منو

میت ورزشی چیست و انواع آن کدام است؟ معرفی بهترین میت ها

ضروری است که هر فرد ورزشکاری به جهت انجام تمرینات خود از میت ورزشی رزمی استفاده نماید، میت به ورزشکار این امکان را می دهد که مهارت خود را در ضربه زدن بالا ببرد و همچنین سرعت و دقت خود را در وارد کردن ضربات ارتقاء دهد، اگر قصد خرید این محصول را دارید با ما همراه باشید تا در این مقاله از طوطی کالا به بیان نکات مربوط به خرید آن بپردازیم.

میت ورزشی چیست؟

یکی از تجهیزات مهم در تمرین و اجرای مناسب تکنیک های در هنرهای رزمی میت ها هستند که به انگلیسی به آنها Pounch Pad - Strike Sheild - Kicking Sheild - Target Pad می گویند. این تجهیزات نقش مهمی در تمرینات دو نفره و گروهی در کلیه رشته های رزمی ایفا می کنند.

میت را می توان شبیه یک کیسه چرمی دانست که با هر بار وارد کرد ضربه نمی توان شاهد تغییر حالت آن بود؛ چرا که میت های رزمی با مواد غیر قابل تغییر پر شده اند که در طی ضربات متعدد دست و پا، تغییر حالت نمی دهند. در حقیقت، با میتهای رزمی نیازی نیست که حتما یک حریف تمرینی مقابل خود داشته باشید تا بتوانید حرکات دست و پا را اجرا کنید.

فواید استفاده از میت ها

از جمله فواید استفاده از میت ها می توان به این امر اشاره کرد که این ابزارها برای توسعه دادن قدرت و افزایش مهارت های مختلف هنرهای رزمی بسیار مفید هستند. میت ها برای تمرین در رشته هایی مانند تکواندو، کاراته یا MMA، کونگ فو، کیک بوکسینگ و بوکس استفاده می شوند. با تمرین کردن مشت و ضربات لگد بر روی Punch Pad، می توان هماهنگی، سرعت، دقت، قدرت، دفاع و یا حتی زمان بندی صحیح را یاد گرفت.

انواع مختلف میت های ورزشی

تمرین تکواندو کار با میت ورزشی دوقلو

تمرین ضربات مشت و ضربات لگد روی Pounch Pad باعث ارتقاء هماهنگی، سرعت، قدرت، دقت، دفاع و زمان بندی صحیح خواهد شد. استفاده مؤثر از این ابزار نوعی هنر به حساب آمده و مستلزم تخصص هم در ضربه زدن و هم در نگاه داشتن میت می باشد. این نوع تمرین همچنین می تواند چابکی ضربه زننده و نگاه دارنده میت را افزایش دهد.

استفاده از میت ها به دو صورت ثابت و متحرک انجام می شود. در نوع ثابت شما میت را نگه می دارید تا رزمی کار مقابل شما به آسانی بتواند به نقطه ثابتی ضربه بزند و تمرین کند. همچنین می توان به صورت متحرک از Pounch Pad استفاده کرد به این صورت که بعد از هر ضربه میت را جابه جا کرد و فاصله، زاویه و ارتفاع آن را تغییر داد تا رزمی کار بتواند تمرکز، شدت و سرعت ضربات خود را تقویت کند.

شاید چنین تعبیر شود که نگاه داشتن میت ظاهر جالبی ندارد، اما یک ورزشکار واقعی ذهنی پرورش یافته داشته و چنین افکاری را به ذهن راه نمی دهد چه بسا که نگاه داشتن میت مهارت های دفاعی را هم بالا می برد و همچنین این عمل ترس رزمی کاران را در برابر ضربه می ریزد.

استفاده از Kicking Sheild باعث می شود که اعتماد به نفس رزمی کار افزایش یابد و ضربه های دقیق تری بزند. هر بار که به میت ها ضربه زده می شود صدایی تولید می کند که بر هیجان ورزشکار می افزاید. جنس این میت ها معمولا از لایهٔ ضخیمی است و داخل آن فوم دو لایه قرار دارد. میت ها از نظر شکل ظاهری، جنس و عملکرد در رشته های مختلف، انواع متفاوتی دارند که در ادامه به آنها اشاره ای خواهیم داشت.

انواع میت ورزشی

1 - میت بالشی

میت های بالشی در رشته های رزمی برای تمرین و تقویت ضربات مختلف دست و پا به خصوص برای رزمی کاران رشته های رینگی، موی تای و کیک بوکسینگ مفید می باشد.

میت بالشی

تصویر میت های ورزشی بالشی رزمی

2 - میت شکمی

مانند یک کمربند پهن روی شکم بسته می شود و به خصوص در رشته موی تای مورد استفاده قرار می گیرد. پانچ پد شکمی فوم در قسمت پشت دارای بند نگهدارنده ضربدری و کمربند چسبی می باشد که بستن و استفاده از آن را بسیار آسان نموده و بندهای آن برحسب اندازه مورد نیاز تنظیم می گردد.

میت شکمی

عکس میت ورزشی شکمی

3 - میت گدان (لوکیک)

یک کمربند پهن روی ران پا بسته می شود و به خصوص در رشته موی تای مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل دارا بودن بند نگهدارنده و کمربند چسبی در پشت، بستن و استفاده از Kicking Sheild گدان (لو کیک) بسیار آسان بوده و می توان بندهای آن را برحسب اندازه مورد نیاز تنظیم کرد.

میت گدان

عکس میت ورزشی لوکیک

4 - میت های گرد

در رشته بوکس و موی تای مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از میت گرد به دلیل دارا بودن دو دسته بسیار آسان بوده و می توان به راحتی Kicking Sheild را با دودست گرفت.

5 - میت های پنجه ای قوس دار

در رشته های رزمی و به خصوص رشته هایی که تمرکز بیشتر روی ضربات دست می باشد مانند بوکس بسیار زیاد بوده و مورد علاقه و استفاده رزمی کاران این رشته ها می باشد. این میت ها در قسمت کف دست دارای برجستگی متناسب با ارگونومی کف دست می باشد که در کارکرد با این میت حداکثر راحتی را به ارمغان می آورد و با داشتن قوسی مختصر در مرکز میت مورد توجه و علاقه رزمی کاران رشته های رینگی و به خصوص بوکس، موی تای و کیک بوکسینگ کاران می باشد.

میت پنجه ای قوس دار

عکس میت ورزشی پنجه ای قوس دار

6 - میت ضربات پا

مانند یک سپر مقابل ضربات شدید پا قرار می گیرد. Target Pad ضربات پا دارای طول و عرض استاندارد می باشد و استفاده از آن بسیار آسان بوده و شما می توانید با گرفتن دسته های میت از آن استفاده کنید.

7 - نودل بوکس

یکی از انواع میت هایی که در رشته بوکس مورد استفاده ورزشکاران این رشته قرار می گیرد نودل بوکس می باشد. نودل بوکس دارای رویه از جنس فوم و داخل آن ابر چند لایه می باشد. نودل بوکس باعث تقویت سرعت و دقت ضربات دست می شود.

نودل بوکس

کیت ورزشی نودل بوکس مخصوص ورزشکاران رشته بوکس

8 - میت پنجه ای ساده و ساعد دار و میت راکتی

کارایی میت های پنجه ای در رشته های رزمی برای تمرین و تقویت ضربات مختلف دست یا پا می باشد. علت وجود قسمت مچ در Target Pad ساعد دار محافظت بیشتر از ساعد دست در برابر ضربات احتمالی پای حریف مقابل می باشد.

انواع مختلف میت ورزشی

عکس میت راکتی و میت دوقلو

9 - میت دوقلو

در رشته های رزمی و به خصوص تکواندو برای تمرین و تقویت ضربات مختلف به خصوص ضربات مختلف پا می باشد و علت باز بودن بخش ضربه خور میت یا به اصطلاح دوقلو بودن این نوع میت، صدای ایجاد شده در اثر ضربه می باشد که در شخص ضربه زننده حس مثبتی ایجاد می کند.

10 - میت طرح تایلندی

میت طرح تایلندی سه تکه می باشد که بخش هوگو مانند، همانند هوگو روی سینه بسته می شود و دو تکه کوچک تر روی قسمت ران دو پا بسته می شود و هر دو ورزشکار برای تمرین ضربات، احساس امنیت و آزادی عمل بیشتری می کنند و می توانند تمام ضربات دست و پا را روی قسمت های پایین تنه و بالا تنه اجرا نمایند.

Target Pad طرح تایلندی سه تکه در قسمت پشت دارای چهار کمربند با قلاب و سگک فلزی بوده و پس از بسته شدن کاملاً فیکس و راحت می باشد.

میت طرح تایلندی

عکس میت ورزشی تایلندی سه تکه

توجه به جنس میت

داخل میت باید الیاف فشرده با کیفیتی باشد، اگر الیاف میت، ساختار اسفنجی ساده باشد، به هیچ وجه مناسب نیست و بهتر است این مدل را نخرید.

برای اینکه ورزشکار بتواند از میت به خوبی استفاده کند و میزان آسیب دیدگی مچ پا یا زانوی خود را کاهش دهد، برخی از مدل های میت ورزشی رزمی، شکل ارگونومیکی دارند و شیبی دارند که به شما این اطمینان را می دهد که می توانید با شدت بیشتری به آن ضربه بزنید.

نکات مربوط به خرید میت ورزشی رزمی

در زمان خرید این وسیله ورزشی توصیه می شود به موارد زیر توجه داشته باشید تا بتوانید کالایی باکیفیت را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

جنس میت ورزشی

جنس و متریال مورد استفاده در میت ورزشی را مورد بررسی قرار دهید. این محصول باید تراکم بالایی داشته باشد. در صورت مشاهده کردن حالت اسفنجی از خرید و تهیه این وسیله خودداری کنید، چرا که برای جذب ضربه مناسب نخواهد بود و میزان آسیب دیدگی را افزایش خواهد داد.

خنثی کردن ضربه با میت ورزشی

یکی از وظایف اصلی میت خنثی کردن ضربه است به همین دلیل به هنگام خرید حتما توجه داشته باشید که این وسیله ورزشی به خوبی ضربات وارد شده را به خود جذب کند، چرا که ضربه زدن با دست و یا پا به صورت نقطه ای بر روی آن انجام می شود و در غیر این صورت ممکن است فردی که میت را در دست دارد، دچار آسیب کند.

داشتن بند میت ورزشی

نکته مهمی که باید آن را مورد بررسی قرار داد داشتن بند پشت میت ورزشی است. این بند باید به طوری طراحی شده باشد که امکان تهویه هوا را داشته باشد و جلوی تعرق دست را بگیرد و از لیز خوردن میت ورزشی جلوگیری کند. همچنین باید قابلیت تنظیم داشته باشد تا هر فرد بتواند با توجه به سایز دست خود این وسیله را مقابل حریف تمرینی قرار دهد.

میت ورزشی با کیفیت

عکس میت ورزشی باکیفیت و اورجینال

بندی که در پشت میت ورزشی رزمی قرار گرفته است قابلیت تنظیم داشته باشد تا هر فردی بتواند در مقابل ورزشکار قرار بگیرد و حریف تمرینی وی باشد. چرا که برخی از دست ها کوچک و برخی دیگر بزرگ هستند و برخی از مدل های میت تنها برای افرادی ساخته شده است که دارای دستانی بزرگ می باشند.

برخی از مدل های میت ورزشی رزمی در قسمت پشتی به جای بند، دارای بخشی به شکل پنجه ای هستند که به راحتی در دست قرار می گیرد و همچنین قابلیت تنظیم بر روی مچ دست را دارند که برای استفاده مناسب تر است چرا که احتمال افتادن و یا سُر خوردن آن از دست به حداقل می رسد.

سبک بودن وزن میت ورزشی

سبک بودن میت یکی از مهم ترین فاکتورها برای خرید این وسیله ورزشی در نظر گرفته می شود. زمانی که به صورت طولانی مدت از آن استفاده کنید اگر میت وزن زیادی داشته باشد خسته خواهید شد و همچنین مچ دست آسیب خواهد دید.

رویه میت ورزشی

رویه میت ورزشی رزمی دارای جنس چرمی باشد که رطوبت تشکیل شده در سطح میت به راحتی بخار شده و تهویه بالایی داشته باشد، چرا که اگر سطح رویه میت مرطوب باشد، درصد خطای ورزش طی وارد کردن ضربات کاهش می یابد.

الیاف میت ورزشی

به هنگام خرید توجه داشته باشد تا این وسیله الیاف مناسب و متراکمی داشته باشد. میت ورزشی اگر حالت اسفنجی داشته باشد ممکن است منجر به آسیب دیدن فردی شود که آن را در دست دارد.

خرید میت ورزشی

طراحی و فرم مناسب میت ورزشی

پیش از اینکه این وسیله ورزشی را تهیه کنید در ابتدا طراحی و فرم آن را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین محصول را سفارش دهید. بیشتر میت ها دارای سطح شیب دار هستند که این موضوع باعث می شود تا شدت ضربات بیشتری را از جذب کنند. چند جانبه بودن این وسیله ورزشی را نیز مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که بتوانید به تمام وجه های این محصول ضربه وارد کنید بی شک خرید آن هوشمندانه تر است.

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید دستکش تکواندو

پرفروش ترین مدل های میت رزمی

1 -

میت پنجه ای چرمیش مدل Effort

میت پنجه ای چرمیش مدل Effort
این نوع میت، مناسب انجام حرکات پا و دست به صورت لحظه ای و سریع است. جنس چرم عالی این میت آن را مقاوم و با دوام ساخته است. برای این مدل میت، محفظه ی قرارگیرنده دست به شکل دستکش و مچ بند نگهدارنده دست در نظر گرفته شده است.،
وزن فوق العاده سبک 316 گرمی این میت پنجه ای هنگام استفاده دست گیرنده ی میت را خسته نمی کند. ابعاد 22 × 36 سانتی متری این مدل میت هم مناسب استفاده برای جابه جایی های سریع است.میت چرمی، مقاوم و با دوام، مناسب انجام حرکات پا و دست سرعتی، دارای محفظه ی قرارگیرنده دست به شکل دستکش و مچ بند نگهدارنده دست، یک وسیله فوق العاده برای تمرینات رزمی کاران است.
مشخصات محصول
 • شکل
  پنجه ای
 • جنس
  چرم
 • ابعاد
  23*30 سانتی متر
 • وزن
  250 گرم
 • سایر توضیحات
  جنس : تمام چرم گاو، دوخت بسیار مقاوم و با دقت بالا، دست راست
2 -

میت راکتی تکواندو آدیداس مدل ADITST03S

میت راکتی تکواندو آدیداس مدل ADITST03S
مشخصات محصول
 • شکل
  راکتی
 • جنس
  فوم
 • ابعاد
  38x19x4 سانتی متر
 • وزن
  200 گرم
 • سایر توضیحات
  میت راکتی تک سایز کوچک
3 -

میت ساعدی رزمی طرح 1

میت ساعدی رزمی طرح 1
میت ساعدی چرمی که دارای محفظه قرارگیرنده دست به شکل دستکش و دو عدد مچ بند نگهدارنده دست می باشد.
مشخصات محصول
 • شکل
  پنجه ای
 • جنس
  چرم
 • ابعاد
  20×35 سانتی متر
 • وزن
  316 گرم
4 -

میت رزمی پنجه ای مدل 001

میت رزمی پنجه ای مدل 001
مشخصات محصول
 • شکل
  پنجه ای
 • جنس
  فوم
 • ابعاد
  26x22x5 سانتی متر
 • وزن
  200 گرم
5 -

میت رزمی پنجه ای مدل g04

میت رزمی پنجه ای مدل g04
مشخصات محصول
 • شکل
  پنجه ای
 • جنس
  فوم
 • ابعاد
  27x1x9 سانتی متر
 • وزن
  200 گرم
6 -

میت تکواندو مدل 5030

میت تکواندو مدل 5030
این محصول با استفاده از جنس بسیار مرغوب به کسانی که در ورزش های رزمی فعالیت دارند کمک خواهد کرد تا به کمک آن مهارت های خود را در این ورزش ها افزایش دهند.
استفاده از چرم در رویه انواع و اقسام پوشاک و وسایل مختلف سبب افزایش دوام آن ها می شود، به همین دلیل استفاده از چرم در این محصول باعث افزایش دوام آن شده تا بر اثر ضربه هایی که به آن وارد می شود زود از بین نرفته و شما بتوانید در باشگاه ورزشی خود در مدت زمان طولانی تری از آن استفاده کنید.
مشخصات محصول
 • شکل
  مستطیل
 • جنس
  چرم
 • ابعاد
  47x27x9 سانتی متر
 • وزن
  1010 گرم
7 -

میت راکتی دوبل کوروش مدل M01

میت راکتی دوبل کوروش مدل M01
میت راکتی دوقلو کوروش تولید شده از مواد اولیه با کیفیت بالا میباشد که این امر باعث افزایش دوام و طول عمر میت در استفاده طولانی مدت از آن میشود. از مزایای این محصول میتوان به : دسته نشکن بودن آن، کیفیت بالای رویه، با دوام بودن کش تعبیه شده روی دسته و ... اشاره کرد. این محصول سایز متوسط (Medium) میباشد.
مشخصات محصول
 • شکل
  راکتی
 • جنس
  فوم
 • ابعاد
  47x20x4 سانتی متر
 • وزن
  350 گرم
8 -

میت رزمی پنجه ای مدل ۲

میت رزمی پنجه ای مدل ۲
مشخصات محصول
 • شکل
  پنجه ای
 • جنس
  فوم
 • ابعاد
  31x20x5 سانتی متر
 • وزن
  200 گرم
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت میت ورزشی چند است؟
قیمت انواع میت ورزشی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس رویه و الیاف داخل میت، سایز و ابعاد، وزن، شکل و نوع میت و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت میت ورزشی از 50 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد.
میت ورزشی در چه مدل و شکل هایی تولید می شود؟
میت های ورزشی در انواع مختلفی همچون میت بالشی، شکمی، میت گدان (لوکیک)، گرد، میت های پنجه ای قوس دار، میت ضربات پا، نودل بوکس، میت پنجه ای ساده و ساعد دار ، میت راکتی، میت دوقلو و میت طرح تایلندی تولید می شود.
تاریخ به روز رسانی : 1402/07/11
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد