منو

جدیدترین مدل های شمعدان برنجی اصل بسیار شیک و زیبا

آینه و شمعدان پای ثابت همه سفره های عقد ایرانی است. عروس و داماد قبل از هر چیز دیگر اقدام به خرید آینه و شمعدان مخصوص سفره عقد میکردند. قدیمی ها اعتقاد داشتند که آینه مظهر روشنایی و دو شمعدانی که در دو طرف آینه میگزاشتند به معنای دو سرباز بودند که از زندگی عروس و داماد محافظت و برای خوشبختی آن دو میجنگند.

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که آینه و شمعدان باید در بالای سفره و رو به روی عروس و داماد قرار بگیرد تا هنگام جاری شدن خطبه عقد عروس و داماد یکدیگر را در آینه ببینند و دلشان به یکدیگر گره بخورد. و همچنین جفت شمعدانی که با شمع روشن در اطراف آینه قرار میگیرد نشانگر روشنایی و گرمی پیوند عقد بین عروس و داماد است.

آینه و شمعدان برنجی

راهنمای خرید آینه و شمعدان برنجی

شاید خیلی از افراد ندانند اما شمعدان ها خیلی در جلوه آینه و شمعدان شما تاثیر گذار است. برخی از شمعدان ها چند شعله و بعضی مانند لاله ها محل قرار گیری یک شمع را دارند برخی از انواع شمعدان ها نیز به جای شمع لامپ بر روی آن ها قرار میگیرد و به برق وصل می شوند. مدلی که انتخاب میکنید باید مطابق و هماهنگ با آینه شما باشد. در بین ایرانیان لاله های کریستالی طرفداران بیشتری دارد.

شمعدان ها از جمله لوازم دکوراسیون داخلی هستند که در طول تاریخ همیشه جزئی از لوازم منزل بوده اند و تنها نقش آنها است که امروزه از لوازمی کاربردی به عناصر تزیینی تغییر کرده است.

در ادامه به معرفی چند نمونه از بهترین و پرفروش ترین شمعدان های برنجی جهت خرید اینترنتی خواهیم پرداخت ولی قبل از آن بهتر از یک سوال پر تکرار را پاسخ دهیم و آن هم تفاوت بین شمعدان های برنجی و شمعدان های برنزی است! برای بهتر فهمیدن تفاوت این دو باید تفاوت بین دو آلیاژ برنج و برنز را بررسی کنیم.

تفاوت برنز و برنج

شاید بسیاری از افراد تفاوت برنز و برنج را ندانند و حتی توانایی تشخیص این دو آلیاژ را از یکدیگر نداشته باشند. دانستن تفاوت این دو در خرید ظروف، لوستر و ... و افزایش اطلاعات شما مفید خواهد بود.

دلیل این موضوع یعنی شباهتشان، وجود عنصر «مس» در هر دوی این آلیاژهاست. اما در هر کدام از این دو آلیاژ، مس با عنصر متفاوتی ترکیب شده است. در این مطلب با تفاوت برنز و برنج و ویژگی های هرکدام به صورت جداگانه آشنا شوید.

تفاوت بین آلیاژ برنز و برنج

تفاوت بین آلیاژ برنج و برنز

برنج (Brass Alloy)

آلیاژ برنج از ترکیب فلز مس (Cu) و روی (Zn) است. بر حسب درصد روی در مس می توان برنج های متفاوتی را به دست آورد. هر چه درصد روی در مس افزایش یابد سختی و استحکام این آلیاژ بیشتر می شود و رنگ برنج از قرمز به زرد کم رنگ متمایل می شود این تغییر رنگ باعث می شود که این آلیاژ با اسامی مختلفی همچون برنج زرد، برنج قرمز، برنج سرب، برنج سیلیسیم، برنج قلع و برنج های نیکلی (ورشو) نامیده شوند.

از فلز برنج به دلیل کاربردهای خاص، شکل ظاهری و رنگ آن در قطعات و ابزارهای مختلفی استفاده می کنند:

 • در دکوراسیون به دلیل رنگ طلایی و سطح صیقلی و براق آن
 • در مهمات جنگی به دلیل استحکام آن
 • در استفاده از ابزارهایی که به اصطکاک کم نیاز دارد (مثل مغزی قفل درب ها)
 • در سازهای موسیقی به دلیل خاصیت آکوستیکی

آلیاژ برنج تقریبا زرد رنگ است و شباهت بسیاری به طلا دارد. برنج در برابر کدر شدن و لکه دار شدن مقاومت دارد و دیرتر ساییده می شود. به علاوه مس موجود در برنج، خاصیت میکروب کشی دارد و به همین دلیل است که در بیمارستان ها از این آلیاژ به عنوان دستگیره درب ها استفاده می شود. این خاصیت میکروب کشی، برنج را به عنوان ظروف نیز مورد استفاده کرده است. همچنین وجود روی در آن به عنوان مواد معدنی مورد نیاز بدن، آن را برای استفاده به عنوان ظروف محبوب کرده است.

بهترین مدلهای شمعدان برنجی

عکس شمعدان برنجی زیبا

برنز (Bronze Alloy)

آلیاژ برنز معمولا از ترکیب مس با عناصر دیگری (غیر از روی) همچون قلع، آلومینیوم، منگنز و فسفر ساخته می شود. آلیاژ برنز خواص مطلوبی مانند سختی، استحکام و مقاومت در برابر فرسایش و خوردگی دارد. برنز تقریبا رنگ متمایل به قرمز دارد.

کاربردهای برنز

از آلیاژ برنز معمولا در وسایل و ابزارهای سوارکاری، وسایل تزیینی مثل مجسمه و انواع ظروف پذیرایی استفاده می شود. همچنین امروزه در بلبرینگ های بوشینگ و یاطاقان دنده خودرو از برنز استفاده می گردد. برنز ترکیب یافته با فسفر در سازهای موسیقی، تماس های الکتریکی و پروانه های کشتی استفاده می گردد. این آلیاژ در زمانهای قدیم در ایران بنام مفرغ مشهور بوده است اما از لحاظ کلی برنز به آلیاژهای مس به علاوه یک عنصر غیر از روی اطلاق می شود.

نکته: برای تشخیص برنز اصل از بدل، یک قطعه از آهن ربا را در مجاورت آن قرار دهید، اگر آهن ربا جذب شد، اطمینان داشته باشید که قطعه ساخته شده از روکش برنز است.

راه تشخیص ظروف برنجی اصل از تقلبی

ابتدا برای درک بهتر باید بدانیم که به طور کلی ظروف برنجی به دو دسته تقسیم میشوند:

 1. ظروف برنجی که دارای بدنه ای تماما از جنس برنج هستند و به همین دلیل طبخ غذا در این ظروف باعث جذب مس، روی و حتی مقدار کمی آهن میشود.
 2. ظروفی که بدنه آنها از جنس دیگر فلزات است و تنها روکشی از جنس برنج دارند. این محصولات به دلیل این که به طور کامل بدون دخالت دست ساخته میشوند ارزش و قیمت چندانی ندارند.

حال چگونه میتوان ظروف برنجی با کیفیت را از بدون کیفیت تشخیص داد؟ چگونه ظرف برنجی اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ برای تشخیص اصالت این ظروف بهترین راه مراجعه به مشاوران و کارشناسان این زمینه است تا از کیفیت آنها به طور کامل مطمئن شوید. همچنین میتوانید از برند های معتبر در این زمینه خرید کنید. اما اگر میخواهید خودتان از اصالت ظروف تان مطمئن شوید چند راهکار وجود دارد که در زیر به توضیح آن ها میپردازیم.

عکس شمعدان رومیزی برنجی

عکس شمعدان رومیزی برنجی سه شعله

1 - تشخیص فلز برنج از روی رنگ آن

فلز برنج در طیف رنگهای قرمز تیره تا زرد نقره ای موجود است. این تنوع رنگ در فلز برنج به مقدار آلیاژ روی بکار رفته در آن بستگی دارد. آلیاژ های مختلفی از فلز برنج وجود دارد که هر یک در بخش خاصی کاربرد دارند. به طور کلی مرسوم ترین و رایج ترین رنگی که از فلز برنج وجود دارد رنگ زرد و یا زرد - قهوه ای است که بیشتر به رنگ برنز شباهت دارد.

برخی دیگر از آلیاژ های برنج به دلیل وجود درصد بالایی از مس در آن که گاهاً به بالای 85% می رسد، به رنگ نارجی یا قرمز و یا قرمز متمایل به قهوه ای می باشند. این نوع آلیاژ برای ساخت دکوراسیون، جواهرات و لوله استفاده می گردد. به طور کلی لازم است بدانیم که وجود رنگ نارنجی، زرد و یا طلایی نشانه فلز برنج است.

2 - تشخیص فلز برنج از روی مقاومت آن نسبت به لکه شدن

یکی از مهمترین مزایای فلز برنج مقاومت آن در برابر لکه شدن و کدر شدن است. همین موضوع باعث میشود که فلز برنج دیرتر اکسیده گردد. البته در ساخت برخی از وسایل تزئینی مانند سماور های برنجی، آفتابه لگن برنجی و غیره روی آن روکش نانو کشیده تا در برابر خط و خش مقاوم گردد. ولی به طور کلی فلز برنج به خودی خود دارای این خاصیت می باشد.

عکس شمعدان برنجی

عکس انواع شمعدان برنجی بسیار زیبا و شیک

3 - تشخیص فلز برنج با توجه به سختی آن

فلز برنج به نسبت سایر فلزات مانند مس از سختی بیشتری برخوردار می باشد. یعنی با ترکیب چند آلیاژ با یکدیگر از مقاومت بالاتری به نسبت فلزی مانند مس برخوردار است. در این روش تشخیص که توصیه می شود بر وی وسایل تزئینی استفاده نگردد می توان به روی فلز مورد نظر با یک شی تیز شیاری ایجاد نمود. که در صورتی که این فلز برنج باشد عمق شیار ایجاد شده بسیار کم و نامشخص خواهد بود. ولی برعکس اگر فلز شما مس باشد به سادگی شیار با عمق بالایی ایجاد می گردد.

4 - تشخیص فلز برنج از روی صدایی که از ضربه زدن بر روی آن ایجاد می گردد

این روش هم مانند روش قبلی نتیجه اش با توجه به سختی فلز مورد نظر حاصل می گردد. یعنی هر چه فلز ما از درجه سختی بیشتری برخوردار باشد صدایی که در اثر زدن ضربه بر روی آن به گوش میرسد بلندتر خواهد بود. در حالی که اگر بر روی فلزی نرم مانند مس ضربه بزنید به دلیل نرم بودن این فلز صدای خفیفی از آن به گوش شما خواهد رسید.

خرید انواع جاشمعی برنجی

5 - استفاده از آهنربا برای تشخیص فلز برنج اصلی

این روش ساده ترین و راحت ترین روش تشخیص فلز برنج اصل از فلزی است که به رنگ طلایی و یا نارنجی است. اما در آن آهن بکار رفته است. آهنربا را به فلز نزدیک کنید اگر به فلز کشش نشان دهد، هر چند این کشش ناچیز باشد می توان فهمید که در آن درصدی آهن بکار رفته است.

1 -

شمعدان برنجی آنتیک بسته 2 عددی

شمعدان برنجی آنتیک بسته 2 عددی
مشخصات محصول
 • ابعاد
  12*12*40 سانتی متر
 • وزن
  1600 گرم
 • جنس
  برنج
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  4 سانتی متر
 • رنگ
  آنتیک
2 -

جا شمعی برنجی اولر مدل SPS3 مجموعه 3 عددی

جا شمعی برنجی اولر مدل SPS3 مجموعه 3 عددی
شمعدان (جاشمعی) SPS3 اولر را می توان در سالن های پذیرایی، اوپن، میزغذاخوری، سفره هفت سین عید نوروز، کافی شاپ ها و رستورانها و ... بصورت ایستاده و بصورت تک و چندتایی استفاده کرد که زیبایی محل شما را چند برابر خواهد کرد.
جنس پایه این محصول از ترکیب فلز برنج و فولاد بوده که، پوشش دهی این محصول با آبکاری غوطه وری صورت گرفته که باعث افزایش کیفیت محصولات در برابر شرایطی چون لک شدگی، کدر شدگی، زنگ زدن و … صورت می گیرد.
تمامی جوشهای آن با گاز آرگن که از ظریفترین و محکم ترین جوشها رایج در صنعت می باشد. از دیگر مزیت های این محصول جنسی است که دارد. این محصول از جنس فلز مقاوم بوده و همین امر باعث شده است تا عمر طولانی داشته باشد.
ناگفته نماند که قطر جا شمعی برابر با 2 سانتی متر است؛ این به این معنی است که شما می توانید حداکثر از شمع هایی با قطر 2 سانتی متر استفاده کنید. این محصول دارای 3 عدد شمعدان با ارتفاع های مختلف است؛ همین امر باعث شده است تا زیبایی آن بیشتر شود.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  15x7x20 سانتی متر
 • وزن
  250 گرم
 • جنس
  برنج
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  2 سانتی متر
 • مناسب برای
  3 شمع
 • سایر توضیحات
  جاشمعی ترکیب فلز و برنج
3 -

شمعدان برنجی چشمه نور اندازه کوتاه بسته دو عددی

شمعدان برنجی چشمه نور اندازه کوتاه بسته دو عددی
شرکت چشمه نور این شمعدان را تولید می کند و با مدل C2935 شناخته می شود. این شمعدان با توجه به بدنه ی برنجی که دارد و طرح های زیبایی که روی بنده اش هست باعث شیک تر شدن و زیباتر شدن محیط منزل شما میشود.
این محصول در قسمت جاشمعی لاله های زیبا و خوش تراشی دارد که باعث پخش نور بهتر میشود و همچنین شمعدان C2935 دارای آویز های کریستالی می باشد که میتوانید باتوجه به سلیقه خودتان آنها را وصل کنید. پایه این شمعدان هم از جنس برنج می باشد و دارای مقاومت خوبی برای نگهداری این شمعدان می باشد.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  12x12x25 سانتی متر
 • وزن
  750 گرم
 • جنس
  برنج
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  5×5 سانتی متر
 • مناسب برای
  2 شمع
4 -

شمعدان برنجی چشمه نور بسته 2 عددی

شمعدان برنجی چشمه نور بسته 2 عددی
مشخصات محصول
 • ابعاد
  16×16×41 سانتی متر
 • وزن
  2000 گرم
 • جنس
  برنج
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  12 سانتی متر
 • مناسب برای
  2 شمع
 • رنگ
  آنتیک
5 -

جا شمعی برنجی اولر مدل SS3 مجموعه 3 عددی

جا شمعی برنجی اولر مدل SS3 مجموعه 3 عددی
شمعدان (جاشمعی) SS3 اولر را می توان در سالن های پذیرایی، اوپن، میزغذاخوری، سفره هفت سین عید نوروز، کافی شاپ ها و رستورانها و ... بصورت ایستاده و بصورت تک و چندتایی استفاده کرد که زیبایی محل شما را چند برابر خواهد کرد.
جنس پایه این محصول از ترکیب فلز برنج و فولاد بوده که، پوشش دهی این محصول با آبکاری غوطه وری صورت گرفته که باعث افزایش کیفیت محصولات در برابر شرایطی چون لک شدگی، کدر شدگی، زنگ زدن و … صورت می گیرد. تمامی جوشهای آن با گاز آرگن که از ظریفترین و محکم ترین جوشها رایج در صنعت می باشد.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  25x8x24 سانتی متر
 • وزن
  260 گرم
 • جنس
  برنج
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  2 سانتی متر
 • مناسب برای
  3 شمع
 • سایر توضیحات
  جا شمعی ترکیب فلز و برنج
6 -

شمعدان برنجی سه شعله چشمه نور زیتونی

شمعدان برنجی سه شعله چشمه نور زیتونی
شمعدان فوق مدل S3584/3T یکی از شمعدان های رومیزی و شیک شرکت چشمه نور بوده و این محصول تنها به انحصار صنایع لوستر سازی چشمه نور تولید و عرضه می گردد.
شمعدان 3 شعله کد S3584/3T از برنج و با آبکاری با کیفیتی برخوردار است که باعث شده عمر این محصول زیاد شود. این محصول دارای آبکاری آنتیک بوده و بدنه و شاخه های این محصول از طرح های ظریف و زیبایی درست شده است که باعث زیباترشدن و فانتزی تر شدن شمعدان و محیط اطراف می شود.
این محصول بااین که پایه ی ظریفی دارد ولی کاملا مقاوم بوده و می تواند وزن شمعدان و شمع هارا به خوبی کنترل کند. این شمعدان با داشتن وزنی حدود 1200 کیلو گرم مناسب برای قرار گرفتن روی انواع میز است.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  47x27x27 سانتی متر
 • وزن
  1125 گرم
 • مناسب برای
  3 شمع
 • جنس
  برنج
 • رنگ
  زیتونی
7 -

شمعدان برنجی بسته دو عددی کد C2124

شمعدان برنجی بسته دو عددی کد C2124
مشخصات محصول
 • ابعاد
  19x12x12 سانتی متر
 • وزن
  710 گرم
 • مناسب برای
  2 شمع
 • جنس
  برنج
 • رنگ
  برنزی
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  5 سانتی متر
8 -

جا شمعی برنجی اولر مدل SS1

جا شمعی برنجی اولر مدل SS1
مشخصات محصول
 • ابعاد
  19x13x24 سانتی متر
 • وزن
  175 گرم
 • مناسب برای
  1 شمع
 • جنس
  برنج
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  2 سانتی متر
9 -

شمعدان برنجی تکی برند چشمه نور مدل CA2151 1TA

شمعدان برنجی تکی برند چشمه نور مدل CA2151 1TA
مشخصات محصول
 • ابعاد
  12x12x34 سانتی متر
 • وزن
  800 گرم
 • مناسب برای
  1 شمع
 • جنس
  برنج
 • رنگ
  زیتونی
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  12 سانتی متر
 • سایر توضیحات
  آبکاری آنتیک
10 -

شمعدان چشمه نور جنس برنج کد C2993 1TA

شمعدان چشمه نور جنس برنج کد C2993 1TA
مشخصات محصول
 • ابعاد
  25×25×23 سانتی متر
 • وزن
  1300 گرم
 • مناسب برای
  1 شمع
 • جنس
  برنج
 • ابعاد محل قرار گیری شمع
  12 سانتی متر
 • رنگ
  آنتیک
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت شمعدان برنجی چند است؟
قیمت انواع شمعدان برنجی از 100 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس، وزن و ابعاد، طرح و کیفیت ساخت و تعداد آن بستگی دارد.
تفاوت برنج و برنز در چیست؟
آلیاژ برنج از ترکیب فلز مس و روی ساخته می شود و بر حسب درصد روی در مس می توان برنج های متفاوتی را به دست آورد. با افزایش درصد روی رنگ برنج از قرمز به زرد کم رنگ متمایل می شود. آلیاژ برنز هم از ترکیب مس با عناصر دیگری (غیر از روی) همچون قلع، آلومینیوم، منگنز و فسفر ساخته می شود. برنز تقریبا رنگ متمایل به قرمز دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/25
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد