منو
طوطی کالا >زیبایی و سلامت>ابزار سلامت>سلامت محیط>عملکرد فیلترهای دستگاه تصفیه آب

بررسی عملکرد انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی و زمان تعویض

انوع دستگاه تصفیه آب

از دستگاه تصویه آب خانگی انواع مختلفی مانند دستگاههای با فناوری اسمز معکوس یا RO ، دستگاههای متکی به فیلتراسیون و UF، دستگاههای تبادل یونی و ... در بازار وجود دارد. دستگاههای مناسب برای استفاده خانگی اغلب یا RO هستند یا فیلتراسیون. اما تفاوت انها چیست و چگونه متوجه بشویم؟

دستگاه تصفیه آب خانگی

تفاوت آنها در این است که دستگاه تصفیه آب RO دارای فیلتر ممبران هستند که قدرت زیادی در تصفیه دارد اما دستگاهای فیلتراسیون ممکن است همه فیلترها را داشته باشند بجز ممبران. این فیلتر توانایی زیادی در تصفیه دارد که باعث میشود تمام مواد مضر و سموم از آب حذف شوند در صورتی که دستگاههای فیلتراسیون فاقد این توانایی هستند و تنها بخشی از مواد مضر را حذف میکنند. به عنوان مثال با دستگاه RO نیترات از آب حذف میشود ولی دستگاههای فیلتراسیون این توانایی را ندارند.

در مورد نکات مهم هنگام خرید دستگاه تصفیه آب در مقاله مرتبط با آن یعنی (راهنمای خرید تصفیه آب خانگی) به طور مفصل توضیح داده ایم، در این مطالب می خواهیم درباره نحوه عملکرد هر کدام از فیلترهای آن اطلاعات بیشتری در اختیار تان قرار دهیم.

دقت دستگاههای تصفیه آب RO یا اسمز معکوس

هر دو دستگاه ممکن است 5 یا 6 یا بیشتر فیلتر داشته باشد اما فیلتر ممبران فقط در دستگاههای RO است. همچنین این دستگاهها دارای پمپ و ترانس و سنسور هستند که دستگاههای فیلتراسیون ندارند. هر فرد ممکن است یکی از دستگاهها را ترجیح دهد اما مراقب باشید دستگاههای فیلتراسیون 6 مرحله را بجای 6 مرحله RO به شما نفروشند. برای تصفیه بهتر و کامل تر بخصوص در مناطق شهری پیشنهاد میشود حتما از دستگاههای RO استفاده نمایید.

تعداد فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

در راهنمایی انتخاب دستگاه تصفیه آب به تعداد فیلترهای به کار رفته در دستگاه نیز اهمیت داده می شود. این موضوع برای خرید موفق مورد توجه قرار می گیرد. در دستگاه هایی که با فناوری RO ارائه می شوند، تصفیه در پروسه 5 مرحله ای انجام می گیرد. شرکت هایی که در زمینه عرضه و فروش دستگاه تصفیه کننده آب فعال هستند، به کارگیری تعداد بیشتر فیلتر را توصیه می کنند.

آن ها معتقد هستند وجود فیلترهای متعدد سبب طولانی تر شدن عمر فیلتر و بهبود عملکرد دستگاه خواهد شد. در این میان شرکت های سودجو نیز درصدد فروش گران تر محصولات به مشتریان می باشند. بنابراین از ترفند بیشتر کردن فیلترهای بی فایده و اضافی به دستگاه تصفیه کننده آب خانگی استفاده می کنند. این موضوع برای افراد سودجو جهت افزایش قیمت دستگاه تصفیه آب مورد توجه قرار می گیرد.

اهمیت تعداد فیلتر

فروشندگان تصفیه آب استفاده از دستگاه هایی با فرآیند تصفیه آب 6 مرحله ای را توصیه می کنند. برای فیلتر مرحله ششم در فرآیند تصفیه می توان از فیلتر قلیایی یا فیلتر مواد معدنی با کیفیت استفاده کرد. دستگاه های اورجینال تصفیه آب دارای شش یا پنج مرحله تصفیه هستند. این موضوع نشان می دهد افزایش تعداد فیلتر در دستگاه تصفیه کننده آب خانگی همیشه به معنای کیفیت بهتر نیست.

فیلترهای به کار رفته در دستگاه تصفیه آب اهمیت زیادی دارد. فیلتر ممبران از جمله فیلترهای مناسب و با کیفیت است. البته این فیلتر نیز در حال حاضر با تنوع قیمت زیادی عرضه می شود. این موضوع وجود فیلترهای فیک ممبران را نشان می دهد.

زمان تعویض دستاگه تصفیه آب

انواع فیلتر تصفیه آب خانگی

فیلتر مرحله اول پلی پروپیلن PP تصفیه آب

فیلتر مرحله اول تصفیه آب، یک فیلتر الیافی است که املاح درشت آب آشامیدنی همانند شن و ماسه و گل و لای یعنی املاح بزرگتر از ۵ میکرون را از آب آشامیدنی حذف کرده و از بروز سنگ کلیه در بدن انسان جلوگیری می کند. زمان تعویض فیلتر تصفیه آب مرحله اول هر ۶ ماه به همراه فیلتر شماره ۲ و ۳ است و اغلب به صورت پک و با هم تعویض و سرویس می شوند.

فیلتر مرحله دوم کربن فعال گرانول GAC UDF تصفیه آب

فیلتر مرحله دوم کربن اکتیو دانه های کربن ساخته شده از پوسته ی نارگیل هستند که وظیفه حذف کلر آب آشامیدنی را با آزادسازی یون دارند. از مضرات کلر در آب آشامیدنی می توان به چروک شدن پوست و ریزش مو اشاره کرد به همین جهت وجود این فیلتر بسیار مهم و کاربردی است.

فیلتر مرحله سوم کربن بلاک CTO تصفیه آب

فیلتر کربن بلاک تصفیه آب خانگی مکمل مرحله دوم کربن اکتیو بوده و مواد جانبی کلر همچون کلرامین را از آب تصفیه شده حذف می کند. این فیلتر علاوه بر این، به محافظت از ممبران، فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب می پردازد و اجازه عبور املاح درشت و ورود به ممبران را نخواهد داد. دیر عوض کردن این فیلترها باعث می شود عمر مفید فیلتر اصلی دستگاه نیز کاهش پیدا کند و عوارض خاص خود نظیر کاهش کیفیت آب تصفیه شده را دارد.

فیلتر کربن بلاک

فیلتر مرحله چهارم ممبران تصفیه آب

ممبران تصفیه آب خانگی MEMBRANE در مدل های تایوانی، آمریکایی و ژاپنی در بازار ایران یافت می شود. ممبران وظیفه حذف تمام املاح مضر آب آشامیدنی تا کوچک ترین ذراتی که حتی با چشم دیده نمی شوند را نیز تا ابعاد یک ده هزارم میکرون ۰٫۰۰۰۱ دارد. این فیلتر املاح مضر آب را به پساب فاضلاب هدایت می کند و آب تصفیه شده را نیز به مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب خانگی می رساند. زمان تعویض فیلتر ممبران نیز هر یک سال ونیم دو سال است و عمر مفید آن زیاد است.

عملکرد فیلتر شماره چهارم ممبران


فیلتر مرحله پنجم پست کربن خطی POST CARBON تصفیه آب

پس از مخزن ذخیره تحت فشار تصفیه آب، فیلتر پست کربن، بو، طعم، رنگ آب آشامیدنی را شیرین و مطلوب می سازد و خواص دستگاه شما را به دستگاه آب شیرین کن خانگی تبدیل می کند. پست کربن پس از یک سال نیاز به تعویض فیلتر دارد.

فیلتر مرحله ششم معدنی ساز مینرال MINERAL تصفیه آب

فیلتر معدنی ساز مینرال تصفیه آب خانگی املاح مفیدی که طی مراحل تصفیه حذف شده بودند را به آب بازمی گرداند. به همین علت خرید دستگاه تصفیه آب ۵ مرحله ای زیاد توصیه نمی شود و خرید دستگاه تصفیه آب ۶ مرحله ای زیر سینکی بهترین گزینه محسوب می شود. زمان تعویض فیلتر تصفیه آب شش مرحله ای مینرال نیز هر یک سال است.

فیلتر مینرال تصفیه آب

فیلتر مرحله هفتم قلیایی کننده آب آشامیدنی آلکالاین ALKALINE ORP تصفیه آب

بهترین دستگاه تصفیه آب قلیایی یک دستگاه هفت مرحله ای است که در فیلتر مرحله هفتم آن، فیلتر آلکالاین قلیایی کننده آب آشامیدنی قرار گرفته است. فیلتر آلکالاین با افزایش سطح PH آب آشامیدنی آن را یونیزه قلیایی کرده و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی محسوب می شود. از خواص آب آشامیدنی قلیایی می توان به افزایش سیستم ایمنی بدن انسان اشاره کرد. فیلتر قلیایی دستگاه تصفیه آب هم هر یک سال به همراه پست کربن و مینرال تعویض می شود .

شناخت نام انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/12
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد