منو

فریزبی چیست و چگونه بازی می شود؟ راهنمای خرید فریزبی

فریزبی چیست؟

فریزبی (به انگلیسی Frisbee) نوعی وسیله بازی پلاستیکی است که از یک صفحه مدور لبه دار به قطر ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر و وزن بین ۱۱۰ تا ۲۰۰ گرم درست شده است. صفحه فریزبی به واسطه شکل آیرودینامیک خود، قادر است تا پس از پرتاب شدن مدتی روی هوا معلق بماند یا به صورت چرخان چرخان مسافتی را طی کند.

عکس فریزبی

راهنمای خرید دیسک فریزبی

فریزبی که به نام های دیسک پرنده یا دیسک نیز شناخته می شود، در انجام بازی های مختلف، تفریحات دوستانه یا خانوادگی و یا تمرین دادن سگ استفاده می شود. نحوه بازی به این صورت است که صفحه را به آسمان پرتاب می کنند و آن را می گیرند.

تاریخچه فریزبی

فکر طراحی این صفحه مدور پلاستیکی در سال های دهه ۵۰ به فکر والتر فردریک موریسن رسید. او در ساحل کالیفرنیا با یک تابه کوچک کیک پزی با دختری به اسم لو که بعدها به همسری او در آمد، بازی می کرد. بعدها او اسم این وسیله بازی را صفحه پلوتو گذاشت و آن را در بازارهای محلی می فروخت.

این وسیله به سرعت، محبوب بچه ها و بزرگ ترها شد تا سرانجام در سال ۱۹۵۷ آقای موریسن امتیاز این اسباب بازی را به شرکت کالیفرنیایی وام- او فروخت.

عکس اولین دیسک فریزبی جهان

عکس اولین فریزبی - بشقاب مخصوص غذای frisbie

این شرکت متوجه شد که بیشتر نوجوان ها به این وسیله فریزبی Frisbie می گویند که در آن زمان نام یک شیرینی پای معروف بود. شرکت وام-او هم این وسیله را با اندکی تغییر، فریزبی Frisbee نام گذاشت تا با اسم آن نوع شیرینی کمی متفاوت باشد.

ورزش فریزبی چیست؟

رشته فریزبی یکی از ورزش های مفرح کم تر شناخته شده است که به عنوان Frisbee Ultimate نیز نامیده می شود. انجام این رشته ورزشی باعث تقویت سیستم هوازی و غیر هوازی ورزشکار شده و باعث بالا رفتن آمادگی جسمانی وی می شود.

بازی فریزبی را در محیط باز با هر وسعتی مثل پارک، حیاط خلوت و یا در ساحل با حداقل حضور دو نفر می توان انجام داد. بازی به صورت پر تاپ و دریافت صفحه طبق قوانین خاصی است.

فریزبی در حدود ۴۰ نوع سبک بازی مختلف دارد که بر اساس دیسک ها با ابعاد و وزن های مختلف طبقه بندی می شوند. از حدود ۴۰ سبک مختلف، تعداد ۷ سبک آن بطور رسمی توسط فدراسیون جهانی فریزبی حمایت می شود. بازی های فریزبی آلتیمیت، فریزبی گلف، حرکات نمایشی انفرادی با فریزبی در فدراسیون جهانی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

ورزش فریزبی

عکس ورزشکاران در حال انجام ورزش فریزبی

ورزش التیمیت فریزبی

توسعه و محبوبیت دیسک های فریزبی تا جایی پیش رفت که به یکی از ورزش های کشور آمریکا تبدیل شد. التیمیت فریزبی ورزشی بدون برخورد است که بین دو تیم 7 نفره در یک زمین مستطیل شکل برگزار می شود.

افراد برای امتیاز گیری فریزبی را به هم تیمی خود که در طرف دیگر در زمین حریف قرار دارد پاس می دهند. هر پاس کامل برابر یک امتیاز مشخص است. قوانین اصلی این بازی این است که ورزشکار هنگام گرفتن فریزبی نباید قدم اضافی بردارد.

هر گونه پاس نادرست و ناقص، پرتاب فریزبی خارج از محیط مسابقه باعث می شود تا مالکیت فریزبی از تیم خطاکار گرفته شود، و تیم مقابل بازی را در دست بگیرد. تیم مدافع باید با یارگیری مناسب، از رسیدن پاس جلوگیری کند و فریزبی را بدون برخورد فیزیکی در هوا بگیرد. تیم مقابل باید سعی کند فریزبی را جایی از زمین حریف ارسال کند که هم تیمی مشکل کمتری برای دریافت آن داشته باشد.

این ورزش تا سال ۱۹۶۷ میلادی جز ورزش های المپیکی نبود اما با افزایش تعداد علاقه مندان در طول سال ها باعث شد تا به صورت رسمی جزء بازی های المپیک شود.

فواید ورزش فریزبی

ورزش فریزبی برای سلامتی و روانشناسی افراد بسیار مفید است. برخی از فواید آن عبارتند از :

  1. افزایش توانایی های بدنی:بازی در فریزبی شامل حرکات متنوعی از جمله دویدن، پرش، پرتاب و گرفتن توپ است که بهبود توانایی های بدنی فرد را به همراه دارد.
  2. کاهش وزن: بازی در فریزبی به عنوان یک ورزش کاردیو و مصرف کننده انرژی بالا، به کاهش وزن کمک می کند.
  3. افزایش هماهنگی: بازی در فریزبی نیازمند هماهنگی بین بازیکنان است. به همین دلیل، بازی در فریزبی می تواند بهبود هماهنگی و همکاری در گروه را به همراه داشته باشد.
  4. کاهش استرس: ورزش فعالیت بدنی است که به کاهش استرس و افزایش انرژی و خلقیت کمک می کند.
  5. افزایش اعتماد به نفس: بازی در فریزبی به دلیل نیازمندی به تصمیم گیری سریع و تصمیمات درست، می تواند به افزایش اعتماد به نفس و اطمینان از خود کمک کند.
  6. تقویت روابط اجتماعی: بازی در فریزبی به دلیل بودن یک ورزش تیمی، می تواند روابط اجتماعی را تقویت کند و افراد را به هم نزدیک تر کند.

چگونه فریزبی را پرتاب کنیم؟

برای پرتاب صفحه فریزبی باید انگشت اشاره را روی لبه فریزبی و سه انگشت دیگر را زیر صفحه قرار دهید. سپس باید به پهلو نسبت هدفی که گرفته اید بایستید. اگر راست دست هستید، پهلوی راستتان و اگر چپ دست هستید پهلوی چپتان.

پرتاب فریزبی

نحوه پرتاب صحیح دیسک فریزبی

ابتدا دستتان را به سمت داخل بدن در ناحیه شکم نگه دارید سپس آرنج را به طور کامل باز کنید و با رها کردن فریزبی انگشت ها را به سمت هدف نشانه بگیرید. سطح فریزبی باید تمام مدت با سطح زمین موازی باشد.

نکات مهم هنگام خرید فریزبی

انتخاب مدل

اولین قدم در خرید فریزبی توجه به مدل آن است. بطور کلی این نوع از محصولات سبک و پرتابی در دو مدل بشقابی و حفره ای (سوراخ دار) طراحی و تولید می شوند که شما می توانید بسته به سلیقه و همچنین نحوه در دست گرفتنِ راحت تر هر یک از آنان یکی را به انتخاب خود، خریداری نمایید.

وزن فریزبی

نکته دوم مربوط به وزن دیسک شما می شود که طبق استانداردهای تعیین شده برای فریزبی ها باید آنان از وزنی نزدیک به ۱۷۰ گرم برخوردار باشند که البته امروزه بنا به دلایل بسیار زیادی که وجود دارد، تولید کنندگان دست به طراحی و تولید دیسک هایی ۱۰۰ گرمی و حتی بالای ۱۸۰ گرمی نیز زده اند که قطعا می توانند در استفاده های طولانی مدت سبب ایجاد صدماتی برای شخص بازیکن شود.

جنس بدنه

نکته بعدی در انتخاب و خرید فریزبی توجه به جنس بدنه آن است. یادتان باشد فریزبی شما حتما باید از جنسی مقاوم و ضد خش با توجه به برخوردهای پیاپی که ممکن است با سطوح سخت و سفت داشته باشد، برخوردار بوده و روکش آن نیز بصورت کاملا نرم برای قرارگیری درست انگشت بر روی زیر و روی محصول در نظر گرفته شده باشد. اغلب فریزبی ها از متریال های پلاستیکی ساخته و پرداخته می شوند.

قطر محصول

قطر یک فریزبی در واقع نشان دهنده کوچک و یا بزرگ بودن آن است و باید با توجه به سایز دست افراد در این خصوص تصمیم گیری شود؛ یعنی افراد کوچکتر از فریزبی هایی با قطر کمتر و بزرگسالان از محصولاتی با قطر بیشتر استفاده نمایند که قطعا در لذت و ارائه کیفیت بازی آنان نیز کاملا این مورد محسوس است.

برای مثال فریزبی Ultimate قطر ۲۷ سانتی متر ایجاد شده است. از طرف دیگر دیسک های دیسک گلف کوچکتر هستند و قطری در حدود ۲۱ سانتی متر دارند. دیسک های استفاده شده برای فریزبی فری استایل بین ۲۱ - ۲۷ سانتی متر تقریباً متفاوت است.

frisbee dog photo

عکس سگ در حال بازی با فریزبی

قطر فریزبی برای سگ بسیار متفاوت است. از حدود ۱۵ سانتی متر شروع می شود و تا ۲۴ سانتی متر می رسد. دیسک مناسب باید بسته به اندازه سگ انتخاب شود. به اصطلاح مینی فریزبی نیز موجود است. اینها فقط حدود ۶-۷ سانتی متر قطر دارند. این باعث می شود که آنها را به راحتی در جیب خود حمل کنید.

لبه های آن

فاکتور مهم بعدی در خرید فریزبی ها توجه به لبه های آن ها است که در برخی از مدل ها بصورت دایره ای و خمیده شده به سمت داخل در نظر گرفته می شود و در برخی از مدل ها نیز بصورت کشیده به قسمت های بیرونی تعبیه شده است. فراموش نکنید اصل بازی با دیسک های فریزبی، نحوه درست در دست گرفتن آن ها است و برای این منظور شکل لبه های محصول انتخابی شما بسیار می تواند حائز اهمیت باشد.

ضد آب بودن

با توجه به اینکه اغلب مردم از فریزبی های خود در محیط های مرطوب همچون چمنِ پارک ها و یا حی ممکن است در کنار خطوط ساحلی کشورمان بخواهند از این وسیله سرگرم کننده و هیجان انگیز استفاده نمایند، بهتر است حتی المقدور به سراغ خرید محصولی بروید که از لایه ای مقاوم در برابر جذب رطوبت و همچنین خاصیت ضد آبی برخوردار باشد.

انتخاب رنگ

امروزه فریزبی ها در انواع و اقسام طرح ها و رنگ ها تولید و به بازار عرضه شده اند و این شما هستید که باید با توجه به سلیقه و نظر خود اقدام به تهیه نمودن یکی از آن ها نمایید. خریداران عزیز توجه داشته باشند برخی از فریزبی ها دارای نوارهای شبرنگی برای نمایش پرواز دیسک در محیط های تاریک هستند.

انتخاب رنگ فریزبی

فریزبی در رنگ های مختلف و متنوع

قیمت فریزبی

قیمت فریزبی با توجه به نام برند، کیفیت محصول و همچنین طراحی آن تعیین می شود و از آنجایی که این وسیله بازی در ارتباط تنگاتنگی با سلامت دستان شما قرار دارد، توصیه می کنیم با کمی هزینه بیشتر از خرید محصولات بی کیفیت موجود در بازار جدا خودداری کنید و به دنبال فریزبی باشید که بتواند برایتان تا مدت ها ماندگار شود و دچار شکستگی نشود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
دیسک فریزبی چیست؟
فریزبی نوعی وسیله بازی پلاستیکی است که از یک صفحه مدور لبه دار به قطر ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر و وزن بین ۱۱۰ تا ۲۰۰ گرم درست شده است. صفحه فریزبی به قادر است تا پس از پرتاب شدن مدتی روی هوا معلق بماند یا به صورت چرخان چرخان مسافتی را طی کند.
فواید ورزش فریزبی چیست؟
از جمله فواید ورزش فریزبی می توان به افزایش توانایی های بدنی، کاهش وزن، افزایش هماهنگی، کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس و تقویت روابط اجتماعی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/26
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
فریزبی مدل ISPS Ultimate جنس EVA
فریزبی مدل ISPS Ultimate جنس EVA
فریزبی اولتیمیت جنس پلاستیک مدل FE27
فریزبی اولتیمیت جنس پلاستیک مدل FE27
دیسک فریزبی تن زیب جنس پلاستیک ساخت ایران
دیسک فریزبی تن زیب جنس پلاستیک ساخت ایران
فریزبی تابک مدل بن تن سبک دبل دیسک کورت
فریزبی تابک مدل بن تن سبک دبل دیسک کورت
آلتیمیت فریزبی تابک مدل آرش جنس پلاستیک
آلتیمیت فریزبی تابک مدل آرش جنس پلاستیک
فریزبی تن زیب مدل پره ای
فریزبی تن زیب مدل پره ای
دیسک فریزبی رجال مدل 5 پر جنس پلاستیک
دیسک فریزبی رجال مدل 5 پر جنس پلاستیک
دیسک فریزبی تابک مدل چیتا سبک آلتیمیت جنس پلاستیک
دیسک فریزبی تابک مدل چیتا سبک آلتیمیت جنس پلاستیک
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر سمر
15:27 - 1402/07/21
عالی بود بهترین
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد