منو

راهنمای خرید سرویس قاشق چنگال + نحوه تشخیص سرویس اصل و تقلبی

خرید برخی لوازم آشپزخانه ضروری است و جزو امکانات اولیه زندگی محسوب می شوند. اگر قصد خرید جهیزیه دارید و یا بخواهید وسایل آشپزخانه را از نو بخرید، سرویس قاشق و چنگال از جمله مهم ترین لوازم آشپزخانه ای است که باید در لیست شما قرار گرفته باشد. از آنجا که سرویس قاشق و چنگال از آن دسته کالاهایی است که تا مدت ها از آن استفاده خواهید کرد و قیمت بالایی هم دارد، هنگام خرید باید کاملا دقت کنید.

به دلیل گستردگی انواع مختلف قاشق و چنگال و همچنین وجود برندهای مختلف در بازار با کیفیت های متفاوت، می خواهیم شما را با نحوه تشخیص سرویس قاشق چنگال اصل از تقلبی و بی کیفیت آشنا کنیم و نکات مهمی که هنگام خرید سرویس قاشق چنگال باید مد نظر قرار دهید را با هم بررسی کنیم.

راهنمای خرید سرویس قاشق و چنگال

راهنمای خرید سرویس قاشق و چنگال اصل

تاریخچه قاشق و چنگال

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در زمان های قدیم تنها کسانی که حق استفاده از قاشق و چنگال را داشتند پادشاهان و روئسای قبیله ها بودند و افراد عادی به هیچ وجه قادر به استفاده از قاشق و چنگال نبودند، حتی در آن زمان برای افراد بزرگی چون پادشاهان قاشق چنگال ها را از طلا و نقره می ساختند که جلوه و درخشندگی بسیار بالایی داشتند.

اما رفته رفته با گذشت زمان مردم عادی هم به استفاده از قاشق و چنگال روی آوردند و با همه گیر شدن این وسیله دیگر قاشق و چنگال ها را از طلا و نقره نمی ساختند و برای ساخت آن ها از استیل یا فولاد ضد زنگ استفاده می کردند.

چرا سرویس قاشق و چنگال بخریم؟

همه ما برای وعده های روزانه غذا از از قاشق و چنگال های دم دستی استفاده می کنیم که می توانند ساده یا فانتزی باشند. اما معمولا برای ده دوازده نفر مهمان یا حتی بیشتر، دوست داریم قاشق و چنگال هایی را سر سفره یا میز بچینیم که یک دست باشند. به خصوص ما ایرانی ها به شدت به ملزومات سرو غذا اهمیت می دهیم. بنابراین بهتر است به جای خریدن چند دست قاشق و چنگال جداگانه، یک سرویس کامل بخریم.

راهنمای تشخیص قاشق و چنگال اصل از تقلبی

در این جا باید بیان کنیم که قاشق و چنگال ها اکثرا از فولاد ضد زنگ و یا استیل ساخته می شوند، این جنس از مقاومت خوبی برخوردار بوده و در برابر خوردگی و درجه حرارت بالا به خوبی عمل می کند. فولاد ضد زنگ در واقع دارای ده درصد کروم و مقدار بسیار کمی نیکل هستند، در این جا باید بیان کنیم که هر اندازه درصد کروم بالاتر باشد مقاومت جنس استیل نیز افزایش پیدا می کند.

راهنمای تشخیص قاشق چنگال اصل از تقلبی

البته این مقاومت در مقابل زنگ زدگی و ایجاد لکه بیشتر موثر است و وجود نیکل هم بیشتر برای روشن تر شدن فلز انجام می شود. مدل قاشق و چنگال های جعلی دارای یک قطعه فلز هستند که در دمای بالا به راحتی گرم شده و با دست تغییر شکل پیدا می کنند .

1 - توجه به میزان درخشندگی

قاشق و چنگال های اصل که از کیفیت بالایی برخوردار هستند درخشندگی و براقیت خوبی نیز دارند اما مدل قاشق و چنگال های برقی تا حدودی به صورت مات هستند و آن براقیت و شفافیت استیل اصل را ندارند. یکی از اصلی ترین راه های تشخیص قاشق و چنگال خوب بررسی میزان درخشندگی و شفافیت آن می باشد.

2 - استفاده از آهنربا در تشخیص قاشق و چنگال اصل

جنس فولاد ضد زنگ و یا همان استیل خودمان به راحتی جذب آهنربا نمی شود، برای تشخیص این کار در حین خرید می توانید یک آهنربای کوچک با خود داشته باشید و آن را بر روی سروس قاشق و چنگالی که می خواهید خریداری کنید تست کنید.

3 - توجه به اعداد درج شده بر روی قاشق و چنگال ها

یکی از روش ها در تشخیص قاشق و چنگال خوب توجه به عدد درج شده بر روی تک تک قاشق و چنگال ها می باشد. معمولا بر روی قاشق و چنگال ها اعداد 18/10، 18/8 و 18/0 حک شده است که از بین این اعداد، عدد 18/10 نشانگر بالاترین میزان کیفیت استیل و یا فولاد ضد زنگ است که از ویژگی های آن می توان به مقاومت بالا در برابر خط و خراش و سیاهی قاشق و چنگال ها اشاره کرد.

قاشق و چنگالی که بر روی آن ها عدد 18/0 حک شده است در مقابل اعداد دیگر نشان دهنده کیفیت پایین تر می باشند، بدین معنی است که احتمال خوردگی آن بالاتر خواهد بود و علت آن هم نبود نیکل می باشد.

بهترین مدل های سرویس قاشق و چنگال

عکس سرویس قاشق، چنگال و کارد اصل فولاد ضد زنگ

4 - بررسی وزن قاشق و چنگال

نکته دیگه در بررسی کیفیت قاشق و چنگال اصل و خوب توجه به میزان وزن محصول یعنی سبکی و سنگینی آن می باشد. قاشق و چنگالی که از کیفیت بهتری برخوردار است معمولا سبک تر است، فرض کنید دو عدد قاشق با ضخامت تقریبا برابر در دست دارید اما یکی از آن ها سبک تر است که آن نشان دهنده استفاده از فلز استیل می باشد چرا که وزن و چگالی فلز های جعلی بیشتر است. این مورد را می توان یکی از راه های تشخیص قاشق و چنگال خوب در بازار دانست.

نکته: اگر یقین دارید که دو سرویس که در دست دارید هر دو از استیل و یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است پیشنهاد ما در این جا سرویس سنگین تر می باشد چرا که نسبت به استیل نازک تر از مقاومت بالاتری برخوردار است و البته قیمت آن ها هم گران تر می باشد چرا که این نوع قاشق و چنگال در برابر خمیدگی و آسیب پذیری مقاوم هستند.

مشخصات قاشق چنگال خوب

در رابطه با مشخصات قاشق چنگال خوب باید گفت که :

 1. قاشق و چنگال خوب به سرعت خش نمی افتد.
 2. قاشق و چنگال خوب تمام اقلام مورد نیاز ما را دارا می باشد.
 3. قاشق و چنگال خوب بسته بندی شیک و مناسبی دارد.
 4. قاشق و چنگال خوب از طراحی زیبا و دلنشینی برخوردار است.
 5. قاشق و چنگال خوب پس از چند بار استفاده رنگ اصلی خود را از دست نمی هد.
 6. قاشق و چنگال خوب پس از چندین بار استفاده و شست و شو کدر و مات نمی شود و براقیت خود را حفظ می کند.

این مشخصات و مشخصات دیگری که در راهنمای خرید قاشق و چنگال خدمتتان گفتیم همگی از ویژگی های قاشق و چنگال خوبند.

عکس سرویس قاشق چنگال اصل

زیباترین و جذاب ترین مدلهای سرویس قاشق چنگال اصل آلمانی و ایتالیایی

قاشق چنگال مات بهتره یا براق؟

اینکه بخواهید قاشق و چنگال مات بخرید یا براق کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد. هر کدام از این مدل قاشق و چنگال ویژگی هایی دارند که آن ها را بیان می کنیم آنگاه می توانید راحت تر تصمیم بگیرید.

ویژگی قاشق و چنگال مات

این نوع قاشق و چنگال ها در برابر خط و خش مقاوم تر هستند و چنانچه دچار خط و خش شوند آنچنان به چشم نمی آید. قاشق و چنگال مات به گونه ای ساخته شده اند که قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند بدون آنکه آسیبی ببینند. همچنین این نوع قاشق و چنگال ها لکه ها را کمتر نشان می دهند.

ویژگی قاشق و چنگال براق

قاشق و چنگال های براق به واسطه درخشش و انعکاس نوری که دارند بسیار زیبا و جلوه گر هستند و به دلیل همین براقیت آن ها بسیاری این نوع قاشق و چنگال را ترجیح می دهند. این نکات را در ارتباط با قاشق و چنگال براق در نظر داشته باشید که قاشق و چنگال های براق را پس از شستشو باید فوراً خشک نمود زیرا قطرات آب اگر به خودی خود بر روی آن ها خشک شوند باعث ایجاد لکه می شوند و جلوه زیبایی ندارند. همچنین این قاشق و چنگال ها به راحتی دچار خط و خش می شوند پس قاشق و چنگال براق نسبت به قاشق و چنگال های مات احتیاج به مراقبت بیشتری دارند.

سرویس قاشق و چنگال

نکات مهم در خرید سرویس قاشق و چنگال خوب و با کیفیت

حال که با راه های تشخیص قاشق و چنگال اصل آشنا شدید توصیه می کنم راهنمای خرید سرویس قاشق و چنگال جنس خوب را هم مطالعه کنید تا راحت تر بتوانید سرویس مورد نیاز خود را پیدا کنید.

1 - بررسی جنس و کیفیت قاشق و چنگال

در گذشته بیشتر قاشق و چنگال ها را از فلزاتی مانند نقره می ساختند. اما امروزه قیمت نقره بسیار بالاست و به همین دلیل از مواد دیگری برای تولید قاشق و چنگال استفاده می کنند. قاشق و چنگال های امروزی معمولا از استیل (فولاد) ضد زنگ، تیتانیوم و ترکیب آنها با نیکل، کروم و حتی طلا ساخته می شوند که البته ممکن است در آنها از دسته های چوبی، سرامیک و نظایر آنها هم استفاده کنند. قاشق و چنگال های استیل هم به رنگ طبیعی استیل و هم به رنگ طلایی موجود هستند.

مدل های نقره و طلا از قیمت بالاتری برخوردار هستند و مدل های پرفروش قاشق و چنگال هایی می باشند که از ترکیب فلزاتی چون استیل ضد زنگ، تیتانیوم، نیکل، کروم نیز ساخته شده اند. که در دو رنگ استیل و طلایی در بازار وجود دارند. در رابطه با بررسی کیفیت قاشق و چنگال ها هم پیش تر به صورت کامل توضیح دادیم و راه های تشخیص قاشق و چنگال خوب و اصل را معرفی کردیم.

2 - بررسی تعداد قطعات موجود در سرویس

در زمان خرید سرویس خود نکته ای که خیلی اهمیت دارد بررسی تعداد قطعات می باشد. باید تعداد افرادی که ممکن است به منزل شما بیایند را بررسی کنید و با توجه به آن یک ست مناسب با تعداد مناسب را خریداری کنید.

البته کمتر سرویسی پیدا می شود که تعداد بیشتر از سی چهل مهمان را پوشش دهد. معمولا برای تعداد زیاد مهمان ها از روش های دیگری برای تهیه ملزومات سرو غذا استفاده می کنند. بنابراین فقط باید بیشترین تعداد مهمان هایی را که اغلب اوقات ممکن است به منزل تان بیایند و برایتان اهمیت دارند حساب کنید. بر این اساس می توانید سرویس های ۶ نفره به بالا مانند ۱۲، ۱۸ و ۲۴ نفره را خریداری کنید.

به عنوان مثال برخی از افراد ترجیح می دهند به جای خرید سرویس 24 نفره دو دست ست 12 نفره خریداری کنند که در این حالت از هر قطعه دو جفت خواهید داشت اما برخی هم هستند که همان ست 24 نفره را ترجیح می دهند چرا که نسبت به 12 نفره ارزان تر هستند.

اجزا اصلی سرویس قاشق و چنگال

معرفی اجزای سرویس قاشق چنگال

3 - بررسی اجزای سرویس قاشق و چنگال

در بیشتر سروس های قاشق و چنگال قطعات اضافه ای چون چنگال مخصوص دسر، قاشق شکلات خوری و قطعات فانتزی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است چندان کاربرد نداشته باشد اما در برخی از مواقع ممکنه یک قطعه اصلی که مورد نیاز شما است را سرویس مورد نظر نداشته باشد که در این حالت توصیه می کنم حتما قطعه را در همان لحظه به صورت جداگانه خریداری کنید.

از اجزایی که از هر کدام از آن به اندازه تعداد افراد وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • قاشق غذاخوری
 • قاشق سوپ خوری
 • قاشق شربت خوری
 • قاشق چای خوری یا قهوه خوری
 • چنگال غذاخوری
 • چنگال سالاد
 • چنگال دسر
 • چنگال مخصوص سرو ماهی
 • کارد غذاخوری
 • کارد مخصوص برش کرده و پنیر
 • کارد مخصوص سرو ماهی
 • کارد استیک

اما از جمله قطعاتی که تعداد آن در سرویس ها متغیر است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ملاقه برای سوپ و خورشت
 • قاشق بزرگ برای کشیدن غذا
 • کفگیر برای برنج
 • چنگال بزرگ برای کشیدن غذا

4 - نوع جعبه و بسته بندی سرویس قاشق و چنگال

بعد از تشخیص قاشق و چنگال خوب، بررسی بسته بندی مهم است. سرویس قاشق و چنگال معمولا به دو صورت عرضه می شود.

 1. نوع چمدانی یا سامسونتی با روکش جیر، چرم و نظایر آن.
 2. نوع کنسولی که شبیه میز است و پایه دارد.

سرویس قاشق چنگال چمدانی

سرویش قاشق چنگال چمدانی یا سامسونتی

سرویس های قاشق و چنگال کنسولی حالت میز مانند دارند و نوع چمدانی آن که شبیه به کیف سامسونت هستند، سرویس قاشق چنگال کنسولی از قیمت بالاتری برخوردار می باشد. باید بیان کنیم که استفاده از مدل کنسولی راحت تر است و در جای ثابتی قرار دارد اما مسئله ای که وجود دارد جاگیری آن می باشد، به طوری که اگر محل مناسب برای قرار دادن آن را نداشته باشید و یا بودجه خرید تان کم باشد باید به سراغ مدل سامسونتی بروید.

5 - مراقب تغییر رنگ قاشق و چنگال باشید

تغییر رنگ قاشق و چنگال یکی از مهم ترین معیار هایی است که در راهنمای خرید قاشق و چنگال به آن اشاره می کنیم. زیرا اگر سرویس شما تغیییر رنگ دهد و سیاه تر شود، دیگر نمی توان از آنها برای پذیرایی مهمان ها استفاده کرد. پس بهتر است قبل از خرید به این نکته توجه داشته باشید و سعی کنید سرویسی بخرید که گارانتی و یا ضمانت داشته باشد.

6 - فله یا کنسولی یا سامسونتی

همانطور که پیش تر هم گفتیم سرویس های قاشق و چنگال در بسته بندی های متفاوتی روانه بازار می شوند نمونه هایی چون کنسولی و چمدانی در سایز های بسیار بزرگ تری وجود دارند و قبل از خرید آن ها باید مطمئن باشید که فضای مناسب و کافی برای نگهداری از آن ها در اختیار دارید یا نه. اما بسته بندی های جعبه ای و سامسونتی در سایز های کوچکتری وجود دارند و نمونه های فله ای که اصلا جا گیر نیستند و فضای بسیار کمی را اشغال می کنند.

سرویس قاشق چنگال سامسونتی

سرویس قاشق و چنگال کنسولی معمولاً پایه دارند و فضای زیادی را اشغال می کنند. همان طوری که اشاره شد اگر فضای کافی برای این مدل داشته باشید، از نظر زیبایی فوق العاده شیک هستند و جلوه خاصی به آشپزخانه شما می دهند.

در مدل سرویس قاشق و چنگال سامسونتی که شبیه یک چمدان یا کیف سامسونت است، درب به سمت بالا باز می شود و معمولاً یک کشو در قسمت پایین جعبه وجود دارد. این نوع همچنین فضای زیادی را در کمد اشغال می کند. اما اگر آشپزخانه شما کابینت کافی دارد، می توانید به راحتی این سرویس را در کمد قرار دهید.

7 - طرحدار یا ساده؟

این موضوع کاملا سلیقه ای است و هر کدام مزایا و معایب خاص خودش را دارد. مثلا اگر شما سرویس تمام استیل ساده بخرید، قطعا تا مدتها بدون اینکه از مد بیفتد می توانید از آن استفاده کنید که این حسن سادگی به حساب می آید، اما در مقابل ممکن است وقتی سرویس های دیگران را با گل و طرح و رنگ های طلایی می بینید، در دل تان بگویید کاش من هم از این طرح خریده بودم.

سرویس هایی که طرح دار هستند، معمولا طرح شان مات است و این مسئله باعث می شود روی دسته ی قاشق و چنگال تان در صورتی که ضد خش نباشد، خیلی خش نیفتد و اگر بیفتد هم به چشم نیاید. به هر حال انتخاب با شماست و با توجه به سلیقه ای که دارید می توانید سرویس مورد نظرتان را انتخاب کنید.

8 - توجه به میزان بودجه مورد نیاز

در زمان خرید سرویس قاشق و چنگال خود ابتدا سعی کنید میزان بودجه ای که می خواهید برای آن بپردازید را بررسی کنید و با توجه به آن بودجه بهترین سرویس قاشق و چنگال را برای خود خریداری کنید.

سرویس قاشق چنگال کنسولی

عکس سرویس قاشق چنگال کنسولی چوبی اصل

9 - خرید از بهترین و معروف ترین مارک های قاشق و چنگال

از معروف ترین و معتبرترین برندهای خارجی که در ایران محبوب ترند می توان به برندهای سولایتر ایتالیا، زولینگن آلمان، ام جی اس، دالتون، جامبو و نظایر آنها اشاره کرد که قیمت های بالایی هم دارند. از برندهای ایرانی می توان ناب استیل، پاشا و ایران استیل را نام برد که ناب استیل از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

به طورکلی برندهای خارجی از برندهای ایرانی گران تر هستند. بااین حال هر یک از برندها برای هر مدلی که عرضه می کنند قیمت های متفاوتی دارند. این تفاوت قیمت به دلیل کیفیت متفاوت برندهاست؛ اما در تعیین قیمت سرویس قاشق و چنگال علاوه بر کیفیت، تعداد قطعات آنها هم نقش دارد.

نکات مهم در استفاده از قاشق و چنگال اصل

 1. در زمان شست و شوی آن ها از سیم ظرفشویی ها استفاده نکنید.
 2. اگر قابل استفاده درون ماشین ظرفشویی هستند میتوانید ان ها را درون ماشین ظرفشویی بشویید.
 3. سعی کنید زیاد در زمان استفاده ف محکم به هم برخورد نکند تا خط و خشی بر روی آن ها ایجاد نشود.
 4. بعد از هر بار استفاده از قاشق و چنگال ان ها را سریع بشویید.
 5. در زمان شست و شو از شوینده های نامناسب استفاده نکنید.
 6. به هیچ عنوان قاشق و چنگال خود را با ظروف نقره درون ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

بهترین مدلهای سرویس قاشق چنگال

سخن پایانی

لوازم خانه و آشپزخانه از تنوع بالایی برخوردار هستند و زمانی که قصد خرید کالایی داشته باشید با دنیایی از برندها و مدل ها مواجه می شوید که خرید را سخت می کنند. خرید سرویس قاشق و چنگال نیز از جمله آن خرید ها است که اطلاعات درباره انواع آن بسیار به شما کمک می کند.

از آنجا که قاشق و چنگال ها با مارک های مختلف در بازار وجود دارد و شما نیز هزینه زیادی متحمل می شوید بایستی آگاه باشید که کدام برند و کدام جنس بهترین کیفیت را دارند تا محصولی مناسب را انتخاب نمایید. در این مقاله از طوطی کالا سعی کردیم به سوال هایی که ممکن است قبل از خرید سرویس قاشق و چنگال به ذهن شما آمده باشد، پاسخ دهیم.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع سرویس قاشق چنگال چند است؟
قیمت سرویس قاشق چنگال به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، کشور سازنده، جنس سرویس، تعداد قطعات، نوع جعبه (سامسونتی یا کنسولی)، کیفیت ساخت و طراحی و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت سرویس قاشق و چنگال از 100 هزار تومان تا 40 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک و برندهای سرویس قاشق و چنگال کدامند؟
از معروف ترین و معتبرترین برندهای خارجی می توان به برندهای سولایتر ایتالیا، (زولینگن، ام جی اس، پالرمو، مونیخ، دبلیو ام اف) آلمانی، یونیک، دالتون، دسینی، کاراجا، جامبو و ... اشاره کرد و از برندهای ایرانی میتوان ناب استیل، پاشا و ایران استیل را نام برد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/24
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
سرویس قاشق و چنگال 146 پارچه جی فی نی مدل 139M سوپر لاکچری
سرویس قاشق و چنگال 146 پارچه جی فی نی مدل 139M سوپر لاکچری
سرویس قاشق و چنگال کنسولی 116 پارچه ناب استیل مدل Venice
سرویس قاشق و چنگال کنسولی 116 پارچه ناب استیل مدل Venice
سرویس قاشق و چنگال 33 پارچه جی فی نی استیل ایتالیا
سرویس قاشق و چنگال 33 پارچه جی فی نی استیل ایتالیا
سرویس قاشق و چنگال 24 پارچه ایکیا مدل Fornuft
سرویس قاشق و چنگال 24 پارچه ایکیا مدل Fornuft
سرویس قاشق و چنگال 12 پارچه ناب استیل مدل فلورانس پی وی دی
سرویس قاشق و چنگال 12 پارچه ناب استیل مدل فلورانس پی وی دی
سرویس قاشق و چنگال 12 پارچه ناب استیل مدل Venice
سرویس قاشق و چنگال 12 پارچه ناب استیل مدل Venice
سرویس قاشق و چنگال 16 پارچه ایکیا مدل Mopsig
سرویس قاشق و چنگال 16 پارچه ایکیا مدل Mopsig
سرویس قاشق و چنگال استیل 12 پارچه مدل aaa
سرویس قاشق و چنگال استیل 12 پارچه مدل aaa
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد