چمدان مسافرتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ مهمترین نکات خرید چمدان

اگر قصد سفر و گردشگری دارید لازم است یک چمدان یا یک ساک استاندارد تهیه نمایید. این انتخاب بسیار حائز اهمیت است. زیرا این چمدان قرار است در طول سفر شما را یاری نماید و چه بهتر که بتواند آسایش و راحتی شما را در طول سفر با خود به همراه داشته باشد تا شما بتوانید تمام وسایل مورد نیاز خود را درون آن جا بدهید و از کیفیت خوب آن بهره ببرید.

هنگامی که مشغول برنامه ریزی برای سفر بعدی تان هستید، به راحتی می توانید جزئیات کوچک را نادیده بگیرید، مواردی مثل اینکه از چه نوع چمدانی می خواهم استفاده کنم؟ آیا به یک چمدان بزرگ نیاز دارم یا یک کیف دستی برایم کافی ست؟ یا به هر دو نیاز دارم؟ خرید خوب به این معنی است که چمدانی خواهید داشت که همراه همیشگی سفرهایتان خواهد بود. در این راهنمای خرید چمدان به سؤالات شما درباره مشخصات یک چمدان خوب پاسخ خواهیم داد.

چمدان مسافرتی

چمدان چیست؟

چمدان یا جامه دان وسیله ای است که رخت و لباس و سایر وسایل ضروری در آن قرار می گیرد. از این وسیله هم برای جا به جایی وسایل استفاده می شود و هم برای قرار دادن وسایل در آن. حتما هنگام خرید چمدان به سراغ چمدان های محکم و بادوام بروید تا به وسایل شخصی شما آسیبی نرسد. برخی از چمدان ها برای ایمنی بیشتر مجهز به قفل هستند. معمولا جنس چمدان ها از الیاف مصنوعی، پلاستیک، پارچه های مقاوم و… است که شما می توانید بسته به سلیقه خود هر کدام را که می خواهید خریداری کنید.

انواع مدلهای چمدان

چمدان ها ازلحاظ شکل ظاهری و کاربرد در مدل های گوناگون تولید می شوند، اگر هنوز برای فهمیدن تفاوت مدل چمدان ها در تلاش هستید، نگران نباشید در ادامه به انواع مدل چمدان ها اشاره کرده ایم.

چمدان کری آن (carry on) چیست؟

کری آن نوعی چمدان کوچک است که می توانید با خودتان به داخل کابین هواپیما ببرید و در باکس بالای سر یا زیر صندلی جا دهید. البته، کری آن به همان اندازه برای سفرهای جاده ای و سفر با قطار کاربرد دارد. زیرا در محفظه بالای سر کوپه قطار و صندوق عقب ماشین نیز به راحتی جا می شود.

چمدان کری آن

کریان های با بدنه سخت بادوام ترند، اما اگر عادت به بردن وسایل زیاد یا خرید سوغاتی دارید، مدل های نرم بدنه با جیب های خارجی آزادی بیشتری در حد گلوله برف به شما می دهند.

دافل چیست؟

دافل بگ، کیف های استوانه ای با بدنه نرم هستند که معمولاً از جنس های بسیار بادوام مانند چرم و یا نایلون بالیستیک ساخته می شوند. نوع ساده آن دارای بند شانه ای بلند و یک دسته است و به عنوان ساک مسافرتی و حتی ساک ورزشی کاربرد دارد. از دافل های مجهز به چرخ و دسته تلسکوپی به عنوان چمدان می توان استفاده نمود.

چمدان دافل

مزیت اصلی دافل ها نسبت به گزینه های دیگر طراحی ساده، حمل و استفاده آسان آن ها است و به طورکلی فضای بزرگی برای قرار دادن لوازم شخصی، کفش و چند دست لباس دارند.

چمدان خلبانی چیست؟

چمدان خلبانی درواقع نوعی کیف بیزینسی است که توسط خلبانان وی مهمانداران پرواز استفاده می شود. به همین جهت با این نام بر سر زبان ها افتاده است. این کیف ها معمولاً در مدل های دوچرخ تولید می شوند و حمل ساده ای نیز دارد. می توان لوازمی مانند: مدارک، لوازم بهداشتی، لپ تاپ و دو دست لباس که در سفرهای کاری ۱ تا ۲ روزه موردنیاز است را قرارداد.

چمدان خلبانی

چمدان هوشمند چیست؟

چمدان ها هم روزبه روز هوشمندتر می شوند. چمدان هوشمند می تواند وزن دقیق خود را نشان دهد، هرلحظه شمارا از موقعیتشان مطلع کند و تشخیص دهد چه کسی مجاز به کنترل آن است. همچنین انرژی کافی برای شارژ چندین باره دستگاه های دیجیتالی تان را فراهم می کنند.

چمدان هوشمند

با این مدل چمدان ها دیگر لازم نیست در فرودگاه یا هر پایانه دیگری به دنبال نزدیک ترین ایستگاه شارژ بگردید و یا بابت گم شدن چمدانتان که به قسمت بار تحویل داده اید نگران باشید.

چمدان بچه گانه چیست؟

چمدان هایی که به طور ویژه برای کودکان طراحی می شوند، ابعادشان به گونه است که کنترل، حمل و بلند کردن آنها برای کودکان آسان باشد و همچنین بتوانید با خودتان به داخل کابین هواپیما ببرید. با تهیه چمدان کودک می توانید اسباب بازی و لوازمی که فرزندتان مدام سراغ شان میروند را برای جلوگیری از بهم ریختگی و چروک شدن البسه سایر افراد خانواده جدا کنید.

چمدان بچه کانه و کودکانه

انواع چمدان از نظر جنس بدنه

  • چمدان برزنتی: معمولی ترین نوع چمدان است، معمولا وزن زیادی ندارند، اگر می خواهید به مناطق شمالی کشور سفر کنید این مدل را نخرید چون، هنگام خیس شدن، بوی بدی می دهد .
  • چمدان تیتانیوم - پلاستیک: جنس این چمدان، بادوام است. اگر می خواهید با توجه به هزینه تان، چمدان مناسب و باکیفیتی را خریداری کنید، پیشنهاد ما به شما خرید این نوع چمدان می باشد. عمر طولانی این نوع چمدان، باعث برتری آن نسبت به سایر چمدان ها شده است. تنها ایرادی که این نوع چمدان ها دارند این است که نسبت به خط و خش حساس اند.
  • چمدان چرمی: این چمدان ها یکی از همراهان قدیمی مسافران است. اگر به استایل سفر خود اهمیت می دهید، این چمدان ها بسیار زیبا و شکیل خواهند بود. تنها ایرادی که دارند، گران بودن آنها و سنگین بودنشان است.
  • سامسونت سفری: این نوع از چمدان ها برای مسافرت های کوتاه مدت و یک نفره مناسب است. خیلی از افراد برای سفرهای خود از این مدل استفاده می کنند.

مشخصات یک چمدان خوب چیست؟

چمدان دلخواه و مناسب شما یا خانواده تان با دیگری متفاوت است و رابطه مستقیم با نوع سفری که می روید دارد. طرح و رنگ های بی شماری برای انتخاب وجود دارند، اما هوشمندانه است قبل از ولخرجی کردن این عوامل را هنگام انتخاب چمدان در نظر بگیرید:

دوام

برای داشتن یک چمدان باکیفیت لزوماً نیازی نیست چندین میلیون تومان هزینه کنید. اما بااین حال، داشتن چمدان باکیفیت بالا یک ضرورت است. زمانی که در ترمینال باعجله در حال دویدن باشید و ناگهان دسته چمدانتان بشکند، از خرید یک چمدان “نسبتاً خوب” پشیمان خواهید شد. بنابراین انتخاب جنس بدنه باکیفیت عامل مهمی است زیرا در صورت نگهداری مناسب حتی گاهی بیشتر از ده سال عمر مفید خواهند داشت.

ابعاد چمدان

در انتخاب چمدان، اندازه یک عامل مهم است؛ چمدان نباید آن قدر بزرگ و سنگین باشد که نتوانید آن را بلند کنید. هیچ کس چنین چیزی را دوست ندارد. در ادامه این راهنمای خرید چمدان چند دستورالعمل کلی برای در نظر گرفتن آورده ایم.

  • ابعاد چمدان را متناسب با جثه و میزان وزنی که می توانید تحمل کنید انتخاب نمایید. زیرا ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که هیچ کس در اطرافتان نباشد تا به شما در بلند کردن و حمل آن کمک کند.
  • حتماً میزان ابعاد استاندارد چمدان مسافرتی در شرکت هواپیمایی که از آن بلیت تهیه کرده اید را چک کنید. زیرا شرکت های هواپیمایی مختلف محدودیت های اندازه و وزن متفاوتی دارند، بنابراین حواستان به این فاکتور باشد تا گرفتار پرداخت هزینه اضافه بار نشوید.
  • به عنوان یک قاعده کلی، توصیه می کنیم که چمدان داخل کابین با ابعاد کم تر از ۱۱۵ سانتی متر و چمدان داخل بار با ابعاد کم تر از ۱۵۸ سانتی متر را انتخاب کنید که ابعاد قابل قبول در اکثر شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی است.

وزن

چمدان های باکیفیت بسیار سبک هستند و بلند کردنشان باعث زحمتتان نمی شود. بنابراین خوب است سراغ اجناس سبک بروید. کارشناسان توصیه می کنند که وزن چمدان های بدون چرخ بین ۹۰۰ گرم تا ۱.۸ کیلوگرم و وزن چمدان های چرخ دار بیش از ۳.۵ کیلوگرم نباشد. برای سفرهای هوایی، بیشتر وزنی که با خود می کشید باید وزن وسایلتان باشد نه چمدان.

جنس بدنه چمدان

راهنمای خرید چمدان می گوید در حالت کلی چمدان ها ازلحاظ جنس به دو نوع تقسیم می شوند، چمدان هارد یا سافت که می توانید بر اساس نیاز و سلیقه تان سراغ یکی از این دو بروید.

جنس بدنه چمدان مسافرتی خوب

نوع اول چمدان های هارد هستند که بدنه آن ها بادوام، مستحکم و به طرز شگفت انگیزی سبک هستند و در مقایسه با چمدان های نرم انعطاف پذیری کمتری دارند مانند چمدان مسافرتی پلی کربنات. این چمدان ها که عموماً از مواد پلیمری مانند: پلی پروپیلن، ABS، پلی کربنات و یا آلومینیوم ساخته می شوند. همچنین از لوازم درون خود بهتر محافظت می کنند و معمولاً محفظه های خارجی و فضای اضافی کمتری دارند.

نوع دوم چمدان های سافت هستند که به دلیل بدنه نرمی که دارند بسته بندی لوازم در آن ها راحت تر است و همچنین راحت تر در فضاهای تنگ جا می شوند. رویه این چمدان ها عمدتاً از پارچه های الیاف پلی استر، نایلون و یا ترکیبی از هر دو ساخته می شوند.

مقاوم در برابر آب

هیچ چمدانی کاملاً ضد آب نیست و حتی چمدان های سخت بدنه هم کاملاً در برابر نفوذ آب مقاوم نیستند. توصیه می کنیم هنگام انتخاب چمدان دقت کنید که جنس رویه از مواد مقاوم در برابر نفوذ آب ساخته شده باشد تا اگر در حین سفر باران ببارد وسایلتان خیس نشوند. همچنین استفاده از کاور برزنتی چمدان را به شدت توصیه می کنیم. زیرا علاوه برافزایش عمر چمدان، اگر کارگران باربری آن ها را بر روی سطوح کثیف، مرطوب و یا چسبناک قرار دهند چمدانتان تمیز بماند.

چرخ

از دیگر مشخصات یک چمدان خوب چرخ های باکیفیت است. شما در مورد چرخ ها دو انتخاب دارید: چمدان دو چرخ یا چهار چرخ، مدل های دوچرخ (roller) معمولاً سبک تر هستند اما در صورت عدم تعادل ممکن است از جلو واژگون شوند. اگر در مسیر نیاز به باشد، تند حرکت کردن با این مدل چمدان ها آسان تر خواهد بود و همچنین در خیابان های ناهموار راحت تر عملکرد بهتری در مقایسه با مدل های چهارچرخ دارند.

چرخ چمدان ها

از طرف دیگر، مدل های چهارچرخ (spinner) به صورت ایستاده قرار می گیرند، این چمدان ها چون در همه جهات حرکت می کنند هنگام پیدا کردن صندلی تان در هواپیما، می توانید بدون این که به سایر مسافران برخورد کند کنار خودتان بکشید، یا به جلو هُل دهید.

دسته تلسکوپی

دسته چمدان علاوه بر خوش دست بودن، باید دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشد و هنگام نیاز به آسانی کشیده یا جمع شود. همچنین هنگام کشیدن باید محکم در جای خود قرار گیرد و به اصطلاح لق نزند. قبل از خرید چمدان، با آن راه بروید تا مطمئن شوید که هنگام راه رفتن به پاشنه پایتان گیر نمی کند و خیلی عقب تر از شما نباشد تا مسافران دیگر را آزار بدهد.

دسته تلسکوپی در چمدان ها

قفل های امنیتی

هرگز چمدانی که نمی توانید قفل اش کنید نخرید. چمدان ها چه دارای زیپ هایی با فضای خالی برای قفل کردن باشند و چه قفل TSA توکار داشته باشند نسبت به آزمایش کردن قفل اقدام کنید تا چمدان معیوب خریداری نکنید.

قفل های tsa جمدان

زیپ چمدان

زیپ از مهم ترین قطعات و نقطه ضعف ثابت تمام چمدان ها هستند که اگر دارای اتصالات محکم و جنس باکیفیت نباشند ممکن است دردسرساز شوند. جنس و درز دوخت زیپ ها را چک کنید، آنها باید به راحتی باز و بسته شوند و از نوع سوراخ دار و قفل خور باشند.

قابلیت افزایش حجم

برخی از چمدان ها دارای زیپ افزایش حجم هستند که حداقل ۱۰ درصد ظرفیت چمدان شمارا بزرگ تر می کند. اغلب چمدان های سافت و چمدان های جنس پلی پروپیلن موجود در بازار از قابلیت افزایش ظرفیت چمدان برخوردار هستند. اگر فکر می کنید که از این قسمت استفاده خواهید کرد می توانید آن را به معیارهای خریدتان اضافه کنید.

تسمه های داخلی

به کیفیت بندهای داخلی چمدان توجه کنید. بندها بهتر است نرم و قابل تنظیم باشد. این تسمه ها وسایل درون چمدان را فشرده کرده و آن ها را در جای خود ثابت نگه می دارند. همچنین می توانید برای این منظور از کیف نظم دهنده چمدان استفاده کنید تا علاوه بر ثابت نگه داشتن البسه حجم شان را هم کاهش دهید.

تسمه های چمدان

انتخاب چمدان بر اساس قیمت

ممکن است قیمت یک چمدان خوب بالا باشد اما بهتر است با این دید به قضیه نگاه کنید که این فقط یک چمدان نیست بلکه قرار است در طول سفر شما حکم کمد لباس تان را داشته باشد. قیمت به طور کلی نشان دهنده کیفیت است. با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید . بسیاری اوقات چمدان های گران قیمت، داری نوعی ضمانت اند.

نتیجه

برای خرید چمدان عجله نکنید، چرا که فقط ظاهر چمدان مهم نیست بلکه باید چمدانی که می خواهید انتخاب کنید به لحاظ، تناسب با نیاز شما، وزن آن، استحکام، جنس و مدل آن بررسی شود و متناسب با هدف و نیازی که شما را به خرید چمدان مایل کرده است، بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

1400/01/14
ارسال دیدگاه
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است