منو

سوهان برقی ناخن چیست، انواع آن کدام است و چه کاربردی دارد؟

دستگاه سوهان برقی

دستگاه سوهان برقی یکی از ابزارهای اصلی کاشت ناخن به شمار می آید، این دستگاه در کاشت ناخن جهت سوهان کشیدن و صاف کردن ناهمواری های سطح ناخن استفاده میشود ضمن اینکه این دستگاه در ترمیم پینه های پوستی کناره های ناخن و ترک های پوستی اطراف ناخن کاربرد دارد. از روز اول که کاشت ناخن را شروع می کنید تا روز آخر سوهان برقی در کنار شماست، چون شما بدون دستگاه سوهان برقی اصلا نمیتوانید کاری در حیطه کاشت ناخن انجام دهید، یک ناخن کار احتیاج ۱۰۰% به دستگاه سوهان برقی دارد.

از دستگاه سوهان برقی (به انگلیسی Electric nail polisher) با توجه به قدرت و سرعت عملی که دارد می توان در انواع کاشت ناخن، تکنیک لاک جلیش (ژلیش) و مانیکور و پدیکور استفاده نمود. سوهان برقی شامل یک قلم قطور بوده و یک مته برقی در نوک آن که تعداد چرخش آن در هر دقیقه به قدرت موتور سوهان برقی بستگی دارد و این موضوع تعیین کننده قیمت و کیفیت دستگاه سوهان برقی خواهد بود.

سوهان برقی ناخن

راهنمای خرید انواع سوهان برقی خانگی و حرفه ای

یعنی هرچه قدرت و سرعت سوهان برقی، در یک دقیقه بیشتر باشد کیفیت و قدرت این دستگاه نیز بالاتر خواهد بود، معمولا سوهان برقی دارای قلمی جداگانه از بدنه موتور آن می باشد اما در مدل های خانگی، موتور دستگاه می تواند داخل قلم قرار گرفته و قطر قلم را اندکی بیشتر از حالت معمولی نماید.

موارد استفاده از سوهان برقی چیست؟

از دستگاه سوهان برقی با توجه به قدرت و سرعت عملی که دارد می توان در انواع کاشت ناخن، تکنیک لاک جلیش (ژلیش) و مانیکور و پدیکور استفاده نمود. سوهان برقی در دو نوع سالنی و خانگی موجود بوده و می تواند خدماتی شایسته و تخصصی را به ناخن کارهای حرفه ای ارائه دهد.

موارد استفاده سوهان برقی ناخن

عکس سری سوهان برقی از نمای نزدیک

سوهان برقی شامل یک قلم قطور بوده و یک مته برقی در نوک آن که تعداد چرخش آن در هر دقیقه به قدرت موتور سوهان برقی بستگی دارد و این موضوع تعیین کننده قیمت و کیفیت دستگاه سوهان برقی خواهد بود. یعنی هرچه قدرت و سرعت سوهان برقی، در یک دقیقه بیشتر باشد کیفیت و قدرت این دستگاه نیز بالاتر خواهد بود، معمولا سوهان برقی دارای قلمی جداگانه از بدنه موتور آن می باشد اما در مدل های خانگی، موتور دستگاه می تواند داخل قلم قرار گرفته و قطر قلم را اندکی بیشتر از حالت معمولی نماید. بدنه موتور دارای قطعه ایست که در موارد استراحت دستگاه، قلم بر روی آن قرار می گیرد.

انواع جنس سر سوهان های برقی ناخن

 1. سر سوهان الماسه : دارای دوام بالا که بیشتر برای کاشت پودری ناخن استفاده می شود.
 2. سر سوهان الماسه روکش کروم : از نوع سر سوهان الماسه با روکش کروم و طول عمر 3 برابر بیشتر از سر سوهان الماسه
 3. سر سوهان شنی : بیشتر برای مانیکور و پدیکور و برداشتن کوتیکول استفاده می شود بدون آن که به کوتیکول و پوست اطراف ناخن آسیبی برساند.
 4. سر سوهان سرامیکی : دوام آن از سر سوهان الماسه 2 برابر کمتر است ولی مزیت آن این است که در حین کار، سطح ناخن را داغ نمی کند.
 5. سر سوهان سمباده ای : برای خالی کردن بار مواد اضافی از سطح ناخن استفاده می شود که سر سوهان کاغذی هم نامیده می شود. مثل سوهان دستی دارای درجات مختلفی است که نشان دهنده ی میزان زبری و نرمی آن ها می باشد و هر چقدر درجه ی آن بالاتر باشد، زبری آن کمتر است. اگر قصد دارید با آن روی ناخن طبیعی کار کنید و چربی صدف ناخن را بگیرید، حتما درجه ی نرم آن را انتخابب نمایید.

جنس سر سوهان برقی

انواع جنس و شکل های مختلف سری سوهان برقی

توجه: ناخن کاران نسبت به تکنیک کاری خود اقدام به انتخاب سر سوهان می نمایند، اگر کار آموز هستید بهتر است قبل از تهیه سر سوهان عکس سر سوهان های مورد نیاز خود را از مدرس خود دریافت نمایید.

برندهای مطرح سوهان برقی موجود در بازار ایران

شرکت های مختلفی در سراسر جهان در زمینه طراحی و تولید انواع سوهان برقی فعالیت می کنند. اما اگر به دنبال خرید برندهای خوب و باکیفیت در بازار ایران هستید، بد نیست بدانید که بیشتر این دستگاه ها ساخت کشورهای کره جنوبی و چین بوده که وارد بازار کشور می شود.

از مطرح ترین آن ها می توان به برندهای زیر اشاره کرد:

 • استرانگ (STRONG)، تولید شرکت سایشین
 • ماراتن (MARATHON)، تولید شرکت سایی یانگ
 • میکرو ان ایکس (MICRO NX)
 • پرو مکس (PROMAX MP53)، شرکت سایی یانگ
 • برانسون (BRUNSON)، شرکت سایی یانگ

تمامی این محصولات تولید کشور کره جنوبی است که کیفیت آنها نسبت به مدل چینی بهتر است و مدت زمان بیشتری می توان از آن ها استفاده کرد. اما متاسفانه برندهای تولیدشده توسط کشور چین و برخی از کشورهایی که محصولاتشان فعلا در داخل بازار ایران وجود دارد، کیفیت و کارایی لازم را ندارد.

مهمترین نکات هنگام خرید سوهان برقی

اگر می خواهید هنگام کار با سوهان برقی، سریع و راحت باشید، حتما در انتخاب یک محصول مرغوب و مناسب دقت کنید. درجه مثل همیشه همراه شما است، تا با بیان نکات مهم راهنمایی مطمئن و امن در خرید سوهان برقی مناسب باشد.

1 - پیش از خرید سوهان برقی، کاربرد آن را در نظر بگیرید

یکی از نکات اصلی که باید پیش از خرید سوهان برقی به آن توجه کرد، نوع کاری است که از آن دستگاه گرفته می شود. در واقع باید ببینید که این وسیله را برای چه نوع کاری می خواهید.

این مدل از لوازم آرایشی ناخن از دو نوع معمولی و حرفه ای برخوردار است. نوع معمولی این دستگاه برقی مناسب استفاده افراد آماتور و غیر حرفه ای می باشد. در حالی که نوع حرفه ای آن از تجهیزات و قدرت بیشتری برخوردار است و بیشتر مناسب استفاده سالن کاران، آرایشگران و ناخن کارهای حرفه ای است که دوره های کار با این دستگاه را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.

پس از مشخص شدن این قضیه، می توانید انتخاب درستی در خرید یک محصول مناسب داشته باشید.

عکس سوهان کشی با سوهان برقی

سوهان کشی با سوهان برقی

2 - برای خرید سوهان برقی مناسب، پرداخت هزینه بیشتر منطقی است

اگر شغلتان ایجاب می کند که استفاده مداوم از این دستگاه داشته باشید، مثلا سالن کار، آرایشگر یا ناخن کار هستید، قطعا بهتر است، یک محصول کاملا باکیفیت خریداری کنید؛ در غیر اینصورت پس از چندبار استفاده مجبور به خرید دستگاهی جدید می شوید. پس چه بهتر که از همان ابتدا برای داشتن یک وسیله باکیفیت، هزینه مناسب آن را هم بپردازید.

اما اگر سوهان برقی را فقط برای استفاده در خانه می خواهید، نیازی نیست پول زیادی پرداخت کنید. یک دستگاه معمولی که نیازی به پرداخت پول زیادی هم نیست، کار شما را راه می اندازد.

3 - به دور موتور هنگام خرید سوهان برقی توجه کنید

یکی از ویژگی های مثبت هر سوهان برقی، دور موتور آن است. هرچه این عدد بیشتر باشد، عملکرد آن هم بهتر است. بنابراین هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که حداقل دور موتور آن ۲۰ هزار RPM باشد.

4 - سری سوهان برقی قابل تعویض باشد

برخی از سوهان های برقی که معمولا مناسب حرفه ای هاست، دارای سری های مختلف است. یعنی می توان سری ها را با توجه به نیاز و کاری که روی ناخن انجام می دهیم، تغییر داده و تعویض کنیم.

از این رو اگر می خواهید، بهترین استفاده را از این دستگاه ببرید، مثلا ریشه ناخن را ترمیم کرده و بگیرید، آن را ترمیم و صاف کنید، علاوه بر آن به تمیز کردن زیر ناخن ها و ... هم بپردازید، بهتر است، سری محصولی که انتخاب می کنید، قابلیت تعویض داشته باشد.

این فاکتور حتی از نظر بهداشتی نیز بسیار توصیه می شود. با این حال اما یادتان باشد اگر قرار است شما از دستگاهتان تنها در خانه و بصورت چند بار در ماه استفاده کنید، اگر دستگاهتان فاقد این امکان باشد نیز خیلی اهمیتی ندارد.

5 - در هنگام خرید سوهان برقی، به میزان قدرت آن توجه کنید

جالب است بدانید که میزان قدرت سوهان برقی در قیمت آن تاثیرگذار است. در واقع هرچه قدرت این وسیله بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت بهتر و در نتیجه قیمت بالاتر است. در واقع این میزان قدرت وابسته به نوک دستگاه و تعداد چرخشی است که در هر یک دقیقه انجام می شود.

به بیانی ساده تر، هرچه سرعت چرخش سوهان برقی (دور موتور)، بیشتر باشد، نشان دهنده قدرت بالای موتور است و این یک مزیت برای این دستگاه محسوب می شود. چون نتیجه کار بهتر، سرعت انجام کار بیشتر و کیفیت کار بالاتر خواهد بود. پس در صورتی که به دنبال کالایی باکیفیت هستید، حتما این نکته مهم را در نظر بگیرید.

سوهان ناخن برقی

6 - به طراحی ارگونومیک سوهان برقی توجه کنید

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که باید هنگام خرید سوهان برقی مورد توجه قرارگیرد، احساس راحتی در آن زمانی است که دستگاه را در دست نگه می دارید. زیرا برای مدت زمان طولانی آن ها را با انگشتان دست نگه می دارید که ممکن است در صورت طراحی غلط و بددست بودن دستگاه شما را خسته کند.

همچنین توجه کنید که سر سوهان چرخشی ثابت داشته باشد و هنگام استفاده، لرزشی در آن احساس نشود.

7 - دستگاه قابلیت تغییر سرعت داشته باشد

اگر دستگاهی که خریداری می کنید، قابلیت تغییر سرعت را داشته باشد، مطمئن باشید که یکی از انتخاب های درست را انجام داده اید؛ چرا که در قسمت های مختلفی از انگشت، مثلا در کناره های ناخن که امکان پوسته پوسته شدن وجود دارد، بهتر است با سرعتی آرام تر نسبت به صاف کردن سطح ناخن، کار کنید. این قابلیت به شما این امکان را می دهد که نتیجه کارتان ایده آل باشد.

8 - خرید سوهان برقی بدون ضمانت نامه منطقی نیست

همانطور که هنگام خرید لوازم برقی مانند یخچال، تلویزیون، لباسشویی و ... از فروشنده درخواست ضمانتنامه می کنید، باید در زمان خرید سوهان برقی هم، ضمانتنامه بخواهید. با این کار علاوه بر اطمینان از کیفیت کالای خریداری شده، دیگر دلهره و نگرانی نسبت به خدمات پس از فروش آن نخواهید داشت.

عکس استفاده از سوهان برقی

نحوه استفاده از سوهان برقی

9 - دستگاهی که می خرید، سنگین نباشد

همانطور که باید به طراحی ارگونومیک سوهان برقی توجه کنید، وزن آن هم اهمیت زیادی در کارآمد و باکیفیت بودن دستگاه دارد. در این خصوص شما باید با توجه به سطح مهارت خود و زمینه کاریتان از دستگاه وارد عمل شوید؛ یعنی چنانچه یک ناخن کار حرفه ای هستید از همان ابتدا به سراغ خرید دستگاهی با وزن کم برای خود باشید.

چرا که به مدت زمان زیادی آن را در دست خواهید گرفت و اگر سنگین باشد، پس از مدتی به انگشتان و بعد به مچ دستتان فشار وارد می کند. این مسئله در دراز مدت باعث ایجاد ناراحتی در دست شما می شود که ممکن است، کارکردن را برایتان بسیار سخت کند.

10 - دستگاهی بخرید که هنگام کار صدا، لرزش و گرمای کمی تولید کند

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید سوهان برقی آن را در نظر بگیرید، صدا، لرزش و گرمایی است که هنگام استفاده ایجاد می شود. هرچه این موارد کم تر باشد، علاوه بر تاثیری که روی راحتی و عملکرد مثبت شما برای ترمیم و زیبایی ناخن ها می گذارد، در طول عمر قطعات دستگاه هم موثر خواهد بود.

انواع سر سوهان برقی ناخن از نظر شکل

1 - سر سوهان استوانه ای (Barrel bit) : برای کم کردن باراضافی مواد روی ناخن های کاشت شده استفاده می شود. از سر سوهان استوانه ای به هیچ عنوان روی صدف ناخن طبیعی استفاده نکنید.

2 - سر سوهان مخروطی سر تخت (Tapered barrel bit) : علاوه بر کم کردن بار اضافی مواد، برای دورگیری در ریشه ناخن استفاده می شود.

3 - استوانه ای سر گرد (Round barrel bit) : لبه ی آن حالت گردی دارد که نرم تر از بدنه ی سوهان می باشد و در صورت برخورد با کوتیکول مانع از آسیب رسیدن به آن می شود. به همین دلیل پیشنهاد می شود که ناخن کاران تازه کار از این مدل سر سوهان به جای سر سوهان استوانه ای استفاده نمایند.

4 - سر سوهان مخروطی سر گرد (Cone bit) : بعضی مدل آن تیزتر و بعضی گردتر است. مدل تیزتر آن برای جدا کردن موادی که به ریشه چسبیده و مدل گردتر آن برای خواباندن مواد در ریشه، استفاده می شود.

5 - سر سوهان کاجی (Football bit) : به دلیل طراحی به خصوص آن، برای از بین بردن رد ترمیم می توان از آن استفاده کرد.

6 - سر سوهان Back fill bit : از نظر ظاهر شبیه به سر سوهان استوانه ای است ولی از نظر ارتفاع: یک دوم، مناسب برای ترمیم دو هفته ای و یک چهارم، مناسب برای ترمیم چهار هفته ای می باشد.

انواع سر سوهان برقی

7 - سر سوهان توپی (Bubble bit) : جنس الماسه ی آن مناسب برای هواگیری و برداشتن حباب های ایجاد شده حین کاشت است و جنس شنی آن، برای مانیکور روسی استفاده می شود

8 - سر سوهان میخی (Unc bit) : برای تمیز کردن آلودگی و کثیفی زیر ناخن طبیعی پشت کاشت و تمیز کردن پوست اطراف ناخن و کوتیکول استفاده می شود بدون آنکه آسیبی ایجاد شود.

9 - سر سوهان پولیش : حالت لطیف و پنبه ای دارد و مانند پولیش ناخن، مناسب برای براق سازی سطح ناخن طبیعی و کاشت شده می باشد.

10 - سر سوهان بافر: برای ایجاد خط و خش روی سطح ناخن استفاده می شود و مانند بافر معمولی می باشد.

11 - فرچه سر سوهان : برای پاکسازی مواد اضافی از روی سطح ناخن استفاده می شود.

12 - فرچه تمیز کننده سر سوهان : برای تمیز کردن انواع سر سوهان مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه سوهان برقی

استفاده از سوهان برقی برای صاف کردن ناخن

احتیاط های لازم در استفاده از سوهان برقی

سوهان برقی دارای سر سوهان های مختلف با جنس های گوناگون (از نرم ترین تا سخت ترین) است به همین دلیل باید در استفاده از آن محتاط بوده و با مهارتی تخصصی از آن استفاده نمود. حرکت دست و قلم سوهان برقی باید نرم و بدون فشار بوده و با مهارتی تجربی با فاصله از کوتیکول و پوست اطراف ناخن انجام شود.

در غیر این صورت ممکن است سر سوهان فلزی یا سنباده ای در کسری از ثانیه کوتیکول یا صدف ناخن را خراشیده و یا در موارد جدی تر زخم نماید. بنابراین جهت رعایت موارد ایمنی، آسان طب به شما توصیه می کند بدون گذراندن دوره های آموزشی کاشت و زیبایی ناخن ها از استفاده از سوهان برقی پرهیز نمائید.

روش نگهداری از سوهان برقی

 • به علت اینکه ولتاژ برق شهری در ایران ۲۲۰ ولت است، توصیه می کنم، هیچ وقت خروجی دستگاه را روی ۱۱۰ ولت قرار ندهید.
 • همیشه برای تعویض سر سوهان دستگاه را خاموش کنید، سپس اقدام به تعویض سری سوهان نمائید.
 • همیشه قبل از تغییر وضعیت چرخ دستگاه از چپ گرد به راست گرد یا برعکس، دیمر دستگاه را روی وضعیت صفر قرار دهید، این کار جلوی آسیب دیدن گیربکس را می گیرد.
 • بهتر است هر شش ماه یک بار این دستگاه را سرویس کنید، بهتر است این کار را به نمایندگی بسپارید.
 • همیشه بعد از پایان کار به منظور انتظار آلودگی به نفر بعدی و جلوگیری از زنگ زدگی سوهان آن را ضد عفونی کنید.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با نکات پیش از خرید سوهان برقی، کارکرد، انواع و هرآنچه که لازم است قبل از خرید این محصول بدانید، آشنا کنیم. اگر شما هم تجربه خاصی از استفاده سوهان برقی برای خود و نزدیکان دارید، حتما با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت سوهان برقی چند است؟
قیمت انواع سوهان برقی از 150 هزار تومان در نوع خانگی تا 15 میلیون تومان در نوع حرفه ای و سالنی متغییر است و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، نوع و کاربرد، انواع و تعداد سری ها و سایر ویژگی های آن بستگی دارد
بهترین مارک سوهان برقی کدام است؟
از برندهای مطرح سوهان برقی موجود در بازار ایران می توان به برند استرانگ، ماراتن، میکرو ان ایکس، برانسون، شرکت سایی یانگ، بابلیس، الکتریک دریل، تینا، نیل مستر، نوباراکس، دارک استار و شوسی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/01
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
سری یدک سوهان برقی مدل NMP04 بسته 6 عددی
سری یدک سوهان برقی مدل NMP04 بسته 6 عددی
ست مانیکور و پدیکور آلمانی بیورر مدل MP41
ست مانیکور و پدیکور آلمانی بیورر مدل MP41
سوهان برقی استرانگ با دور موتور 35000 مدل S-210
سوهان برقی استرانگ با دور موتور 35000 مدل S-210
سوهان ناخن شارژی ولوت با عملکرد دستی
سوهان ناخن شارژی ولوت با عملکرد دستی
مانیکور و پدیکور چینی بلوکیو با 6 عدد سوهان مدل BQ730
مانیکور و پدیکور چینی بلوکیو با 6 عدد سوهان مدل BQ730
سوهان برقی استرانگ ۵ تیغه ساخت کره جنوبی مدل 3500-207b
سوهان برقی استرانگ ۵ تیغه ساخت کره جنوبی مدل 3500-207b
سوهان برقی مدل خانگی ۶ تیغه فلزی
سوهان برقی مدل خانگی ۶ تیغه فلزی
سوهان برقی نیل دریل با طراحی ارگونومیک
سوهان برقی نیل دریل با طراحی ارگونومیک
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد