منو

سنبه چیست و انواع مختلف آن کدام است و چه کاربردهایی دارد؟

سنبه، ابزار کوچک و بسیار کارآمدی است که در صنایع متعدد و مختلفی کاربرد دارد. به علاوه، سنبه شاید یکی از قدیمی ترین ابزارهای ساخت دست بشر هم به حساب بیاید.

این وسیله در اصل یک نوع ابزار برای نشانه گذاری است و بر روی تمامی سطوح می توان از آن استفاده کرد. سنبه انواع مختلفی دارد و هر کدام برای منظور خاصی طراحی و تولید شده اند.

سنبه در صنایعی چون چرم دوزی، تراشکاری و آهنگری، عصای دست صنعت گران است و شاید بدون آن انجام بسیاری از کارها مشکل باشد. گذشته از آن، خرید سنبه باکیفیت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

سنبه چیست

راهنمای خرید سنبه نشان در اندازه و سایز های مختلف

اگر قصد انتخاب و خرید انواع مختلف سنبه را دارید، در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید تا اطلاعات کاملی را درباره انواع سنبه و کاربرد هرکدام در اختیارتان قرار دهیم.

سنبه چیست؟

سنبه یا سمبه (به انگلیسی mandrel) یکی از مهمترین و دقیق ترین ابزاری است که در تشکیل قالب موثر می باشد و در ساده ترین شکل آن به شکل مداد و جنس آن از فولاد است و برای سوراخ کردن، حروف زنی، شماره زنی، مهر زنی و نشانه زنی روی کار از آن استفاده میشود.

سنبه ها دارای سطح مقطع های مختلفی هستند و با توجه به شکل آنها کاربرد های متنوعی دارند، برای مثال سنبه ای به شکل میله وجود دارد که برای خارج کردن میله ها از درون سوراخ مورد استفاده قرار می گیرد.

انجام کار سنبه زنی با ضربه های چکش همراه است، به همین دلیل باید جنس سنبه ها را طوری در نظر گرفت که مقاومت و سختی قابل قبولی در مقابل ضربه داشته باشند و همچنین باید مغزی یا داخل آنها نرم باشد تا باعث شکستگی سنبه نشود.

کاربرد سنبه چیست؟

معمولا سنبه ها با توجه کاربردشان نامگذاری می شوند و در انواع مختلفی مانند سنبه حروف، سنبه اعداد، سنبه فضا ساز، سنبه نشان، سنبه خارج کننده و ... تولید می گردند، البته سنبه ها صرفا جهت علامت گذاری نمی باشند و قابلیت های دیگری مانند هم محور کردن دو سوراخ، تنظیم پرچ ها در محل خود، خارج کردن پرچ ها و پیچ ها هم دارند.

عکس سنبه نشان اتوماتیک

عکس سنبه نشان اتوماتیک دستی

صنعت گران رشته هایی همچون چرم دوزی، تراشکاری، ماشین سازی و به خصوص آهنگری، از سنبه به طور مداوم استفاده می کنند.

سنبه باید از چه جنسی باشد؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، سنبه در اصل برای نشانه گذاری بر سطوح مختلف است؛ اما لازمه این کار این است که سختی جسم نشانه گذار، بیشتر از سطح مورد نظر باشد.

به طور فرض، اگر هدف ما نشانه گذاری بر روی سطوح فلزی یا فولادی است، سنبه باید سختی بیشتری نسبت به این دو سطح داشته باشد. به همین دلیل، معمولا سنبه ها را از جنس فولادهای آلیاژی و با سختی و کیفیت بالا می سازند، در نتیجه هم سنبه کارش را به درستی انجام می دهد، هم اینکه دوام و طول عمر آن بیشتر می شود.

کاربد سنبه

عکس سنبه در اندازه و سایز های مختلف

مزایای خرید سنبه چیست؟

مزیت اصلی استفاده از یک سنبه باکیفیت این است که نشانه به وجود آمده توسط آن، به راحتی پاک نمی شود و از بین نمی رود.

عوامل محیطی در پاک شدن علامت های مهم و به خصوص بر روی سطوح، تاثیر مستقیم دارند؛ اما علامتی که با یک سنبه به وجود آمده باشد، در برابر ساییده شدن و یا مواد شیمیایی مقاوم است.

انواع سنبه

سنبه ها چندین نوع دارند که در ادامه به برسی آنها می پردازیم.

سنبه نشان

این نوع سنبه یکی از پر کاربرد ترین نوع سنبه است که برای علامت گذاری روی فلز مورد استفاده قرار می گیرد. جنس سنبه نشان از فولاد است که دوام بالایی داشته باشد و به مرور زمان دچار تغییر شکل نشود و کارایی خود را از دست ندهد.

شکل نوک این سنبه به صورت مخروطی است و با زاویه 30 تا 60 درجه ساخته می شود تا بتواند به راحتی روی کار اثر بزارد، اگر زاویه نوک سنبه کمتر باشد احتیاج به نیروی بیشتری برای وارد کردن اثر بر روی کار نیاز است.

قسمت پایانی این سنبه ها به دلیل چکش خور بودن به صورت گرد ساخته می شود تا خیلی راحت تر بتوانند ضربه را روی کار متمرکز کنند.

سنبه نشان

عکس چند نمونه از سنبه نشان در جنس های مختلف

سنبه نشان اتوماتیک

بعد از سنبه نشان، سنبه نشان اتوماتیک یکی از پر کاربرد ترین سنبه ها برای استفاده است. این سنبه کارایی مشابه ای به سنبه نشان دارد با این تفاوت که احتیاجی به ضربه زدن با چکش نیست.

این سنبه طوری طراحی شده که با فشار دادن دسته آن به سمت پایین فنر آن فشرده می شود و بعد از متراکم شدن به اندازه نیاز فنر آزاد می شود و وزنه ای که در آن قرار دارد از داخل به نوک سنبه ضربه وارد می کند و شما خیلی راحت می توانید روی کار اثر بگذارید.

این نوع سنبه بیشتر بر روی ورق های فلزی و یا سطوحی از جنس فلزات نرم مانند : آلومینیموم، مس و برنج کاربرد دارد.

سنبه نشان اتوماتیک

عکس سنبه نشان اتوماتیک و نحوه استفاده از آن

سنبه های حروف و عدد کوب

این نوع سنبه کاربرد مخصوصی دارد که در ادامه به آن می پردازیم. این سنبه ها دو مدل عدد و حروف دارند که عدد آنها از 0 تا 9 و حروف آن از حرف A تا Z را دارد.

این سنبه ها در شماره گذاری قطعات، حک کردن کد، شماره سریال و ... کاربرد دارد. تنها ابزاری که این سنبه لازم دارد چکش است تا به آن ضربه بزنند و حروف یا عدد مورد نظر خود را درج کنند.

عموما سنبه های حروف کوب میتوانند بین 2 الی 10 میلیمتر اببعاد و سایز داشته باشند. آلیاژ بکار رفته در سنبه شماره کوب و حروف کوب از جنس فولاد آبکاری شده با مقاومت بالا میباشد که در جعبه های پلاستیکی مقاوم عرضه میشوند که هم منظم بوده هم فضای کمی را در محیط کار یا جعبه ابزار شما اشغال کنند.

سنبه های شماره کوب و حروف کوب برای درج و هک کردن اسم آدرس و غیره روی اغلب فلزات استفاده میشود. سنبه حروف کوب روی فلزاتی چون آهن مس برنز آلومینیوم چدن و فولاد و یا حتی چوب هم قابل استفاده میباشد.

سنبه حروف و اعداد

عکس سنبه اعداد و حروف

سایز های کوچک تر سنبه شماره کوب و حروف کوب در پروژه ها و مقادیر و قطعه های کوچک تر استفاده میشود، مثلا از سنبه شماره کوب برای استفاده در جواهرات و یا زیور آلات استفاده میشود مانند عدد های روی طلا و یا عدد 925 روی فلزات نقره که به شکل زیور آلات ساخته شده اند. حتی بعضی از جواهر سازان نام یا لوگو خود را روی این قطعات ارزشمند برای شخصی سازی و برندینگ هک میکنند.

سنبه پین دار

این سنبه در کارهایی مانند تعمیر ماشین آلات و یا قالب سازی بسیار ضروری است و یکی از پر کاربرد ترین ابزار به حساب می آید. سنبه پین دار برای خارج کردن پین از قطعات مختلف که در محل مشخصی قرار گرفته اند مورد استفاده قرار می گیرد. سنبه های پین دار با توجه به راحتی با قطر های مختلفی ساخته می شوند.

سنبه پین دار

عکس سنبه پین دار

سنبه انگشتی (درآر میله)

این مدل سنبه دارای نوک تخت است که ما آن را روی سطح میله قرار می دهیم و بعد از وارد کردن ضربه به سنبه ها میله مورد نظر خارج می شود، برای استفاده از این نوع سنبه ابتدا باید قطعه مورد نظر به گیره بسته شده باشد و نوک سنبه بالای سوراخی که میله در آن قرار دارد می گذاریم بعد از آن با چکش به انتهای آن به صورت عمودی ضربه وارد می کنیم تا وقتی که میله از سوراخ خارج شود.

سنبه خود مرکز یاب

این مدل سنبه سوراخ مخروطی که سنبه در مرکز آن قرار دارد در روی کار قرار گرفته تا نوک آن در مرکز باشد و سپس عمل ضربه زدن اجرا می شود.

سنبه دو قلو

هنگامی که بخواهیم اثر سنبه را روی کار در مدت زمان طولانی ایجاد کنیم از این نوع سنبه استفاده می کنیم. ابتدا یکی از آنها را در مرکز کار قرار می دهیم سپس آن را با چرخش 180 درجه در راستای نوک قبلی درگیر میکنیم و با ضربه چکش این کار را انجام میدهیم. مراحل انجام کار با سنبه دو قلو به این ترتیب می باشد :

  • با استفاده از خط کش محل اتصال دو خط را معین می کنیم
  • سنبه را در دید و تحت زاویه دو خط قرار می دهیم
  • سنبه را به صورت عمودی روی کار قرار می دهیم و با چکش به آن ضربه وارد می کنیم
  • اثر سنبه باید در محل اتصال دو خط تعبیه باشد

سنبه چگونه ساخته می شود؟

سنبه در اصطلاح نر هم نام دارد. جنس اکثر سنبه ها از فولاد است و به دلیل اینکه خیلی راحت بتوانند سنبه را با سنبه گیر بلند کنند جنس سرآنها از یخ یا پله می باشد.

پس از ساخت این محصول عملیات حرارت دیدن، ابکاری روی سنبه ها انجام می شود تا وسیله سخت تر و مقاوم تر شود و در مقابل سایش استحکام بیشتری داشته باشد، اما باز هم در طول استفاده از سنبه تغییراتی مانند از دست دادن تیزی و کند شدن آن ایجاد می شود که می توان آن را با ماشین های صنعتی مثل سنگ حل کرد و دوباره تیزی به سنبه بر می گردد.

خرید اینترنتی انواع سنبه

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت سنبه در بازار چند است؟
قیمت انواع سنبه به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس سنبه، ابعاد و اندازه، وزن، مقطع سنبه، تعداد در مجموعه و ... بستگی دارد اما در حالت معمول قیمت سنبه از 20 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می باشد.
سنبه برای چه کارهای استفاده می شود؟
سنبه در اصل برای نشانه گذاری بر روی سطوح مختلف استفاده می شود، علاوه بر آن برای سوراخ کردن، حروف زنی، شماره زنی، مهر زنی و نشانه زنی نیز استفاده می شود. حرفه های چرم دوزی، تراشکاری، ماشین سازی و آهنگری از سنبه به طور مداوم استفاده می کنند.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/12
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد