منو

راهنمای خرید صندلی غذای کودک + معرفی بهترین مدلهای بازار

شروع دوران غذا خوردن کودک، یک تجربه دل انگیز و وصف نشدنی برای پدر و مادر و به خصوص کودک است، که با انتخاب بهترین صندلی غذای کودک می توان این دوران را شیرین تر کرد. به محض اینکه شما دادن غذاهای جامد را به کودک خود شروع می کنید، او نیاز به جایی برای نشستن طی وعده های غذایی دارد.

صندلی غذاخوری کودک از جمله لوازم کاربردی است که علاوه برغذا دادن به کودک می تواند مکانی امن برای فرزند نوپای شما باشد تا زمانی که در آشپزخانه مشغول هستید، بازی کند و احساس این را داشته باشد که بخشی از فعالیت شما است.

خرید صندلی غذای مناسب برای کودک باعث می شود که هم کودک راحت تر غذا بخورد و هم غذا دادن به او راحت تر باشد. از این رو با توجه به انواع مختلف از مدل های صندلی غذای کودک در بازار، انتخاب مناسب ترین آن با توجه به قیمت و کاربرد کمی دشوار است.

خرید صندلی غذای کودک

راهنمای خرید صندلی غذای کودک

بنابراین در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع صندلی مخصوص غذای کودک آشنا کرده و نکات مهم هنگام خرید آن را خدمت تان بیان کنیم و در انتها چند مدل از بهترین و پرفروش ترین مدلهای صندلی غذاخوری کودک را معرفی کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

صندلی غذاخوری کودک چیست؟

صندلی غذای کودک وسیله ای است که دارای پایه های بلند می باشد و در قسمت جلویی آن میزی برای غذا خوردن کودک وجود دارد که از افتادن کودک نیز جلوگیری می کند.

این صندلی، کودک شما را در موقعیت عمودی مناسب برای غذا خوردن قرار می دهد و مکانی امن و راحت را برای او فراهم می کند تا کودک شما غذا بخورد. علاوه بر این، می تواند از ریخت وپاش های کودک در حین غذا خوردن نیز تا حدودی جلوگیری کند.

در انتخاب صندلی غذاخوری کودک عوامل زیادی از قبیل سن، جنس کالا، کیفیت و .. نقش دارند، که هنگام خرید این وسیله باید به همه این عوامل توجه کنید.

کودک از چه سنی می تواند روی صندلی غذا بنشیند؟

چندین علامت در روند رشد کودک وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد. این علائم نشان می دهند که احتمالاً کودک شما آماده است که خوردن غذاهای جامد را شروع کند:

  • کودک باید بتواند سر خود را بالا بگیرد و روی صندلی بلندی بنشیند که کنترل خوبی روی سر او داشته باشد.
  • کودک می تواند دهان خود را برای غذا خوردن باز کند.
  • کودک می تواند غذا را از قاشق به گلوی خود منتقل کند.
  • وزن کودک از زمان تولد او ۲ برابر شده است.

عکس صندلی غذاخوری کودک

مادر در حال دادن غذا به کودک روی صندلی غذای خوری کودک

نوزادان با سرعت های متفاوتی رشد می کنند، اما اکثر آن ها بین ۴ تا ۶ ماهگی آماده هستند که خوردن غذاهای جامد را شروع کنند. بنابراین، شما باید با خواندن راهنمای خرید صندلی غذای کودک شروع کرده و تا آن زمان، صندلی مورد نظر خود را آماده کنید.

کودک تا چه سنی می تواند روی صندلی غذا بنشیند؟

بسیاری از والدین ترجیح می دهند که کودک خود را حداقل برای چندین سال، تا ۲ یا ۳ سالگی یا حتی بیشتر، روی صندلی بلند نگه دارند. اگر با کمک راهنمای خرید صندلی غذای کودک، یک صندلی جنس خوب خریده باشید، ممکن است بتوانید بسیار طولانی تر نیز از آن استفاده کنید.

البته، موضوع فقط دوام صندلی نیست. در واقع، بعضی از این صندلی ها قابل تبدیل هستند و می توانند وزن یک بزرگسال را نیز تحمل کنند.

انواع صندلی غذای کودک

قبل از این که به خرید صندلی غذا برای کودک خود اقدام کنید، بهتر است با انواع و مدل های صندلی غذای کودک بیشتر آشنا شوید. به طور کلی صندلی غذای کودک را می توان از جنبه های مختلفی دسته بندی کرد.

به عنوان مثال، از نظر جنس، صندلی غذا را می توان به سه دسته پلاستیکی، فلزی و چوبی تقسیم بندی کرد. قیمت صندلی غذای کودک پلاستیکی نسبت به دو مدل دیگر به صرفه تر است و از نظر جنس نیز بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است.

صندلی های غذا همچنین از نظر طرح و مدل به ۴ دسته کلی معمولی، منعطف، بوستر و چندکاره تقسیم می شوند. مدل معمولی آن، از نوع استاندارد است و طرح و مدل خاصی ندارد. این نوع صندلی نسبت به مدل های دیگر، قیمت مناسب تری دارد.

1 - صندلی های غذاخوری سنتی یا معمولی (Standard High Chairs)

این نوع شامل مدل های ابتدایی تا مدل های شیک تر می شود و عمدتاً برای کاربرد خانگی به کار می رود که برای تا شدن یا مسافرت یا تبدیل به صندلی های قابل حمل مناسب نیستند و از جنس های مختلف مثل پلاستیک، چوب، فلز و یا ترکیبی از آن ها ساخته می شود.

صندلی غذای کودک چوبی ساده

عکس صندلی غذای کودک چوبی ساده

منظور از معمولی بی کیفیت نیست، بلکه یعنی آپشن های کمتر! صندلی های غذاخوری معمولی طراحی ساده ای دارند، اما کارراه اندازند و قیمت شان هم ارزان تر است و احتمال خراب شدن بخش های مختلف در آن ها کمتر است. این صندلی ها را به راحتی می توانید سرهم و مونتاژ کنید. منتها دقت داشته باشید که صندلی های غذاخوری معمولی اغلب تاشو نیستند و بنابراین باید پیشاپیش جایی برای قراردادن شان در گوشه اتاق در نظر بگیرید.

2 - صندلی های غذاخوری چندمنظوره

این صندلی ها یک پشتی، یک کفی نشستن و یک سینی دارند. به هنگام نیاز، کفی نشستن را می توان با یا بدون سینی بالا برد و به عنوان یک صندلی بالابر از آن استفاده کرد. همزمان با بزرگ تر شدن فرزندتان، بالابر سینی را می توان حذف کرد و پشتی صندلی را جلوتر کشید تا فرزندتان بتواند روی میز غذا بخورد.

عکس صندلی غذای کودک چند منظوره

صندلی غذای کودک چند منظوره یا چند کاره

اغلب آن ها را می توان تا ۳ سالگی مورد استفاده قرار داد. صندلی های چندکاره با نام ۳ در ۱ یا ۴ در ۱ نیز شناخته می شوند.

3 - صندلی غذای کودک قابل تنظیم

قابلیت تنظیم ارتفاع در این نوع صندلی موجب می شود تا بتوان محصول را متناسب با مکان قرارگیری کودک و شرایط موجود تنظیم کرد. یعنی این قابلیت را دارند که شما می توانید پشتی صندلی، ارتفاع صندلی، میز جلوی آن و ارتفاع تکیه گاه را تنظیم کنید.

همچنین شیب صندلی و پشتی آن قابل تنظیم است و به همین دلیل شرایط راحتی را برای کودک فراهم خواهد کرد. از این وسیله می توان برای کودکان در سنین مختلف استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که این نوع صندلی غذای کودک قیمت بیشتری دارد.

از قابلیتهای این مدل تاشو بودن آنها است که میتوانید به راحتی در سفر و یا در مواقع غیر نیاز آنرا جمع کرده و کنار بگذارید.

4 - صندلی غذای کودک بوستر یا حمایتی

ویژگی متمایز این صندلی موجب شده است تا انتخاب مناسبی برای استفاده در مکان های مختلف باشد؛ چراکه می توان این وسیله را بر روی هر صندلی دیگری نصب کرد و با کمربند آن را متصل نمود. صندلی غذاخوری بوستر مناسب فضاهای کوچکتر است و می توان آن را به راحتی جابجا کرد. بهتر است پس از وصل کردن این مدل به دیگر صندلی ها بر روی آن یک پارچه یا حوله پهن کنید تا از کثیفی احتمالی جلوگیری شود.

صندلی غذای کودک قابل تنظیم

صندلی غذای کودک قابل تنظیم

بهتر است برای استفاده از این مدل صندلی، صندلی سنگینی را در منزل انتخاب کنید تا به راحتی واژگون نشود. از مزایای دیگر این مدل شستشو راحت آنها است.

5 - صندلی غذای کودک متصل شونده به میز

اگر شما نیز ترجیح می دهید تا در کنار کودک خود پشت میز ناهارخوری غذا بخورید، این محصول انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود، چراکه می توان صندلی را به میز ناهارخوری یا کانتر متصل کرد. در این حالت سینی غذا بر روی میز قرار می گیرد و شما می توانید بدون نگرانی بابت کثیف شدن میز ناهارخوری از این صندلی استفاده کنید. این صندلی مناسب برای نوزادان است؛ چراکه تحمل حداکثر وزن تا 16 کیلوگرم را دارد.

صندلی غذای نوزاد متصل به میز

صندلی غذا خوری کودک و نوزاد متصل به میز

6 - کمک صندلی غذا خوری پارچه ای

این وسیله پارچه ای، وزن بسیار کمی دارد و به راحتی در ماشین لباسشویی شسته می شود. همچنین در سایز بسیار کوچک تا می شود و داخل کیف دستی جای می گیرد. بنابراین انتخاب مناسبی برای سفر به شمار می آید. کافی است این پارچه را به پشتی صندلی بزرگ سالان وصل کنید و کودک را در آن قرار دهید.

کمک صندلی پارچه ای، فاقد سینی است. بنابراین بعد از استفاده از آن معمولاً صندلی زیرین کثیف می شود. پس بهتر است آن را به صندلی های چوبی یا فلزی متصل کنید تا بعد از غذا به راحتی صندلی را تمیز کنید.

کمک صندلی غذای کودک پارچه ای

کمک صندلی غذای کودک پارچه ای

راهنمای خرید صندلی غذای کودک

خرید صندلی غذا مانند بسیاری از لوازم کودک، از حساسیت زیادی برخوردار است. انتخاب یک صندلی غذای مناسب کمک می کند که کودک از غذا خوردن خود لذت ببرد. در ادامه به بیان نکات مهم در خصوص خرید صندلی غذای کودک می پردازیم.

جنس صندلی غذای کودک

از نکات مورد توجه در خرید بهترین صندلی غذای کودک، توجه به جنس بدنه صندلی است. بهتر است هنگام خرید به مواد به کار رفته در جنس آن توجه کرد. اکثر صندلی غذاها از جنس پلاستیک فشرده هستند که همین امر جا به جا کردن آن را راحت تر می کند. با این وجود باید دقت کرد که سبک بودن بیش از حد آن، باعث افتادن کودک نشود.

قابلیت تنظیم صندلی غذای کودک

با کمی دقت متوجه خواهید شد که بیشتر صندلی غذاهای کودک از برندهای مختلف از این قابلیت برخوردار هستند. نکته قابل توجه در خصوص قابلیت تنظیم این است که با استفاده از آن بتوان به درستی ارتفاع صندلی، پشتی آن و میزان شیب آن را تنظیم کرد. در این صورت بهترین صندلی غذای کودک، صندلی است که با استفاده از قابلیت تنظیم بتوان راحتی را برای کودک خود فراهم کرد.

ایمنی بالایی داشته باشد

یکی از مهم ترین ارکان خرید صندلی غذاخوری کودک ایمنی آن صندلی است، همه ما دوست داریم که فرزندان ما آسیب نبیند پس بهتر است شما صندلی غذاخوری خریداری کنید که دارای کمربند های محکم باشد و بر اثر تکان خوردن آن صندلی کمربند نشکند .

کمربند ایمنی صندلی های کودک معمولا سه نقطه ای یا پنج نقطه ای اند. کمربندهای سه نقطه ای فقط نیمه پایینی بدن کودک را محافظت می کنند. دو بند از دور کمر و یک بند از بین پاها رد می شود. اما کمربندهای پنج نقطه ای هر دو نیمه بالایی و پایین بدن کودک را محافظت می کنند و دو بند اضافه دارند که از روی شانه ها رد می شود.

ایمنی صندلی غذای کودک

ایمنی صندلی غذاخوری کودک و نوزاد

سگک کمربند نباید برای کودک به راحتی قابل بازکردن باشد. بندهای کمربند هم باید قابل تنظیم باشند تا بتوانید متناسب با جثه کودک تان کوتاه تر یا بلندترشان کنید. صندلی هایی که علاوه بر کمربند ایمنی از پایه محافظ بین پا هم برخوردارند ایمن ترند و جلوی سُرخوردن کودک و افتادنش از زیر سینی صندلی را می گیرند.

پس دقت داشته باشید که صندلی های غذا خوری کودکی که ایمنی بالا تری داشته باشند قیمت نسبتا بالایی در برابر مدل های ساده دارند.

توجه به میزان فضای موجود و سایز صندلی

سایز و حجم صندلی نیز در انتخاب بهترین صندلی غذای کودک مؤثر است. اکثر صندلی های موجود در بازار میزان فضای زیادی را اشغال می کنند.

بنابراین قبل از اقدام به خرید صندلی بهتر است از میزان فضای موجود در آشپزخانه یا منزل خود اطمینان حاصل کنید. البته بسیاری از صندلی ها از قابلیت جمع شدن برخوردار هستند بنابراین در صورت محدود بودن فضا، خرید این صندلی ها بهترین گزینه است.

قابلیت استفاده در سنین مختلف

قابلیت انعطاف پذیری و تنظیم در اندازه های مختلف، باعث می شود بتوان از صندلی در سنین مختلف استفاده کرد. در واقع با توجه به این که کودک تا سن سه سالگی مدام در حال رشد است، در این صورت خرید صندلی غذایی که تنها برای چند ماه قابل استفاده باشد، چندان مقرون به صرفه نیست. بر این اساس بهتر است هنگام خرید صندلی غذا این نکته را هم در نظر بگیرید.

راحتی صندلی غذای کودک

در نظر داشته باشید که صندلی تا حد امکان برای کودک راحت باشد. غذا دادن به کودک مخصوصاً در دورانی که تازه شروع به خوردن غذای جامد کرده است، کمی سخت به نظر می رسد و ممکن است بیش از آنچه که فکر می کنید، زمان بر باشد.

صندلی غذای کودک باید راحت باشد

صندلی غذای کودک باید هم برای مادر و هم نوزاد راحت باشد

بر این اساس باید راحت بودن صندلی برای کودک را هم در نظر بگیرید تا برای مدت طولانی نشستن بر روی آن اذیت نشود. به عنوان مثال صندلی های تولید شده با پدهای نشیمن نرم و زیرپایی راحت، گزینه مناسبی خواهد بود.

وزن صندلی غذای کودک

خرید صندلی غذاخوری برای کودک که مناسب باشد بین این همه مدل و طرح های مختلف سخت و طاقت فرسا است ، بهتر است توجه داشته باشید مدل صندلی غذاخوری برای کودک خود خریداری کنید که وزن مناسبی داشته باشد و بتواند وزن های نسبتا بالا را بتواند تحمل کند و قابل ذکر است که وزن صندلی غذا خوری کودک از 5 کیلو گرم شروع شده و تا 20کیلو گرم ادامه پیدا می کند.

مدل چرخدار

صندلی های چرخدار از گزینه های مهم هنگام خرید به شمار رفته و جهت استفاده بسیار مناسب و کاربردی هستند. استفاده از صندلی های چرخدار باعث انتقال راحت تر آن به قسمت های مختلف خانه می شود.

اگر کودک تان را در جاهای مختلفی از منزل غذا می دهید، پس صندلی غذاخوری چرخ دار نعمتی است! فقط یادتان نرود که وقتی صندلی را به محل دلخواه انتقال دادید، قفل چرخ را بزنید که دیگر قابل حرکت نباشد. بعضی صندلی ها هر چهار پایه شان چرخ دار است. اما مدل هایی هم داریم که فقط روی دو پایه در یکی از طرفین چرخ دارند. این مدل صندلی ها را اول باید کمی کج کنید و بعد حرکت دهید.

منتها اگر بیشتر فضای منزل تان فرش پهن است، صندلی چرخ دار خیلی برای تان کارایی نخواهد داشت، چراکه ممکن است فرش لوله شود و صندلی را بیندازید. بالاخره وسیله گرانی است و باید از هر لحاظ مراقبش بود!

شستشو راحت صندلی غذای کودک

کودکان هنگام غذا خوردن، بیشتر از هر زمان دیگری اقدام به کثیف کردن محیط اطراف و خودشان می کنند. بنابراین از مهم ترین مزیت های انتخاب بهترین صندلی غذای کودک، جنس مناسب آن برای شستشوست. از طرفی هر چقدر صندلی از شکاف و درز کمتری تشکیل شده باشد، شستشو آن راحت تر انجام می شود.

قیمت صندلی غذای کودک

قیمت همیشه یکی از مهم ترین اصل در خرید میز غذاخوری کودک است، باید توجه داشته باشید که صندلی های غذاخوری کودک با توجه به امکانات و زیبایی قیمت بالایی به خود اختصاص می دهند.

عکس صندلی غذاخوری کودک

عکس صندلی غذاخوری کودک

در هنگام استفاده از صندلی غذاخوری کودک به موارد زیر توجه کنید:

کمربند ایمنی را باز و بسته کنید. مطمئن شوید که به آسانی می توانید کمربند ایمنی را باز و بسته کنید و کودک تان نمی تواند. اگر استفاده از آن برایتان دشوار باشد، ممکن است وسوسه شوید همه اوقاتی که بچه روی صندلی نشسته آن را نبندید، که کار اشتباهی است. هرچند اصول استاندارد کنونی نیازمند کمربند پنج نقطه ای (برای کمر، پایین تنه و نگه دارنده شانه ها) نیست، یک کمربند سه نقطه ای (متمرکز بر کمر و پایین تنه) ضروری است.

در برخی صندلی ها، می توانید کمربند پنج نقطه ای را به سه نقطه ای تبدیل کنید، اما این کار را توصیه نمی کنیم. کمربندهای پنج نقطه ای ایمن ترند، زیرا می توانند مانع از ایستادن بچه یا خم شدنش از صندلی و سقوط احتمالی از صندلی یا انداختن آن شود.
سینی را امتحان کنید. نشاندن، تنظیم و بلندکردن باید برای شما و نه برای کودک تان، راحت باشد. قفل سینی نباید در دسترس یا دیدرس بچه باشد.

ارتفاع صندلی را تنظیم کنید. امکان تنظیم ارتفاع اجازه می دهد از صندلی غذاخوری در ارتفاع میز غذاخوری خود استفاده کنید، در نتیجه کودک تان می تواند کنار بقیه خانواده غذا بخورد، یا در ارتفاعی غذا بخورد که برای نشستن شما یا مراقب او نیز راحت باشد. به یاد داشته باشید که تنظیم ارتفاع، وقتی کودک بر صندلی نشسته، کار ایمنی نیست.

مطمئن شوید که چرخ ها قفل می شوند. اگر یک مدل چرخ دار می خرید، مطمئن شوید چرخ ها با وزن کودک تان در حالت نشسته روی صندلی، قفل یا بی حرکت می شوند.

مراقب نوک های تیز و زبر باشید. سطح زیرین سینی یا نوک های قسمت نشیمن و محل قرار گرفتن دست ها و پشتی را امتحان کنید. مطمئن شوید هیچ جایی از آن تیز نیست. از صندلی هایی که سوراخ ها یا شکاف های کوچکی دارند که می توانند انگشت های کوچک را گیر بیندازند دوری کنید.

بخش های کوچک را چک کنید. پیش از استفاده، و به طور مرتب پس از استفاده، مطمئن شوید که سرپوش هایی که لوله های فلزی را می پوشانند به خوبی تحت حفاظت اند، و برچسب ها محکم چسبیده اند. سفتی کمربندها را چک کنید. قسمت هایی که آنقدر کوچک اند که بچه می تواند ببلعد یا داخل بینی اش کند، خطرناک اند.

صندلی را خوب تکان دهید. محصول را خوب فشار دهید تا ببینید چقدر محکم روی زمین می ایستند، یا آن را بلند کنید تا ببینید می توانید در خانه جابه جایش کنید یا نه. صندلی باید محکم و ثابت باشد، نه لق و لرزان.

خرید صندلی غذاخوری کودک

جمع بندی

امروزه صندلی غذای کودک از جمله لوازمی است که در خرید سیسمونی کودک بسیار دیده می شود. خرید این وسیله نیاز به حساسیت و دقت بالایی دارد. قبل از خرید بهترین صندلی غذای کودک بهتر است با انواع و مدل های آن بیشتر آشنا شد. در این صورت با استفاده از راهنمای خرید صندلی کودک می توان خرید بهتری انجام داد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک های صندلی غذاخوری کودک کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین مدلهای صندلی غذای کودک می توان به برند چیکو، دلیجان، زویی، جیکل، اسپرینگ، گراکو، سامر، چیپولینو، هپی بیبی، بی بی ماک و ... اشاره کرد.
قیمت صندلی غذا خوری کودک چند است؟
قیمت صندلی غذای کودک از 600 هزار تومان تا 17 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس بدنه صندلی، نوع صندلی، امکانات و تجهیزات جانبی صندلی، وزن و ابعاد، کیفیت ساخت، ظرفیت وزنی و رده سنی آن بستگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/06/25
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
صندلی غذاخوری کودک تاشو سوواندا مدل پرتابل طرح فانتری فیل
صندلی غذاخوری کودک تاشو سوواندا مدل پرتابل طرح فانتری فیل
صندلی غذاخوری کودک زویه ظرفیت وزنی 18 کیلوگرم و قابل تنظیم
صندلی غذاخوری کودک زویه ظرفیت وزنی 18 کیلوگرم و قابل تنظیم
صندلی غذاخوری کودک دلیجان مدل کیوت پلاس ۷ ماه تا ۳ سال
صندلی غذاخوری کودک دلیجان مدل کیوت پلاس ۷ ماه تا ۳ سال
صندلی غذاخوری کودک اسپرینگ مدل 3 کاره ظرفیت وزنی 15 کیلوگرم
صندلی غذاخوری کودک اسپرینگ مدل 3 کاره ظرفیت وزنی 15 کیلوگرم
صندلی غذاخوری کودک آذران تحریرات جنس فلز و پلاستیک طرح ساده
صندلی غذاخوری کودک آذران تحریرات جنس فلز و پلاستیک طرح ساده
صندلی غذا خوری کودک پورتابل جیکل تا 2 سال مدل Modz-90
صندلی غذا خوری کودک پورتابل جیکل تا 2 سال مدل Modz-90
صندلی غذاخوری کودک جیکل قابل تنظیم از سه ماهگی تا 3 سالگی
صندلی غذاخوری کودک جیکل قابل تنظیم از سه ماهگی تا 3 سالگی
صندلی غذاخوری کودک چیکو مدل Polly Progress
صندلی غذاخوری کودک چیکو مدل Polly Progress
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد