منو
نمایش محتوا

شامپو کراتینه چیست و چه تاثیرات و فوایدی بر موی سر دارد؟

کراتین چیست؟

یکی از عناصر سازنده مو کراتین است. کراتین در واقع نوعی پروتئین ساختاری است که به طور طبیعی در موهای ما وجود دارد و تقریباً 89% از موهای ما را تشکیل می دهد. این ماده با کمی تفاوت در پوست و ناخن ما نیز وجود دارد. با این حال می توان تصور کرد که اهمیت آن برای سلامت کلی موها چقدر مهم است.

کراتین نقش اساسی در ساختار بیرونی و درونی مو داشته و وظیفه استحکام و انعطاف پذیری مو را بعهده دارد. اگر کراتین از مو حذف شود، ساختار مو ثبات خود را از دست داده و ضعیف می گردد. نتیجه موهایی می شود، آسیب دیده که حالت خوبی به خود نمی گیرد. در ادامه بیشتر با کراتین و محصولات کراتینه به ویژه شامپو کراتینه آشنا خواهید شد.

شامپو کراتینه مو چیست؟

شامپوی کراتینه یک شامپو با پروتئین کراتین است، اگر حوصله ندارید برای کراتینه کردن موهای خود ساعت ها در آرایشگاه بمانید، وقتش رسیده که به سراغ شامپوهای کراتینه بروید. این شامپوها نوعی از محصولات مراقبت از مو هستند که حاوی کراتین هستند.

بد نیست بدانید کراتینی که در این شامپوها استفاده می شود کاملاً حیوانی هستند چرا که کراتینی که در موی انسان وجود دارد مشابه کراتین موجود در پوست، مو و ناخن حیوانات است و اصلاً شباهتی به کراتین گیاهان ندارند. با این حال، همه شامپوهای حاوی این ماده گرانبها را شامپوی کراتینه می نامند. قیمت این شامپو در مقایسه با قیمت مواد بوتاکس مو و کراتین مو مناسب تر است.

تاثیر شامپو کراتینه بر مو

کراتین موجود در شامپو کراتینه از کجا بدست می آید؟

بهترین کراتین برای ترمیم مو کراتینی است که از موی انسان گرفته شده باشد. هرچند دیگر تولیدکنندگان محصولات بهداشتی اجازه ندارند از پروتئین انسانی در محصولات خود استفاده کنند. بنابراین امروزه کراتینی که در شامپو کراتینه و سایر محصولات کراتینه استفاده می شود از حیوانات گرفته می شود، البته بدون آسیب رسیدن به آنها.

امکان ندارد بتوان کراتین را از گیاهان یا گلها بدست آورد چرا که پروتئین موجود در آنها اصلا شباهتی به پروتئین موجود در موی انسان ندارد. بنابراین هیچ چیزی به نام کراتینه گیاهی وجود ندارد.

ضرورت استفاده از شامپوی کراتینه مو

اگر موهای شما به طور مداوم در معرض هر یک از موارد زیر قرار دارند، شما نیاز دارید از شامپوهای حاوی کراتین استفاده کنید.

 • هر روز از وسایل حرارتی حالت دهنده ی مو استفاده می کنید.
 • در سال چندین بار رنگ موهایتان را تغییر می دهید.
 • شنای مکرر در آب های کلردار و حاوی نمک
 • هر روز از حالت دهنده های شیمیایی مو استفاده می کنید.
 • موهای خود را در معرض نور آفتاب قرار می دهید.
 • داشتن موخوره و چند شاخه شدن انتهای مو
 • در یک محیط آلوده از آلاینده های شیمیایی کار می کنید.

اگر موهای شما در معرض هر کدام از موارد بالا قرار دارد، شامپو کراتینه مو می تواند به بازسازی آنها کمک کند.

نحوه استفاده از شامپو کراتینه

مزایای استفاده از شامپو کراتینه مو

اگر موهای شما اثراتی مانند خشکی، شکنندگی، وز خوردگی و بدحالتی را از خود نشان می دهد، ممکن است زمانش رسیده باشد که یک شامپوی غنی شده با کراتین را امتحان کنید، همان پروتئینی که تارهای موی ما از آن ساخته شده اند. اگر یکی از این بطری های شامپوی کراتینه را به برنامه مراقبت از موهای خود اضافه کنید به شما اطمینان می دهیم در کوتاه ترین زمان شاهد موهای سالم، براق، محکم و خوش حالت باشید.

برخی از مزایای شامپوی کراتینه:

 • درمان موخوره
 • درمان خشکی مو
 • محافظت از موها در برابر آلودگی ها و اشعه های نور خورشید
 • درمان وزی مو
 • ترمیم موهای سوخته
 • رفع کدری مو
 • ضخیمتر شدن رشته های مو
 • درخشان و براق کردن موها
 • و…

شامپو کراتینه

تفاوت شامپو های گران قیمت و ارزان قیمت کراتینه چیست؟

تفاوت اصلی در کیفیت شامپو کراتینه چیست ؟ این کیفیت را می توان بر اساس سه چیز تعریف کرد:

ابتدا اندازه مولکولهای کراتین : هرچه مولکول ها کوچکتر باشند ، بهتر (و عمیق تر!) می توانند وارد ساقه مو شوند. و هرچه عمیق تر شوند ، آسیب بیشتری می توانند برطرف کنند و موهای شما قویتر می شود. همچنین تعیین می کند که مولکول های کراتین چقدر به موهای شما چسبیده اند.

دوم ، میل کراتین با موی انسان : هرچه کراتین بهتر بتواند خود را به موی انسان بچسباند ، موهای شما قویتر می شود. همچنین ، در دوره بعد موهای شما کمتر در معرض آسیب هستند.

سوم ، مقدار اسیدهای آمینه فعال در کراتین : می توانند عملکردهای مورد نیاز را برآورده کنند. 19 آمینو اسید موجود در کراتین هر کدام عملکردهای خاص خود را دارند. به عنوان مثال ، سیستئین تمام ذرات مو را بهم متصل می کند و رطوبت را قفل می کند. از طرف دیگر تیروزین اطمینان حاصل می کند که مولکول های رنگی از رنگ مو می توانند به مو متصل شوند.

بنابراین می توان گفتهر چه مولکولهای کراتین کوچکتر باشند میل به موی انسان بیشتر است و هر چه مقدار اسیدهای آمینه فعال بیشتر باشد در این صورت کیفیت شامپوی کراتینه بهتر است.

اکنون می توان گفت که شامپوهای کراتینه گران تر به طور خودکار حاوی کراتینه با کیفیت بالاتر هستند. با این حال ، ما به سادگی از جزئیات مربوط به هر مارکی اطلاع نداریم ، بنابراین نمی توان گفت که این قانون برای همه مارک های موجود وجود دارد. متأسفانه اگر محصولی حاوی 1٪ ماده تشکیل دهنده باشد ، شرکت ها می توانند همان اظهاراتی را درباره محصولاتی که حاوی 5٪ ماده مشابه است ، در مورد آن ارائه دهند.

آیا شامپوی کراتینه موثر است؟

در یک نگاه کلی می توان گفت: بله شامپو کراتینه مو برای موهای آسیب دیده بسیار موثر عمل می کند، اما در هر صورت این هم مانند دیگر محصولات مراقبت از مو با یک بار استفاده نمی تواند برای شما معجزه کند. این شامپو را تا زمانی که بهبودی کامل حاصل می شود باید استفاده کرد.

اگر می خواهید در کوتاه مدت نتیجه بگیرید، در کنار شامپوی کراتینه از مصرف شامپوهای حاوی سولفات یا آمونیوم لوریل سولفات و شامپوهای با ph بالا استفاده نکنید و از یک شامپوی معمولی فاقد این عناصر استفاده کنید. این ترکیبات مدت زمان ماندگاری اثرات شامپوی کراتینه را کمتر می کنند. البته محصولات دیگری همچون کراتین مو برزیل کاکائو کادیوو اصل نیز می توانند برای تقویت موها به کار بروند.

تاثیر شامپو کراتینه مو

آیا شامپو کراتینه می تواند برای مو های شما مضر باشد؟

برخی از پچ پچ ها وجود داشته است که پروتئین زیاد کراتین برای موهای شما مضر است. مردم تعجب می کنند که اگر موهای شما جذب مقدار زیادی کراتین شود چه اتفاقی می افتد. به عنوان مثال، آیا موهای شما می تواند بیش از حد اشباع از کراتین شود؟

درک این نکته مهم است که مو فقط می تواند مقدار مشخصی پروتئین کراتین را جذب کند. پس از آن، دیگر به راحتی نمی تواند قبول کند، این درست مثل یک اسفنج است که فقط می تواند حداکثر مقدار آب را جذب کند. بنابراین لازم نیست نگران بیش از حد اشباع یا "پروتئین زدگی بیش از حد" موها باشید.

دلیل اینکه مو نمی تواند بیشتر از یک حدی کراتین جذب کند به دلیل موارد زیر است :

قسمت های آسیب دیده مو بار منفی دارند، قسمتهای سالم مو دارای بار مثبت هستند، کراتین فقط خود را به مناطق دارای بار منفی متصل می کند بنابراین وقتی مو دوباره سالم شد، کراتین دیگر نمی تواند خودش را بچسباند.

با این حال، برخی از مارک ها از پروتئین پایین تری استفاده می کنند که مو را سفت ، ترد و خشک می کند. علاوه بر این، این محصولات بیشتر حاوی فرمول های با کیفیت پایین با کراتین پایین هستند. این بدان معنی است که پروتئین نمی تواند وارد مو شود و در سطح مو تجمع می یابد، در آنجا خشک شده و پوسته می شود.

آیا شامپوی کراتینه موهای شما را صاف می کند؟

برخی از محصولات صاف کننده مو در بازار وجود دارد که نام "کراتین" در آن وجود دارد، بنابراین برخی تصور می کنند که کراتین ماده ای است که موها را صاف می کند، اما این درست نیست. تنها راه درست کردن مو از طریق گرما یا مواد شیمیایی است که پیوندهای دی سولفید داخلی مو را می شکند. شامپوی کراتینه نمی تواند موهای شما را صاف کند!

کلام آخر

هدف از نوشتن این مقاله دادن اطلاعات مفید از درمان های کراتین و همچنین فهمیدن ارزش کراتین برای سلامت مو بود. وقتی در مورد کاهش سطح کراتین مو صحبت می کنیم مانند این است که در مورد کم خونی در بدن صحبت می کنیم، می خواهیم بگوییم که نبود کراتین به اندازه کم بود خون در بدن مهم است.

مو تا زمانی که از سطح بالای کراتین برخوردار است، براق، شاداب، نرم و حالت پذیر است. اما چنانچه به دلایل گفته شده با کمبود آن روبه رو شود خشک، وز و بدحالت خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید با موهای خود به آرامی برخورد کنید. اگر هم موهای شما آسیب دیده است باید کراتین از دست رفته را از طریق محصولات حاوی کراتین، مانند شامپو کراتینه به موها بازگردانید.

خرید اینترنتی انواع شامپو کراتینه

تاریخ 1400/10/27
شامپو کراتینه مو لروکس مدل Keratin وزن 550 گرم
شامپو کراتینه مو لروکس مدل Keratin وزن 550 گرم
شامپو کراتینه ضد ریزش آردن سری هرباسنس حجم 300 میلی لیتر
شامپو کراتینه ضد ریزش آردن سری هرباسنس حجم 300 میلی لیتر
شامپو کراتینه مناسب موهای خشک و آسیب دیده آدرا مدل Keratin
شامپو کراتینه مناسب موهای خشک و آسیب دیده آدرا مدل Keratin
شامپو کراتینه مرطوب کننده قوی موی سر کاسمکولوژی مدل Aloe Vera
شامپو کراتینه مرطوب کننده قوی موی سر کاسمکولوژی مدل Aloe Vera
شامپو کراتینه آگرادو مدل KERATIN حجم 400 میلی لیتر
شامپو کراتینه آگرادو مدل KERATIN حجم 400 میلی لیتر
شامپو کراتینه کلیون مدل Herbal Gentle Shampoo
شامپو کراتینه کلیون مدل Herbal Gentle Shampoo
شامپو مو کراتینه پیگا ویوا غنی شده با عصاره کراتین
شامپو مو کراتینه پیگا ویوا غنی شده با عصاره کراتین
شامپو کراتین آرگان اچ اس لاین مدل Echos keratin shampoo
شامپو کراتین آرگان اچ اس لاین مدل Echos keratin shampoo
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد