منو

راهنمای خرید پمپ آب خانگی و معرفی انواع مختلف پمپ آب

در چند سال اخیر به دلیل افت فشار آب شرب، تقریبا همه ساختمان ها از مخزن آب استفاده می کنند. در مواردی که امکان نصب مخزن آب در ارتفاع وجود نداشته باشد، استفاده از پمپ آب خانگی یا به اصطلاح مینی پمپ (پمپ آب خانگی کوچک)، برای افزایش فشار آب ساختمان در همه طبقات ضروری است.

پمپ آب چیست؟

پمپ آب، جریان الکتریکی را به جریان مکانیکی تبدیل کرده و باعث می شود آب ذخیره شده داخل مخزن، با فشار کافی درون لوله های ساختمان جریان پیدا کند.

پمپ آب چیست

عکس پمپ آب خانگی کوچک

نحوه عملکرد پمپ آب

در این دسته از تجهیزات صنعتی، الکتروموتور وظیفه دارد، با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی، توان لازم را برای افزایش فشار آب ایجاد نماید. با گردش شفت، پره های متصل به آن شروع به حرکت کرده و با گردش آن ها آب به درون پمپ مکیده می شود.

بر حسب نوع عملکرد پمپ، آب به سمت انتهای پره ها حرکت کرده و در اثر هندسه و سرعت دورانی شفت، فشرده می شود. آب فشرده شده از طریق خروجی های تعبیه در پمپ، خارج شده و وارد لوله کشی ساختمان ها می شود.

توان پمپ آب خانگی

پمپ خانگی در توان های مختلفی (نیم اسب، یک اسب و ...) و برندهای متنوعی اعم از پمپ خانگی پنتاکس، داب، ابارا و لوارا و ... در بازار وجود دارد. در نظر داشته باشید که حتما پمپی با توان متناسب با نیازتان بخرید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.

قبل از معرفی انواع پمپ، توضیح مختصری در مورد دبی آب و هد پمپ می دهیم تا در خواندن ادامه مقاله سردرگم نشوید.

دبی آب چیست؟

آبدهی، بِدِه یا دِبی آب اصطلاحی در صنعت آب است. که به مقدار آبی که در یک زمان مشخص از یک نقطه مشخص از لوله و دیگر اتصالات مخزن آب در واحد زمان عبور می کند، گفته می شود. واحد دبی m3/s (متر مکعب بر ثانیه) است.

تعداد شیرهای آب ساختمان، دبی پمپ را مشخص می کند. اگر به ازای هر واحد، یک شیر باز در واحد زمان در نظر بگیریم، و دبی هر شیر آب را ۱۰ لیتر در دقیقه در نظر بگیریم، برای یک مجتمع ۴ واحدی، کمترین میزان دبی 50 لیتر در دقیقه است.

راهنمای خرید پمپ آب

ارتفاع ساختمان و هد پمپ

هد آب یا ارتفاع آب یا فشار پمپ، به این معناست که یک پمپ تا چه ارتفاعی می تواند آب پرفشار را بالا ببرد. که این مورد در انتخاب نوع پمپ مورد نیاز برای هر ساختمان بسیار مهم است. برای جریان یافتن آب در لوله کشی ساختمان، به ازای هر 10 متر ارتفاع، آب باید 1 بار یا 14.5 psi فشار داشته باشد. با این حساب، برای هر طبقه ساختمان، بین 15 تا 50 متر هد لازم است.

فشار پمپ و هد پمپ دو تعریف مجزا دارند. اما در واقع، این دو واحد، یکسان بوده و تنها یک مفهوم را از دو نقطه نظر مختلف بیان می کنند. همچنین توجه داشته باشید که میزان دبی و هد پمپ آب خانگی نقش بسیار مهمی در راندمان، افزایش طول عمر پمپ و کاهش میزان هدر رفت آب دارد.

انواع پمپ آب خانگی

از میان انواع پمپ آب برای ساختمان، باید گزینه مناسب خود را انتخاب کنید. اینکه چه نوع پمپی مناسب ساختمان شماست، بستگی به هد پمپ (حداکثر ارتفاع آبرسانی) و دبی آب (حجم آب در واحد زمان) دارد. برای ساختمان های مسکونی، بیشتر پمپ جتی یا بشقابی استفاده می شود. در زیر انواع پمپ آب خانگی را توضیح خواهیم داد.

پمپ آب بشقابی

این نوع پمپ ها از نوع پمپ های سانتریفیوژی هستند. بیشینه ارتفاع آبرسانی (هد) کمی دارند. اما در عوض مقدار آبدهی (دبی) بیشتری نسبت به پمپ جتی دارد. پمپ های بشقابی به دلیل اینکه خودمکش نیستند، باید در ارتفاع برابر یا بیشتری نسبت به مخزن آب نصب شوند.

پمپ آب بشقابی

عکس پمپ آب بشقابی

پمپ آب بشقابی به دلیل طراحی ساده بسیار در دسترس و ارزان است. و نصب و نگهداری راحتی هم دارد. پمپ خانگی یک اسب بشقابی، برای ساختمان های حداکثر 3 واحد مناسب است.

پمپ آب شناور

این نوع پمپ ها، منبع تحت فشار ندارند. و معمولا برای انتقال آب از چاه ها و استخر های عمیق استفاده می شوند. به همین دلیل به آن ها پمپ چاه عمیق یا پمپ آبیاری نیز می گویند.

پمپ آب جتی

این نوع پمپ ها خودمکش هستند (از مکانیزم خلا برای مکش آب استفاده می شود). و به همین دلیل به آن ها پمپ خودمکش نیز می گویند. این پمپ را می توان کمی بالاتر از مخزن نیز نصب کرد. اما توجه داشته باشید که هر چه ارتفاع خروجی آب پمپ (هد پمپ) بیشتر شود، دبی یا میزان آبدهی کمتر می شود. با اینکه عملا پمپ بی صدا نداریم. و همه انواع پمپ آب خانگی سرو صدا دارند، اما پمپ جتی نسبت به دیگر پمپ ها، پر سر و صداتر است.

پمپ آب جتی

عکس پمپ آب جتی

پمپ جتی

  • توان برابری نسبت به پمپ بشقابی دارد.
  • مصرف انرژی بالایی نسبت به پمپ شناور دارد.
  • ارتفاع آبدهی (هد) بالاتری نسبت به پمپ بشقابی دارد.

پمپ آب سیرکولاسیون

این نوع پمپ ها، مانند پمپ آب در شوفاژخانه هستند. پمپ آب سیرکولاسیون یا سیرکولاتور یا سیرکوله، بسیار کم صداست. و معمولا برای سیرکوله کردن آب کاربرد دارد. و می تواند سیالات تا دمای 100 تا 130 درجه سانتی گراد را پمپاژ کند.

پمپ آب سیرکولاسیون

عکس پمپ آب سیرکولاسیون

پمپ آب دو پروانه ای

قدرت این نوع پمپ ها از موارد قبلی بیشتر است و برای ساختمان های پنج طبقه به بالا و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب پمپ دو پروانه ای می توان قیمت بالا و پرسروصدا بودن آن را نام برد.

پمپ آب دو پروانه ای

عکس پمپ آب دو پروانه ای

روش نصب پمپ آب خانگی

هنگام نصب پمپ نیز باید به موارد زیر دقت و توجه داشته باشید:

  • توصیه می شود پمپ را در مکان های سرپوشیده و به دور از نور خورشید و گرمای زیاد نصب کنید.
  • سعی کنید پمپ را در نزدیک ترین فاصله نسبت به مخزن قرار دهید.
  • پمپ را پیش از نصب بوسیله عایق های صوتی عایق بندی کنید تا از میزان سر و صدای آن تا جای ممکن بکاهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کم کردن سر و صدای پمپ آب خانگی کلیک کنید.
  • برای برقراری اتصال بین مخزن پلی اتیلن و پمپ از لوله های رابطی استفاده کنید که قطرشان برابر یا بیشتر از ورودی پمپ باشد.
  • برای قرار دادن فیلتر، آن را در محل ورودی مخزن تعبیه کنید تا از ایجاد اختلال در ورود آب به پمپ و خروج از آن بکاهد و بدین ترتیب طول عمر پمپ را افزایش دهد.

راهنمای خرید پمپ آب

راهنمای خرید پمپ آب خانگی در انواع مختلف

مشخصات پمپ آب خانگی

در ابتدای باید بدانید که مهمترین اصل در انتخاب پمپ آب خانگی عملکرد آن است، و این عملکرد به توان، حداکثر دبی (آبدهی) و حداکثر هِد (ارتفاع) پمپ مربوط میشود؛ پس پیش از هرچیز خوب است با یک سری کلمات کلیدی در ارتباط با مشخصات پمپ آشنا شوید:

توان (قدرت): به میزان نیرویی که پمپ میتواند تولید کند و بصورت نیروی مکانیکی به سیال انتقال دهد، “توان پمپ” میگویند، که برحسب اسب بخار (HP) یا کیلووات (KW) محاسبه میشود.

حداکثر آبدهی (ماکزیمم دبی): از مشخصات مهمی ست که قبل از انتخاب هر نوع پمپی باید به آن توجه فرمایید، حداکثر آبدهی به میزان ظرفیت یک پمپ در انتقال آب میگویند و در ارتفاع صفر (دهانه خروجی)، که پمپ بیشترین آبدهی را دارد "حداکثر دبی" (Max Q) نام دارد، و برحسب لیتر بر دقیقه (L/min) و یا مترمکعب بر ساعت (M3/H) محاسبه میگردد.

حداکثر ارتفاع پمپ (ماکزیمم هِد): یکی دیگر از مشخصات اصلی در انتخاب پمپ آب خانگی است که مقدار "حداکثر ارتفاع" (Max Head) برابر است با جایی که پمپ قرار دارد (ارتفاع صفر) تا بالاترین نقطه ای که پمپ میتواند آب را پمپاژ کند. همچنین به حداکثر ارتفاع، میزان فشار پمپ نیز میگویند و برحسب متر (M) محاسبه میشود.

توجه : دقت فرمایید که ارتفاع با آبدهی رابطه عکس دارد، و با افزایش ارتفاع، آبدهی کاهش میابد؛ در نتیجه در نقطه حداکثر ارتفاع، آبدهی به نزدیکی “صفر” میرسد. پس باید پمپی را انتخاب کنید که حداکثر ارتفاعش از ارتفاعی که نیاز دارید بیشتر باشد. بطور مثال، اگر شما نیاز دارید که آب تا ارتفاع 18 متری پمپاژ شود، پس باید پمپی را انتخاب کنید که حداکثر ارتفاع آن 20متر میباشد.

قطر ورودی لوله : به اندازه قطر لوله ورودی پمپ میگویند و معمولا برحسب اینچ (Inch) محاسبه میشود.

قطر خروجی لوله : به اندازه قطر لوله خروجی پمپ میگویند که معمولا برحسب اینچ (Inch) بوده از آنجایی که با میزان آبدهی رابطه مستقیم دارد عامل بسیار مهمی است.

مشخصات الکتریکی : مشخصات الکتریکی یک پمپ خود شامل چند ویژگی است، از جمله میزان آمپر مصرفی، ولتاژ، سه فاز و یا تکفاز بودن پمپ و فرکانس!
که بسته به نوع سیم کشی الکتروموتور میتواند سه فاز / تکفاز باشد، و معمولا پمپهای خانگی (که با برق شهری کار میکنند) همگی تکفاز بوده (220ولت) و در مصارف صنعتی سه فاز (380 ولت) میباشند.

بهترین مدلهای پمپ آب

حال باید بدانید که فرکانس برق ایران 50Hz است و تمامی پمپهایی که در ایران تولید و یا به آن وارد میشوند 50هرتز میباشند. دانستن این نکته برای نسب تابلوبرق و تنظیم آن مهم است. (در کشورهایی مثل کشورهای اتحادیه اروپا برق 60 هرتز میباشد)

توجه: کلیه مشخصات مهم یک پمپ آب خانگی (موارد ذکر شده در بالا) بروی پلاک آن درج میشود و میتوانید برای بررسی صحت تعاریف فروشندگان پلاک پمپ را چک کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت پمپ آب خانگی چند است؟
قیمت انواع پمپ آب خانگی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس بدنه و پروانه پمپ، نوع کاربری، وزن، نوع موتور، نوع سیالات قابل استفاده و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع پمپ آب خانگی از 800 هزار تومان تا 15 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای تولید کننده پمپ آب خانگی کدامند؟
از معروف ترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده پمپ آب خانگی می توان برند ابارا، اینکو، دوو، دلتا، پنتاکس، هیوندای، سیلور، لیفان، هوندا، فیلیپس، اینتکس، الکتروژن، لئو، جاب و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/17
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پمپ آب دلتا تک فاز مدل QB 80
پمپ آب دلتا تک فاز مدل QB 80
پمپ آب اوسیپ با خازن توکار و شفت استیلی مدل ZP 200
پمپ آب اوسیپ با خازن توکار و شفت استیلی مدل ZP 200
پمپ آب اینکو با پروانه تکنوپلیمر تک فاز و پایه چدنی
پمپ آب اینکو با پروانه تکنوپلیمر تک فاز و پایه چدنی
پمپ آب خانگی برند ابارا برای افزایش فشار آب
پمپ آب خانگی برند ابارا برای افزایش فشار آب
پمپ آب خانگی با پروانه خورشیدی استرولر مدل QB60
پمپ آب خانگی با پروانه خورشیدی استرولر مدل QB60
پمپ آب خانگی و کشاورزی الکتروژن مدل CAM100
پمپ آب خانگی و کشاورزی الکتروژن مدل CAM100
پمپ آب پنتاکس تک فاز پایه چدنی مدل pm45-Italy
پمپ آب پنتاکس تک فاز پایه چدنی مدل pm45-Italy
پمپ آب خانگی جاب مدل QB-60 برای افزایش فشار آب
پمپ آب خانگی جاب مدل QB-60 برای افزایش فشار آب
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد