منو

راهنمای خرید شیشه شیر نوزاد و معرفی بهترین سر شیشه شیر نوزاد

تغذیه کودک اولین شرط در رشد بی عیب و نقص اوست، به گونه ای که در سالهای اولیه زندگی توجه به شیر خوردن او همواره در اولویت قرار دارد. نوزادانی که از طریق شیر مادر تغذیه می کنند، نسبت به سایر کودکان از بهره هوشی بالاتری برخوردار خواهند بود و همچنین سیستم ایمنی آنها هم نسبت به همسالانشان قوی تر می باشد.

بی شک شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزادی است که تازه به این دنیا پا گذاشته با این حال باید توجه داشت که برخی از مادران شیر کمی دارند و پزشکان به ناچار برای رشد مناسب فرزند شما شیر خشک هم برای وی تجویز می کنند. در این صورت شیر دادن به او از طریق شیشه شیر امکان پذیر خواهد بود.

در این مقاله از طوطی کالا پس از آشنایی با شیشه شیر و اجزای مختلف آن به بررسی انواع مختلف شیشه شیر و سر شیشه های آنها از نظر جنس، ظاهر و کاربرد خواهیم پرداخت، پس تا انتها با ما همراه باشید.

راهنمای خرید شیشه شیر کودک

راهنمای خرید بهترین مدل های شیشه شیر کودک

منظور از شیشه شیر چیست؟

شیشه شیر کودک یک ظرف از جنس پلاستیکی یا شیشه ای است که قسمت سَری آن با پستانک پوشانده شده است. مادرانی که به دلایل مختلف نمی توانند از سینه خودشان به فرزندشان شیر دهند، به سراغ استفاده از شیشه شیر می روند. بنابراین کودک هم از شیر مادر بهره می برد و مشکلی هم با خوردن شیر نخواهد داشت. معمولا وقتی از این وسیله استفاده می کنند که مادر حضور نداشته باشد.

اجزای تشکیل دهنده شیشه شیر

 • بطری: این قسمت از شیشه شیر وظیفه نگهداری شیر یا مایعات دیگر را بر عهده دارد.
 • سَری شیشه شیر: در این وسیله، سری شیشه قسمتی است که نوزاد از آن طریق، شیر را می مکد.
 • سرپیچ: با استفاده از این قسمت سری شیشه، کاملا به بدنه متصل و محکم می شود. از طریق پیچیدن قسمت سرپیچ، عملا شیری از بطری خارج نخواهد شد.
 • درپوش: می توان گفت قسمت اصلی در شیشه شیر، درپوش می باشد. چراکه این بخش مانع از ورود گرد و خاک و آلودگی به درون شیشه خواهد شد و اگر شیشه کج شود، شیر یا مایع درون آن خارج نمی شود.

اجزا تشکیل دهنده شیشه شیر کودک

اجزاء تشکیل دهنده شیشه شیر نوزاد

انواع سر شیشه ها از لحاظ شکل آنها

هر شیشه شیری که بخرید خودش سرشیشه دارد. اما سرشیشه قابل تعویض است و می توانید شکلش را متناسب با نیاز و راحتی کودک تان تغییر دهید. حالا ببینیم که سرشیشه ها ازلحاظ شکل چه انواعی دارند:

سری گرد

بیشتر سری هایی که در بازار موجود هستند، حالت گردی دارند ک معمول ترین شکل سری های موجود در بازار خواهند بود. تنها ایراد این مدل آسیب به دهان و دندان کودک می باشد.

سری ارتودنسی

این مدل از شیشه شیرها نسبت به بقیه مدل هایی که در بازار موجود هستند، حالت بهتری دارند و متناسب با ساختار لثه و کام نوزادان و کودکان خواهند بود. با خرید این وسیله کودکتان در آینده به مشکلات دهان و دندان دچار نخواهد شد. به دلیل اینکه نوک آن شکل ویژه ای دارد عملا بزاق و شیر موجود در آن با یکدیگر مخلوط خواهد شد و شیر به راحتی هضم می شود.

انواع سری شیشه شیر

انواع سری شیشه شیر (سری گرد و سری ارتودنسی)

انواع سر شیشه ها از لحاظ جنس آن

سری لاتکس

جنس این سری به حالتی است که شبیه به سینه مادر می باشد. به همین دلیل است که نوزادان به مکیدن آن علاقه زیادی خواهند داشت. تنها ایراد این مدل ترک خوردن قسمت سری آن می باشد و همچنین ممکن است برخی از نوزادان نسبت به جنس آن حساسیت داشته باشند. این جنس سرشیشه ها را به راحتی می توانید از روی رنگ طلایی مایل به قهوه ای و کدرشان تشخیص دهید.

سری سیلیکونی

سیلیکون ماده شفاف انعطاف پذیر و محکم تر از لاتکس می باشد. نوزادان و کودکان با این مدل حساسیت کمتری نسبت به سایر مدل ها دارند. سری سیلیکونی طول عمر بیشتری هم خواهد داشت. اگر کودکتان برخورد درستی با شیشه شیر ندارد و خیلی خشن با آن کار می کند، بهتر است به سراغ خرید شیشه شیر با سری سیلیکونی بروید.

انواع جنس سری شیشه شیر

جنس های مختلف سرشیشه ها (لاتکس و سیلیکون)

انواع مختلف شیشه شیر به لحاظ جنس

شیشه شیر پلاستیکی

این مدل مطرح ترین نوع شیشه شیرهای موجود در بازار هستند که حالت پلاستیکی دارند. چون این جنس حالت سبک و ارزان دارد بیشتر مورد توجه والدین خواهد بود. شاید پدر و مادرهای باتجربه به شما راجع به استفاده از بطری های پلاستیکی هشدار دهند که شامل ماده مضر و سرطان زا BPA هستند؛ اما از سال ۲۰۱۲ میلادی، سازمان جهانی غذا و دارو تنها استفاده از پلاستیک های بدون BPA را در ساخت شیشه شیرها مجاز اعلام کرد.

شیشه شیر پلاستیکی

شیشه شیر پلاستیکی کودک

شیشه شیرهایی که بطری های پلاستیکی دارند، با افتادن نمی شکنند و همچنین رطوبت هوا را به بدنه خود نمی گیرند.

شیشه شیر مدل شیشه ای

این مدل قیمت بالاتری نسبت به سایر مدل ها دارد اما فروش آنها کمتر می باشد. وزن این شیشه شیر نسبت به مدل پلاستیکی بیشتر است و تمیز کردن آن هم به راحتی صورت می گیرد. بطری های شیشه ای دارای یک سطح صاف هستند.شیشه شیر شیشه ای

عکس شیشه شیر شیشه ای نوزاد

به این معنی که پاک کردن شیر یا چربی از روی سطح آن ها کار بسیار آسانی است. اگر تا حالا بیش از ۱۰ دقیقه را صرف تمیزکردن بطرهای پلاستیکی می کردید، با انتخاب یک بطری شیشه ای لطف بزرگی در حق خود خواهید کرد.

هیچ نگرانی در مورد مواد شیمیایی مضر موجود در شیشه، وجود ندارد. برای استریل کردن شیشه هم برخلاف بطری های پلاستیکی می توانید از آب جوش استفاده کنید و ترسی از فروپاشی ترکیبات آن نداشته باشید. در واقع بطری های شیشه ای برای همیشه باقی خواهند ماند؛ مگر اینکه شکسته شوند.

شیشه شیر جنس استیل

استیل در بین بقیه جنس های بطری های شیشه شیر، کمترین میزان استفاده را دارد. اگر یک فلاسک با سری شیشه شیر را تصور کنید، متوجه می شوید که باید چه انتظاری از یک شیشه شیر با بطری استیل داشته باشید.

شیشه شیر استیل

عکس شیشه شیر فلزی و استیل کودک

استیل ضدزنگ دارای خاصیت عایق شگفت انگیزی است که می تواند شیر گرم یا سرد را برای مدت زمان طولانی تری نسبت به شیشه شیرهای پلاستیکی و شیشه ای نگه دارد. همچنین این بطری ها نسبت به شکستن و خراشیدگی مقاوم هستند و شست وشوی آن ها هم بسیار آسان است. قیمت این شیشه شیر نسبت به بقیه مدل های گفته شده بیشتر است.

شیشه شیر سیلیکونی

بطری های سیلیکونی سبک، نشکن، نرم و بدون BPA هستند. این بطری ها اغلب گران تر از انواع پلاستیکی و شیشه ای هستند و به همین دلیل برای تعویض زودهنگام آن به مشکل می خورید.

انواع شیشه شیر به لحاظ شکل ظاهری

شیشه شیر با سر پهن

این نوع شیشه شیر شباهت بیشتری به پستان مادر دارد؛ بنابراین حس طبیعی پستان را به کودک منتقل می کند. علاوه بر این، پهنای آن باعث می شود لب های کودک موقع مکیدن استراحت بیشتری داشته باشد.

شیشه شیر سر پهن

شیشه شیر ضد نفخ

این نوع شیشه شیر، انتخاب اول اغلب مادران است چراکه میزان نفخ و دل درد کودک را به حداقل می رساند. در تغذیه با شیشه شیرهای معمولی، کودک مجبور است بعد از چند بار مکیدن برای ادامه انتقال شیر، دهانش را از روی سری شیشه بردارد تا هوا وارد شیشه شود و فشار منفی ایجادشده داخل شیشه جبران شود.

شیشه شیر ضد نفخ

شیشه شیر مخصوص ضد نفخ کودک

این امر موجب می شود کودک همراه با شیر مقدار هوای بیشتری وارد معده خود کند. درحالی که شیشه شیرهای ضد نفخ، مجهز به سیستم تهویه هوای داخلی و سوراخ هایی هستند که به طور خودکار هوا را وارد شیشه می کنند. در نتیجه با استفاده از آن ها کودک می تواند به راحتی به مکیدن شیر ادامه دهد و از نفخ در امان بماند.

شیشه شیر ارتودنسی

سری این نوع شیشه شیر دارای ویژگی های پستانک ارتودنسی است؛ به این صورت که در ابتدا صاف و در انتها کمی گرد است و در بعضی مدل ها از ابتدا تا انتها صاف و سربالا است. سری این شیشه شیر به زبان اجازه حرکت می دهد و بر دندان ها و لثه ها فشار وارد نمی کند؛ بنابراین باعث اختلال در رشد دهان و فک نخواهد شد. موقع به دهان گذاشتن این بطری باید توجه داشته باشید که سوراخ های آن به سمت سقف دهان قرار گرفته باشند.

یک شیشه شیر خوب کودک چه ویژگی هایی دارد؟

 • درپوش داشته باشد تا موارد بهداشتی رعایت گردد
 • دارا بودن سرشیشه های سیلیکونی بدون بو و مزه امروزه در اولویت اند نسبت به لاتکس
 • سرشیشه های شبیه سینه مادر امروزه از یک تمایز به یک الزام در آمده اند و میبینیم که تقریبا همه برندهای معتبر بازار حداقل یک مدل شیشه شیر طبیعی در سبد محصولات خود دارند
 • شیشه شیر ضد نفخ یا همان مجهز به سیستم آنتی کولیک باشد که یکی از مهمترین الزامات است
 • درجه بندی برحسب سی سی یا میلی لیتر روی بدنه شیشه شیر نوزاد درج شده باشد
 • اگر شیشه شیر از جنس پیرکس هست مقاومت خوبی داشته باشد و براحتی نشکند
 • از مواد ایمن برای کودک و بخصوص بدون BPA تولید گشته باشد
 • عمر مفید بهینه ای داشته باشد و زود کدر و مات نشود
 • داشتن رنگ و طرح های جذاب می تواند هم برای مادر و هم بخصوص برای نوزاد جذاب باشد
 • وجود قطعات کم تشکیل دهنده، باز و سر هم کردن مجدد پس از شستشو و استریل را تسهیل می بخشد
 • امکان استریلازیسیون چه با آب جوش چه استفاده از دستگاه استریل را در بر داشته باشد
 • در چندین سایز قابل سفارش باشد تا متناسب با رشد بچه ابعاد بزرگتر با گنجایش بیشتر تهیه و مصرف شود
 • ابعاد مناسب و خوش دستی داشته باشد تا هنگام تغذیه گرفتن اش راحت باشد

راهنمای خرید شیشه شیر

کودک در حال خورد شیر با شیشه شیر

نکات مهم هنگام خرید شیشه شیر بچه

جنس بدنه

نخستین موردی که هنگام خرید شیشه شیر باید به آن توجه نمایید، جنس بدنه محصول مورد نظرتان است که می تواند با توجه به صحبت های گفته شده ما در بخش قبلی یا از پلاستیک و شیشه ساخته شده باشد و یا ار جنس استیل و سیلیکون در ساخت بطری شیشه شیر مخصوص کودکان استفاده بعمل آورده شده باشد.

درپوش بطری

نکته بعدی که فارغ از توجه به دیگر فاکتورهای مهم و حائز اهمیت در تهیه نمودن یک شیشه شیر نوزاد باید به آن توجه داشته باشید، برخورداری محصول مورد نظرتان از یک درپوش مستحکم لا ضریب بهداشتی بالا می باشد که سبب می شود همواره سری شیشه شما از تمیزی و پاکی خاصی برخوردار باشد و ضمنا در صورت پُر بودن بطری و ریختن آن بر روی زمین، محتوای درونی آن به بیرون نشت پیدا نکند.

انواع سری

توجه به شکل و طراحی سری های به کار رفته در تولید شیشه شیرها نیز از دیگر مواردی است که توصیه می کنیم در هنگام خریدتان حتما به آن توجه داشته باشید. سری های شیشه شیرهای مخصوص کودکان در ۴ طرح کلی: ارتودنسی، ضد نفخ، کلاسیک و همچنین شکل سینه مادر طراحی و به بازار عرضه شده اند.

جنس سری

مهمترین بخشی که بصورت کاملا مستقیم با سلامت کودک و همچنین ایجاد حس خوشایند برای او در دوران شیرخوارگی می شود، جنس سری بطری است که یا از مواد لاتکسی برای ساخت آن استفاده شده است و یا بصورت سیلیکونی در نظر گرفته می شد. هر یک از این دو سری دارای مزایای خاص و منحصر به فردی هستند که پیشنهاد می کنیم قبل از خرید خود حتما با توضیح مزایای آنان آشنایی پیدا نمایید.

میزان گنجایش

مورد مهم دیگری که در خصوص انتخاب و خرید شیشه شیر مخصوص نوزاد باید ذهن خود را متوجه آن کنید، میزان گنجایش درونی محصول است که تولید کنندگان همیشه با در نظر داشتن سن مصرف کننده این نوع از شیشه های شیر دست به ساخت و ایجاد گنجایش زیاد یا کم برای محصولات کودکانه خود می زنند.

میزان گنجایش شیشه شیر

امکانات جانبی

دسته دار بودن، بند همراه داشتن، برخورداری از خاصیت ضد نفخ، نحوه جریان شیر از سری محصول، درجه بندی بدنه بطری شیر و غیره همگی از جمله امکانات جانبی مخصوص به این قبیل لوازم مربوط به کودکان و نوزادان می باشند که وجود هر یک از آنان می تواند بر روی قیمت نهایی شیشه شیر مورد نظر شما نیز کاملا موثر واقع شود.

اندازه های مختلف

با توجه به رشد سریع کودکان و احتیاج جسمانی آنان به تغذیه از شیر مادر و شیر خشک تا مدت ها، توصیه می کنیم به سراغ خرید محصولی باشید که در اندازه های مختلفی طراحی و تولید شده باشد تا بدین وسیله بتوانید با بزرگتر شدن فرزند دلبند خود، از شیشه های بزرگتر و یکدستی به لحاظ مشخصه های ظاهری برای سیر نمودن وی استفاده نمایید.

وجه ظاهری

یک نکته مهم دیگر که حتما حتما باید به آن توجه داشته باشید، خرید شیشه شیری جذاب و خوش آب و رنگ برای استفاده کودکان و نوزادان است تا بتواند آن ها را علاقه مند به استفاده از خود کند و کودک نیز پیوسته راغب به استفاده از آن باشد.

شستشوی آسان

همواره سعی کنید به دنبال خرید محصولاتی باشید که از قابلیت شستشوی آسان برخوردار باشند تا شما بتوانید چه با دست و چه به کمک ماشین ظرفشویی خانگی تان، خیلی سریع و بی معطلی موفق به شستن کامل تمام بخش های محصول مورد نظرتان شوید.

قیمت شیشه شیر

قیمت شیشه شیر با توجه به نکات گفته شده و همچنین کیفیت ساختاری و وجود امکانات مختلفی که برای آن در نظر گرفته شده است از چند ده هزار تومان آغاز و تا چند صد هزار تومان نیز ادامه پیدا می کند و نهایتا این شما هستید که باید بین هزار و یک مدل شیشه شیر مختلف موجود در بازار، موفق به انجام خریدی دلچسب و مقرون به صرفه برای نوزاد خود شوید.

انواع مختلف شیشه شیر کودک

انواع مدلهای شیشه شیر کودک در اندازه های مختلف

زمان تعویض سرشیشه

برای بررسی نشانه های ساییدگی و پارگی، سرشیشه ها را مرتب و حداقل هر دو تا سه ماه یک بار بررسی و کنترل کنید. برخی از نشانه ها برای تشخیص زمان دور انداختن سرشیشۀ قدیمی و تعویض آن با سرشیشۀ جدید شامل موارد زیر است:

 • جریان تند و زیاد شیر : شیر و دیگر مایعات باید به طور پیوسته و قطره قطره از نوک پستانک سرشیشه خارج شود. اگر سرعت جریان شیر یا مایع زیاد است و جریان مداومی دارد، به این معنی است که سوراخ سرشیشه خیلی بزرگ است یا گشاد شده و لازم است عوض شود.
 • تغییر رنگ یا کدر بودن : تغییر رنگ یا کدر بودن سرشیشه می تواند نشانۀ آن باشد که سرشیشه در حال خراب شدن است و نیاز به تعویض دارد.
 • نازک شدن : این مورد یکی از نشانه های اولیۀ خراب شدن سرشیشه است. برای آزمایش استحکام یک سرشیشه، حباب آن را محکم فشار دهید. سرشیشه باید دوباره به شکل اصلی خود برگردد. اگر این اتفاق نیفتاد، لازم است آن را دور بیندازید.
 • چسبندگی یا باد کردن : چسبنده بودن یا باد کردن سرشیشه اتفاق می تواند نشانۀ آن باشد که سرشیشه در حال خراب شدن است و نیاز به تعویض دارد.
 • ترک یا پارگی : سرشیشه ها را مدام بررسی کنید تا وجود ترک یا پارگی ها را تشخیص دهید، زیرا سرشیشۀ ترک خورده می تواند پاره شود و خطر خفگی برای کودک ایجاد کند.
 • بزرگ شدن کودک : اگر فرزندتان بزرگ تر شده است و نیاز به اندازۀ بزرگ تری از سرشیشه دارد، لازم است سرشیشۀ او را عوض کنید.

زمان تعویض شیشه شیر

برخی موارد می تواند دهان کودک را ببرد، نیشگون بگیرد یا به شکل دیگری به او صدمه بزند. این امر به ویژه در صورت استفاده از شیشه شیر شیشه ای خطرناک است. پس اگر متوجه موارد زیر شده اید، لازم است شیشه شیر کودک را تعویض کنید:

 • ترک شیشه شیر
 • لب پریدگی شیشه شیر
 • شکستگی شیشه شیر
 • خش خوردگی یا فرسودگی شیشه شیرهای پلاستیکی

بهترین مدل های شیشه شیر

سخن پایانی

کیفیت و جنس شیشه شیر در سلامت نوزاد اهمیت فراوانی دارد؛ بنابراین با انتخاب یک شیشه شیر مناسب می توانید سلامت گوارشی کودک را تضمین کنید. فراموش نکنید به جز دقت در انتخاب کیفیت، لازم است که فرآیند پاکسازی و ضد عفونی سرشیشه نوزاد به خوبی انجام شود، زیرا در غیر این صورت عوامل بیماری زا می توانند به سرعت وارد بدن کودک شوند و با بروز بیماری خودنمایی کنند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت شیشه شیر چند است؟
قیمت انواع شیشه شیر به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس بدنه، نوع و جنس سر شیشه، ابعاد و اندازه، وزن، گنجایش، ویژگی های بهداشتی و شستشو و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت شیشه شیر نوزاد از 20 هزار تا یک میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای شیشه شیر نوزاد کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برند های تولید کننده شیشه شیر نوزاد می توان به برندهای چیکو، بیبی لند، اونت، تویست شیک، دکتر براونز، وی کر، پنبه ریز، مایا، ایکیا، نوبی، مادرکر، فیروز، وی، بیبی کر، بی بی جم، بی بی سیل و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/08
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
شیشه شیر تویست شیک مدل Ts125491 گنجایش 260 میلی لیتر
شیشه شیر تویست شیک مدل Ts125491 گنجایش 260 میلی لیتر
شیشه شیر چیکو مدل Nutural Feeling 2 ظرفیت 250 میلی لیتر
شیشه شیر چیکو مدل Nutural Feeling 2 ظرفیت 250 میلی لیتر
شیشه شیر اونت پلی پروپیلن مدل SCF070 ظرفیت 260 میلی لیتر
شیشه شیر اونت پلی پروپیلن مدل SCF070 ظرفیت 260 میلی لیتر
شیشه شیر فیلیپس اونت مدل SCF030 ظرفیت ۱۲۵ میلی لیتر
شیشه شیر فیلیپس اونت مدل SCF030 ظرفیت ۱۲۵ میلی لیتر
شیشه شیر پنبه ریز جنس پلی کربنات مدل B01 گنجایش 220 میلی لیتر
شیشه شیر پنبه ریز جنس پلی کربنات مدل B01 گنجایش 220 میلی لیتر
شیشه شیر مایا مدل ارتودنسی ظرفیت 300 میلی لیتر
شیشه شیر مایا مدل ارتودنسی ظرفیت 300 میلی لیتر
شیشه شیر بیبی لند ارتودنسی مدل 407 ظرفیت 300 میلی لیتر
شیشه شیر بیبی لند ارتودنسی مدل 407 ظرفیت 300 میلی لیتر
شیشه شیر بیبی لند پلاستیکی مدل 241 ظرفیت 240 میلی لیتر
شیشه شیر بیبی لند پلاستیکی مدل 241 ظرفیت 240 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد