منو

یخدان سفری چیست و چه کاربردی دارد؟ راهنمای خرید یخدان سفری

همراه داشتن ابزار مناسب و کاربردی در طول یک سفر یا گردش خانوادگی، یکی از مهم ترین نکاتی است که باید قبل از هر اقدامی، به آن توجه کرد. یخدان ها یا سردکننده های مواد غذایی، یکی از مهم ترین وسایلی است که در یک گردش یا پیک نیک به آن نیاز خواهید داشت. وسیله ای که نقش مهمی را در سالم نگه داشتن مواد غذایی و سرد نگه داشتن نوشیدنی های گوارا، ایفا می کند.

راهنمای خرید یخدان مسافرتی

عکس یخدان سفری

داشتن یک یخدان خوب می تواند کمک بسیار بزرگی در مسافرت ها و طبیعت گردی های شما باشد. مخصوصا اگر برای یک سفر چند روزه برنامه ریزی کرده و قصد دارید خودتان در طول سفر، غذا درست کنید.

یخدان مسافرتی چیست و چه کاربردی دارد؟

در لغت فارسی به ظرف یا وسیله ای که یخ را درون آن قرار می دهند یخدان گفته می شود (وسیله ای برای نگه داشتن قطعات یخ). در زمان های قدیم که یخچال روی کار نیامده بود برای حمل کردن برف و یخ از ارتفاعات کوه و پایین آوردن آن به داخل شهر برای درست کردن بستنی از یخدان استفاده می شد. ماده اصلی که در این وسیله به کار می رود و مانع از آب شدن یخ می شود، یونولیت یا همان فیبری است ولی برای بالا بردن مقاومت آن از روکش پلاستیکی و فلزی استفاده می کنند.

کاربرد یخدان مسافرتی خوب

عکس یخدان مسافرتی در پشت اتومبیل

آشنایی با ساختار یخدان های مسافرتی

یخدان هایی که برای سفر استفاده می شوند می توانند یک کلمن ساده باشند و یا مشابه با محفظه های یخ قدیمی چارچوب بزرگ تری داشته باشند. بنابراین اگر قصد سفر دارید می توانید از هر وسیله عایقی که قابلیت حفظ دما و جلوگیری از تبادل گرمایی با محیط را دارد استفاده کنید.

یک سرد کننده یا یخدان از دیوار عایق پلاستیکی و فوم دار تشکیل شده است. اکثر یخدان های مخصوص سفر پلاستیکی هستند تا علاوه بر سبکی بیش تر در اثر ضربه و جابجایی کم تر آسیب ببیند. البته یخدان هایی که برای سفر و کمپ استفاده می شوند چند تفاوت مهم با کلمن های کوچکی که در منزل استفاده می شوند دارند:

فرق یخدان های مسافرتی با کلمن

 • یخدان های سفری ابعاد بزرگ تر دارند و معمولا به صورت مربع و مستطیل تولید می شوند. بنابراین فضای بیش تری برای قرار دادن مواد غذایی قابل فساد دارند.
 • یخدان های مخصوص سفر معمولا بدنه مقاوم و سنگین تری دارند. برخی از مدل ها با فلز و استیل پوشانده می شوند تا در برابر گرما و ضربه مقاومت بیش تری داشته باشند.
 • یخدان های سفری دسته های محکم و بیش تری دارند. درب برخی از یخدان های سفری به شکل ضامنی قفل و باز و بسته می شود. بنابراین ساختاری شبیه به یک کیف یا سبد دارند.
 • برخی از یخدان های مخصوص سفر بر خلاف کلمن های معمولی دارای طبقه بندی و تقسیم بندی هستند. این تقسیم بندی کمک می کند تا بتوانید مواد غذایی را از هم جدا کنید. مثلا لبنیات را جدا از مواد پروتئینی قرار دهید.
 • یخدان ها مشابه با کلمن ها ممکن است یک شیر برای خروج شیرابه یا آب ناشی از ذوب شدن یخ ها داشته باشند؛ اما محل قرار گیری آن ها مثل کلمن های معمولی در دسترس نیست.

فرق یخدان و کلمن

فرق بین یخدان سفری و کلمن

نحوه استفاده از انواع یخدان سفری

یخدان ها با دو طراحی ساده و یا دارای طبقه بندی تولید می شوند. اولین گام پر کردن این فضا با مواد غذایی مورد نظرتان با در نظر گرفتن چند نکته کاربردی زیر است:

 1. بهتر است مواد غذایی که در یخدان قرار می گیرند منجمد باشند. در غیر این صورت با ذوب شدن یخ ها ممکن است آب به سایر مواد غذایی نفوذ کرده و باعث افت کیفیت آن ها شود. البته برخی از مواد نظیر نوشیدنی ها یا غلات نیازی به منجمد شدن ندارند.
 2. کل مواد غذایی قبل از قرار گرفتن داخل یخدان باید بسته بندی مجزا و مناسبی داشته باشند. این موضوع برای غلات، نان و اغذیه های سرد نظیر ساندویچ مهم تر است؛ چون ممکن است شیرابه سایر بسته بندی های منجمد شده به درون آن ها نفوذ کند.
 3. کل فضای یخدان را با مواد غذایی پر نکنید. بهتر است دیوارهای عایق کمی از بسته های غذایی فاصله داشته باشند. توصیه می کنیم دو سوم فضای کل یخدان را با قرار دادن مواد غذایی مورد نظرتان پر کنید. یک سوم باقی مانده می تواند با مقداری یخ پر شود. ریختن یخ داخل یخدان به طول سفر و نوع مواد غذایی که قرار است جابجا شود بستگی دارد.

نکات کلیدی برای افزایش مدت زمان سرد نگهداری یخدان

یخدان برای مدت زمان طولانی می تواند سلامت و کیفیت مواد غذایی را حفظ کند. اما در این بین برخی از عوامل نظیر ذوب شدن بخشی از یخ ها این روند را تسریع می کند. بنابراین توصیه می کنیم شیرابه کف یخدان را چک و در صورت لزوم خالی کنید. برخی از یخدان ها داری شیر آب مجزا برای خالی کردن شیرابه هستند. بنابراین نیازی نیست درب یخدان را به صورت مداوم باز و بسته کنید.

یکی دیگر از راهکارهای افزایش مدت زمان سرد نگهداری با یخدان استفاده از ظروف نگهداری مواد غذایی است. همانطور که می دانید ظرفیت مواد برای انجماد و ذوب متفاوت است. به محض ذوب شدن یکی از اجزا ممکن است این روند ادامه دار شود. از این رو توصیه می کنیم از ظروف پلاستیکی نگهدارنده مواد غذایی استفاده کنید.

ویژگی یخدان مسافرتی خوب

عکس یخدان سفری

فاکتورهایی که باید در خرید یخدان سفری بدانید

دعوت می کنیم قبل از انتخاب یخدانی که مناسب سفر و برنامه های طبیعت گردی شما باشد به چند نکته زیر دقت کنید:

 1. وزن یخدان مناسب سفر نسبت به کلمن معمولی بالاتر است؛ اما کلمن هم می تواند یخدان مناسبی برای سفر باشد. بنابراین بهتر است به وزن یخدان بدون قرار دادن مواد غذایی توجه کنید. پوشش دیواره استیل باعث بالا رفتن وزن کلی یخدان می شود.
 2. بهتر است یخدان دارای شیر تخلیه شیرابه باشند؛ چون باز و بسته کردن درب اصلی باعث بالا رفتن دمای یخدان و ذوب سریع تر یخ ها می شود.
 3. در صورتی که اینترنتی خرید می کنید حتما ابعاد واقعی و وزنش یخدان را بدون حضور آب و مواد غذایی بررسی کنید.

مهمترین ویژگی های یک یخدان مسافرتی خوب

 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • داشتن بدنه ای دو جداره
 • داشتن شیر تخلیه اهرمی: داشتن این مزیت باعث می شود که یخدان قابلیت نگهداری مایعات را نیز داشته باشد.
 • جنس بدنه با کیفیت بالا مانند پلی اتیلن یا پلی اورتان تزریق شده
 • تنوع زیاد در حجم و اندازه
 • قابلیت شستشوی راحت
 • داشتن انواع عایق بین دو جداره بدنه، مثل عایق فومی
 • داشتن دسته های بسیار مقاوم که توانایی تحمل وزن های بالا را داشته باشند
 • زمان نگهداری طولانی مدت
 • شکل ظاهری شیک و جذاب
 • قابلیت بسته شدن درب یخدان
 • داشتن واشر با جنسی مرغوب نظیر سیلیکون، جهت ممانعت از نشت مایعات
 • داشتن امکانات مختلف مانند سبد تقسیم، لیوان، پایه ضد لغزش و ...
 • جنس بدنه دارای خاصیت آنتی باکتریال

بهترین مدلهای یخدان مسافرتی

مزایای استفاده از یخدان سفری

مزایای استفاده از یخدان سفری

 • قیمت این وسیله نسبت به یخچال های مسافرتی بسیار ارزان تر است، پس می توان گفت که ارزش خرید بالایی دارند.
 • از نظر اندازه از یخچال های مسافرتی بزرگتر هستند، بنابراین شما می توانید مواد غذایی بیشتری را با خود حمل کنید.
 • برای سرد نگهداشتن مواد غذایی نیاز به برق ندارند، یعنی در هر جایی می توان از آن ها استفاده کرد به شرطی که آن را پر یخ کرده باشید.
 • نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی ندارند، یعنی شما می توانید سالیان سال از آن ها استفاده کنید، بدون اینکه نگران خراب شدن آن ها باشید.
 • در سایزها و اندازه های مختلف تولید می شود که این خود باعث می شود با توجه به حجم صندوق عقب خودرو خود و تعداد اعضای خانواده خود سایز متناسب را خریداری کنید.

روش نگهداری از یخدان سفری

 • همیشه زمانی که یخ را درون یخدان قرار می دهید این کار را به آرامی انجام دهید، زیرا امکان شکسته شدن کف یخدان به دور از انتظار نیست.
 • از قرار دادن مواد سنگین به داخل یخدان جدا خودداری کنید، زیرا امکان جدا شدن کف از بدنه و شکستن دسته ها هنگام بلند کردن زیاد است.
 • هرگز یخدان را مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا پلاستیک با نور خورشید میانه خوبی ندارد و آن را پوسیده می کند.
 • بعد از هر بار استفاده آب درون آن را خالی کرده خشک کنید، سپس آن را نگهداری کنید، زیرا ماندن طولانی مدت آب درون یخدان لجن زده و بوی نامطبوعی به خود می گیرد.

خرید بهترین مدلهای یخدان سفری

نمونه بهترین مدل های یخدان مسافرتی پرفروش در بازار

1 -

یخدان مسافرتی سراب ظرفیت 47 لیتری

یخدان مسافرتی سراب ظرفیت 47 لیتری
مناسب برای نگهداری انواع نوشیدنی و غذای سرد و گرم، جنس بیرونی بدنه استیل با رنگ الکترواستاتیک مقاوم، جنس داخلی محفظه پلی اتیلن مقاوم در برابر ضربه و بین جداری داخل و بیرونی نگهدارنده دمای پلاستوفوم، دارای دو دسته مقاوم با قابلیت تحمل وزن تا 40 کیلو جهت جابه جایی آسان
شیر تخلیه به منظور سهولت در تخلیه آب اضافی، سبد تقسیم جهت نگهداری محتویات دیگر به صورت مجزا مانند کره، پنیر و غیره، محفظه ی ضد باکتری، قفل ضد زنگ مقاوم جهت حفظ نگهداری محتویات هنگام حمل و نقل، قابلیت نگهداری یخ به مدت 2 روز، مناسب برای انتقال گوشت و ماهی و ...
مشخصات محصول
 • ابعاد
  41×34×57 سانتی متر
 • وزن
  6200 گرم
2 -

یخدان مسافرتی کیش ترموس مدل 5 و نیم لیتری

یخدان مسافرتی کیش ترموس مدل 5 و نیم لیتری
یخدان مسافرتی کیش ترموس یک یخدان با گنجایش مناسب برای حمل یخ می باشد. یخدان کیش ترموس دارای گنجایش 5.5 لیتر بوده که همانطور که اشاره شد، گنجایش خوبی برای این یخدان محسوب می شود.
این یخدان، دارای قابلیت سرد و یا گرم نگه داشتن انواع مواد غذایی بوده و این ویژگی کمک می کند غذا همیشه و حتی در مسیرهای طولانی باقرارگیری درون مخزن این یخدان، همواره تازه بماند.
این یخدان دارای یک دسته سراسری می باشد که حمل و نقل آن را ساده تر می کند.این یخدان کاملا قابل شستشو می باشد و این ویژگی باعث شده هر بار بعد از استفاده از آن بخوبی آن را شست و برای استفاده بعدی آماده کرد.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  25.5x18.5x21 سانتی متر
 • وزن
  900 گرم
 • جنس
  پلاستیک
 • سایر توضیحات
  دارای قابلیت سرد و یا گرم نگه داشتن مواد غذایی، دارای یک دسته برای حمل راحت
3 -

یخدان مسافرتی باریکو مدل Alisa ظرفیت 10 لیتر

یخدان مسافرتی باریکو مدل Alisa ظرفیت 10 لیتر
ساخته شده از پلاستیک با ویژگی آنتی باکتریال (ضد بو)، دارای دسته ی متحرک به منظور قفل و باز کردن درب، دارای پایه ی ضد لغزش، قابلیت ماندگاری سرما برای زمان طولانی، دارای واشر سیلیکونی به منظور جلوگیری از نشت آب، دارای نگهدارنده لیوان و بطری بر روی درب به منظور خنک نگهداشتن
مشخصات محصول
 • ابعاد
  24×23×34 سانتی متر
 • وزن
  1100 گرم
4 -

یخدان مسافرتی کومکس مدل Ice Tank ظرفیت 28 لیتر

یخدان مسافرتی کومکس مدل Ice Tank ظرفیت 28 لیتر
یخدان مسافرتی کومکس مدل Ice Tank از جمله تجهیزات سفری ضروری برای سفرهای بین شهری و درون شهری است که از ظرفیت نسبتا زیادی برخوردار است. ابعاد این یخدان به گونه ای تخمین زده است که فضای داخلی نسبتا زیادی را در اختیار شما قرار می دهد تا در زمان سفر بتوانید تجهیزات و مواد غذایی خود را درون آن قرار داده و از آن ها به شکلی مطلوب نگهداری کنید.
یکی از ویژگی های بسیار مهم یخدان های مسافرتی قابلیت حفظ دما در آن ها است. با توجه به اهمیت این موضوع برای ساخت این یخدان از عایقی از جنس پلی اورتان استفاده شده که از هدر رفتن دمای بخش داخلی تا حدود زیادی جلوگیری خواهد کرد تا شما بتوانید دمای مواد غذایی ای را که در این یخدان قرار می دهید به خوبی کنترل کنید.
سایر ویژگی های این یخدان سفری : جنس بدنه پلاستیک بدنه با ساختار محکم و مقاوم، دارای عایق داخلی از جنس پلی اورتان، قابلیت نگهداری 24 ساعته یخ، دارای دستگیره در بالای در، قفل و لولاها از جنس پلاستیک ABS ، نوار در قابل تعویض، دارای بند روی دوشی با قابلیت تنظیم اندازه ساخت و کره جنوبی
مشخصات محصول
 • ابعاد
  32×36×42 سانتی متر
 • وزن
  2600 گرم
5 -

یخدان مسافرتی مدمان مدل کولاک اسپیکر دار 25 لیتری

یخدان مسافرتی مدمان مدل کولاک اسپیکر دار 25 لیتری
یخدان اسپیکردار مُدمان مدل کولاک با داشتن دیوار دو لایه از جنس پلاستیک مرغوب برای نگهداری یخ، مواد غذایی و نوشیدنی های سرد مناسب است ونگهداری این مواد را آسانتر می کند و همچنین قابلیت شست و شو نیز دارد. این یخدان مجهز به اسپیکر قابل شارژ است که علاوه بر امکان پخش موسیقی از طریق نصب فلش مموری، می تواند به بلوتوث تلفن همراه شما وصل شده و با پخش موسیقی فضایی خوش و خاطره انگیزی برای شما فراهم کند.
در ساخت بدنه داخلی یخدان های مُدمان از مواد ABS (این تکنولوژی در تولید بدنه یخچال فریزر استفاده می شود) استفاده شده که باعث نگهداری دمای مواد تا سه برابر نسبت به یونولیت می شود. وزن این محصول نیز به بیش از 5 کیلوگرم نمی رسد. در جدار داخلی آن مواد پلی اورتان تزریق شده و طراحی و ساخت آن در ایران انجام می شود.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  38×29×47 سانتی متر
 • وزن
  5000 گرم
 • سایر توضیحات
  دارای اسپیکر، قابلیت پخش از روی فلش مموری
6 -

یخدان مسافرتی استنلی مدل Pro Grade ظرفیت 15 لیتر

یخدان مسافرتی استنلی مدل Pro Grade ظرفیت 15 لیتر
مناسب جهت خنک نگه داشتن مواد غذایی سرد، قابلیت حفظ سرما به مدت 36 ساعت، از جنس پلاستیک پلی پرو پیلن، دیواره دو لایه با عایق فومی، دارای نوار لاستیکی دور در جعبه حهت نگهداشتن سرما، دارای دو عدد چفت جهت محکم نگه داشتن در، محفظه کشی قابل تنظیم روی در جعبه جهت قرار دادن بطری و شیشه های مواد غذایی، دارای دستگیره پلاستیک محکم
مشخصات محصول
 • ابعاد
  29×28×38 سانتی متر
 • وزن
  2950 گرم
7 -

یخدان مسافرتی کیش ترموس مدل 18 لیتری

یخدان مسافرتی کیش ترموس مدل 18 لیتری
دارای قابلیت سرد و یا گرم نگه داشتن مواد غذایی، قابلیت نگهداری مایعات، دارای یک شیر فشاری برای خروج مایعات، دارای یک شیر اضافی، دارای چهار پایه تاشو برای افزایش ارتفاع
مشخصات محصول
 • ابعاد
  31x26x39 سانتی متر
 • وزن
  1980 گرم
 • جنس
  پلاستیک
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت یخدان سفری چند است؟
قیمت انواع یخدان مسافرتی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس یخدان، وزن و ابعاد، ظرفیت، مدت زمان حفظ دما، کیفیت ساخت و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت یخدان سفری 100 هزار تومان تا 10 میلیون تومان می باشد.
فرق بین یخدان سفری و کلمن در چیست؟
یخدان های سفری ابعاد بزرگ تر، بدنه مقاوم و سنگین تری دارند و معمولا به صورت مربع و مستطیل تولید می شوند. بنابراین فضای بیش تری برای قرار دادن مواد غذایی قابل فساد دارند. یخدان های سفری دسته های محکم و بیش تری دارند. برخی از یخدان ها دارای طبقه بندی و تقسیم بندی هستند.
بهترین برندهای یخدان سفری کامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده یخدان سفری می توان به برندهای نیچرهای، بابل کارپت، کی سان، باران، کویر، کیش ترموس، پامچال، سراب، لیون استار و یخدان مسافرتی بنتیک نام برد
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/07
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد