منو

معرفی و خرید بهترین غذای خشک انواع پرندگان زینتی

پرندگان خانگی موجودات کوچک شگفت انگیزی هستند که حال و هوای تازه ای به خانه میدهند. بسیاری از ما در خانه از پرندگان زینتی به عنوان یک همدم نگهداری می کنیم. پرندگان نیز مانند سایر حیوانات نیازهای اولیه ضروری و حیاتی دارند که باید به آنها توجه شود که مهمترین آنها تغذیه و غذای پرندگان است.

پرندگان می توانند بسیاری از مواد غذایی که ما استفاده می کنیم را بخورند اما آیا خوراندن غذای انسان به پرندگان صحیح است یا اینکه آنها غذای مخصوص به خود را باید بخورند؟

در ادامه مطلب از طوطی کالا پاسخ این سوال را خواهیم داد و به بررسی انواع بهترین غذای خشک پرندگان خواهیم پرداخت، پس با ما تا انتها همراه باشید.

آیا دادن دانه برای پرندگان به عنوان غذا کافی است؟

استفاده از دان به عنوان تنها غذای پرنده اشتباه است زیرا غذای پرندگان باید شامل انواع ویتامین، پروتئین و مواد مغذی دیگر باشد. بهتر است که با مطالعه این مقاله به اطلاعات کامل و مناسبی در خصوص رژیم غذای پرندگان دست پیدا کنید تا پرنده ای سرحال و تندرست داشته باشید.

راهنمای خرید غذای مخصوص پرندگان

راهنمای خرید غذای مخصوص پرندگان

غذای پرندگان باید شامل تمام مواد مغذی، پروتئین، سبزیجات، میوه جات، آجیل، غلات و کلسیم باشد. کمبود مواد مغذی در پرندگان ایجاد مشکلات زیادی برای آنها میکند و طول عمر او را کاهش می دهد. لذا توجه کنید که دراستفاده از هیچ یک زیاده روی نکنید. پرندگان در صورت دریافت غذای سالم و مفید همیشه سرحال و سالم هستند. توجه به بهبود غذای پرندگان مهمترین وظیفه ما به عنوان نگهدارنده پرنده است.

مزایای استفاده از غذای مخصوص برای پرندگان چیست؟

همانطوری که اشاره شد غذای پرنده باید به گونه ای باشد که تمام مواد مغذی که بدن پرندگان به آن ها نیاز دارد را تامین کند. پرندگان حیوانات بسیار حساسی هستند و این که چه غذایی می خورند، بسیار مهم است، چرا که بر سلامت آن ها اثر مستقیم دارد.

این موضوع را باید در نظر داشته باشید که هر پرنده با توجه به گونه ای که دارد، غذایی باید برای آن تهیه شود که مواد غذایی که بدن او به آن ها نیاز دارد را تامین کند. هم چنین میزان غذا برای هر پرنده متفاوت است.

لیست غذای پرندگان

نگاهی به لیست مفید غذای پرندگان می اندازیم:

عکس غذای مخصوص پرندگان

غذای پرندگان باید متنوع و مغذی باشد

حبوبات: برخی از پرندگان علاقه شدیدی به مصرف حبوبات دارند و باید حتما افرادی که از آن ها نگهداری می کنند استفاده از این خوراکی خوشمزه را در رژیم غذایی آن ها قرار دهند. حبوبات سرشار از پروتئین هستند از اینرو به عنوان غذای پرندگان گزینه بسیار خوبی به شمار می آیند و برای بالانس جیره غذایی آنها بسیار موثر است.

برای استفاده از این غذا برای پرندگان باید ابتدا چند مدل از حبوبات را بدون ادویه بجوشانید و پس از سرد شدن در اختیار او بگذارید. توجه کنید که از دادن حبوبات خام به پرندگان خودداری کنید زیرا این کار مشکلات بسیار زیادی را برای آنها به وجود می آورد.

سبزیجات: یکی از بهترین و سالم ترین غذاها برای پرندگان استفاده از سبزیجات تازه و شسته شده با برگهای تیره است. سبزیجاتی مانند هویج، نخود فرنگی، مارچوبه، بروکلی و …. از بهترین انتخاب ها برای غذای پرندگان محسوب می شوند. سبزیجات در کنار دیگر مواد غذایی تکمیل کننده مناسبی برای غذای پرندگان به شمار می آیند.

خوردن سبزیجات توسط پرندگان

عکس خوردن سبزیجات توسط پرندگان

نان: نان هم به دلیل دارا بودن فیبر در ترکیب آن یکی از محبوب ترین غذای پرندگان محسوب می شود. مخصوصا نان های گندم دار از سمت پرندگان هم مورد استقبال قرار می گیرد. توجه نمایید که در استفاده از هیچ یک از مواد غذایی نباید زیاده روی کنید.

گندم: حتما شما هم گاهی کنار پنجره برای پرندگان دانه های گندم پاشیده اید و متوجه هجوم آنها برای خوردن آن بوده اید. گندم در بین برخی از پرنده ها دارای محبوبیت غذایی می باشد که از جمله این ها می توان مرغ و خروس را نام برد اما در بین پرندگان دیگر نیز این غذا غذایی محبوب و پر مصرف به شمار می آید. برای مصرف برخی پرنده ها باید گندم را آسیاب و نرم کرد.

گندم را می توانید به عنوان یک صبحانه مفید و مناسب به پرنده بدهید. گندم به دلیل پروتئین و کربوهیدراتی که دارد یکی از بهترین غذای پرندگان به شمار می آید. تمام پرندگان از گندم استقبال می کنند و مقدار زیادی از آن را در زمان کوتاهی تمام می کنند. توجه کنید که ممکن است مصرف زیاد آن باعث امتناع پرنده از خوردن بقیه مواد غذایی شود.

فلفل: اگر در خانه از طوطی نگهداری میکنید شاید برایتان جالب باشد که بدانید آنها از خوردن فلفل تند لذت می برند زیرا زبان آنها می تواند این تندی را تحمل کند. شما می توانید داخل فلفل تند را با مغز تخمه پر کنید و به طوطی بدهید. مطمئن باشید که او از اینکه چنین تنوع غذایی را برایش فراهم می کنید بسیار لذت خواهد برد و با آواز خواندن از شما تشکر خواهد کرد.

میوه: از دیگر مواد مغذی که در لیست غذای پرندگان از اهمیت زیادی برخوردار است و برای آنها مفید می باشد باید از میوه نام برد.

انواع میوه ها از خوراکی های مورد علاقه پرندگان هستند که سرشار از مواد مغذی و ویتامین است. انبه، موز، توت، انار، گیلاس، گلابی، آناناس،طالبی، نارنگی، سیب و غیره میوه هایی هستند که پرندگان زینتی به خوردن آنها علاقمندند.

طوطی در حال خوردن میوه

عکس طوطی در حال خوردن میوه موز

از آنجایی که بیرون ماندن میوه در هوای آزاد خیلی زود باعث فاسد شدن آن می شود از اینرو 2 ساعت پس از قرار دادن آن در قفس پرنده، آن را بیرون بیاورید.

جوانه: جوانه ها یکی از لذیذ ترین غذای پرندگان به حساب می آیند. اگر انواع جوانه را بشویید و در اختیار او قرار دهید خودتان متوجه اشتیاق او برای خوردن جوانه ها خواهید شد. جوانه ها سرشار از مواد مغذی هستند که برای سرحال بودن و سالم بودن پرندگان بسیار تاثیرگذار است.

پاستا: حتما تعجب خواهید کرد اگر به شما بگویم که پرندگان عاشق ماکارونی و پاستا هستند. اگر می خواهید این غذا را برای طوطی که از آن نگهداری می کنید،سرو کنید. مقداری پاستا پخته شده را با مقداری سبزیجات مخلوط کردهو به او بدهید. اگر مقداری کره بادام زمینی هم به این ترکیب اضافه کنید حتما طوطی شما یه اشتیاق بیشتری به خوردن آن می پردازد.

بلال: اگر بلال را در آب بجوشانید و کمی روغن گیاهی به آن اضافه کنید یکی از بهترین غذای پرندگان را تهیه کرده اید. به یاد داشته باشید که پاپ کورن به دلیل داشتن چربی برای پرندگان مضر است.

آجیل: پرندگان از خوردن آجیل سیر نمی شوند اما باید به میزان آن توجه کنید و از زیاده روی و دادن آجیل شور به پرندگان بپرهیزید.

ارزن : این ماده غذایی از جمله غذا هایی می باشد که عموما برای پرنده های کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل این مسئله می تواند این طور بیان شود که این پرنده ها به علت کوچک بودن عضلات و دستگاه گوارش خود نمی توانند غذاهای دیگری را به راحتی مصرف کنند.

عکس دانه ارزن

عکس دانه ارزن غذای مخصوص پرندگان کوچک

غذای مخصوص عروس هلندی

عروس هلندی در ردیف پرندگان زینتی و زیبایی است که طرفداران زیادی آن را برای نگهداری در خانه خریداری میکنند. عروس هلندی از خانواده طوطی ها است که از نظر جثه از آنها کوچکتر استیکی از مهمترین نکاتی که باید به آن دقت کنید غذای عروس هلندی است.

باید با آگاهی کامل از نوع غذاهای مورد علاقه این پرنده، غذاهای ممنوعه برای او و همچنین با توجه به سن پرنده، غذای مناسب را در منوی غذای روزانه او قرار دهید.

غذای مورد علاقه عروس هلندی

غذای عروس هلندی بیشتر شبیه مرغ عشق است و دانه های ارزن به شدت دوست دارد. میزان خوراک مورد نیاز عروس هلندی دو وعده در روز و هر وعده 20 گرم یا سه وعده در روز و هر وعده 15 گرم می باشد. تخم آفتابگردان، شاهدانه و کتان نیز در لیست غذایی آن قرار دارند، اما تنها با مصرف این مواد، مواد مغذی لازم برای عروس هلندی تأمین نمی شود.

غذای مورد علاقه عروس هلندی

لیست غذاهای مورد علاقه عروس هلندی

برای تأمین مواد مغذی لازم، رژیم غذایی عروس هلندی باید شامل میوه ها، سبزیجات و آجیل باشد، با این حال باید در مصرف آن ها محدودیت داشته باشیم. رژیم غذایی این پرنده شامل پروتئین، مواد معدنی، کربوهیدرات، چربی و ویتامین است و در طول فصل های مختلف هم به تغییراتی دچار می شود. اما باید توجه داشت که میزان مصرف هیچکدام از این مواد بیش از حد نباید باشد.

غذای خشک یا پلت مخصوص عروس هلندی

غذای خشک یا پلت مخصوص عروس هلندی که شامل دانه های مختلف و مقوی می باشد در فروشگاهای مخصوص غذای پرندگان (حضوری یا اینترنتی) عرضه میشود. استفاده از این نوع غذاها میتواند یک رژیم غذایی کامل و مناسب برای عروس هلندی فراهم کند.

با توجه به علاقه شدید این پرنده به دانه ها، بهتر است از سنین کمتر پرنده را به خوردن این نوع غذاها عادت بدهید. چون بعد از اینکه عادت به خوردن را گرفت، تغییر رژیم غذای آن برای شما سخت و زمانبر خواهد بود.

غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی

یکی از مهمترین ممنوعیت های غذایی عروس هلندی پرهیز از لبنیات است. در دو ماه اول از دادن تخمه زیاد به جوجه پرهیز کنید. هر 10 روز یکبار آنهم به تعداد بسیار کم به او تخمه بدهید. همچنین از دادن میوه و سبزیجات زیاد در این دوران به جوجه عروس هلندی جدا خودداری کنید.

عکس غذا خوردن عروس هلندی

عکس دان خوردن عروس هلندی

آووکادو، میوه های هسته دار، پیاز، سیر، شکلات، نمک، کافئین، الکل، قارچ، فست فود و غذاهای شور و چرب و پرادویه از ممنوعه ترین مواد غذایی است که هیچ وقت برای عروس هلندی سرو نشود.

غذای مخصوص پرنده فنچ

به جرئت می توان گفت یکی از محبوب ترین پرنده ها بین مردم فنچ ها هستند. اگه دوست دارید این پرنده ها را نگهداری کنید، باید به غذای آنها خیلی اهمیت بدهید. عمر این پرنده های دوست داشتنی بین ۴ تا ۷ سال می باشد، که به کیفیت غذایی که می خورند بستگی دارد. برای غذا دادن به فنچ ها باید یک رژیم غذایی متعادل حاوی دانه و مکمل های غذایی تهیه کنید. همچنین یه موضوع خیلی مهم که باید مورد توجه قرار گیرد، تعویض آب آشامیدنی هر روزه فنچ ها می باشد.

در رژیم غذایی آن ها باید سبزیجات، میوه و یا اسفناج وجود داشته باشد و هم چنین می توانید به فنچ خود خیار و هویج رنده شده نیز بدهید. میوه هایی مانند سیب و موز نیز برای این پرندگان زیبا بسیار مفید هستند، چرا که در رشد و نگهداری استخوان آن ها تاثیر بسزایی می گذارد.

عکس غذا خوردن پرنده فنچ

غذاهای مورد علاقه پرنده فنچ

یکی از گروه های غذایی که باید در غذای فنچ ها به مقدار کافی باشد، کلسیم است. دامپزشکان بیان کرده اند که غذای پرنده باید بیشتر توسط صاحب پرنده آماده شود. هم چنین از موادی که در ساخت مواد غذایی پرنده در خانه می توانید استفاده کنید، شامل: نخودفرنگی پخته، چغندر، سیب زمینی هندی یا شیرین، کدوتنبل، کلم برو کلی، جوانه بروکسل، کاهو، موز، برگ شلغم، سیب، برگ کرفس، کاسنی فرنگی، زردآلو، پنیر رنده شده، جعفری، مرکبات، تخم مرغ آب پز و تخم آفتابگردان پوست کنده و بی نمک می باشد.

غذای مخصوص پرنده مرغ عشق

پرنده مرغ عشق از پرندگان بسیار حساس و دوست داشتنی هستند. افرادی که این پرنده را نگهداری می کنند باید بدانند که اگر برنامه غذایی مناسب برای آن ها فراهم نشود، ممکن است طول عمر آن ها کاهش یابد.

غذای مناسب برای پرنده مرغ عشق، شامل دانه ها، تیره گندمیان و بقولات است. علاوه بر این، میوه هایی با رنگ سبز تیره یا پرتقالی تیره، سبزیجات، پروتئین هایی کاملا پخته شده مانند گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی نیز به عنوان یکی از مواد غذایی مناسب برای پرنده عشق محسوب می شوند.

عکس مرغ عشق در حال دانه خوردن

عکس پرنده مرغ عشق در حال غذا خوردن

ارزن یکی از محبوب ترین مواد غذایی برای مرغ عشق است. این پرنده، علاوه بر این که ارزن را به عنوان یک ماده غذایی مورد علاقه قرار می دهد، آن را به عنوان یک اسباب بازی هم استفاده می کند. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که ارزن دارای ذخایر چربی است که ممکن است باعث چاقی پرنده شود، به همین دلیل باید به میزان مناسبی به آن ها داده شود.

هم چنین، می توانید از غلات صبحانه غیر شیرین، برنج، پاستا، نان گندم و لوبیا نیز برای تنوع در برنامه غذایی پرنده عشق استفاده کنید.

غذای مخصوص پرنده مینا

افرادی که قصد نگهداری پرنده مینا یا مرغ مینا را دارند باید به این مهم توجه داشته باشند که تغذیه مناسب یکی از موارد حیاتی در نگهداری این پرندگان می باشد. غذای پرنده مینا باید دارای ارزش غذایی بسیار بالا و کیفیت مناسب باشد که تمامی مواد غذایی لازم برای بدن پرنده را تأمین کند.

عکس غذا خوردن پرنده مرغ مینا

عکس غذای مخصوص پرنده مرغ مینا

پرنده مینا به دو دسته پرنده وحشی و پرنده اهلی تقسیم می شود. پرنده وحشی در طبیعت زندگی می کند و هر نوع غذایی را می خورد که به دستش بیاید، از جمله شهد گل، حشرات و موجودات دیگر کوچک، میوه ها و دانه ها. اما پرنده مینا اهلی که در قفس نگهداری می شود، نیاز به رژیم غذایی کامل و متعادل دارد که توسط صاحب آن تهیه شده باشد.

در مورد پرنده مینا اهلی باید گفت که تغذیه آن با پرنده وحشی متفاوت است و فقط از غذاهای نرم استفاده می کند. پلت یکی از مهم ترین غذاهای پرنده مینا است که تهیه شده از دانه ها و غلات به شکل استوانه ای است. پلت ها برای این پرندگان بسیار مقوی و کامل هستند و حاوی مقدار زیادی آهن می باشد و ارزش غذایی بسیار بالایی دارند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت غذای مخصوص پرندگان چند است؟
قیمت غذای خشک پرندگان بستگی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، نوع پرنده، نوع غذا، وزن و کیفیت، مواد مغذی و ویتامین های داخل آن و ... دارد، اما در حالت کلی قیمت غذای خشک پرنده از 15 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد.
غذای مفید برای پرندگان کدامند؟
از غذاهای مفید و لازم انواع پرندگان می توان به حبوبات، سبزیجات، نان، گندم، فلفل، ارزن، میوه، جوانه، پاستا، بلال و آجیل اشاره کرد.
غذا های مشترک انسان و پرندگان خانگی کدامند؟
از جمله غذاهای مشترک انسان و پرندگان خانگی می توان به سبزیجات، میوه ها، غلات و حبوبات، نان و گندم اشاره کرد. مصرف میوه و سبزیجات و نان می تواند بسیار برای این حیوانات مفید باشد زیرا جزء ماده های غذایی سالم می باشند.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/10
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
غذای طوطی سانان دارکوب وزن 1 کیلو گرم
غذای طوطی سانان دارکوب وزن 1 کیلو گرم
غذای خشک برند پرندگان هیولای کوچک مدل میلورم وزن 80 گرم
غذای خشک برند پرندگان هیولای کوچک مدل میلورم وزن 80 گرم
غذای خشک کاسکو و طوطی های بزرگ اوشکایا مدل Nuts Mix وزن 1 کیلوگرم
غذای خشک کاسکو و طوطی های بزرگ اوشکایا مدل Nuts Mix وزن 1 کیلوگرم
غذای مرغ عشق ردوپت مدل BUR12 وزن 12 کیلوگرم
غذای مرغ عشق ردوپت مدل BUR12 وزن 12 کیلوگرم
غذای عروس هلندی مفید مدل MEDIUM1 وزن 1000 گرم
غذای عروس هلندی مفید مدل MEDIUM1 وزن 1000 گرم
غذای خشک طوطی سانان مای برد وزن 1 کیلوگرم
غذای خشک طوطی سانان مای برد وزن 1 کیلوگرم
غذای پرنده مدل ارزن خوشه ای بسته 5 عددی
غذای پرنده مدل ارزن خوشه ای بسته 5 عددی
غذای مرغ مینا تاپ فید یک کیلوگرم
غذای مرغ مینا تاپ فید یک کیلوگرم
غذای عروس هلندی بیبی برد مدل سبزیجات معطر وزن یک کیلوگرم
غذای عروس هلندی بیبی برد مدل سبزیجات معطر وزن یک کیلوگرم
غذای خشک پرندگان مدل پلت zupreem وزن 400 گرم
غذای خشک پرندگان مدل پلت zupreem وزن 400 گرم
تخم ارزن ایرانیان مدل BIO مناسب قناری مرغ عشق و فنچ
تخم ارزن ایرانیان مدل BIO مناسب قناری مرغ عشق و فنچ
غذای خشک پرندگان زینتی آریا فارم مدل چیتا فود وزن 450 گرم
غذای خشک پرندگان زینتی آریا فارم مدل چیتا فود وزن 450 گرم
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد