منو

سشوار صنعتی چیست، انواع کدام است و چه کاربردهایی دارد؟

سشوار صنعتی در بسیاری از کارها، از پروژه های خانگی گرفته تا پروژه ها و تولیدات صنعتی، نقش مهمی ایفا می کنند.

در این مقاله از طوطی کالا می خواهم شما را با سوار صنعتی و کاربردهای مختلف آن آشنا کنیم و بهترین مدلهای سشوار صنتعی و نکات مهم هنگام خرید آن را خدمت تان معرفی کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

سشوار صنعتی چیست؟

سشوار صنعتی (Heat Gun) در واقع ابزاری برقی است که انرژی الکتریکی را به یک جریان هوایی با سرعت های متفاوت و دمایی معمولا مابین ۱۰۰ تا 7۰۰ درجه سانتیگراد تبدیل می کند.

سشوار صنعتی

راهنمای خرید بهترین مدلهای سشوار صنعتی

از مزیت های مهم این ابزار برقی، عدم تولید شعله آتش است و همین ویژگی سبب می شود تا سطح کار از آسیب مصون بماند. چرا که شعله آتش به سطح کار آسیب می رساند و سبب سوختن آن می شود. به سشوار صنعتی گاهی سشوار گرمایی یا سشوار حرارتی صنعتی نیز گفته می شود.

نحوه عملکرد سشوار صنعتی

در سشوار صنعتی با چرخش فن دمنده، هوا از درپوش مشبک انتهای سشوار به درون آن کشیده و از روی المنت حرارتی عبور داده و از طریق نازل دستگاه به بیرون انتقال داده می شود.

این دستگاه بسیار شبیه به سشوار خانگی عمل می کند، ولی با این تفاوت که قابلیت تولید دماهای بسیار بالاتر و هم چنین جریان هوای بیشتری نسبت به نمونه خانگی خود را دارد. در واقع سشوارهای صنعتی که به آن تفنگ حرارتی نیز گفته می شود، از شدت باد بیشتر و نیز حرارت بالاتری نسبت به سشوارهای معمولی برخوردارند.

معمولا یک سشوار صنعتی مجهز به مکانیزمی است که توانایی کنترل میزان باد و گرمای تولید شده را دارد.

چه صنایعی از سشوار صنعتی استفاده می کنند؟

از سشوار صنعتی در مشاغلی مانند صافکاری و نقاشی، کابینت سازی، نجاری، رنگ کاری و بسته بندی و لیبل زنی بر روی سطوح استفاده می گردد همچنین در مشاغلی مانند لوله کشی جهت خم کردن لوله های پلی اتیلن و پلاستیکی و فلزی کاربرد دارد.

 سشوار صنعتی

پاک کردن رنگ با استفاده از سشوار صنعتی

انواع سشوار صنعتی

سشوار صنعتی برقی

سشوار حرارتی برقی از محبوب ترین و پر مصرف ترین سشوارهای قدرتی در کل دنیاست. سشوار صنعتی برقی توسط برق 220 ولت شهری کار می کند و با اتصال به برق شهری در زمان استفاده این امکان را برای کاربر فراهم می آورد تا بتواند مانور حرارتی بر روی سطوح مورد نظر را داشته باشد.

این ابزار کاربردی در صنعت صافکاری و نقاشی و لوله کشی کاربرد فراوان دارد و ابزاری کاربردی جهت ایجاد حرارت متمرکز با هدف ایجاد خم و همچنین چسباندن قطعات به یکدیگر کاربرد دارد.

سشوار صنعتی شارژی

سشوار صنعتی شارژی دارای کاربردی مشابه سشوار صنعتی برقی بوده و در صنعت لحیم کاری پلاستیک و فلزات و ایجاد حرارت متمرکز با دمای بالا کاربرد دارد، هچنین از سشوار صنعتی شارژی می توان در برق کاری استفاده کرد و جهت خم کردن لوله های خرطومی و پلاستیکی و همچنین فیکس کردن اتصالات پلاستیکی از این ابزار کاربردی بهره برد.

سشوار صنعتی شارژی

سشوار صنعتی شارژی

تنها وجه تمایز سشوار صنعتی شارژی با سشوار صنعتی برقی در این است که برای استفاده از سشوار صنعتی شارژی دیگر نیازی به برق مستقیم نبوده و می توان از این ابزار کاربردی توسط یک باطر شارژی در ساعات طولانی بهره برد.
وجود باطری این امکان را به کاربر می دهد تا بتواند سشوار صنعتی را با خود به نقاط مختلفی حمل کند. باطری این نوع سشوارصنعتی 18 ولت و قابل شارژ بوده و جهت شارژ مجدد از پایه شارژر استفاده می کند.

سشوار صنعتی گازی

سشوار حرارتی گازی نوعی کمیاب و محدود از سشوار صنعتی است که مکانیزم کار آن بدون استفاده از موتور برقی و پروانه بوده و تنها با فشار گاز کار می کند. این ابزار معمولا نسبت به دیگر مدل های سشوار قیمت پایین تری داشته و بیشتر برای انجام کارهایی در ابعاد کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع سشوار از ذخیره گاز خود برای روشن شدن استفاده می کند و پس از مدتی کپسول آن باید تعویض و یا پر شود و شاید به همین دلیل است که سشوار گازی نسبت به نوع برقی آن از محبوبیت کمتری در بین مشتریان و کاربران برخوردار است.

سشوار صنعتی گازی

عکس سشوار صنعتی گازی

سشوار صنعتی مادون قرمز

این مدل که از جدیدترین فناوری در تولید سشوار بهره می برد با نور مادون قرمز کار می کند. شدت خروجی باد در این مدل ها بالا نیست اما نقطه قوت آنها تولید حرارت کنترل شده و موضعی با میزان بسیار بالا و در زمان کار طولانی مدت بدون درگیر کردن بیش از حد المنت و نازل است.

در صورتی که قصد دارید یک ابزار برقی ارزان قیمت و کوچک خریداری کنید و تمایل دارید تا گرمای تولید شده به بیرون نفوذ پیدا نکند اما جسم را به خوبی گرم کند، این دستگاه انتخاب مناسبی برای شما است. این نوع از سشوار معمولاً زیاد گرم نمی شود و حرارت آن در محدوده ای بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرد. در واقع این مدل سشوار را می توان ایمن تر از سایر مدل ها در نظر گرفت.

کاربرد سشوار صنعتی

از سشوار حرارتی صنعتی در کاربری های بسیار زیاد و گسترده ای استفاده می شود. از جداسازی، خم کردن و جوش دادن انواع اجسام گرفته تا خشک کردن، بلند کردن روکش سطوح و غیره ... تنها بخشی از کاربرد سشوار صنعتی است.

در واقع برخی از عملیات و پروژه های خانگی، شخصی و عمومی مثل جدا کردن و چسباندن روکش ها، رزین کاری، عایق کاری، باز کردن قطعات سخت و صنعتی و ... بدون استفاده از سشوار صنعتی امکان پذیر نیست. ضمن اینکه برای هر کدام از این کاربری ها باید دستگاهی با توان و حرارت مشخص تهیه کرد. مثلا سشوار صنعتی رزین باید دارای دیمر و قابلیت تنظیم و کنترل دما داشته باشد تا سطح رزین نسوزد.

آب کردن وارنیش سیم

آب کردن وارنیش با سشوار حرارتی صنعتی

برای اینکه بهتر بدانیم سشوار صنعتی چه کاربردی دارد در ادامه به چند مورد از کاربری های متنوع این دستگاه های حرارتی اشاره می کنیم:

  • جدا کردن لایه های رنگ و چسب در صنایع اتومبیل سازی، کابینت سازی، مبلمان، سطوح چوبی و فلزی و ...
  • خم کردن لوله و ورق پلاستیکی، جوشکاری و حالت دادن به لوله های پی وی سی
  • در آوردن و باز کردن پیچ های صنعتی چسبی گیربکس و قطعات مختلف ابزارهای فنی
  • آب کردن وارنیش، عایق های پلاستیکی و پلمیری در سیم کشی و تعمیرات الکتریکی و الکترونیکی
  • زدودن و آب کردن برف و یخ در شرایط مختلف
  • حرارت دادن سطوح فلزی و غیر فلزی و آماده کردن آنها برای صافکاری در مکانیکی ها و تعمیرات ماشین و دیگر کاربر ی ها
  • رزینکاری با سشوار و خشک کردن کارهای تزیینی، رنگ کاری و ...
  • شرینگ کردن سلفون، پکیج کردن و بسته بندی محصولات مختلف

نکات مهم خرید سشوار صنعتی

توان تولیدی سشوار

نکته مهم در انتخاب دستگاه میزان جریان باد تولیدی و دمای تولیدی دستگاه بوده که باید با توجه به نیاز کاری، توان تولیدی را مدنظر داشت. میزان جریان باد تولیدی دستگاه بر حسب لیتر بر دقیقه بوده و دمای تولیدی نیز بر حسب سانتیگراد در جدول مشخصات دستگاه درج شده است.

نمونه های جدیدتر این دستگاه قابلیت تولید دماهای متفاوت و جریان باد متفاوت را داشته بدین صورت که قابلیت تولید چند جریان باد مشخص و چند دمای مشخص را به صورت ترکیبی دارند. حتماً به ولتاژ و توان دستگاه توجه کنید و دستگاهی را انتخاب نمایید که پوشش دهنده نیاز شما باشد. چرا که این سشوارها با توجه به میزان قدرتشان توانایی بر طرف کردن نیاز شما را دارند.

میزان حرارت

در هنگام خرید حتما به دکمه تنظیم میزان حرارت آن دقت نمایید چرا که با استفاده از این ویژگی می توانید از آن برای انجام کارهای مختلف استفاده نمایید و در واقع کاربرد های بیشتری پیدا می کند. برخی از این دستگاه ها تنظیمات اتوماتیک دمایی دارند و نیاز نیست دما را به صورت دستی کنترل کنید.

حرارت سشوار صنعتی

حرارت سشوار حرارتی

وزن سشوار حرارتی

سبک وزن بودن دستگته بسیار مهم است و این موضوع به ارگونومیک بودن دستگاه مربوط است. اگر دستگاهی انتخاب کنید که سبک باشد و با اصول ارگونومی طراحی شده باشد، در این صورت آسیبی به دستانتان در دراز مدت وارد نخواهد شد. در غیر این صورت با گذشت زمان، به دستتان آسیب وارد خواهد شد.

قطع کن گرما

در صورتی که درجه حرارت بیشتر از دمای تنظیم شده یا حداکثر دمای خروجی باشد، در صورت دارا بودن قطع خودکار، منبع تغذیه جهت حفظ ایمنی یا حفظ دمای مورد نیاز، قطع می گردد.

نوع استفاده

قبل از خرید باید نوع کاری که می خواهید با دستگاه انجام دهید را مشخص کنید. لازم نیست برای مصارف خانگی هزینه زیادی کنید و سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که مناسب مصرف شما باشد چرا که نوع صنعتی که در کارگاه ها استفاده می شوند، می توانند، خطرناک باشند.

میزان جریان هوای قابل تنظیم

این ویژگی به شما این امکان را می دهد که هنگام کار با مواد سبک یا هنگام کار روی سطوح حساس بتوانید، این میزان را تنظیم و کنترل نمایید.

کاربرد سشوار صنعتی

چسباندن برچسب شیشه دودی ماشین با سشوار صنعتی

قابلیت کنترل دما

هنگام خرید حتما به دکمه کنترل دما توجه کنید زیرا با استفاده از این ویژگی می توانید از آن برای انجام کارهای مختلف استفاده کنید و در واقع کاربردهای بیشتری دارد. اما توجه داشته باشید که برخی از مدل ها، تنظیمات دما به صورت خودکار دارند و نیازی به کنترل دستی دما ندارند.

جنس بدنه

به جنس بدنه دستگاه توجه کنید چرا که هنگام کار کردن با آن، دمای عنصر سرامیک به شدت بالا می رود و بسیار حساس و شکننده شده و ممکن است با کوچکترین ضربه آسیب ببیند و حتی بشکند.

نازل

استفاده از نازل های مختلف برای کنترل جریان باد جهت انجام کارهای مختلف می باشد. در جدیدترین نمونه های این دستگاه، یک بسته حاوی نازل های مختلف و متعدد وجود دارد.

سشوار صنعتی بوش

استفاده از سشوار صنعتی بوش

بهترین سشوار صنعتی

سشوار صنعتی رونیکس

برند رونیکس به عنوان یکی از بهترین و باکیفیت ترین سشوارهای صنعتی، سبب می شود تا بتوانید تمام نیازهای کاری خود را رفع کنید. وجود سری های متنوع و بدنه بسیار مقاوم، تنها برخی از ویژگی های این برند محسوب می شود.

سشوار صنعتی بلک اند دکر

بلک اند دکر یکی از شرکت های بزرگ در حوزه تولید محصولات صنعتی است. محصولات این شرکت به شما این امکان را می دهند تا بتوانید نیازهای خود را رفع کنید. سشوارهای صنعتی این برند بسیار حرفه ای هستند و برای استفاده های طولانی مدت ساخته شده اند.

سشوار صنعتی بلک اند دکر

سشوار صنعتی بلک اند دکر

سشوار صنعتی بوش

بوش یکی از قدرتمندترین و برترین تولیدکنندگان ابزار در سراسر جهان به شمار می رود. اکثر محصولات این شرکت مجهز به موتور براشلس هستند. سشوارهای این برند مجهز به سری های مختلف هستند. قطعات به کار رفته در این دستگاه از کیفیت بالایی برخوردار هستند.


سشوار صنعتی بوش

سشوار صنعتی بوش

سشوار صنعتی ادون

برند ادون که یک برند بزرگ چینی است، از نظر قیمت به عنوان یکی از ارزان ترین محصولات این حوزه شناخته می شود. سشوارهای صنعتی این شرکت کیفیت فوق العاده ای دارند و برای انجام کارهای گوناگون ساخته شده اند.

تاریخ به روز رسانی : 1403/01/25
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
سشوار صنعتی رونیکس جنس المنت سرامیک
سشوار صنعتی رونیکس جنس المنت سرامیک
سشوار صنعتی بوش توان 2300 وات مدل GHG 23-66
سشوار صنعتی بوش توان 2300 وات مدل GHG 23-66
سشوار صنعتی استنلی توان ۲۰۰۰ وات مدل STXH2000
سشوار صنعتی استنلی توان ۲۰۰۰ وات مدل STXH2000
سشوار صنعتی جاب ۲۰۰۰ وات مدل JBS-550
سشوار صنعتی جاب ۲۰۰۰ وات مدل JBS-550
سشوار صنعتی محک ۲۰۰۰ وات مدل HG-550B
سشوار صنعتی محک ۲۰۰۰ وات مدل HG-550B
سشوار صنعتی برقی باس مدل BS-85 دیمردار ۲۰۰۰ وات
سشوار صنعتی برقی باس مدل BS-85 دیمردار ۲۰۰۰ وات
سشوار صنعتی ویوارکس توان 2000 وات المنتی سرامیکی
سشوار صنعتی ویوارکس توان 2000 وات المنتی سرامیکی
سشوار صنعتی ادون توان ۲۰۰۰ وات مدل HAG-520
سشوار صنعتی ادون توان ۲۰۰۰ وات مدل HAG-520
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد