منو

شیکر چیست و انواع آن کدام است؟ راهنمای خرید شیکر بدنسازی

آب نوشیدن در هنگام تمرین و پس از آن در بین ورزشکاران از اهمیت فراوانی برخوردار است و در رشته بدنسازی که ورزشکار علاوه بر نوشیدن آب نیازمند استفاده از مکمل های ورزشی اهمیت آن را دو چندان نموده است. شیکرها بطری های استوانه ای شکل هستند که بدنسازان از آن برای نوشیدن آب و مخلوط کردن مکمل و پودرهای ورزشی خود از آن استفاده می کنند.

شیکر چیست؟

بطری شیکر، شیکر پروتئین، شیکر بدنسازی، شیکر ورزشی، قمقمه شیکر، بطری میکسر یا مخلوط کننده و هر نامی که آن را می شناسید، ظرفی است که برای مخلوط کردن و شیک پروتئین استفاده می شود. واژه SHAK (شیک) در زبان ما پارسی ها به معنای تکان دادن است. اما منظور ما از واژه SHAKER (شیکر) وسیله و ابزاری برای درهم آمیختن مواد گوناگون با یکدیگر است. شیکر ها در انواع مختلف (برقی - دستی - صنعتی) طراحی، تولید و روانه بازارهای هدف می شوند.

خرید شیکر مخصوص بدنسازی

ویژگی برجسته بطری شیکر، مکانیزم مخلوط کردن و ترکیب مواد درون آن است. توپ شیکر یا فنر شیکر یا اجزای همزن در قمقمه هایی که به نام شیکر فروخته می شوند، وجود دارند. مورد مهم دیگری که شیکر ورزشی را از دیگر قمقمه ها متمایز می کند، مواد اولیه به کار رفته در تولید آنهاست. عملکرد اصلی یک شیکر ضد نشت بودن و محکم بودن درب آن است، که این امتیاز ویژه، گزینه مورد بررسی جهت خرید ایمن و مطمئن شما خواهد بود.

شیکر چه کاربردی دارد؟

قمقمه های شیکر با بطری های آب قدیمی متفاوت هستند؛ چرا که دارای مکانیزم میکس کردن می باشند. هرگز زنگ نمی زنند، تراشه یا پوسته نمی اندازند و از مجراهای آن، حتی آب هم به بیرون نفوذ نمی کند. همزن های توپی و پروانه ای، صافی های ساخته شده و حتی مینی موتورهای خودکار برقی یا شارژی در شیکرها وجود دارند که انقلابی در صنعت مخلوط کردن دستی مواد کم حجم ایجاد کرده اند.

فلز توپ داخل شیکرها و تیغه مخلوط کننده از فولادهای ضد زنگ بوده که حتی ضخیم ترین مواد را نیز با هم مخلوط می کنند. موز، کره مغزها، پودرهای پروتئینی متراکم، عسل، شربت های متنوع و غیره در این میکسرها قابل ترکیب کردن بوده و به بهترین حالت نرم و یکدست تبدیل می شوند.

کاربرد شیکر برای ورزشکاران در حین ورزش و حتی پایان تمرینات و نیروزایی بسیار مفید بوده و به صورت ارگونومیک با یک قفل آسان درب آنها به راحتی باز شده و اجازه می دهد تا به عنوان یک بطری آب فعال در لایف استایل زندگی افراد، جایگاه ویژه ای داشته باشد. حتی مخلوط کردن انواع میوه ها با آب ساده و استفاده از یخ در این میکسرها و نیز آماده کردن آیس کافی برای هر شخصی چه در خانه و چه در محل کار، لذت بخش است.

شیکر بدنسازی

انواع مختلف شیکر از نظر جنس

مواد به کار رفته در تولید بطری یا لیوان شیکر علاوه بر ایجاد تفاوت در زیبایی ظاهری و رنگ های متنوع، بر طعم و حتی دمایی که نوشیدنی را نگه می دارد تاثیرگذار است.

1 - شیکرهای پلاستیکی

بطری های پلاستیکی متداول ترین نوع شیکرها هستند. اما همان جنس پلاستیک به کار رفته هم در هر بطری فرق می کند. ابتدا باید مطمئن شوید شیکری که خریداری می کنید فاقد BPA و مواد فتالات است. در غیر این صورت مواد شیمیایی مضر می توانند به نوشیدنی راه پیدا کرده و آن را برای خوردن مضر کنند.

یکی از بهترین پلاستیک های باکیفیت که برای نگهداری مواد غذایی مناسب هستند، Eastman Tritan است که به دوام و شفافیت بسیار زیاد و نیز مقاومت در برابر لکه شدن و بوگرفتن، معروف است. کیفیت مطلوب بطری شیکر باید به گونه ای باشد که نوشیدنی اسموتی امروز طعم ترکیب پروتئینی هفته گذشته را ندهد!

2 - شیکرهای فلزی یا استیل

بطری های شیکر عایق بندی، نوشیدنی های را معمولا سرد و خنک نگه می دارند و آنها را به یک گزینه پرطراوت در روزهای گرم تبدیل می کنند. جنس عایق ها از فولاد ضد زنگ و خلا دوجداره و استیل مقاوم است که محتوای داخل شیکر را تا 24 ساعت خنک نگه می دارد.

شیکر فلزی

3 - شیکرهای شیشه ای

قمقمه های شیکر شیشه ای، گزینه های دیگری هستند که ذاتا در برابر بو و لکه مقاوم می باشند. بیشتر مردم نوشیدنی را در بطری های شیشه ای که خلوص و محتویاتش را به وضوح نشان می دهد، می پسندند. شیکرهای شیشه ای عموما در یک کاور مستحکم از جنس سیلیکونی یا محفظه ای مخصوص قرار دارند تا از شکسته شدن و آسیب دیدگی جلوگیری شود.

مدل های مختلف شیکرهای ورزشی

شیکرها مدل های متفاوتی دارند و دلیل تفاوت آنها در شکل ظاهری، ابعاد، گنجایش، چند تیکه بودن و رنگ آنهاست. تمامی مدل های مختلف شیکرها دارای یک لیوان پلاستیکی با دهانه ای پهن هستند که مخصوص مخلوط کردن انواع پودرها یا مکمل های ورزشی می باشند.

از انواع مختلف شیکر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیکرهای ورزشی یک تیکه

این مدل از شیکرها مخزنی برای پودر و قرص ندارند. داخل این شیکر یک توپ پلاستیکی یا توری وجود دارد که مخصوص ترکیب کردن پودرها یا مکمل های ورزشی است. مدل در پوش شیکرهای یک تیکه به صورت پیچی یا ضامنی است و یکی از قابلیت های فوق العاده ی آنها این است که مواد داخل آن به هیچ وجه نشتی نمی دهد که این موضوع یک مسئله بسیار مهم در انتخاب شیکرها می باشد.

شیکرهای ورزشی دو تیکه

شیکرهای دو تیکه دارای یک مخزن مخصوص پودرها یا مکمل های ورزشی هستند که با وجود این مخزن دیگر نیازی نیست مکمل ها یا پودرهای ورزشی خود را در ظرفی جداگانه حمل کنید. ضمنا در بعضی از شیکرهای دو تیکه یک محفظه در ابعاد کوچک وجود دارد که مناسب قرص های ورزشی اند. جنس پلاستیک به کار رفته در این شیکرها پلاستیک های غیر سمی و فشرده هستند که از ویژگی های حائز اهمیت این شیکرها است.

انواع شیکر

(شیکر یک تکه - دو تکه - سه تکه)

شیکرهای ورزشی سه تیکه

شیکرهای سه تیکه علاوه بر جنس پلاستیکی مرغوب و غیر سمی که دارند شامل دو مخزن پودری نیز هستند که مخصوص قرص و پودر است که از مخزنی که مخصوص قرص است برای پودر یا مکمل هم می توان استفاده کرد.

شیکرهای مخصوص پروتئین

اگر شما به باشگاه های بدنسازی سر زده باشید حتماً شیکر های خاص را همراه چند ورزشکار حرفه ای این رشته دیده اید. این شیکرها با سایر شیکر های بدنسازی اندکی متفاوت هستند. در واقع اندکی از آن ها پیشرفته تر می باشند. این شیکر نیز مانند سایر شیکر های بدنسازی وظیفه مخلوط کردن مواد با آب را دارد با این تفاوت که در شیکرهای مخصوص پروتئین یک سری امکانات جانبی مثل توری، فنر و واشرهای سیلیکونی وجود دارد.

شیکرهای برقی

شیکرهای برقی از یک موتور الکتریکی و تیغه های پلاستیکی و یا تیغه های فلزی تشکیل شده اند و با نیروی الکتریسیته کار می کنند. شیکر های برقی معمولا به صورت شارژی یا باطری خور هستند. از شیکرهای برقی شارژی با تیغه های فلزی به دلیل قدرا بالا، علاوه بر میکس فوق العاده مکمل، می توان برای درست کردن شیر موز، انواع آب میوه ها و اسموتی ها استفاده کرد. جنس بدنه شیکرهای برقی از پلاستیک و یا لاکی بوده و عاری از مواد سمی هستند.


شیکر برقی

شیکرهای دارای دو مخزن

شیکر 2 مخزنه یکی از جذاب ترین انواع شیکر های بدنسازی است. شیکر دو مخزنه دارای دو مخزن مجزا بوده که برای مصرف دو مکمل ورزشی به صورت همزمان استفاده می شود. دو مخزن کاملا تفکیک شده این شیکر از مخلوط شدن دو مکمل جلوگیری کرده و شما می توانید قبل از رفتن به باشگاه دو مکمل را میکس کرده و با خود به باشگاه ببرید. شیکرهای دو مخزنه نیاز شما را به دو شیکر مجزا برطرف می سازد و ظرفیت خوبی را در اختیار شما می گذارد.

شیکر با دو مخزن

ویژگی های یک شیکر خوب برای خرید

  • دارای بدنه ای بسیار کیفیت و مقاوم باشد
  • مناسب برای ورزشکاران و خصوصا بدنسازان
  • دارای محفظه جداسازی آبو پودر
  • دارای محفظه نگهدارنده قرص
  • دارای همزن فلزی یا واشری مخصوص
  • خاصیت ضد نشت
  • قابل نگهداری در کوله پشتی
  • قابلیت شستشوی آسان

طرز استفاده از شیکر بدنسازی

ورزشکاران بدنسازی با مخلوط کردن پودرهای پروتئینی و استفاده از آنها حین تمرینات، انرژی و کالری چند برابر دریافت کرده و این وسیله جزء ملزومات تمرینی آنها محسوب می شود. زیرا برای عضله سازی بهتر و حجیم کردن بیشتر ماهیچه های بدن نیاز به این ترکیبات پروتئینی دارند.

در شیکرها محفظه های داخلی یا بیرونی نیز برای نگهداری مواد خشک مانند پودرها و قرص های نیروزا وجود دارد. که ورزشکاران می توانند در این جایگاه های مخصوص، پیمانه مورد نیاز پودر و تعداد قرص های تعیین شده را قرار دهند و خیلی راحت در باشگاه آنها را در بطری میکسر ریخته و شیک کنند و پس از آماده سازی میل نمایند.

نحوه استفاده از شیکر بدنسازی

توپ فلزی درون شیکرها همزن خوبی محسوب می شود. مثلا زمانی که ترکیبی درست کرده و در یخچال گذاشته اید، مواد به مرور ته نشین می شوند که این توپک شیکر موجب بهتر مخلوط شدن مواد ته نشین شده می شود و دوباره مخلوطی یکدست به شما می دهد. پس اگر نوع شیکر شما برقی یا شارژی نیست حتما فنر شیکر یا توپ آن را همیشه درون بطری به همراه داشته باشید تا مخلوط جامد در مایع خوبی بتوانید برای خود تهیه کنید.

نکته های مهم برای خرید شیکر

جنس شیکر

هنگام خرید شیکرباید به جنس بدنه شیکر دقت کنید. بیشتر شیکر های که در بازار موجود هستند از جنس پلاستیک فشرده اند اما شیکر استیل هم وجود دارد. شیکر هایی که از جنس پلاستیک هستند انواع بسیار مختلفی دارند و از نظر کیفیت پلاستیک مورد استفاده بسیار باهم متفاوت هستند. به همین دلیل شیکر هایی که از نظر سایر اجزاء کاملا مشابه هستند اما جنس پلاستیک آنها متفاوت است از قیمت با هم اختلاف زیادی دارند. در قسمت های قبلی مطلب توضیحات کامل تری در مورد جنس شیکر داده شد.

حجم های شیکر

شیکر ها از نظر میزان حجمی که می توانند نگهداری کنند انواع مختلفی دارند. انتخاب این که کدام حجم مورد نیاز شماست کاملا به استفاده شما برمی گردد که کدام یک از این شیکرها پاسخ گو شماست اما این نکته را هنگام خرید حتما باید در نظر بگیرید که هرچه حجم شیکر بالاتر می رود اندازه و وزن شیکر بیشتر می شود.

حجم مختلف شیکر

ضد نشت بودن و آب بندی درست درب شیکر

تصور کنید ساکتونو آماده میکنید و شیکرتونو هم میذارید داخلش و میرید سمت باشگاه و وقتی میرسید اونجا در ساک ورزشو باز میکنید تا لباساتونو عوض کنید میبینید کفشاتون لباستون حوله و ... خیس شده و تمام نوشیدنی شیکرتون روی اونا ریخته ! چه حسی پیدا میکنید؟؟؟

به همین دلیل یکی از مهمترین موضوعاتی که هنگام خرید شیکر باید مد نظرتان باشد این است که ضد نشت باشد و هنگام تکان دادن برای مخلوط شدن مواد و یا وقتی که لیوان شیکر را درون ساک ورزشی خود می گذارید چیزی از آن نشت نکند و بیرون نریزد.

امکانات جانبی همراه محصول

شرکت های سازنده شیکر ها بسیار زیاد و متنوع هستند و هر شرکت طراحی های خودش را دارد مثلا داشتن دکمه فنری برای ترکیب کردن محتوای داخل بطری دارا بودن جای قرص مکمل قابلیت حفظ دما دو مخزنه بودن و….

توپ شیکر

یکی از این امکانات جانبی که در شیکر های ورزشی وجود دارد داشتن توپ داخل شیکر است، که در صورت دارا بودن توپ در شیکر شما میتوانید با تکان دادن شیکر مواد داخل آن را بهتر و سریع تر مخلوط کنید. در اینجا دو مدل توپ شیکر پلاستیکی و استیل را می توانید ببینید. (توپ شیکر پلاستیکی و توپ شیکر فلزی)

توپ مخصوص شیکر

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
انواع شیکر بدنسازی و ورزشی کدامند؟
شیکر بدنسازی یا شیکر ورزشی از نظر جنس در انواع پلاستیکی، فلزی یا استیل و شیشه ای تولید می شوند و از نظر طراحی هم در مدلهای شیکرهای یک تیکه، دو تیکه، سه تیکه، مخصوص پروتئین، شیکرهای برقی و شیکرهای دارای دو مخزن تقسیم می شوند.
قیمت انواع شیکر چند است؟
قیمت شیکر ها بسیار متفاوت هستند و به عوامل مختلفی از جمله کیفیت ساخت، جنس، شرکت سازنده آن، نوع چند تکه بودن، مقدار حجم آن بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت شیکر از 20 هزار تومان تا 5 میلیون تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/07/18
شیکر یک تیکه پلاستیکی مدل پاورید گنجایش 0.7 لیتر
شیکر یک تیکه پلاستیکی مدل پاورید گنجایش 0.7 لیتر
شیکر شارژی شیائومی درما مدل Fresh گنجایش 0.3 لیتر
شیکر شارژی شیائومی درما مدل Fresh گنجایش 0.3 لیتر
شیکر پلاستیک شفاف اسپورتز مدل ON ظرفیت 0.7 لیتر
شیکر پلاستیک شفاف اسپورتز مدل ON ظرفیت 0.7 لیتر
شیکر برقی مدل Juice Blender ظرفیت 0.38 لیتر
شیکر برقی مدل Juice Blender ظرفیت 0.38 لیتر
شیکر اسپایدر مدل سه تکه ظرفیت 0.5 لیتر
شیکر اسپایدر مدل سه تکه ظرفیت 0.5 لیتر
شیکر اوپتیموم نوتریشن مدل ON-WHEY گنجایش 0.03 لیتر
شیکر اوپتیموم نوتریشن مدل ON-WHEY گنجایش 0.03 لیتر
شیکر اسپایدر مدل سه تکه گنجایش 0.6 لیتر
شیکر اسپایدر مدل سه تکه گنجایش 0.6 لیتر
شیکر مدل veezun سیلیکونی گنجایش 0.350 لیتر
شیکر مدل veezun سیلیکونی گنجایش 0.350 لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد