منو

راهنمای خرید ماوس گیمینگ + بررسی ویژگی ها و تفاوت ها

برای تجربه بازی های کامپیوتری به موس (ماوس) گیمینگ نیازی ندارید چرا که هر ماوسی با دو دکمه و یک چرخ از عهده هر بازی بر می آید. اما این دلیل نمی شود خودتان را از دنیای متنوع ماوس های گیمینگ در بازار محروم کنید.

ماوس گیمینگ از شما گیمر حرفه ای نمی سازد اما می تواند در بازی های رقابتی برتری قابل توجهی به شما ببخشد و تجربه برخی از بازی ها را به مراتب بسیار راحت تر از قبل کند.

راهنمای خرید موس گیمینگ

راهنمای خرید ماوس مخصوص بازی

فرق ماوس گیمینگ با ماوس عادی چیست؟

ماوس های گیمینگ آنقدر هم با ماوس عادی فرق ندارند. همانطور که هر طرحی را می توان برای کاربرد گیمینگ تخصصی تر کرد و لزوما به معنای داشتن ده ها دکمه اضافی و صدها چراغ LED نیست.

اما به طور کلی هر ماوس گیمینگی که ارزش خرید داشته باشد، دارای این دو ویژگی مهم است: سنسور نوری یا لیزری پیشرفته که حرکات سریع تر و دقیق تر را ممکن می سازد و قابلیت شخصی سازی به اختیار کاربر.

ویژگی های بهترین موس گیمینگ

ماوسی که برای گیمنیگ به کار می رود بهتر است از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

 • دارای سرعت عملکرد بالایی بوده و از زمان پاسخگویی کمی برخوردار باشد تا گیمر بتواند بهترین عملکرد را در حین بازی داشته باشد.
 • موس هایی که برای گیمینگ به کار می روند در اکثر موارد از نوع سیمی هستند تا تاخیر عملکرد در حین بازی وجود نداشته باشد. البته می توان از موس های بی سیم بسیار قوی نیز استفاده کرد.
 • ویژگی دیگر ماوس های گیمینگ کلیدهای اضافی تعبیه شده روی آن ها بوده که امکان شخصی سازی نیز دارند.
 • یکی از شاخصه هایی که در مورد ماوس ها اهمیت دارد DPI آن ها بوده که در موس های گیمینگ بهتر است این DPI قابل تنظیم باشد.
 • ماوس از لحاظ لیزری یا اپتیکال بودن و همینطور میزان ضربه پذیری مورد بررسی قرار گیرد.
 • ماوس گیمینگ بهتر است ارگونومیک باشد تا کاربر در هنگام بازی دچار خستگی دست یا آسیب به دست نشود.
 • بدنه ماوس نیز باید مقاومت کافی در برابر کلیک های زیاد را داشته باشد.

راهنمای خرید موس گیمینگ

اگر از انتخاب موس گیمینگ مطمئن نیستید و نگران از قلم انداختن نکات مهم در انتخاب درست موس هستید، با راهنمای خرید موس گیمینگ طوطی کالا قدم به قدم همراه باشید. بعد از خواندن این مقاله خواهید توانست موس مناسب دست و بازی مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید، یا اگر از قبل ماوس خاصی را در نظر گرفته اید، با پارامترهایی که در ادامه خواهیم گفت آن را بسنجید.

طراحی موس گیمینگ

تصویر ماوس مخصوص بازی با نورپردازی زیبا

شکل و فرم

هر گیمری اندازه و شکل دست خاص خود را دارد و مهم تر از آن شیوه در دست گرفتن و حرکت دادن موس در هر گیمر متفاوت است. در طراحی یک موس خوب این نکات در نظر گرفته شده تا مناسب برای طیف گسترده ای از گیمرها باشد. قبل از هر چیز باید به شیوه فردی خودتان توجه کنید و ببینید موس مورد نظر اندازه و فرم مناسب سبک بازی شما را دارد یا خیر.

کیفیت ساخت

از مسائلی که در انتخاب موس درست خریدار به آن توجه نمی کند کیفیت پلاستیک است. این ذهنیت که پلاستیک ها فرق نمی کنند اشتباه است. در مقاله انتخاب کیبورد مناسب راجع به پلاستیک ABS صحبت شد. برای تولید اکثر موس های خوب نیز از این پلاستیک استفاده می شود. اما میزان فشار وارد شده برای فرم گرفتن موس در هنگام تولید، تفاوت های عمده ای ایجاد می کند. بهتر است سطح گریپِ موس زیاد صاف و سیقلی نباشد.

موس خوب ساختار یکپارچه و مستحکمی دارد. وقتی موس را بلند می کنید و تکان می دهید هیچ صدایی از حرکت قطعات داخلی نباید شنیده شود. موس خوب باید هم از ساختار قوی و محکم برخوردار باشد و هم وزن بالایی نداشته باشد. وزن زیر 100 گرم برای موس ایده آل است

مدل زیبای ماوس gaming

عکس موس گیمینگ با طراحی آرگونومیک و بسیار شیک

سنسور

اکثر موسهای گیمینگ سنسورهای باکیفیتی دارند. یک سنسور خوب باید حتما پارامترهای زیر را داشته باشد:

 • در تمام رنج DPI دقت بالایی داشته باشد
 • بدون لرزش یا Jitter
 • Poll rate بالا: پول ریت به معنی آن است که موس شما موقع حرکت بر روی موس پد، در هر ثانیه چند بار می تواند موقعیت جدید خود را به کامپیوتر اعلام کند. این میزان در موس های معمولی ضعیف 125 و برای موس های گیمینگ رده بالا تا 1000 بار در ثانیه است.
 • در فاصله کمی از موس پد عمل کرد داشته باشد. اگر با هر بار برداشتن موس، سنسور موس شما با فاصله زیاد از موس پد هم عمل کند، شما نیاز به بلند کردن دست خود خواهید داشت و این باعث کندی عمل کرد می شود. همچنین هر بار که موس را بلند می کنید میزان خطای حرکتی بالاتر می رود.

DPI چیست؟

دی پی آی مخفف دات پر اینچ به معنی تعداد نقطه در هر اینچ مربع است. هرچه دی پی آی بالاتر باشد موس شما به حرکات کوچک تری عکس العمل نشان خواهد داد. اکثر گیمرها دی پی آی پایین را ترجیح می دهند چون برای رسیدن به هدف تیراندازی دقت عمل بهتری به گیمر می دهد.

Jitter چیست؟

حرکت نرم دست شما بر روی موس پد باید در اسکرین شما هم یک حرکت نرم بسازد. جیتر زمانی اتفاق می افتد که سنسور موس توانایی دنبال کردن نقاط درست را نداشته باشد و با حرکت آرام دچار خطا و پرش بشود.

طراحی زیبای موس گیمینگ

عکس موس گیمینگ با نورپردازی ار جی بی

شتاب در موس به چه معناست؟

تشخیص شتاب یک فرآیند نرم افزاری برای کنترل سرعت دست گیمر است. در حالت بدون شتاب قاعدتا هر نقطه بر روی موس پد با هر نقطه در اسکرین بسته به میزان دی پی آی نقشه برداری می شود. اما زمانی که دست شما به اندازه 20 سانتی متر را با سرعتی خیلی بالا حرکت کند موس میزان حرکت را به صورت ناگهانی تغییر می دهد تا عمل سریع شما نتایج بهتری به دنبال داشته باشد.

نورپردازی ماوس گیمینگ

این روزها بسیاری از موس های گیمینگ از نورپردازی Full RGB بهره می برند و بسیاری از کاربران نیز عاشق این قابلیت هستند. نورپردازی موس باعث می شود جذابیت ظاهری بسیار زیادی پیدا کند و راحت تر بتوانید آن را با دیگر محصولات گیمینگ خود هماهنگ کنید. به طور کلی نورپردازی RGB را می توان یکی از مشخصه های محصولات گیمینگ به حساب آورد.

نورپردازی در ماوس گیمینگ

نورپردازی در ماوس مخصوص بازی

پای موس!

منظور از پای موس برجستگی های زیر موس است که وظیفه فاصله انداختن بین موس پد و سنسور را دارند. کیفیت پلاستیک و شکل این قسمت خیلی مهم است چرا که در نرمی حرکات موس تاثیر گذار است.

دکمه ها

برای تولید دکمه های موس دو تولید کننده اولیه وجود دارد، Omron و Huano. اکثر موس های موجود از دکمه های اومرون استفاده می کنند. که این باعث شده تاچ سلیقه اکثر گیمرها به تولیدات اومرون نزدیک تر باشد. دکمه های هوانو کمی سفتر است که برای بازی های FPS گز ینه بهتری ست.

برای هر بازی تاچ و سفتی متفاوتی مناسب است. برای بازی های شوتر اول شخص بهتر است کمی دکمه ها سفت تر باشند تا در مواقع حساس زیر دست به اشتباه عمل نکند. اما سفت بودن دکمه ها برای دابل کلیک کردن در ویندوز دردسر زا میشوند. شما باید به سلیقه خودتان بهترین تاچ و نرمی دکمه های موس را انتخاب کنید.

همچنین قابلیت برنامه ریزی دکمه های موس گیمینگ، یکی دیگر از مهم ترین ویژگی هایی است که باید از وجود آن در موس مخصوص گیمینگ اطمینان حاصل کنید.

دکمه های ماوس

کلید های مخصوص در ماوس گیمینگ

چرخنده اسکرول

موقع تغییر اسلحه و قابلیتها، دکمه اسکرول و دقت آن نقش اساسی دارد. حرکت چرخنده زیر انگشت باید در عین راحت بودن کمی خشک و پله ای باشد تا بتوان با اطمینان آن را کنترل کرد. صدای زیاد اسکرول آزار دهنده خواهد شد. پس یک موس خوب باید در چرخنده اسکرول تمام این موارد را داشته باشد.

بی سیم یا با سیم؟

ماوس کامپیوتر را می توان به صورت بی سیم یا با سیم به سیستمی که می خواهید متصل شود. بی سیم بودن ماوس تاثیر زیادی در راحتی و بی دردسر بودن ماوس دارد و فضای روی میز کامپیوتر را زیباتر میکند و مانور بیشتری روی پدهای مخصوص خود دارد، اما ترجیحا موس های بیسیم را برای گیمرها و کسانی که می خواهند یک ماوس مخصوص بازی خریداری کنند، توصیه نمی کنیم.

از آنجا که اتصال بی سیم در هر زمان ممکن است با مشکل روبرو شود یا حتی اگر ماوس شارژ آن تمام شده باشد، بنابراین اگر می خواهید موس عالی را برای انجام بازی های رایانه ای مورد نظر خود انتخاب کنید، حتما به دنبال مدل های با سیم بگردید، در این زمینه به طول سیم و مواد آن توجه کنید.

بهترین مدل های موس گیمینگ

بهترین شرکت های تولید موس گیمینگ

از بهترین شرکت های تولید موس گیمینگ میشه به موس های شرکت Razor ،logitech و steelseries اشاره کرد. اما این به این معنی نیست که تنها این شرکت ها موس های خوب و با کیفیت گیمینگ تولید میکنن و خیلی شرکت های دیگه مثل rapoo و bloody (از شرکت A4tech) هستن که موس های گیمینگ با کیفیت بالا و قیمت مناسب تر تولید میکنند.

در حال حاضر شرکت های ایرانی نیز به عرصه تولید موس های گیمینگ وارد شده اند و از این موس ها تولید میکنند؛ از موس های ایرانی میشه به موس green اشاره کرد. که رنج قیمتی خوبی دارند.

کلام آخر

موس های گیمینگ نسبت به موس های عادی ویژگی های تخصصی تری دارند که آنها را نسبت به موس های عادی متمایز می کند. این موس ها چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ فنی به گونه طراحی شده اند که مخصوص بازی های ویدئویی هستند و به کاربر امکان واکنش سریع تری را در دنیای بازی می دهند. در نتیجه برای یک گیمر داشتن ماوس گیمینگ خوب یکی از مهم ترین ملزومات بازی کردن و برنده شدن در این بازی ها تلقی می شود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت ماوس گیمینگ چند است؟
قیمت انواع ماوس بازی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، بی سیم یا با سیم بودن، تعداد کلید ها، نوع طراحی و آرگونومیک بودن، وزن و ابعاد و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع ماوس مخصوص بازی از 80 هزار تومان تا 9 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک ماوس مخصوص بازی کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده ماوس گیمینگ می توان به برند های ایسر، ایسوس، اپل، ای فورتک، لاجیتک، گرین، مایکروسافت، تسکو، ریزر، جنیوس و شیائومی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/28
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ماوس مخصوص بازی یوسیتک مدل GX80
ماوس مخصوص بازی یوسیتک مدل GX80
ماوس ارگونومی مخصوص بازی جنیوس M8-610
ماوس ارگونومی مخصوص بازی جنیوس M8-610
ماوس مخصوص بازی تسکو با 8 کلید مدل TM 753 GA
ماوس مخصوص بازی تسکو با 8 کلید مدل TM 753 GA
ماوس مخصوص بازی اونیکوما با حسگر لیزری مدل CW905
ماوس مخصوص بازی اونیکوما با حسگر لیزری مدل CW905
ماوس مخصوص بازی مولتی مدیا گیمینگ مکس تاپ مدل MX-305G
ماوس مخصوص بازی مولتی مدیا گیمینگ مکس تاپ مدل MX-305G
ماوس مخصوص بازی تسکو مدل TM 2021
ماوس مخصوص بازی تسکو مدل TM 2021
ماوس بی سیم مخصوص بازی 9 کلید رپو مدل VT950
ماوس بی سیم مخصوص بازی 9 کلید رپو مدل VT950
ماوس بی سیم مخصوص بازی فری ولف مدل X8
ماوس بی سیم مخصوص بازی فری ولف مدل X8
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد