منو

راهنمای خرید راکت بدمینتون و معرفی انواع راکت بدمینتون

اگر جزو دوست داران ورزش بدمینتون هستید و قصد دارید در این رشته فعالیت کنید یا حتی به صورت تفریحی بازی کنید، قبل از هرچیز باید راکت مناسبی برای آن داشته باشید. این مطلب به شما در خرید راکت بدمینتون و تمام عواملی که باید برای انتخاب آن در نظر بگیرید، کمک می کند.

مهم نیست که یک فرد آماتور در رشته بدمینتون هستید و یا یک حرفه ای تمام عیار؛ مهم این است که بدانید برای جلوگیری از آسیب دیدن دست ها در گذر زمان حتما باید از راکت بدمینتون باکیفیت و مناسب استفاده کنید.

راکت بدمینتون

راهنمای خرید راکت بدمینتون

البته در اینکه استفاده از راکت های استاندارد سبب افزایش سطح کیفی و هم چنین مهارت شما بدمینتون بازان عزیز نیز خواهد شد، هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

منظور از راکت بدمینتون چیست؟

بدمینتون یک رشته ورزشی است که نخستین بار در کشور هندوستان به آن پرداخته شد. راکت یا دستاک یک ابزار ورزشی تلقی می شود که شکل ظاهری آن شبیه به یک پا روب کوچک است که بیشتر در انجام ورزش هایی چون تنیس، پینگ پنگ، بدمینتون و غیره کاربرد دارد.

به ورزش هایی هم که راکت یکی از ابزارهای مهم و خاص آنها محسوب می شود ورزش راکتی گفته خواهد شد. در گذشته نخ به کار رفته در راکتها از روده حیوانات ساخته می شده است، اما امروزه نایلون و پلی آمید یکی از دو جنس هایی است که در ساخت نخ راکت از آنها استفاده می شود.

انواع مختلف راکت

مدل مبتدی: راکت بدمینتون مبتدی که در اصطلاح به آن بیسیک نیز گفته می شود، عمدتا آن را از جنس آلومینیوم می سازند، از وزن بیشتری در قیاس با دیگر راکت های موجود در بازار برخوردار است.
کار کردن با این مدل از راکت ها برای تمام بدمینتون بازهای آماتور که تازه می خواهند الفبای این رشته ورزشی را فرا بگیرند، بسیار مناسب است.

مدل نیمه حرفه ای: راکت های نیمه حرفه ای یا همان متوسط بدمینتون از فریمی آلومینیومی همچون راکت های بیسیک برخوردارند و شفت آن ها که در اصل به میله اتصال دهنده دسته به سَری راکت گفته می شود، از جنس کربن ساخته می شود.

راکت های نیمه حرفه ای رایج ترین و پر فروش ترین نوع این محصول در بازارِ نه تنها ایران بلکه تمام دنیا هستند، از نظر وزن قدری از راکت های حرفه ای سنگین تر و اندکی هم از نمونه های مبتدی سبک تر می باشند.

مدل حرفه ای: و اما نوع سوم از راکت های بدمینتون موجود در بازار و دنیای این کالا، مدل های تمام حرفه ای هستند که از کربن گرافیتی در ساخت آن ها استفاده می شود. وزن سبک و انعطاف پذیر بودن از ویژگی این نوع راکت هاست.

ضمن اینکه بد نیست بدانید معمولاً اغلب راکت های حرفه ای بدمینتون دارای دسته ای کوتاه هستند که که به ورزشکار امکان می دهند با کنترل و احاطه بیشتری ضربات خود را وارد نموده و از انجام حرکات های نمایشی نیز باز نمانند!

معرفی انواع راکت بدمینتون

انواع مختلف راکت بدمینتون به لحاظ جنس:

  1. راکت فولادی: جنس به کار رفته در این نوع از راکت ها فولاد می باشد، بنابراین وزن سنگینی دارند و هر کسی نمی تواند از آنها بهره ببرد.
  2. راکت آلومینیومی: جنس ساخته شده این راکت ها هم از آلومینیوم می باشد، وزن آنها نسبت به مدل فولادی کمتر است. انعطاف و میزان شکنندگی آنها از مدل فولادی بیشتر است. محکم بودن و خوش دست بودن هم یکی از ویژگی های اصلی راکت های آلومینیومی می باشد.
  3. راکت گرافیتی: انعطاف پذیری و میزان راحتی راکت گرافیتی بسیار بیشتر از راکت های دیگر است. به لحاظ وزنی هم راکت گرافیتی بسیار سبک تر از مدل قبلی می باشد، فقط هنگام استفاده از آن مراقب باشید که نشکند. با این تفاسیر اگر با قیمت این راکت مشکلی ندارید می توانید نسبت به خرید آن اقدام کنید، چون قیمت آن نسبت به دو مدل قبل بالاتر است.

وزن راکت

وزن راکت معمولا با حرف “U” نمایش داده می شود و هرچه عدد کنار این حرف کوچک تر باشد این راکت سنگین تر خواهد بود. اما یک راکت خوب و استاندارد معمولا وزنی بین ۸۰ تا ۱۰۰ گرم خواهد داشت.

  • ۴U: حدود ۸۰ تا ۸۴ گرم
  • ۳U: حدود ۸۵ تا ۸۹ گرم
  • ۲U: حدود ۹۰ تا ۹۴ گرم
  • ۱U: حدود ۹۵ تا ۱۰۰ گرم

بهترین مدلهای راکت بدمینتون

وزن ایده آل راکت بدمینتون چقدر است؟

به افراد مبتدی به شدت توصیه می شود که از راکت های سبک استفاده کنند؛ بر همین اساس راکت های با وزن ۸۵ تا ۸۹ گرم برای این دسته از افراد مناسب است. و کنترل آن برایشان راحت تر خواهد بود.

البته این تنها ویژگی راکت های سبک نیست، بلکه این راکت ها خطر بروز آسیب دیدگی در سرشانه و مچ دست را به حداقل می رساند و علاوه بر آن سرعت زدن سرویس و دفاع را برای ورزشکار بیشتر خواهد کرد. البته اگر قصد بازی به صورت دونفره را دارید راکت های ۴U و اگر تک نفره بازی می کنید راکت های ۳U را به شما توصیه خواهیم کرد.

انتخاب بهترین راکت بدمینتون بر اساس نقطه بالانس

یکی از فاکتورهایی که در خرید بهترین راکت مناسب بدمینتون مطرح می شود نقطه بالانس یا تعادل است. چیزی که باید در خرید حضوری با دقت و به صورت چشمی بررسی کنید.

مقطع بالانس معیاری برای طبقه بندی انواع راکت است. این نقطه زیر هد یا سری راکت قرار می گیرد و برای این که نقطه بالانس را خودتان تشخیص دهید کافی است انگشت را کمی پایین تر از هد ( زیر بدنه راکت) قرار دهید. محلی که راکت اصطلاحا تلو تلو می خورد و حالت تعادل پیدا می کند محل بالانس است. در مشخصات محصول معمولا به ابعاد سری اشاره می شود و با توجه به آن می توانیم نوع نقطه تعادل دسته را مشخص کنیم.

نقطه تعادل راکت بدمینتون

انتخاب راکت بر اساس نقطه بالانس

بر اساس نقطه بالانس راکت ها را به سه دسته تقسیم بندی می کنند:

راکت سر سنگین بدمینتون

در این راکت وزن اصلی روی ناحیه سری یا هد است. هر چقدر که هد سنگین تر باشد نیروی بیش تری می توانید به جهات مختلف اعمال کنید. این نوع راکت برای کسانی که می خواهند به صورت قدرتی و حرفه ای تر تمرین داشته باشند مناسب است. این راکت ها را برای تورنمنت های سنگین و بازیکن های حرفه ای توصیه می کنیم.

راکت سر سبک بدمینتون

بر خلاف مدل های سرسنگین، در این مدل وزن اصلی متوجه نواحی تحتانی راکت است. بنابراین کنترل دسته در این حالت برای بازیکن راحت تر است و می تواند حرکات سریع و شتابداری از خود نشان دهد.

راکت های متوسط بدمینتون

همانطور که از نام این مدل پیدا است وزن اصلی در میانه دسته قرار دارد و بنابراین نقطه بالانس درست در نقطه وسط قرار می گیرد. این مدل برای مبتدی ها و کسانی که گاه به گاه ورزش بدمینتون را به صورت تفریحی امتحان می کنند مناسب است.

گریپ بدمینتون چیست؟

گریپ به نواری گفته می شود که دور دسته راکت بدمینتون می پیچند و دست دقیقا روی آن قرار می گیرد. دو عامل اصلی در انتخاب گریپ راکت تأثیر دارد که یکی نوع آن است و دیگری اندازه ضخامت آن.

تصویر گریپ بدمینتون

عکس گریپ راکت بدمینتون

انواع گریپ

دو نوع گریپ داریم که یکی حوله ای است و دیگری از مواد مصنوعی (سنتتیک) نظیر پلی اورتان تهیه شده است. گریپ حوله ای نرم تر است و عرق دست را کاملا جذب می کند، اما این ویژگی آن یک عیب دارد و آن این است این گریپ ها مستعد تجمع میکروب ها و باکتری ها هستند. در مقایسه با مواد مصنوعی باید مرتب آن را عوض کرد.

گریپ های تهیه شده از مواد مصنوعی نرم و صاف هستند و کمتر کثیف می شوند، اما به دلیل توانایی ضعیفی که در جذب عرق دارند، احساس راحتی کمتری با آنها خواهید داشت.

اندازه ضخامت گریپ

بیشتر گریپ های بدمینتون در چهار اندازه به بازار عرضه می شوند. گریپ های ضخیم تر برای بازیکنانی است که ترجیح می دهند راکت سفت تر باشد تا نیروی بیشتری با آن وارد کنند. از سوی دیگر بازیکنانی که دوست دارند در بازی حریف را فریب بدهند و حرکات سریع تری داشته باشند، از گریپ های نازک تر استفاده می کنند چرا که امکان مانور بهتری را برای آنها فراهم می آورد.

بنابراین اگر نوع بازی شما قدرتی است از گریپ های ضخیم تر استفاده کنید و اگر سبک بازی تان کنترلی یا سرعتی است از گریپ نازک تر استفاده کنید.

معمولا اندازه گریپ ها را با حرف G و یک عدد در کنار آن نشان می دهند. معمولا هرچه عدد بزرگ تر می شود گریپ نازک تر می شود. یعنی G۶ از G۵ نازک تر است. محبوب ترین گریپ همان G۵ است که ضخامت آن حدود ۸۱ میلی متر است. پیشنهاد می کنیم از ابتدا یک راکت با گریپ نازک تر انتخاب کنید، بعد اگر خواستید می توانید با بستن گریپ بیشتر آن را ضخیم تر کنید. اما اگر از اول راکت را با گریپ اولیه ضخیم انتخاب کنید بعد نمی توانید ضخامتش را کم کنید.

انواع گریپ دسته بدمینتون

انواع گریپ دسته بدمینتون

گریپ ها در انواع و طرح های مختلف صاف، متخلخل، مات، براق و طرح دار وجود دارند. رایج ترین گریپ از جنس لاستیکی یا پلی اورتان است. گریپ های جایگزینی از همه گران تر هستند و اورگریپ ها نازک ترین و ارزان ترین نوع گریپ هستند. بهترین برندهای گریپ که در ایران هم موجود است ویکتور و یونکس است.

نکات مهم هنگام خرید راکت بدمینتون

اندازه راکت: اولین نکته به هنگام خرید راکت بدمینتون توجه به اندازه کلی محصول است که شامل طول دسته، طول میله دسته و همچنین ارتفاع سری راکت می شود. همیشه دسته های بلندتر برای افراد تازه کار مناسب است و دسته های کوتاه تر به دلیل افزایش سطح کنترل ضربات برای بازیکنان حرفه ای بهتر می باشد.

وزن محصول: مورد بعدی در خصوص خرید یک راکت بدمینتون باکیفیت و مناسب، توجه به وزن آن است که همچون مورد قبل، محصولاتی که از وزن بیشتر برخوردار هستند مناسب استفاده برای افراد تازه کار و محصولاتی که سبک وزن تر هستند، بیشتر مناسب استفاده برای افراد حرفه ای قلمداد می شوند. فراموش نکنید بدمینتون یک بازی یا رشته ورزشی است که پیوسته عضلات دست در آن تحت فشار است و به همین سبب همواره سعی کنید به دنبال خرید محصولاتی باشید که از وزنی مناسب با میزان تحمل شما برخوردار باشند.

جنس بدنه: در این خصوص پیشنهاد می کنیم سری به قسمت قبل در همین مطلب بزنید تا به خوبی متوجه شوید که چه جنس راکت هایی مناسب استفاده برای بدمینتون بازهای مبتدی، نیمه حرفه ای و همچنین حرفه ای می باشد.

فرم راکت: راکت های بدمینتون در دو فرم کلی بیضی شکل و همچنین سَرتخت (ایزومتریک) طراحی و تولید می شوند که نوع اول از قدمت به مراتب بیشتری در مقایسه با فرم دوم این قبیل لوازم ورزشی برخوردار می باشد. ناگفته نماند راکت های بیضی شکل برای زدن ضرباتی با دقت بیشتر مناسب تر هستند و راکت های سرتخت نیز به دلیل مساحت بیشتر خود در محدوده موثر راکت، می توانند پاسخگوی بهتری در دفع ضربات حریف شما باشند.

نقطه تعادل: نکته مهم بعدی در خصوص انتخاب و خرید راکت بدمینتون توجه به نقطه تعادل آن است که همانطوری که قبلا اشاره کردیم می تواند یک راکت در این خصوص به 3 دسته متمایز از هم تقسیم شود؛ دسته اول به راکت هایی تعلق دارد که دارای سَری سنگین تری نسبت به دسته خود هستند و بیشتر مناسب استفاده برای بازیکنانی می باشند که عاشق زدن ضربات قدرتی از انتهای زمین بازی هستند.

دسته دوم مربوط به راکت هایی می شود که دارای دسته سنگین هستند و می توان از آن ها برای زدن ضربات سرعتی در بازی استفاده کرد و دسته آخر نیز مربوط به راکت هایی می شود که وزن سری و دسته ای در آن ها کاملا با هم برابر است و به همین خاطر بیشتر مناسب استفاده افراد مبتدی است که هنوز موفق به انتخاب سبک بازی خود نشده اند.

راکت ورزش بدمینتون

تصویر راکت بدمینتون و توپ بدمینتون

تور راکت: تور راکت بدمینتون در واقع همان زه محصول تلقی می شود که باید از تار و پودهای محکم و در عین حال انعطاف پذیری برخوردار باشد تا شما بتوانید در هنگام دفاع و یا وضعیت هجومی کنترل بهتری بر روی ضربات خود داشته باشید.

البته فراموش نکنید که شرایط آب و هوایی بر روی قدرت کششی تور راکت ها نیز همواره موثر بوده و به همین سبب ورزشکاران حرفه ای باید با توجه به شرایط جوی مکان برگزاری مسابقات در این خصوص اقدام نمایند.

اگر مبتدی باشید، قدرت زه کشی راکت بدمینتون از ۱۶ تا ۲۰ پوند نیز خوب خواهد بود. با این حال ، اگر می خواهید به صورت حرفه ای بازی کنید ، پس باید قدرت زه کشی راکت را تا ۲۸ پوند نیز افزایش دهید.

شفت (میله دسته): شفت یا همان میله دسته راکت ها بطور کلی در دو مدل خشک و نرم از سوی کمپانی های تولید کننده راکت های بدمینتون طراحی و تولید می شوند که شما باید با توجه به سبک بازی و همچنین میزان مهارت خود اقدام به تهیه کردن یک مدل از آن ها نمایید. برای فهم خشکی و یا نرمی شفت یک راکت بایستی دو انتهای راکت را در دست گرفته و با کمی وارد کردن فشار، دقت کنید که آیا میله دسته خم می شود و یا خیر.

جنس دسته راکت: فاکتور مهم بعدی در خصوص خرید راکت بدمینتون توجه به جنس دسته آنان است. بی تعارف فرقی ندارد که دسته راکت مورد نظر شما از چه جنس سخت و یا نرمی تولید شده باشد، مهم این است که غیر قابل سُر خوردن در دستانتان باشد و همچنین از خاصیت ضد تعریق پذیری نیز برخوردار باشد تا در بازی های طولانی مدت باعث خیسی و لغزش خود در دستان شما بازیکنان عزیز نشود.

قیمت راکت بدمینتون: بی اغراق ما در این مطلب شما را با تمامی موارد مهمی که بر روی قیمت راکت بدمینتون موثر هستند، آشنا کردیم و اکنون این شما هستید که باید با توجه به سبک و سطح بازی و همچنین نام برند و لوازم جانبی آن همچون: کاور و کیف مخصوص برای حمل و نگهداری که انتظار دارید در کنار محصول ورزشی تان باشد، اقدام به خرید یک راکت تکی و یا جُفت با قیمتی مناسب جیبتان نمایید.

بهترین مدلهای راکت بدمینتون

سخن آخر

بدمینتون از ارزان قیمت ترین ورزش های راکتی است که با هر سطحی از مهارت می توانید در فضای باز، پارک و سالن های سربسته امتحان کنید. تنها ابزاری که برای شروع این ورزش نیاز دارید خرید راکت بدمینتون است. راکت های بدمینتون در انواع سر بزرگ، کوچک و متوسط تولید می شوند. در خرید بدمینتون به کیفیت و طول دسته، جنس گریپ ها و نوع کاربری راکت ها دقت کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت راکت بدمینتون چند است؟
قیمت انواع راکت بدمینتون 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، نوع زه کشی، جنس گریپ و سایر ویژگی های ان بستگی دارد.
بهترین مارک های راکت بدمینتون کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده راکت بدمینتون می توان به برند یونکس، ویش، فاکس، مکس پاور، دانلوپ، بابولات، دی اچ اس، ویلسون، آدیداس، فرندشیپ، هد، تالبوت تورو، ایکیا، جورکس، تکنی فایبر و لینینگ اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/13
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
راکت بدمینتون فرندشیپ مدل Super Power بسته 2 عددی
راکت بدمینتون فرندشیپ مدل Super Power بسته 2 عددی
راکت بدمینتون تایتان فیتنس مدل GT1000
راکت بدمینتون تایتان فیتنس مدل GT1000
راکت بدمینتون ویش مدل ALUMTEC 550
راکت بدمینتون ویش مدل ALUMTEC 550
راکت بدمینتون تالبوت تورو گریپ فومی مدل Isoforce 951
راکت بدمینتون تالبوت تورو گریپ فومی مدل Isoforce 951
راکت بدمینتون فاکس مدل Super Power بسته 2 عددی گریپ لاستیکی
راکت بدمینتون فاکس مدل Super Power بسته 2 عددی گریپ لاستیکی
راکت بدمینتون هد جنس گریپ لاستیکی مدل NANO SPEED Z10
راکت بدمینتون هد جنس گریپ لاستیکی مدل NANO SPEED Z10
راکت بدمینتون مدل سرعتی تالبوت تورو 4400 بسته 2 عددی گریپ فومی
راکت بدمینتون مدل سرعتی تالبوت تورو 4400 بسته 2 عددی گریپ فومی
راکت بدمینتون یونکس بسته 2 عددی گریپ لاستیکی
راکت بدمینتون یونکس بسته 2 عددی گریپ لاستیکی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد