منو

دوچرخه ثابت: راهنمای خرید و معرفی بهترین مدلهای قیمت مناسب

دوچرخه ثابت از جمله لوازم ورزشی در فضای سربسته است که احتمالا شما به تازگی به فکر خرید آن افتاده باشید. در حقیقت بسیاری از افراد زمانی که به ورزش در خانه فکر می کنند وسیله ای که به طور پیش فرض در ذهن دارند تردمیل است. اما دوچرخه برقی نیز مزایای خاص خود را دارد که از آن جمله می توان به قیمت پایین تر، اشغال فضای کمتر در خانه و سهولت بیشتر در استفاده اشاره کرد.

اگر در خرید دوچرخه ثابت دچار تردید هستید و یا تصمیم خود را گرفته اید و تنها به دنبال نکات مهم تأثیرگذار در قیمت دوچرخه ثابت برای انتخاب مدل مناسب هستید، با طوطی کالا تا انتهای مطلب همراه شوید.

راهنمای کامل خرید دوچرخه ثابت

راهنمای خرید دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی

در میان روش های مختلفی که برای کاهش وزن یا به طور کلی، ورزش و شاداب ماندن توصیه می شود، دوچرخه سواری از بهترین هاست. باز شدن پای دوچرخه ثابت به خانه ها، باعث شده راحت تر ورزش کنیم؛ یعنی اگر فرصت یا امکان رکاب زدن دوچرخه های عادی را نداشته باشید، هنوز هم می توانید از مزایای زیاد دوچرخه ها برای سلامتی و ورزش استفاده کنید.

داشتن دوچرخه ثابت مناسب در منزل، فکر خوبی است، به ویژه زمانی که فرصت رفتن به باشگاه یا پارک برای ورزش وجود ندارد؛ البته سلیقه، شرایط بدنی و توانایی جسمانی و بودجه کافی برای خرید هم مهم است؛ یعنی اگر به دلایل پزشکی یا مالی نتوانید دوچرخه ثابت بخرید، قطعا روش های متعدد دیگری هم برای ورزش کردن وجود دارد ولی در صورت هماهنگی آن با نیازهای جسمی و البته جیب مبارکتان، خرید آن فکر خوبی خواهد بود.

انواع مختلف دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت اسپینینگ

این مدل از دوچرخه های ثابت بیشتر در باشگاه ها دیده می شوند. ساختار دوچرخه های اسپینینگ معمولا به شکلی است که زین و دسته ها در یک سطح قرار می گیرند. شکل قرار گرفتن فرد روی این دوچرخه ها بسیار شبیه موقعیتی است که روی دوچرخه واقعی دارد. تمرکز این نوع از دوچرخه ها روی پدال زدن است و نسبت به دو مدل دیگر باید برای استفاده از آنها با فشار بیشتری رکاب بزنید.

دوچرخه ثابت اسپسنینگ

دوچرخه ثابت اسپنینگ

عملکرد دوچرخه های اسپینینگ شبیه سوارشدن بر دوچرخه های کوهستان است. اگر به دنبال آب کردن چربی ها و سوزاندن کالری بیشتر هستید، دوچرخه های اسپینینگ گزینه های مناسبی خواهند بود. به طور کلی، به افرادی که به ورزش در سطح حرفه ای تری نگاه می کنند و از تمرین های سخت و سنگین حراسی ندارند، استفاده از دوچرخه ثابت اسپینینگ توصیه می شود.

مزایای دوچرخه اسپنینگ

 • این گزینه ها به دقیق ترین شکل ممکن تجربه ی دوچرخه سواری در فضای باز را تقلید می کنند.
 • قابلیت انتخاب نوع پدال زدن، از ساده به سخت.

معایب دوچرخه اسپنینگ

 • زین این مدل ها ممکن است کمی ناراحت کننده باشد.
 • می تواند به مرور منجر به تحلیل رفتن بدن شود.

دوچرخه ثابت نشسته پشتی دار (recumbent)

دوچرخه های ثابت پشتی دار در نقطه مقابل دوچرخه های اسپینینگ قرار می گیرند؛ علت این است که برای پدال زدن، زحمت زیادی متوجه افراد نمی شود و برای ورزش کردن با فشار کمتر طراحی شده اند. این مدل ها یک تکیه گاه دارند که ورزش کردن را برای همه گزینه مناسبی خواهد بود، حتی کسانی که کمی کمردرد دارند ولی پزشک اجازه استفاده از دوچرخه ثابت را به آنها داده است.

دوچرخه ثابت نشسته پشتی دار

دوچرخه ثابت نشسته پشتی دار

پس اگر به دنبال سوزاندن مقدار زیادی کالری نیستید و می خواهید با استفاده از دوچرخه ثابت در منزل فعال بمانید و به بدنتان تکانی بدهید، به سراغ این دوچرخه ها بروید؛ چون موقعیتی که روی دوچرخه های پشتی دار قرار می گیرید، راحت است و امکان پدال زدن تند و بافشار با آن هم وجود ندارد.

دوچرخه های ثابت از نوع نشسته، عمدتاً به دلیل در دسترس بودن و کاهش فشار به قسمت های پایین کمر و قیمت مناسبی که دارند، خیلی زود بخش بزرگی از بازار را اشغال کردند و محبوبیت خاصی در فروش دارند. دوچرخه های ثابت از نوع نشسته، اغلب دارای نمایشگری برای سرگرمی در حین کار و نمایش شاخص های لازم هستند.

مزایای دوچرخه ثابت نشسته

 • قابلیت پشتیبانی بهتر از کمر و گردن و راحتی بیشتر
 • اعمال تمرینات متمرکز در پایین تنه
 • اعمال فشار کمتر به مفاصل

معایب دوچرخه ثابت نشسته

 • وزن زیاد دستگاه و عدم راحتی در جابه جایی آن
 • تا حدی جاگیر به ویژه در محیط های کوچک

دوچرخه ثابت عمودی (upright)

شکل و ظاهر دوچرخه های عمودی یا ایستاده به مدل های اسپینینگ شبیه است اما نباید این دو را با هم اشتباه گرفت. شباهت این دو محصول در شبیه سازی حالت دوچرخه سواری واقعی برای راننده آن است؛ یعنی هر دو مدل می کوشند این احساس را در شما به وجود بیاورند که انگار روی یک دوچرخه واقعی هستید و همان کاربرد را برایتان شبیه سازی می کنند.

دوچرخه های ایستاده برای رکاب زدن در حالت عمودی طراحی شده است و به شما اجازه می دهد که بین حالت نشسته و ایستاده جابه جا شوید و مانند دوچرخه های جاده ای که در فضای باز استفاده می شوند، در این گزینه ها پدال ها مستقیماً زیر بدن شما قرار می گیرند. از جمله مشخصه های دیگر این نوع از کالاها این است که صندلی زین در آن اندازه باریکی دارد و به پاهای شما اجازه می دهد تا بدون مانع حرکت کنید؛ اما از پشت شما را پشتیبانی نمی کنند.

دوچرخه ثابت عمودی

عکس دوچرخه ثابت مدل عمودی

اما تفاوت دوچرخه های ثابت عمودی با مدل های اسپینینگ در این است که دسته های دوچرخه کمی بالاتر از زین قرار می گیرد و هدفش این است که کار پدال زدن و استفاده از دستگاه راحت تر شود. موقعیت قرارگیری دسته های دوچرخه به شکلی است که باید دست ها و بازوها را هم در فرایند دوچرخه سواری دخیل کنید؛ به همین خاطر، تمرینی برای دست ها و بالاتنه هم خواهید داشت.

یکی از مزایای چشمگیر دوچرخه های ثابت عمودی این است که بیشتر مدل های آن قابل جمع کردن و فشرده سازی هستند؛ یعنی بعد از استفاده از دستگاه می توانید آن را جمع کنید و در یک گوشه از اتاق بگذارید. چنین امکانی، برای کسانی که با کمبود فضا در منزل رو به رو هستند، بسیار مفید خواهد بود.

مزایای دوچرخه عمودی

 • این نوع دوچرخه ثابت با همه ی سبک ها در تطابق است و از این نظر بسیار کاربردی است.
 • با این نوع دوچرخه تمام بدن فعال می شود.
 • دوچرخه های ثابت از نوع ایستاده گزینه هایی تاشو برای سهولت در جابه جایی و نگهداری دارند.

معایب دوچرخه عمودی یا ایستاده

 • ممکن است در زمان تمرین، در قسمت های خاصی از بدن، مانند پشت و گردن احساس ناراحتی کنید.
 • صندلی های این مدل ها اغلب برای تمرین طولانی مدت راحت نیستند.
 • در مواردی که سرعت پدال زدن بالا رود ممکن است احساس ناپایداری و عدم تعادل کنید.

دوچرخه ثابت مینی بایک (mini Exercise Bike)

اگر قصد صرف هزینه زیادی برای پدال زدن ندارید، می توانید به راحتی از یک مینی بایک (یا دوچرخه ثابت توان بخشی) استفاده کنید و در زمان صحبت کردن با تلفن، کار با کامپیوتر یا هنگام تماشای تلویزیون پدال بزنید. در چنین حالتی مطمئنا از تحرکی که به بدنتان هدیه می کنید، لذت ببرید.

به طور کلی چنین وسیله هایی دارای صندلی و پدال هستند، اما پشتیبان گردن یا دسته ندارند، بنابراین به اندازه کافی کوچک هستند که زیر میز قرار بگیرند. لازم به تاکید است که مینی بایک بهترین نوع دوچرخه برای تونینگ ملایم و متحرک نگه داشتن مفاصل سفت است.

دوچرخه ثابت توان بخشی

دوچرخه ثابت توان بخشی - مینی بایک mini Bike

مهم ترین ویژگی های یک دستگاه دوچرخه ثابت خوب چیست؟

همان طور که اشاره شد ویژگی ها و قابلیت های دوچرخه های ثابت بسیار متنوع است. اما یک دوچرخه ثابت خوب از نظر متخصصین ارتوپد صاحب نظر در این حوزه، باید سه ویژگی اصلی داشته باشد:

زین قابل تنظیم : برای بهره مندی از مزایای ورزش با دوچرخه ثابت، زین دوچرخه باید قابل تنظیم بوده و به گونه ای تنظیم شود که هنگام رکاب زدن حتی در حالتی که پدال در پایین ترین نقطه قرار گرفته است ساق پای شما شما اندکی خم شده باشد.

سهولت سوار شدن و پایین آمدن : ممکن است شما این نکته برای شما خنده دار باشد و حتی شما را به یاد تبلیغ مشهوری بیندازد که راحت از جیب بیرون آمدن را به عنوان یکی از قابلیت های گوشی تلفن همراه ذکر می کرد! اما در مورد دوچرخه ثابت سهولت استفاده از آن به این معناست که ابعاد آن دوچرخه با ابعاد بدن شما سازگاری خوبی دارد و کاملا برای شما مناسب است.

قابلیت تنظیم مقاومت : یک تمرین کارآمد با دوچرخه ثابت، با پا زدن آهسته و مقاومت پایین آغاز شده و با افزایش مقاومت ادامه می یابد. بنابراین قابلیت تنظیم مقاومت دوچرخه ثابت، از جمله ویژگی های مهمی است که برای داشتن یک تمرین خوب با دوچرخه باید در نظر بگیرید.

قابلیت جابجایی : در زمان گذشته به دلیل سنگین بودن وزن دستگاه افراد به تنهایی قادر به جابجا کردن دستگاه نبودند، رفته رفته تولید کنندگان به این فکر افتادند که چرخ هایی را در قسمت انتهایی دوچرخه تعبیه کنند تا مصرف کنندگان بتوانند به راحتی دوچرخه های سنگین وزن را هم جابجا کنند

صفحه نمایشگر : برخی از دوچرخه های ثابت موجود در بازار مجهز به صفحه نمایشگر مانیتور بوده و صفحه نمایشگر مانیتور این امکان را به شما می دهد تا در زمان دوچرخه سواری بتوانید زمان، کالری،مسافت، سرعت و ضربان قلبتان را بر روی صفحه نمایشگر مانیتور مشاهده کنید.

صفحه نمایش دوچرخه ثابت

عکس دوچرخه ثابت با صفحه نمایش رنگی

مکانیزم

مکانیزم دوچرخه در کل به سه دسته تقسیم می شود :

 1. تسمه ای
 2. زنجیری
 3. مگنتی

در دوچرخه هایی که مکانیزم تسمه ای دارند، باید بگوییم که فلایویل و یا وزنه و یا بهتر است گفته شود چرخ جلوی آنها توسط تسمه هدایت و چرخیده می شود.
در دوچرخه های زنجیری هم وضع به همین منوال می باشد اما با اختلاف اینکه چرخ آنها به جای تسمه با زنجیر چرخیده و هدایت می شود، البته عملکرد دوچرخه تسمه ای به مراتب جدیدتر و کم صداتر از دوچرخه زنجیری است.

عملکرد دوچرخه های مگنتی هم به این صورت است که یک چرخ چدنی و یک آهنربای قوی در نزدیکی هم قرار داشته و توسط کابل تنظیم مقاومت یا همان دنده سفت و شل می شوند، به گونه ای که اگر دنده شل شود آهنربا از چرخ دورتر شده و پدال زدن آسان تر می شود و زمانی که دنده سفت می شود آهنربا به چرخ نزدیکتر شده و مقاومت پدال ها بیشتر و پدال زدن سخت تر می شود.

مزایای استفاده از دوچرخه های ثابت

شاید مهمترین مزیتی که می توان برای دوچرخه ثابت در نظر گرفت، این است که نگرانی های استفاده از دوچرخه در جاده های شلوغ و مسیرهای ناهموار با وجود چنین محصولاتی وجود ندارد. دوچرخه سواری می تواند به تناسب اندام شما کمک کند و در عین حال مفاصل شما را نیز تقویت کند.

 • عوارض جانبی مختصر: عوارض جانبی این وسیله در مقایسه با سایر دستگاه های ورزشی کمتر است و به مفاصل شما آسیبی نمی زند. این موضوع به خصوص برای افرادی که مشکل زانو یا باسن دارند خیلی مهم است.
 • کمک به عضلات زانو: دوچرخه سواری حکم روغن کاری مفاصل را دارد و همین طور باعث بهبود سلامت عضلات چهار سر ران می شود. گاهی اوقات افزایش قدرت عضلات دربر گیرنده زانو، جلوی درد آن را نیز می گیرند.
 • ارتقای مقاومت عضلات قلبی: استفاده از دوچرخه ثابت برای قلب، ریه ها و سایر قسمت های بدن فوایدی دارد. البته باید بدانید که این تنها شامل دوچرخه ثابت نمی شود و تردمیل می تواند جایگزین محبوبی در بین این دسته کالاها باشد.
 • تمرینات متقابل: دوچرخه سواری با ترکیب دویدن و راه رفتن باعث تقویت عضلات پایین تنه می شود. هر چند این دو حرکت روی عضلات پشت ران تمرکز دارند، اما هدف دوچرخه سواری تقویت عضلات چهار سر ران است.
 • راحتی و ایمنی: شما می توانید درون خانه بدون توجه به شرایط آب و هوایی و ترافیک تمرین کنید.

عکس دوچرخه ثابت

عکس دوچرخه ثابت مدل ایستاده یا عمودی

فواید و ویژگی های دیگر تمرین با دوچرخه های ثابت :

 • سیستم چربی سوزی را بالا می برد
 • استرس را کاهش می دهد
 • سبب ترشح هورمون اندورفین می شود ( هورمون نشاط آور و شادی بخش )
 • فشار مضاعف بر روی مفاصل وارد نمی کند
 • مقاومت ماهیچه ها را بالا می برد
 • قابل استفاده برای هرگونه شرایط آب و هوایی
 • در بین دستگاه های هوازی دیگر فضای کمتری اشغال می کند
 • با توجه به کارایی قیمت مناسبی دارد

معایب تمرین با دوچرخه های ثابت

 1. برای افرادی که مشکل آرتروز دارند مناسب نیست
 2. برای بانوان باردار مناسب نیست
 3. برای افرادی که مشکل سیاتیک دارند مناسب نیست

بهترین مدل های دوچرخه ثابت

دوچرخه سواری با دوچرخه ثابت مدل اسپنینگ

خرید دوچرخه ثابت برقی یا معمولی؟

تمام مدل های دوچرخه ثابت عنوان شده در بخش های قبلی، در قالب برقی یا معمولی به بازار عرضه می شوند. دوچرخه های برقی و معمولی کاربرد یکسانی دارند اما با خرید نمونه های برقی می توانید از جزئیاتی مانند ضربان قلب و نمایش سرعت باخبر شوید.

البته قیمت دوچرخه ثابت برقی از نمونه های معمولی بیشتر است. دوچرخه ثابت هزینه نسبتا قابل توجهی دارد و البته وسیله ای ضروری هم برای هر منزلی نیست؛ پس بهتر است قبل از خرید، به دقت، گزینه ای را انتخاب کنید که با نیازهای بدنی تان و فضای منزل در تناسب و هماهنگی باشد.

برای یک دوچرخه ثابت چقدر فضا نیاز دارید؟

این کاملا به مدل دوچرخه ثابتی که استفاده میکنید و این که آیا قابلیت جمع شدن دارد یا نه، وابسته است. یک دوچرخه ثابت ایستاده نیاز به فضای زیادی روی کف ندارد، چون بیشتر وقتِ تمرین به صورت عمودی روی دوچرخه نشسته یا ایستاده رکاب میزنید. این مدلها معمولا یک متر طول و تقریبا نیم متر عرض دارند. نیم متر فاصله در تمام جهات از دوچرخه هم در نظر داشته باشید تا حین رکاب زدن به چیزی ضربه نزنید. اگر خیلی مطمئن نیستید، اطلاعات را در وبسایت سازنده چک کنید.

از طرف دیگر، دوچرخه ثابت نشسته شما را در حالت خمیده قرار می دهد، پس حین خرید آن باید حواستان باشد که به فضای بیشتری نیاز دارید. این مدلها معمولا حدود 1.6 - 2 متر طول دارند.

خرید بهترین مدلهای دوچرخه ثابت

نتیجه گیری

ورزش مهمترین بخش از زندگی شما است اگر قصد دارید سالم بمانید و وزن مناسب داشته باشید. شاید شرایط زندگی شهری اجازه ورزش در خارج از منزل را به همه ندهد، در این شرایط رفتن به باشگاه ورزشی انتخاب بسیار مناسبی است. اما بسیاری از ما برنامه مناسب برای ورزش در باشگاه نداریم، به ویژه اگر قرار بر این است که چند کیلو وزن کم کنیم.

ترکیب تمرینات استقامتی و هوازی با هم بهترین راه کم کردن وزن و افزایش قدرت ماهیچه هاست. با کمک این دوچرخه ها به خوبی می توانید وزن کم کنید. اگر از اضافه وزن رنج می برید، انتخاب دوچرخه های ثابت برای سوزاندن چربی های اضافی یکی از بهترین گزینه های ممکن است. همچنین به کمک دوچرخه ثابت می توانید برخی چالش های استفاده از تردمیل در منزل مانند سر و صدای زیاد را برطرف نمایید.

پیشنهاد مطالعه » الپتیکال یا اسکی فضایی چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین برندهای دوچرخه ثابت کدامند؟
از بهترین و مشهورترین سازندگان دوچرخه ثابت می توان به برند های هورایزن Horizon، نردیک ترک NordicTrack، ماتریکس Matrix، کتلر Ketller، شوا Shua، پاورلند PowerLand، پروتئوس Proteus، سایتک Cytech و آذیموس Azimuth اشاره کرد.
قیمت انواع دوچرخه ثابت چند است؟
قیمت دوچرخه ثابت بستگی به عواملی همچون برند شرکت سازنده، نوع دوچرخه ثابت (اسپینینگ، نشسته، ثابت عمودی، مینی بایک)، امکانات جانبی آن دارد اما در حالت کلی قیمت دوچرخه ثابت از 3 میلیون تومان تا 50 میلیون می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/20
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دوچرخه ثابت خانگی الکترومگنتی بادی اسکالپچر مدل 6800GB
دوچرخه ثابت خانگی الکترومگنتی بادی اسکالپچر مدل 6800GB
دوچرخه ثابت تایتان فیتنس چینی مدل 43070
دوچرخه ثابت تایتان فیتنس چینی مدل 43070
دوچرخه ثابت باشگاهی ایمپالس الکترومگنتی مدل RU500
دوچرخه ثابت باشگاهی ایمپالس الکترومگنتی مدل RU500
دوچرخه اسپینینگ باشگاهی اس آر اس مدل S860u
دوچرخه اسپینینگ باشگاهی اس آر اس مدل S860u
دوچرخه ثابت مگنتی پروتئوس مدل JC-500R
دوچرخه ثابت مگنتی پروتئوس مدل JC-500R
دوچرخه ثابت نشسته پشتی دار پروتئوس مدل NUVOLA R3
دوچرخه ثابت نشسته پشتی دار پروتئوس مدل NUVOLA R3
دوچرخه اسپینینگ سیرکل فیتنس خانگی مدل SP7B
دوچرخه اسپینینگ سیرکل فیتنس خانگی مدل SP7B
دوچرخه ثابت چینی مدل FEDERAL V270
دوچرخه ثابت چینی مدل FEDERAL V270
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد