منو

راهنمای خرید عینک شنا و معرفی انواع مختلف آن با قیمت ارزان

شنا یکی از مفرح ترین و در عین حال لذت بخش ترین ورزش ها محسوب می شود که فواید زیادی برای سلامتی دارد. امروزه استفاده از عینک شنا برای هر شناگر و دوستدار ورزش های آبی در جهان تبدیل به یک اصل مهم و حیاتی شده است.

حتما بارها شنا کردن در استخر را تجربه کرده اید و با اصول اولیه شنا آشنایی دارید و با لوازم و تجهیزات مخصوص شنا هم آشنا هستید مانند کلاه شنا، عینک شنا، دماغ گیر و گوش گیر، مایو مخصوص و ... هر بار پس از شنا در استخر دچار التهاب در چشم های تان (خون افتادگی در چشم) شده اید که ناشی از نفوذ آب و کلر موجود در آن است.

برای پیشگیری از این التهاب و داشتن دیدی مناسب در هنگام شنا کردن در استخر پیشنهاد می کنیم که از عینک مخصوص شنا استفاده کنید تا علاوه بر داشتن دید مناسب در آب از التهاب چشم ها نیز جلوگیری کرده و از شنا کردن لذت ببرید.

راهنمای خرید عینک شنا

راهنمای خرید عینک شنا زنانه و مردانه

در این مقاله درباره عینک شنا، انواع آن، نحوه انتخاب و خرید عینک شنا مناسب، مطالبی را جمع آوری کرده ایم که حتما قبل از خرید باید مورد توجه قرار دهید. اگر می خواهید عینک شنایی بخرید که کیفیت خوب داشته باشید و اضافه بر کیفیت عمر خوبی داشته باشد در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید.

عینک شنا چیست؟

شنا کردن ورزشی است که در آن پاها و دست ها با حرکات منظمی به سمت جلو پیش می روند. منظور از عینک شنا هم وسیله ای کاربردی است که مانع از آسیب رسیدن به چشم ها در اثر آلودگی موجود در آب استخر می شود. عینک شنا باعث می شود که شما به راحتی دیواره های استخر را ببینید و به آنها برخورد نکنید.

هم چنین اگر بتوانید از اسپری های ضدبخار عینک شنا استفاده کنید، دید شما در استخر بسیار بهتر خواهد شد. این عینک ها به دلیل لایه لاستیک مانندی که دور تا دور آن را احاطه کرده است، مانع از ورود آب آلوده به داخل چشم خواهد شد.

انواع عینک شنا

عینک های شنا به دو دسته تفریحی (مخصوص شنا و آب تنی در استخر) و مسابقه ای (حرفه ای) می باشند. البته به جزء این دو دسته، عینک های دیگری مانند عینک شنای سوئدی و عینک بدون بند نیز وجود دارد که از محبوبیت بالایی در بین شناگران حرفه ای برخوردار هستند که به هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

عینک تفریحی شنا

این نوع از عینک های شنا، کمی ضخیم هستند که هنگامی که قاب آن بر روی چشم قرار می گیرند بر روی پوست اطراف حدقه چشم مکش کمی ایجاد می کند که سبب راحتی شناگر می شود ولی از آنجایی که از درزگیر چندان مناسبی در پوشش دور چشم برخوردار نیستند موجب نفوذ آب به داخل عینک و تشکیل بخار در شیشه عینک می شود.

عینک شنا معمولی و تفریحی

عکس عینک شنا تفریحی و معمولی ارزان قیمت

پوشش ضد بخار بکار برده شده در این نوع عینک ها زودتر از سایر عینک های شنا خاصیت خود را از دست می دهند. این عینک ها مناسب برای استفاده فرادی است که گه گاهی هوس شنا کردند پیدا می کنند و به دنبال عینکی ارزان برای انجام شنای تفریحی هستند خوب است.

عینک مسابقه ای (حرفه ای) شنا

عینک های مسابقه ای (حرفه ای) را معمولا شناگران حرفه ای در هنگام مسابقات مورد استفاده قرار می دهند و به دلیل تنگ بودن بند تعبیه شده در عینک که به جهت عدم نفوذ آب به داخل آن عموما به طور دائمی مورد استفاده قرار نمی گیرد. عینک های مسابقه ای با درزگیری مناسبی که در دور حدقه چشم ها دارند باعت مکش پوست در این قسمت شده و سبب ایجاد فشار بر چشم می شوند که شاید کمی موجب ناراحتی شناگران شود.

عینک شنا حرفه ای

عکس عینک شنا حرفه ای و مسابقه ای

عینک بدون بند شنا

عینک بدون بند شنا حاوی دو لنز و تعدادی چسب پزشکی است که از چسب ها برای اتصال عینک به پوست اطراف چشم ها مورد استفاده قرار می گیرد. نصب و برداشتن این نوع عینک بسیار سخت است. البته باید اشاره کرد که این عینک هیچ کششی بر روی پوست ایجاد نخواهند کرد و از پوشش بسیار مناسبی برای چشم ها بوده و از نفوذ آب و بخار گرفتگی جلوگیری می کنند.

لازم به ذکر است که چسب های اتصال این نوع عینک مناسب افرادی که دارای پوستی حساس هستند نیست زیرا در پوست های حساس موجت التهاب پوست خواهد شد . یکی از معایب این عینک، مشکل در یافتن و خرید چسب های آن اشاره کرد.

عینک شنا سوئدی

استفاده از عینک های سوئدی شنا بسیار عالی و ارزان هستند. در این عینک ها از لنزهای ساده پلاستیکی با بند هایی لاستیکی تشکیل شده اند. از ویژگی های این عینک ها می توان به فاصله اندکی که بین لنزها و چشم شناگر به وجود می آورد اشاره نمود و همین باعث می گردد که پایین ترین میزان مقاومت آب را تولید نماید.

عینک شنا سوئدی

عکس عینک شنا سوئدی

اما معایبی را نیز دارا می باشد و آن وارد شدن فشار بسیار به چشم به دلیل فاصله کم لنزها و چشم است. در نتیجه نباید از این نوع عینک ها در مدت زمان بسیار استفاده شود. در ساخت عینک سوئدی شنا مانند سایر عینک ها لایه برای لاستیک ها و فوم بکار برده نشده است و در طراحی بکار رفته شده در ساخت این عینک ها حفرهای تعبیه شده برای پوشش چشم ها بسیار شباهت به چشم ها دارند و طرفداران بسیاری در میان شناگران حرفه ای دارد.

عینک شنای طبی

در گذشته افرادی که دچار مشکل بینایی ضعیف بودند و به اصطلاح چشمان ضعیفی داشتند برای شنا کردند همواره به دنبال یافتن عینک های شنایی با لنز طبی بودند که با قیمت های گزافی عرضه می شد.

اما در حال حاضر عینک های شنایی وجود دارد که در آنها از لنز طبی و با قیمت های بسیار مناسبی به بازارهای ورزشی عرضه شده است که کمی نسیت به سایر عینک ها گران تر هستند اما یک راهکار دیگر نیز وجود دارد، می توان عینک های شنا را خریداری و با هزینه کمی با لنز های طبی شنا تعویض کرد. مطمئنا شماره لنز هر عینکی بسته به میزان ضعیف بودن چشم هر شخصی متفاوت خواهد بود.

عینک شنا طبی

عکس عینک شنا طبی با لنز شماره دار

اجزای تشکیل دهنده عینک شنا

یک عینک شنا از ۴ جزء لنز، قاب (فریم )، بند و واشر تشکیل شده است که به بررسی هریک خواهیم پرداخت.

لنز عینک شنا

لنز یکی از اجزای مهم در عینک شنا است که به دو نوع جیوه ای و معمولی وجود دارند. لازم به ذکر است که برای رشته دایوینگ (شیرجه از سکوی شنا) نباید از عینک شنا استفاده کرد. دایونگ عینک های مخصوص خود را دارد که از مقاومت بالایی برخوردارند و مناسب این رشته از شنا هستند.

لنزهای جیوه ای شنا مناسب جهت استفاده در استخر و دریاست که باید قابلیت محافظت از چشم ها را در برابر اشعه ماواری بنفش داشته باشد و به اصطلاح یو وی ۱۰۰ باشد. از دیگر قابلیت لنزها این است که به مواد ضد بخار مجهز شده باشند. این مواد ضد بخار آنتی فوک نام دارد که از بخار گرفتگی لنز در هنگام شنا جلوگیری می کند. لنزهای معمولی قابلیت های لنزهای جیوه ای را دارا نیستند و تنها مناسب جهت استفاده در استخرهای سرپوشیده هستند.

قاب (فریم) عینک شنا

قاب (فریم) قسمت بدنه عینک شنا است که به صورت یک تیکه و دو تیکه دسته بندی می شوند. در قاب یک تیکه، لنزها به صورت یکپارچه بر روی قاب تعبیه شده اند و اگر لنزها از هم جدا باشند به اصطلاح دو تیکه شناخته می شود.

بهترین مدلهای عینک شنا

عکس عینک شنا ورزشکار حرفه ای با قاب بسیار شیک و باکلاس

بند عینک شنا

بندهای عینک شنا از جنس لاستیک و سیلیکون هستند که از مقاومت بالایی در برابر کلر موجود در آب برخوردارند و نوع مرغوب بندها به آسانی پاره و یا در اثر تماس با کلر موجود در آب در مدت زمان طولانی دچار پوسیدگی می شوند. بندها نقش نگهداره عینک شنا در دور سر را بر عهده داشته و قابلیت تنظیم دارند.

واشر عینک شنا

واشر در پیرامون لنزها نصب می شود و وظیفه دارند که از نفوذ آب به داخل لنز ها جلوگیری کنند. واشر ها از جنس سیلیکون ساخته می شوند و با ایجاد مکش مانع از نفوذ آب شده و در هنگام ضربات حاصل از موج ها در تماس با لنزها به جهت قابلیت فنری موجود در واشرها از لنزها محافظت می کنند.

اطلاعاتی در مورد رنگ لنز عینک

  • کهربایی : به خاطر داشتن میدان دید خوب در شرایط نوری، برای تمام محیط ها مناسب است، حتی در روز هم شناگر دچار دوبینی نشده و چشم ها اذیت نمی شوند.
  • شفاف : برای محیط های با نور کم و نسبتا تاریک مثل: استخر خانگی یا دیگر مکان های شنا، مناسب است.
  • آبی یا بنفش : اگر از شرایط نوری محیط خود آگاهی ندارید، پیشنهاد می گردد از لنزهای آبی یا بنفش استفاده نمایید، این لنزها نور خارجی را طوری فیلتر می کنند که فقط یک نور معمولی وارد چشم بشود.
  • لنزهای دودی : این لنزها برای شنا در زیر آب مناسب هستند، به لحاظ تیرگی در مقابل سطوح نور بالا، محافظت بهتری به عمل می آورد.
  • لنزهای آینه ای : ضمن انعکاس نور، شناکردن در محیط های روباز را راحت تر می کنند. این نوع لنز برای شناگران حرفه ای یک راهبرد و استراتژی ایده آل به حساب می آید، زیرا رقیبان نمی توانند چشم را ببینند و مسیر حرکت بعدی شناگر را تشخیص دهند.

انواع لنز عینک شنا

نکات مهم هنگام خرید عینک شنا

انتخاب نوع

اولین نکته ای که در هنگام خرید عینک شنا باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب یک نوع از آنان است. همانطور که متوجه شده اید، این نوع از عینک های ورزشی دارای انواع مختلفی اعم از : تفریحی (قابل استفاده برای همگان)، سوئدی (مناسب شناگران حرفه ای و انجام مسابقات شنا)، عینک های کلاسیک (با نام واشری نیز در دنیا شناخته می شوند) و همچنین بدون بند و دارای لوله تنفسی هستند که این دو مورد آخر بیشتر برای شناگران فانتزی باز و حتی افراد مبتدی بحساب آورده می شود.

جنس لنز عینک شنا

دومین مورد در خصوص انتخاب و خرید عینک شنا توجه به جنس لنز آن است که می توان از پلاستیک، شیشه و یا حتی پلی کربنات ساخته شده باشد. ناگفته نماند جنس لنز عینک های شنا بر روی قیمت آنان کاملا تاثیر گذار است.

انواع عینک شنا

راهنمای خرید انواع بهترین مدلهای عینک استخر

اندازه لنز عینک شنا

نکته بعدی که در هنگام خرید عینک شنا باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب یک سایز مناسب برای لنز وسیله آبی شما می باشد. لنزهای عینک شنا در دو حالت بزرگ و یا کوچک طراحی و به بازار عرضه می شوند. مدل های بزرگ این لنزها سبب دید بهتر و گسترده تر شدن شما در هنگام شنا کردن می شود و می توان گفت مناسب استفاده برای همگان است.

اما لنزهای کوچک به دلیل کم کردن وسعت دید شما و همچنین فشاری که بر روی عضلات چشم ها در هنگام استفاده وارد می کند، بیشتر مناسب شناگرانی است که در سطح حرفه ای و مسابقاتی فعالیت می کنند و دید با جزئیات مسیری که در آن در حال شنا هستند، برایشان بسیار مهم و حائز اهمیت است.

پوشش حفاظتی چشم

نفوذ نکردن آب به داخل عینک از جمله ویژگی هایی است که یک عینک استاندارد و باکیفیت بایستی از آن برخوردار باشد. کمپانی های تولید کننده عینک شنا معمولا از نوارهای سیلیکونی برای پوشش دور تا دور چشمی عینک های شنا استفاده می کنند.

لازم به ذکر است این نوارهای سیلیکونی بایستی از قابلیت جذب آب و همچنین انعطاف پذیری نیز برخوردار باشند تا هنگام اصابت امواج آب به عینک، سبب عدم آسیب رسانی به عینک شما شوند.

شکل ظاهری

خوشبختانه عینک های شنا کلا دارای سه شکل ظاهری می باشند؛ شکل اول آنان عینک های سوئدی است که برای شناگران حرفه ای و فعال در عرصه های ورزشی بسیار مناسب است. شکل دوم آن ها عینک های تفریحی است که مناسب استفاده برای همه بشمار می رود و شکل سوم نیز در حقیقت به عینک های کلاسیک یا بهتر است بگوییم عینک های واشری در دنیای ورزش معروف هستند، اختصاص پیدا کرده است.

عینک شنا

ناگفته نماند یک مدل ترکیبی نیز از عینک های شنا همراه با لوله های تنفسی در بازار موجود می باشد که بیشتر از سوی شناگران خُردسال و کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین اگر قصد خرید عینک مخصوص شنا برای کودکان را دارید پیشنهاد ما مطالعه مقاله مرتبط یعنی (راهنمای خرید عینک شنا بچه گانه) می باشد.

رنگ لنز عینک

با کمی گشت و گذار در فروشگاه های مختلف ورزشی می توانید با عینک های شنایی مواجه شوید که لنز عینک آنان دارای رنگ های مختلفی از قبیل: کهربایی، دودی، آبی، بنفش، آینه ای و همچنین شفاف هستند.

هر یک از این رنگ ها برای استفاده در یک شرایط نوری طراحی شده اند که شما بایستی با توجه به نور محیطی که در آن شنا خواهید کرد، یک کدام از آنان را خریداری نمایید. ناگفته نماند که معمولا اغلب شناگران از عینک هایی با لنز کهربایی که مناسب استفاده در اغلب شرایط محیطی است، بهره گیری می کنند. (در قسمت های قبلی در مورد رنگ لنز عینک شنا توضیحات کامل تری ارائه شده است)

قیمت عینک شنا

امروزه عینک های مختلفی برای شما شناگران و عزیزان علاقه مند به رشته های ورزش های آبی طراحی و تولید شده است که با توجه به متریال به کار رفته در ساخت آنان و همچنین سبک حرفه ای و یا معمولی آن ها، قیمت عینک شنا نیز تعیین می شود.

برای خرید یک عینک شنای خوب شما می بایست به سطح مهارت خود در شنا و همچنین همخوانی فریم (قالب) آن بر روی صورت و چشم هایتان توجه نمایید.

نکاتی در مورد مراقبت از عینک شنا

  • عینک را در محیط های گرم و تمیز خشک نمایید.
  • قرار دادن عینک در معرض نور مستقیم خورشید، سبب خشکی سیلیکون و رنگ پریدگی لنز می شود.
  • ساییدن داخل لنز عینک باعث خش دار شدن آن و از بین رفتن رویه ضدبخار می شود.
  • اگر می خواهید عمر عینکتان بیشتر باشد، توصیه می شود، پوشش مخصوصی برای آن فراهم کنید.
  • ماده یا محلول خاصی برای تمیز کردن لنز عینک شنا وجود ندارد، بهتر است با دقت از آن استفاده کنید و روی لنزها دست نکشید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید کلاه شنا

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت عینک شنا چند است؟
قیمت انواع عینک شنا به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، نوع عینک، جنس لنز، جنس فریم، جنس و نوع بند، وزن و ابعاد، ویژگی های ضد بخار و ضد آب بودن و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت عینک شنا از 40 هزار تومان تا 6 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای عینک شنا کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده عینک شنا می توان به برند اسپیدو، آرنا، اکوا پرو، زاگز، سوانز، فاکس، فونیکس، واتر، اینتکس، ام پی، شیائومی، آدیداس، جیلانگ و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/08
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
عینک شنا حرفه ای ژاپنی سوانز مدل SR-81N PAF NAV
عینک شنا حرفه ای ژاپنی سوانز مدل SR-81N PAF NAV
عینک شنا نابایجی مدل SPIRIT bg500
عینک شنا نابایجی مدل SPIRIT bg500
عینک شنای اسپیدو مدل MC 5100 B1
عینک شنای اسپیدو مدل MC 5100 B1
عینک شنا اکوا پرو مدل X5
عینک شنا اکوا پرو مدل X5
عینک شنا وی کی اسپرت پلی کربنات مدل Clar 3117
عینک شنا وی کی اسپرت پلی کربنات مدل Clar 3117
عینک شنا اکوا پرو لنز کهربایی مدل AMERAGE
عینک شنا اکوا پرو لنز کهربایی مدل AMERAGE
عینک شنا فونیکس مدل 05
عینک شنا فونیکس مدل 05
عینک شنا پلاستیک وی کی اسپرت کد 1600
عینک شنا پلاستیک وی کی اسپرت کد 1600
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد