منو

راهنمای خرید پنکه سقفی و معرفی انواع مختلف آن

با فرا رسیدن فصل تابستان همه افراد در تکاپو هستند تا وسایل سرمایشی خود اعم از کولر ها و پنکه ها را به کار بیاندازند، پنکه ها در مدل های مختلف پنکه رومیزی، ایستاده، پنکه دیواری و پنکه سقفی تولید می شوند.

اما روزهای اوج بار تابستانی خیلی از مواقع اجازه روشن کردن کولرهای پرمصرف گازی و آبی را به ما مصرف کنندگان خانگی یا کسب و کارها نمی دهد؛ بنابراین خانه ها و ادارات می توانند از ظرفیت پنکه های سقفی نهایت استفاده را ببرند.

پنکه های سقفی نسبت به سایر انواع پنکه ها از ویژگی های خاصی برخوردار هستند که در این مقاله از طوطی کالا میخواهیم آنها را بررسی کنیم و نکات مهم هنگام انتخاب و خرید بهترین مدل های پنکه سقفی را خدمتان ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

راهنمای خرید پنکه سقفی

راهنمای خرید پنکه سقفی

پنکه سقفی چیست؟

پنکه سقفی (ceiling fan) نوعی فن مکانیکی است که معمولا با برق کار می کند و به صورت نصب شده در سقف اتاق ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد. حرکت پنکه سقفی به صورت دورانی است. از پنکه های سقفی در مناطقی که امکان استفاده از کولر آبی کم است، استفاده بیشتری می شود.

ساختار پنکه سقفی به چه صورت است؟

پنکه سقفی دارای چند پره و یک موتور تک فاز خازن دار است. موتور پنکه از یک سیم پیچ یا آرمیچر درست شده است که در بین قطبهای یک آهنربا قرار دارد. جریان برق از این سیم پیچ عبور میکند. زمانی که پنکه سقفی را روشن میکنید، جریان برق از آرمیچر عبور میکند و آن را به چرخش در میآورد.

در دو سر آرمیچر دو حلقه فلز و روی هر یک از آنها، یک تیغه کربن تعبیه میشود. از طرق این تیغههای کربن، جریان الکتریسته به سیم پیچ وارد میشود. یک محور فلزی به سیم پیچ متصل است و سر دیگر محور به چهار پره پنکه سقفی متصل میشود. زمانی که پنکه را روشن میکنید، موتور میچرخد. همزمان این پرهها هم با آن میچرخند.

عملکرد پنکه سقفی

عملکرد پنکه سقفی در حالت گرمایش و سرمایش

انواع پنکه سقفی

پنکه های سقفی بر اساس شکل ظاهری و نحوه کارکردی که دارند، به سه نوع مختلف تقسیم می شوند. هر سi این مدل ها، کارایی و عملکردی مشابه هم دارند. تنها تفاوت این پنکه ها شکل ظاهری و تکنولوژی به کار رفته در آن هاست. در زیر ما مدل های مختلف پنکه سقفی را معرفی خواهیم کرد.

1 - پنکه سقفی ساده

پنکه های سقفی معمولی که از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار می گیرند، با داشتن چند پره و یک موتور تک فاز خازن دار، روی سقف نصب می شود. تنظیم سرعت و جهت چرخش این مدل از پنکه ها به کمک یک پیچ گردان که روی دیوار نصب می شود، امکان پذیر است.

عکس پنکه سقفی ساده

عکس پنکه سقفی ساده

از طریق این پیچ می توانید جهت چرخش این مدل از پنکه سقفی را به صورت ساعت گرد و پاد ساعت گرد تنظیم کنید. همچنین می توان سرعت چرخش پره ها را از کندترین حالت تا سریع ترین سرعت ممکن تنظیم کرد.

2 - پنکه سقفی لوستری

این روز ها مدل پنکه های سقفی لوستری بسیار محبوب شده اند و استفاده از آن ها باعث می شود تا با یک تیر دو نشان بزنیم و هم لوستر بخریم و هم از پنکه خود نیز استفاده کنیم. طراحی پنکه سقفی لوستری به گونه ای است که با چراغ هایی لوستری بسیار زیبا که در قسمت پایین پنکه نصب شده است نور کافی را برای محیط ایجاد کنید.

پنکه سقفی لوستر دار

عکس پنکه سقفی لوستری

3 - پنکه سقفی ریموت دار

از دیگر انواع پنکه سقفی می توان به پنکه سقفی ریموت دار اشاره کرد، این نوع پنکه سقفی ها درای یکی کنترل مخصوص هستنند که به راحتی می توانی با آن باد پنکه را تنظیم کرد که این امر توانسته به یک ویژگی منحصر به فرد این محصول تبدیل شود.

خرید پنکه سقفی ریموت دار گزینه مناسبتری است چون تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به مدل های قبلی دارد. گرچه شکل ظاهری و اجزای تشکیل دهنده آن مشابه پنکه سقفی معمولی است؛ اما مجهز به ریموت کنترل است. با استفاده از این کنترل، می توانید از راه دور، سرعت و جهش چرخش پره ها را تنظیم کنید.

پنکه سقفی ریموت دار

عکس پنکه سقفی ریموت دار

پنکه سقفی چه مارکی خوبه؟

تولید کنندگان پنکه سقفی را در برندهایی نظیر سان استار، سیماران، لونا ، ارشیا، البرز، پاناسونیگ، جیپاس … تولید و به بازار عرضه کرده اند.

راهنمای خرید پنکه سقفی خوب

به هنگام خرید پنکه سقفی تنهای شناخت بهترین مارک های پنکه سقفی کافی نیست بلکه لازمه در کنار آن نکات مهمی خرید پنکه سقف را بررسی کنید که در ادامه ما ان ها را برای شما بازگو کرده ایم .

قابلیت تولید باد گرم و باد سرد در پنکه سقفی

امروزه نمونه هایی از پنکه سقفی ها روانه بازار شده اند که از آن ها هم در فصل های سرد و هم در فصول گرم استفاده می شود، در زمان خرید بهترین پنکه سقفی این نکته را مد نظر داشته باشید و ابتدا نوع مصرف خود را مشخص کنید، اگر در روز های سرد هم می خواهید از این پنکه ها استفاده کنید بهتر است تا به سراغ مدل هایی بروید که قابلیت تولید باد سرد و گرم را دارا باشد.

بررسی طراحی پنکه سقفی

برخی از پنکه سقفی ها به گونه ای طراحی شده اند که متناسب برای استفاده در فضاهای باز هستند و برخی هم مناسب برای فضای ها یکبسته کوچک تر و بزرگ تر هستند، بنابراین قبل از خرید به این نکته را توجه داشته باشید چرا که این مدل پنکه ها متفاوت هستند.

خرید زیباترین مدلهای پتکه سقفی

عکس پنکه سقفی سه پره با طرح چوب

گارانتی و ضمانت پنکه سقفی

بهتر است به سراغ پنکه سقفی بروید که دارای گارانتی و ضمانت باشد و همچنین خدمات پس از فروش خوبی را ارائه دهد، چرا که پنکه های با کیفیت قطعا دارای ضمانت و گارانتی معتبر هستند. قطعا بهترین مارک پنکه سقفی دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است.

اندازه پنکه سقفی

انتخاب اندازه هم خیلی مهم است باید به دو قطعه توجه داشته باشید، قطعات اتصال و تیغه های فن، پنکه های سقفی معمولا 3 یا 5 یا 4 تیغه دارند. از آنجا که هدف اصلی پنکه سقفی گردش هوا و تنظیم دما در یک اتاق است، مهم است که اندازه فن شما با اندازه اتاق شما مطابقت داشته باشد.

قابلیت شست و شوی پنکه سقفی

به دلیل وجود پره های پنکه سقفی ها، شست وشوی این مدل پنکه ها کمی متفاوت است و ممکن است مشکل ساز باشد، به عنوان مثال اگر پنکه سقفی به حالت مشبک باشد بهتر است شبکه های آن قابل جدا شدن باشند تا راحت تر بتوان آن را تمیز کرد.

قیمت پنکه سقفی ها

پنکه سقفی ها با توجه به قابلیت ها و ویژگی هایی که دارند از قیمت متنوعی برخوردار هستند و نمیتوان به صورت دقیق قیمت هر کدام را بیان کرد اما به صور کلی بودجه چندان بالایی برای خرید ان ها نیاز نیست.

کیفیت و مقاومت پنکه سقفی

بهتر است به سراغ بهترین پنکه سقفی بروید که ساختار و مواد ساختاری آن از کیفیت بالایی برخوردار باشند و همچنین مقاومت بالایی نیز از خود نشان دهند.

محل نصب پنکه سقفی

خیلی مهم است پنکه را کجا نصب می کنید. اگر داخل اتاق است، زیبایی، سبک، نوع تیغه و ظاهر را در نظر بگیرید. در محیط های باز، آنچه مهم است دوام و مقاومت تیغه های پنکه سقفی است. در فضای بیرونی تیغه ها باید در مقابل هوای خشک یا بارانی مقاومت داشته باشد. شما باید پنکه ای را انتخاب کنید که بتواند همه این ها را تحمل کند.

نصب پنکه سقفی

عکس نصب پنکه سقفی در حال و پذیرایی خانه

بررسی ایمنی پنکه سقفی ها

بهتر است به هنگام خرید پنکه سقفی ها حتما ایمنی آن ها را در نظر داشته باشید، پنکه سقفی که از مارک های نا معتبر خریداری شود و از ایمنی خوبی برخوردار نباشد ممکن است در حین مصرف مشکل زا باشد.

پنکه سقفی ریموت دار یا بدون ریموت

برخی از مدل پنکه سقفی ها دارای ریموت کنترل هستند که به راحتی می توان به کمک ریموت مخصوص که شبیه به کنترل است میزان باد و یا روشن و خاموشی پنکه را تنظیم کرد.

سر و صدای موتور یا پره های پنکه سقفی

نکته بعدی که بسیار حائز اهمیت است صدای موتور و پره های این پنکه ها می باشد. خصوصا موقع شب به هنگام خوابیدن در فضایی که پنکه سقفی فاصله چندانی با شما ندارد.

امروزه موتور های این پنکه ها را بسیار بروز و بدون سر و صدا و کم مصرف طراحی و تولید می کنند که سر و صدای آن باعث این مورد نشود که مصرف کننده در ازای خنک شدن هوا می بایست آرامش و سکوت خود را نیز از دست بدهد. بلکه در کنار هوای مطبوعی که این پنکه ها به گردش در می آورند می بایست سکوت حاکم نیز برقرار باشد.

پنکه سقفی لوستر دار یا بدون لوستر؟

برخی از خانه ها چون لوستر دارند نمی توانند از پنکه سقفی ها استفاده کنند اما این مشکل با وجود بهترین پنکه سقفی ها لوستر دار برطرف شده است، مدل های بسیار متنوعی از پنکه های سقفی لوستر دار وجود دارند.

زاهنمای خرید پنکه سقفی

عکس پنکه سقفی پنج پره لوستر دار

چطور از پنکه سقفی نگهداری کنیم؟

تعمیر و نگهداری برای بهره گیری حداکثری از پنکه سقفی، بسیار مهم است. با رعایت نکات زیر می توانید بهترین پنکه سقفی را داشته باشید بدون نگرانی از خرابی آن.

  • موتورهای پنکه سقفی باید به طور منظم روغن کاری بشود تا به خوبی کار کند. اگر موتور قوی داشته باشد، دیگر نیاز به تعمیر و نگهداری خیلی کمی خواهد داشت یا حتی روغن کاری نمی خواهد.
  • اگر پنکه سقفی در حال لرزش است، پس کارایی خوبی ندارد. با تعویض بلبرینگ های داخل فن می توان کارایی را بهبود بخشید.
  • پس از اینکه ارتعاش آن درست شد، دیگر تیغه ها را عوض نکنید. این کار ممکن است روی کارایی آن اثر بگذارد.
  • استفاده از سوئیچ تنظیم کننده فن الکترونیکی می تواند 30 درصد در انرژی صرفه جویی کند.

بهترین مدل های پنکه سقفی

سخن آخر

به عقیده بسیاری از کارشناسان خرید پنکه سقفی جایگزین خوبی برای تمام فصول سال و دستگاه های پرمصرف سرمایشی است. به ویژه که امروزه با تنوع موجود در طراحی پنکه ها، از این تهویه های کاربردی می توانید علاوه بر فضای بسته در محیط باز نیز استفاده کنید.

اگر قصد خرید انواع دیگری از پنکه های ایستاده، رومیزی، دیواری و یا سایر انواع مختلف پنکه را دارید، مطالعه مقاله "راهنمای خرید انواع پنکه" را برای شما عزیزان پیشنهاد میکنیم.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک پنکه سقفی کدام است؟
تولید کنندگان پنکه سقفی را در برندهایی نظیر ناسیونال، پارس خزر، سان استار، سیماران، لونا، ارشیا، البرز، پاناسونیک، جیپاس، سپر و ... تولید و به بازار عرضه کرده اند.
آیا احتمال سقوط پنکه سقفی وجود دارد؟
سقوط پنکه سقفی بسیار به ندرت اتفاق می افتد، اما در صورتی که پنکه سقفی شما از تعادل خارج شود، ممکن است پره های آن در حین چرخش شروع به لرزیدن کنند. در نهایت، یک پنکه سقفی متحرک و لرزان ممکن است در معرض خطر افتادن از سقف باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/23
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد