منو

طناب بتل روپ چیست، انواع آن کدام است و چه فوایدی دارد؟

بتل روپ را امروزه در همه باشگاه های در سراسر جهان و ایران می توان دید و یکی از جدیدترین ابزارهای مخصوص بدنسازی است، اگر ۱۰ سال پیش از فردی می پرسیدی که بتل روپ چیست، آنها احتمالا گمان میکردند که اشاره شما به نوعی سخت افزار نظامی می باشد.

اگر قصد خرید بتل روپ را دارید و اطلاعات کافی درباره این طناب ورزشی قدرتی ندارید، در این مقاله از طوطی کالا با ما همراه شوید تا درباره انواع بتل روپ، فواید ورزش و تمرین با آن و نکات مهم و ضروری هنگام خرید را خدمت تان ارائه دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

بتل روپ چیست

راهنمای خرید طناب بتل روپ بدنسازی

تاریخچه طناب بتل روپ

سیستم بتل روپ یا همان طناب جنگی اختراع آقای جان بروکفیلد یک ورزشکار، نویسنده و روزنامه نگار برجسته آمریکا و صاحب چند رکورد جهانی در تناسب اندام و ورزش های قدرتی است که امروزه در فیتنس و بدنسازی طرفداران بسیاری دارد.

بتل روپ در تمرینات آمادگی جسمانی ارتش مورد استفاده قرار می گرفته و می گیرد و هم چنین به یکی از تجهیزات ورزشی محبوب و کارآمد در بین ورزشکاران حرفه ای تبدیل شده است.

طناب بتل روپ چیست؟

بتل روپ که با نام های بتلینگ روپ، هوی روپ، طناب کراس فیت و طناب سنگین بدنسازی نیز شناخته می شود (به انگلیسی Battle Rope) یک واژه لاتین است که شامل دو بخش: بتل Battle، به معنای جنگ و مبارزه و روپ Rope به معنای طناب است که در کل به معنی طناب جنگی می شود.

بتل روپ ساختار بسیار ساده ای دارد و از یک طناب بلند ضخیم تشکیل شده است و دارای یک قلاب می باشد که در محلی محکم مثل یک ستون یا دیوار نصب شده و سپس به دو قسمت مساوی تقسیم می شود.

بتل روپ یک ابزار قدرتی و تناسب اندام می باشد که عمدتا برای بهبود تناسب قلبی - عروقی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا از رشته های پلاستیکی بافته شده ساخته شده اند.

این طناب ها سنگین هستند و حدود 3.8 تا 5 سانتی متر ضخامت دارند، طول آنها بین ۱۰ تا ۱۵ متر و وزنی بین 7 تا 25 کیلوگرم دارند. هرچه طناب بلند تر، ضخیم تر و سنگین تر باشد، چالش فیزیکی بیشتری را ایجاد می کند.

ورزش بتل روپ بانوان

ورزش با بتل روپ برای بانوان

انواع بتل روپ از نظر سایز

بتل روپ ها ضخامت و اندازه های متفاوتی دارند. اما به طور کلی دو نوع از طناب های بتل روپ بیشتر از انواع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • بتل روپ معمولی با طول 15 متر و قطر حدود 3.81 سانتی متر که معمولا برای ورزشکاران تازه کار و افراد مبتدی پیشنهاد می شود و وزن آن تقریبا به 13.5 کیلو می رسد.
 • نوع دیگر بتل روپ دارای طول 15 متر و قطر 5 سانتی متر می باشد که معمولا توسط ورزشکاران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. وزن این نوع طناب حدودا به 24 کیلوگرم می رسد.

فواید ورزش با بتل روپ

تمرین با بتل روپ از جمله تمریناتی است که تاثیر به سزایی در آمادگی جسمانی بدن و چربی سوزی دارد. در ادامه فواید تمرین با این طناب ورزشی را بررسی می کنیم:

تقویت عضلات و قسمت های ضعیف بدن : لگن، شانه ها، هسته بدن، زانوها، پاها، مچ پا و حتی ذهنتان در حین تمرین قوی تر می شود. چون در حین انجام این تمرینات نیاز به تمرکز زیادی دارید.

اثر نیروی دوگانه بر بدن : انجام تمرین با استفاده از بتل روپ باعث می شود که دو نیرو یکی از جانب جاذبه زمین و دیگری از طریق موج های ایجاد شده در طناب، به بدنتان وارد شود که پاسخ فیزیولوژیکی بدن شما را بهبود خواهد بخشید.

آسیب دیدگی کمتر و نتایج بهتر : باتوجه به دو نیرویی که در حین تمرین به بدن فرد ورزشکار وارد می شود، دیگر فرد در تولید نیرو محدودیت داشته و در نتیجه احتمال آسیب دیدگی بدن او در حین تمرین نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

تمرین دادن کل بدن : ورزش بتل روپ تنها یک تمرین هوازی با استفاده از بازوها نیست. شما میتوانید بر اساس روش حرکت طناب ها و فاصله ای که تا نقطه لنگر دارید، عضله های مختلف بدن را به چالش بکشید و آنها را درگیر کنید.

تمرینات بتل روپ

تمرین با طناب بدنسازی بتل روپ در پشت بام

نشاط و شادابی تا بعد از تمرین : تمرین با بتل روپ به قدری جذاب و سرگرم کننده است که بعد از کمی تمرین با این طناب ها نشاط خاصی به شما دست می دهد. هر بار هم با اشتیاق بیشتری به سراغ این تمرینات خواهید آمد. در حین انجام تمرینات احساس ملوانی را خواهید داشت که روی دریای مواج مشغول دریانوردی است. بنابراین ورزش با بتل روپ ورزشی مفرح و هیجان انگیز است.

استقامت : فرقی نمی کند که در حال انجام کدام وضعیت (ایجاد موج، کشیدن یا بلند کردنِ طناب) هستید. در هر صورت انجام تمرین با این طناب ورزشی باعث بالا رفتن استقامت بدن می شود.

قدرتمند تر شدن : با وجود سنگین بودن، بتل روپ ها سبب تقویت شکم، بازوها، عضلات سه سر و چهار سر ران، شانه ها و گلوت ها می شوند.

افزایش سلامت قلب و عروق

اگر فقط بر روی افزایش حجم عضلات خود تمرکز کنید، ممکن است سلامت قلب و عروق خود را فراموش کنید. بتل روپ باعث افزایش سلامت قلب و رگ های بدن می گردد. تمرین با این طناب تپش قلب شما را مانند ورزش های هوازی افزایش داده و عضلات قلب شما قوی تر می گردد. دویدن و پیاده روی سنگین ممکن است روی زانوها، ستون فقرات و لگن شما تأثیرات منفی بگذارد. کار با بتل روپ یک جایگزین مناسب برای این ورزش ها و درعین حال تقویت کننده سیستم قلب و عروق بدن است، درحالی که بر روی مفاصل تأثیر مخربی ندارد.

چربی ها را منفجر کرده و کالری زیادی می سوزاند : فرایند چربی سوزی اساساً پیچیده نیست، برای چربی سوزی باید کالری مصرف کنید. این طناب ورزشی با حرکت پیوسته باعث می شود شما کالری زیادی بسوزانید. همچنین کار با بتل روپ باعث افزایش ماهیچه ها و در نتیجه بهبود سوخت و ساز بدن می گردد.

از دیگر خواص مزایای ورزش با بتل روپ :

 • افزایش تعادل و انعطاف پذیری
 • عضله سازی
 • افزایش تمرکز فرد
 • قابل حمل بودن
 • افزایش جریان گردش خون
 • پیشرفت روزانه
 • افزایش قدرت عضلانی هم زمان با چربی سوزی
 • کم هزینه بودن بتل روپ
 • سرعت بالا در طی تمرین
 • افزودن یا کاستن حرکات بر اساس خواسته ورزشکار

طناب بدن سازی

عکس تمرین با بتل روپ تناوبی

مضرات احتمالی استفاده از بتل روپ

معایب و مضرات ورزش با این نوع طناب ورزشی در مقایسه با فواید آن خیلی اندک است ولی دانستن این نکات مهم، خالی از لطف نیست.

نبود فضای کافی و مکان مناسب

قبل از خرید بتل روپ ابتدا باید از داشتن فضای کافی برای انجام تمرینات خود اطمینان حاصل نمایید. اگر بخواهید از این طناب ورزشی در خانه استفاده کنید حتما به ابعاد استاندارد بتل روپ ها قبل از خرید توجه کنید. طناب ۹ متری میتواند انتخاب بهتری برای استفاده در خانه و بتل روپ خانگی باشد.

نکته بعدی در کوبیدن این طناب ها هنگام استفاده است. قبل از اینکه بخواهید شروع به انجام تمرینات بتل روپ در خانه کنید اطمینان یابید که کوبیدن آن ها بر زمین سر و صدایی برای همسایه ها و سایرین بوجود نمی آورد. در صورت امکان میتوانید از پارکینگ و یا حیاط خانه خود برای اتصال بتل روپ ها استفاده نمایید.

احتمال صدمه به شانه ها

اگر از ناحیه شانه ها دچار آسیب دیدگی شده اید، بهتر است از انجام حرکات سخت با بتل روپ پرهیز کنید. البته تمرینات سبک تر هم در بین این حرکات هست که برای مفاصل شانه ها بی خطر است و یا حتی باعث تقویت آن ها می شود.

در صورتیکه مردد هستید و یا نمی دانید کدام یک از ورزش ها با بتل روپ می تواند برای شما مفید باشد، می توانید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

عکس ورزشکار بدنسازی و بتل روپ

انجام حرکات و تمرینات گوناگون با بتل روپ تناوبی

آیا ورزش بتل روپ چربی شکم را آب می کند؟

بله ورزش بتل روپ چربی شکم را می سوزاند. بسیاری از افراد بخاطر افزایش فعالیت های قلبی عروقی، این ورزش را انتخاب می کنند.

بالا رفتن ضربان قلب فقط یکی از فاکتورهای چربی سوزی و لاغری محسوب می شود، برای چربی سوزی باید در محدوده خاصی از ضربان قلب، با مدت زمان معین و تمرین اصولی پیش بروید.

بنابراین بتل روپ ها یک مکمل عالی برای تمرینات هوازی شما می باشند تا چربی سوزی بیشتر و بهتر رخ دهد. اما تمرین با بتل روپ به تنهایی، هرگز پیشنهاد مناسبی برای لاغری نخواهد بود.

5 نوع تمرین کاربردی با بتل روپ

برای تمرین با بتل روپ به یک میله محکم نیاز خواهید داشت. طناب های جنگی انواع مختلفی دارند. قلاب برخی از آن ها درون میله قرار می گیرند در صورتی که برخی دیگر را می توانید به راحتی از دور میله عبور دهید و از آن استفاده کنید.

یک برنامه بتل روپ معمولا شامل ضربه زدن، کوباندن، تاب دادن و کشیدن طناب ها در جهت های متنوعی در دور ها با شدت های مختلف به همراه دوره های زمانی استراحت می باشد.

نحوه انجام تمرین با بتل روپ

آموزش تصویری نحوه انجام حرکات و تمرینات بتل روپ

تمرینات پرکابرد با طناب مبارزه ای، به 5 دسته تقسیم می شوند:

 1. حرکات موجی - تناوبی: ابتدایی ترین و ساده ترین حرکت با این ابزار تمرینی است.
 2. حرکات پرتاب از جانب: جزء حرکات ابتدایی و پایه که به عضلات مرکزی قوی تری نیاز دارد.
 3. حرکات ضربه ای قدرتی: حرکت نسبتا سختی بوده که معمولاً برای ورزشکاران با سابقه تمرینی بیشتر کاربرد دارد.
 4. حرکات ضربه ای پرشی: جزء حرکات قدرتی - توانی بوده و برای ورزشکاران حرفه ای کاربردی تر است. می تواند نوعی تمرین پلیومتریک تلقی شود.
 5. حرکات ماری - دوتایی: این حرکت علاوه بر قدرت، به تمرکز و هماهنگی عصبی عضلانی بیشتری نیاز داشته و همچنین جزء حرکات جالب و پرطرفدار برای ورزشکاران حرفه ای است.

کاربرد بتل روپ در بدنسازی چیست؟

بتل روپ ها در درجه اول عضلات بالاتنه را تقویت می کنند. هدف اصلی این طناب های ورزشی قوی نمودن عضلات بازو، سینه و پشت است و علاوه بر این عضلات شکم و پاها و بازوها را نیز درگیر می کنند.

پژوهش ها نشان می دهند تنها ۱۰ دقیقه تمرین با طناب نبرد، یک ست تمرینی سنگین در بدنسازی را شکل می دهد و نیز همزمان تمرین تناوبی با شدت بالا را هم پوشش می دهند. بعد از گذشت تنها ۴ هفته ورزش با بتل روپ، قدرت بدن در تمام عضلات بالا رفته و چربی ها کاهش می یابند.

انجام تمرینات ورزش بتل روپ

انجام تمرینات بدنسازی با طناب بتل روپ

چند نکته برای انجام بهتر تمرین های بتل روپ

 1. توان جسمی خود را در نظر بگیرید : پیش از شروع تمرین های بتل روپ، باید به قوای جسمانی خود آگاه باشید و طنابی را انتخاب کنید که با وزن و سرعت حرکات شما متناسب باشد.
 2. حرکت های مختلف بتل روپ را انجام دهید : حرکات بتل روپ بسیار متنوع اند. می توانید طناب ها را در جهت های مختلف حرکت دهید. برای تقویت تمام ماهیچه های بدنتان، حرکات متفاوت و متنوعی را انجام دهید.
 3. طول طناب را اضافه کنید : وقتی به حرکات بتل روپ مسلط شدید، طول طنابتان را بیشتر کنید. هرچه از جایی که طناب به آن گره خورده است دورتر شوید، حرکت دادن طناب سخت تر می شود. تلاش بیشتر برای حرکت دادن طناب ها، ماهیچه هایتان را قوی تر می کند.
 4. از بتل روپ برای پایان ورزش روزتان استفاده کنید : اگر در روز به ورزش های دیگر مشغول هستید، در پایان زمان ورزشتان چند حرکت بتل روپ انجام دهید. این کار قوای جسمانی تان را بیش از پیش افزایش می دهد.
 5. هسته مرکزی بدنتان را به کار بگیرید : موقع انجام دادن حرکات بتل روپ باید درست بایستید و حرکات را درست انجام دهید. این طوری هسته مرکزی بدنتان درگیر و به مرور تقویت می شود.
 6. مراقب حرکت شانه هایتان باشید : هر حرکتی که انجام می دهید باید شانه هایتان را همان طوری نگه دارید که در توضیح حرکات بتل روپ گفته شده است. اگر شانه ها حرکات اضافی داشته باشند، احتمال اینکه گردن درد بگیرید، بسیار زیاد است.
 7. به تنفستان توجه کنید : افراد مبتدی موقع حرکت دادن طناب، نفس خود را در سینه حبس می کنند. این کار از عملکرد فرد و لذت او از انجام این تمرین می کاهد. بنابراین باید موقع ورزش، به تنفستان توجه کنید.

نکات مهم هنگام خرید طناب بتل روپ

طول و قطر طناب

اولین نکته در خصوص خرید طناب بتل روپ توجه به طول آن و قطر آن است. در این زمینه بد نیست بدانید که این مدل از طناب های ورزشی اصولا در متراژ 9 و 12 و 15 متر عرضه می شوند.
البته شما باید با در نظر داشتن میزان فضای ورزشی خود چه در خانه و چه در محیط باشگاهی تان در این مورد تصمیم گیری نمایید. مثلا برای بتل روپ خانگی مناسب ترین طول 9 متری خواهد بود.

در مورد قطر این مدل از طناب های جنگی نیز حتما یادتان باشد که قطر آن با اندازه دستان شما باید در تناسب کفی باشد وگرنه به هنگام کار اگر قطر طناب بیشتر یا کمتر از سایز کف دستان شما باشد، مشکلات عدیده ای را برایتان ایجاد خواهد نمود.

وزن طناب

مورد دوم برای انتخاب طناب بتل روپ مربوط به وزن آن می شود. در این خصوص شما باید با در نظر داشتن سطح آمادگی جسمانی خود عمل کنید. یعنی اگر تازه کار هستید با طناب های سبک و اگر حرفه ای هستید با طناب های سنگین به تقویت عضلات دست، سرشانه و بازو خود بپردازید.

طناب بتل روپ

عکس بتل روپ battle rope

جنس بتل روپ

معمولا جنس طناب بتل روپ از پلاستیک، پلی استر، نایلون و دیگر متریالی از این دست است که مقاوم در برابر ساییدگی و فشار هستند. البته با کمی گشت و گذار در بازار می توان با مدل های نخی و ابریشمی از این قبیل محصولات ورزشی نیز مواجه شد.

یادتان باشد اگر قرار است از این مدل طناب های ورزشی در محیط های باز استفاده کنید، حتما باید جنس و یا روکش آن مقاوم در برابر اشعه UV باشد. همچنین به زمینی که طناب بر روی آن پایین می آید نیز گوشه چشمی داشته باشید؛ زیرا آسفالت در گذر زمان سبب ایجاد پارگی و پوسیدگی در بدنه طنابتان خواهد شد.

بتل روپ سربی با روکش ابریشم

این نوع بتل روپ ها روکش ابریشم دارند و بخاطر وجود ابریشم در روکش آن بسیار لخت است و تمرین را بسیار راحت تر میکند. همینطور هنگام اجرای تمرینات حس خوبی را به شما القا میکند که از ویژگی های این جنس از بتل روپ است.

بتل روپ های سربی با روکش ابریشم از مقاومت بالاتری برخوردارند و در صورت خراب شدن به راحتی قابل تعمیر هستند و البته دوام این نوع بتل روپ خیلی بیشتر هستند.

بتل روپ سربی و پلی استر

تصویر بتل روپ سربی (با روکش ابریشم) و بتل روپ پلی استر

بتل روپ از جنس پلی استر

این بتل روپ فاقد سرب است و تمام وزن آن از الیاف مصنوعی یا پلی استر آن است. این نوع بتل روپ نسبت به نوع دیگر لختی کمتری دارد و این لختی کمتر بخاطر پلی استر آن است که ممکن است حس خوبی را درحین تمرین به شما القا نکند.

بتل روپ پلی استر در صورت خراب شدن میتواند کمی مشکل ساز باشد زیرا تعمیرات آن سخت تر است و در صورت پاره شده الیاف آن ممکن است کامل از هم باز شوند و تعمیر آن بسیار سخت باشد.

دسته های طناب

خرید طناب بتل روپ یک چیز است و استفاده درست و انجام حرکات های ورزشی صحیح با آن نیز یک چیز دیگر است! برای این منظور حتما به سراغ خرید طناب هایی بروید که دارای دسته در دو سر خود هستند.

اینطوری می توانید با راحتی بیشتر از این مدل طناب ها برای امر ورزش خود استفاده نمایید. البته اگر طنابتان از دسته نیز برخوردار نبود، اصلا نگران نباشید؛ زیرا با استفاده از یک جفت دستکش بدنسازی می توانید به راحتی با آن ورزش کنید.

قیمت طناب بتل روپ

یکی از دلایل عدم استقبال عامه مردم به استفاده از این مدل محصولات ورزشی در واقع قیمت طناب بتل روپ است. این طناب ها متاسفانه خیلی ارزان قیمت نیستند و به همین خاطر باید در خرید آن ها حسابی دقت و توجه کرد.

قیمت بتل روپ ها با توجه به جنس، طول و ضخامت طناب، کیفیت مواد و برند شرکت سازنده تعیین می شود و شما با توجه به نیاز خود و همچنین بودجه مورد نظر خود اقدام به انتخاب و خرید این طناب ورزشی بنمائید.

خرید اینترنتی بتل روپ

کلام آخر

همان طور که گفته شد، بتل روپ یک ابزار تمرینی پرکاربرد در زمینه فیتنس و آمادگی جسمانی است که با استفاده از آن می توانید تمام عضلات بدن خود را تقویت کنید و برای بالانس کردن عضلات در دو سوی بدن خود، بهتر است از این تمرینات غافل نشوید.

توصیه می شود در خرید طناب بتل روپ حتما با مربی و یا افراد وارد مشورت کنید. خصوصا اگر در مراحل ابتدایی هستید. حتما از نوع سبک تر آن استفاده و زیر نظر مربی تمرین کنید. در انتها چند نمونه از انواع بتل روپ را خدمت تان معرفی کرده ایم که در صورت تمایل به خرید اینترنتی بتل روپ کار شما را آسان کرده باشیم.

پیشنهاد مطالعه : دمبل کتل بل چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت طناب بتل روپ چند است؟
قیمت انواع بتل روپ به عواملی مثل برند شرکت سازنده، جنس طناب، وزن و طول طناب، ضخامت بتل روپ و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت طناب بتل روپ از 2 میلیون تومان تا 16 میلیون تومان می باشد.
چگونه یک بتل روپ را ببندیم؟
بتل روپ ها بیشتر به همراه یک تکیه گاه فروخته میشود، اما شما می توانید طناب خود را به هر چیز محکم مانند یک ستون یا حتی یک دمبل یا کتل بل سنگین ببندید. اگر در فضای خارج ورزش میکنید، می توانید از تنه درخت استفاده کنید.
بتل روپ روی چه عضلاتی کار می کند؟
تحقیقات نشان می دهند عضلات اصلی ای که بتل روپ روی آنها کار می کند عبارتند از :چهارسر، باسن، راست کننده ستون فقرات (پشت پایینی)، پهلو، شکم، کول، سرشانه و ساعد. به عبارت دیگر، بتل روپ میتواند یک تمرین فول بادی را برای شما ایجاد کند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/19
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
طناب بتل روپ جنس نخ نایلون طول 15 متر
طناب بتل روپ جنس نخ نایلون طول 15 متر
طناب بتل روپ پلی استر طول 12 متر
طناب بتل روپ پلی استر طول 12 متر
طناب بتل روپ لایو بادی 9 متری نایلونی
طناب بتل روپ لایو بادی 9 متری نایلونی
طناب بتل روپ پاورجیم قطر 1.5 اینچی 15 متری
طناب بتل روپ پاورجیم قطر 1.5 اینچی 15 متری
قلاب بتل روپ مدل کراس فیت جنس فولاد
قلاب بتل روپ مدل کراس فیت جنس فولاد
طناب تمرین مدل بتل روپ جنس نایلون طول 12 متر
طناب تمرین مدل بتل روپ جنس نایلون طول 12 متر
بتل روپ کور اف ایکس جنس نایلون فشرده مدل CFXCBROPE طول 15 متری
بتل روپ کور اف ایکس جنس نایلون فشرده مدل CFXCBROPE طول 15 متری
بتل روپ کراس فیت جنس پلی استر مدل MYMT طول 12 متر
بتل روپ کراس فیت جنس پلی استر مدل MYMT طول 12 متر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد