منو

راهنمای خرید فرش ماشینی + معرفی انواع بهترین فرشهای ماشینی

خرید فرش به عنوان یکی از اصلی ترین المان ها و عناصر دکوراسیونی در هر خانه ای از اهمیت بالایی برخوردار است. جدا از آنکه داشتن یک فرش باکیفیت می تواند طول عمر استفاده از آن را تضمین کند، انتخاب درست فرش می تواند در زیبایی فضای خانه و شکل گیری دکوراسیون منزل بسیار تأثیرگذار باشد. به همین دلیل نیز نمی توان و یا بهتر است بگوییم که نباید انتخاب و خرید فرش را دست کم گرفت.

با توجه به اینکه فرش، چه دستباف و چه ماشینی، کالایی هزینه بر است، پس باید مراقب باشید، فرش خوب و باکیفیتی بخرید. از آنجایی که فرش ماشینی، به وسیله ماشین آلات صنعتی بافته می شود و سرعت تولید آنها بالاست و همچنین مواد اولیه شان به راحتی فراهم می شود، ارزان تر از فرش های دستباف هستند.

فرش ماشینی

راهنمای خرید فرش ماشینی

این نوع فرش ها هم مانند فرش های دستباف، از نقش و تصاویر هنری متنوعی برخوردارند. فرش های ماشینی، بسته به نوع الیاف و کیفیت آن، حدود ۲۰ سال عمر می کنند. البته اگر از آن به خوبی مراقبت شود، حتی مدت زمان بیشتری هم کار می کند.

انواع فرش ماشینی

اگر به دنبال خرید فرش ماشینی هستید باید آمادگی آن را داشته باشید که با انواع متنوع و متفاوتی از این محصول روبه رو شوید. طبیعی است که هر کدام از انواع فرش ماشینی دارای ویژگی های مختص به خود هستند که مزایا و معایب مخصوص به خودشان را نیز شامل می شوند. در ادامه شما را با برخی از انواع فرش ماشینی آشنا خواهیم کرد.

1 - فرش های پشمی

فرش ماشینی پشمی، فرشی است که در تولید آن از نخ پشم (که معمولا از گوسفند به دست می آید)، استفاده می شود. از آنجایی که نخ پشم، طبیعی است، بادوام است. همچنین گرد و خاک را به خود نمی گیرد. فرش های پشمی به دلیل اینکه نرم هستند، طرفداران بسیاری دارند.

این نوع فرش محکم است و گرما را به خود جذب می کند. به راحتی لک نمی شود و در صورت لک شدن، بدون دردسر تمیز می شوند. اگر اتاق تان در بخشی از خانه است که نسبت به قسمت های دیگر سرد است، از فرش پشمی برای آن استفاده کنید. البته به دلیل اینکه رطوبت را به خود جذب می کند، مناسب مکان های مرطوب نیست.

فرش ماشینی پشمی

عکس فرش ماشینی پشمی

از آنجایی که این فرش بادوام است، به درد اتاق های پررفت وآمد مانند اتاق نشیمن یا غذاخوری می خورد. بیشتر فرش های پشمی، از نخ صددرصد پشمی تولید می شوند. اما در برخی از این فرش ها، ناخالصی وجود دارد. یعنی ۸۰ درصد از پشم و ۲۰ درصد نایلون یا پلی پروپلین هستند که به فرش پشمی ترکیبی معروف اند.

2 - فرش ماشینی اکریلیک

به طور کلی می توانیم بگوییم که این نوع از فرش های ماشینی در میان سایر انواع این فرش ها با اقبال بیشتری روبه رو هستند و پرفروش ترین آن ها نیز به حساب می آیند. الیاف موجود در این نوع از فرش ماشینی شبیه ب پشم است و غالباً نرمی و لطافت بالایی نیز برخوردار خواهند بود.

علاوه بر این باید اضافه کنیم که فرش ماشینی اکریلیک معمولاً دوام و ماندگاری خوبی دارد و به همین دلیل نیز بیشتر افراد در زمان خرید و انتخاب فرش ماشینی به دنبال این مدل می روند. به همین دلیل هم می توان انتظار داشت که فرش ماشینی اکریلیک به دلیل ماندگاری و سایر ویژگی های مثبت خود در میان سایر انواع فرش ماشینی از قیمت بالاتری برخوردار باشند.

فرش اکریلیک

عکس فرش ماشینی اکریلیک

یکی از ویژگی های دیگر فرش ماشینی اکریلیک که حتماً باید به آن اشاره کنیم این است که اگر آلودگی ها و لکه های روغنی بر روی این فرش بیفتد به راحتی قابل شست وشو نیست. با این حال هرگونه آلودگی و لکه ای که در آب حل شود را می توانید با خیال راحت از روی فرش ماشینی اکریلیک خود پاک کنید.

روشهای تشخیص فرش آکریلیک خالص از فرش آکریلیک ناخالص (درصددار)

  • اولین خصیصه فرش های آکریلیک خالص، مقاومت بالای آها نسبت به دما و حرارت غیرمستقیم است.
  • جنس فرش اگر ۱۰۰٪ الیاف آکریلیک باشد و درصددار نباشد در هنگام شستن به هیچ عنوان از خود رنگ پس نخواهد داد.
  • طول عمر و دوام بالایی دارند.
  • نسبت به پا خوردگی بسیار مقاوم اند.
  • این نوع از فرش ها بر اثر رفت و آمد زیاد کوتاه نمیشود و اندازه آن نیز تغییری نخواهد کرد.
  • نسبت به جنس الیاف پلی استر نرم ترند.
  • یکی دیگر از عوامل کلیدی که در تشخیص فرش آکریلیک خالص تاثیر دارد برگشت پذیری بالای آن است.
  • این نوع از فرش ها به هیچ عنوان پس از شستن رنگشان را از دست نمیدهند و کم رنگ نمیشوند.
  • در طی زمان طولانی و پا خوردگی فراوان دچار سابیدگی، خوردگی، پوسیدگی و … نمیشود.
  • خصیصه مهم دیگر این است که چسبندگی ندارد.

3 - فرش ماشینی پلی استر

این نوع از فرش های ماشینی به لحاظ آنکه درخشندگی و زیبایی زیادی دارند معمولاً با نام ابریشم مصنوعی شناخته می شوند. قیمت این نوع از فرش های ماشینی با وجود رنگ پذیری بهتری که دارد به نسبت فرش ماشینی اکریلیک و پشم به مراتب کمتر است.

نکته دیگری که می توانیم در رابطه با فرش ماشینی پلی استر ذکر کنیم آن است که این نوع از فرش ها غالباً پرز کمتری دارند و کمتر باعث بروز حساسیت و آلرژی می شوند.

توصیه ای که برایتان داریم این است که از فرش ماشینی پلی استر برای فضا هایی با رفت وآمد کمتر همچون پذیرایی و اتاق خواب کودک و ... استفاده کنید تا افراد کمتر در معرض آلرژی و حساسیت تنفسی و پوستی قرار بگیرند.

4 - فرش ماشینی پلی پروپیلن

این نوع از فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی ساخته شده اند و معمولاً هم ارزان قیمت هستند. از ویژگی های فرش ماشینی پلی پروپیلن می توان به جذب پایین رطوبت اشاره کرد. علاوه بر این باید بگوییم که این نوع از فرش های ماشینی نسبت به سایر مدل ها آسیب کمتری می بینند و در نتیجه طول عمر بیشتری را نیز برایتان به همراه خواهند داشت.

مسئله دیگری که باید اشاره کنیم این است که فرش ماشینی پلی پرولین لطافت و نرمی خود را زودتر از دست می دهند و در صورتی نیز که به لکه های روغنی آغشته شوند به همین راحتی ها تمیز نخواهند شد!

تفاوت شانه در فرش ماشینی چیست

اولین موضوع قابل توجه در خرید فرش ماشینی، میزان تراکم بافت آن می باشد. منظور از تراکم فرش ماشینی، تعداد گره های رنگ بافته شده در آن می باشد. هر فرش دارای دو نوع تراکم است، تراکم عرضی و تراکم طولی.

تراکم عرضی فرش را شانه آن می گویند. شانه فرش عموما برحسب تعداد گره رنگ در هر متر حساب شده و عامل اصلی تعیین قیمت فرش به شمار می رود چراکه با بیشتر شدن آن نقش ها ظریف تر می شوند.

یک راه حل ساده برای فهمیدن شانه فرش این است که هنگام خرید به پشت فرش نگاه کرده و تعداد گره های آن را بشمارید. برای مثال اگر فرش ۱۲۰۰ شانه معرفی می شود در ۱۰ سانتی متر از فرش باید ۱۲۰ گره وجود داشته باشد.

تفاوت شانه در فرش

تراکم طولی نیز شبیه همان تراکم عرضی است با این تفاوت که آن را در نصف فرش محاسبه نموده و سپس در ۲ ضرب می کنند، یعنی زمانی که گفته می شود فرشی تراکمش ۳۶۰۰ است به این معنی است که باید در یک متر از طول آن ۱۸۰۰ گره وجود داشته باشد. نهایتا این که هرچه تراکم فرش بالاتر باشد ارزش بیشتری پیدا می کند و قیمت آن بالاتر می رود.

امروزه بالاترین شانه فرش ۱۵۰۰ می باشد. البته شاید درجایی خوانده باشید فرش ۱۶۰۰ شانه یا ۱۵۵۰ و یا…، گوشتان به این حرف ها بدهکار نباشد و این صحبت ها بیشتر بحث تبلیغاتی دارد تا واقعیت.

بر همین اساس فرش های ۱۵۰۰ شانه از بیشترین قیمت برخوردارند و فرش های ۱۲۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه و ۵۰۰ شانه به ترتیب در رده های بعدی قرار می گیرند.

هرچه شانه فرش بالاتر باشد فرش بهتر است؟

یک فرش خوب برای شما به مجموعه ای از عوامل بستگی دارد. اینکه یک فرش هرچه گرانتر باشد به معنای خوب بودن آن برای شما با توجه به شرایط شماست، به هیچ وجه جمله درستی نیست. توجه داشته باشید، هرچه شانه فرش بیشتر می شود، در کنار آنکه ظرافت و زیبایی آن اضافه می شود باید بدانید که از خاب آن نیز کاسته می شود.

یعنی باید بدانید فرش های ۱۵۰۰ شانه ضخامت بسیار کمتری از فرش های ۱۰۰۰ شانه و یا ۷۰۰ شانه دارند. اگر شما عادت دارید روی فرش نشست و برخاست کنید و به عنوان کفپوش صرف از آن استفاده نمی کنید، بهتر است از فرش های ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه استفاده کنید.

راهنمای خرید فرش ماشینی خوب

تصویر فرش ماشینی در دکوراسیون خانه

رنگ زمینه فرش چه رنگی باشد؟

اگر خانه شما شلوغ است و محلی که فرش پهن شده، پر رفت و آمد، سعی کنید علاوه بر ست بودن فرش به مبل ها و پرده ها، بحث چرک تابی آن را نیز در نظر داشته باشید.

همچنین پیشنهاد ما این است حتی المقدور از فرش های رنگ روشن مثل کرم، سفید یا زرد و صورتی کمتر استفاده کنید، زیرا اگر در مراقبت از فرشتان کوشا نباشید، تبدیل به مشتری دائم قالیشویی ها خواهید شد.

فرش های طرح چه نوع فرشی هستند؟

با توجه به این که برخی از تولید کنندگان فرش ماشینی فرش هایی با عنوان "طرح ۷۰۰ شانه" یا "طرح ۱۰۰۰ شانه" تولید می کنند آشنایی با این موضوع نیز ضروری به نظر می رسد. به عنوان مثال فرش های ماشینی طرح ۷۰۰ شانه، بر خلاف اسمشان در شاخه فرش های ۷۰۰ شانه قرار نمی گیرند و در واقع همان فرش های ۵۰۰ شانه هستند که فقط طرح و نقشه آن ها، طرح و نقشه های جدیدوپرفروش فرش های ۷۰۰ شانه می باشند. لذا می بایست قیمت آن ها معادل همان فرش های ۵۰۰ شانه باشد.

فرش ماشینی طرح

عکس زیباترین طرح های فرش ماشینی

توصیه ما در این راهنمای فرش ماشینی این است که موقع خرید به شما این هست حتما به اطلاعات درج شده روی مارک فرش ماشینی دقت کنید.

نکاتی برای نگهداری فرش ماشینی

بهتر است فرش های ماشینی تاحدممکن از رطوبت دور بمانند، چرا که در تار و پود فرش، پنبه یا جوت به کار می رود و طبیعی است که این دو ماده مقاومتی در برابر رطوبت ندارند. شستن اصولی و صحیح این نوع فرش ها هم حایز اهمیت است. پس بهتر است برای شستن فرش ماشینی خود از شرکت های متخصص در این امر کمک بگیرید.

فرش های ماشینی بر روی کف های سرامیک حرکت می کنند. چنانچه این مساله شما را ناراحت می کند و فکر می کنید قرار دادن مبل یا میز ناهارخوری روی فرش برای توقف حرکت آن خوب است دست نگه دارید!

بهترین مدلهای فرش ماشینی

با این کار به فرش ماشینی خود آسیب می زنید. ما توصیه می کنیم برای توقف حرکت فرش روی کف سرامیک از ترمز فرش استفاده کنید. و هنگام جا به جایی و نقل مکان، بهتر است فرش را به جای اینکه تا کنید، لوله نمایید. به یاد داشته باشید که اگر از فرش استفاده نمی کنید، آن را در حالت لوله شده نگهداری کنید نه در حالتی که پهن باشد، در این صورت فرش دست نخورده و نو باقی می ماند و نکته آخر اینکه، برای جلوگیری از فرسایش فرش ماشینی خود، هر شش ماه یک بار آن را سر و ته کنید.

سخن پایانی

خرید فرش ماشینی هم مانند هر خرید دیگر اصول مربوط به خود را دارد. اگر این اصول را رعایت کنید می توانید با قیمت مناسب فرشی متناسب با نیازتان را خریداری کنید. تمام اصولی که در خرید فرش مهم و اساسی هستند در این مقاله شرح داده شده است. با نگاهی به این مقاله می توانید خرید مطمئنی داشته باشید و در روزهای پس از خرید فرش دیگر به حسرتی فکر نکنید که چرا تمام نکات مهم را در نظر نگرفته بودید.

پیشنهاد مطالعه : فرش پوست یا فرش چرم چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت فرش ماشینی چند است؟
قیمت انواع فرش ماشینی از 50 هزار تومان تا 40 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت بافنده، وزن و ابعاد، متراژ فرش، تراکم طولی و عرضی، رنگ زمینه، جنس نخ و ... بستگی دارد.
بهترین برندهای فرش ماشینی کدام است؟
از برندهای محبوب و پرفروش فرش ماشینی می توان به برند کاشان، دیور، ایکیا، پاتریس، دیبا، دنیای فرش، مرینوس، محتشم، فرش زمرد مشهد، فرش بزرگمهر، فرش سهند، آدینا، فرش رادین، فرش ساوین، آنافرش، انگلیش هوم، بریلانت، خاطره و ساوین اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/15
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
فرش ماشینی زانیس مدل فانتزی طرح پتینه زمینه طوسی
فرش ماشینی زانیس مدل فانتزی طرح پتینه زمینه طوسی
فرش ماشینی زمرد مشهد طرح افشان زمینه کرم 1200 شانه
فرش ماشینی زمرد مشهد طرح افشان زمینه کرم 1200 شانه
فرش ماشینی محتشم طرح چهل تکه 700 شانه الیاف پلی اوژن
فرش ماشینی محتشم طرح چهل تکه 700 شانه الیاف پلی اوژن
فرش ماشینی ساوین زمینه نقره ای 320 شانه
فرش ماشینی ساوین زمینه نقره ای 320 شانه
فرش ماشینی سهند طرح هریس زمینه قرمز کالیته بختیاری 320 شانه
فرش ماشینی سهند طرح هریس زمینه قرمز کالیته بختیاری 320 شانه
فرش ماشینی سهند زمینه سرمه ای مستطیل شکل 320 شانه
فرش ماشینی سهند زمینه سرمه ای مستطیل شکل 320 شانه
فرش ماشینی زمینه دودی شکل مستطیل 1200 شانه اکریلیک
فرش ماشینی زمینه دودی شکل مستطیل 1200 شانه اکریلیک
فرش ماشینی دنیای فرش مدل افشان رنگ زمینه کرم مستطیل شکل
فرش ماشینی دنیای فرش مدل افشان رنگ زمینه کرم مستطیل شکل
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد