منو

سنباده زن برقی | معرفی بهترین مدلها + راهنمای خرید انواع آن

یکی از اصلی ترین مراحل تولید و ساخت وسایل و سازه های چوبی مرحله پرداخت و سنباده کاری آن است. مرحله سنباده کاری به منظور آماده سازی سطح و قسمت های برجسته چوب و آمادگی برای مرحله پوشش یا رنگ مورد توجه قرار می گیرد.

استفاده از سنباده زن از معمول ترین و کاراترین روش ها برای پرداخت چوب و رسیدن یه سطحی صاف و صیقلی است.

راهنمای خرید دستگاه سنباده زنی

راهنمای خرید دستگاه سنباده زنی

اگر قصد خرید سنباده زن را دارید باید متغیرهای زیادی را در نظر بگیرید. در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع سنباده و نحوه عملکرد و کاربردهای آنها آشنا کنیم، سپس به معرفی بهترین و پرفروش ترین مدلهای سمباده برقی بپردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

سنباده زن چیست؟

سنباده زن یا سندرز (Sanders) ابزاری است که برای پرداخت و صاف کردن انواع سازه های چوبی مانند کابینت، در و پنجره، میز و صندلی چوبی و موارد دیگر استفاده می شود. سنباده زن ها در اندازه و اشکال گوناگون باتوجه به استفاده های مختلف آن ها تولید و ساخته می شوند. نقطه مشترک همه دستگاه های سنباده زن استفاده از کاغذ سنباده در آن ها است.

کاربردهای سنباده زن برقی

در ادامه برای خرید سنباده زن برقی، به کاربردهای این محصول اشاره می کنیم.

 1. پاک کردن رنگ یا لاک قدیمی از روی چوب
 2. آماده سازی سطح برای تکمیل
 3. صاف کردن لبه های تخته چوب
 4. حذف مواد اضافی از سطح
 5. لایه برداری و آماده سازی سطوح

انواع ماشین های سنباده زنی

سنباده گیر دستی چوب

ارزان ترین نوع دستگاه سنباده است. مانند یک ماله پلاستیکی در دو طرف خود دو عدد گیره نگهدارنده ورق سنباده دارد که به وسیله آن ها ورق سنباده روی آن فیکس می شود و باتوجه به داشتن دسته با راحتی خیلی بیشتری می توان اقدام به سنباده کاری چوب نمود. با این ابزارک ویژه زبری سنباده به دستان شما آسیب نخواهند رساند.

عکس سنباده گیر دستی

عکس سنباده گیر دستی

این دستگاه متاسفانه به صورت دستی کار می کند و عملیات سنباده زدن با آن کاری دشوار و طاقت فرسا است. خستگی انگشتان دست، از مشکلات عذاب آور سنباده کاری با دست هست و نتیجه کار نیز معمولاً کیفیت دلخواه را نخواهد داشت.

اگر پروژه های کوچکی برای سنباده زنی دارید حتماً این گجت بسیار کاربردی را تهیه کنید. این ابزار دستی به نام های سنباده زن دستی یا بلوک سنباده زنی هم شناخته می شود.

دستگاه سنباده تسمه ای (Belt Sander) یا سنباده تانکی

این دستگاه از دو عدد غلتک که با فاصله مشخص کنار یکدیگر قرار گرفته اند و یک نوار سنباده روی آن ها می افتد ساخته می شود. یک یا چند موتور الکتریکی دارند که باعث حرکت غلتک ها شده و سنباده نواری روی آن مدام در حال چرخ است. به این مدل دستگاه سنباده زن تانکی هم گفته می شود زیرا شباهت زیادی به یک تانک دارد.

اساس کار در دستگاه سنباده تانکی حرکت نوار سنباده روی چوب به منظور انجام باربرداری است. این حرکت سنباده روی چوب می تواند به صورت چرخشی، نوسانی، رفت و برگشتی و ... باشد. سنباده تسمه ای یا نواری از یک کمربند سنباده تشکیل شده است که حول دو محور استوانه ای (معمولاً سیلیکونی) به گردش در می آید.

عکس سنباده زن تانکی

عکس انواع سنباده زن تانکی

در مدل های پرتابل موسوم به سنباده تانکی کاربر دستگاه سنباده را به روی چوب به حرکت در می آورد و در انواع میزی، میز سنباده ثابت بوده و تسمه در محل خود به چرخش در می آید. اپراتور با قراردادن چوب به روی میز سنباده اقدام به پرداخت می نماید. نمونه های صنعتی سنباده های تسمه ای (Blet Sander) نیز وجود دارد که در کارخانه های بزرگ تولیدی به منظور پرداخت سطوح صاف چوبی مانند صفحات فینگر جوینت، تخته فشرده چوبی یا MDF خام استفاده می شود.

دستگاه سنباده دیسکی (Disc sander)

از رایج ترین ماشین های سنباده، نوع دیسکی (پولیش) است. پولیشرهای چوب را می توان نوع مرسوم آن دانست که در همه کارگاه های رنگ کاری موجود هست. سنباده دیسکی در دو نوع پرتابل یا دستی (مانند پولیشر) و سنباده دیسکی میزی وجود دارد.

در سنباده دیسکی پرتابل ورق سنباده به صفحه یا دیسک متصل می شود و دیسک به شفت دستگاه سنباده بسته می شود. معمولاً این دستگاه ها دیمر دار هستند و اساتید می توانند کنترل سرعت چرخش دیسک را با استفاده از دیمر تنظیم نمایند.

در مدل میزی دیسک سنباده بر روی میز بسته شده و دستگاه سنباده زن ثابت است. اپراتور قطعه کار با بر روی میز کار و در مسیر صفحه سنباده قرار می دهد. معمولاً این دستگاه ها قابلیت تنظیم صفحه در زاویه های مختلف را دارند.

دستگاه سنباده دیسکی رومیزی

دستگاه سنباده دیسکی رومیزی

دستگاه سنباده لرزان تخت یا صفحه ای (Sheet Sander)

سنباده لرزان تخت از انواع دستی سنباده است. صفحه سنباده در صفحه زیرین این ماشین سنباده زنی قرار می گیرد و سنباده با حرکات رفت و برگشتی ریز یا ارتعاشات دایره وار بسیار کوچک اقدام به باربرداری از سطح چوب می نماید. صفحه زیر این سنباده لرزان تخت است و در اندازه های مختلف و اشکال مستطیلی، مربعی و مثلثی تولید می شود.

اندازه صفحه زیرین در این سنباده از نصف یک ورق سنباده تا یک چهارم و حتی کمتر متفاوت است. این نوع سنباده کارایی بسیار گسترده ای دارد و برای محو نمودن خط و خش های کم عمق روی چوب و حتی قطعات کوچک بسیار مناسب است. معمولاً از سنباده لرزان برای سنباده کاری قطعه کار پس از سنباده زنی با سنباده دیسکی استفاده می شود. با این سنباده می توانید خطوط دایره ای سنباده دیسکی را از بین ببرید. البته باید این سنباده را در جهت راه چوب حرکت دهید.

عکس سنباده لرزان

عکس سنباده لرزان تخت یا صفحه ای

دستگاه سنباده گرد (Orbital sander)

یکی از انواع پرطرف دار سنباده های پرتابل با کفی دایره ای است. اساس کارکرد این سنباده گردش صفحه سنباده با سرعت کم همراه با لرزش صفحه است. به این معنی که مانند سنباده های تخت لرزان یا سنباده های تانکی و دیسکی محدود به حرکت تنها در جهت راه چوب نخواهیم بود.

با سنباده گرد می توان فارغ از جهت راه چوب در همه جهات سنباده کاری کرد و به یک سطح صاف و قابل قبول دست یافت. سنباده گرد در پرداخت هایی مانند میزهای ترکیبی چوب و اپوکسی و پرداخت سطح اپوکسی می تواند در کنار استفاده از پد پارچه ای و خمیر پولیش یک سطح به معنای واقعی شیشه ای را نتیجه دهد.

این نوع به سنباده های گرد لرزان معروف است و به دو صورت مشتی (Palm sander) و دسته دار قابل تهیه است. مشتی با یک دست قابل کنترل و هدایت است و برای پروژه های کوچک قابلیت استفاده خوبی دارد. نوع دسته دار آن مانند پولیشر با دو دست کنترل می شود و می توان فشار بسیار بیشتری را به آن وارد نمود.

عکس دستگاه سنباده گرد

عکس دستگاه سنباده گرد

حرکت پد سنباده دستگاه در مسیر دایره شکل به این معنا است که با استفاده از این دستگاه می توان سطح قطعه کار را در هر جهتی سنباده زد، بر خلاف دستگاه سنباده نواری که فقط می بایست سنباده کاری در جهت الیاف چوب انجام گیرد.

آنها همچنین یک نوسان تصادفی همراه با چرخش ایجاد می کند تا خطر چرخش و گوژ را به حداقل برسانند، که منجر به نتیجه کار بهتر در پایان کار و قبل از رنگ آمیزی می شود. توجه داشته باشید که ورق های کاغذ سنباده مخصوص کمی گرانتر از ورق سنباده استاندارد هستند.

دستگاه سنباده استوانه ای (Spindle Sander)

سنباده ای استوانه ای معمولاً به صورت رومیزی یا در نمونه های صنعتی تر به صورت ایستاده و کارگاهی ساخته می شود. سنباده استوانه ای از یک استوانه که سنباده دور آن چسبانده شده تشکیل شده است.

عکس سنباده استوانه ای

عکس سنباده استوانه ای

این استوانه علاوه بر چرخش حرکت بالا و پایین (oscillating) نیز دارد که علاوه بر باربرداری بهتر موجب استفاده از حداکثر سطح سنباده می شود. سنباده استوانه ای از بهترین سنباده ها برای پرداخت قوس ها و منحنی هاست.

دستگاه سنباده درام (Drum sander)

دارم سندر یا گندگی سنباده ای یک ماشین ثابت و کارگاهی است و در اندازه های کوچک تر رومیزی و اندازه های بزرگ کارگاهی و صنعتی قابل خرید در ایران است. این ماشین ساختاری شبیه به گندگی دارد با این تفاوت که به جای رندیدن عمل سایش و سنباده کاری سطوح چوبی را انجام می دهد.

سنباده درام

عکس سنباده درام کارگاهی

درام سندر ها یک یا چند ایستگاه به منظور سنباده کاری دارند و دقت و سرعت بی نظیری در سایش سطح چوب دارند. درام سندر ها در صنایع مبلمان، سیسمونی، تولید صفحات فینگر جوینت و ... کاربرد فراوانی دارند. علاوه بر موارد اشاره شده در بالا سنباده هایی مانند (Detail sanders) وجود دارند که کفی آن ها قابل تعویض است و در کارهای خاصی مانند سنباده کاری درزها و گوشه ها یا قطعاتی خاص مورد استفاده است.

دستگاه سنباده براش (Brush sander)

سنباده براش چوب یکی از جدیدترین سیستم های سنباده زنی در صنعت چوب است که چند سالی است به این صنعت راه پیدا کرد. از سنباده براش برای سنباده کاری قطعات چوبی استفاده می شود که صاف و یکنواخت نیست.

قطعاتی مانند درب های سی ان سی شده، قطعات منبت کاری شده، ورق های ام دی اف سی ان سی شده، قطعات دارای حجم و پستی و بلند، درب کابینت و درب اتاق ابزار کاری شده و … باید با سنباده براش سنباده کاری شوند.

در این سیستم ورق سنباده با استفاده از دستگاه لیزر به صورت شانه ای یا ریش ریش برش می شود تا امکان حرکت آسان بین پستی و بلندی های چوب را داشته باشد. برس ها هم کمک می کنند سنباده ایستایی کافی داشته باشد و گردوخاک حاصل از سنباده کاری پاک شود.

فضای مورد نیاز برای سنباده کاری چقدر است؟

فضای مورد نیا برای سنباده کاری هم نکته دیگری است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. باید بدانید تعداد سازه یا ورق چوبی که باید در طول یک روز سنباده شود، چقدر است. آیا باید سنباده زن دستی و پرتابل بخرید یا سنباده زن های کارگاهی و صنعتی؟ آیا فضای موردنیاز برای ماشین سنباده را دارید؟

دستگاه سنباده زنی

کاربردهای مختلف دستگاه سمباده زنی

به عنوان مثال در یک کارگاه کوچک می توانید از درام سندر کوچک و رومیزی استفاده کنید؛ اما اگر یک کارخانه تولید مصنوعات چوبی دارید، باید برای سنباده کاری پروفیل های چوبی است درام سندر های صنعتی با توان و ابعاد بسیار بزرگ تر و سنباده کاری در چند ایستگاه استفاده کنید.

نکات مهم هنگام خرید دستگاه سنباده زن

انتخاب نوع سنباده زن

اولین نکته ای که هنگام خرید دستگاه سنباده زن باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب یک مدل مناسب از این نوع ابزارآلات برقی می باشد. برای این منظور توصیه می کنیم به قسمت قبل از همین مطلب مراجعه کنید و با در نظر گرفتن حجم کاری و نوع نیاز خود، اقدام به خرید یک دستگاه سنباده زن برقی تخت، دیسکی، لرزان تخت و یا گرد لرزان نمایید.

اندازه سنباده زن

نکته مهم بعدی در خصوص اندازه یک دستگاه سنباده زن است. همانطور که می دانید این نوع از دستگاه های کارگاهی در اندازه های مختلفی طراحی و ساخته شده اند و این شما هستید که باید برحسب مهارت و میزان تجربه کاری خود تصمیم بگیرید که یک دستگاه بزرگ با قدرت زیاد مناسب زمینه شغلی تان است و یا یک سنباده زن کوچک اما دقیق که از قابلیت کنترل بیشتری نیز برخوردار است، می تواند به خوبی نیاز شما را برطرف سازد.

راحتی در استفاده

یک فاکتور مهم که معمولا اغلب خریداران ابزارآلات برقی از آن غافل می شوند، سهولت در استفاده از دستگاه ها می باشد. یادتان باشد با اینکه داشتن یک دستگاه سنباده زنی سبب انجام پروسه سنباده کشی در زمان کمتر و با دقت بیشتری می شود، اما به هر حال این دستگاه نیز قرار است با دست های شما کار کند و به همین خاطر بهتر است پیش از خرید آن، دستگاه ها را در دستتان بگیرد و از نوع و طرح دسته، وزن و همچنین ابعاد مناسب آن اطمینان حاصل نمایید.

انواع مختلف سنباده زن

انواع مختلف سنباده زن برقی

کیسه براده

اغلب دستگاه سنباده زن مجهز به یک فضای مخصوص جهت ریخته شدن براده ها و خُرده چوب های سنباده زده شما می باشند و به همین خاطر به شما نیز پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید دستگاهی بروید که مجهز به خرید چنین محفظه و یا کیسه ای باشد تا همواره محیط کاری شما از تمیزی بیشتری برخوردار شود.

منبع تغذیه

از دیگر نکاتی که هنگام انتخاب و خرید یک دستگاه سنباده زن باید به آن توجه داشته باشید، نوع منبع تغذیه آن است. برخی از مدل ها بصورت شارژی کار می کنند و برخی دیگر دارای سیم با قابلیت اتصال مستقیم به برق هستند. هر یک از این ۲ مدل دارای مزایا و معایبی همچون جا به جایی راحت و یا میزان توان موتوری خود هستند که شما باید به این موارد نیز توجه لازم را داشته باشید.

قابلیت تنظیم سرعت

چنانچه محصول شما از قابلیت تنظیم سرعت برخوردار باشد، خیالتان راحت است که حتی اگر فردی مبتدی در استفاده از این نوع ابزارآلات برقی نیز هستید، می توانید در ابتدا با سرعت های پایین عمل سنباده زنی را شروع کنید و بعدها که حرفه ای تر شُدید از سرعت بیشتر دستگاه خود برای این منظور بهره گیری نمایید.

امکانات جانبی

مواردی از قبیل تعویض آسان و سریع ورقه سنباده، پارامترهای ایمنی دستگاه، تنظیم فاصله دهی، ترمز سنباده کشی، کیف مخصوص، طول سیم برق و غیره از دسته مواردی هستند که در بخش امکانات جانبی دستگاه های سنباده زنی قرار می گیرند و وجود هر یک از آنان سبب افزایش قیمت نهایی این نوع از ابزارآلات برقی خواهد شد.

ضمانتنامه

خریداران محترم توجه کنند، ضمانتنامه از جمله موارد مهمی است که باید به هنگام خرید دستگاه سنباده زن حتما به برگه ضمانتنامه و همچنین کارت تعویض قطعات دستگاه مورد نظر خود ملاحظه ویژه ای داشته باشند تا به هنگام بروز هرگونه مشکلی بتوانند آن را به سادگی حل و فصل نمایند.

قیمت دستگاه سنباده زن

قیمت دستگاه سنباده زن با توجه به نوع و همچنین امکانات مختلفی که هر یک از آنان دارند، کاملا متفاوت است و به همین خاطر بهتر است شما همواره به نوع نیاز خود و همچنین میزان بودجه و سطح توانایی تان در جهت استفاده از این نوع دستگاه ها دقت داشته باشید و خریدی متناسب با احتیاج خود را انجام دهید.

بهترین مدل های دستگاه سنباده زن

نکات ایمنی و نگهداری دستگاه سنباده لرزان

پس از انتخاب و خرید دستگاه سنباده زن با توجه به نکاتی که در راهنمای خرید سنباده زن به آن اشاره شد، نیاز است که برخی نکات ایمنی و نگهداری در خصوص دستگاه را رعایت کنیم چراکه نگهداری درست و اصولی موجب می شود تا عمر دستگاه افزایش یاید و از سنباده زن بتوانیم در موارد بیشتری با کیفت بالا استفاده کنیم. مهم ترین نکات در خصوص نگهداری و کار با این ابزار به شرح زیر است.

 • به هیچ وجه صفحه سنباده را کج نکنید چراکه ممکن است به صفحه و قطعه کار آسب وارد کند.
 • با سرعت پایین کار کنید چون در سرعت های بیش از حد ممکن است سطح بیشتری از روی چوب برداشته شود و یا به کار آسب وارد کند.
 • سنباده را به قطعه کار فشار ندهید چون از سرعت لرزش کاسته می شود و کار ساب زنی به خوبی انجام نمی شود و علاوه بر اینها به دستگاه فشار وارد می کند که ممکن است به موتور آن آسیب بزند.
 • در صورت لزون دیسک سنباده را تعویض کنید
 • پس از کار حتما دستگاه را تمیز کنید چراکه در زمان کار گرد و خاک و ذرات گرد و غبار روی دستگاه نشسته و ممکن است به داخل موتور آن نفوذ کند که تمیز کاری از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند.
 • استفاده از وسایل ایمنی یکی از موارد مهم است که باید در نظر داشت و از وسایلی مانند عینک، دستکش و … استفاده کنیم.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت دستگاه سنباده زن چند است؟
قیمت انواع دستگاه سنباده زن از 1 میلیون تومان تا 80 میلیون تومان در نوع کارگاهی و صنعتی آن ادامه دارد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، توان مصرفی، حداکثر سرعت، ابعاد صفحه و ... بستگی دارد.
بهترین مارک سنباده زن برقی کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای دستگاه سنباده زن می توان به برند های رونیکس (Ronix)، محک (Mahak)، بوش (Bosch)، اینکو (Ingco)، متابو (Metabo)، دیوالت (Dewalt)، دوو (Daewoo)، توسن، ماکیتا، دی سی ای و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/30
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دستگاه سنباده زن لرزان برقی رونیکس توان ۳۲۰ وات
دستگاه سنباده زن لرزان برقی رونیکس توان ۳۲۰ وات
دستگاه سنباده زن شارژی دیوالت توان ۱۸ وات مدل DCW200P2
دستگاه سنباده زن شارژی دیوالت توان ۱۸ وات مدل DCW200P2
دستگاه سنباده زن گردان شارژی دوو مدل DALOS18-1
دستگاه سنباده زن گردان شارژی دوو مدل DALOS18-1
دستگاه سنباده زن محک توان ۳۰۰ وات مدل OS-300
دستگاه سنباده زن محک توان ۳۰۰ وات مدل OS-300
دستگاه سنباده زن نواری رومیزی محک توان ۳۷۵ وات مدل BDS15
دستگاه سنباده زن نواری رومیزی محک توان ۳۷۵ وات مدل BDS15
دستگاه سمباده زن برقی لرزان تخت آنکور توان ۲۰۰ وات مدل O2
دستگاه سمباده زن برقی لرزان تخت آنکور توان ۲۰۰ وات مدل O2
دستگاه سنباده زن بادی ووفو اوربیتال مدل DI-3138
دستگاه سنباده زن بادی ووفو اوربیتال مدل DI-3138
دستگاه سنباده زن لرزان بوش توان ۱۹۰۰ وات مدل GSS 23 A
دستگاه سنباده زن لرزان بوش توان ۱۹۰۰ وات مدل GSS 23 A
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد