منو

علت سیاهی دور چشم چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

سیاهی و تیرگی زیر و دور چشم، یک وضعیت بسیار رایج در مردان و زنان است که هر فردی، از جمله کودکان و سالمندان میتوانند تحت تاثیر آن قرار گیرند. پوست زیر چشم بسیار نازک و حساس است و به دلایل مختلف این قسمت از پوست بیشتر آسیب پذیرتر است. چشم بر زیبایی، جوان بودن و شادابی انسان تاثیر زیادی دارد و متاسفانه سیاهی دور و زیر چشم باعث مخدوش شدن این زیبایی شده و باعث میشود که چند سالی بزرگتر به نظر برسید.

سیاهی دور چشم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از دلایل سیاه شدن زیر چشم می تواند از عوامل ارثی، کم خوابی، استرس، سبک زندگی و تغذیه نامناسب باشد. متأسفانه برطرف کردن سیاهی دور چشم نیز دشوار است. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست، چون ما در این مقاله از طوطی کالا قصد داریم تا اطلاعات کاملی را درباره علل ایجاد سیاهی دور چشم و نحوه برطرف کردن آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سیاهی دور چشم

علت ایجاد سیاهی دور چشم و روش های رفع آن

تیرگی یا سیاهی دور چشم چیست؟

زمانی که به هر علتی میزان ملانین تولید شده در پوست اطراف چشم بیشتر شود، باعث تیره تر دیده شدن پوست اطراف چشم می شود. همچنین هر عامل فیزیولوژیکی که باعث گشاد شدن عروق نواحی اطراف چشم شود، باعث ایجاد تیرگی زیر چشم می گردد.

علت سیاهی دور چشم چیست؟

همه ما کم یا زیاد در طول زندگی خود درجه ای از تیرگی و سیاهی را در زیر چشمان خود یا periorbital dark circles را تجربه کرده ایم. مردم معمولا فکر می کنند خستگی و کمبود خواب دلیل ایجاد این تیرگی ها است. اما این فقط یکی از دلایل بوجود آمدن سیاهی زیر چشم است و دلایل دیگری در بروز این وضعیت پوستی دخالت دارند که عبارتند از:

خواب زیاد یا کم خوابی!

خواب زیاد، خستگی بیش از حد یا خوابیدن در ساعات غیرمعمول، می تواند باعث سیاهی دور چشم شود. کم خوابی هم می تواند باعث کدر یا رنگ پریدگی پوست شده و بافت های تیره و عروق خونی زیر پوست را نمایان سازد.

کم خوابی همچنین موجب تجمع مایعات زیر چشم و پف کردن آن می شود. از این رو، سیاهی دور چشم در واقع ممکن است همان سایه پف های زیر چشم نیز باشد. پس بهتر است مدتی به دور از اضطراب به سر ببرید و حدود ۸ ساعت خواب مفید در شب داشته باشید.

افزایش سن

روند طبیعی پیری یکی دیگر از دلایل عمده سیاهی دور چشم است. هرچه سن بالاتر می رود، پوست نیز نازک تر می شود. همچنین با افزایش سن، چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست نیز کاهش پیدا می کند. با کاهش کشسانی و نازک شدن پوست، عروق زیر پوست و در نتیجه سیاهی دور چشم، نمایان تر می شود.

خستگی چشم

خیره شدن برای مدت زمان طولانی به تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر و لپ تاپ موجب خستگی زیاد چشم ها می شود. این خستگی میتواند باعث بزرگ شدن عروق خونی دور چشم شده و در نتیجه پوست اطراف چشم ها را تیره تر نشان دهد.

علل تیرگی دور چشم

دلایل مختلف سیاهی دور چشم

کم آبی بدن

کم آبی بدن از علل رایج تیرگی و سیاهی دور چشم است. زمانی که بدن به مقدار کافی آب دریافت نکند، پوست زیر چشم کدر شده و چشم ها نیز گود افتاده به نظر می رسند. این مسئله به دلیل نزدیکی چشم ها به استخوان اصلی و زیرین است.

مواجهه زیاد با نور آفتاب

مواجهه زیاد با نور آفتاب باعث می شود، بدن مقادیر زیادی ملانین تولید کند. ملانین، همان رنگدانه ای است که در تعیین رنگ پوست نقش مهمی ایفا می کند. مواجه زیاد با نور آفتاب، به خصوص در نواحی صورت و چشم، می تواند باعث تیرگی رنگدانه های پوست دور چشم شود.

انواع آلرژی ها

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم نیز می تواند منجر به سیاهی دور چشم شود. در هنگام واکنش آلرژیک، بدن به عنوان پاسخ ایمنی برای مقابله با باکتری های مضر، هیستامین ترشح می کند. هیستامین علاوه بر علائم ناراحت کننده ای مانند خارش، قرمزی و پف چشم، باعث می شود که عروق خونی گشاد شده و زیر پوست نمایان تر شود.

آلرژی همینطور می تواند باعث شود بیشتر نواحی اطراف چشم را مالش داده یا بخارانید. این اقدامات باعث بدتر شدن علائم و به التهاب، ورم و پارگی عروق خونی منتهی می شود و می تواند به ایجاد سایه های تیره دور چشم کمک کند.

عدم تغذیه مناسب

تغذیه نامناسب و سوءتغذیه نیز می تواند موجب بروز سیاهی و تیرگی زیر چشم ها شود. در صورتی که رژیم غذایی روزانه شما حاوی ویتامین ها و املاح معدنی لازم نباشد، احتمال آن زیاد است که اطرف چشم های شما تیره و گود شوند. کمبود آهن و آنمی می تواند باعث شود که زیر چشم ها کبود و متمایل به آبی شود.

سیاهی و تیرگی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم با کرم و ماسک ورقه ای دو چشم

عوامل ژنتیکی

سابقه خانوادگی هم در تیرگی و سیاهی دور چشم نقش دارد. در نتیجه بسیاری از مطالعات ثابت شده است که به علت عوامل ژنتیکی، بسیاری از افراد پوست نازک یا رگ های خونی کوچک زیر چشم دارند. این بدین معناست که والدین آنها هم چنین خصوصیتی دارند.

صفات ژنتیکی می تواند در دوران کودکی ظهور پیدا کند یا اینکه با افزایش سن بدتر شده و یا اینکه به تدریج برطرف شود. استعداد ژنتیکی نسبت به برخی بیماری ها مانند بیماری تیروئید نیز می تواند باعث سیاهی دور چشم شود.

بیماری ها

وجود برخی از بیماری ها نیز سبب مشاهده شدن سیاهی دور چشم خواهند شد. در این قسمت به برخی از بیماری هایی که منجر به سیاهی دور چشم می شود، اشاره شده است.

 • اگزما: اگزما باعث خارش و التهاب پوست میشود. باعث میشود که بخواهید مدام پوست خود را مالش دهید.اگر این وضعیت برای پوست زیر چشم رخ دهد، مالش بیش از حد آن سبب ایجاد تیرگی زیر چشم میشود.
 • نارسایی کلیه: نارسایی کلیه باعث بدتر شدن وضعیت سلامتی میشود. بنابر این پوست بیمار رنگ پریده شده و چشم هایش خسته به نظر می رسد. که این موضوع منجر به افزایش تیرگی های زیر چشم شده و سیاهی دور چشم افزایش می یابد.
 • بیماری مزمن معده: بیماری معده باعث افزایش عملکرد گوارشی و جذب مواد مغذی میشود اگر التهاب معده چندین بار رخ دهد ، سیاهی های دور چشم به وضوح نمایان میشوند. بیماران مبتلا به اختلالات عصبی یا بیماری های اندام های داخلی نیز به احتمال زیاد دچار سیاهی دور چشم میشوند.
 • بیماری تیروئید عامل تیرگی و پف دور چشم: همچنین به نظر متخصصان بیماری تیروئید نیز می تواند عامل بروز تیرگی و پف پوست دور چشم و سیاهی دور چشم باشد.

علت سیاهی زیر چشم در کودکان

ممکن است با مطالعه دلایل بالا، به این نتیجه برسید که پس چرا کودکان با آن پوست شفاف و تازه دچار سیاهی زیر چشم هستند. علت سیاهی زیر چشم کودکان اگر دلایل ژنتیکی نباشد، می تواند نشان از موارد زیر باشد:

 • کمبود آهن
 • خستگی و خواب آلودگی (معمولا کودک در صورتی که چندین روز به بازی کردن و خالی شدن انرژی مشغول باشد دچار سیاهی دور چشم می شود)
 • وجود مشکلات بینایی که منجر به خستگی چشم می شود
 • در معرض ضربه یا جراحت بودن
 • گریه کردن زیاد
 • تماشای تلویزیون یا نمایشگرهای دیگر

علل سیاهی دور چشم کودکان

علل سیاهی دور چشم در کودکان

علت سیاهی دور چشم از نظر طب سنتی

از نظر طب سنتی سیاهی دور چشم، نشان از عدم صحت عملکرد بدن است. به عبارتی چیزی در بدن به درستی انجام نمی شود و خود را به شکل گودی و سیاهی زیر چشم نمایان می سازد. خواب کافی، فعالیت بدنی مناسب، غذای رژیمی کم نمک و کم چرب، مصرف گیاهان دارویی و دمنوش های گیاهی از جمله مواردی است که بدن را به بهترین شیوه ممکن حفظ نموده و به صحت عملکردهای داخلی آن کمک می کند.

در زندگی عادی و روزمره عصر حاضر، چشمان ما در معرض شدید نور آفتاب، نمایشگرهای منتشر کننده اشعه و بسیاری از موارد مضر دیگر همچون دود، آلودگی یا آلاینده های شیمیایی هستند. از این رو لازم است که یک سبک زندگی صحیح و سالم را جهت مصون نگه داشتن بدن از این موارد تهدید کننده برگزینیم.

چگونه سیاهی دور چشم برطرف می شود؟

تزریق ژل، استفاده از ماسک های مختلف، راهکارهای ارائه شده در طب سنتی، لیزر، استفاده از عمل های زیبایی، استفاده از کرم های مختلف جهت رفع تیرگی این ناحیه از پوست، انجام جراحی بر روی پلک و بسیاری از اقدامات دیگری که این روزها نام و توضیح آن ها را در اکثر تبلیغات رسانه ای دریافت می کنیم؛ همگی از جمله تلاش هایی است که افراد برای خلاصی از سیاهی دور چشم انجام می دهند.

ما در اینجا به روش های خانگی رفع سیاهی دور چشم خواهیم پرداخت و شما عزیزان می توانید دو مقاله مرتبط با این مقاله یعنی "کرم دور چشم چیست و چه کاربردی دارد؟" و "ماسک زیر چشم چیست و چه خواصی دارد؟" را هم مطالعه بفرمائید تا اطلاعات کامل تری در این باره کسب کنید.

رفع سیاهی دور چشم

عکس برطرف شدن سیاهی دور چشم (قبل و بعد)

درمان های خانگی برای رفع سیاهی دور چشم

درمان سیاهی دور چشم بستگی به علت اصلی آن دارد. با این حال، برخی درمان های خانگی می توانند به برطرف شدن آن کمک کنند. برخی از متداول ترین درمان های خانگی عبارتند از:

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم و انقباض عروق گشاد شده کمک کند. با این کار، پف زیر چشم کاهش پیدا کرده و تیرگی دور چشم برطرف می شود. چند قالب یخ را داخل پارچه ای تمیز پیچیده و روی چشم بگذارید. همچنین می توانید یک دستمال را با آب سرد مرطوب کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست زیر چشم بگذارید. می توانید با گرم شدن پارچه یا آب شدن یخ، این کار را دوباره تکرار کنید.

خواب بیشتر

جبران خواب نیز می تواند به کاهش تیرگی و سیاهی دور چشم کمک کند. کم خوابی باعث کدر یا رنگ پریدگی پوست شده و تیرگی ها و سیاهی های دور چشم را نمایان تر می کند. برای جلوگیری از سیاهی دور چشم، سعی کنید خواب خود را تنظیم کرده و بین ۷ تا ۸ ساعت در شبانه روز بخوابید.

بالا نگه داشتن سر هنگام خواب

اگرچه کم خوابی می تواند نقش مهمی در تیرگی و پف زیر چشم داشته باشد، اما اگر تیرگی اطراف چشمانتان یک مشکل صبحگاهی است، احتمالا به دلیل وضعیت قرارگیری سرتان هنگام خواب بوده است. اگر هنگام خواب سر پایین تر از بدن قرار گیرد، جریان مایعات به طرف سر هدایت می شود و می تواند باعث سیاهی دور چشم شود. به پشت خوابیدن و استفاده از یک بالش بلند در بهبود این وضعیت موثر است.

روش های درمان تیرگی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم

استفاده از چای کیسه ای

استفاده از چای کیسه ای سرد نیز می تواند به بهبود سیاهی دور چشم کمک کند. چای دارای کافئین و آنتی اکسیدان است که می تواند باعث بهبود گردش خون شود، عروق خونی را منقبض کرده و از تجمع مایع زیر چشم جلوگیری کند.

دو کیسه چای سیاه ، سبز و یا دمنوش های گیاهی دیگر را به مدت ۵ دقیقه در یک فنجان آب گرم خیس کنید. سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در یخچال بگذارید تا خنک شود تا همزمان کمپرس سرد هم داشته باشید. پس از خنک شدن، کیسه چای را برای مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی چشم بسته بگذارید. بعد از برداشتن، چشم ها را با آب سرد بشویید.

سیگار را ترک کنید

احتمالا این جمله را برای پیشگیری از بسیاری بیماری ها شنیده اید. سیگار اینجا نیز مقصر است، چرا که منابع ذخیره ای ویتامین C بدن را کاهش می دهد و از دلایل مهم ایجاد سیاهی زیر چشم است. با ترک عادت سیگار کشیدن پوست عمل کلاژن سازی را بهتر انجام می دهد و جوان تر باقی می ماند.

مالش و ماساژ صورت با روغن های گیاهی

اگر علاقمند به استفاده از روغن های گیاهی هستید خوب است بدانید که این روغن ها می توانند در کاهش تیرگی اطراف چشم موثر باشند. می توانید آن ها را به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگری مثل روغن نارگیل استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

روغن اسطوخودوس، روغن رازیانه، روغن بابونه و روغن گل رز از روغن های گیاهی کاربردی در کاهش تیرگی زیر چشم ها هستند. می توانید ناحیه اطراف چشم را با مقداری از آن ها به آرامی مالش دهید.

آرایش دور چشم

آرایش نمی تواند به برطرف کردن تیرگی و سیاهی دور چشم کمکی کند، اما می توانید با آرایش، سیاهی دور چشم را موقتا محو کنید. انواع کانسیلرها می توانند برای محو کردن سیاهی دور چشم مفید باشند.

با این حال، مانند هر نوع داروی موضعی یا لوازم آرایشی دیگری، سعی کنید از محصولات مناسب استفاده کنید. برخی لوازم آرایشی می توانند علائم را بدتر کرده و موجب بروز واکنش های آلرژیک شوند. در صورت بروز هر گونه علائمی، استفاده از لوازم آرایشی را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

درمان تیرگی دور چشم

عکس قبل و بعد از درمان سیاهی دور چشم

آب بیشتری بنوشید

فراموش نکنید که بیش از نیمی از بدن ما از آب تشکیل شده است. کمبود آب یا دهیدراته شدن بدن عواقب زیادی دارد که خشکی و تیرگی پوست نیز یکی از آن ها است. در طول روز آب بیشتری بنوشید تا سلامت سلول های بدنتان را حفظ کنید.

کرم دور چشم برای رفع سیاهی

در مواردی که سیاهی دور چشم ناشی از تغییر رنگدانه های پوستی، ملاسما و یا تغییر رنگ ناشی از آفتاب سوختگی باشد، کرم های دور چشم مخصوص تجویز می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله : کرم دور چشم و فواید آن را مطالعه بفرمائید.

استفاده از مواد غذایی با خاصیت برطرف کنندگی تیرگی دور چشم

همانطور که اشاره شد یکی از عوامل تیرگی دور چشم افزایش سن و از بین رفتن چربی و کلاژن می باشد که حالت ارتجاعی پوست دور چشم از بین می رود. در میان روشهای درمانی یکی از راهکارهای ارائه شده جهت کاهش سیاهی دور چشم استفاده از مواد غذائی دارای آنتی اکسیدان بوده که در برابر اثرات مخرب رادیکالهای آزاد در بدن که باعث تخریب سلولهای سالم بدن می شوند جلوگیری می نماید.

استفاده از مواد مغذی برای رفع تیرگی دور چشم

استفاده از روش خانگی و مواد غذایی برای درمان تیرگی دور چشم

خیار

خیار دارای خواص آنتی اکسیدان است و تیرگی و پف دور چشم را کاهش می دهد. برش های خیار را به عنوان روی ناحیه چشم ها قرار دهید تا خستگی و تورم چشم هایتان را کاهش دهند. آب و ویتامین C موجود در خیار به مرطوب کردن و تغذیه پوست کمک می کنند. خیار همچنین حاوی ماده ای به نام سیلیکا است که برای داشتن پوستی با بافت سالم ضروری می باشد.

مصرف خیار به تنگ شدن رگ های خونی زیر چشم و کاهش ورم دور چشم کمک می کند. توصیه می شود که ورقه های خیار را به صورت روزانه 10 الی 15 دقیقه دور چشم قرار دهید.

زردچوبه

زردچوبه دارای خاصیت ضدالتهابی است و از آن برای درمان بیماری های پوستی و زخم ها استفاده می شود. زردچوبه دارای آنتی اکسیدان از نوع کورکومین می باشد که تیرگی دور چشم را کاهش می دهد.

سیب زمینی

سیب زمینی دارای آنتی اکسیدان های بسیار زیادی است و خاصیت سفیدکنندگی دارد و به روشن کردن حلقه های تیره دور چشم و از بین بردن پف چشم ها کمک می کند.

 • یک یا دو سیب زمینی خام را رنده کنید و آب آن را بگیرید. یک تکه پنبه را به آب سیب زمینی آغشته کنید و آن را درست طوری روی حلقه های دور چشم بگذارید که همه قسمت های تیره را پوشش دهد، اجازه دهید به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی چشم تان بماند و سپس صورت تان را با آب سرد بشویید و این کار را روزی یک یا دو بار در طول چند هفته، انجام دهید.
 • می توانید به جای گرفتن آب سیب زمینی، خود سیب زمینی را ببرید و آن را مستقیما روی حلقه های دور چشم بگذارید.

درمان های پزشکی برای رفع سیاهی دور چشم

برای درمان سیاهی و تیرگی دور چشم، راه حل های موثرتر و پایدارتری نیز در دسترس است. برخی از روش های درمانی و پزشکی متداول عبارتند از:

 • استفاده از لایه بردارهای شیمیایی برای کاهش رنگدانه
 • خالکوبی پزشکی برای تزریق رنگدانه درون پوست
 • استفاده از پرکننده بافت برای پنهان کردن عروق خونی و رنگدانه های تیره
 • عمل جراحی لیزر برای لایه برداری و سفت کردن پوست
 • برداشتن چربی اضافی، برداشتن سلول های چربی و پوست اضافی نیز می تواند باعث صافی و نرمی سطح پوست شود
 • تزریق چربی یا ژل تزریقی مصنوعی

قبل از اینکه هر کدام از گزینه های درمانی فوق را انتخاب کنید، بهتر است که با پزشک مشورت کنید. اغلب درمان های تهاجمی و عمل های جراحی، پرهزینه و دردناک بوده و بهبودی آن نیاز به زمان طولانی دارد.

خرید اینترنتی انواع کرم دور چشم

نتیجه گیری

چنانچه گفته شد، برای بسیاری، تیرگی و سیاهی دور چشم موقتی است و اغلب نشانه روند طبیعی پیری یا کم خوابی است و به تنهایی نشانگر بیماری خاصی نیست و ایجاد آن نباید ما را نگران وضعیت سلامت خود کند بلکه ظاهر شدن آن ها در بیشتر موارد علامتی برای ایجاد تغییر در عادات روزمره زندگی است.

اگرچه درمان های خانگی و پزشکی متعددی برای سیاهی دور چشم وجود دارد، اما این مشکل معمولا علامت هشدار دهنده ای نیست. با این حال، در صورت تغییر تدریجی و بدتر شدن تیرگی یا تورم دور چشم، بهتر است به یک متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
مهمترین علل سیاهی دور چشم کدامند؟
مهمترین علل عبارتند از : خواب زیاد یا کم خوابی، بالا رفتن سن و پیری، خستگی چشم، کم آبی بدن، قرار گرفتن زیاد در جلوی آفتاب، انواع آلرژی ها، تغذیه نامناسب و سوء تغذیه، عوامل ژنتیکی و بیماری ها
چگونه سیاهی دور چشم برطرف می شود؟
درمان سیاهی دور چشم از روش های مختلفی حاصل می شود مانند : درمان ها و روش های خانگی، تزریق ژل، استفاده از ماسک های مختلف، طب سنتی، لیزر، استفاده از عمل های زیبایی، استفاده از کرم های مختلف جهت رفع تیرگی و انجام جراحی بر روی پلک
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/22
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کرم دور چشم دکلره مدل Youth supreme eye حجم 15 میلی لیتر
کرم دور چشم دکلره مدل Youth supreme eye حجم 15 میلی لیتر
کرم دور چشم ژوونا مدل Nutri-restore حجم 15 میلی لیتر
کرم دور چشم ژوونا مدل Nutri-restore حجم 15 میلی لیتر
کرم دور چشم کلینیک مدل all about eyes حجم 15 میلی لیتر
کرم دور چشم کلینیک مدل all about eyes حجم 15 میلی لیتر
کرم دور چشم بایو آکوا مدل سم مار وزن 30 گرم
کرم دور چشم بایو آکوا مدل سم مار وزن 30 گرم
کرم دور چشم تیوپی نئودرم مدل Multi Efficacy حجم 15 میلی لیتر
کرم دور چشم تیوپی نئودرم مدل Multi Efficacy حجم 15 میلی لیتر
کرم دور چشم درمالیفت مدل Eyelift Eye Contour حجم 20 میلی لیتر
کرم دور چشم درمالیفت مدل Eyelift Eye Contour حجم 20 میلی لیتر
کرم دور چشم بالای 40 سال سینره حجم 30 میلی لیتر
کرم دور چشم بالای 40 سال سینره حجم 30 میلی لیتر
کرم دور چشم سی گل سری Agepro حجم 20 میلی لیتر
کرم دور چشم سی گل سری Agepro حجم 20 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد