منو

شانه ضد شپش چیست و نحوه استفاده صحیح از آن چگونه است؟

شپش سر در همه جای دنیا وجود دارد و جز فراگیر ترین موجودات موزی و مزاحم برای بشر هستند. رهایی از دست این موجودات بندپا کار ساده ای نیست، با پیشرفت تکنولوژی راهکارهای مختلفی برای رهایی از شر این موجودات مزاحم پدید آمده است. یکی از آنها شانه های ضد شپش است.

بر خلاف آنچه بسیاری از افراد معتقدند، شانه های ضد شپش در واقع شپش سر را به طور کامل از بین نمی برد بلکه این ابزار به طور مکانیکی شپش ها را از ساقه مو بر می دارد با این وجود شانه ضد شپش ابزار بسیار مؤثری برای خلاص شدن از تخم شپش و شپش های تازه هچ شده یا لاروها می باشد و فرد مبتلا به شپش را از خطرات عدم درمان شپش سر دور می کند. البته استفاده از این نوع شانه در صورتی نتایج مثبتی در بر دارد که به درستی و با دقت مورد استفاده قرار بگیرد.

شانه ضد شپش

شپش چیست؟

شپش ها جانوران کوچکی هستند که جز انگل ها حساب شده و می توانند روی پوست و موی افراد زندگی کنند و باعث خارش شوند. این حشرات از خون افراد تغذیه می کنند و خارش ایجاد شده توسط آن ها ناشی از تزریق بزاق این حشرات به داخل پوست است که قبل و در حین خون خواری انجام می دهند.

این مشکل اغلب کودکان را درگیر می کند و معمولاً به صورت مستقیم از مو های فرد آلوده به افراد سالم منتقل می شود؛ البته آلودگی به شپش تنها نشانه ای از بهداشت فردی ضعیف یا محیط زندگی ناپاک نیست. این حشره کوچک نمی تواند ناقل بیماری های عفونی باکتریایی یا ویروسی باشد.

تخم شپش چیست؟

خیلی ها تخم شپش را با شوره سر اشتباه می گیرند شوره سر یک نوع قارچ پوستی می باشد و به راحتی از سطح مو جدا می شود اما تخم شپش محکم به ساقه مو می چسپد و با ناخن به سختی جدا می شود شپش هنگام تخم گذاری از خود ماده چسپناک ترشح می کند این ماده چسپناک تخم شپش را محکم به ساقه مو می چسپاند. تخم شپش گرد و تخم مرغی شکل می باشد.

شپش روی سر

علائم و نشانه های آلوده بودن به شپش و تخم شپش

خارش: یکی از شایع ترین علائم آلوده شدن به این حشره کوچک و مزاحم، خارش شدید پوست سر، اطراف گوش و گردن است. بدن تمام موجودات نسبت به نیش شپش آلرژی دارد و دچار خارش می شود. هنگامی که فردی برای اولین بار دچار شپش می شود، ممکن است چهار تا شش هفته پس از آلودگی، خارش ایجاد نشود.

دیده شدن شپش بر روی پوست سر: شپش ها به سختی قابل تشخیص هستند؛ زیرا کوچک و از نور فراری هستند و به سرعت حرکت می کنند.

وجود تخم شپش (شپش) روی ساقه مو: این موجودات کوچک بر روی ساقه مو ها تخم گذاری می کنند. تخم ها به ساقه مو می چسبند و به سختی از آن جدا می شوند. آن ها به راحتی در اطراف گوش و خط موی گردن دیده می شوند.

وجود زخم روی پوست سر و گردن و شانه ها: خاراندن می تواند منجر به برآمدگی های کوچک و قرمز شود که گاهی ممکن است توسط باکتری ها عفونی شوند.

شانه های ضد شپش

شانه ضد شپش چیست؟

شانه ضد شپش (anti lice comb) وسیله ای کاربردی برای دفع تخم شپش از مو است. شانه های ضد شپش نسبت به شانه های معمولی دندانه های دقیق تری دارد به این معنی که فضای بین دندانه ها خیلی خیلی به هم نزدیک هستند. این فاصله کم در شانه برای به دام انداختن تخم های ریز شپش در لا به لای موها طراحی شده است. شانه های ضد شپش نسبت به سایر شانه های معمولی تفاوت های ویژه ای دارند.

این ویژگی ها عبارتند از:

 • فاصله بسیار کم بین دندانه های شانه
 • وجود شیارهای ریز روی هر دندانه

شانه های ضد شپش با نام های شانه شپش، شانه مخصوص شپش، شونه شپش و شانه شپش گیر نیز شناخته می شوند.

انواع شانه های ضد شپش

 • شانه های فلزی
 • شانه های پلاستیکی
 • شانه ضد شپش الکتریکی

بعضی از این شانه ها دندانه های بلند و فلزی دارند و بعضی دیگر دندانه های کوچک و پلاستیکی دارند. بین این دو نوع شانه ضد شپش، شانه هایی که دندانه های فلزی و بلند دارند بیشتر توصیه می شوند. هر چه دندانه ها به هم نزدیک تر باشند بهتر است و در عمل کارایی بالاتری دارد. همانطور که شانه شپش بین بخش هایی از مو حرکت داده می شود دندانه ها به تخم های شپش، لاروها و شپش های بالغ گیر می کنند.


استفاده از شانه ضد شپش

آیا استفاده از شانه شپش گیر تاثیر دارد؟

شانه زدن موها با شانه ضد شپش یکی از بهترین راه ها برای درمان شپش است. بر اساس برخی از تحقیقات، شانه ضد شپش راه حل مناسبی برای از بین بردن شپش سر است. استفاده از شانه ضد شپش اگر با فواصل زمانی مشخص و با دقت دنبال شود قطعاً نتایج خوبی در پی دارد. شانه ضد شپش فلزی انتخاب کنید و نه نوع پلاستیکی آن را! شانه ضد شپش از جنس استیل، بهترین نوع از شانه های فلزی است که دندانه های آن فواصل بسیار نزدیکی به همدیگر دارند.

از بین بردن تخم شپش با شانه ضد شپش الکتریکی

شانه های الکتریکی ضد شپش، روی موهای خشک استفاده می شوند. برای استفاده از این شانه نیازی به خیس کردن موها نیست. این نوع شانه ها با استفاده از شوک، موجب کشتن شپش بالغ می شوند که این شوک قادر به از بین بردن تخم و یا حتی لارو های شپش که به تازگی از تخم بیرون آمده اند، نیست.

شانه ضد شپش الکتریکی

برخی از افراد استفاده از شانه ضد شپش الکتریکی را توصیه می کنند چون فکر می کنند شپش های بالغ را به طور کامل از بین می برد اما علاوه بر اینکه این ادعای درستی نیست و این دستگاه قادر به از بین بردن تخم شپش نیست، بسیار گران هم هست.

مراحل استفاده از شانه ی ضد شپش

شانه کردن با شانه ضد شپش نیاز به انجام مراحل آماده سازی دارد.

 • شستن مو (خیس کردن مو)
 • شانه زدن با یک شانه معمولی یا برس
 • تقسیم کردن مو به چند دسته کوچک
 • تمیز کردن شانه ضد شپش بعد از هر بار شانه زدن

شستن مو

فارغ از اینکه چه نوع و جنسی از مو دارید، در ابتدا موها را بشویید. این کار باعث می شود تا موها نرم تر شده و استفاده از شانه راحت تر باشد. قسمت کمر و شانه خود را با یک حوله سفید بپوشانید با اینکار جلوی خزیدن شپش به داخل لباس هایتان را خواهید گرفت. همچنین زمانی که شپش و تخم شپش را از مو جدا می کنید بتوانید آن ها را به راحتی ببینید و علاوه بر این موارد نگران پخش شدن آلودگی به سایر مکان های خانه نبوده و در واقع این کار پاکسازی خانه پس از آلودگی به شپش را برای شما آسان تر خواهد نمود.

شانه زدن مو با شانه معمولی

موها را ابتدا با یک شانه معمولی شانه کنید تا گره مو را باز کنید. سعی کنید هنگام استفاده از شانه ضد شپش تا حد ممکن شانه را به پوست سر نزدیک کنید. تخم های شپش در قسمت ابتدایی موها زندگی می کنند، خیلی نزدیک به پوست سر، معمولاً با فاصله یک سانتیمتر.

ایجاد دسته های کوچک مو

برای اینکه بتوانید تعداد بیشتری از شپش و تخم شپش را از لابلای موها پیدا کنید بهتر است حتما موها را به دسته های کوچک تقسیم کرده و دسته به دسته آنها را شانه کنید و بعد از اینکه هر دسته را با شانه ضد شپش شانه کردید می توانید آن را بافته و یا آن قسمت را کاملاً از بقیه موهای بررسی نشده، در کنار، توسط یک گیره جدا نگه دارید.

طرز استفاده از شانه ضد شپش

تمیز کردن شانه ضد شپش

در حین شانه زدن وقتی شپش و یا تخم آن را دیدید باید آن را از روی شانه بردارید و سپس به شانه زدن ادامه دهید. برای اینکار می توانید شانه را در آب داغ فرو برده و آن را تمیز کنید و یا اینکه با یک حوله این کار را انجام دهید. شانه زدن موها را تا زمانی که هیچ تخم و یا شپش دیگری در سر نبینید ادامه دهید.

مهم ترین قسمت های تجمع شپش و تخم شپش

شپش ها در برخی قسمت های سر تجمع بیشتری دارند. قسمت های تجمع شپش در سر عبارتند از:

 • پشت گوش ها
 • پشت گردن

بنابراین برای استفاده از شانه ضد شپش به این قسمت ها توجه بیشتری داشته باشید. شپش ها از خون تغذیه می کنند و در این مکان ها دسترسی آسان تری به آن دارند. همچنین این قسمت های سر، گرمتر هستند و شپش ها در آن نواحی، بیشتر تخم ریزی می کنند؛ پس تخم یا رشک بیشتری هم در آن قسمت ها یافت می شود.

خرید شانه ضد شپش

موفقیت در درمان شپش با تکرار پروسه استفاده از شانه ضد شپش

شانه کردن سر برای یک بار، شپش سر را درمان نمی کند. باید بارها و بارها برای چند روز پشت سر هم شانه زدن را ادامه داد. ممکن است تعدادی شپش باقی مانده در سر، تخم گذاری کنند و شما نباید اجازه دهید که این تخم ها هچ شوند. اگر دوباره به شپش مبتلا شدید، نیازی نیست که یک شانه ضد شپش جدید بخرید. از همان شانه قبلی استفاده کنید فقط کافی است مطمئن شوید که هر بار که از آن استفاده می کنید آن را کاملاً تمیز کنید.

درمان شپش با استفاده از شانه ضد شپش یک پروسه زمان بر است. باید به طور کامل انجام شود و هر بار که این کار را تکرار می کنید چند ساعت طول می کشد و این زمان برای بچه ها قطعاً خسته کننده خواهد بود.

درمان شپش سر تنها با استفاده از یک شانه ضد شپش می تواند گزینه خوبی باشد اما نیاز به ساعت ها شانه زدن خیلی دقیق و وسواسی موها دارد که همین موضوع کار را برای خیلی از افراد سخت می کند اگر می خواهید این زمان به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند باید قبل از استفاده از شانه ضد شپش، از شامپوی ضد شپش دفنوترین برای درمان سریع تر شپش استفاده کنید تا تقریباً تمام شپش های بالغ و اکثر تخم های شپش را از بین ببرید.

نحوه عملکرد شانه ضد شپش

چه افرادی دچار شپش می شوند؟

تحقیقات نشان داده و ثابت کرده است که شپش مربوط به قشر خاصی نیست و همه افراد ممکن است شپش بگیرند. شپش سر در حقیقت یک نوع انگل است که به ریشه موها می چسبد. شپش ماده پس از لقاح با شپش نر، تخم های زیادی از خودش آزاد می کند که این تخم ها توسط یک ماده صمغی به ساقه مو ها می چسبند. به این تخم ها، رشک می گویند.

در سال های اخیر شپش در بسیاری از مدارس و در بین کودکان شیوع پیدا کرده است. این تصور که تنها قشر فقیر که بهداشت ضعیفی دارند، دچار شپش می شوند، کاملا اشتباه است. حتی اگر بهداشت را کاملا رعایت کنید نیز ممکن است متوجه شوید که علائم شپش را دارید.

به دانش آموزان باید نکات بهداشتی آموزش داده شود که تا جایی که امکان دارد، شپش به سراغ آنها نیاید. مثلا باید به دختران یاد داد که مقنعه ها و روسری های خود را با یکدیگر عوض نکنند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع شانه ضد شپش چند است؟
قیمت شانه شپش گیر به جنس شانه که معمولا استیل یا پلاستکی است، شارژی یا دستی بودن آن، فاصله بین شانه ها و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع شانه ضد شپش از 10 هزار تومان تا 400 هزار تومان می باشد.
آیا استفاده از شانه ضد شپش تاثیر دارد؟
بله، شانه زدن موها با شانه ضد شپش یکی از بهترین راه ها برای درمان شپش است. استفاده از شانه ضد شپش اگر با فواصل زمانی مشخص و با دقت دنبال شود قطعاً نتایج خوبی در پی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/07/08
شانه ضد شپش لیندا نیت مدل تمام استیل پاک کننده تخم شپش
شانه ضد شپش لیندا نیت مدل تمام استیل پاک کننده تخم شپش
شانه ضد شپش الکتریکی وی کامب مدل TTVC02
شانه ضد شپش الکتریکی وی کامب مدل TTVC02
شانه ضد شپش استیل ضد زنگ چینی مدل SS1
شانه ضد شپش استیل ضد زنگ چینی مدل SS1
شانه شپش زریله تمام استیل مدل z110
شانه شپش زریله تمام استیل مدل z110
شانه ضد شپش شارژی دکتر فلا مدل DF-26
شانه ضد شپش شارژی دکتر فلا مدل DF-26
شانه ضد شپش پلاستیکی کرمانی کد 120
شانه ضد شپش پلاستیکی کرمانی کد 120
شانه مخصوص شپش ترمیناتور مدل E100
شانه مخصوص شپش ترمیناتور مدل E100
شانه ضد شپش تمام استیل ترمیناتور کد DG35
شانه ضد شپش تمام استیل ترمیناتور کد DG35
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد