منو

شلف چیست و انواع آن کدام است؟ بررسی مزایای استفاده از شلف

دیوارها همیشه یکی از بهترین فضاهای خانه ها برای اجرای طرح های مختلفی از دکوراسیون بوده اند. شلف ها را می توان یکی از رایج ترین المان های نصب شده روی دیوار ها دانست که کاربردهای مختلفی هم به خود می گیرند.

شلف چیست؟

همان طاقچه های زیبایی نصب شده بر روی دیوار هستند، که بر خلاف طاقچه های قدیمی، قابل نصب در همه جا و به هر عنوان می باشند و از آن ها عمدتاً به منظور قرار دادن وسایل تزئینی و غیر تزئینی مانند کتاب استفاده می شود. شلف ها را می توان در جنس های گوناگون مانند: چوب، فلز و MDF ساخت. این وسایل زیبا با طراحی های زیبایی که دارند می توانند در هر رنگی تولید شده تا با هماهنگ شدن با سایر وسایل منزل باعث جلب رضایت مشتریان خود شوند.

شلف دیواری چیست

انواع طرح و ایده شلف دیواری و کتابخانه خانگی

شلف ها چگونه نصب می شوند؟

شلف با کمک رول پلاک و پیچ به دیوار نصب شده و نوع اتصال آن از نظر ها ناپدید می باشد. این امر بر خلاف قفسه های دیواری که توسط بست نگه داشته می شوند، بسیار محکم بوده و می توان تا چند کیلو وزن را تحمل کنند. البته میزان ظرفیت وزنی شلف ها بستگی به ابعاد و جنسشان دارد. شلف های فلزی می توانند، مقاومت بیشتری برای تحمل وزن بالای از اجسام مانند کتاب و.. را داشته باشند.

انواغ مختلف شلف دیواری

بهترین طرح ها و مدل های شلف دیواری

مزایای استفاده از شلف چیست؟

شلف ها به واسطه ساختار و طراحی که دارند، مزایای زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهند که از مهم ترین آن ها می توان به چند مورد زیر اشاره کرد.

 • یکی از مهم ترین مزایای استفاده از شلف ها این است که روی دیوارها نصب می شوند و همین موضوع امکان استفاده با کاربری بالا از سطوحی که بدون استفاده باقی مانده اند را فراهم می کند.
 • تنوع بالا در طرح و مدل ها همچنین به کاربر اجازه می دهد تا شلف را با دکوراسیون و معماری خانه تطبیق دهد.
 • از طرفی هم شلف ها به شدت المان هایی تغییر شکل پذیر هستند یعنی به راحتی با هر شکل از فضایی قابلیت تطبیق دارد.
 • شلف ها طراحی و ساخت بسیار ساده ای دارند و هزینه مرتبط با ساخت و اجرای آن ها بسیار کم خواهد بود.
 • بعنوان طاقچه برای اشیاء مختلف استفاده می شود.
 • برای مکان هایی که با کمبود جا مواجه اند به عنوان دیوار جانبی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • برای نظم دهی محیط آشپزخانه از قفسه های کوچک که نقش کابینت را بازی میکنند.
 • و همچنین برای نظم دهی و داشتن ظاهری زیبا در محیط حمام هم میتوان از این شلف ها استفاده کرد.

شلف چوبی کتابخانه ای

شلف دیواری چوبی و فلزی

انواع شلف بر اساس طریق نصب

شلف ها را بر اساس نحوه نصب و اجرا، عمدتاً به دو دسته شلف دیواری و ایستاده تقسیم بندی می کنند. در خصوص اینکه شلف دیواری چیست باید عنوان داشت که این ها به صورت معلق و با استفاده از پیچ و رول پلاک به دیوار نصب می شوند. شلف های ایستاده هم با توجه به ساختاری که دارند هم می توانند خود ایستا باشند و هم با استفاده از پیچ به دیوار محکم شوند. شلف های ایستاده بیشتر در گوشه ها دیوار در نظر گرفته می شود. شلف های ایستاده را هم در بخش های مختلف خانه اعم از اتاق خواب ها، پذیرایی و آشپزخانه نصب می کنند.

علاوه بر تقسیم بندی کلی بالا می توان به صورت جزئی تر زیر نیز تقسیم کرد

شلف ثابت

شلف یا قفسه ثابت از قدیم ترین نوع شلف ها است و هنوز هم رواج دارد. همانطور که از نام آن ها پیدا است، سطوحی هستند که روی یک پایه ثابت می شوند. آن ها روی دیوار یا هر سطح عمودی محکم می شوند. این شلف ها را می توان کنار هم یا به صورت تکی روی دیوار نصب و استفاده کرد.

شلف معلق

این شلف ها یکی از شیک ترین و مدرن ترین طرح قفسه بندی هستند که قفسه های جعبه ای یا مکعبی هم نامیده می شوند. این شلف ها علاوه بر کاربردی بودن یک عنصر زیبای دکوراتیو نیز محسوب می شوند. شلف های معلق در طرح ها و اندازه های مختلف تولید می شوند و باید روی سطوح عمودی مانند دیوار محکم شوند.

تفاوت مهم این شلف ها با شلف های ثابت در این است که برخلاف قفسه های ثابت که میخ ها و پیچ های اتصال به دیوار به وضوح دیده می شوند، در شلف های معلق، این تجهیزات پنهان هستند. این شلف ها به وسیله پیچ ها و میخ های در کنار هم محکم شده و روی دیوار نصب می شوند.

شلف داخلی

این شلف ها ساده اما بسیار کاربردی هستند. قفسه های داخلی در داخل یک کمد، محفظه یا در فضاهای فرورفته و گوشه های دیوار نصب می شوند. برای نصب آن ها فقط به چند تکه چوب نیاز است. این شلف ها برای اتاق های کوچک بسیار مناسب هستند و فضای مناسبی برای ذخیره و نگهداری وسایل فراهم می کنند.

شلف گوشه ای

این شلف ها یک وسیله مهم و مفید برای ذخیره سازی وسایل در خانه هستند. این قفسه ها در سبک ها و طرح ها و اندازه های متفاوتی عرضه می شوند و در هر گوشه ای از دیوار خانه قابل نصب هستند. همچنین می توان آن ها را روی دیوار نصب کرد یا روی زمین قرار داد. با این شلف ها می توان از تمام گوشه های بلااستفاده خانه استفاده بهینه کرد. همچنین این شلف ها را می توان به صورت منحنی برای مناطقی که رفت وآمد در آن ها سخت است، به صورت سفارشی تولید کرد.

شلف گوشه ای

شلف گوشه ای چرخان

این شلف ها بسیار خلاقانه و کاربردی برای هر گوشه ای از خانه هستند. این شلف ها از یک صفحه گردان یا چرخان تشکیل شده اند و دارای قفسه هایی هستند که می توانند روی یک پایه غیر متحرک را بچرخانند.

شلف آویز

شلف های آویزان یک روش ذخیره سازی وسایل است که بسیار زیبا و منحصربه فرد هستند. این شلف ها را می توان روی دیوار یا از سقف آویزان کرد. برای نصب این شلف ها روی دیوار باید به مقاومت دیوار توجه کرد.

شلف ایستاده

این شلف ها نوع رایجی از شلف ها هستند که نیازی به نصب ندارند و روی زمین قرار می گیرند. این نوع شلف ها در دو نوع با درب و بدون درب عرضه می شوند و بسیار کاربردی هستند. شلف های ایستاده به راحتی قابل حمل هستند و در طرح ها و سبک های مختلف ساخته می شوند و در هر اتاقی از خانه می توان از آن ها استفاده کرد. برای راحتی انتقال آن ها می توان زیر آن ها چرخ نصب کرد.

شلف کشویی

این شلف ها یا قفسه ها قابلیت تنظیم دارند و به بیرون کشیده می شوند. این شلف ها با استفاده از لغزنده هایی که در هر دو طرف آن نصب شده ، حرکت می کنند. آن ها معمولاً در کمد، میز، کابینت یا هر سیستم قفسه بندی دیگری نصب می شوند و بسیار کاربردی هستند.

شلف زیر پله

در بعضی از خانه ها فضای زیر پله ها، جای مناسبی برای نصب شلف است و کاربرد بسیاری برای نگهداری وسایل از جمله کتاب دارد. هم پلکان زیبا می شود و هم ذخیره وسایل، فضای اضافی را در خانه اشغال نمی کند.

شلف زیر پله ای

شلف دیواری زیر پله ای به عنوان کتابخانه خانگی

انواع شلف بر اساس جنس

 • شلف چوبی : شلف های چوبی که بسیار پرطرفدار هستند، عمدتاً برای دکوراسیون هایی با تم کلاسیک مناسب هستند. البته استفاده از آن ها در ترکیب با فلز و شیشه در نمای مدرن و معاصر هم بسیار زیبا است.
 • شلف ام دی اف : این شلف ها در رنگ های مختلف از جنس MDF ساخته شده و تنوع زیادی در طرح و رنگ دارند. همچنین نسبت به چوب مقرون به صرفه تر هستند.
 • شلف فلزی : این شلف ها از دیگر انواع شلف مقاوم تر هستند و برای تحمل اجسام سنگین از جمله وسایل و ابزار آشپزخانه مانند قابلمه ها یا وسایل انباری مناسب هستند.
 • شلف شیشه ای : شلف های شیشه ای بیشتر در سبک های مدرن استفاده می شوند. نکته قوت این شلف ها این است که به راحتی می توان آن ها را در ترکیب با یکدیگر به کار برد. شلف های شیشه ای حالت تزئینی هم دارند و برای اتاق نشیمن مناسب هستند.
 • شلف پلاستیکی : این نوع شلف ها بسیار سبک و کاربردی هستند. از قفسه های پلاستیکی می توان برای اهداف خاصی مانند وسایل اتاق کودک و نوجوان، نگهداری کفش، کتاب یا جایگاه مجله و مواردی از این دست در خانه استفاده کرد.
 • شلف ترکیبی : در ساخت شلف ها می توان از مواد ترکیبی در کنار هم استفاده کرد. مثلاً چوب و فلز، یعنی کف ها و دیواره ها از چوب بوده و برای پایه ها از فلز استفاده کرد. می توان از هر ایده جالب و خلاقانه ای در مورد ساخت و یا حتی کاربرد شلف ها استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید کتابخانه خانگی

بهترین مدل های شلف دیواری

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد