منو
نمایش محتوا

مهمترین نکاتی که هنگام خرید فلاسک چای خوب باید بدانید

نوشیدن چای در کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است. اما در شرایطی که چای داغ در دسترس ما نیست مجبور به حمل چای توسط فلاسک چای با خود هستیم. بهترین و ساده ترین راه برای فراهم کردن امکان نوشیدن چای در همه ی شرایط داشتن یک فلاسک چای است. خرید فلاسک چای خوب می تواند نوشیدن چای و قهوه ی داغ در شرایط مختلف از جمله سر کار، مسافرت، داخل ماشین و گردش های شبانه را بسیار دلپذیر کند.

پیشینه استفاده از فلاسک

اولین بار فلاسک خلا توسط فردی به نام سر جیمز دوار فیزیکدان و شیمیدان اهل اسکاتلند در سال ۱۸۹۲ استفاده شد. بعدها به صورت انبوه شرکتی آلمانی به نام ترموس در سال ۱۹۰۴ این محصول را روانه ی بازار کرد. که بعدا با نام تجاری فلاسک دوئر یا ترموس در نقاط مختلف جهان شناخته شد.

فلاسک چای خوب

فلاسک چیست؟

نام دیگر این وسیله ی کاربردی دمابان می باشد. وجه تسمیه این کلمه هم به این دلیل است که از دما محافظت می کند و انواع نوشیدنی ها را می تواند گرم یا سرد نگه دارد. در تعریف فلاسک می توان گفت که ظرفی شیشه ای، فلزی یا پلاستیکی است که دارای دو دیواره است. بین دیواره ی درونی و بیرونی هوایی وجود ندارد و به نوعی خلاء هوایی است. وظیفه ی فلاسک اجازه ندادن به ورود گرما به داخل فلاسک و از داخل به خارج آن خواهد بود. درواقع با داشتن یک فلاسک می توانید یک کافی شاپ کوچک را با خود به کوهستان، سفر، پیاده روی و حتی محل کار ببرید.

فلاسک دارای دیواره دو جداره است که یکی درون دیگری جای گرفته و فضای خالی میان دیواره های داخلی و بیرونی، از هوا خالی شده یا با گاز مخصوصی پر شده است. جنس این دیواره شیشه ای یا استیل و قسمت داخلی آن با آب نقره پوشانده شده است و قسمت بیرونی دیواره هم با پوشش خارجی بدنه فلاسک نگهداری می شود. جنس بدنه بیرونی فلاسک می تواند از پلاستیک یا فلز باشد.

دلیل آنکه دمای مایعات، داخل این ظروف برای مدت طولانی ثابت می ماند و از دمای بیرونی تاثیر نمی گیرد، این است که دیواره داخل فلاسک همانند عایق است و حرارت نمی تواند در آن جریان پیدا کند. از طرفی دیگر، وجود خلأ یا گاز مخصوص در بین دیواره داخلی و خارجی، مانع از جریان گرفتن هوا می شود.

پوشش آب نقره داخل دیواره هم به این خاطر است که از تابش گرما و سرما به داخل ظرف جلوگیری کند. وجود این سه قسمت و ویژگی های آن ها در کنار هم سبب می شود تا فلاسک دمای غذاها و مایعات سرد و گرم را بدون تاثیر از دمای محیط برای ساعت های طولانی نگه دارد.

بهترین مدلهای فلاسک چای

موارد استفاده از فلاسک چای

فلاسک چای از جمله وسایلی است که در هر خانه حداقل یک عدد از آن وجود دارد. حتی برخی از خانواده ها بیشتر از یک عدد فلاسک در خانه ی خود دارند. دلیل آن هم این است که این محصول استفاده های بسیاری دارد و برای حمل نوشیدنی گرم بسیار مناسب است.

استفاده از فلاسک موارد زیادی دارد؛ اولین چیزی که هنگام سفر به فکرمان می رسد برداشتن یک فلاسک و بردن آب و چای داغ همراه خودمان است تا بتوانیم مسیر دل انگیز سفر را با نوشیدن چای لذت بخش تر کنیم.

از دیگر موارد استفاده از فلاسک چای، هنگام کوهنوردی است، هر کوهنورد به یک فلاسک کوچک در کوله پشتی خود نیاز دارد. البته به خاطر داشته باشید که در این مورد باید به سایز و وزن فلاسک بسیار توجه کنید تا بتوانید آن را به راحتی با خود حمل کنید.

فلاسک در منزل، کافه و رستوران هم استفاده های بسیاری دارد. البته توجه داشته باشید که فلاسکی که برای سفر و یا پیک نیک انتخاب می کنید باید بزرگ باشد و آب را زمان بیشتری داغ نگه دارد.

جنس بدنه فلاسک چای

فلاسک های چای موجود در بازار از مواد مختلفی مانند شیشه، پلاستیک و استیل تولید می شوند.

فلاسک های مخزن شیشه ای

مزایا: این نوع فلاسک، راحت تمیز می شود، بوها را به خود جذب نمی کند و می توانید علاوه بر چای و قهوه برای دم نوش و مایعات معطر یا بودار هم از آن ها استفاده کنید. سبک تر بوده و دما را برای زمان بیشتری حفظ می کند. مثلا نوشیدنی های گرم را تا ۱۲ ساعت و نوشیدنی های سرد را تا ۲۴ ساعت با حفظ دما نگه می دارد. ضمن آنکه رنگ چای یا قهوه داخل این مخازن، در مدت زمان طولانی تیره نمی شود.

معایب: یکی از معایب مخزن شیشه ای، آن است که احتمال شکسته شدن یا ترک برداشتن آن براثر تغییرات ناگهانی دما یا ضرب دیدگی وجود دارد. به این معنا که اگر مخزن فلاسک را که قبلا آب خیلی سرد در آن بوده و در محیط سردی هم قرار گرفته است، یکباره در آن آب جوش یا مایع خیلی داغ بریزید، احتمال شکستن و ترک برداشتن شیشه وجود دارد.

البته جنس شیشه های فلاسک معمولا از بور و سیلیسکات بوده و از ویژگی های مهم آن تحمل شوک پذیری است اما کیفیت های شیشه ها باهم متفاوت است، در نتیجه احتمال شکستن آن بیشتر است. از طرفی هم ممکن است مدل فلاسک شما جدید نباشد و برای پیدا کردن مخزن شیشه ای متناسب با فلاسک دچار مشکل شوید؛ چون شیشه فلاسک ها معمولا تولید ایران نیستند و در کارخانه های ایران فقط قاب آن ها تولید می شود.

انواع مختلف فلاسک کوهنوردی

فلاسک های مخزن استیل

مزایا: این نوع مخزن ها از استیل ضدزنگ هستند و مقاومت و دوام بالاتری در برابر تغییرات ناگهانی دما، رطوبت و ضربه دارند.

معایب: مخزن های استیل، با وجود استحکام و مقاومت بالا در برابر شوک حرارتی، اگر ضربه شدیدی به آن وارد شود، خاصیت عایق بودن آن از بین رفته و اصطلاحا گاز آن خارج می شود که قابلیت تعمیر هم ندارد.

مخزن های استیل در مقایسه با مخزن های شیشه ای ممکن است بوهای مایعات داخل مخزن هم جذب کنند اما معمولا این بوها ماندگار نیست. البته توجه داشته باشید که فلاسک اگر از مواد بی کیفیت ساخته شده باشد، بوی خاصی دارد و با هر بار ریخته شدن آب جوش یا نوشیدنی داغ داخل آن، بوی نامطبوعی را استشمام خواهید کرد.

نوع عایق فلاسک چای

اولین و مهمترین فاکتوری که باید برای خرید فلاسک چای در نظر بگیرید، نوع عایق آن است. عایق بدنه اصلی ترین عامل در حفظ حرارت و گرمای نوشیدنی داخل فلاسک است. اگر فلاسک مورد نظر شما کیفیت بالایی داشته باشد، برای مدت زمان طولانی تری نوشیدنی را گرم نگاه می دارد. نحوه ساخت فلاسک های چای شباهت زیادی با پنجره های دوجداره دارد به این مفهوم که دیوار بدنه فلاسک از دو یا چند لایه تشکیل می شود. در بین این لایه ها یا دیوارها، خلاء است یا با مواد عایقی مانند فوم پُر شده اند که به عنوان یک عایق حرارتی عمل می کنند.

لازم به ذکر است که هر چقدر خلاء مابین لایه ها کیفیت بهتری داشته و از مولکول های هوای کمتری تشکیل شده باشد، انتقال حرارت کمتر صورت گرفته و در واقع عایق حرارتی بهتری خواهد بود. در نتیجه دمای نوشیدنی داخل فلاسک برای مدت زمان طولانی تری حفظ خواهد شد. البته این امر به مفهوم بیشتر بودن فاصله بین لایه ها نیست بلکه کیفیت خلاء و خالی بودن این فضا از هر گونه مولکول هوایی، خود تضمین کننده کیفیت عایق حرارتی خواهد بود.

از مهمترین مزایای چند لایه بودن فلاسک، عدم تعریق فلاسک در صورت وجود نوشیدنی سرد در آن است. بیشتر فلاسک های عایق دار به مدت حداقل ۴ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت، دمای نوشیدنی را حفظ می کنند. البته فلاسک هایی هم هستند که در مدت زمان بیشتری دما را حفظ می کنند، این نوع فلاسک ها بیشتر برای کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرند و معمولاً از چندین لایه عایق تشکیل شده اند و نسبت به محصولات دیگر، معمولاً گران قیمت تر هستند، بنابراین با توجه به نیاز و بودجه خود فلاسک مناسب را انتخاب کنید.

بهترین مدلهای فلاسک چای

ظرفیت فلاسک چای

گنجایش یا ظرفیت یکی از عمده ترین فاکتورها برای انتخاب فلاسک چای است. فلاسک های موجود در بازار معمولاً نیم لیتر تا ۲ لیتر ظرفیت دارند. اینکه فلاسک با چه ظرفیتی را انتخاب می کنید به میزان مصرف شما بازمی گردد و اینکه تنها شما قرار است از آن استفاده کنید یا مورد استفاده باقی اعضای خانواده هم هست.

بنابراین اگر فلاسک را تنها برای خودتان خریداری می کنید، بهتر است میزان مصرف خود را در نظر بگیرید، اما اگر فلاسک را برای مسافرت و پیک نیک در کنار خانواده تهیه می کنید باید تعداد افراد خانواده و میزان مصرف را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که حجم بیشتر یک فلاسک به معنای وزن بیشتر آن است، پس در هنگام خرید این موضوع را نیز در نظر بگیرید.

باز و بسته کردن در فلاسک، از چهار طریق امکان پذیر است

 • در پیچی: همانطور که مشخص است در فلاسک با پیچاندن باز و بسته می شود. این مدل نسبت به سایر مدل ها گرما و سرما را بهتر حفظ می کند.
 • در فشاری: از طریق فشردن در فلاسک، می توانید آن را باز و بسته نمایید. این مدل از درها، باعث می شوند که دما به خوبی حفظ نشود.
 • در پمپی: پمپ موجود بر روی در فلاسک باعث باز و بسته شدن آن می شود. البته این مدل از درهای پمپی بیشتر برای فلاسک های بزرگ تعبیه شده است.
 • در سوپاپی: سوپاپ موجود بر روی در فلاسک باعث حفظ دمای مناسب مایعات خواهد شد. منتهی شستن آن مقداری سخت است و اگر سوپاپ آسیب ببیند، عملکرد فلاسک زیر سوال خواهد رفت.

یک فلاسک خوب و باکیفیت، چه خصوصیاتی باید داشته باشد

 • قیمت مناسب.
 • در و دستگیره ی آن محکم و بادوام باشد.
 • قابلیت بالای حفظ دما را داشته باشد.
 • قسمت بیرونی فلاسک باید از هر نظر زیبا باشد.
 • مقاومت بالا در برابر ضربه، تغییرات دمایی و…
 • وزن و ظرفیت مناسبی را دارا باشد.
 • کارایی و عملکردش قابل قبول و مناسب باشد.
 • خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک نباشد که عملا نتوانید از آن استفاده نمایید.
 • عایق نگهدارنده دما مقاوم و باکیفیتی داشته باشد.
 • همیشه گران بودن به معنای خوب بودن کالا نیست.

خرید اینترنتی فلاسک چای

نکات مهم و کاربردی که هنگام خرید فلاسک باید به آنها توجه نمود

 • اولین شرط توجه به قیمت آن است. عوامل مختلفی چون جنس، مدل، کیفیت ساخت و .. بر روی قیمت این وسیله اثرگذار هستند. شما عزیزان باید با توجه به بودجه و درآمد خود نسبت به خرید مدل خاصی اقدام نمایید.
 • حتما هنگام خرید از سالم بودن بدنه ی فلاسک آسوده خاطر باشید. تا مبادا قسمتی از آن دچار ترک خوردگی یا شکستگی باشد.
 • سعی کنید به دنبال خرید مدلی باشید که قسمت داخلی آن شیشه ای باشد چون بهداشتی تر هستند. منتهی خیلی آسیب پذیر و شکننده می باشند.
 • به ظرفیت و گنجایش فلاسک هم توجه کنید. برخی از فلاسک ها یک نفره و برخی چند نفره می باشند. بسته به تعداد اعضایی که قرار است نوشیدنی میل کنند، مدل خاصی را انتخاب کنید.
 • از بین مدل درب های گفته شده در قسمت بالا، در پیچی مناسب تر است، چراکه هم به راحتی باز و بسته می شود و هم اینکه دما را به بهترین شکل ممکن حفظ می کند.
 • به وزن و ابعاد فلاسک هم دقت کنید. وسیله ی انتخابی شما نباید در حالت خالی خیلی سنگین باشد، چون در این صورت با ریختن چای و یا سایر نوشیدنی ها سنگین تر خواهد شد.
 • همیشه تمام وسایل منزلتان را از میان برندهای معتبر و مطرح خریداری کنید.
 • سعی کنید به لحاظ ظاهری مدل استوانه ای فلاسک را انتخاب و خریداری نمایید، چون خم فضای کمی را اشغال می کند و هم اینکه زیباتر است.

فلاسک شیشه ای بهتره یا استیل؟

فلاسک شیشه ای از نظر بهداشتی عملکرد بهتری دارد و علاوه بر آب جوش، برای نگهداری غذا نیز کاربرد دارد. همچنین، فلاسک شیشه ای نسبت به فلاسک استیل، دما را تا مدت زمان بیشتری نگه می دارد و آب جوش دیرتر سرد می شود. اما فلاسک شیشه ای شکننده و حساس است؛ برای کوهنوردی و داخل ماشین بهتر است از فلاسک استیل استفاده شود. برای تمیز کردن فلاسک استیل توصیه می شود از آب و سرکه استفاده شود.

فلاسک چند ساعت آب را جوش نگه میدارد؟

یک فلاسک چای معمولی حدود 12 ساعت دمای نوشیدنی شما را حفظ می کند. اما برخی از محصولات قادرند تا 24 ساعت نیز دما را حفظ کنند.

فلاسک درست است یا فلاکس؟

احتمالا شما عزیزان هم شنیده اید که گروهی از مردم عبارت فلاکس را به جای فلاسک به کار می برند. دوستان فراموش نکنید که این عبارت در واقع غلط مصطلح است. چون فلاکس ماده ای است که در جوشکاری و لحیم کاری مورد استفاده قرار می گیرد. حال آنکه فلاسک مفهومی جدای از این کلمه دارد. پس سعی کنید این دو عبارت را به جای هم به کار نبرید.

تاریخ به روز رسانی : 1400/07/30
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد