منو
طوطی کالا >خانه و آشپزخانه>خواب و حمام>خواب>راهنمای خرید سرویس روتختی

راهنمای خرید بهترین سرویس روتختی و معرفی انواع مختلف آن

برای این که یک خواب راحت را تجربه کنید باید عوامل مهمی مانند داشتن آرامش روحی، جسمی، داشتن زمان خواب کافی و …. در کنار یکدیگر قرار بگیرند. یکی از عوامل مؤثر در این زمینه، داشتن کالای خواب مناسب و نرم و راحت است. سرویس روتختی جزو مهم ترین بخش کالای خواب است که در زیبایی اتاق و تخت خواب شما هم، تأثیر به سزایی دارد.

خرید سرویس روتختی یکی از آن کارهایی است که هر هفته و هر ماه انجامش نمی دهید پس ارزشش را دارد که حسابی بررسی کنید. اگر به دنبال خرید روتختی مناسب هستید، بهتر است اطلاعات مناسب و کاملی درباره انواع مدل روتختی، جنس های آن و همچنین نحوه شست و شوی آن داشته باشید. در این مقاله با طوطی کالا همراه باشید تا با خواندن نکات راهنمای خرید روتختی، به تمام سؤالات خود برسید.

راهنمای خرید سرویس رو تختی

راهنمای خرید سرویس رو تختی

روتختی چیست؟

روتختی در واقع پارچه ای می باشد که برای پوشاندن سطح تشک و یا افرادی که بر روی تخت می خوابند، طراحی شده است. رو تختی ها در دو نوع لحافی و کاوری تولید شده اند. در مدل لحافی، کاور از لحاف به راحتی جدا می شود، در نتیجه شست و شوی آن هم راحت خواهد بود. در نوع دوم یعنی مدل کاوری، کاور به راحتی نمی تواند از لحاف جدا شود و در شستن آن به مشکل برمی خورید.

سرویس روتختی چیست؟

تخت، روی خود اجزای مختلفی را گنجانده است. همه این اجزا برای خوابیدن و استراحت مورد استفاده قرار می گیرند. بالش و تکیه گاه سر یکی از ملزومات غیر قابل حذف می باشد. بستر خواب و تشک ، روی سطح تخت واقع می شود. رو انداز یا لحاف برای پوشش بدن در فصول گرم و سرد سال است.

همه این اجزا به یک کاور یا روکش از جنس پارچه ای مناسب نیاز دارند. کاور همه این اجزا از یک پارچه با طرح و رنگ یکسان تولید می شود. این یکسانی و هماهنگی سبب ایجاد یک ست ترکیبی یا سرویس می شود. زیبایی ظاهری تخت خواب شما را چند برابر می کند.

بیننده در نگاه اول ، هنگام ورود به اتاق، این محصولات را می بیند. بنابراین باید بتواند سبب جلب مخاطب شود. البته در برخی از این ست ها اجزای دیگری نیز اضافه می شود. برخی افراد در روی تخت خود از کوسن استفاده می کنند. یک یا چند عدد کوسن جلوه ظاهری را دستخوش تغییر قرار می دهد. سرویس های روتختی دارای روکش کوسن، نیز موجودند.

سرویس روتختی که به عنوان ست روتختی نیز معرفی می شود، وسیله ای می باشد که بر روی تخت خواب قرار می گیرد و باعث زیبا تر شدن آن می شود. سرویس های روتختی بسته به یک نفره و دونفره بودن و جنسیت افراد، دارای طرح های مختلفی می باشد. به طور کلی این طرح ها در دسته بندی های مختلفی همچون مدرن، کلاسیک، اسپرت قرار می گیرند.

اجزای سرویس های روتختی شامل کاور ملحفه تشک، کاور ملحفه لحاف، کاور بالشت (رو بالشی)، کاور کوسن، لحاف، پیکه (روانداز تابستانی)، کاور دورچین تخت خواب می باشند. در زمان خریداری سرویس های روتختی، ممکن است این اجزاء با هم متفاوت باشند و تمام آن ها در بسته بندی دریافت شده نباشد.

سرویس رو تختی

سرویس روتختی از چه تکه های تشکیل شده است؟

کاور لحاف

کاور لحاف همان کاوری است از جنس پارچه ملحفه ای؛ که لحاف ساده را در داخل آن می گذارند. اکثراً این کاورها دارای زیپ یا دکمه هستند که بعد از قرار گرفتن لحاف درد درون آن به بیرون نیفتد. برای سفت کردن لحاف در درون کاور معمولاً دو بند جهت گره زدن کاور به لحاف دوخته می شود تا با گره زدن آن بندها به کاور از جابه جایی لحاف داخل کاور جلوگیری شود.

به جنس کاور لحاف توجه ویژه ای داشته باشید زیرا این کالای خواب با پوست بدن شما در تماس است. این کاورها در مدل ها و طرح های سه بعدی و ساده در بازار موجود است. در صنعت کالای خواب به لحاف های کاور شده، اصطلاحاً لحاف های کاوری می گویند.

لحاف روتختی

این نوع روتختی، شامل یک لحاف دوخته شده است که داخل آن با الیاف پر شده و به پارچه بیرونی خود به نحوی که جدا نشود، دوخته شده است. در لحاف ها به طور معمول یک یا هر دو سمت آن ها دارای طرح است. لحاف روتختی به راحتی مرتب می شود و برای شست وشو بهتر است به سراغ خشک شویی رفت. اگر هر دو سمت لحاف از پارچه سفید و بدون طرح باشد، نام آن لحاف لایت است.

ملحفه تشک

ملحفه تشک همان روکشی است که بر روی تشک قرار می دهیم. برای متصل کردن ملحفه به تشک، این محصولات کش دار یا دور دوزی شده تولید می شوند؛ که نوع کش دار آن رایج تر است. در مورد دور دوزی شده بهترین راه سفت کردن ملحفه به تشک، استفاده از سنجاق است.

راهنمای خرید سرویس رو تختی

عکس سرویس رو تختی رنگ روشن

ملحفه روانداز

این نوع ملحفه برای استفاده در تابستان و گرما است. در این زمان که شما نیازی به پتو یا لحاف ندارید، می توانید از ملحفه رو انداز با طرح های زیبا استفاده کنید.

رو بالشتی

با توجه به تعداد بالشت ها در سرویس خواب، شما نیاز به روبالشتی دارید که همان کاور برای بالشت است. در هنگام خرید سرویس روتختی، به این نکته توجه کنید که بالشت وجود ندارد و روبالشی به تنهایی به شما ارائه می شود. به جنس روبالشتی اهمیت بسیاری بدهید؛ زیرا این محصول علاوه بر اینکه با پوست صورت شما در ارتباط است؛ نیاز است به دفعات بیشتری مورد شست وشو قرار بگیرد.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع روبالشی و ویژگی های آنها مقاله (راهنمای خرید روبالشتی) را مطالعه بفرمائید.

رو کوسنی

در سرویس های روتختی، یک یا چند رو کوسنی برای زیباتر به نظر آمدن سرویس خواب شما قرار داده می شود. رو کوسنی همانند رو بالشتی، کاوری است برای کوسن های موجود بر روی سرویس خوابتان.

قطعات مختلف سرویس خواب

عکس تکه های مختلف سرویس رو تختی

انواع روتختی از نظر جنس پارچه کدامند؟

روتختی از جنس پلی استر

روتختی پلی استری گرمای بیشتری در خودش نگه می دارد. اگر از آن دسته آدم ها هستید که شب سردشان می شود، این گزینه خوبی برای شما به حساب می آید. این دسته از روتختی ها را می توانید در لباس شویی بشویید یا به خشک شویی محل بسپارید؛ مگر این که تولید کننده توصیه ویژه ای در این زمینه داشته و روی محصول نوشته باشد. پلی استر در مقایسه با جنس های دیگر گران نیست. اگرچه تولید آن برای محیط زیست خوشایند نخواهد بود.

روتختی از جنس کتان

کاور روتختی یا روتختی کتانی خیلی نرم و راحت به نظر می رسد. پوست از زیر این نوع پارچه ها راحت نفس می کشد. تماس آن با پوست حس خوبی دارد. شست وشوی این روتختی دردسری ندارد و اغلب می توانید آن را در ماشین لباس شویی بشویید. روتختی های کتان باکیفیت معمولا قیمت بالایی دارند؛ اما دوام این الیاف طبیعی کم تر است.

روتختی از جنس پلی کتان

از ترکیب دو جنس پلی استر و کتان، به پلی کتان می رسیم. پارچه پلی کتان مقاوم است. مدت طولانی برای شما کار می کند. درعین حال نرم و لطیف خواهد بود. پارچه پلی کتان خوبی های پلی استر و کتان را با هم دارد. شست وشوی روتختی پلی کتان پیچیده نیست و در لباس شویی شسته می شود.

بهترین مدلهای سرویس روتختی

انواع مختلف سرویس رو تختی از نظر جنس

روتختی از جنس ساتن

سرویس روتختی ساتن براق و شیک به نظر می رسد. چروک نمی شود و سر و شکل قشنگی دارد. اغلب روتختی های ساتن با توردوزی تزیین می شوند. این سبک روتختی برای استفاده روزمره چندان جذاب نیست. به همین دلیل بیشتر به سرویس جهیزیه یا سرویس روتختی عروس معروفند. کلاسیک و چشم نوازند. نکته مهم درباره این جنس روتختی لیز بودن آنهاست و سر و بدنتان ممکن است روی آن لیز بخورد.

روتختی از جنس ساتن پلی استر

هنگامی که دو جنس ساتن و پلی استر با هم ترکیب می شوند، پارچه ساتن پلی استر شکل می گیرد. این پارچه نرم، براق و بادوام است. به گرانی ساتن نیست و ظاهر شیکی به اتاق می دهد. روتختی ساتن پلی استر را می توانید در لباس شویی بشویید.

روتختی از جنس لینن

لینن بافت طبیعی دارد و مورد پسند افرادی است که انتخاب الیاف طبیعی برای شان مهم است. لینن به ویژه برای فصل گرما انتخاب خیلی خوبی است. اگر شما هم با تغییر فصل، ست کالای خواب را عوض می کنید، حتما لینن را برای بهار کنار بگذارید. این پارچه با طراحی اتاق به سبک روستیک هماهنگ است. به این نکته هم دقت کنید که به اندازه پارچه نخی، نرم نیست و چروک می شود.

روتختی از جنس میکرو فیبر

میکروفیبر اغلب بافت متراکمی دارد و دوامش زیاد است. وزن آن سبک است و حس سنگینی نمی دهد. میکروفیبرها از پارچه های قابل تنفس به حساب می آیند. فیکروفیبر اغلب الکتریسیته ساکن تولید می کند، به همین دلیل موی حیوان خانگی یا خود شما به آن می چسبد.

روتختی از جنس بامبو

شاید نام بامبو شما را یاد گیاه و درختچه بیندازد. اما پارچه بامبو مستقیما از گیاه بامبو تهیه نشده. تفاله بامبو در ترکیب با مواد شیمیایی به پارچه تبدیل می شود. این پارچه ضدآلرژی ا ست و آنتی باکتری به حساب می آید. پس نگران حساسیت پوستی و تنفسی نباشید. روتختی و ملافه بامبو نرم و لطیف است و حس دنج و راحتی می دهد. دوام خوبی هم دارد. البته قیمت این پارچه ها گران است.

روتختی از جنس ابریشم

ابریشم همیشه پارچه لوکسی به شمار رفته. خنک است و پوست زیر آن خوب نفس می کشد. وزن سبکی دارد و ضدآلرژی زا ست. خوبی دیگر روتختی ابریشمی این است که چروک نمی شود. اگر دنبال گزینه لوکسی برای اتاق خواب هستید، به ابریشم فکر کنید. البته که گذشته از گران بودن، در اثر نور آفتاب صدمه می بیند. الکتریسیته ساکن هم ایجاد می کند.

جنس های مختلف سرویس روتختی

انواع مختلف رو تختی از جنس بامبو، میکروفیبر و ابریشم

نکات مهم و کاربردی هنگام خرید سرویس روتختی

رنگ روتختی

هنگام ورود به اتاق خواب، اولین چیزی که نظر را جلب می کند تخت خواب است. خصوصا اگر با رنگ های شاد و ملایم ترکیب شده باشد. توجه به رنگ از جمله اولین نکاتی است که موقع خرید روتختی باید به آن توجه نمایید. این مورد کاملا سلیقه ای است، ممکن است شما به ترکیب چند رنگ علاقه داشته باشید و یا این که تک رنگ را ترجیح دهید، به هرحال انتخاب رنگ نکته ی مهمی است.

جنس رو تختی

امروزه از جنس های مختلفی برای تولید روتختی و همچنین لحاف ها استفاده می شود که برخی از این اجناس خارجی و برخی دیگر از پارچه های کاملا ایرانی تولید می شوند.

حتما به جنس روتختی توجه داشته باشید، سعی کنید به سراغ خرید جنس های مرغوب و باکیفیت بروید، از قبیل: ساتن و ابریشم که نرم و لطیف هستند و خواب را برای شما لذت بخش می کنند. علاوه بر راحتی این دو جنس، زیبایی فوق العاده ای به اتاق خوابتان بخشیده می شود.

طرح و نقش

بد نیست بدانید توجه به طرح سرویس لحاف و روتختی که قصد خرید آن را کرده اید، کاملا سلیقه ای بوده و تنها بسته به نظر و انتخاب شخصی و یا مشترک شما با همسرتان دارد. اما این نکته را بدانید که اگر اتاق خواب شما کوچک است، به سراغ روتختی با طرح های شلوغ نروید چون اتاقتان را کوچک تر از آنچه که هست نشان می دهد. اما اگر اتاق بزرگی دارید، طرح های شلوغ زیبایی خاصی به محیط می بخشند.

سرویس رو تختی سه بعدی حیوانات

اندازه ی تخت

قبل از اینکه نسبت به خرید روتختی اقدام کنید، حتما اندازه ی تختتان را بدانید، تا متوجه شوید که روتختی شما چه سایزی باید باشد. اندازه سرویس انتخابی شما بسته به سایز سرویس خوابتان است؛ یعنی اگر تخته خواب شما ۲ نفره می باشد، باید از سرویس لحاف و روتختی استفاده کنید که در اندازه دو نفره طراحی شده اند و اگر هم سرویس خواب تک نفره ای دارید، توصیه می کنیم از ست هایی که مناسب ۱ نفر هستند، بهره گیری نمایید.

کیفیت روتختی

سعی کنید هنگام خرید روتختی حتما به کیفیت دوخت و ظرافت آن توجه نمایید، فراموش نکنید روتختی بی کیفیت باعث ایجاد حساسیت های پوستی و آلرژی می شود.

نکته کلیدی در رابطه با کیفیت روتختی

 1. همیشه به یاد داشته باشید هیچ ارزونی بی دلیل نیست. بنابراین وقتی پیشنهادهای ارزان می شنوید شک کنید.
 2. جنس پارچه استفاده شده در روتختی و جنس الیاف استفاده شده در لحاف روتختی بر قیمت آن تأثیر زیادی دارد. مطمئنا وقتی کالایی ارزان فروخته می شود پارچه و الیاف نامرغوبی در تهیه آن استفاده شده است.
 3. استفاده از الیاف بازیافتی و پارچه چینی درجه دو و سه باعث افت شدید قیمت می شود این روتختی ها مهمان چند ماهه ای می توانند برای اتاق خواب شما باشند بنابراین اگر قصد دارید پول تان را دور بریزید حتما روتختی ارزان بخرید.
 4. با شنیدن نام روتختی ترک وسوسه نشوید . برندهای ترک دارای نام های تجاری معتبری هستند و اگر برند مطرح و با سابقه ای باشد مطمئنا با جستجو در اینترنت اطلاعات برند را خواهید دید بنابراین تنها به صرف اسم روتختی ترک اقدام به خرید نکنید.

سبک بودن روتختی

نکته ی خیلی مهمی که خیلی از افراد به آن توجه نمی کنند، سبک بودن روتختی است. چون این پوشش شب تا صبح بر روی شما کشیده شود، پس باید دارای جنسی سبک باشد و از جابه جایی آن خسته نشوید.

روتختی دورو

می توانید به سراغ خرید روتختی های دورو بروید، چون هر دوطرف این مدل ها را می توان استفاده کرد، در تغییر دکوراسیون و زیبایی اتاق، نقش مهمی را ایفا می کنند.

قیمت سرویس لحاف و روتختی

قیمت روتختی های موجود در بازار معمولا خیلی بالا نیست و هر فردی متناسب با بودجه ای که دارد، می تواند نسبت به خرید آن اقدام کند. فقط این نکته را فراموش نکنید که هیچ گرانی بی حکمت و هیچ ارزانی بی علت نیست. پس به صرف ارزان بودن، روتختی بی کیفیتی را نخرید. حتما به نیاز، سلیقه، بودجه و کیفیت روتختی توجه نمایید.

خرید اینترنتی سرویس روتختی

عکس سرویس لحاف و رو تختی

روش های نگهداری از روتختی

 • حتی الامکان روتختی توسط خودتان شسته نشود، برای تمیز کردن آن می توانید، روتختی را به خشکشویی بدهید، فقط تاکید نمایید که با آب سرد شسته شود تا در سایز آن تغییری ایجاد نشود. علت اینکه می گوییم خودتان اقدام به شست و شوی آن نکنید، سنگین بودن روتختی است، ابریشم یا کتان وقتی با آب برخورد می کنند، شستن آنها سخت می شود.
 • بعد از هربار استراحت بر روی تخت، کاملا روتختی را مرتب کنید، تا چروک نشود.
 • مواظب باشید موادغذایی و یا سایر موادی که باعث ایجاد لک بر روی روتختی می شوند، به روی آن نریزند.
 • از پریدن و یا بازی کردن کودکان بر روی تخت جلوگیری کنید، چون روتختی صدمه می بیند و ممکن است پاره شود.
 • سعی کنید هرچند ماه یکبار روتختی را به خشکشویی بدهی
 • چه زمانی اقدام به خرید روتختی نمایم ؟
 • اگر درحال تغییر دکوراسیون اتاق خواب خود هستید و یا و درحال خرید جهیزیه هستید بهتر است بعد از انتخاب تمامی وسایل اتاق خواب و چیدمان آن به سراغ انتخاب روتختی بروید. در واقع روتختی تکمیل کننده دکوراسیون اتاق خواب شماست و صد البته تأثیر بسیار زیادی در زیبایی اتاق خواب شما دارد .

بهترین سایز برای روتختی چیست؟

اولین نکته ای که در راهنمای خرید روتختی ذکر شده، توجه به سایز تختخواب شماست؛ چرا که اگر بدون توجه به سایز تخت اقدام به خرید روتختی کنید، ممکن است سایز روتختی خریداری شده، با سایز تختخواب شما همخوانی نداشته باشد. شما قبل از خرید روتختی باید از سایز تختخواب خود اطلاع داشته باشید و آن را یادداشت کنید تا در هنگام خرید روتختی، به مشکل برنخورید.

روتختی را می توانید در سایزهای مختلفی از جمله روتختی دونفره، روتختی یک نفره، روتختی دخترانه، روتختی پسرانه، روتختی عروس، روتختی سه بعدی، روتختی اسپرت و روتختی ساده پیدا کنید.

روتختی طرحدار بهتر است یا ساده؟

انتخاب روتختی ساده یا طرح دار بیشتر به سلیقه و ویژگی روحی شما بستگی دارد. روتختی ها، در طرح ها، رنگ ها و اشکال مختلفی ارائه می شوند. بهتر است برای اتاق خواب های شلوغ، از روتختی ساده استفاده کرده و در نهایت، از یک یا دو رنگ در روتختی خود استفاده کنید. برای اتاق خواب کوچک نیز روتختی ساده پیشنهاد می شود. برای انتخاب روتختی دخترانه، بهتر است مدل های فانتزی و اسپرت در طرح های عروسکی، گلدار و سه بعدی و با رنگ صورتی استفاده شود.

این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر تختخواب شما سبک مدرن یا اسپرت دارد، نباید از طرح گل های بزرگ استفاده کنید. به رنگ روتختی هم دقت کنید تا با استایل اتاق خواب شما همخوانی داشته باشد. اگر فضایی گرم و صمیمی می خواهید، بهتر است از روتختی های با رنگ گرم و طرح دار استفاده کنید.

خرید اینترنتی بهترین مدلهای سرویس رورتختی

سخن پایانی

آخرین مورد در راهنمای خرید روتختی این است که برای خرید آن، شتابزده عمل نکنید. بودجه مورد نظر خود را تعیین کنید تا در هنگام خرید به مشکل برنخورید. در نهایت، روتختی ای انتخاب کنید که سازگار با تمام المان های اتاق خوابتان باشد و فضای مناسبی برای استراحت شما به وجود آورد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت سرویس رو تختی چند است؟
قیمت انواع سرویس رو تختی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس پارچه، تعداد تکه های سرویس، ابعاد و اندازه، وزن، طرح و کیفیت دوخت و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع سرویس روتختی از 150 هزار تومان تا 17 میلیون تومان می باشد.
سرویس روتختی از چه تکه های تشکیل شده است؟
تعداد تکه های سرویس رو تختی متفاوت است اما به طور معمول از قطعاتی همچون کاور لحاف، لحاف روتختی، ملحفه تشک، ملحفه روانداز، رو بالشی و رو کوسنی تشکیل شده است.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/05
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
سرویس روتختی بومرنگ یک نفره 2 تکه پارچه تترون
سرویس روتختی بومرنگ یک نفره 2 تکه پارچه تترون
سرویس لحاف روتختی آنیکا هوم مدل سلفی یک نفره چهار تکه
سرویس لحاف روتختی آنیکا هوم مدل سلفی یک نفره چهار تکه
سرویس روتختی مدل هتلی نیکیا دو نفره چهار تکه پارچه ژاکارد
سرویس روتختی مدل هتلی نیکیا دو نفره چهار تکه پارچه ژاکارد
سرویس روتختی مدل قلب کلاسیک یک نفره 4 تکه جنس پنبه
سرویس روتختی مدل قلب کلاسیک یک نفره 4 تکه جنس پنبه
سرویس روتختی دو نفره 6 تکه جنس ساتن پنبه
سرویس روتختی دو نفره 6 تکه جنس ساتن پنبه
سرویس روتختی مدل پر یکنفره 3 تکه جنس پنبه پلی استر
سرویس روتختی مدل پر یکنفره 3 تکه جنس پنبه پلی استر
سرویس روتختی مدل گلهای ریز دو نفره 6 تکه جنس پلی کتان
سرویس روتختی مدل گلهای ریز دو نفره 6 تکه جنس پلی کتان
سرویس خواب کاتن باکس مدل Platinium دو نفره 11 تکه جنس پنبه
سرویس خواب کاتن باکس مدل Platinium دو نفره 11 تکه جنس پنبه
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد