منو

ماسک مو چیست؟ بررسی مزایا، عوارض احتمالی و طرز استفاده از آن

موهایی زبر و شکننده، گره هایی که باز نمی شوند و شانه کردن های عذاب آور، مشکلاتی آشنا برای افراد با موهای آسیب دیده هستند. شاید شنیده باشید که ماسک مو می تواند این موها را احیا کند. ما هم این بار درباره خرید ماسک مو نوشته ایم تا ماسک مناسبی را برای موهای تان انتخاب کنید.

ماسک مو چیست؟

ماسک مو، محصولی آرایشی و بهداشتی است که برای احیای موهای آسیب دیده مخصوصا موهایی که به دلیل رنگ، دکلره، روش های نادرست شستن و خشک کردن بدحالت و شکننده شده اند طراحی شده است. در ماسک مو از مواد مغذی مختلف استفاده می شود و برخلاف تصور عموم، با نرم کننده و حالت دهنده های مو تفاوت دارد.

استفاده روزانه آن موجب شادابی و سلامت ساقه موها شده و خشکی مو را تا حد بسیار زیادی برطرف می کند. به کمک انواع ماسک مو می توانید از موخوره و شکستگی مو جلوگیری کنید و موهای خود را تغذیه و آب رسانی نمایید.

هدف ماسک مو، تغذیه عمقی مو و پوست سر است و تاثیرات آن به هیچ وجه سطحی نیست. با این حال مانند هر محصول آرایشی بهداشتی دیگری، در هنگام خرید ماسک مو هم باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. ماسک مو باید با شرایط و مشکلات موهای شما سازگار باشد.

ماسک مو

راهنمای خرید ماسک مو برای تقویت موهای شکننده

مزایا و فواید استفاده از ماسک مو

 • تثبیت رنگ موهای دکلره و رنگ شده
 • درخشان کردن موها
 • براق کردن و نرم کردن موها
 • افزایش رطوبت رسانی به مو و جلوگیری از شکننده شدن موها
 • جلوگیری از بروز موخوره
 • حفظ سلامت پوست سر
 • حفظ سلامت ریشه و پیاز مو
 • تقویت موهای آسیب دیده و وز
 • کاهش آسیب های ناشی از عدم مراقبت صحیح مو
 • جلوگیری از تأثیر آلودگی های محیطی روی مو

چرا مو ها خشک می شوند؟

1 - عوامل طبیعی و محیطی

مهم ترین عامل خشکی موها، عواملی طبیعی مانند تغییرات آب هوا، تغییرات هورمونی، کمبود آب در بدن و یا بیماری ها است. اما طبیعی بودن این مشکلات دلیل بر بر طرف نشدن آن نیست. بلکه تنها با انتخاب بهترین ماسک مو خشک و استفاده درست از آن می توانید بر تمام این خشکی ها غلبه کنید. البته بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که اگر خشکی مو شما به دلایل بیماری و یا اختلالات هورمونی مانند یائسگی بروز کرده است، قبل از هر کاری با پزشک متخصص مشورت کنید.

علت خشک شدن موهای سر

دلایل خشک شدن موی سر

2 - زیاده روی در شستن موها

دلیل دوم و رایج خشک شدن مو ها، شستن مکرر آن ها است. عموما افرادی که دارای تعرق زیادی هستند و به صورت مکرر دوش های آب داغ می گیرند، دچار این مشکل می شوند. چرا که شست شوی بیش از اندازه مو ها، خصوصا با آب داغ، باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو می شود. پس اگر نمی توانید تعداد دوش گرفتن خود را کاهش دهید، با انتخاب بهترین ماسک مو خشک و استفاده از آن از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

3 - استفاده بیش از حد از سشوار و خشک کننده ها

همه افراد به زیبا دیده شدن و آراستگی توجه می کنند. اما گاهی این توجه موجب آسیب های خطرناکی به مو می شود. استفاده بیش از حد از وسایل حالت دهنده مو مانند سشوار، اتو مو و بابلیس می تواند باعث بروز خشکی در مو و گاها سوختن آن شود. پس با استفاده از محصولات مراقبتی مناسب همانند انتخاب بهترین ماسک مو خشک و استفاده از آن قبل از سشوار کشیدن، از مو های خود محافظت کنید.

4 - استفاده بیش از حد از رنگ مو و محصولات نامرغوب

انتخاب بهترین ها همیشه سخت است. اما همانطور که برای خرید بهترین ماسک مو خشک وقت می گذارید، باید برای سایر محصولات مو نیز نهایت دقت را به خرج دهید. زیرا کافی است تنها یک بار محصولی نامرغوب و ناسالم را مصرف کنید تا سلامتی مو خود را به خطر بیندازید.

استفاده از ماسک مو

استفاده از ماسک مو برای تقویت موهای بانوان و آقایان

چه کسانی نیاز به ماسک مو دارند؟

ماسک مو مناسب همه انواع مختلف مو نیست. به عقیده متخصصان مراقبت از مو، کسانی که موهای مجعد، فِر، مات و خشک دارند، بیشتر از همه به ماسک مو نیاز دارند. ماسک مو غیر از درمان برای مقاصد آرایشی نیز کاربرد دارد. از انواع ماسک مو برای پرپشت کردن مو و حالت دادن به مو برای آرایش بهتر مو هم می توانید استفاده کنید.

راهنمای خرید ماسک مو

اصلی ترین نکته در انتخاب ماسک مو، انتخاب نوع مناسب آن است که مطابق با نیاز موهای شما باشد. انواع مدل ها و برندهای ماسک مو در بازار موجود است که همه آنها ادعا می کنند باعث تقویت موها می شوند و عمیقا آن را تغذیه می کنند. موارد زیر را درهنگام خرید ماسک مو در نظر بگیرید:

1 - ماسک مو را متناسب با نوع مو انتخاب کنید

قبل از هر چیز باید ماسک مویی را انتخاب کنید که برای نوع موهای خودتان طراحی شده باشد. براین اساس، ماسک های مو به چند دسته تقسیم می شوند:

ماسک مخصوص موهای خشک

اگر موهای تان خشک است، بافت ماسک مویی که می خرید باید غلیظ و سنگین باشد. در این ماسک موها معمولا از روغن های رطوبت رسان مانند روغن زیتون، روغن جوجوبا، روغن آرگان و نظایر آنها استفاده می کنند.

ماسک مخصوص موهای آسیب دیده و رنگ شده

به طورکلی آسیب دیدن موها دلایل متفاوتی دارد و در نتیجه، نوع رسیدگی به آن ها هم متفاوت است. معمولا رایج ترین موارد آسیب دیدگی مو، به دلیل رنگ کردن پی درپی موها، دکلره کردن و استفاده از دماهای بالا برای حالت دهی به موها اتفاق می افتند. بهترین ماسک برای احیای موهای آسیب دیده، ماسک های حاوی پروتئین با پایه کراتین است. ماسک مناسب برای موهای رنگ شده، ماسکی است که رنگ مو را درخشان تر نشان دهد و مدتی طولانی رنگ مو را حفظ کند.

تاثیر ماسک مو

تاثیر استفاده از ماسک مو بر موها (قبل و بعد از استفاده)

ماسک مخصوص موهای چرب

برای موهای چرب، بهتر است به دنبال ماسک مویی باشید که متعادل کننده تولید چربی پوست سر باشد. روی برچسب این ماسک ها معمولا عباراتی مانند «تنظیم کننده چربی» نوشته شده است. اگر برچسب فارسی را روی آن نمی بینید دنبال عبارت oil regulating بگردید.

بافت ماسک موی مخصوص موهای چرب باید غلظت و سنگینی کمتری داشته باشد. بهتر است از ماسک های حالت دهنده عمقی استفاده نکنید، زیرا احتمال دارد منافذ پوست سر را بسته و بیشتر ترشح چربی را افزایش دهد. یکی از بهترین پیشنهادها برای ماسک موی مخصوص موهای چرب، ماسک موی خاک رس سبز است که با عنوان green clay هم شناخته می شود.

ماسک مخصوص موهای نازک و صاف

برای موهای صاف و نازک، بهتر است از ماسک های دارای بافت سبک که موها را درخشان تر و حجیم تر نشان دهد خریداری کنید. به دنبال ماسک های حاوی روغن های طبیعی و سبک از جمله روغن نارگیل باشید. این ماسک ها که روی برچسب شان کلماتی مانند fine یا coarse نوشته شده است، علاوه بر تقویت موهای نازک، رطوبت مورد نیاز مو را نیز تامین می کنند. همچنین ازآنجاکه این ماسک موها غلیظ نیستند، موهای نازک تان را چرب و سنگین نمی کنند.

ماسک مخصوص موهای ضخیم

اگر موهایی ضخیم و سالم دارید و تنها دغدغه تان شانه کردن آنها و بازکردن گره های آن است، یک ماسک حالت دهنده عمقی می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

ماسک مخصوص موهای فر

موهای فر و مجعد معمولا با کمبود رطوبت و چربی در ساقه مو همراه هستند. ماسک های آب رسان و مرطوب کننده مو با روغن مناسب، بهترین گزینه برای چنین موهایی هستند. موهای فر معمولا در هنگام شانه زدن آسیب می بینند. اگر موهای تان علاوه بر اینکه فر است آسیب هم دیده است، ماسک هایی را خریداری کنید که در کنار آب رسانی حاوی پروتئین هایی مثل کراتین هم باشند.

پیشنهاد مطالعه : شامپو کراتینه چیست و چه کاربردی دارد؟

ماسک مخصوص موها با ریزش معمول

اگر موهای تان کمی ریزش پیدا کرده است و دلیل پزشکی ندارد، احتمالا به این دلیل است که ریشه موها و یا پوست سر ضعیف شده اند و نیاز به رسیدگی عمقی برای بازیابی سلامت و شادابی خود دارند. در این مواقع بهتر است علاوه بر تقویت موها از طریق داشتن رژیم غذایی سالم و مقوی، ماسک موی سبک و رطوبت رسان که بر پایه پروتئین باشد بخرید.

ماسک مو کراتینه

عکس ماسک مو تقویت کننده مو برند ریو

2 - نوع ماسک مو را انتخاب کنید

از منظری دیگر، ماسک موها را به دو دسته کلی تقسیم می کنند که درهنگام خرید باید به این موضوع توجه داشته باشید.

 • دسته اول، ماسک موهایی هستند که نیازی به آبکشی ندارند و پس از حمام و شست وشوی موها استفاده می شوند.
 • دسته دوم، ماسک موهایی هستند که در انتهای شست وشوی موها در حمام باید آنها را روی موها بمالید و سپس به خوبی آبکشی کنید. این انتخاب شماست که با کدام نوع آن راحت تر هستید.

3 - اجزای تشکیل دهنده ماسک را بررسی کنید

به جز ترکیباتی که درباره ماسک موهای مخصوص هر نوع مو به آنها اشاره کردیم، می توانید به ترکیبات دیگر این ماسک ها هم توجه کنید. برخی از ماسک موها حاوی ویتامین ب۵ (B5) هستند که برای تقویت و مقاوم شدن موها مفید است. برخی دیگر ویتامین ای (E) دارند که به احیای موها و رفع خشکی آنها کمک می کند. برخی دیگر بسته به نوع ماسک (که برای چه موهایی مناسب است) شامل ترکیباتی مانند آووکادو، عسل، گندم و سایر میوه ها و خوراکی ها هستند.

4 - ظرف ماسک مو را در نظر بگیرید

ماسک مو معمولا به صورت تیوپی، پمپی و کاسه ای در بازار موجود است. اگر ماسک مویی که انتخاب می کنید برای حمام است و باید آبکشی شود، بهتر است مدل های تیوپی و پمپی آن را بخرید. دلیلش این است که مدل های کاسه ای بزرگ هستند و برای برداشتن ماسک از درون آنها باید از دست تان یا یک کاردک استفاده کنید. بنابراین اگر در حمام از آن استفاده کنید، ممکن است آب وارد آن شود.

به جز این موارد، دو مدل ماسک موی دیگر هم وجود دارد که یکی ماسک موی یک وعده ای است و دیگری ماسک موی دوفاز.

ماسک موی یک وعده ای

ماسک موی یک وعده ای فقط برای یک بار استفاده است و در بسته های پلاستیکی یک بارمصرف فروخته می شود.

ماسک موی دوفاز

این نوع ماسک مو به صورت اسپری است و دو مایع آن از هم جدا هستند. هر بار قبل از استفاده باید آن را خوب تکان دهید تا دو مایع آن خوب با هم مخلوط شوند. سپس آن را روی موهای تان اسپری کنید.

ماسک موی دو فاز

عکس ماسک مو به حالت اسپری

5 - موارد احتیاطی را رعایت کنید

مانند هر لوازم آرایشی بهداشتی دیگری، درباره خرید محصولات مراقبت از مو از جمله ماسک موها هم باید دقت کافی به خرج دهید. از برندهای معتبر که نشان اصالت کالا و نشان استاندارد دارند خرید کنید. معمولا روی ظرف ماسک مو، تاریخ انقضای آن درج می شود.

برای خرید ماسک مو بهتر است به داروخانه ها، فروشگاه های لوازم آرایشی معتبر یا فروشگاه های آنلاین خوشنام مراجعه کنید. هرگز محصولات مراقبت از مو را به خاطر ارزان تر بودن از دستفروش ها و یا محصولات بی نام ونشان خریداری نکنید.

6 - از مشاوران پوست و مو در داروخانه ها کمک بگیرید

اگر انتخاب درستی داشته باشید، ماسک مو می تواند به نرم و درخشان کردن موهای شما کمک کند. پس از استفاده از ماسک مو خواهید دید که موها را حت تر شانه می شوند، کمتر گره می خورند و بهتر حالت می گیرند. بااین حال اگر نمی توانید به خوبی تصمیم بگیرید، از مشاوران پوست و مو در داروخانه ها کمک بخواهید. آنها می توانند شما را در انتخاب ماسک موی مناسب یاری دهند.

طرز استفاده از ماسک مو

برای استفاده از ماسک مو لازم است تا با نحوه استفاده از این محصول آشنا شوید. بهترین روش برای استفاده از ماسک مو استفاده از آن در زمان استحمام است.

1 - شست وشوی موها با شامپو قبل از استفاده

قبل از مصرف ماسک مو حتما باید موها تمیز و بدون آلودگی باشد. آلودگی های محیطی در طول روز روی ساقه موها اثر می گذارد و سبب خشکی و وزی مو می شود، این موضوع حتی از رسیدن مواد مغذی به ساقه جلوگیری می کند. با شست وشوی موها به کمک یک شامپوی مناسب آلودگی های محیطی از روی موها پاک شده و تار مو آمده جذب مواد مغذی می شود.

2 - ماساژ ساقه موها با ماسک مو

چنانچه موهای خیلی بلندی دارید، بهتر است هنگام استفاده از ماسک مو موهای خود را به قسمت های مختلف تقسیم کنید و با انگشت هر قسمت را آغشته به ماسک کنید.

نحوه استفاده از ماسک مو

تصویر مالش و آغشته کردن مو با ماسک مو

توجه داشته باشید که حدود ۵ الی ۱۰ سانتی متر مانده به ریشه مو از زدن ماسک مو خودداری کنید. ماسک مو را در قسمت های انتهایی ساقه بیشتر استفاده کنید، این قسمت از مو معمولاً دچار شکنندگی و آسیب دیدگی بالاتری می شود؛ بنابراین نیاز است تا بیشتر به آن توجه شود. می توانید برای پخش یکنواخت ماسک مو روی موهای خود از یک شانه دندانه درشت استفاده کنید.

3 - شست وشوی موها پس از جذب

در بیشتر مواقع ۳ تا ۵ دقیقه بعد از ماساژ ماسک روی ساقه موهای خود، باید آن را از روی موهای خود بشویید، برای این کار بهتر است از آب ولرم استفاده کنید. البته در برخی مدل های ماسک مو نیاز است تا ماسک یک شبانه روز روی موهای شما باقی بماند، در این صورت شما باید از کلاه مخصوص استفاده کنید و بعد از گذشت مدت زمان معینی موهای خود را آبکشی کنید.

عوارض احتمالی استفاده از ماسک مو

یکی از عوارض مهم استفاده از ماسک موهای بی کیفیت ریزش شدید موی سر، التهاب و حساسیت پوست سر و نهایتاً طاسی است. عوارض جدی و مهم ناشی از استفاده ماسک موهای نامعتبر، بی کیفیت و ارزان معمولاً به دلیل وجود مواد مضری همچون سولفات و پارابن در ترکیبات آنها بروز پیدا می کند.

از طرفی مصرف ماسک موهای حاوی سولفات و مواد مضری همچون پارابن در طولانی مدت سبب خشکی و آسیب ساقه مو می شود. به منظور جلوگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است از برندهای معتبر و باکیفیت استفاده نمایید.

خرید پرفروش ترین مدلهای ماسک مو

تفاوت ماسک مو زنانه و مردانه

ترشحات پوستی در ناحیه سر و هورمون های ترشح شده در الگوی رشد مو در زنان و مردان مکانیسم کاملا متفاوتی دارد. بنابراین محصولات مراقبتی مانند ماسک موها، باید به گونه ای طراحی و تولید شوند که سازگاری مناسبی با الگوی جنسیتی هر فرد داشته باشند.

برای مثال، در ابتدایی ترین مقایسه می توان این مورد را در نظر گرفت که ساختار موی زنان و مردان باهم تفاوت هایی دارند.آقایان معمولا موهای زبرتر و ضخیم تری دارند و به ماسک مویی با خاصیت نرم کنندگی قوی تر احتیاج دارند. در مقابل، خانم ها موهای نازک و ظریفی نسبت به آقایان دارند و به نرم کننده های ملایمی در ماسک موی خود نیاز دارند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت ماسک مو چند است؟
قیمت انواع ماسک مو به عواملی همچون برند شرکت سازنده، حجم، نوع عصاره و ویتامین ها، ترکیبات و ویژگی های ماسک مو، سازگاری با نوع مو و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت ماسک مو از 30 هزار تومان تا 6 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک های ماسک مو کدام است؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده ماسک مو می توان به برند شون، لدورا، پنتن، لورال، گلیس، بیول، لامینین، مای، فولیکا، نلی، دافی، پریم، کریستال، دیترون، مارال، سریتا، کامان، لافارر و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/14
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ماسک مو پنتن مدل Onarici حجم 300 میلی لیتر بدون نیاز به آبکشی
ماسک مو پنتن مدل Onarici حجم 300 میلی لیتر بدون نیاز به آبکشی
ماسک مو لورآل مدل Pro Longer حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو لورآل مدل Pro Longer حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو بیول مدل کاکائویی حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو بیول مدل کاکائویی حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو استم سل مدل 5in1 حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو استم سل مدل 5in1 حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو آرگان نئودرم مدل نوتریسل حجم 150 میلی لیتر
ماسک مو آرگان نئودرم مدل نوتریسل حجم 150 میلی لیتر
ماسک مو مغذی هانادی مدل روغن آرگان حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو مغذی هانادی مدل روغن آرگان حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو استم سل مدل 7in1 ترمیم و تقویت کننده حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو استم سل مدل 7in1 ترمیم و تقویت کننده حجم 500 میلی لیتر
ماسک مو شون با عصاره جنسینگ و کراتین حجم 300 میلی لیتر
ماسک مو شون با عصاره جنسینگ و کراتین حجم 300 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد