منو

راهنمای خرید بهترین چوب ماهیگیری و معرفی انواع مختلف آن

ماهیگیری یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که هر انسانی می تواند آن را تجربه کند. این تفریح و عمل مهیج زمانی لذتش بیشتر می شود که ابزار و لوازم آن نیز فراهم باشد، و از اصلی ترین لوازم ماهیگیری چوب ماهیگیری می باشد.

چوب ماهیگیری اصطلاحی است که به میله ای بلند و انطعاف پذیر اطلاق می گردد که برای گرفتن ماهی از آن استفاده می شود و جنس آن کامپوزیت فیبر کربن، کامپوزیت الیاف شیشه، چوب بامبو، نی و ... می باشد. تورهای ماهیگیری اغلب جهت امرار معاش و ماهیگیری تجاری مورد استفاده قرار می گیرند، اما معمولاً از چوب ماهیگیری برای ماهیگیری ورزشی استفاده می شود.

در این مقاله از طوطی کالا، قصد داریم با توضیح ویژگی های مختلف چوب ماهیگیری، راهنمای خرید آن ها را به شما ارائه کنیم. چنانچه قصد خرید یکی از این محصولات را دارید، پیشنهاد می کنیم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانید خریدی درست و مطمئن انجام دهید.

در ساده ترین حالت چوب ماهیگیری، چوب یا میله ای ساده می باشد که توسط یک نخ (نخ ماهیگیری) به قلابی (ماهیگیری) که در سر آن طعمه قرار دارد، متصل می شود.

راهنمای خرید چوب ماهیگیری

راهنمای خرید چوب ماهیگیری

چوب ماهیگیری انواع مختلفی دارد که هر کدام برای نوع خاصی از ماهیگیری طراحی شده اند؛ چوب های ماهیگیری در ابعاد، اندازه ها (طول چوب) و اکشن های مختلفی طراحی می شوند، علاوه بر این طراحی آن ها می تواند بر اساس پارامترهایی مانند اندازه ماهی که فرد می خواهد آن را صید کند و نوع آب (درجه شوری و شیرینی مختلف) نیز باشد. معمولاً چوب های ماهیگیری دارای طولی حدوداً بین 60 سانتیمتر تا 6 متر هستند.

اجزای مختلف چوب ماهیگیری

برای ارائه راهنمای خرید چوب ماهیگیری مناسب، ابتدا باید اطلاعاتی را در خصوص قسمت های مختلف چوب ماهیگیری کسب نمایید. چوب ماهیگیری از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: میله، دسته و حلقه های عبور نخ

1 - میله چوب ماهیگیری

بدنه اصلی چوب ماهیگیری را میله می نامند. این میله ها در دو نوع یک تکه و چند تکه تولید می گردند. اگر فاصله زیادی با محل صید دارید، استفاده از میله یک تکه اصلاً انتخاب مناسبی نیست، زیرا حمل و نقل آن بسیار سخت است. اما میله های چند تکه از یکدیگر جدا شده و سپس با کمک پیچ یا اتصال های نر و مادگی به یکدیگر متصل می شوند.

2 - دسته چوب ماهیگیری

دسته محل قرارگیری دست بر روی چوب ماهیگیری می باشد. این قسمت باید از متریالی ساخته شده باشد که پوست دست هنگام استفاده از آن آسیب نبیند و باعث نشود تا صیاد خسته گردد. معمولاً دسته ها از نوع پلاستیکی یا چوب پنبه ای (طبیعی با مصنوعی) هستند.

عکس چوب ماهیگیری

اجرا مختلف چوب ماهیگیری

چوب ماهیگیری که دارای دسته ای از جنس چوب پنبه است کمتر عرق می کند اما باید بدانید که آسیب پذیرتر از نوع پلاستیکی می باشد. صیادان حرفه ای معمولاً روکش دلخواه خود را بر روی آن می کشند. این روکش ها می توانند چرم، ورنی و ... باشد.

3 - حلقه های عبور نخ

ساختار حلقه ها معمولاً فلزی (فولاد یا تیتانیوم) است و برای آنکه نخ بر اثر اصطکاک و سایش بریده نشود، داخل این حلقه ها باید از متریال دیگری درست شود که معمولاً از جنس چینی می باشد. جالب است بدانید هرچه از سمت دسته به سمت نوک چوب پیش رویم، قطر این حلقه ها کمتر می گردد.

یکی از مهم ترین پارامترهای یک چوب ماهیگیری استاندارد و مناسب، تعداد حلقه های آن می باشد. باید گفت از نظر قوانین فیزیک ، هرچه تعداد حلقه ها بیشتر باشد ، تقسیم نیرو در طول میله بیشتر گردیده و بدین طریق مقاومت آن بالاتر خواهد رفت.

ویژگی های بهترین حلقه ماهیگیری چیست؟

 • شیوه اتصال به بدنه : باید به طور کامل به آن متصل باشد.
 • مقاومت بالا در برابر اشعه ماورابنفش خورشید، رطوبت و گرد و خاک (به منظور طول عمر بیشتر)
 • کمترین اصطکاک با نخ : نخ با کمترین میزان، تماس سطحی با حلقه داشته باشد تا موجب فرسایش نخ نگردد.

انواع چوب های ماهیگیری

1 - چوب کاسی (Carbon fiber rods) : برخلاف نظر برخی افراد می توان از این چوب برای صید ماهی هایی مانند کپور تا وزن ۶ کیلوگرم هم استفاده نمود (محصولات COLMIC چنین توانایی را دارند). این چوب بدون چرخ و سبک بوده و دارای ابعاد گوناگونی است (حداکثر تا ۷ مناسب می باشد). این چوب ها حلقه و جای مشخصی برای قرار گرفتن چرخ ندارند. همچنین با مقاومت بالا و انعطاف پذیر هستند.

2 - چوب پشه (Fly rods) : امروزه در ایران استفاده از این چوب به دلیل بهره گیری از روش ماهیگیری فلای رو به افزایش است؛ اما چون به تجربه کافی در نوع خاص پرتاب نیاز است و با توجه به سختی آن (زیبایی در پرتاب و استفاده از حشرات مصنوعی) و همچنین نبود مدرس این رشته در ایران، ماهیگیران کمی این رشته زیبا را دنبال می کنند. اصولاً حلقه های روی این چوب از جنس فلز هستند.

لنسر ماهیگیری فلای رود

عکس گرفتن ماهی توسط چوب ماهیگیری

3 - چوب های بیت کستینگ (Bait casting rods) : در این چوب برعکس چوب های دیگر پایه چرخ شکل خاصی دارد؛ به این صورت که حلقه های هدایت نخ رو به بالا بوده و روی دسته آن مکانی ماشه مانند جهت قرار گرفتن انگشت اشاره تعبیه شده است. در مواقعی که ماهیگیر نیاز به پرتاب های پی در پی دارد، استفاده از این چوب ها مفید می باشد؛ از آنجایی که نوع چرخ های روی آن از نوع اسپین کستینگ است، صیاد برای پرتاب های متوالی مشکلی نخواهد داشت.

4 - چوب های اسپینینگ : این چوب ها دارای طولی بین ۱٫۸۰ تا ۳٫۳۰ متر هستند و در بخش زیرین ۵ تا ۸ حلقه هدایتگر نخ دارند. در ایران انواع تلسکوپی و چند تکه آن به همراه چرخ های اسپینینگ یا اسپول ثابت مورد استفاده قرار می گیرد. این چوب انواع مختلفی دارد که بهترین آن سه تکه توپر از جنس فیبر کربن می باشد و انواع تلسکوپی آن آسیب پذیر هستند. چوب-های اسپینینگ نسبت چوب های کستینگ فاصله حلقه ها تا بدنه بیشتری دارند.

5 - چوب های ساحلی : این چوب ها به منظور پرتاب های بلند از ساحل به دریا ساخته شده و دارای طول بلندی (۳٫۳۰ تا ۵ متر) هستند، به همین دلیل برای پرتاب های بلند به چرخ هایی با متراژ نخ بالا نیاز دارند. جنس آن ها الیاف کربن است که روی آن ها حلقه های زیادی وجود دارد و از انعطاف پذیری خوبی (این ویژگی هنگام پرتاب قابل مشاهده است) برخوردارند.

چوب ماهیگیری ساحلی

عکس ماهیگیری با چوب ماهیگیری در کنار دریا

6 - چوب های اسپینینگ دریایی : چوب های دریایی برای اینکه مناسب صید ماهیان سنگین دریایی با استفاده از اسپینینگ طعمه مصنوعی باشند، طراحی خاصی دارند. این چوب ها بلند نیستند و طول آن ها به طور میانگین بین ۲٫۱۰ تا ۳٫۳۰ است؛ نسبتاً ضخیم بوده و دارای اجزای مقاوم تر از حالت عادی و دیگرچوب ها می باشند. به خاطر وزن پرتاب بالایی که دارند، می-توان آن ها را هم در ساحل وهم در قایق مورد استفاده قرار داد.

7 - چوب های ترولینگ (Trolling rods) : این چوب ها برای صید به روش ترولینگ مناسب هستند؛ در این روش از روی قایق در حال حرکت قلاب حاوی طعمه به داخل آب انداخته می شود. چوب ترولینگ باید دارای سرعت عمل (Action) بالایی باشد. تولیدکنندگان در سال های اخیر محصولاتی را به نام چوب های تخصصی ترولینگ به بازار عرضه کرده اند، این چوبها اغلب به صیادان آب شور و دریاچه های بزرگ پیشنهاد می شوند.

8 - چوب دریایی سطحی (Surf rods) : چوب های سرف ویژه پرتاب های بلند، از رایج ترین چوب های دریایی می باشند که بسیار قدرتمند بوده و دارای طول ۴٫۲ متر یا بلندتر هستند. این چوب ها اکثراً در آب های نزدیک ساحل مورد استفاده قرار می گیرند.

9 - چوب فلوتینگ و پوله : این چوب ها به منظور استفاده از شناور در ماهیگیری ساخته شده و برای اینکه بتوانند وزنه های سبک را به فاصله های دورتر پرتاب کنند، حلقه های متعدد با آلیاژ خاص دارند؛ همچنین حرکت نخ روی آن ها اصطکاک کمتری خواهد داشت تا پرتاب بی نقص تر انجام گردد. از مزایای این چوب می توان به وزن بسیار کم و طول بلند آن اشاره کرد؛ به دو صورت در بازار موجود هستند:

 1. تلسکوپی (پوله) دارای طول ۶ تا ۹ متر بوده و مناسب برای دریاچه ها و نهرهای عریض با جریان آرام می باشند.
 2. چند تکه فلوتینگ با طول ۳٫۰۰ تا ۴٫۲۰ جهت استفاده در رودخانه و … هستند.

چوب ماهیگیری ترولینگ

10 - چوب تخصصی کپور : طراحی این چوب صرفاً برای صید کپور می باشد؛ مقامت بسیار بالایی داشته و وزن پرتاب آن بین ۲۰ تا ۸۰ و در بعضی موارد تا ۱۰۰ گرم است. در بعضی مدل ها اکشن تا ۳ پوند هم دیده شده؛ چوب (RT 303 COLMIC) جزو این دسته است. می توان از این چوب بدون نگرانی جهت پرتاب موشک بویله و طعمه پاشی استفاده نمود. دسته آن معمولاً ABS (در بخش مشخصات یک چوب خوب توضیح داده شده) است که طراحی منحصر به فردی دارد. همچنین شامل حلقه های بزرگ تر با دهانه گشادتر (برای عبور آزاد نخ در پرتاب) می باشد.

چوب های ماهیگیری و تخصص آن ها

 • 10-30 گرم، چوب مناسب برای صید ماهی قزل آلا
 • 10-30 گرم، چوب مناسب برای لانسه کشی
 • 20-40 گرم، چوب مناسب برای صید مای سوف
 • 50-250 گرم، چوب مناسب برای ماهی کپور (اکشن نیمه سنگین)
 • 250-400 گرم، چوب مناسب برای گربه ماهی (اسبله)
 • 400-1000 گرم، چوب مناسب ترولینگ (دریا)

بهترین رنج اکشن برای صید ماهی کپور 100-150 گرم می باشد.

نکات مهم هنگام خرید چوب ماهیگیری

انتخاب نوع چوب

بدیهی ترین نکته در خصوص خرید چوب ماهیگیری توجه به نوع آن است که بایستی با توجه به نوع ماهی و همچنین اقلیم دریایی، دریاچه ای، رودخانه ای و … در این خصوص اقدام نمایید. البته توجه داشته باشید که در نظر گرفتن نوع آب (شور یا شیرین) زیستگاه ماهی مورد نظرتان نیز در این خصوص موثر است. با این حال ما تمام 10 نوع چوب ماهیگیری را برایتان در بخش قبلی شرح داده ایم.

وزن نخ

از نظر تئوری هر نخی با هر سایزی را می توان به چوب ماهیگیری متصل نمود؛ اما معمولاً هر چوب ماهیگیری برای یک بازه از سایز نخ ها ساخته شده است. وزن نخ مناسب روی بدنه چوب نوشته می شود.

وزن چوب ماهیگیری

چوب ها از نظر وزن به دسته های فوق سبک تا فوق سنگین تقسیم بندی می شوند. وزن یا قدرت چوب معمولاً نوع ماهیگیری، نوع و گونه ماهی و یا وزن ماهی (که قرار است صید شود) را نشان می دهد. چوب های ماهیگیری فوق سبک مناسب صید ماهی های کوچک، ماهی طعمه و یا صید ماهیانی که نیازمند عکس العمل خیلی سریع اند، می باشند. از چوب فوق سنگین نیز برای صید در عمق دریا، کنار ساحل و یا ماهی های سنگین استفاده می شود.

اکشن چوب ماهیگیری

هنگام گزینش یک چوب مناسب، شما باید بدانید که اکشن یک چوب ماهیگیری چیست؟ اکشن یک چوب به مقدار انعطاف آن گفته می شود و چگونگی و میزان خمش یک چوب زیر فشار را توصیف می کند. اکشن چوب تعیین می کند که چه مقدار کنترل بر روی ماهی خواهید داشت. هر چه اکشن تندتر باشد، شما می توانید نیروی بیشتری بر ماهی وارد کنید. عواملی مانند روش ماهیگیری، نوعی ماهی هدف و نقشه ای که به کار می گیرید، همگی در گزینش اکشن چوب موثر هستند.

اکشن چوب ماهیگیری

تصویر انواع مختلف اکشن چوب ماهیگیری

اکشن در دقت و بُرد پرتاب نیز موثر است. سه نوع اکشن اصلی وجود دارد:

 • اکشن تُند (Fast) : بخش عمده لوله این چوب ها سفت است و بیشتر خمش در قسمت نزدیک به نوک رخ می دهد. این چوب ها معمولا پرتاب های کوتاه تری می دهند.
 • اکشن متوسط (Medium/Moderate) : چوب تقریبا از میانه خم شده و دارای انعطاف در نوک تا کمر خود است.
 • اکشن کُند (Slow) : این چوب دارای بیشترین انعطاف است و تقریبا از نوک تا نزدیکی دسته خود خم می شود. این چوب ها معمولا پرتاب های بلندتری می دهند.

تعداد تکه های چوب ماهیگیری

بسیاری از ماهیگیران ترجیح می دهند از چوب ماهیگیری که از ابتدا تا انتها یک تکه است، استفاده کنند؛ دلیل این امر حس بهتر و طبیعی تری است که این چوب ها هنگام ماهیگیری به فرد می دهند. اما اینگونه چوب ها حمل و نقل بسیار دشواری دارند.

به همین دلیل تولید چوب های ماهیگیری یا به صورت چند تکه و یا به صورت تلسکوپی است. چوب های دو تکه محبوبیت بالاتری دارند. چوب های چند تکه معمولاً توپر بوده و به وسیله حلقه یا قلابی به داخل هم می روند. در مقابل چوب های تلکسوپی مانند تلسکوپ های کوچک به داخل جمع می شوند. از مزیت چوب های تلسکوپی حمل و نقل راحت آن هاست.

قیمت چوب ماهیگیری

قیمت چوب ماهیگیری با در نظر داشتن تمامی نکات فوق به انضمام نام برند و همچنین گارانتی که از آن پشتیبانی می کند، تعیین می شود. یادتان باشد ماهیگیری یک تفریح یا بهتر است بگوییم یک ورزش لذتبخش است که تنها زمانی می توانید در آن موفق شوید که چوب ماهیگیری مناسب سبک صیادی خود را انتخاب و در دست گرفته باشید.

لنسر ماهیگیری چیست؟

لنسر واژه ای است که اکثر ماهی گیران چوب های ماهی گیری خود را با این نام می نامند. در صورتی که در دنیای ماهیگیری هیچ ابزار و وسیله ای با نام لنسر وجود ندارد. لنسر واژه ای است که بصورت اشتباه در ماهیگیری ورود کرده است و واژهای درست برای اداوات ماهیگیری همان چوب ماهیگیری، چرخ ماهیگیری و یا چوب چرخ ماهیگیری می باشد.

قلاب ماهیگیری

عکس لنسر ماهیگیری

اما واژه لانسه در زبان فرانسوی به معنای شئ که حول یک محور در حال گردش است معنا دارد. لانسه ابزاری فلزی است که با گردش در حول یک محور موجب تحریک شدن ماهی های شده و در قسمت انتهای آن قلابی قرار دارد که با فرو رفتن در بدن ماهی و یا بلع آن توسط ماهی موجب گیر کردن ماهی در آن می شود. مخترع این وسیله شخصی فرانسوی بوده است و احتمالا این واژه و یا لنسر اینگونه وارد دنیای ماهیگیری شده باشد.

انتخاب بهترین چوب ماهیگیری

امروزه کمپانی های صاحب نامی در زمینه ساخت و تولید چوب های ماهیگیری فعال هستند که هر کدام محصولات با کیفیتی متناسب با نوع ماهیگیری ارائه می کنند اما برای انتخاب بهترین چوب ماهیگیری باید نکاتی را مد نظر قرار داد. برای انتخاب و خرید بهترین چوب ماهیگیری اول باید بدانید که قصد صید چه نوع ماهی و در چه محلی را دارید برای اینکه ماهیان در ابعاد و انواع مختلف، ذائقه غذایی متفاوتی دارند و همچنین در چه نوع آبی (شور- شیرین - دریاچه - رود) زیست می کنند. مقاومت واستحکام یک چوب یکی از نکاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد زیرا رابطه مستقیمی با مقدار خمیدگی و انعطاف پذیری چوب دارد. زیرا چوبی که از انعطاف بالایی برخوردار باشد مطمئنأ از استحکام قابل قبولی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که انعطاف پذیر بودن یک چوب ماهیگیری رابطه مستقیم با سنگینی ماهی و وزن ماهی که می خواهید صید کنید دارد. یکی دیگر از نکات مهم که در بهترین چوب های ماهیگیری با حساسیت خاصی رعایت می شود وزن آن چوب است. زیرا وزن چوب ماهیگیری بیانگر مقدار مقاومت آن خواهد بود. امروزه تقریبا چوب های ماهیگیری ساخته شده از کربن جای چوب های فایبرگلاس سنگین را گرفته اند، و توانسته اند تا حدی انتظارات ماهیگیران را برآورده سازند.

انتخاب چوب ماهیگیری خوب

مهمترین نکته ای که در ساخت بهترین چوب های ماهیگیری از طرف کمپانی های سازنده رعایت می شود نوع الیاف و نحوه بافت چوب است. معمولا چوب های ماهیگیری در دو نوع حلقه ای و ضربدری بافته می شوند که الیاف ضربدری بسیار محکم بوده و در برابر فشار از مقاومت بالاتری برخوردارند. شاید بتوان برندهای ABU GARCIA ، CORTLAND ، Daiwa ، GREYS ، تولیدکنندگان بهترین چوب های ماهیگیری دانست.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک چوب ماهیگیری کدام است؟
از بهترین و محبوب ترین برندهای تولید کننده چوب ماهیگیری می توان به برندهای مستر پلاس، اسکار، آلبااستار، شیمانو، دایوا، ارما و جمینی اشاره کرد.
قیمت چوب ماهیگیری چند است؟
قیمت انواع چوب ماهیگیری معمولا از 300 هزار تومان تا 8 میلیون تومان می باشد اما در برخی موارد تا 23 میلیون تومان هم می رسد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، اکشن چوب، جنس، طول دسته و چوب و تعداد تکه های چوب بستگی دارد.
آیا چوب ماهیگیری از چوب ساخته می شود؟
در گذشته ماهیگیران و صیادان محلی برای گذران زندگی خود، از چوب خیزران برای ساخت دستی چوب ماهیگیری استفاده می کردند. اما امروزه از فایبرگلاس و سایر متریال سنتز شده نظیر کربن و ... بهره گرفته می شود. اما کلمه چوب همچنان بر روی آن مانده است.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/08
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
چوب ماهیگیری جیای جینگ پین مدل Bugatti-RT 5.4 به همراه طعمه ماهیگیری
چوب ماهیگیری جیای جینگ پین مدل Bugatti-RT 5.4 به همراه طعمه ماهیگیری
چوب ماهیگیری فایرفاکس مدل Advanced Rod 4.5 به همراه طعمه ماهیگیری
چوب ماهیگیری فایرفاکس مدل Advanced Rod 4.5 به همراه طعمه ماهیگیری
چوب ماهیگیری شیمانو جنس کربن ۹۸ درصد
چوب ماهیگیری شیمانو جنس کربن ۹۸ درصد
چوب ماهیگیری اسکار کربنی 360 سانتی متری هفت تکه
چوب ماهیگیری اسکار کربنی 360 سانتی متری هفت تکه
چوب ماهیگیری رمیکسون مدل هوی دیوتی جنس درصد کربن زیاد
چوب ماهیگیری رمیکسون مدل هوی دیوتی جنس درصد کربن زیاد
چوب ماهیگیری کودوس مدل کربومکس با اکشن 100 الی 200
چوب ماهیگیری کودوس مدل کربومکس با اکشن 100 الی 200
چوب ماهیگیری اچ جی هشت تکه جنس کربن به همراه طعمه ماهیگیری
چوب ماهیگیری اچ جی هشت تکه جنس کربن به همراه طعمه ماهیگیری
چوب ماهیگیری یانگ سونگ مدل Beach 5.30 به همراه پک طعمه هونگ ژیانگ
چوب ماهیگیری یانگ سونگ مدل Beach 5.30 به همراه پک طعمه هونگ ژیانگ
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر رصا
11:18 - 1402/01/10
خوب بود متشکرم
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد