منو

سلاح رزمی نانچیکو چیست و چگونه از آن استفاده میشود؟

معرفی سلاح نانچیکو

نانچکو Nunchaku نانچاکو، نانچیکو یا لانچیکو یک سلاح سرد سنتی ژاپنی (اوکیناوایی) است و متشکل از دو تکه چوب سخت که توسط طناب یا زنجیر به هم متصل شده است شکل کرفته است. در گذشته و حال این سلاح جزوه ابزار کشاورزی بشمار می رفت.

هر چوب نانچاکو را فک گویند و این فک از سه قسمت بالا، میانی و پایین تشکیل شده است. بطور عمده هر سلاح نانچیکو از سه قسمت اصلی و کاربردی تشکیل یافته شده است. اتصال بین دو فک یک قسمت را تشکیل می دهد. قسمت بالائی را سر فک گویند و در انتهای فک که همان محل برخورد فک با اجسام یا حریف می باشد را گویند.

راهنمای خرید نانچیکو

عکس سلاح رزمی نانچیکو چوبی

تاریخچه نانچیکو

یک باور عامیانه بسیار معروف می گوید که نانچیکو در اصل یک ابزار خرمن کوبی برای جدا کردن برنج از شلتوک بوده که کشاورزان ژاپنی آن را به شکل یک سلاح مرگبار در آوردند تا با آن به نبرد سامورایی ها بپردازند. اما در حقیقت کشاورزان اوکیناوایی نانچیکو را با تغییر در نوعی لگام اسب در سده هفدهم ابداع کردند.

در آن زمان دایمیو ایالت ساتسوما که اوکیناوا را به نیز تصرف کرده بود، نگهداری سلاح برای کشاورزان را ممنوع کرده بود، به همین دلیل کشاورزان به سراغ سلاح های جایگزین دیگری رفتند. ظاهر نانچیکو طوری بود که مأموران حکومت آن را با نوعی اسباب بازی یا یک تکه چوب بی خطر اشتباه می گرفتند. در حالی که این تکه چوب معمولی در واقع سلاح دفاعی مؤثری بود.

با این حال نانچیکو در گذشته سلاح محبوبی نبود. این حقیقت را می توان از این نکته دریافت که در هیچ یک از ده ها کاتای سنتی کاراته از این وسیله استفاده نمی شود. این موضوع احتمالاً به دلیل کارایی ناچیز این سلاح در مقابل سلاح های دورزن همچون شمشیر و چوب بوده است، البته شخصی که مهارت خوبی در استفاده از نانچیکو داشت به راحتی می توانست چندین شخص مجهز به خنجر یا بی سلاح را شکست دهد.

نانچیکو توسط ارتش ایالات متحده آمریکا به رسمیت شناخته شده و در بسیاری از نبردهای مهم بین المللی از جمله جنگ جهانی دوم استفاده شد. از آن برای حمله به دشمن یا دفاع شخصی نیز استفاده می کنند. استفاده از نانچیکو در طول جنگ جهانی دوم توسعه پیدا کرد. یک مدل اولیه به نام نانچیکو زوماکی ( Nakaiku Zhumaki ) اولین مورد استفاده از نانچیکو در جنگ جهانی دوم بود.

در دوران معاصر نانچیکو با توجه به ساختار ساده و کارآمدی بالا در مبارزه خیابانی تولد دوباره ای یافته است. بخشی از این محبوبیت نیز به فیلم های بروس لی مربوط می شود. بروس لی از این سلاح در فیلم های خشم اژدها، راه اژدها، اژدها وارد می شود و بازی مرگ بهره جست.

حرکات رزمی برسلی با نانچیکو

عکس بروس لی در حال مبارزه با نانچیکو در صحنه ای از فیلم

روایتی باستانی است که در مورد تمامی سلاحها در هنر های رزمی نین جوتسو گفته می شود:

(طی ساعتها تمرین با نانچکو این سلاح جزئی از روح وبدن شما در خواهد آمد) هنگامیکه شما با این نیت تمرین کنید. نانچکو عضوی از بدنی شما میشود. قدرت تخریب این سلاح بیش از 300 کیلوگرم می باشد که به راحتی میتوانند جمجمه دشمن را منحدم کند.

بخش های تشکیل دهنده نانچیکو

 1. هیمو (Himo) : طنابی که دو دسته نانچیکو را به هم متصل می کند.
 2. آنا (Ana) : سوراخی که طناب (Himo) از آن رد می شود و در دسته نانچیکو قرار دارد.
 3. کوساری (Kusari) : زنجیری که دو دسته نانچیکو با آن به بسته متصل شده اند. (بعضی از نانچیکوها دارای طناب و بعضی، زنجیر هستند)
 4. کونتوه (Kontoh) : جایی که زنجیر یا طناب به بدنه متصل می شود.
 5. جوکونبو (Jukon-bo) : قسمت بالایی دسته (نزدیک به دسته)
 6. چوکونبو (Chukon-bu) : قسمت مرکزی دسته
 7. کیکونبو (Kikon-bu) : قسمت پایینی دسته
 8. کونته ای (Kontei) : انتهای دسته ها

بخش های مختلف نانچیکو

اجزاء مختلف سلاح رزمی نانچیکو

جنس بدنه نانچیکو انواع زیادی دارد

 • نانچیکو چوبی
 • نانچیکو پلاستیکی
 • نانچیکو فلزی
 • نانچیکو پارچه ای
 • نانچیکو ابری
 • نانچیکو باتومی
 • نانچیکو شیشه ای

نکات مهم به هنگام استفاده از نانچیکو

 1. ابتدا با نانچیکوهای پلاستیکی یا از جنس فوم شروع به یادگیری کنید و وقتی که احساس کردید آماده هستید از نانچیکوی چوبی استفاده کنید.
 2. به نحوه کار رزمی کاران با نانچیکو نگاه کنید، این کار به شما کمک می کند که نحوه کار و ترفندهای آن را یاد بگیرید.
 3. سعی کنید یکبار از دو جفت استفاده کنید، ببینید می توانید آن را انجام دهید.
 4. عبور نانچیکو در اطراف بدن و بین دست و پاها کار نسبتا آسانی است، سعی کنید از تخیلات خود استفاده کنید.
 5. زیاد تمرین کنید، بهتر است در ابتدا تمرین خود را بدون انجام ترفند و مانورها انجام دهید.

تصویر نانچیکو

عکس سلاح رزمی نانچیکو حرفه ای مشکی

نکات مهم هنگام خرید نانچیکو

وقتی صحبت از خرید نانچیکو به میان می آید، داشتن یک انتخاب درست می تواند از بروز آسیب های مختلف جلوگیری کند. با داشتن نانچیکو باکیفیت می توانید هنرهای رزمی را با تسلط بیشتری فرا بگیرید.

امروزه مدل های مختلفی از نانچیکو در بازار وجود دارد که باعث شده تهیه یک مدل مناسب کمی سخت باشد. در اینجا قصد داریم مهم ترین نکاتی که باید برای خرید یک نانچیکو در نظر داشته باشید را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

اندازه و وزن نانچیکو

اولین نکته در خصوص خرید نانچیکو توجه به اندازه و وزن این وسیله می باشد. در این خصوص باید با توجه به سبک و سطح قدرت بدنی خود اقدام به تهیه نانچیکویی مناسب خود نمایید. به عبارتی بهتر نانچیکویی که یک استاد بزرگ استفاده می کند با نانچیکوی یک نوجوان تازه کار باید تفاوت داشته باشد.

فراموش نکنید که وزن نانچیکو با توجه به کارایی این وسیله توسط دست ها بسیار حائز اهمیت می باشد! پس اگر تازه کار هستید و یا از جثه نسبت کوچکی برخوردارید، در ابتدا بهتر است کار را با محصولی کوچک و سبک آغاز نمایید.

جنس نانچیکو

نکته دوم برای انتخاب نانچیکو مربوط به جنس آن می شود. برای این منظور شما باید از میان نانچیکوهای چوبی، فلزی، ابری، پلاستیکی، باتومی و یا حتی شیشه ای (بیشتر جنبه تزئینی دارند) مناسب ترین را برای خود برگزینید.

توجه داشته باشید که انتخاب جنس یک ابزار ورزشی رزمی باید در تناسب با سطح و مهارت شما عزیزان انجام گیرد. در این خصوص اگر یک نانچیکوباز مبتدی هستید، بهتر است از مدل های ابری و پلاستیکی استفاده نمایید.

بعدها می توانید با فراگیری تکنیک های مورد نیاز خود و افزایش سطح مهارتتان از مدل های چوبی و فلزی و همچنین باتومی این وسیله نیز استفاده نمایید.

چند تکه بودن آن

فاکتور مهم بعدی در انتخاب و خرید نانچیکو مربوط به چند تکه ای بودن آن می شود. همانطور که می دانید اغلب نانچیکوها بصورت دو تکه ای ساخته می شوند.

با این حال می توان با کمی گشت و گذار و صد البته افزایش مهارت و کنترل بر روی وسیله از مدل های سه تکه ای آن نیز استفاده کرد. بدیهی است که با در دست داشتن یک نانچیکو سه تکه ای می توانید هدف های خود را در فواصل دور تری از محل قرارگیری تان را نشانه بروید.

نانچیکو سه تکه

تصویر نانچیکو چوبی سه تکه

اتصال ایمن تکه ها

در هنگام خریدتان حتی اگر جنس نانچیکو نیز نامرغوب و بی کیفیت است اما از استحکام طناب و زنجیر متصل کننده تکه های آن اطمینان حاصل فرمایید.

فراموش نکنید که کارایی این وسیله بصورت آزاد و رها شده در هوا می باشد و به همین خاطر اگر خدایی ناکرده اتصال میان تکه های آن مستحکم نباشد، ممکن است در حرکت تکه ای از نانچیکوی شما جدا شده و خطری را متوجه سلامت دیگران و یا اشیای پیرامون شما گرداند.

هشدار های مهم در مورد استفاده از نانچیکو

 1. ممکن است نانچیکوی چوبی، فلزی یا اکرلیک در برخی کشورها غیرقانونی باشد، قبل از خرید بررسی کنید که آیا در کشور شما این کار ممنوع است یا نه.
 2. آگاه باشید و در هنگام استفاده از آن مراقب باشید که به خود یا اطرافیان تان صدمه نزنید.
 3. معقول باشید، سعی نکنید همانند فیلم و بازی های ویدیویی دیوانه وار با آن کار کنید. در صورتی که شما مبتدی هستید نباید انتظار داشته باشید که مانند آنها بتوانید با نانچیکو کار کنید. مراقب باشید به سر خود ضربه نزنید.
 4. همانطور که در بالا گفته شد، نانچیکو یک سلاح مرگبار باستانی است.
 5. هیچ وقت به خود اجازه ندهید که با آن به ضرب و شتم مردم در خیابان بپردازید.

نقش نانچیکو در هنرهای رزمی

همانطور که در بالا اشاره کردیم نانچیکو توسط بروسلی و فیلم هایش شهرت جهانی پیدا کرد. نانچیکو سلاحی پرقدرتمند بوده و مهارت یافتن در آن لازمه انجام ماه ها تمرین مداوم می باشد. اگر بدون تمرین از آن استفاده کنید به احتمال زیاد به خود آسیب خواهید رساند.

به عنوان مثال سعی کنید به یک کیسه سنگین رزمی با یک جفت نانچیکو ضربه بزنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. احتمالا نانچیکو به طرف شما برگشته و جایی از کیسه که شدیداً با نانچیکو ضربه زده اید، به شما ضربه خواهد زد. از جمله دلایلی که از نانچیکو در نبردها استفاده می شد می توان به دلایلی ازجمله قابل انطباق بودن ، حمل آسان و توانایی دفاع در برابر دیگر سلاح های رزمی ازجمله چوب و شمشیر اشاره کرد.

استفاده از نانچیکو در ورزش کاراته

استفاده از نانچیکو در ورزش کاراته

آیا نانچیکو می تواند باعث شکستن استخوان شود؟

استخوانها از تجمع فیبر ها تشکیل شده اند که در طول استخوانها به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته اند. این نوع ساختار ترکیب نا همسانی را تشکیل می دهد. با یک ضربه عمودی به این فیبر ها در سطح تماس 1 سانتیمتر مربع، استخوانها می توانند بدون شکستن تا 10000 ژول انرژی را تحمل کنند.

با ضربه ای با زاویه ای کمتر از 15 درجه و با همان سطح تماس 1 سانتیمتر مربع، استخوان تنها می تواند 375 ژول را تحمل کند. این محاسبات برای یک استخوان با سختی میانگین است. تعدادی از استخوانها دارای سختی بیشتر (استخوانهای آرنج زانو ،پاشنه) و تعدادی دارای سختی کمتری هستند همانند استخوانهای بند انگشتان.

نانچیکو می تواند نیرویی با شدت 3.5 ژول بر میلیمتر مربع یا 350 ژول بر سانتیمتر مربع را وارد کند. با این اطلاعات، ضربه ای با شدت فوق و زاویه ی بیشتر از 15 درجه نمی تواند استخوان را بشکند. با این حال در ضربات با شدت بیشتر از معمول و یا زاویه کمتر از 15 درجه، نانچیکو می تواند باعث شکستن استخوان شود.

حرفه ای های نانچیکو، در جریان مبارزات دوست دارند تا دست ها را هدف قرار دهند. یک ضربه به بند انگشتان و مچ دست ، به راحتی می تواند باعث شکستن آن شود این ناحیه بسیار حساس هم هست و باعث درد شدیدی خواهد شد.

چگونه نانچیکو تمرین کنیم

فرقی نمی کند که یک رزمی کار حرفه ای باشید و یا یک رزمی کار نیمه وقت، و یا اینکه عاشق فیلم های بروسلی باشید یادگیری نانچیکو، کاری لذت بخش است و ارزش وقت گذاشتن دارد در این مطلب چند نکته را برای تمرین در منزل به شما خواهیم گفت.

چگونه از نانچیکو استفاده کنیم؟

نحوه انجام حرکات و تمرین با سلاح رزمی نانچیکو

1 - یک نانچیکوی تمرینی بخرید. نانچیکوی تمرینی نانچیکویی است که دسته های آن با فوم پوشیده شده است و سبکتر از دیگر انواع آن است. در جریان تمرین بارها ممکن است به بدن خود ضربه بزنید و یا نانچیکو از دستتان در برود بنابراین بهتر است با فوم ضربه بخورید تا فلز یا چوب.

2 - به آهستگی شروع کنید. حرکات را آهسته انجام دهید. نانچیکو را آهسته بچرخانید و سعی کنید تا به آهستگی آن را دست به دست کنید سعی کنید تا شکل 8 را با چرخاندن نانچیکو ایجاد کنید این کار را آنقدر انجام دهید تا مطمئن شوید که بر روی حرکات مسلط هستید سپس می توانید سرعت را افزایش دهید.

3 - تعدادی حرکات پایه را یاد بگیرید. با چرخاندن نانچیکو شکل عدد 8 را درست کنید. به چپ و راست ضربه بزنید و سپس نانچیکو را کنترل کنید. تمام هنر نانچیکو کنترل کامل آن است. هنگامی که این حرکات ساده را یاد گرفتید می توانید حرکات کمی پیچیده تر را یاد بگیرید. کتاب یا ویدیوی آموزشی نانچیکو را بخرید و تعدادی حرکت را از روی آن تمرین کنید.

4 - به یادگیری حرکات پیچیده تر ادامه دهید. بعد از اینکه حرکات پایه ای را یاد گرفتید بر روی حرکات پیچیده تر کار کنید خودتان هم می توانید حرکات جدیدی اختراع کنید می توانید نانچیکو را پرتاب کنید و سپس مجددا آن را بگیرید بدون اینکه در روند ضربه زدن شما وقفه ای ایجاد کند.

5 - از انواع دیگر نانچیکو هم استفاده کنید. بعد از اینکه مبانی کار با نانچیکو را یاد گرفتید آماده هستید تا به نانچیکو های دیگر مهاجرت کنید. فوم برای آموزش خوب است اما سبکی آن گاهی کسل کننده می شود. فرق بین نانچیکوی چوبی و فومی، وزن آنهاست.

نانچیکو کار حرفه ای زن

عکس تکواندوکار زن با سلاح نانچیکو

بعد از اینکه نانچیکوی چوبی تهیه کردید دوباره به آهستگی تمرین را شروع کنید تا در آن هم مسلط می شوید. همه تکنیک هایی را که با نانچیکوی فومی یاد گرفته بودید مجددا با نانچیکوی چوبی تمرین کنید وبعد از اینکه مهارتتان بالا رفت بر روی افزایش سرعت حرکات کار کنید.

لیست بهترین مدلهای نانچیکو موجود در بازار

1 -

نانچیکو ورزشی مدل JOEREX 28787

نانچیکو ورزشی مدل JOEREX 28787
مشخصات محصول
 • جنس
  چوب
 • ابعاد
  84x3x3 سانتی متر
 • وزن
  300 گرم
 • تعداد دسته
  2
 • شکل
  مستطیل
 • سایر توضیحات
  سبک حرفه ای، زنجیرهای متصل بهم دارای خال جوش میباشد، کیفیت عالی
2 -

نانچیکو ورزشی پلاستیکی کوچیک

نانچیکو ورزشی پلاستیکی کوچیک
مشخصات محصول
 • جنس
  فوم پلاستیکی
 • ابعاد
  16x4x2 سانتی متر
 • وزن
  50 گرم
 • تعداد دسته
  2
 • شکل
  مستطیل
 • سایر توضیحات
  جنس نانچیکو پلاستیکی می باشد
3 -

سانچیکو ورزشی راکتی مدل ۳۰۰۵۰

سانچیکو ورزشی راکتی مدل ۳۰۰۵۰
مشخصات محصول
 • جنس
  فوم
 • ابعاد
  31x2x2 سانتی متر
 • وزن
  200 گرم
 • تعداد دسته
  3
 • شکل
  راکتی
4 -

نانچیکو ورزشی نرم و تمرینی مدل RBG20

نانچیکو ورزشی نرم و تمرینی مدل RBG20
مشخصات محصول
 • جنس
  فوم
 • ابعاد
  3×3×28 سانتی متر
 • وزن
  125 گرم
 • تعداد دسته
  2
 • سایر توضیحات
  مناسب برای آموزش و تازه کار ها
5 -

نانچیکو ورزشی راکتی مدل ۲۵۷۵

نانچیکو ورزشی راکتی مدل ۲۵۷۵
مشخصات محصول
 • جنس
  آهنی
 • ابعاد
  2x2x30 سانتی متر
 • تعداد دسته
  2
6 -

نانچیکو ورزشی مدل ربان دار

نانچیکو ورزشی مدل ربان دار
این نانچیکو ربان دار ورزشی است. قابل استفاده برای ورزش های رزمی می باشد. جنس آن لوله پلی اتیلن است. ربان ها برای نمایش و زیبایی است. نانچیکو دارای زنجیر است.
مشخصات محصول
 • جنس
  چرم
 • ابعاد
  30x2x1 سانتی متر
 • وزن
  100 گرم
 • تعداد دسته
  2
 • شکل
  مستطیل
7 -

نانچیکو ورزشی چوبی حرفه ای مدل ch12

نانچیکو ورزشی چوبی حرفه ای مدل ch12
مشخصات محصول
 • جنس
  چوبی
 • ابعاد
  31x6x3 سانتی متر
 • وزن
  370 گرم
 • تعداد دسته
  2
 • شکل
  مستطیل
 • سایر توضیحات
  سبک حرفه ای
8 -

نانچیکو ورزشی چوبی لنوو مدل LW 1254

نانچیکو ورزشی چوبی لنوو مدل LW 1254
مشخصات محصول
 • جنس
  چوب
 • ابعاد
  30x5x2 سانتی متر
 • وزن
  400 گرم
 • تعداد دسته
  2
 • شکل
  مستطیل
 • سایر توضیحات
  سبک حرفه ای
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
سلاح نانچیکو چیست؟
نانچیکو Nunchaku یک سلاح سرد سنتی ژاپنی (اوکیناوایی) است و متشکل از دو تکه چوب سخت (یا جنس های دیگر مثل پلاستیک، فلز و ...) که توسط طناب یا زنجیر به هم متصل شده است شکل کرفته است.
قیمت انواع نانچیکو چند است؟
قیمت سلاح رزمی نانچیکو به عواملی همچون برند شرکت سازنده، نوع جنس سلاح (چوبی، فلزی، پلاستیکی و ...)، سایز و ابعاد، وزن نانچیکو و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی رنج قیمت سلاح نانچیکو از 10 هزار تومان تا 300 هزار تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/11
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر ریحانه
17:29 - 1401/03/13
نانچیکو فلزی بهتر و سرعتی تره
کاربر حسن. باتقوا
17:40 - 1400/11/21
نانچیکو در ایران کاربرد دیگری داشت. که در اکثر روستاها بود که در سریال روزی روزگاری میبینید که مردم ایلیات و مراد بیک از آن برای کندن بوته هیزم مخصوصا گون استفاده میکردند در خراسان هم بود و ما خودمان داشتیم و اصطلاح شکنجه را بکار میبردند، حالا چطور این ابزار هیزم کنی سر از چین ژاپن و اسیای دور در اورده برای من معماست.
کاربر مفاخري
15:56 - 1400/09/28
به نظر من نانچيكو چوبی خوبه بخاطر وزنش
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد