منو

بهترین مدلهای کتابخانه خانگی فلزی و چوبی + راهنمای خرید

کتابخانه ایستاده درب دار چهار طبقه محیط آرا
کتابخانه ایستاده درب دار چهار طبقه محیط آرا
کتابخانه پله ای فلز و چوب تیرداد مدل ژالکه
کتابخانه پله ای فلز و چوب تیرداد مدل ژالکه
کتابخانه ملامینه 6 طبقه ایستاده مدل گرند
کتابخانه ملامینه 6 طبقه ایستاده مدل گرند
کتابخانه 9 طبقه ملامینه مدل مارال طرح درخت
کتابخانه 9 طبقه ملامینه مدل مارال طرح درخت
کتابخانه چوبی گرد پنج طبقه مدل راند
کتابخانه چوبی گرد پنج طبقه مدل راند
کتابخانه چوب و فلز دیزم مدل LIB-1012
کتابخانه چوب و فلز دیزم مدل LIB-1012
کتابخانه پله ای ملامینه سه طبقه
کتابخانه پله ای ملامینه سه طبقه
کتابخانه ایستاده ملامینه سه طبقه مدل رویسان r۲۰
کتابخانه ایستاده ملامینه سه طبقه مدل رویسان r۲۰

اگر معلم، استاد دانشگاه، محقق، پژوهشگر و یا اهل مطالعه هستید، قطعا برای کتاب ارزش قائلید و به جهت حفظ این میراث علمی و ادبی و دسترسی آسان به آن، تلاش زیادی به عمل می آورید، بهترین کار برای نیل به این هدف، تهیه یک کتابخانه زیبا و شیک است که بتواند علاوه بر حفاظت از کتب، دسترسی آسان شما را به منابع مورد نیاز فراهم کند.

کتاب بهترین دوست ما انسان ها می باشد و بهتر است برای نگهداری مناسب از آن ها حتما از تمام توان و خلاقیت خود استفاده کنیم و با خرید یک کتابخانه مناسب، از گنجینه های علم و دانش خود حسابی محافظت بعمل آوریم.

کتابخانه ها وسایلی بسیار کارآمد برای انواع ادارت و منازل می باشد که علاوه بر کارایی با نمای ساده، جلوه ای شیک و منظم به محیط شما خواهد داد.

راهنمای خرید کتابخانه

انواع بهترین مدلها و طرح های کتابخانه خانگی

کتابخانه چیست؟

کتابخانه ها از جنس چوب، فلز و ام دی اف ساخته می شوند، دارای تعدادی قفسه برای قرار دادن و نگهداری کتاب هستند. برخی مدل ها دارای درب شیشه ای هستند که به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون کتابخانه استفاده می شود.

اهمیت خرید کتابخانه

کتابخانه باعث می شود کتاب های شما در مکانی ثابت قرار بگیرند و از وجود هر گونه اسیب و پارگی در امان باشند. کتابخانه به کتاب های شما نظم خاصی می دهد به گونه ای که می توانید کتاب های خود را با توجه به موضوع و محتوی در قسمت های مختلف کتابخانه قرار دهید، با این کار اگر به کتاب خاصی نیاز داشته باشید در کمترین زمان ممکن آن را پیدا کنید.

کتابخانه باعث می شود کتاب های شما حجم کمتری از اتاق را اشغال کنند و به اتاق شما هم زیبایی ببخشد. کتابخانه باعث می شود که با دیدن کتاب های قفسه ترغیب به مطالعه کتاب خاصی شوید. این کار میزان مطالعه در شما را افزایش می دهد.

کتابخانه از لوازم پرمصرف و ضروری خانه و گاهی هم محل کار به شمار می رود که علاوه بر نظم دهی به کتاب ها و دسترسی آسان به آنها، یک وسیله دکوری شیک وقابل توجه هم محسوب می گردد. کتابخانه ها در اَشکال و طرح های متفاوت به بازار فروش عرضه می گردند، برخی تا سقف ارتفاع دارند، بعضی هم تنها در چند قفسه خلاصه می شوند، پهن یا باریک نیز مدلی از انواع کتابخانه است. در برخی از کتابخانه وجود دَر، مانع ضربه، نفوذ رطوبت، گرد و غبار و نهایتا محافظت از کُتب می شود.

تنوع و گوناگونی کتابخانه در بازار فروش، ممکن است شما را در خرید با مشکل مواجه نماید، در این گفتار تلاش می شود اطلاعاتی در اختیارتان قرار گیرد تا با مطالعه آن بتوانید در خرید کتابخانه موفق عمل نمایید.

راهنمای خرید بهترین مدلهای فلش

انواع کتابخانه

کتابخانه استاندارد: این نوع کتابخانه از چوب یا MDF به صورت منظم ساخته می شود، فضاهای مساوی، قفسه های منطبق بر هم و دارای چهارچوب بسته، شیشه ای و جنبه تزئینی داشتن از ویژگی های کتابخانه استاندارد است.

کتابخانه پلکانی یا تکیه گاهی

نوعی کتابخانه مدرن است که میتوانید از یک گوشه تعدادی طبقه روی دیوار نصب کنید و هر چه به سمت بالا می روید اندازه این طبقات را کوچک تر نمایید تا حالت پلکان آن حفظ شود.

کتابخانه پلکانی

عکس کتابخانه مدل پلکانی یا پله ای

کتابخانه زاویه ای یا کنج

این گروه از کتابخانه ها جهت قرار گرفتن در گوشه اتاق طراحی و تولید شده اند. این مدل برای افرادی که به داشتن کتابخانه علاقه مند هستند اما فضای کافی برای قرار دادن آن را ندارند بسیار مناسب می باشد. در این مدل می توانید یک کنج از دیوار اتاق خود را انتخاب نمایید و کتاب خانه خود را در آن قرار دهید و یا طبقات را روی آن دیوار نصب کنید.

یکی از نکات منفی این کتاب خانه ها این است که این مدل کتابخانه که به آن کنج می گویند، به دلیل اینکه مخصوص کنج دیوار ساخته شده اند و به دیوار نصب می شوند، قابلیت جابه جایی و تغییر دکوراسیون ندارند.

داربستی : این سبک کتابخانه امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است. قفسه ها در این نوع کتابخانه، بین دو اهرمی که به شکل نردبان طراحی شده اند، نگه داری می گردند.

قفسه ها و کمدهای سبک اتاگر (etagere)

قفسه ها و کمدهای سبک اتاگر گزینه هایی با ساختار ظریف تر از یک قفسه ی کتاب استاندارد هستند و پشتی آن ها اغلب باز یا در مواردی همراه با شیشه است. سبک اتاگر عملا از فریم ساخته شده است و طبیعتا قرار دادن کتاب های زیاد در ساختار آن توصیه نمی شود.

کتابخانه سبک اتاگر

کتابخانه فلزی سبک اتاگر

مکعبی : تقسیم به دو جهت افقی و عمودی و ساختن شکلی مکعب مانند، کتابخانه مکعبی را از دیگر مدل ها متمایز می سازد.

کتابخانه توکار : همان گونه که از نامش پیداست، این کتابخانه با طرح و ایده دلخواه، از قبل در دیوار تعبیه می شود. اگر در منزل شما بخشی دچار فرو رفتگی شده و فضای خالی و بدون استفاده را به وجود آورده می توانید از کتابخانه های توکار استفاده نمایید.

درب دار : در برخی منازل و ادارات برای نگه داری و جلوگیری از آلودگی کتاب ها از کتابخانه های درب دار استفاده می نمایند که می توان از درب های شیشه ای برای زیبایی و نمای بیشتر استفاده کرد. در برخی طرح ها مانند کتابخانه های درب دار برای بخشی از طبقات درب تعبیه شده تا برخی لوازم را بتوان در آن قسمت ها قرار داد.

خرید کتابخانه خانگی استاندارد

تصویر کتابخانه ایستاده چوبی

بهترین قسمت منزل برای قرار دادن کتابخانه

 • یکی از بهترین قسمت ها برای قرار دادن کتابخانه فضاهای پرت منزل می باشند. زیرپله ها یکی از این قسمت های پرت می باشند که معمولا بلااستفاده می مانند. برای دکوراسیون زیرپله می توانید به فکر تبدیل آن به کتابخانه باشید.
 • اگر دوست دارید صاحب یک کتابخانه ساده و شیک باشید ولی منزلتان کوچک است، از کتابخانه های دیواری و شلف ها استفاده کرده و با نصب آنها بر روی دیوار صاحب یک کتابخانه دیواری شوید.
 • راهروها بهترین مکان برای طراحی یک کتابخانه خانگی هستند. کتابخانه های ایستاده و یا دیواری را در راهروها قرار دهید تا علاوه بر استفاده مفید از این قسمت منزل صاحب کتابخانه ای زیبا شوید.
 • فرورفتگی هایی که در بعضی از قسمت های منزل به وجود می آورند، معمولا بدون استفاده مانده و چهره زشتی به محیط می دهند. برای تبدیل این قسمت ها به جایی مفید و زیبا می توان آنها را به کتابخانه تبدیل کرد.
 • در اتاق کودکان کتابخانه های ایستاده کاربردی هستند. این کتابخانه ها را به عنوان دیوار جدا کننده در اتاق کودکان به کار ببرید. مثلا می توانید بین تخت و میز تحریر قرار دهید تا با کتابخانه اتاق به دو بخش تقسیم شود. کتابخانه فانتزی مناسب ترین انتخاب برای اتاق کودکان هستند.

کتابخانه های فانتزی

انواع کتابخانه های فانتزی با طرح های جالب و خاص

نکات مهم هنگام خرید کتابخانه

نوع کالا: اولین نکته ای که به هنگام خرید قفسه کتابخانه باید به آن توجه کنید، نوع آن است. بطور کلی کتابخانه ها در سه مدل: ایستاده، دیواری و همچنین کمدِ کتابخانه ای طراحی می شوند که شما باید با توجه به نوع نیاز و همچنین اندازه فضایی که از خانه و یا محیط کاری خود می خواهید به خانه کتاب هایتان اختصاص دهید، اقدام به خریدی کاملا هوشمندانه نمایید.

جنس کتابخانه

اغلب کتابخانه هایی که امروزه در بازار موجود هستند یا از جنس چوب طبیعی ساخته شده اند و یا از جنس تخته های چوبی و MDF طراحی شده اند. البته ناگفته نماند که تعدادی از این قبیل محصولات نیز با انواع و اقسام فلزات نظیر آلومینیوم ساخته می شوند که انتخاب یک کدام از این موارد، تنها بسته به سلیقه و نظر شما دارد؛ منتها بد نیست بدانید که محصولات چوبی از دوام و قدرت تحمل وزن بیشتری نیز برخوردار هستند و اجناس فلزی این نوع محصول نیز به مراتب دارای وزن کمتری می باشد.

به طور کلی جنس کتابخانه ها به موارد زیر تقسیم می شود:

 • چوبی: کتابخانه های چوبی حس سنتی و دوام را القا می کنند. چوب برای کتابخانه های استاندارد بسیار ایده آل است زیرا می تواند وزن زیادی را تحمل کند.
 • تخته ای یا ام دی اف: اگر توان مالی بالایی ندارید به دنبال کتابخانه هایی با قطعات تخته ای و یا MDF بگردید زیرا در عین حال که همان جلوه کتابخانه های چوبی را دارند، ارزان قیمت هم هستند. فقط در نظر داشته باشید که مثل چوب واقعی وزن سنگینی به قفسه ها وارد نکنید.
 • فلزی: نوع فلزی، برای دکوراسیون های مدرن بسیار کاربرد دارند و از استحکام بالایی برخوردار هستند که در طرح های مختلف و با ترکیب های زیبا با چوب و MDF طراحی می شوند. فلز می تواند کتابخانه ای با فضای بیشتری را به شما ارائه دهد زیرا نسبت به چوب و صفحات MDF حجم کمتری را اشغال می کند، همین نکته آن را برای افرادی که به دنبال سادگی هستند متریالی ایده آل می کند.
 • ترکیب چوب و فلز : در برخی مواقع هنگام طراحی و ساخت کتابخانه ها از فلز برای استحکام بخشی برای بدنه و اسکلت کتابخانه و در کنار آن از چوب برای ایجاد حس زیبایی و گرمی به آن استفاده می شود. کتابخانه چوب و فلز امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است و البته قیمت مقرون به صرفه تری نیز نسب به کتابخانه تمام چوبی دارد.

کتابخانه جنس چوبی ایستاده

تصویر کتابخانه خانگی ایستاده چوبی

اندازه کتابخانه

نکته مهم دیگری که باید به هنگام خرید کتابخانه ها به آن توجه داشته باشید، اندازه این قبیل محصولات می باشد. اندازه یک کتابخانه در حقیقت شامل طول، عرض و همچنین عمق قفسه های آن است و باید همیشه با توجه به این سه فاکتور عددی و همچنین تناسب آن ها با فضای مورد نظرتان در محیط خانگی و یا کاری خود، اقدام به خرید محصولی مناسب نمایید.

 • ارتفاع: اغلب کتابخانه ها بین ۹۰ تا ۲۴۰ سانتی متر ارتفاع دارند. هنگام خرید هم جنبه زیبایی و هم کاربردی آن را در نظر بگیرید. معمولا کتابخانه های بلندی که تقریبا تمام ارتفاع دیوار را می پوشانند گرانتر و رسمی تر به نظر می آیند. در حالی که کوتاه تر ها فضای قابل استفاده ای را بر روی سقف کتابخانه ایجاد می کنند.
 • پهنا: عرض قفسه کتابخانه تان را نسبت به طول آن بسنجید. اگر کتابخانه بلند را انتخاب کردید با خریدن قفسه های کم عرض یکسان می توانید امکان کم و زیاد کردنشان را در کنار یک دیوار و طرح دادن به آنها را داشته باشید. اگر کتابخانه کوتاه انتخاب کردید عرض بیشتر کمک می کند تا بیشتر به چشم بیاید.
 • عمق: اکثر قفسه ها ۳۰ سانتی متر عمق دارند. اما کتابخانه های پلکانی و تکیه گاهی معمولا باریک ترند. انتخاب شما بستگی به اشیایی دارد که قصد جا دادنشان را در قفسه های کتابخانه تان دارید.
 • فضای قفسه ها: اگر قفسه های کتابخانه تان ثابت هستند قبلا آنها را اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید جای کافی برای کتابها و وسایل تزئینیتان دارند. قفسه های قابل تغییر از این نظر بهترند.

بهترین مدلهای کتابخانه خانگی و اداری

کتابخانه دیواری مدرن و بسیار زیبا

قابلیت تنظیم قفسه ها: اینکه قفسه های کتابخانه شما بصورت ثابت تعبیه نشده باشد و بتوان هر از چند گاهی مدل چیدمان قفسه های آن را تغییر داد، از دیگر مزیت های قابل توجهی است که توصیه می کنیم حتما به هنگام انتخاب و تهیه کردن یک محصول مناسب برای خود به آن توجه داشته باشید. لازم به ذکر است با توجه به کوچکی و یا بزرگی کتاب ها، شما می توانید در صورت داشتن قفسه هایی با قابلیت تنظیم اندازه، فضای قرار گیری هر نوع کتابی را در داخل محصول مورد نظرتان به راحتی ایجاد نمایید.

رنگ: رنگ خانهِ کتاب های شما نیز از دیگر نکات قابل توجه و حائز اهمیتی است که باید به آن توجه لازم را داشته باشید. حقیقتش را بخواهید کتابخانه ها هر چقدر هم که کوچک و نُقلی طراحی شده باشند، باز به لحاظ فاکتورهای زیبایی نقش مهمی در دکوراسیون خانه و یا محیط کاری شما عزیزان را ایفا خواهند کرد و به همین خاطر پیشنهاد می کنیم همیشه به فکر خرید محصولاتی باشید که از هارمونی رنگی مناسبی با دیگر وسایل خانه شما برخوردار هستند.

محل قرارگیری: قبل از مراجعه برای خرید کتابخانه، محلی که قرار است در آن قرار گیرد را بررسی و اندازه گیری نمایید. ممکن است بخواهید آن را در اتاق خواب و یا دفتر کار خود قرار دهید پس علاوه بر نکات دیگر لازم است به دکوراسیون و فضایی که در اختیار دارید توجه نمایید.

خرید کتابخانه خانگی

قیمت کتابخانه: اصولا قیمت کتابخانه ها با توجه به جنس، تعداد طبقات، اندازه کلی و سایر مواردی از این دست تعیین می شود. منتها شما بهتر است همیشه به دنبال خرید خانه کتابی باشید که متناسب با فضای خانه و همچنین محیط کاریتان است و می تواند پاسخگوی حجم زیادی از کتاب هایتان باشد.

سخن پایانی

رعایت تمامی نکات ذکر شده در این مقاله در هنگام انتخاب و خرید کتابخانه خانگی یا اداری بسیار مهم است. شاید رعایت کردن این نکات کمی سخت به نظر بیاید، اما مطمئن باشید بهترین انتخاب را برای شما رقم می زنند. اگر شما هم سوال یا نظری درباره خرید کتابخانه های خانگی دارد، حتما با ما و سایر عزیزان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید شلف دیواری

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع کتابخانه خانگی چند است؟
قیمت کتابخانه خانگی به عوامل متعددی همچون برند شرکت سازنده، جنس کتابخانه، ابعاد و وزن کتابخانه، طرح و جاداری آن، تعداد طبقات و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی رنج قیمت کتابخانه از 150 هزار تومان تا 15 میلیون تومان می باشد.
بهترین قسمت منزل برای قرار دادن کتابخانه کجاست؟
فضاهای پرت منزل مثل زیرپله ها - کتابخانه های دیواری و شلف ها روی دیوار - کتابخانه های ایستاده و یا دیواری در راهروها - فرورفتگی های موجود در بعضی از قسمت های منزل - کتابخانه های ایستاده در اتاق کودکان
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/28
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد