منو

راهنمای انتخاب و خرید فوم و ژل اصلاح صورت، بررسی مزایا و تفاوت ها

قبل از اینکه تیغ اصلاح را روی پوست صورتتان بگذارید باید مراسم و تشریفاتی را به جا بیاورید. اصلاح کردن خشک و خالی که شدنی نیست. هست؟ خرید خمیر ریش و استفاده درست از آن، یکی از گزینه هایی است که می توانید در مراسم ریش زنی تان به کار بگیرید. در این مقاله از نکاتی که باید برای خرید خمیر ریش مناسب بدانید، تمام و کمال برایتان گفته ایم.

گزینه های زیادی برای پاکسازی موی صورت وجود دارد ولی باید کدام را انتخاب کرد؟ فوم اصلاح صورت، ژل اصلاح صورت؟ خمیر اصلاح صورت؟ یا …؟ تمیز کننده های موی صورت دارای فرمولاسیون های مختلفی هستند که وجه تمایز آن ها با یکدیگر است.

خمیر ریش چیست؟

خمیر ریش که با نام های دیگری همچون «خمیر اصلاح»، «فوم اصلاح»، و «ژل اصلاح» یاد می شود، یکی از متداول ترین ومحبوب ترین لوازم بهداشتی و آرایشی نزد آقایان محسوب شده و همانطور که از نامش پیداست، از آن برای اصلاح و تراشیدن موهای موجود در صورت همچون ریش و سیبیل استفاده می کنند.

خمیر ریش چیست

شاید به جرأت بتوان گفت که آزاردهنده ترین چیزی که حین اصلاح صورت می تواند رخ بدهد، کندی تیغ و تمیز نکردن یک دست و روان موهای صورت باشد! البته بعضی ها از آب و صابون برای روان کردن اصلاح استفاده میکنند، اما استفاده بلند مدت از آب و صابون، در بروز حساسیت های پوستی موثر بوده و به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.

ضمن اینکه صابون مختص این کار تولید نشده است و حاوی مواد شیمیایی شوینده می باشد. منفذهای پوست شما پس در حین اصلاح باز شده و می تواند موجب پیری زودرس صورت و بروز بیماری های پوستی در اثر نفوذ مواد صابونی شود.

انواع ماده اصلاح صورت

به طور کلی ماده اصلاح صورت به سه دسته تقسیم می شود: 1- خمیر ریش یا کرم اصلاح 2 - کف یا فوم اصلاح 3 - ژل اصلاح صورت

کرم صلاح

خمیر ریش به شما یک روکش سفید لوکس در کل صورت می دهد که نماد عمومی شروع به اصلاح است! از آنجا که خمیر ریش بسیار غلیظ است، به ریش شما می رسد و به شما کمک خواهد کرد تا اصلاح کنید. علاوه بر این، خمیر ریش ها در واقع در انواع مختلفی از عطرها و رایحه ها برای یک تجربه واقعاً همه جانبه وجود دارند.

برای آن هایی که از فرآیند اصلاح پوست واقعاً لذت می برند، استفاده از خمیر ریش بسیار توصیه می شود. کسانی که فقط دوست دارند عمل روزانه خود را انجام دهند، قطعاً باید این گزینه زمان بر را کنار بگذارند.

فوم اصلاح

فوم اصلاح یک جایگزین خوب برای خمیر ریش است چون در یک قوطی آماده مورد استفاده قرار می گیرد. آن هایی که هنوز خواستار تجربه ای کامل اما کم زمان هستند، این راه را یک راه حل مناسب می یابند. با این حال، اگر پوست حساسی دارید، باید از فوم ها دوری کنید چون آن ها می توانند شامل پیشرانه ها و مواد شیمیایی مختلف باشند. هم چنین فوم یک ماده سازگار با محیط زیست نیست چون مقدار زیادی مواد شیمیایی در طول استفاده از آن آزاد می شوند.

فوم اصلاح صورت

وظیفه اصلی فوم اصلاح صورت این است که فرآیند تراشیدن موی صورت را به وسیله تیغ برای شما ساده تر کند. فوم ها با آب رسانی و نرم کردن پوست صورت باعث می شوند تا صورت خودتان را به سادگی اصلاح کنید.

ژل اصلاح

استفاده از ژل یک ابزار عالی بین خمیر ریش و فوم است؛ زیرا شما می توانید ببینید که تیغ به کجا می رود و این کار سبک کردن موهای صورت شما را آسان تر می کند. استفاده از این ژل و حالت دادن موهای صورت با آن آنقدر راحت است که بعد از هر زمانی پس از اصلاح می توانید از خانه خارج شوید! ایراد ژل این است که امن نیست و با تیغ های صاف سازگاری ندارد.

زل اصلاح صورت

تفاوت ژل اصلاح با فوم اصلاح

بعضی لوازم اصلاح تجاری به صورت کف (فوم Foam) یا ژل هستند و در قوطی های اسپری فروخته می شوند که در قیمت و خاصیت تفاوت هایی با هم دارند. ژل اصلاح کف کم تری ایجاد می کند که شفاف تر از کف اصلاح است و موجب می شود ریش ها بهتر دیده شوند و به مدل دادن بهتر به آن ها کمک می نماید.

تفاوت فوم و ژل اصلاح

معمولاً ژل اصلاح دارای قیمت بیشتری نسبت به کف اصلاح است، ولی در مقایسه با آن به مقدار کم تری استفاده می شود. محدوده ای از موها که برای پوشش دادن نیازمند مقدار زیادی از کف اصلاح است، مقدار خیلی کم تری از ژل اصلاح احتیاج دارد.

به علت بافتی که «ژل اصلاح» در مقایسه با کف اصلاح دارد، تیغ های دسته دار هنگام اصلاح بیش تر مسدود می شوند، بنابراین به شستن بیش تری احتیاج دارند. البته در صورتی که از «دسته تیغ» های سنتی استفاده شود، تفاوتی با هم نخواهند داشت.

طرفداران ژل اصلاح ادعا می کنند که فرایند اصلاح با ژل اصلاح سریع تر و مفیدتر است، دلیل آن این است که برخلاف کف اصلاح، ژل اصلاح خشک نمی شود و ممکن است به علت خشک شدن کف اصلاح، نیاز به دوباره ریختن آن باشد.

بیش تر مردان می گویند که ژل اصلاح در مقایسه با کف اصلاح برای موهای ضخیم کارایی بهتری دارد. به همین دلیل است که ژل اصلاح در میان افرادی که موی ضخیم دارند، از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

ژل ها به دلیل کم آب تر بودن در مقایسه با خمیرهای اصلاح، نمناکی و رطوبت پوست را بیشتر می گیرند. به همین دلیل تحریک پذیرتر هستند. همان طور که گفته شد، بهتر است اشخاصی که دارای پوست حساس هستند حتی المقدور از ژل ها استفاده نکنند و به جای آن از کف اصلاح استفاده کنند.

ژل یا کرم اصلاح؟ کدام بهتر است؟

انواع محصولات شیو و اصلاح در دو حالت فیزیکی ژل و کرم یا خمیر اصلاح تولید می شوند. این که از کدام محصول برای اصلاح استفاده کنید کاملا سلیقه ای است و توصیه می کنیم خودتان هر یک را تجربه کنید. اما بر اساس تجربه شخصی مصرف کنندگان بد نیست چند فاکتور را پیش از این که بخواهید یک محصول را انتخاب کنید با هم مرور کنیم:

 1. ژل بیش ترین خاصیت لغزندگی را روی پوست فراهم می کند و بنابراین اگر پوستی حساس و آسیب دیده دارید ژل اصلاح مناسب تر است.
 2. کرم قدرت زیادی در رفع موهای ضخیم مردانه دارد. بنابراین استفاده از کرم را به آقایانی که می خواهند اصلاح کامل و بی نقصی در نقطه نقطه صورت داشته باشند توصیه می کنیم.
 3. استفاده از کرم به سبب حالت فیزیکی سخت تری که دارد راحت تر است. اما ممکن است مجبور باشید ژل را با دقت و حوصله بیش تری روی صورت پخش کنید.
 4. استفاده از ژل با براش اصلاح ممکن نیست؛ اما کرم اصلاح را به راحتی می توانید با براش روی صورت پخش کنید.
 5. برخی از افراد با توجه به ترکیبات آزار دهنده شیمیایی تجربه خوبی در استفاده از کرم اصلاح نداشته اند.

یک فوم یا ژل اصلاح باید دارای ویژگی هایی به شرح زیر باشد:

 • روان کننده اصلاح و کمک به تراشیدن آسان و سریع موها
 • پوشش دهی کامل صورت و مو با ایجاد مقدار مناسبی از کف و مایع لغزنده
 • بدون الکل بودن فوم یا ژل اصلاح
 • حفاظت از پوست در برابر بریدگی و خطرات ناشی از تیغ یا خودتراش با ایجاد لغزندگی مناسب و جلوگیری از زخم شدن صورت در اثر کند بودن تیغ
 • آنتی باکتریال بودن فوم جهت جلوگیری از نفوذ میکروب و باکتری ها از طریق منفذ های باز شده پوست
 • بهره گیری از عصاره های طبیعی همچون عصاره آلوئه ورا جهت تقویت پوست
 • جلوگیری از بروز حساسیت، خارش و جوش های پس از اصلاح
 • کاهش دمای پوست و ایجاد حس خنک کنندگی روی پوست برای القای حس طراوت و شادابی پوست
 • استفاده از مواد معدنی و تغذیه کننده پوست در تولید آن
 • کمک به حفظ آبرسانی و رطوبت پوست (مخصوصاً برای پوست های خشک)

مزایای استفاده از ژل و فوم اصلاح

سوختگی ناشی از اصلاح به تحریک و سوزش بعد از اصلاح گفته می شود که به علت تراشیدن خشک صورت و بدون استفاده از ژل اصلاح و یا فوم اصلاح به وجود می آید. گرچه اصلاح بدون استفاده از کف موجب صرفه جویی در زمان می شود اما همیشه برجستگی های قرمز کوچکی روی پوست ایجاد می کند که چند روز طول می کشد تا از بین بروند.

هدف از ساخت ژل ها و کرم های اصلاح این است که به کمک آن ها بدون هیچ گونه حالت کشیدن یا نیشگون گرفتن پوست، تیغ به آرامی روی پوست لیز بخورد. عدم استفاده از این ژل ها و کرم ها قطعا سوختگی بعد از اصلاح با تیغ، بریدگی، سوزش و آسیب پوست را به دنبال خواهد داشت.

چند مورد از دیگر مزایای ژل و فوم اصلاح:

 • حفظ ظاهر و سلامت پوست و جلوگیری از سوختگی با تیغ
 • دارا بودن کفی متراکم وحاوی مواد معدنی دریایی و ویتامین های لازم برای پوست
 • نرم کردن سریع موی صورت با کف متراکم
 • اصلاحی تمیز و کامل
 • تأیید سازگاری فوم اصلاح با پوست توسط متخصصین پوست
 • اصلاحی تمیز و راحت، احساس نرمی، لطافت و مراقبت شدگی بر روی پوست

بهترین برند ژل و فوم اصلاح مردانه

عرصه ساخت و عرضه ژل و فوم اصلاح بسیار گسترده است و شرکت های مختلفی دست به تولید این محصولات زده اند. هر کدام از این شرکت ها توانسته اند با تولید و عرضه محصولاتی جدید، تا حدودی نظر مشتریان را به خود جلب کند.

آرکو من، نیوآ، ژیلت، لورآل، اینتسا، کلیون، مالیزیا، ایو روشه، باباریا، کاپوس، ردوان، مورد، لیراک، آون، سیمفونی، اسنوناس، لاریکیت، نوکس و... از مطرح ترین برند های زمینه تولید ژل و فوم اصلاح هستند. محصولات این شرکت ها هم اکنون در بازار به وفور یافت می شوند و هرکدام با توجه به کیفیت و قیمتی که دارند، تا حدودی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند.

توصیه ما به شما این است که با توجه به دخالت فوم یا ژل با سلامتی پوست، حتما از برند های معتبر استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه : افتر شیو چیست و چه کاربردی دارد؟

اصلاح صورت

قیمت

شرکت های فعال در زمینه تولید ژل و فوم اصلاح این محصولات را با قیمت های گوناگونی به بازار عرضه کرده اند. از جمله موارد موثر در قیمت این محصولات می توان به حجم محصول، شرکت سازنده، خاصیت ضد باکتری، دارا بودن الکل و ... اشاره کرد. به طور کلی این محصولات در بازار بین 20 هزار تومان تا 200 هزار تومان به فروش می رسند.

یکی از مواردی که در خرید هر محصول لازم است مورد توجه قرار دهید، مشخص کردن میزان هزینه ای است که برای خرید آن محصول می خواهید صرف کنید. این امر سبب می شود تا از میان محصولات متنوع موجود در بازار، سریع تر بتوانید به محصول مناسب خود برسید.

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/11
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر رامین
22:27 - 1401/11/12
سلام. در قسمتی از متن نوشتید فوم اصلاح بهتر از ژل هست برای افرادی که پوست حساسی دارند. در جای دیگه بلعکس. من کمی گیج شدم. سئوالم اینه بنده از دستگاه ریش تراش استفاده میکنم. تیغهای بسیار تیزی داره و در حالت خشک کمی پوستم قرمز میشه. بنظرتون قبل استفاده از فوم استفاده کنم یا ژل؟ ضمنا با اب سرد اول صورت را بشورم یا اب گرم؟ ممنونم

پاسخ : سلام، برای پوست حساس فوم بهتر از ژل و ژل بهتر از کرم می باشد. هنگام اصلاح بهتر است آب گرم استفاده شود چون منافذ پوست را باز کرده و موها راحت تر بریده می شوند.

کاربر خامنه ای
21:26 - 1400/11/12
با کیفیت اریکسون نیوا مخصوص پوست حساس هست ژل و آبی اون هم بد نیست ژیلت هم خوبه الباقی را استفاده نکردم ولی نیوا عالی بود نیوا حتی شامپوی آبی میانه اون هم حالت دهنده و براق کننده ای عالی بود حتی ژل موی تیوا عالی بود هر چند الان دیگه کسی ژل مو استفاده نمیکنه و آدامس مو جایگزین شده
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد