منو

راهنمای انتخاب و خرید سایه چشم، آشنایی با انواع مختلف سایه چشم

همه خانم ها تلاش دارند تا ظاهر زیبا و جذاب تری داشته باشند. آرایش چشم یکی از ارکان مهم آرایش است. در واقع چشم ها اولین عضوی هستند که به چشم می آیند.

خرید سایه چشم شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما انتخاب آن از بین هزاران رنگ مختلف می تواند کاری دشوار باشد. این مطلب به شما کمک می کند انواع سایه چشم و پرداخت های مختلف آن را بشناسید و با توجه به رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ موهایتان بهترین سایه چشم را انتخاب کنید.

سایه چشم

سایه چشم دقیقا چیست؟

یا همان پالت سایه است که یک آرایشی رنگی است که روی پلک ها و پوست اطراف چشم استفاده می شود. اولین استفاده مستند از این محصول در تاریخ 10000 سال قبل از میلاد به مصر باستان بر می گردد. این محصول از جمله سایر مواد آرایشی به عنوان ابزاری برای ایجاد وضعیت، تقویت زیبایی و برای مناسبتهای تشریفاتی مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان، استفاده از سایه چشم توسط توده ها برداشت شده و فرمولاسیون آنها اصلاح شده است تا محصولات با کیفیتی را به شما ارائه دهیم.

امروزه پالت سایه یک محصول زیبایی اساسی است که در دسترس جیب همه است. کاربردهای آن از کاربردهای غیررسمی روزانه تا هنرهای آرایش پیچیده تر برای رویدادها و محصولات مشابه برادوی متغیر است. همانطور که قبلاً ذکر شد، این لوازم آرایشی زیبایی به طرز چشمگیری تکامل یافته است و امروزه بازار انواع مختلفی را در اشکال، رنگ ها و موارد مختلف ارائه می دهد.

منظور از سایه چشم چیست؟

این مدل به گونه ای طراحی شده است که مزایای زیبایی و زیبایی را به چشم می دهد و اغلب بخشی از اکثر کارهای روزمره است. از این محصول برای عمق و جلوه بیشتری به چشم ها استفاده می شود و در واقع باعث درخشش آنها می شود. همه سایه ها و رنگ های مختلف ارائه شده در خطوط مختلف محصول، رنگ آمیزی چشم ها را تکمیل، تقویت یا تضاد می کند تا پوسته پوسته شود.

انواع سایه چشم کدامند؟

به طورکلی ۵ نوع سایه چشم در بازار موجود است:

1 - سایه چشم پودری

سایه چشم پودری معمول ترین نوع سایه است که بیشتر ما با آن آشنا هستیم. این سایه به شکل پودر فشرده شده درون ظرف قالب گرفته شده است. برای مبتدیان، سایه پودری انتخاب مناسب تری است؛ زیرا کارکردن با آن راحت تر است، به راحتی با سایه های دیگر ترکیب می شود و در پالت های تکی و ترکیبی با اندازه های مختلف موجود است که به شما کمک می کند سایه های مناسب را با هم ترکیب کنید.

سایه چشم پودری

سایه پودری را می توانید هم با انگشت و هم با براش (قلم مو) روی پلک چشمتان اِعمال کنید.

2 - سایه چشم مایع

سایه چشم مایع برای افرادی که اصلا استعداد آرایشگری ندارند مناسب است، زیرا کارکردن با آن حتی از نوع پودری راحت تر است. فقط یادتان باشد که خیلی زود خشک می شود بنابراین باید سریع کار کنید. می توانید سایه چشم مایع را به عنوان پایه در نظر بگیرید و روی آن از پودر سایه استفاده کنید. پودر به مایع می چسبد و سایه برجسته تری ایجاد می کند.

سایه چشم مایع

هنگام خرید سایه چشم حواستان باشد سایه چشم مایع را با براق کننده لب (گلوس) اشتباه نگیرید. بسته بندی و غلظت آنها تقریبا مشابه است و معمولا خیلی ها آنها را با هم اشتباه می گیرند.

3 - سایه چشم کِرِمی

این فرمول سایه چشم معمولا تنوع رنگ بیشتری نسبت به بقیه دارد و سایه های برجسته تری را ارائه می کند. به همین دلیل به آسانی می توان آن را با رنگ های دیگر ترکیب کرد. سایه کرمی می تواند به عنوان زیرساز برای سایه چشم پودری باشد.

سایه چشم کرمی

یادتان باشد سایه چشم کرمی، خطوط و چروک های چشم را بیشتر از سایر انواع سایه نمایان می کند. بنابراین بهتر است قبل از آن از کرم زیرسازی مناسب استفاده کنید. همچنین در هوای بسیار گرم از این نوع سایه استفاده نکنید، زیرا در گرما ذوب می شود و آرایشتان را خراب می کند.

4 - سایه چشم مدادی

برای استفاده از این سایه چشم به قلم مو نیاز ندارید. کافی است آن را روی پلک بکشید و با انگشت پخش کنید (می توانید به جای انگشتتان از قلم مو هم استفاده کنید). کار با آن خیلی راحت است. برخی از آنها مومی هستند و به سادگی پاک می شوند، برخی دیگر مات هستند و ماندگاری بیشتری دارند. اگر دوست دارید سایه خطی (برای بالای خط چشم) بکشید، این نوع سایه چشم بهتر از انواع دیگر است.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سایه چشم مدادی و ویژگی های آنها به مقاله (راهنمای خرید سایه چشم مدادی) مراجعه نمائید.

سایه چشم مدادی

5 - سایه پودری پیگمنت

این سایه ها برخلاف سایه پودری فشرده، بافت محکمی ندارند و کار با آنها کمی سخت تر است. اگر ظرف سایه پودری را برعکس کنید نمی ریزد، اما سایه پیگمنت اصلا چسبندگی ندارد و حتی درهنگام کارکردن با آن هم ممکن است بریزد و همه جا را رنگی کند. بنابراین اگر حرفه ای نباشید کار با آن سخت خواهد بود.

سایه چشم اکریل

برای استفاده از سایه پودری پیگمنت، باید از یک کرم زیرسازی استفاده کنید یا اینکه با قلم موی مرطوب آن را روی پلک چشم اِعمال کنید.

سایه چشم را به صورت پالت بخریم یا تکی؟

در واقع نمی توان پاسخ دقیقی برای این سؤال ارائه کرد. هر دوی آنها مزایا و معایبی دارند.

مزایای پالت سایه چشم

 • پالت ها می توانند از ۴ تا ۳۰ رنگ مختلف داشته باشند که می توانید آنها را با هم ترکیب کنید و رنگ دلخواهتان را به دست آورید.
 • معمولا ترکیبی از چند پرداخت مختلف از مات، براق و اکلیلی در آنها گنجانده شده است.
 • به دلیل تنوع رنگ در هر پالت که از طیف رنگ دلخواهتان می خرید، معمولا به راحتی می توانید درست همان رنگی را که می خواهید پیدا کنید.
 • درب پالت های سایه معمولا به خوبی محکم می شود. بنابراین می توانید آنها را در سفر با خودتان همراه ببرید.

معایب پالت سایه چشم

 • معمولا قیمت آنها بالاتر از سایه تکی است، مخصوصا اگر برندهای رده بالا باشند.
 • ممکن است برخی از رنگ های آن را اصلا دوست نداشته باشید و هیچ وقت از آنها استفاده نکنید.
 • ممکن است انتخاب از بین ده ها پالت مشابه با طیف رنگی نزدیک به هم کمی دشوار باشد.

پالت سایه چشم

مزایای سایه چشم تکی

 • درست همان سایه ای را انتخاب می کنید که لازم دارید و هیچ رنگی از آن هدر نمی رود.
 • معمولا هر رنگی را می توانید با چند پرداخت مختلف (مثلا بنفش مات و بنفش براق) پیدا کنید.
 • هر وقت سایه را تمام کردید، می توانید یکی دیگر را جایگزین کنید. درحالی که معمولا باید بخش اعظم یک پالت را تمام کنید تا آن را کنار بگذارید.
 • سایه های تکی معمولا ارزان تر از پالت هستند.

معایب سایه های تکی

 • اگر چند سایه تکی مختلف را بخواهید، ممکن است گران تر از یک پالت دربیاید. مثلا ممکن است سه عدد سایه تکی، از یک پالت چهارتایی گران تر تمام شود.
 • تکی ها معمولا دربشان راحت تر باز می شود و اگر آنها را با خودتان جایی ببرید، ممکن است کیف یا ساک تان را کثیف کند.

نکات زیر را در هنگام استفاده از سایه چشم به خاطر بسپارید

 • چشم در زیبایی چهره نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری دارد.
 • اگر بتوانیم سایه ای ظریف، جذاب و زیبایی بکشیم، می توانیم بر زیبایی و جذابیت چشمان خود بیفزاییم.
 • حالت طبیعی و مدل چشم، بیس و پایه اصلی برای آرایش آن است، مثلاً کسانی که دارای چشمانی روکش دار هستند، بهتر است هنگام کشیدن سایه، بر روی روشن کردن گوشه ی چشم تمرکز نمایند تا چشمانشان بزرگتر دیده شوند.
 • توجه به هماهنگی در چهره، دقت به آرایش چشم و لب ها در اولویت است.
 • اگر می خواهید چشمانی جذاب داشته باشید باید از رژ لبی ملایم استفاده کنید.

eye shadow

برند و شرکت های معروف سازنده سایه چشم

شرکت های مختلفی در زمینه تولید سایه چشم فعالیت می کنند. این شرکت ها تاکنون محصولات مختلفی را ساخته و روانه بازار کرده اند که این محصولات بسته به طراحی و کیفیت ساخت، تا حدودی در میان بانوان محبوب شده اند.

کاپریس، سپتونا، مورد، ایزادورا، لولی پاریس، آرت دکو، دبورا، بورژوآ، کاتریس، لورآل، بی وای اس، هانی هیر، جویل، نوت، پارینه، گارنیه، کاراجا، تریتون، کیس، دلگان، لتی، اتود، الارو، آردن، سینره، مای، رومئو، ویشی، آی کر، چیکا، کیو وی، مدیسان، ایگو، تایرا، درمالین، لیراک، اوریاژ و ... از مشهورترین برند های زمینه تولید سایه چشم هستند

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد