منو

آموزش روش صحیح شستشو و ضدعفونی لنز چشم و جا لنزی

این روز ها استفاده از لنز های رنگی علاوه بر لنزهای پزشکی بسیار زیاد شده است و عده زیادی از این لنز ها استفاده می کنند. لنز ها، یکی از تجهیزات طبی هستند که می توانند به جای عینک برای درمان مشکلات ایجاد شده برای بینایی به کار بروند و برخی هم صرفا استفاده زیبایی دارند. لنز ها می توانند روزانه، ماهیانه یا سالانه مورد استفاده قرار بگیرند.

برای نگهداری و استفاده صحیح، یادگیری روش صحیح نگهداری از لنزهای طبی برای هر فردی که از این وسیله استفاده می کند، از مهم ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه شود.

آموزش نحوه شستشوی لنز چشم

آموزش نحوه شستشو لنز چشم

انجام مراقبت های لازم از لنز های طبی از اهمیت بالایی برخوردار است و عدم مراقبت صحیح از آن ها می تواند منجر به بروز انواع عفونت های چشم و در برخی موارد جدی تر، نابینایی فرد شود. در حقیقت مراقبت های لازم از لنز های طبی کار سختی نیست و با اندکی هوشیاری قابل حل است.

چگونه از لنز نگهداری کنیم؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در هنگام استفاده از این تجهیزات باید به آن توجه داشت، روش صحیح نگهداری از لنزهای طبی می باشد. در مورد نگهداری از لنزهای طبی باید گفت از آنجایی که لنز های توریک سخت و همچنین نرم می باشند، باید آن ها را به مدت 8 ساعت در محلول های ضدعفونی برای رعایت بهداشت و پاکیزگی آن، نگهداری نمود.

همچنین نکته دیگری که باید در روش صحیح نگهداری از لنزهای طبی به آن توجه شود، آن است که اگر فرد از لنز ها استفاده ای نمی کند، باید آن را در محل مخصوص خود یعنی جا لنزی قرار دهد و یا اگر محلول خاصی برای آن در نظر گرفته شده است، در آن محلول نگهداری کند.

تمیز کردن، شستشو و ضدعفونی کردن لنز

تمیز کردن، شستشو، ضد عفونی و نگهداری از لنزها با استفاده از یک حلال چند منظوره انجام می شود. گاهی محصولات جداگانه ای برای تمیز کردن و شستشوی لنز پیشنهاد می شود. برخی شستشوی لنزها بدون نیاز به مالش را کافی می دانند، اما نتایج تحقیقات نشان می دهد که مالش لنزها، آن ها را بهتر تمیز می کند. می توان لنزهای خود را درون یک جعبه حاوی محلول پراکسید هیدروژن قرار داد اما هرگز نباید از این محلول و حتی آب برای شستشوی لنزها استفاده کرد.

آموزش تمیز کردن لنز چشم

روش مرحله به مرحله شستن لنز چشم :

 1. دستان خود را بشویید تا هرگونه گرد و غبار و میکروب موجود در آن از بین برود. سعی کنید برای شستشوی دستان خود از صابون های مرطوب کننده استفاده نکنید زیرا این مواد با لنز های طبی سازگاری ندارند و در آخر دستان خود را با حوله بدون پرز خشک کنید.
 2. یکی از لنز ها را از چشم یا جا لنزی خارج کرده و بر روی کف دست خود قرار داده و محلول تمیز کننده را بر روی آن بریزید. با حرکت دستان خود به بالا و پایین لنز را تمیز کنید و از ایجاد حرکت دایره ای بر روی لنز خودداری کنید .
 3. یک مرتبه دیگر لنز را با استفاده از محلول تمیز کننده، بشویید تا تمام ضایعات موجود بر روی آن از بین بروند.
 4. لنز را درون ظرف مخصوص خود قرار دهید و ظرف را با محلول ضدعفونی کننده جدیدی پر کنید. ضد عفونی کردن لنز ها، میکروارگانیسم های موجود در لنز را از بین می برد.
 5. این کار را برای لنز دیگر هم تکرار کنید.

اهمیت تمیزی جعبه لنز یا جا لنزی

جعبه لنزها نیز باید با دقت زیاد تمیز شود بنابراین باید حداقل هر شب آن را با محلول ضدعفونی کننده آبکشی کرد سپس با یک دستمال تمیز کرده و در معرض هوا خشک کرد تا عاری از باکتری شود علاوه بر این هر ۳ ماه یک بار یا حتی زودتر باید جعبه لنز خود را تعویض کرد.

روش تمیز کردن جا لنزی

روش تمیز کردن جا لنزی بسیار آسان است. البته چند روش برای این منظور وجود دارد که همه آنها ساده اند و در عرض چند دقیقه تمام می شوند.

یکی از روش های ضدعفونی کردن جای لنز که در مقاله های اینترنتی توصیه می شود، جوشاندن جا لنزی در آب داغ است؛ که ما به شدت مخالف این کار هستیم. به جای این کار بهتر است از محلول ضدعفونی کننده لنز برای شستن و ضدعفونی کردن جا لنزی استفاده کنید.

اگر هر شب مایع لنز درون جا لنزی را تمیز نکنید و لنز را در محلول مانده قرار دهید، خطر عفونت چشم به واسطه لنز زیاد خواهد شد. مایع جالنزی باید هر بار دور ریخته شود و با مایع جدید پر شود.

جا لنز چشم

عکس جا لنزی پلاستیکی شستشو شده و تمیز

بهترین روش تمیز کردن جا لنزی مراحل زیر است:

 1. محلول داخل جا لنزی (قاب لنز) را خالی کنید و مطمئن شوید که چیزی داخل آن باقی نمانده است.
 2. با استفاده از انگشتان دست یا دستمال بدون پرز و کاملا تمیز، کف جا لنزی را بمالید. البته اول باید دست های خود را با آب و صابون بشویید و از تمیز بودن آن مطمئن باشید.
 3. مقداری محلول چند منظوره لنز در کف جا لنزی بریزید و دور تا دور آن بچرخانید تا این مایع همه رسوبات را جمع کند. سپس جالنزی را برعکس کنید تا محلول کثیف بیرون ریخته شود.
 4. جا لنزی را برعکس، روی یک دستمال بدون پرز و تمیز بگذارید تا خشک شود.
 5. بعد از این مراحل می توانید محلول تازه لنز در آن بریزید و لنز را درون آن قرار دهید.

آیا می توان جا لنز را با آب شست و تمیز کرد؟

یکی از نادرست ترین روش تمیز کردن جالنزی، شستن آن با آب است. تحت هر شرایطی باید از این کار پرهیز کنید. یعنی اگر حتی محلول ندارید هم باز نباید سراغ آب معمولی بروید. چرا؟ زیرا آب حاوی ریز ماده های خطرناک برای چشم است.

نحوه شستشوی لنز

نحوه صحیح گرفتن لنز با انگشت اشاره

آیا جا لنزی را می توانم با الکل ضدعفونی کنم؟

استفاده از مواد شیمیایی قوی و الکل در روش تمیز کردن جا لنزی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. با اینکه به نظر می رسد الکل بهترین مایع برای ضدعفونی کردن است اما ممکن است حاوی ناخالصی هایی باشد که در سطح جا لنزی رسوب کند. پس برای حفظ سلامت چشم بهتر است جا لنزی را با الکل نشویید.

عمر مفید جا لنزی چقدر است؟

شما از هر قاب لنز نهایتا می توانید سه ماه استفاده کنید. بعد از سه ماه بهتر است آن را دور بیندازید و یک نمونه نو خریداری کنید. البته از جا لنزی های قدیمی برای ریختن کرم دست و صورت برای سفرهای کوتاه هم می توانید استفاده کنید. یا مثلا درون آن ضدآفتاب بریزید و در کیف دستی قرار دهید تا در طول سفر در وسط روز اگر به ضدآفتاب نیاز داشتید، به اندازه مورد نیاز در دسترستان باشد؛ بدون اینکه فضای زیادی هم اشغال شود.

جا لنزی

عکس لنز چشم در کنار جا لنزی و گیره مخصوص

نکات قبل از گذاشتن لنز در چشم

 • همیشه قبل از برداشتن، تعویض کردن و یا تمیز کردن لنز ها دستتان را با آب و صابون مایع بشویید. توجه داشته باشید که زمان شستن دست ها حداقل باید 30 ثانیه به طول انجامد تا تمامی آلودگی های آن پاک شود.
 • هیچ گاه لنز را با ناخن برندارید ناخن های خود را کوتاه نگه دارید و یا حداقل ناخن انگشتی را که برای گذاشتن لنز استفاده میکنید کوتاه کنید تا از خراش یا لب پر شدن لنز جلوگیری شود و هم در حین گذاشتن لنز در داخل چشم به سطح قرنیه چشم آسیبی نرسد. ناخن محل تجمع انواع میکروب هاست و به راحتی میتواند به لنز و از طریق لنز به چشم منتقل شود بنابراین اگر ناخن خود را کوتاه نگه نمی دارید حداقل آن را با یک مسواک تمیز کنید تا ریسک آلودگی لنز به حداقل ممکن برسد.
 • بعد از شستن دست ها، جهت خشک کردن از دستمال یا حوله بدون پرز استفاده کنید چرا که پرز میتواند از طریق دست به لنز منتقل شود و بعد از قرار گرفتن لنز روی چشم باعث عدم تحمل لنز شود.
 • پیش از هر بار استفاده لنزهای خود رابه دقت بررسی نمایید که آسیب ندیده باشد هرگونه آسیبی حتی کوچک لنز را غیر قابل استفاده می نماید.
 • هنگام تمیز کردن، گذاشتن یا برداشتن لنزها همواره حوله تمیزی زیر دست خود و وسایل قرار دهید تا در صورت افتادن، لنز گم یا آلوده نشود و مجددا پس از شست وشو با محلول قابل استفاده باشد در غیر این صورت اگر لنز هر جای دیگری بیافتد قابل استفاده مجدد نمی باشد.
 • مراقب باشید که جا لنزی حاوی محلول، در پوش باز جا لنزی، مایع لنز و در پوش آن با جای آلوده یا دستان آلوده تماس نیابد و از قرار دادن این وسایل در دستشویی خودداری کنید.
 • در پوش مایع لنز را پس از هر بار استفاده ببندید.

نحوه قرار دادن لنز در چشم ها

 1. لنز را روی انگشت نشانه در حالیکه تقعر آن رو به بالا باشد قرار دهید.
 2. به کمک دست دیگر پلک بالا را به سمت بالا کشیده وچشم را باز نگه دارید.
 3. پلک پایین را با همان دستی که لنز را نگه داشته اید پایین بکشید.
 4. در حالیکه بالا را نگاه میکنید لنز را روی سفیدی چشم قرار دهید.
 5. ابتدا پلک بالایی و سپس پلک پایینی را رها کرده چشم ها را به آرامی ببندید و برای جایگزینی درست لنز چندین بار پلک بزنید.

آموزش نحوه نگهداری از لنز چشم

آموزش نحوه قرار دادن لنز داخل چشم ها

نحوه برداشتن لنز از چشم

روش نیشگون pinch method (دو انگشتی)

 1. دستان خود را خوب بشویید و کاملا خشک کنید.
 2. در حالیکه بالا را نگاه میکنید پلک پایین را کاملا به سمت پایین بکشید.
 3. لنز را به آرامی به سمت سفیدی چشم پایین بکشید.
 4. در حالیکه لنز را به آرامی بین انگشت شست و نشانه نگه داشته اید از چشم در آورید.
 5. با دقت لنز را درون جا لنزی حاوی محلول شستشوی تازه بگذارید.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
چگونه از لنز نگهداری کنیم؟
برای نگهداری لنزها باید آن ها را به مدت 8 ساعت در محلول های ضدعفونی برای رعایت بهداشت و پاکیزگی آن، نگهداری نمود. همچنین اگر فرد از لنز ها استفاده ای نمی کند، باید آن را در محل مخصوص خود یعنی جا لنزی قرار دهد و یا اگر محلول خاصی برای آن در نظر گرفته شده است، در آن محلول نگهداری کند.
قیمت محلول شستشوی لنز چقدر است؟
قیمت محلول های مخصوص شستشوی لنز های طبی و رنگی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، حجم محلول، مواد تشکیل دهنده، ضد آلرژی و ضد سوزش بودن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت محلول ضدعفونی کننده لنز از 30 هزار تومان تا 300 هزار تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/19
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
محلول شستشوی لنز شالکون مدل Universal Plus حجم 150 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز شالکون مدل Universal Plus حجم 150 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز اپتی فری مدل Opti Free Express
محلول شستشوی لنز اپتی فری مدل Opti Free Express
محلول شستشوی لنز آرتین مدل Multi Purpose حجم 120 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز آرتین مدل Multi Purpose حجم 120 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز آی سی مدل اونلی وان حجم 100 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز آی سی مدل اونلی وان حجم 100 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز ای سی مدل کامفورت حجم 100 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز ای سی مدل کامفورت حجم 100 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز کلیول مدل 22 حجم 120 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز کلیول مدل 22 حجم 120 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز کلیول مدل ALL-IN-ONE حجم 120 میلی لیتر
محلول شستشوی لنز کلیول مدل ALL-IN-ONE حجم 120 میلی لیتر
مایع شستشوی لنز گینزا مدل 002 حجم 120 میلی لیتر
مایع شستشوی لنز گینزا مدل 002 حجم 120 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد