منو

یخدان سفری چیست و چه کاربردی دارد؟ معرفی بهترین مدلهای بازار

یخچال سفری چرخ دار برند سراب گنجایش 60 لیتر
یخچال سفری چرخ دار برند سراب گنجایش 60 لیتر
یخدان مسافرتی باران گنجایش 48 لیتر جنس پلاستیک
یخدان مسافرتی باران گنجایش 48 لیتر جنس پلاستیک
یخدان سفری جنس فوم مدل استار گنجایش 18 لیتر
یخدان سفری جنس فوم مدل استار گنجایش 18 لیتر
یخدان دیمو مدل Y50 گنجایش 20 لیتری جنس پارچه و پلی استر
یخدان دیمو مدل Y50 گنجایش 20 لیتری جنس پارچه و پلی استر
یخدان سفری دو لایه گنجایش 22 لیتر جنس پلاستیک
یخدان سفری دو لایه گنجایش 22 لیتر جنس پلاستیک
یخدان مسافرتی کیش ترموس مدل 18 لیتری
یخدان مسافرتی کیش ترموس مدل 18 لیتری
یخدان مسافرتی کیش ترموس مدل 5 و نیم لیتری
یخدان مسافرتی کیش ترموس مدل 5 و نیم لیتری
یخدان مسافرتی سراب ظرفیت 47 لیتری
یخدان مسافرتی سراب ظرفیت 47 لیتری
یخدان مسافرتی استنلی مدل Pro Grade ظرفیت 15 لیتر
یخدان مسافرتی استنلی مدل Pro Grade ظرفیت 15 لیتر
یخدان مسافرتی مدمان مدل کولاک اسپیکر دار 25 لیتری
یخدان مسافرتی مدمان مدل کولاک اسپیکر دار 25 لیتری
یخدان مسافرتی کومکس مدل Ice Tank ظرفیت 28 لیتر
یخدان مسافرتی کومکس مدل Ice Tank ظرفیت 28 لیتر
یخدان مسافرتی باریکو مدل Alisa ظرفیت 10 لیتر
یخدان مسافرتی باریکو مدل Alisa ظرفیت 10 لیتر

همراه داشتن ابزار مناسب و کاربردی در طول یک سفر یا گردش خانوادگی، یکی از مهم ترین نکاتی است که باید قبل از هر اقدامی، به آن توجه کرد. یخدان ها یا سردکننده های مواد غذایی، یکی از مهم ترین وسایلی است که در یک گردش یا پیک نیک به آن نیاز خواهید داشت. وسیله ای که نقش مهمی را در سالم نگه داشتن مواد غذایی و سرد نگه داشتن نوشیدنی های گوارا، ایفا می کند.

راهنمای خرید یخدان مسافرتی

عکس یخدان سفری

داشتن یک یخدان خوب می تواند کمک بسیار بزرگی در مسافرت ها و طبیعت گردی های شما باشد. مخصوصا اگر برای یک سفر چند روزه برنامه ریزی کرده و قصد دارید خودتان در طول سفر، غذا درست کنید.

یخدان مسافرتی چیست و چه کاربردی دارد؟

در لغت فارسی به ظرف یا وسیله ای که یخ را درون آن قرار می دهند یخدان گفته می شود (وسیله ای برای نگه داشتن قطعات یخ). در زمان های قدیم که یخچال روی کار نیامده بود برای حمل کردن برف و یخ از ارتفاعات کوه و پایین آوردن آن به داخل شهر برای درست کردن بستنی از یخدان استفاده می شد. ماده اصلی که در این وسیله به کار می رود و مانع از آب شدن یخ می شود، یونولیت یا همان فیبری است ولی برای بالا بردن مقاومت آن از روکش پلاستیکی و فلزی استفاده می کنند.

کاربرد یخدان مسافرتی خوب

عکس یخدان مسافرتی در پشت اتومبیل

آشنایی با ساختار یخدان های مسافرتی

یخدان هایی که برای سفر استفاده می شوند می توانند یک کلمن ساده باشند و یا مشابه با محفظه های یخ قدیمی چارچوب بزرگ تری داشته باشند. بنابراین اگر قصد سفر دارید می توانید از هر وسیله عایقی که قابلیت حفظ دما و جلوگیری از تبادل گرمایی با محیط را دارد استفاده کنید.

یک سرد کننده یا یخدان از دیوار عایق پلاستیکی و فوم دار تشکیل شده است. اکثر یخدان های مخصوص سفر پلاستیکی هستند تا علاوه بر سبکی بیش تر در اثر ضربه و جابجایی کم تر آسیب ببیند. البته یخدان هایی که برای سفر و کمپ استفاده می شوند چند تفاوت مهم با کلمن های کوچکی که در منزل استفاده می شوند دارند:

فرق یخدان های مسافرتی با کلمن

 • یخدان های سفری ابعاد بزرگ تر دارند و معمولا به صورت مربع و مستطیل تولید می شوند. بنابراین فضای بیش تری برای قرار دادن مواد غذایی قابل فساد دارند.
 • یخدان های مخصوص سفر معمولا بدنه مقاوم و سنگین تری دارند. برخی از مدل ها با فلز و استیل پوشانده می شوند تا در برابر گرما و ضربه مقاومت بیش تری داشته باشند.
 • یخدان های سفری دسته های محکم و بیش تری دارند. درب برخی از یخدان های سفری به شکل ضامنی قفل و باز و بسته می شود. بنابراین ساختاری شبیه به یک کیف یا سبد دارند.
 • برخی از یخدان های مخصوص سفر بر خلاف کلمن های معمولی دارای طبقه بندی و تقسیم بندی هستند. این تقسیم بندی کمک می کند تا بتوانید مواد غذایی را از هم جدا کنید. مثلا لبنیات را جدا از مواد پروتئینی قرار دهید.
 • یخدان ها مشابه با کلمن ها ممکن است یک شیر برای خروج شیرابه یا آب ناشی از ذوب شدن یخ ها داشته باشند؛ اما محل قرار گیری آن ها مثل کلمن های معمولی در دسترس نیست.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلمن و انواع آن می توانید به مقاله مرتبط با آن یعنی (بهترین مارک های کلمن) را مطالعه فرمائید.

فرق یخدان و کلمن

فرق بین یخدان سفری و کلمن

نحوه استفاده از انواع یخدان سفری

یخدان ها با دو طراحی ساده و یا دارای طبقه بندی تولید می شوند. اولین گام پر کردن این فضا با مواد غذایی مورد نظرتان با در نظر گرفتن چند نکته کاربردی زیر است:

 1. بهتر است مواد غذایی که در یخدان قرار می گیرند منجمد باشند. در غیر این صورت با ذوب شدن یخ ها ممکن است آب به سایر مواد غذایی نفوذ کرده و باعث افت کیفیت آن ها شود. البته برخی از مواد نظیر نوشیدنی ها یا غلات نیازی به منجمد شدن ندارند.
 2. کل مواد غذایی قبل از قرار گرفتن داخل یخدان باید بسته بندی مجزا و مناسبی داشته باشند. این موضوع برای غلات، نان و اغذیه های سرد نظیر ساندویچ مهم تر است؛ چون ممکن است شیرابه سایر بسته بندی های منجمد شده به درون آن ها نفوذ کند.
 3. کل فضای یخدان را با مواد غذایی پر نکنید. بهتر است دیوارهای عایق کمی از بسته های غذایی فاصله داشته باشند. توصیه می کنیم دو سوم فضای کل یخدان را با قرار دادن مواد غذایی مورد نظرتان پر کنید. یک سوم باقی مانده می تواند با مقداری یخ پر شود. ریختن یخ داخل یخدان به طول سفر و نوع مواد غذایی که قرار است جابجا شود بستگی دارد.

نکات کلیدی برای افزایش مدت زمان سرد نگهداری یخدان

یخدان برای مدت زمان طولانی می تواند سلامت و کیفیت مواد غذایی را حفظ کند. اما در این بین برخی از عوامل نظیر ذوب شدن بخشی از یخ ها این روند را تسریع می کند. بنابراین توصیه می کنیم شیرابه کف یخدان را چک و در صورت لزوم خالی کنید. برخی از یخدان ها داری شیر آب مجزا برای خالی کردن شیرابه هستند. بنابراین نیازی نیست درب یخدان را به صورت مداوم باز و بسته کنید.

یکی دیگر از راهکارهای افزایش مدت زمان سرد نگهداری با یخدان استفاده از ظروف نگهداری مواد غذایی است. همانطور که می دانید ظرفیت مواد برای انجماد و ذوب متفاوت است. به محض ذوب شدن یکی از اجزا ممکن است این روند ادامه دار شود. از این رو توصیه می کنیم از ظروف پلاستیکی نگهدارنده مواد غذایی استفاده کنید.

ویژگی یخدان مسافرتی خوب

عکس یخدان سفری یا جایخی مسافرتی

فاکتورهایی که باید در خرید یخدان سفری بدانید

دعوت می کنیم قبل از انتخاب یخدانی که مناسب سفر و برنامه های طبیعت گردی شما باشد به چند نکته زیر دقت کنید:

 1. وزن یخدان مناسب سفر نسبت به کلمن معمولی بالاتر است؛ اما کلمن هم می تواند یخدان مناسبی برای سفر باشد. بنابراین بهتر است به وزن یخدان بدون قرار دادن مواد غذایی توجه کنید. پوشش دیواره استیل باعث بالا رفتن وزن کلی یخدان می شود.
 2. بهتر است یخدان دارای شیر تخلیه شیرابه باشند؛ چون باز و بسته کردن درب اصلی باعث بالا رفتن دمای یخدان و ذوب سریع تر یخ ها می شود.
 3. در صورتی که اینترنتی خرید می کنید حتما ابعاد واقعی و وزنش یخدان را بدون حضور آب و مواد غذایی بررسی کنید.

مهمترین ویژگی های یک یخدان مسافرتی خوب

 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • داشتن بدنه ای دو جداره
 • داشتن شیر تخلیه اهرمی: داشتن این مزیت باعث می شود که یخدان قابلیت نگهداری مایعات را نیز داشته باشد.
 • جنس بدنه با کیفیت بالا مانند پلی اتیلن یا پلی اورتان تزریق شده
 • تنوع زیاد در حجم و اندازه
 • قابلیت شستشوی راحت
 • داشتن انواع عایق بین دو جداره بدنه، مثل عایق فومی
 • داشتن دسته های بسیار مقاوم که توانایی تحمل وزن های بالا را داشته باشند
 • زمان نگهداری طولانی مدت
 • شکل ظاهری شیک و جذاب
 • قابلیت بسته شدن درب یخدان
 • داشتن واشر با جنسی مرغوب نظیر سیلیکون، جهت ممانعت از نشت مایعات
 • داشتن امکانات مختلف مانند سبد تقسیم، لیوان، پایه ضد لغزش و ...
 • جنس بدنه دارای خاصیت آنتی باکتریال

بهترین مدلهای یخدان مسافرتی

مزایای استفاده از یخدان مسافرتی

مزایای استفاده از یخدان سفری

 • قیمت این وسیله نسبت به یخچال های مسافرتی بسیار ارزان تر است، پس می توان گفت که ارزش خرید بالایی دارند.
 • از نظر اندازه از یخچال های مسافرتی بزرگتر هستند، بنابراین شما می توانید مواد غذایی بیشتری را با خود حمل کنید.
 • برای سرد نگهداشتن مواد غذایی نیاز به برق ندارند، یعنی در هر جایی می توان از آن ها استفاده کرد به شرطی که آن را پر یخ کرده باشید.
 • نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی ندارند، یعنی شما می توانید سالیان سال از آن ها استفاده کنید، بدون اینکه نگران خراب شدن آن ها باشید.
 • در سایزها و اندازه های مختلف تولید می شود که این خود باعث می شود با توجه به حجم صندوق عقب خودرو خود و تعداد اعضای خانواده خود سایز متناسب را خریداری کنید.

روش نگهداری از یخدان سفری

 • همیشه زمانی که یخ را درون یخدان قرار می دهید این کار را به آرامی انجام دهید، زیرا امکان شکسته شدن کف یخدان به دور از انتظار نیست.
 • از قرار دادن مواد سنگین به داخل یخدان جدا خودداری کنید، زیرا امکان جدا شدن کف از بدنه و شکستن دسته ها هنگام بلند کردن زیاد است.
 • هرگز یخدان را مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا پلاستیک با نور خورشید میانه خوبی ندارد و آن را پوسیده می کند.
 • بعد از هر بار استفاده آب درون آن را خالی کرده خشک کنید، سپس آن را نگهداری کنید، زیرا ماندن طولانی مدت آب درون یخدان لجن زده و بوی نامطبوعی به خود می گیرد.

خرید بهترین مدلهای یخدان سفری

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت یخدان سفری چند است؟
قیمت انواع یخدان مسافرتی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس یخدان، وزن و ابعاد، ظرفیت، مدت زمان حفظ دما، کیفیت ساخت و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت یخدان سفری 100 هزار تومان تا 10 میلیون تومان می باشد.
فرق بین یخدان سفری و کلمن در چیست؟
یخدان های سفری ابعاد بزرگ تر، بدنه مقاوم و سنگین تری دارند و معمولا به صورت مربع و مستطیل تولید می شوند. بنابراین فضای بیش تری برای قرار دادن مواد غذایی قابل فساد دارند. یخدان های سفری دسته های محکم و بیش تری دارند. برخی از یخدان ها دارای طبقه بندی و تقسیم بندی هستند.
بهترین برندهای یخدان سفری کامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده یخدان سفری می توان به برندهای نیچرهای، بابل کارپت، کی سان، باران، کویر، کیش ترموس، پامچال، سراب، لیون استار و یخدان مسافرتی بنتیک نام برد
تاریخ به روز رسانی : 1402/07/24
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد