منو

عروسک پولیشی چیست و چه فواید و ویژگی هایی دارد؟

عروسک پولیشی مدل سرندیپیتی ارتفاع 40 سانتی متر
عروسک پولیشی مدل سرندیپیتی ارتفاع 40 سانتی متر
عروسک پولیشی مدل اسب پونی یونیکورن ارتفاع 23 سانتی متر
عروسک پولیشی مدل اسب پونی یونیکورن ارتفاع 23 سانتی متر
عروسک پولیشی مدل پنگوئن زبل ارتفاع 23 سانتی متر
عروسک پولیشی مدل پنگوئن زبل ارتفاع 23 سانتی متر
عروسک مدل باب اسفنجی پولیشی ارتفاع 60 سانتی متر
عروسک مدل باب اسفنجی پولیشی ارتفاع 60 سانتی متر
عروسک پولیشی نرم خرگوش مدل جیلی کت ارتفاع 42 سانتی متر
عروسک پولیشی نرم خرگوش مدل جیلی کت ارتفاع 42 سانتی متر
عروسک پولیشی سه خرس کله فندقی طول 30 سانتی متر
عروسک پولیشی سه خرس کله فندقی طول 30 سانتی متر
عروسک پولیشی مدل زرافه ارتفاع 30 سانتی متر
عروسک پولیشی مدل زرافه ارتفاع 30 سانتی متر
عروسک پانداکیو مدل فیل بالشتی پولیشی ارتفاع 80 سانتی متر
عروسک پانداکیو مدل فیل بالشتی پولیشی ارتفاع 80 سانتی متر
عروسک اختاپوس جنس پولیش مدل مودی ارتفاع 15 سانتی متر
عروسک اختاپوس جنس پولیش مدل مودی ارتفاع 15 سانتی متر
عروسک پولیشی دخترانه مدل خرگوش مهربون ارتفاع 45 سانتی متر
عروسک پولیشی دخترانه مدل خرگوش مهربون ارتفاع 45 سانتی متر
عروسک پولیشی بی جی دال مدل خرس خندان 110 سانتی متر
عروسک پولیشی بی جی دال مدل خرس خندان 110 سانتی متر
عروسک پولیشی طرح گربه مدل قلبی ارتفاع 25 سانتی متر
عروسک پولیشی طرح گربه مدل قلبی ارتفاع 25 سانتی متر

اسباب بازی یکی از زیباترین و موثرترین فعالیت ها در جهت شکوفایی و رشد کودک است، در واقع پل ارتباطی بین دنیای بزرگسالان و کودکان برای جستجو، شناخت و آمادگی برای آینده است.

کودک با استفاده از اسباب بازی و عروسک می تواند استعدادها، توانایی ها، خواسته های خود را نشان دهد و به شناخت شخصیت خود کمک کند. عروسک فراتر از یک اسباب بازی ساده برای گذراندان وقت و ایجاد سرگرمی است بلکه دارای جایگاهی ویژه در رشد روحی و جسمی کودک است.

عکس عروسک پولیشی تدی در بغل دختر بچه

راهنمای خرید عروسک پولیشی برای کودکان

اگر به دنبال خرید یک اسباب بازی زیبا برای کودکان خود هستید، یکی از انتخاب ها عروسک پولیشی خواهد بود که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه این صنعت و علاقه مندان از آن قرار گرفته است.

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع عروسک پولیشی و فواید بازی با آن آشنا کنیم و در نهایت چند نمونه از بهترین مدلهای عروسک پولیشی را خدمت تان معرفی کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

عروسک پولیشی چیست؟

عروسک پولیشی یا عروسک های پلاشی (plushy به معنی مخملی و پرزدار)، عروسکی نرم و انعطاف پذیری است که از پارچه هایی مثل مخمل یا پولیش ضد حساسیت ساخته شده و با الیاف مصنوعی مانند پنبه، پوشال یا پشم چوب پر میشوند. در برخی موارد عروسک های پولیشی را با مواد درشت تری مانند توپک های پلاستیکی پر میکنند.

عروسک های پولیشی بسیار نرم و از بقیه عروسک ها بغلی تر هستند و ویژگی های اغراق آمیزی مانند چشمان بزرگ و اندام کوچک دارند تا جذاب تر بنظر برسند.

این دسته از عروسک ها (به انگلیسی plushy doll) معمولاً به شکل حیوانات به خصوص خرس ها، حیوانات خانگی، پستانداران مانند گربه ها و سگ ها و حیوانات بسیار شناخته شده ای مانند گورخر، ببر، پانداها، مارمولک ها و فیل ها ساخته می شوند. بسیاری از شخصیت های خیالی مانند حیواناتی که در فیلم ها، کارتون ها و کتاب ها وجود دارند نیز در نسخه های مختلف عروسک پولیشی طراحی می شوند.

عروسک پولیشی پاتریک

عکس عروسک پولیشی مدل شخصیت پاتریک در کارتون باب اسفنجی

انواع مدل های عروسک پولیشی

انواع عروسک های پولیشی بر حسب جنس پارچه بکار رفته در آن و نوع موادی که در داخل آنها استفاده می شود به مدلهای مختلفی تقسیم بندی می شوند. ویژگی مشترک انواع عروسک پولیشی داشتن جنس لطیف و نرم رویه آن است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

عروسک پولیشی بدون پرز: عروسک های پولیشی بدون پرز نرم و ضد حساسیت هستند. پارچه این نوع عروسکها لطافت خاصی داشته و مقاومت زیادی در برابر شستشو دارد. پارچه توشکا و پارچه مخمل از جمله پارچه های معروف بکار رفته در این نوع عروسکها هستند. پارچه توشکا لطافت بیشتری نسبت به مخمل داشته و محبوبیت بیشتری دارد.

عروسک پولیشی با پرز کم: این نوع عروسکهای پولیشی دارای پرزهای کوتاه بوده و نرمی خاصی دارند. پرز آنها مقاومت داشته و قابلیت بارها شستشو دارد. از طرفی این عروسکها ضد حساسیت بوده و اسباب بازی خوبی برای کودکان هستند. بهترین پارچه با پرز کوتاه پارچه نیوسافت است که طرفداران زیادی دارد.

عکس انواع عروسک پولیشی ناز و زیبا

عکس انواع عروسک پولیشی در مدلهای مختلف بامزه و ناز

عروسک پولیشی پرزدار: عروسکهای پولیشی پرزدار تنوع زیادی دارند. عروسکهای با پرز کم، عروسکهای پشمالو و عروسکهای با پرز متراکم از جمله مدل های عروسک پولیشی پرزدار محسوب می شوند.

این عروسکها با داشتن رویه نرم و لطیف خود توجه کودکان زیادی را به خود جلب می کنند. حتی در برخی انواع حیوانات مانند خرس، انواع عروسک های پولیشی پشمالو طرفداران زیادی دارد.

پارچه رز به عنوان یکی از بهترین پارچه های پولیشی پشمالو، پارچه پولیشی سوسن دارای پرز بلند و کم تراکم و پارچه پولیشی نرگس جزو پارچه های پولیشی پرزدار متراکم است.

بهترین پارچه های مورد استفاده در تولید عروسک پولیشی

عروسکهای پولیشی با برش و دوخت پارچه ای، دارای ساختاری نرم و قابل قابل انعطاف است. الیافی مناسب و ضد حساسیت با پارچه کرک دار نرم و حوله ای پارچه های پنبه ای و کتانی و که در نهایت پر کردن آنها با الیاف مختلف ساخته می شود. برای ساختن دیگر قسمت های عروسک نیز از انواع چشم و دهان پلاستیکی ثابت و متحرک با مواد مرغوب استفاده می شود. این عروسک ها به نام های دیگری از قبیل: plush toy ،snuggies toy و cuddly toys نیز معروف می باشند.

این عروسک ها مدام در معرض انواع آلودگی ها و میکروب ها قرار دارند و این موضوع باعث نگرانی بسیاری از والدین شده است، اما نکته قابل توجه این است که قابلیت شستشو و از دست ندادن فرم اولیه باعث شده است که برای افرادی که به نظافت و پاکیزگی عروسک ها و اسباب بازی های کودکان اهمیت می دهند بسیار گزینه مناسبی باشد.

عکس پارچه پولیشی

بهترین مدل پارچه پولیش براس ساخت عروسک های پولیشی

برای پر کردن عروسک های پولیشی از الیاف پلی استر و پلی اکریل نایلونی که دارای قابلیت شستشو و ضد حساسیت استفاده می شود که دارای وزنی کم و خاصیت فنری با ساختار مولکولی یکپارچه و میزان جذب رطوبت بسیار کم، که رشد و تکثیر باکتری ها را به حداقل ممکن کاهش می دهد، استفاده از این الیاف باعث شکل دهی بسیار منظم به ظاهر عروسک و وزن بسیار پایین آن با توجه به ویژگی های فیزیکی کودک در نظر گرفته شده است.

عروسک های پولیشی چه فواید و ویژگی هایی دارند؟

1 - به رشد ذهنی و اجتماعی کمک می کنند

بچه ها گاهی نیاز دارند که نقش بزرگسالان را بازی کنند. عروسک های پولیشی، کودک را وادار می کنند که مانند پدر و مادر مراقبت آن ها باشند. این عروسک ها کوچک، سبک، انسان نما و کاملاً سازگار با روحیه کودکان هستند. این نوع بازی باعث می شود کودکان احساس توانایی و کنترل داشته باشند. برخی از کارشناسان رشد کودک معتقدند که چنین بازی های تخیلی برای رشد ذهنی و اجتماعی آن ها بسیار مهم است.

تصویر عروسک پولیشی

عکس انواع عروسک پولیشی دخترانه بامزه

2 - عروسک های پولیشی همیشه لبخند می زنند

این عروسک ها همراه همیشگی بچه ها هستند. مهم نیست که چند بار آن ها را زمین می اندازند، می نشینند یا تنها می مانند، آن ها همیشه با لبخندهای دلنشین و اطمینان بخش به صاحبان خود سلام می کنند. این چهره های مبهم و شاد، بدون توجه به آنچه در زندگی کودک اتفاق می افتد، باعث می شود که دنیا بهتر به نظر برسد. مادر، پدر یا معلم ممکن است از کودک ناامید شوند، اما عروسک پولیشی کودک هرگز ناامید نمی شود.

3 - به راحتی در آغوش جای می گیرند

در مواقع مختلفی هیچ چیز مانند آغوش گرم و نرم یک عروسک برای کودک مهم تر نیست. آن ها گهگاهی مانند خواهر و یا برادر برای بچه ها می مانند. از طرف دیگر، در آغوش گرفتن یک ربات اسباب بازی یا یک عروسک باربی، به آن نرمی و راحتی این عروسک ها برای بچه ها نیست.

عروسک در بخل کودک

عکس عروسک پولیشی خرس تدی در بغل دختر بچه

4 - تمیز کردن این عروسک ها آسان است

برای کودک، هیچ چیز آسان تر از جمع کردن عروسک پولیشی بعد از زمان بازی نیست. فرم بدن بیش از حد پر شده آن ها برای دست های کوچک بچه ها مناسب است. کنار گذاشتن آن ها اغلب به معنای پرتاب کردن شان روی تخت کودک است. هنگامی که عروسک به تمیزکاری احتیاج پیدا کند، به راحتی با ماشین لباسشویی و یا دست می توان آن را شست و شو داد.

5 - عروسک پولیشی حس اعتماد به کودک می دهد

اسباب بازی های پولیشی خم نمی شوند، نمی شکند یا فرورفتگی ندارند. آن ها صفحه های ترک خورده، باتری های تمام شده یا قطعاتی که از بین می روند ندارند. کودک می تواند عروسک پارچه ای را در هر زمان بدون سر و صدا و هیاهو به دست بگیرد یا بر روی زمین بیندازد.

آن ها برای به همراه بردن در هر نوع سفری بسیار مناسب هستند. اگر این عروسک ها به طور ناگهانی پاره شوند، می توان آن را با سوزن، مقداری نخ و کمی کرک اضافی ترمیم کرد. همچنین آن ها همیشه با لبخندهای بخشنده و دوام چند ساله ای که دارند واقعاً دوستان بسیار خوبی برای کودکان هستند.

آیا عروسک پولیشی را می توان با ماشین لباسشویی شست؟

اکثر عروسک های پولیشی از موادی ساخته میشوند که برای شست و شو با ماشین لباسشویی مناسب باشند. برای شست و شوی این عروسک ها با ماشین همیشه از آرام ترین چرخش ماشین استفاده کرده و عروسک را قبل از قرار دادن در ماشین با رو بالشی و یا ملافه کاور کنید. اگر عروسکتان سوراخ شده و یا آسیب دیدگی دارد، پیشنهاد میشود که آن را با دست بشویید تا از آسیب های بیشتر جلوگیری شود.

خرید عروسک پولیشی

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم با بیان نکاتی مهم والدین عزیز را متوجه نقش مهم بازی و اسباب بازی در زندگی کودکان کنیم.

طی سال ها انواع اسباب بازی های پر زرق و برق، وسایل بازی الکترونیکی و فانتزی و ... وارد باز شده اند؛ اما چیزی نتوانسته از جذابیت عروسک پولیشی نزد کودکان و حتی بزرگسالان کم کند! عروسک های پولیشی وزن سبکی دارند و مانع خسته شدن کودک هنگام بازی می شوند. ابعاد و وزن آن ها به گونه ای است که کودکان هر جایی که بخواهند (مهمانی، مهد کودک و ...) می توانند عروسک های شان را با خودشان ببرند.

در ضمن به خاطر جنسی که دارند شست وشو و نظافت آن ها آسان است و از همه مهم تر تاثیر قابل توجهی بر رشد ذهنی و اجتماعی کودکان دارند. یادتان نرود که کودک برخی از ناراحتی ها و مشکلاتش را نمی تواند با گفت وگو بیان کند؛ بازی می تواند راهی برای شناخت بهتر کودک و درمان اختلالات او باشد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت عروسک پولیشی چند است؟
قیمت انواع عروسک پولیشی از 20 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس پارچه و الیاف داخلی، وزن و ابعاد، ویژگی های نظافتی، ضد حساسیت بودن و کیفیت دوخت آن بستگی دارد.
عروسک پولیشی در چه مدلهای تولید می شود؟
عروسک های پولیشی معمولاً به شکل حیوانات به خصوص خرس ها، حیوانات خانگی، گربه ها و سگ ها و حیوانات بسیار شناخته شده ای مانند گورخر، ببر، پانداها، مارمولک ها و فیل ها ساخته می شوند. در برخی موارد شخصیت های خیالی مانند حیواناتی که در فیلم ها، کارتون ها و کتاب ها وجود دارند نیز ساخته می شوند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/22
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد