منو

راهنمای کامل انتخاب و خرید لباس تکواندو یا توبوک خوب

یکی از لوازم ورزشی مهم و ضروری در ورزش تکواندو لباس ورزشی می باشد. همان طور که برای موفقیت در هر کاری شما نیاز به یک سری لوازم و تجهیزات دارید در این رشته ورزشی هم شما به لباس تکواندو نیاز دارید. لباس مهم ترین نقش در این رشته را ایفا می کند، داشتن سرعت عمل بالا یکی از مواردی است که شما را به یک تکواندو کار حرفه ای تبدیل می کند و این موضوع یعنی داشتن سرعت عمل بالا تنها با داشتن یک لباس تکواندو حرفه ای صورت می گیرد.

انواع مختلف لباس تکواندو

ورزش تکواندو بانوان و آقایان

تکواندو ورزشی است که در عین داشتن هیجان و رقابت، آرامش را نیز برای شما به ارمغان می آورد. این رشته المپیکی دارای سه زیرشاخه می باشد؛ از جمله: کیوروگی (مبارزه)، پومسه ( فرم و حرکات نمایشی) و هانمادانگ (شکستن اجسام).

هر کدام از این زیرشاخه ها، توبوک (لباس) مخصوص به خود را دارند. اگر جزو افرادی هستید که به تازگی وارد این رشته شده اید، از توبوک های ساده استفاده کنید؛ اما اگر جزو حرفه ای ها هستید از توبوک های حرفه ای استفاده کنید.

همراه ما باشید تا با انواع لباس تکواندو آشنا شوید و خرید راحت تری داشته باشید.

لباس تکواندو چیست و چه موقع استفاده می شود؟

مجموعه ای از پیراهن، شلوار و کمربند تکواندو با همدیگر را لباس تکواندو یا همان توبوک گفته می شود. هانبوک یک لباس باستانی در کشور کره است که اولین بار به عنوان لباس تکواندو مورد استفاده قرار گرفت.

با گذشت زمان این لباس دستخوش یک سری تغییرات قرار گرفت و به شکل امروزی در آمد. شما برای هر نوع تمرین ورزشی نیاز نیست که از این لباس استفاده کنید، بلکه فقط برای مسابقات استانی و المپیک باید حتما از لباس مخصوص استفاده نمائید.

چه نوع لباس تکواندویی بخرید

هنگام خرید باید به کیفیت مواد لباس و وزن آن توجه کنید. اگر مبارز هستید، لباس مخصوص مبارزه را خریداری کنید. اما اگر پومسه رو (فرم) هستید، باید لباس مخصوص پومسه را تهیه کنید.

پیراهن و شلوار مبارزه کاملا سفید هستند، اما در پومسه، رنگ پیراهن، سفید و رنگ شلوار عموما قرمز و آبی هستند. همچنین پیراهن پومسه جلوباز بوده و پیراهن مبارزه جلو بسته می باشد.

افراد مبتدی که بیشتر کودکان می باشند، نیازی نیست که لباس حرفه ای تهیه کنند؛ زیرا در سن رشد هستند و به مرور زمان لباس برایشان کوتاه می شود. افراد معمولا بعد از اخذ کمربند آبی و قرمز، اقدام به خرید لباس حرفه ای می کنند.

انواع مدل های لباس تکواندو

1 - لباس مخصوص مبارزه: همان طور که گفته شد برای هر سبک از ورزش تکواندو نوع خاصی از لباس پوشیده می شود. اگر لباس را برای مبارزه می خواهید پیراهن و شلوار آن به رنگ سفید یک دست است و مدل پیراهن لباس مسابقه ای معمولا جلو بسته می باشد. جنس لباس مسابقه یا همان مبارزه باید به حدی محکم باشد که بر اثر فشار پاره نشود.

2 - لباس مخصوص پومسه: این نوع لباس بیشتر برای مسابقات تمرینی و باشگاه ورزشی استفاده می شود. رنگ پیراهن آن ها همانند مدل مسابقه ای سفید بوده و تنها شلوار آن ها از نظر رنگی با هم تفاوت دارند. شلوار لباس پومسه معمولا به رنگ قرمز و یا آبی است و بر خلاف مدل مبارزه ای پیراهن آن جلو بسته نیست بلکه جلو باز است. مهم نیست که جنس این لباس خوب باشد یا ضعیف زیرا فقط جنبه تمرینی دارد.

3 - لباس تکواندو کودکان: کودکان معمولا روزانه در حال رشد هستند، بنابراین برای ورزش تکواندو نیاز به یک لباس حرفه ای ندارند. یعنی اگر برای آن ها لباس حرفه ای خریداری کنید، بعد از مدتی اندازه لباس به آن ها کوتاه شده و دیگر به کارتان نخواهد آمد. اجازه دهید کودک شما یک لباس مبتدی را استفاده کند و بعد از دریافت کمربند آبی و قرمز با ورود به سطح حرفه ای این رشته برای خود یک دست لباس حرفه ای خریداری کند.

مدلهای مختلف لباس تکواندو

انواع مختلف لباس تکواندو در رنگ های مختلف

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید میت ورزشی

چه نوع لباس تکواندویی بخرید

هنگام خرید باید به کیفیت مواد لباس و وزن آن توجه کنید. اگر مبارز هستید، لباس مخصوص مبارزه را خریداری کنید. اما اگر پومسه رو (فرم) هستید، باید لباس مخصوص پومسه را تهیه کنید.

پیراهن و شلوار مبارزه کاملا سفید هستند، اما در پومسه، رنگ پیراهن، سفید و رنگ شلوار عموما قرمز و آبی هستند. همچنین پیراهن پومسه جلوباز بوده و پیراهن مبارزه جلو بسته می باشد.

افراد مبتدی که بیشتر کودکان می باشند، نیازی نیست که لباس حرفه ای تهیه کنند؛ زیرا در سن رشد هستند و به مرور زمان لباس برایشان کوتاه می شود. افراد معمولا بعد از اخذ کمربند آبی و قرمز، اقدام به خرید لباس حرفه ای می کنند.

سراغ لباس های سنگین نروید

درست است که لباس های سنگین ماندگاری بیشتری دارند، اما شما در تکواندو به لباس های سبک نیار دارید. زیرا در این رشته سرعت و چابکی از اهمیت بالایی برخوردار است و با پوشیدن لباس سنگین، سرعت شما کم شده و عملکردتان کاهش می یابد.

سبکی لباس این امکان را به شما می دهد تا ضربه های شما محکم و صدا دار باشد، که در تکواندو (پومسه) اهمیت زیادی دارد.

مبارزه ورزش رزمی تکواندو

تصویر مبارزات تکواندو

نحوه نگه داری و شستشو

 1. هر دو جلسه یک بار توبوک را بشویید.
 2. هرگز توبوک را به مدت طولانی در ساک ورزشی خود قرار ندهید.
 3. بعد از هر تمرین، توبوک را در هوای آزاد رها کنید.
 4. هرگز در آب گرم توبوک خود را نشویید.
 5. قبل از شستوشو توبوک را برعکس کنید.
 6. کمربندتان را به صورت جداگانه و کمتر از توبوک بشویید.
 7. برای خشک کردن توبوک، از نور خورشید استفاده کنید و به هیج عنوان از خشک کن استفاده نکنید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید هوگو تکواندو

بهترین مارک لباس تکواندو:

هیچ گاه شخصی نمی تواند با قطعیت یک برند خاص را به عنوان بهترین مارک لباس ورزش تکواندو به شما معرفی کند و اگر شخصی چنین ادعایی داشته باشد، حتما تبلیغ یک محصول خاص را انجام می دهد. در ادامه چند برند معروف ایرانی و خارجی لباس تکواندو را معرفی می کنیم.

 • البسه تکواندو آدیداس
 • البسه تکواندو کوروش
 • البسه تکواندو موتو
 • البسه تکواندو martial
 • البسه تکواندو دیدو
 • البسه تکواندو امپراتور
 • البسه تکواندو کالای ورزشی پروین

راهنمای کامل خرید لباس تکواندو

نکات مهم هنگام خرید لباس تکواندو:

1- قیمت لباس: قیمت نقش مهمی در انتخاب شما دارد، بهتر است قبل از هر کاری میزان بودجه برای خرید لباس ورزشی را مشخص کنید. اگر مقدار زیادی بودجه به این کار اختصاص داده اید، می توانید به سراغ خرید لباس های حرفه ای بروید، در غیر این صورت باید به خرید لباس های مبتدی اکتفا نمائید.

2 - نوع لباس: اگر به تازگی وارد رشته تکواندو شده اید و هنوز حرفه ای نشده اید، پیشنهاد می کنم یک لباس مبتدی برای خود انتخاب کنید زیرا ممکن است از این ورزش خوشتان نیاید. اما اگر به صورت حرفه ای ورزش می کنید بهتر است لباس حرفه ای بخرید تا مهارت شما در این ورزش بیشتر شود. برای کودکان که در حال رشد هستند، لباس مبتدی بهتر است زیرا بعد از مدتی به کودک شما کوتاه می شوند.

3 - جنس لباس: پنبه یک پارچه مناسب برای دوخت البسه تکواندو نیست، زیرا بعد از شستشو کسر آب دارد و بعد از مدتی به شما کوچک می شود. در مورد پارچه پلی استر هم درست است که با شستشو تغییر سایز نمی دهد، اما در اشخاصی که دارای پوست حساس هستند آلرژی های پوستی ایجاد می کند. بهترین پارچه برای دوخت این لباس پارچه های پنبه ای پلی استر هستند که نه تغییر سایز می دهند و نه حساسیت ایجاد می کنند.

4 - سایز لباس: لباس ورزشی هم مانند سایر لباس ها دارای سایز بندی است، بنابراین شما باید لباس سایز خود را انتخاب کنید. اگر لباس شما تنگ باشد، اجازه اجرای حرکات ورزشی را به شما نمی دهد و اگر خیلی گشاد باشد یک لباس دست و پا گیر محسوب می شود که به مزاج هر کسی جالب به نظر نمی رسد. بنابراین باید سایز خودتان را انتخاب کنید نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ بلکه دقیقا اندازه شما باشد.

راهنمای جامع و کامل خرید لباس تکواندو

5 - وزن لباس: پیشنهاد می کنم بی خیال مدل های با پارچه سنگین شوید. زیرا شما را سنگین کرده و سرعت عمل شما را کاهش می دهند. همان طور که می دانید راز موفقیت در این رشته ورزشی انجام حرکات ورزشی با سرعت بالا است. بنابراین هر چه وزن لباس شما سبک تر باشد، شما می توانید حرکات ورزشی خود را با سرعت بالاتری انجام دهید که یک موفقیت بزرگ در این زمینه به حساب می آید.

6 - برند لباس: همیشه به سراغ برندهای معروف و شناخته شده بروید زیرا معمولا از کیفیت بالایی برخوردار هستند. تجربه هم ثابت کرده تا زمانی که یک جنس خوب و با کیفیت وجود دارد که از قبل هم امتحان خود را پس داده است، نباید به سراغ برند های ناشناخته بروید زیرا معمولا از کیفیت لازم برخوردار نیستند و با خرید آن ها شما سرمایه و وقت خود را هدر می دهید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید دستکش تکواندو

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد