منو

فرز مینیاتوری چیست، انواع آن کدام است و چه کاربردهایی دارد؟

در صنایع مختلف مانند جواهرسازی، چوب، مجسمه سازی، دندان سازی و ... از ابزارالات متفاوتی استفاده می شود. یکی از این ابزارها فرز مینیاتوری می باشد. فرز مینیاتوری یکی از ابزارهای پرطرفدار در صنعتی چوب و دیگر صنایع است. سبک وزن بودن، قابلیت حمل آسان، ابزارک های جانبی فراوان از جمله مواردی هستند که موجب می شوند شما این دستگاه را برای کارگاه یا حتی استفاده خانگی انتخاب کنید.

فرز مینیاتوری

دستگاه فرز مینیاتوری و متعلقات مربوط به آن

اگر قصد خرید فرز مینیاتوری یا کسب اطلاعات مفید درباره این ابزار کاربردی را دارید در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید.

فرز مینیاتوری چیست؟

فرز مینیاتوری یا فرز حکاکی در واقع کوچکترین عضو از گروه فرزها است که دلیل نامگذاری آن کوچک بودن جثه آن است. این فرز با وجود ابعاد کوچک، کاربردهای گسترده ای دارد. فرز مینیاتوری می تواند در انجام کارهای مختلف از برش های ساده گرفته تا سایش سطوح و نیز پولیش کردن به شما کمک کند

اندازه و ابعاد فرز مینیاتوری به قدری کوچک است که همانند یک قلم می توان آن را در دست گرفت. همانطور که می دانید دستگاه فرز دارای یک موتور است که محور آن با سرعت بالا و به صورت گردشی حرکت می کند. به سر سنگ فرز می توان انواع ابزار برنده، سنباده، فرچه و پولیش و ... وصل کرد.

کاربرد فرز مینیاتوری چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، این ابزار محبوب از دامنه استفاده متنوعی برخوردار است. با استفاده از فرز مینیاتوری می توان سوراخ های بسیار ریز، حجم تراشی های کم و کوچک، برش کاری، ایجاد طرح های بسیار ظریف و خاص و ... را روی چوب یا هر متریال دیگری انجام داد. در واقع فرز مینیاتوری یک ابزار همه کاره و جذاب است که طیف گسترده ای از کارها را انجام می دهد.

البته کاربردهای فرز مینیاتوری تنها به این موارد محدود نمی شود بلکه کارکرد دقیق و با ظرافت این فرز کوچک باعث شده در قالب سازی، منبت کاری، تراشکاری، طلا سازی، ساخت ماکت، پولیش کاری فلزات، معرق کاری، مجسمه سازی، مبلمان سازی، رنگ برداری، زنگ زدایی فلزات و حتی در صنعت زیبایی و حتی در کاشت ناخن و دندان پزشکی (فرز دندانپزشکی) استفاده شود. در واقع به کمک سری های متنوعی که این دستگاه دارد می توان از آن کاربردهای متنوعی انتظار داشت.

کاربرد فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری ابعاد بسیار کوچکی دارد و حتی می توان آن را مانند یک قلم (البته بزرگ تر از قلم های رایج هست) در دست گرفت. همین مورد به شما اجازه می دهد که پروژه های کوچک و مینیاتوری مانند انواع ماکت را با استفاده از تیغه ها و ابزارهای مخصوص فرز مینیاتوری، بسازید.

شلنگ خرطومی فرز مینیاتوری

شلنگ خرطومی فرز مینیاتوری یک شلنگ فلزی مارپیچ است. داخل این شلنگ، یک شلنگ به صورت سیم بکسل وجود دارد که به شفت دستگاه متصل می شود. بعد از روشن شدن دستگاه، سیم داخل شلنگ به چرخش در می آید. در این حالت می توان با قرار دادن تیغه های مختلف بر روی کولت دستگاه از آن استفاده کرد.

یکی از دلایل مهم در استفاده از دستگاه فرز مینیاتوری بجای فرز انگشتی، وجود این شلنگ خرطومی پرکاربرد است. شلنگ خرطومی به دلیل وزن پایین و امکان اتصال سری های مختلف، تسلط و قدرت مانور بیشتری به کاربر می دهد.

شلنگ خرطومی باید از انعطاف پذیری و ظرافت بالایی برخوردار باشد. هم چنین باید برای افزایش طول عمر آن، داخل شلنگ را در فواصل زمانی معین گریس کاری نمایید.

شلنگ خرطومی فرز مینیاتوری

عکس شلنگ خرطومی فرز مینیاتوری

تفاوت فرز انگشتی با فرز مینیاتوری

اگر بخواهید یک فرز بزرگتر نسبت به دستگاه فرز مینیاتوری پیدا کنید قطعاً فرز انگشتی اولین گزینه مورد نظر در ذهن شما خواهد بود. فرز انگشتی و فرز مینیاتوری ابزار هایی هستند که به یکدیگر شباهت زیادی دارند و موارد استفاده از آنها نیز تا حدودی شبیه به یکدیگر است. اما این دو ابزار در کل با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

اولین و اصلی ترین تفاوت میان این دو ابزار مربوط به قدرت موتور آنها است که موتور فرز انگشتی دارای قدرت بیشتری به نسبت فرز مینیاتوری است. موتور تاثیر مستقیمی روی سرعت چرخش دارد و با توجه به قدرت موتور، فرز انگشتی از سرعت بی باری بیشتری برخوردار است. وزن و ابعاد فرز مینیاتوری به نسبت انگشتی کمتر است که حمل و نقل کار را آسان می کند.

یکی دیگر از مهم ترین تفاوت ها میان این دو ابزار، کاربرد استفاده از آنها است که فرز مینیاتوری به خاطر ظرافت بالایی که در طراحی آن وجود دارد می توان از آن در کارهای حساس مانند دندانپزشکی، حکاکی روی متریال های مختلف و … استفاده کرد، اما کاربرد فرز انگشتی صنعتی است و بیشتر برای کارهای سایشی استفاده می شود. قطر کولت فرز انگشتی معمولا ۶ یا ۸ میلی متر است.

پس در حالت کلی فرز انگشتی نمونه بزرگتر و صنعتی تر فرز های میناتوری هست. فرز انگشتی دارای توان موتور بیشتر، قدرت بالاتر، وزن بیشتر و قطر گولت بزرگتری هستند.

انواع فرز مینیاتوری

فرزهای مینیاتوری با توجه به منبع تغذیه شان به انواع فرز برقی، شارژی و بادی یا پنوماتیک تقسیم بندی می شوند.

1 - فرز مینیاتوری بادی

فرز بادی مینیاتوری مجهز به چرخ دنده هایی است که به شفت مرکزی فرز وصل می شوند. بر اثر فشار باد این چرخ دنده ها شروع به چرخش می کنند و شفت را با سرعت زیادی می چرخانند. با توجه به این که مدل بادی این فرز فاقد موتور الکتریکی است، بسیار ظریف طراحی شده و کاربرد فراوانی دارد. فرز بادی در صورت داشتن کیفیت ساخت مناسب و روغن کاری مطلوب در فواصل زمانی معین می تواند طول عمر مفید بالایی داشته باشد.

خرید اینترنتی فرز مینیاتوری

استفاده از فرز مینیاتوری برای حکاکی و طراحی روی چوب

2 - فرز مینیاتوری برقی

همانطور که مشخص است این نوع فرز به وسیله برق کار می کند. فرز برقی مینیاتوری از یک موتور آرمیچری تشکیل شده که به وسیله چرخ دنده های مختلف سرعت آن را به 40000 دور در دقیقه می رساند.

3 - فرز مینیاتوری شارژی

مدل شارژی فرزهای مینیاتوری ساختاری مشابه نوع برقی آن دارند و عدم نیاز به منبع برقی تفاوت این دو مدل می باشد. در واقع این فرز مینیاتوری برای مکان هایی که دسترسی به برق دشوار است گزینه ای مناسب خواهد بود و تنها کافیست باتری آن همیشه شارژ باشد.


دستگاه فرز مینیاتوری شارژی

عکس فرز مینیاتوری شارژی

مهمترین نکات در خرید فرز مینیاتوری یا فرز حکاکی

در راهنمای خرید دستگاه فرز مینیاتوری نکاتی وجود دارد که لازم است در هنگام انتخاب و خرید این دستگاه مورد توجه قرار بگیرد. این نکات عبارتند از:

قدرت موتور (توان)

توان و قدرت موتور فرزهای مینیاتوری با یکدیگر متفاوت است. محصولاتی که دارای توان بالاتر هستند، برای انجام کارهای سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرند.

سرعت گردش آزاد

سرعت گردش این محصول حداکثر ۴۰۰۰۰ دور در دقیقه است. به طور معمول، سرعت این دستگاه باید بین ۲۵ تا ۴۰ هزار دور در دقیقه باشد.

اندازه و سایز کولت

به طور معمول، سایز کولت در این دستگاه برابر با ۶ میلی متر است. البته بر روی بعضی از این محصولات می توان کولت ۸ میلی متر را نیز وصل کرد.

کنترل سرعت یا دیمر

در بعضی از فرزهای مینیاتوری، کلید با نام دیمر یا کنترل سرعت وجود دارد که به کاربر این امکان را می دهد تا تسلط بیش تری بر روی دستگاه داشته باشد و سرعت آن را کم و یا زیاد کند.

کاربرد فرز مینیاتوری چیست

استفاده از فرز مینیاتوری یا فرز حکاکی در حکاکی روی انگشتر

شلنگ خرطومی فرز حکاکی

برخی از فرزهای مینیاتوری قابلیت نصب شلنگ را دارند که به آن ها فرزهای مینیاتوری خرطومی گفته می شود. این قطعه از یک شلنگ فنری با قابلیت چرخش ساخته شده است. داخل این شلنگ یک سیم وجود دارد. استفاده از این شلنگ باعث راحتی در انجام کار می شود. شلنگ خرطومی در واقع یک رابط است که نباید تاب داشته باشد تا در هنگام کار مشکلی ایجاد نکند.

قیمت فرز حکاکی مینیاتوری

قیمت فرز مینیاتوری حکاکی بسته به قدرت فرز، لوازم جانبی، خرطومی داشتن و یا نداشتن، برند دستگاه، تعداد اقلام همراه، گارانتی و خدمات پس از فروش آن متغیر است. برندهای مختلف آمریکایی، اروپایی، ژاپنی و چینی این دستگاه را تولید می کنند که هر کدام با قیمت های مختلفی در بازار موجود هستند.

انواع و کاربرد سری های فرز مینیاتوری

در تعریف اینکه فرز مینیاتوری چیست توضیح دادیم که از آن در مشاغل و صنایع مختلف جهت کارهایی مانند حکاکی، برشکاری، صیقل دادن و … استفاده می شود. نکته مهم این است که برای انجام دادن هر کدام از این کارها نیاز به سری یا مته مناسب داریم؛ به همین خاطر فرز مینیاتوری را می توان بر اساس سری آنها تقسیم بندی کرد. در ادامه این مطلب هر کدام از این سری ها را معرفی کرده و کاری که انجام می دهد را بیان می کنیم.

 • سری چوب: با استفاده از این سری ها که شکل مته دارند و نوک تیز هستند می توانیم روی انواع چوب ها کارهای مربوط به معرق کاری، منبت کاری و حکاکی را انجام دهیم.
 • سری فرم دهی: برای فرم دهی چوب و ساخت محصولات دکوراتیو از این سری استفاده می شود و شکلی که می خواهیم را با کمک آن به وجود می آوریم. این مدل از سری ها دارای شکل های خرطومی، کروی و استوانه ای هستند.
 • سری سنباده زنی: با استفاده از این نوع از سری می توان روی سطوح چوبی و برخی از فلزات کارهای مربوط به سنباده زنی و پولیش کاری را جهت پرداخت و رنگ آمیزی آماده کنیم. این سری ها دارای شکل های مختلفی مانند سری فرچه ای و کاسه ای هستند که آلودگی ها را از روی سطوح پاک می کنند.
 • سری برشکاری: این نوع از سری ها شبیه صفحه سنگ فرز هستند؛ اما در مقیاس کوچک تر از آنها. با کمک این سری ها برخی از فلزات در ضخامت کم و همچنین چوب را می توانیم برش دهیم.
 • سری سنگ زنی: از سری های سنگ زنی برای لایه برداری و همچنین حکاکی روی سنگ ها استفاده می شود.
 • سری سوراخکاری: یکی دیگر از انواع سری ها، مدل سوراخکاری آن است که با کمک آن می توانیم مانند دریل روی سطوح چوبی کارهای مربوط به سوراخکاری را انجام دهیم.

انواع سری های فرز مینیاتوری

عکس انواع سری های فرز مینیاتوری

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه

فرز مینیاتوری به واسطه دور بالا می توانند بسیار خطرناک باشند. در صورت استفاده نادرست و نداشتن اطلاعات کافی از این دستگاه خطر در کمین شما نشسته است. با وقت گذاشتن و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای محصول و یا خواندن این مقاله و موارد مشابه می توانید با این کالا آشنایی لازم را پیدا کنید.

همچنین توصیه شده که برای کار با این دستگاه باید حتماً از عینک و نقاب مخصوص استفاده کنید. در ذهن داشته باشید که به هنگام تعویض تیغه، حتما باید دوشاخه را از منبع برق جدا کنید. برای باز کردن مهره دستگاه یک دکمه قفل کن در قسمت گلوگاه فرز روی بدنه قرار دارد که با فشردن آن و گردش شفت دستگاه، شفت ثابت شده و مهره دستگاه توسط آچار باز می شود.

نکات ایمنی مربوط به دستگاه شامل موارد زیر است:

 • زمان استفاده و مدت زمانی که از دستگاه فرز مینیاتوری (فرز حکاکی) استفاده می کنیم مهم است و نباید بیش از حد دستگاه را روشن نگه داشت و با آن کار کرد.
 • نباید فشار زیادی به دستگاه وارد نکنیم.
 • نباید در هوای بارانی و مرطوب از دستگاه فرز مینیاتوری استفاده کنیم.
 • باید از مته ها و سری های مناسب با نوع مواد و متریال استفاده کنیم.
 • تمیز کاری ابزار پس از استفاده یکی از کارهایی است که همیشه باید آن را انجام دهیم.

رعایت این نکات باعث می شود تا دستگاه طول عمر بیشتری داشته باشد و بتوانیم همیشه با کیفیت بیشتری با آن کار کنیم.

بهترین مدلهای فرز مینیاتوری

جمع بندی

در این مقاله شما را با فرز مینیاتوری و استفاده آن در مشاغل مختلف آشنا کردیم. همچنین متوجه شدید که در خرید این فرز چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهید. اکنون با شناخت و داشتن اطلاعات کافی می توانید این ابزار کاربردی را با توجه به نیاز خود تهیه نمایید و در انجام طیف گسترده ای از کارها از آن به خوبی بهره ببرید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع فرز مینیاتوری چند است؟
قیمت فرز مینیاتوری از 500 هزار تومان تا 18 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، نوع فرز (برقی، شارژی یا بادی)، توان و قدرت، وزن و ابعاد، سرعت حرکت آزاد و اقلام همراه آن بستگی دارد.
بهترین مارک و برند های فرز مینیاتوری کدامند؟
از بهترین شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به فرز مینیاتوری رونیکس، توسن، محک، سیلور، بوش، کرون، هیوندای، اکتیو تولز، باس، ادون، المکس، آنکور، استرانگ، اینتیمکس، بوش، ماکیتا و درمل اشاره کرد.
کاربرد فرز مینیاتوری چیست؟
با استفاده از فرز مینیاتوری می توان سوراخ های بسیار ریز، حجم تراشی های کم و کوچک، برش کاری، ایجاد طرح های بسیار ظریف و خاص و ... را روی چوب یا هر متریال دیگری انجام داد. در واقع فرز مینیاتوری یک ابزار همه کاره و جذاب است که طیف گسترده ای از کارها را انجام می دهد.
فرز مینیاتوری در چه صنایعی کاربرد دارد؟
فرز مینیاتوری یا فرز حکاکی در قالب سازی، منبت کاری، تراشکاری، طلا سازی، ساخت ماکت، پولیش کاری فلزات، معرق کاری، مجسمه سازی، مبلمان سازی، رنگ برداری، زنگ زدایی فلزات و حتی در صنعت زیبایی و کاشت ناخن و دندان پزشکی استفاده می شود.
تاریخ به روز رسانی : 1402/07/07
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
فرز مینیاتوری درمل مدل Dremel 9100-21 Fortiflex
فرز مینیاتوری درمل مدل Dremel 9100-21 Fortiflex
فرز مینیاتوری درمل مدل 4-65-4000
فرز مینیاتوری درمل مدل 4-65-4000
فرز انگشتی مینیاتوری گلکس پرو مدل s1j مجموعه 40 عددی
فرز انگشتی مینیاتوری گلکس پرو مدل s1j مجموعه 40 عددی
فرز مینیاتوری المکس مدل FG 322
فرز مینیاتوری المکس مدل FG 322
فرز مینیاتوری رونیکس مدل 3401
فرز مینیاتوری رونیکس مدل 3401
مجموعه 23 عددی فرز مینیاتوری شارژی سیلور مدل GTP01A21
مجموعه 23 عددی فرز مینیاتوری شارژی سیلور مدل GTP01A21
مجموعه 180 عددی فرز مینیاتوری ادون مدل ED-JIS-6085
مجموعه 180 عددی فرز مینیاتوری ادون مدل ED-JIS-6085
فرز مینیاتوری دی تک مدل TMF-99
فرز مینیاتوری دی تک مدل TMF-99
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد