منو

ظروف پخت پیرکس چیست و نحوه تشخیص پیرکس اصل چگونه است؟

ظروف پیرکس در واقع نوعی از ظروف شیشه ای می باشند که امروزه دارای محبوبیت بسیاری شده اند. ظروف شیشه ای با توجه به موادی که در ساختار و ترکیب آن ها استفاده می شود با نام های متفاوتی از جمله بلور، کریستال، پیرکس و ... شناخته می شوند. ظروف پیرکس به دلیل ترکیباتی که در خود دارند دارای درخشندگی و نمای فوق العاده ای می باشند.

ظروف پیرکس دارای کاربرد های بسیاری در خانه و آشپزخانه می باشند. به دلیل اینکه این ظروف به عنوان یکی از سالم ترین انواع ظروف شناخته شده اند باید در خرید و انتخاب نوع اصل این ظروف دقت لازم را به عمل آورد. این ظروف معمولا مانع از حضور ترکیبات شیمیایی و فلزهای سمی در مواد غذایی خواهند شد و از این نظر امتیاز بالایی نسبت به دیگر ظروف خواهند داشت.

ظروف پخت پیرکس

راهنمای خرید ظروف پیرکس اصل فرانسه

شیشه پیرکس چیست؟

پیرکس (Pyrex) نام تجاری نوع مشخصی از شیشه است که در واقع به نام صنعتی شیشه بوروسیلیکات شناخته می شود. مواد تشکیل دهنده شیشه بوروسیلیکات شن یا همان سیلیکا به همراه اکسید بارون می باشد. اکسید بارون یا به طور مختصر "بورو" دارای ضریب انبساط حرارتی (COE) بسیار کمی می باشد و همین امر باعث می شود این نوع شیشه بر خلاف انتظارات ما از سایر شیشه ها در مقابل شوک های حرارتی مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

با این تعاریف می توان انتظار داشت هر چقدر ضریب انبساط حرارتی (COE) کمتر باشد، شیشه بوروسیلیکات دارای مقاومت حرارتی بیش تری بوده و در نتیجه از کیفیت مطلوب تری برخوردار است. از سال ۱۹۸۰ میلادی شرکت پیرکس ترکیبی از جوش شیرین و آهک را به فرمول شیشه بوروسیلیکات اضافه کردد که باعث افزایش ضریب انبساط حرارتی شد. اما با وجود افزایش COE باز هم شیشه تولید شده توسط شرکت پیرکس در برابر حرارات مقاوم بود و به همین دلیل امروزه طیف گسترده ای از شیشه های مقاوم در برابر حرارت با نام تجاری پیرکس شناخته می شوند.

شوک حرارتی چیست؟

تعریف ساده شوک حرارتی برای شیشه این است که دمای شیشه به شدت افزایش پیدا می کند. در نتیجه این امر باعث ایجاد ترک هایی روی سطح شیشه شده و حتی در مواردی باعث شکستن و انفجار جزیی بخش هایی از شیشه می شود.

لازم به ذکر است که این شوک حرارتی می تواند بر اثر گرم و سرد کردن پی در پی شیشه نیز رخ دهد. اثرات این شوک حرارتی برای انواع شیشه ها با فرمول های مختلف متفاوت است. ممکن است دانستن این موضوع برای شما جالب باشد که در حال حاضر بیش از صد ها فرمول برای تولید انبوه شیشه در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه ظروف پیرکس

ایده تولید شیشه پیرکس توسط همسر یک دانشمند شیشه ساز مطرح شد. او که از شکسته شدن همیشگی کاسه سوپ شیشه ای شکایت داشت، و از طرفی به مقاومت قابل قبول شیشه های ساخته شده توسط همسرش برای چراغ های علامت راه آهن آگاه بود، بار ها از همسر خود خواست که ظرفی شیشه ای تهیه کند تا او بتواند از آن در آشپزخانه و امور آشپزی استفاده نماید.

سر انجام دانشمند شیشه ساز تسلیم شد و این گونه بود که شیشه پیرکس برای اولین بار تولید شد. دو سال بعد اولین سفارش انبوه برای شیشه پیرکس توسط فروشگاه عمومی شهر بوستون واقع در ایالت ماساچوست ارائه شد. از آن زمان به بعد عصر شکوفایی پیرکس آغاز و آوازه آن در سرتاسر جهان طنین انداز شد.

خرید اینترنتی انواع ظروف پیرکس

عکس پخت غذا در ظروف پیرکس اصل مستطیلی

برند پیرکس برای کدام کشور است؟

ظرف پیرکس ساخت کشور فرانسه است که ابتدا توسط Corning Inc و اکنون توسط Corelle Brands ساخته می شود. امروزه پیرکس فرانسوی که در فروشگاه ها خریداری می کنید، سیلیکات soda lime است و ساخت کشور امارات است. سیلیکات soda lime رایج ترین شکل شیشه است که ما روزانه به صورت بطری و بسته بندی از آن استفاده می کنیم.

فرق بین پیرکس و شیشه چیست؟

 • پیرکس در مقابل شوک های حرارتی مقاوم است اما شیشه دچار ترک و شکستگی می شود.
 • از پیرکس در مصارف و وسایل آزمایشگاهی، پختن غذا در فر و مایکروویو، ظروف نگهداری مواد غذایی و … استفاده می شود.
 • پیرکس ۴ تا ۶ برابر محکم تر و سخت تر از شیشه های معمولی می باشد.
 • در حالی که شیشه معمولی برای تغییرات ناگهانی دما مناسب نیست، اما پیرکس می تواند این نوع تغییرات ناگهانی را تحمل نماید.

مزایای استفاده از ظرف پیرکس چیست؟

 • شاید هیچ مزیتی بهتر از این نباشد که بتوانید ظرف غذای خود را مسقیما از روی گاز سر میز بیاورید.
 • ظروف پیرکس ظاهری زیبا و گیرا ندارند اما ظاهری شکیل تر از ظروف قدیمی و نیم سوخته شما خواهند داشت.
 • ظروف پخت و پز پیرکس به راحتی قابل شستشو بوده و دیگر نگران کربن ظروف پخت و پز فلزی نخواهید بود.
 • شیشه مناسب استفاده روی اجاق گاز
 • شیشه، لکه ها و بوها را جذب نمی کند.
 • پخت یکنواخت در ظروف پیرکس
 • امکان استفاده در مایکروفر، فر و مایکروویو
 • امکان استفاده در فریزر و یخچال برای نگهداری از مواد غذایی

عکس قابلمه پیرکس

استفاده ظروف پیرکس روی حرارت مستقیم اجاق گاز

تشخیص ظروف پیرکس اصل

امروزه محصولات بسیار زیادی با نام محصولات پیریکس در بازار موجود می باشند. اما واقعیت آن است که این ظروف همگی اصل نیستند و تعداد محدودی از آن ها پیرکس اصل می باشند. ظروف پیریکس اصل به طور معمول فرآیند شوک حرارتی را در پروسه ساخت خود خواهند داشت. در این فرآیند دمای محصول ساخته شده تا میزانی بالا خواهد رفت که باعث ایجاد خطوط و یا حتی شکست هایی روی شیشه خواهد شد.

در واقع می توان این مرحله را به عنوان یک آزمایش برای تشخیص ظروف پیرکس از شیشه دانست. ظروف پیرکس دارای مقاومت بالایی در برابر شوک حرارتی می باشد اما شیشه معمولی دچار شکست خواهد شد. ظروف پیریکس اصل باید داری مقاومت و درخشانی بالایی باشند. این جلا و دوام به طور معمول تا پنج برابر شیشه های معمولی می باشد.

شناسایی ظروف اصل پیرکس به طور معمول توسط افراد با مهارت بالا در این زمینه انجام می شود و به دلیل وجود ظروف مشابه و تقلبی، تشخیص نوع اصل و غیر اصل بسیار مشکل خواهد بود.

از آن جایی که ظروف پیریکس جز پرکاربرد ترین ظروفی هستند که در فر و ماکروفر استفاده می شوند. پس شناخت و تشخیص ظروف پیریکس اصل ضروری به نظر می رسد.

 • از بهترین روش هایی که می توان در آن از اصل بودن ظروف پیرکس اصل مطمئن شد، انتخاب یک برند شناخته شده از این محصولات می باشند. زیرا مارک های ایرانی و خارجی که دارای سابقه ای درخشان در زمینه تولید ظروف پیریکس می باشند با رعایت پروتکل های ساخت و آزمایش هایی برای مشخص شدن کیفیت نوع محصول، اقدام به ارائه با کیفیت ترین ظروف پیریکس خواهند خواهند.
 • به طور معمول نشکن بودن ظروف پیرکس اصل توسط عبارت هایی با عنوان prx و trx به صورتی بسیار ریز در کف این ظروف حک شده است.
 • ظروف پیریکس اغلب سنگین تر و ضخیم تر از انواع شیشه می باشند. با یک مقایسه می توان این ظروف را تشخیص داد.
 • ظروف پیرکس اصل دارای سطحی صاف و صیقلی می باشند و شکلی یکنواخت دارند. اگر ظروف مورد نظر در سطح خود دارای ناهمواری و یا گره باشند باید اطمینان حاصل کرد که پیرکس اصل نیست و مرغوبیت لازم را ندارد.

پختن غذا در ظروف پیرکس

با وجود این که پیرکس در مقابل شوک های حرارتی و تغییرات ناگهانی دما مقاوم است، اما برای استفاده بیش از 425 دمای درجه مناسب نیست و به شدت توصیه می شود که از قرار دادن آن روی شعله مستقیم آتش خودداری شود.

این بدان معناست که برای دستورالعمل هایی که به دمای بالاتر نیاز دارند باید از تابه های فلزی استفاده کنید. سایر کاربردهای پیرکس که قبلاً رایج بوده است ، مانند استفاده روی اجاق گاز، دیگر توصیه نمی شود زیرا فرمولاسیون ظروف شیشه ای پیرکس متفاوت از زمانی است که شرکت برای اولین بار اقدام به ایجاد ظروف پیرکس کرد. امروزه از پیرکس روی گاز استفاده نمی شود چون ظرف یا ترک می خورد یا منفجر می شود.

پخت غذا در ظرف پیرکس

ظرف پیرکس اصل در برابر حرارت بالا مقاوم می باشد

برای پختن غذا در ظروف پیرکس بهتر است از فر و مایکروویو استفاده شود و در صورت بهره گیری از اجاق گاز، استفاده از شعله پخش کن ضروری می باشد.

نکات ضروری در زمان پخت غذا با پیرکس

 1. برای قرار دادن پیرکس در فر به یاد داشته باشید که فر را از قبل گرم کنید
 2. قبل از پختن و یا آب پز کردن گوشت و سیزیجات درون پیرکس داخل آن کمی آب بریزید
 3. هرگز پیرکس را در معرض شعله مستقیم قرار ندهید در صورت قرار دادن از شعله پخش کن استفاده کنید
 4. برای قرار دادن پیرکس بر روی سطح از نسوز استفاده کنید
 5. پیرکس را هرگز روی حوله خیس یا نمدار و یا مستقیما روی کابینت و داخل سینک قرار ندهید.

پخت کیک با ظروف پیرکس

عکس پخت کیک در ظروف پیرکس اصل

چرا وجود یک ظرف پیرکس در آشپزخانه ایرانی ضروریست؟

این ظروف ضمن قیمت مناسبی که دارد در برابر حرارت و ضربه بسیار مقاوم است، غذا به سطح صاف آن نمی چسبد و غذا را به طور یکنواخت می پزد. شست و شوی این ظروف بسیار آسان است ، به خاطر ظاهر ساده اش با تمام سرویس های غذاخوری هماهنگی دارد. ضمن آنکه از این ظروف می توان در فر و ماکرویو نیز استفاده کرد آن را در یخچال و فریزر نیز می توان گذاشن فقط حواستان باشد که پیرکس به دمای محیط رسیده باشد.

پیرکس هم مانند استیل و سرامیک جزو سالم ترین ظرف هاست!

شیشه محلول بسیار سختی است و بسیار دیر واکنش می دهد و وارد غذا نمی شود. به همین دلیل است که ظرفی بسیار سالم است.

فرق بین شیشه و پیرکس

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
از کجا بفهمیم ظرف پیرکس است؟
ظروف پیرکس دارای مقاومت بالایی در برابر شوک حرارتی می باشد و اغلب سنگین تر و ضخیم تر از انواع شیشه می باشند. ظروف پیرکس اصل دارای سطحی صاف و صیقلی می باشند و شکلی یکنواخت دارند. نشکن بودن ظروف پیرکس اصل توسط عبارت هایی با عنوان prx و trx به صورتی بسیار ریز در کف این ظروف حک شده است.
قیمت ظروف پیرکس چند است؟
قیمت انواع ظروف پیرکس اصل از 200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد ظرف پیرکس، درب و دسته دار بودن، حجم و گنجایش ظرف، قابلیت تحمل دما و ... بستگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/12
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ظرف پخت پیرکس مدل px200 مجموعه 3 عددی
ظرف پخت پیرکس مدل px200 مجموعه 3 عددی
تابه پیرکس مدل مستطیل اصل فرانسه سایز 31
تابه پیرکس مدل مستطیل اصل فرانسه سایز 31
ظرف پخت پیرکس سرو مرغ مدل دو تیکه Oval Chiken Serving Dish
ظرف پخت پیرکس سرو مرغ مدل دو تیکه Oval Chiken Serving Dish
ظرف مستطیلی پیرکس سری کلاسیک سایز 27 در 40
ظرف مستطیلی پیرکس سری کلاسیک سایز 27 در 40
ظرف پخت پیرکس اصل فرانسه مدل بیضی کد 347
ظرف پخت پیرکس اصل فرانسه مدل بیضی کد 347
ظرف مربعی پیرکس فرانسوی سری Borosilicate
ظرف مربعی پیرکس فرانسوی سری Borosilicate
ظرف پخت پیرکس کریستال مربعی مدل Roaster 21x21
ظرف پخت پیرکس کریستال مربعی مدل Roaster 21x21
ظرف پخت پیرکس مستطیل شکل مدل 12×31
ظرف پخت پیرکس مستطیل شکل مدل 12×31
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد