منو
نمایش محتوا

راهنمای خرید ست جا ادویه ای و معرفی انواع مختلف آن

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که آشپزی کردن را دوست دارید، حتما می دانید که دسترسی آسان به جای ادویه جات مختلف در آشپزخانه، مسئله بسیار مهمی است. ست جای ادویه به گونه ای طراحی شده است که به شما کمک کند تا در هنگام غذا درست کردن، خیلی راحت و سریع، هر ادویه ای که لازم دارید را پیدا کنید. علاوه بر این، اگر رنگ و فرم ست جا ادویه ای خود را بر طبق سبک و استایل آشپزخانه خود انتخاب کنید، می توانید زیبایی فضای آشپزخانه را دو چندان کنید. در مقاله امروز قصد داریم شما را با نحوه انتخاب و خرید یک ست جای ادویه زیبا و با کیفیت آشنا کنیم پس با طوطی کالا همراه باشید.

ست جا ادویه ای

ادویه چیست و چه کاربردی دارد؟

واژه ی ادویه جمع مُکِسر عربی دوا و به معنای دارو است زیرا بخشی از ادویه جات کاربرد دارویی نیز دارند، فلفل، دارچین، زیره، زنجفیل، نمک، زردچوپه، آویشن، گلپر، پونه، کاری و … بخشی از ادویه جات پر مصرف هستند.

این مواد خوراکی برای عطر و طعم دهی، به غذا اضافه می شوند و در پاره ای موارد هم مصرف دارویی دارند. این چاشنی ها خاصیت نگه دارندگی نیز دارند و باکتری های مضر را از بین برده یا مانع رشد آنها می گردند. ادویه جات در قالب گیاه خشک شده، میوه، ریشه، پوست یا مواد مغذی گیاهی یافت می شود. استفاده از این چاشنی ها در فرهنگ ها و اقلیم های مختلف با هم فرق می کند. حضور این چاشنی در بیشتر غذاها محسوس است، طعم دلپذیر و بوی مطبوع، کارکرد این خوراکی محبوب است.

ست جا ادویه ای چیست؟

سرویس های جا ادویه ای وسیله ای مناسب برای قرار دادن پودرهای مختلف ادویه است. این سرویس را می توان در مکان های مختلف مانند کابینت، سطح اپن و داخل کشو قرار داد و از آن ها استفاده کرد.

چرا در آشپزخانه به یک ست جای ادویه نیاز داریم؟

تمام افرادی که دائما آشپزی می کنند، به خوبی می دانند که یکی از مهم ترین عوامل موثر در طعم نهایی غذا، ادویه هایی است که در آن استفاده می کنیم. به همین دلیل زمانی که آشپزی می کنید، بهتر است به ست جا ادویه ای خود دسترسی آسانی داشته باشید تا بتوانید راحت تر و سریع تر غذا درست کنید.

با این حال، زمانی که شما ادویه های مختلف را از داخل جعبه اصلی خود خارج می کنید و درون جای ادویه می ریزید، ممکن است فراموش کنید که تاریخ انقضای هرکدام از آن ها چه زمانی بوده است. به این ترتیب، ممکن است حواستان نباشد و از یک ادویه که تاریخ انقضای آن گذشته استفاده کنید یا باالعکس، ادویه ای که هنوز تاریخ انقضای آن نگذشته است را به اشتباه دور بریزید. اما به طور کلی، داشتن یک ست جای ادویه داخل هر آشپزخانه ای ضروری است و به شما کمک می کند تا راحت تر و سریع تر آشپزی کنید.

اگر در آشپزخانه خود فضای زیادی در اختیار ندارید، می توانید ست جای ادویه را به درب کابینت آویزان کنید. به این ترتیب هم فضای کمتری در آشپزخانه اشغال می شود، هم می توانید در هنگام غذا درست کردن، به راحتی به ادویه های خود دسترسی داشته باشید. حتی می توانید یک ست جای ادویه تهیه کنید که قابلیت چرخیدن دارد، به این ترتیب می توانید شیشه های کوچک دیگر را نیز در کنار ادویه های خود بر روی این صفحه چرخنده قرار بدهید و علاوه بر اینکه فضای زیادی را در آشپزخانه اشغال نکنید، بلکه در هنگام غذا درست کردن به راحتی به همه چیز دسترسی داشته باشید.

راهنمای خرید ست جا ادویه ای

جنس های متنوع جا ادویه

جا ادویه ای شیشه ای

اگردوستی دارید که به ظروف آشپزی خانه اش اهمیت زیادی می دهد و زیبایی محیطی که در آن آشپزی می کند برایش مهم است جا ادویه شیشه ای می تواند گزینه مناسبی به عنوان هدیه برایش باشد؛ چون بدون شک وقتی جا ادویه ای شیشه ای بین سایر وسایل آشپزی قرار بگیرد همه توجه ها را جلب خودش خواهد کرد و از آنجا که شیشه شفاف است و ظرف شیشه ای تمام محتویات داخلشان را نشان می دهند استفاده از ظرف شیشه ای برای نگه داشتن ادویه جات مناسب است چون خودش به هنگام تمام شدن محتویاتش، شما را مطلع خواهد کرد.

جا ادویه ای سرامیکی

جا ادویه سرامیکی می تواند به عنوان هم نشین کنار سفره خانه تان باشد و سفره شما را با طرح های زیبایش رنگین تر کند. سرامیکی که برای ساخت جا ادویه ای استفاده می شود باید مرغوب و لعاب گرما دیده باشد تا هنگام شست و شو با ماشین ظرف شویی خراب نشود و مانند روز اولش بدرخشد.

جا ادویه ای چوبی

چوب همیشه حس نوستالژی به همراه دارد حالا چه در جا ادویه ای استفاده بشود چه در سایر وسایل منزل. جا ادویه چوبی روی میز ناهار خوری که آن هم از جنس چوب است می تواند مجموعه هماهنگی از چوب را کنار هم قرار دهد و باعث ست شدن بیشتر وسایل آشپزخانه با هم بشود . بعضی از جا ادویه های چوبی به صورت جا ادویه ی دیواری طراحی شده اند و با قرار گرفتن روی دیوار آشپزخانه و نزدیک به اجاق گاز کار آشپزی را راحت تر کرده اند.

جا ادویه ای استیل

قرص و محکم بودن جا ادویه استیل همیشه زبان زد است و اگر دقت کنید در بیشتر رستوران ها از جا ادویه های فلزی را روی میزها استفاده می کنند که کمتر به هنگام افتادن صدمه ببینند. امروزه کشور چین انواع مدل های جا ادویه چینی جنس های مختلف مخصوصا استیل را تولید و به ایران صادر می کند که به خاطر قیمت مناسبی هم که دارد پر طرفدار نیز است.

انواع مختلف ست جا ادویه ای

مدل های مختلف ست جا ادویه ای

ست جا ادویه ای داخل کابینت

اندازه این مدل ست جا ادویه ای، از از لحاظ طول و چه از لحاظ عرض، قابل تنظیم است. به همین دلیل شما می توانید به راحتی آن را داخل هر اندازه کابینتی جای بدهید. علاوه بر این، یک ست جا ادویه ای داخل کابینت امروزی، به گونه ای طراحی شده است که می تواند بیشتر ادویه های موجود در فروشگاه ها را در خود جای بدهد. در این حالت شما نیازی به انتقال دادن ادویه های خریداری شده به ظروف دیگر ندارید تا بتوانید آن ها را داخل کابینت آشپزخانه خود جای بدهید.

ست جا ادویه ای داخل کشو

این مدل ست جا ادویه ای به راحتی داخل کشوی آشپزخانه جای میگیرد و شما میتوانید شیشه ادویه جات خود را به شکل افقی داخل آن قرار بدهید. اندازه این مدل ست جا ادویه ای کاملا استاندارد است و برای قرار دادن ادویه هایی که به شکل آماده از فروشگاهها خریداری میکنید طراحی شده است. در این حالت شما نیازی به انتقال دادن ادویه های خریداری شده به ظروف دیگر ندارید تا بتوانید آنها را داخل کشوی آشپزخانه خود جای بدهید.

خرید اینترنتی ست جا ادویه ای

ست جای ادویه دیواری

این مدل ست جا ادویه ای هم بسیار کاربردی است، هم زیباست و می تواند ظاهر آشپزخانه شما را تغییر بدهد؛ چون همیشه قابل مشاهده است. این مدل ست جا ادویه ای معمولا با استفاده از یک آهنربا یا میخ به دیوار وصل می شود و اندازه شیشه های ادویه آن خاص است. در این حالت شما باید ادویه های خریداری شده از فروشگاه را به داخل این شیشه ها منتقل کنید.

ست جا ادویه ای قفسه مانند

این مدل ست جا ادویه ای تقریبا شبیه به یک قفسه کتاب است و قفسه های عمودی یا افقی دارد. شما می توانید به راحتی این مدل قفسه را هر جایی از آشپزخانه که دوست دارید قرار بدهید و شیشه های انواع ادویه را داخل آن قرار بدهید.

یک ست جا ادویه ای قفسه مانند دو شکل مختلف دارد: مدلی که اندازه شیشه های آن مخصوص به خودش است، و مدلی که اندازه شیشه های آن استاندارد و به اندازه شیشه های ادویه موجود در بازار است.

ست جای ادویه رو میزی

این مدل ست جا ادویه ای شبیه به یک ست قفسه مانند است، با این تفاوت که اندازه آن کوچکتر است و شما می توانید به راحتی آن روی هر قسمتی از کانتر آشپزخانه که دوست دارید قرار بدهید. اگر در آشپزخانه خود فضای زیادی در اختیار ندارید، بهتر است که به سراغ این مدل ست جا ادویه ای بروید.

راهنمای خرید ست جا ادویه ای

ست جای ادویه پلاستیکی یا شیشه ای؟

به طور کلی، بهتر است که ادویه جات خود، به خصوص آنهایی که کیفیت بالایی دارند را داخل ظروف شیشه ای نگهداری کنید. یک ست جا ادویه ای از جنس پلاستیک، ممکن است مقدار کمی هوا را از داخل منافذ خود عبور بدهد و این مسئله به مرور زمان میتوانید ادویه جات شما را خراب کند. اما یک ست جا ادویه ای از جنس شیشه، به شکل قابل توجهی عمر مفید ادویه جات شما را افزایش میدهد.

نحوه شستشوی ست جا ادویه ای

پس از اینکه به راهنمای خرید جا ادویه ای پرداختیم و نکات مهمی در این خصوص را بیان کردیم نوبت به نحوه شستشوی ست جا ادویه ای می رسد. واقعیت این است که بهترین روش برای شستشوی ست جا ادویه ای استفاده از مواد شوینده و آب است. زیرا اغلب سرویس های جا ادویه ای دارای طرح و رنگ هستند و استفاده از اسکاچ یا سیم ظرفشویی می تواند بر روی آن ها خط و خش ایجاد کند. همچنین فراموش نکنید که این ست ها را درون ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرا مواد شوینده آن و حرارت بالا می تواند جلوه زیبای جا ادویه را تخریب کند

نکات مهم هنگام خرید ست جای ادویه

انتخاب نوع : نخستین نکته در خصوص خرید ست جای ادویه مربوط به انتخاب نوع آن می شود که برای این منظور شما خانم های کدبانو و یا احیانا آقایان آشپز بایستی از میان مدل های دیواری و ایستاده یکی را متناسب با میزان فضای آشپزخانه خود انتخاب نمایید.

اندازه و وزن محصول : بعد از اینکه نوع محصول مورد نیاز خود را انتخاب کردید، حال باید به سراغ تعیین اندازه و وزن آن بروید. بهتر است وزن ست جای ادویه ای شما سبک باشد تا بتوانید به راحتی آن را در دست بگیرید. در خصوص اندازه کلی محصول نیز بایستی همچون نکته قبل به کوچکی یا بزرگی فضای آشپزخانه ای خود توجه نمایید.

بهترین مدلهای ست جا ادویه ای

جنس بدنه ست : مورد سوم در انتخاب و خرید ست جای ادویه ای مربوط به جنس بدنه محصول می شود که می تواند از نوع چوبی، پلاستیکی، فلزی، شیشه ای، سرامیکی و … باشد. یادتان باشد جنس بدنه جای ادویه ای شما از هر چیزی که باشد، بایستی در وهله اول ضد آب و در وهله دوم ترجیحا مقاوم در برابر فشار و ضربه باشد!

تعداد و ظرفیت هر بطری : به تعداد ظرف های موجود در ست انتخابی تان به انضمام فضا یا همان ظرفیت داخلی هر یک از آن ها توجه داشته باشید. اگر از دسته ایرانی هایی هستید که باید در خانه همیشه از انواع و اقسام ادویه ها برخوردار شوید به سراغ خرید محصولاتی بروید که دارای تعداد ظروف بیشتری می باشند.

جنس درب (سَری) : همانند جنس بدنه توجه به جنس درب یا همان سری ست جای ادویه ای نیز از دیگر موارد حائز اهمیتی است که باید به آن توجه لازم را داشته باشید. فراموش نکنید که راحت باز و بسته شدن درب محصول انتخابی تان در عین صحیح بسته شدن آن از اهمیت فراوانی در این خصوص برخوردار است.

نوع و نحوه بسته شدن درب : درب جا ادویه ای شما می تواند از نوع ساده و یا دارای منافذی جهت ریختن تدریجی ادویه ها از داخل خود با قابلیت تنظیم اندازه این منافذ باشد که انتخاب در این زمینه بسته به نظر و سلیقه خودِ شما خریداران عزیز دارد. همچنین به طریقه بسته شدن درب ظرف ادویه ای خود نیز بی التفات نباشید که می تواند از نوع پیچی، فشاری و یا چفتی باشد.

رنگ و طرح کلی محصول : انتخاب رنگ و طرح این ست آشپزخانه ای نیز همچون دیگر ملزومات و ظروف مورد استفاده تان در محیط آشپزخانه بسته به سلیقه و نوع نظر خودتان دارد؛ با این حال اما پیشنهاد می کنیم در صورتی که قرار است از ست جای ادویه خود بر روی پیشخوان آشپزخانه و یا اوپن آن استفاده نمایید، حتما به تناسب ظاهر و رنگ آن با دیگر وسایل موجود در این قسمت از خانه تان توجه لازم را داشته باشید.

قیمت ست جای ادویه : قیمت ست جای ادویه با در نظر گرفتن تمام نکات گفته شده در این مطلب مشخص می شود. اکنون این شما هستید که باید متناسب با سلیقه و صد البته میزان بودجه ای که برای داشتن یک ست جای ادویه ای مناسب کنار گذاشته اید، یک ست زیبا و جذاب را برای خود انتخاب و سپس خریداری نمایید.

بهترین مدلهای جا ادویه ای

تاریخ به روز رسانی : 1400/09/11
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد