آلرژی و بهداشتی باشد، میتوان از آن ها در مراکز درمانی نیز استفاده کرد، فشارسنج دیجیتال در دو نوع بازویی و مچی در بازار موجود است، یعنی کیسه هوای آن روی مچ دست یا بازوی افراد بسته می شود.

با لمس یک دکمه بر روی دستگاه، کیسه به صورت خودکار باد کرده و درست مثل فشارسنج عقربه ای تا حدی باد می شود که نبض شریان قطع شود. و سپس باز به صورت خودکار باد کیسه به آرامی تخلیه شده و نتیجه فشار خون نمایش داده می شود.

فشار سنج دیجیتالی

یکی از تفاوت های فشارسنج دیجیتالی با عقربه ای در این است که میزان فشارخون برروی مانیتور دستگاه نمایش داد می شود. برخی از فشارسنج های دیجیتال علاوه بر نمایش و اندازه گیری فشار خون، تعداد ضربان قلب را هم نمایش می دهند و گاهی می توانند تشخیص آریتمی دهند.

فشارسنج دیجیتال نیازی به گوشی های پزشکی ندارند. معمولا دارای سیستم خاموشی خودکار هستند در غیر این صورت با دکمه خاموش و روشن، بعد از اتمام کار دستگاه را خاموش می کنیم. برخی از آن ها منبع تغذیه باتری دارند و یا با آداپتور کار می کنند. که این به ساختار دستگاه بستگی دارد. همچنین مهم است طرز استفاده از فشارسنج دیجیتالی را به خوبی یاد بگیرید.

صفحه ی نمایشگر فشارسنج های دیجیتالی معمولا از نوع ال سی دی هستند، برخی از آن ها ارقام و نوشته ها را رنگی و برخی دیگر به صورت سیاه و سفید نمایش می دهند.

اکثر این دستگاه ها حافظه برای ثبت نتایج دارند، به این منظور شما می توانید برای چک کردن و مقایسه اندازه های فشار خونتان از این قابلیت استفاده کنید.

فشارسنج دیجیتالی

نکته حائز اهمیت دیگر که در این دستگاه نمایان است، استفاده آسان و راحت از آن است که به شما این امکان را می دهد تا خودتان بتوانید فشار خونتان را اندازه گیری کنید و دیگر نیازی نیست فرد دیگری برای شما کمک کند.

ویژگی هایی که در بالا برای یک فشارسنج دیجیتال نام برده شد، ویژگی های یک فشارسنج دیجیتال استاندارد و با کیفیت است. برای نتیجه گیری و چک کردن دقیق فشار خونتان بهتر است یک دستگاه شناخته شده و تایید شده از نظر کیفیت و دقت سنجش انتخاب کنید. در غیر این صورت احتمال خطا در اندازه گیری فشار خون بسیار بالاتر می رود.

فشارسنج عقربه ای بهتر است یا دیجیتالی؟

فشار سنج ها چه از نوع عقربه ای و چه از نوع دیجیتال، اگر کیفیت بالایی داشته باشند، فشار خون را درست نشان می دهند. حال این به خود ما بستگی دارد که استفاده از کدام نوع برایمان راحت تر و قابل قبول تر است.

به طور مثال، اگر شما فردی را در کنار خود دارید که می تواند به صورت دقیق با فشارسنج عقربه ای، فشارخونتان را اندازه گیری کند و سرعت و راحتی استفاده برایتان حائز اهمیت نیست و یا این فشار سنج را مخصوص کلینیک یا مرکز درمانی مدنظر دارید، می توانید فشارسنج عقربه ای را انتخاب کنید.

اما اگر سهولت در استفاده از فشارسنج و سرعت در نمایش نتیجه، همچنین قابل استفاده به صورت شخصی برایتان مهم است و همچنین نیاز به ذخیره نتایج و مقایسه آن ها با هم دارید، اقدام به خرید فشارسنج های دیجیتال کنید.

فشارسنج دیجیتالی با آنالوگ و عقربه ای

نکته دیگر که قطعا افراد به آن توجه می کنند قیمت محصول مورد نظرشان است. فشارسنج های عقربه ای به دلیل کلاسیک بودن و کارایی سخت تری که به نسبت فشارسنج های دیجیتال دارند، از قیمت پایین تری برخوردار هستند، فشارسنج های دیجیتال به دلیل امکانات پیشرفته تر و سهولت انجام کار قیمت بالاتری دارند.

به طور کل، موضوعی که در خرید یک فشارسنج مهم است، کیفیت و دقت بالای دستگاه و همینطور استاندارد بودن آن است.

اندازه گیری و چک کردن دقیق فشار خون می تواند تاثیر مهم و حیاتی در سلامت شما داشته باشد پس در خرید دستگاه فشارسنج تمامی نکات را درنظر داشته باشید.

ویژگی های مشترک در فشارسنج عقربه ای و دیجیتالی

دو ویژگی مشترک در این دو نوع فشار سنج وجود دارد که از بارز ترین آن ها این است که هردوی آن ها فشار خون را به درستی اندازه گیری می کنند و نشان می دهند!
کیسه هوا یا کاف فشارسنج های با کیفیت از جنس مرغوب و ضد حساسیت است و از لحاظ بهداشتی قابل استفاده برای تمام اعضای خانواده می باشند که این ویژگی می تواند برای هردوی فشارسنج ها مشترک باشد.

گرفتن فشار خون

توصیه هایی برای گرفتن فشار خون

  1. حداقل ۵ دقیقه قبل از گرفتن فشار خود استراحت نمایید.
  2. حداقل ۳۰ دقیقه قبل از گرفتن فشار، از مصرف سیگار، چای و قهوه اجتناب نمایید.
  3. برای گرفتن فشار صحیح حتما باید دست، عریان بوده و در سطح قلب روی تکیه گاه مناسب قرار گیرد.
  4. برای بار اول، هم فشار خون دست راست و هم دست چپ گرفته شود و دستی که فشار خون بالاتر دارد از این به بعد مبنای اندازه گیری فشار خون قرار می گیرد.
  5. سعی کنید روزی بیش از یکبار فشار خود را نگیرید. چندین بار گرفتن فشار خون و وسواس بخرج دادن باعث ایجاد اضطراب در شخص خواهد شد.
  6. هر بار فشار خود را با ذکر تاریخ ثبت نمایید.
  7. هنگام گرفتن فشار حرف نزنید و پا ها کراس اور (روی هم) نباشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/07/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد