منو
طوطی کالا >زیبایی و سلامت>ابزار سلامت>سلامت محیط>راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا و بررسی نحوه عملکرد آن

شما می توانید تنها تا سه هفته بدون غذا زنده بمانید و احتمالا بدون مایعات، سه تا چهار روز دوام می آورید. این در حالی است که تنها پس از شش دقیقه بدون هوا، مغز شما آسیب خواهد دید و زنده ماندن در این شرایط غیر ممکن خواهد بود. هوایی که تنفس می کنیم مهمترین نیاز اساسی ما است. پس چرا تا جایی که امکان دارد، هوایی سالم و با کمترین میزان آلودگی را تنفس نکنیم؟

ما بیشتر از هشتاد درصد از روز را در محیط های بسته سپری می کنیم و این در حالی است که به گفته سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا، هوای محیط های بسته ممکن است حتی هوایی آلوده تر از محیط های آزاد داشته باشند.

هوای آلوده کابوس بسیاری از ماست خصوصا وقتی زمستان هم باشد. پاکسازی هوای محیطی که در آن تنفس می کنیم می تواند از آسیب هایی که هوای آلوده به سلامت ما می زند پیشگیری کند. یکی از مهم ترین روش های پاکسازی یا به اصطلاح تصفیه هوا که این روزها رایج شده است استفاده از دستگاه های تصفیه هوا است.

قبلا درباره دستگاه تصفیه هوا و انواع مختلف آن در مقاله (دستگاه تصفیه هوا چیست؟) به طور کامل و جامع توضیح داده ایم، اما در این مقاله می خواهیم شما را با نکات مهم هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا آشنا کنیم، پس با طوطی کالا تا انتها همراه باشید.

دستگاه تصفیه هوا

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوای محیط

چگونه یک دستگاه تصفیه هوای مناسب انتخاب کنیم؟

برای اینکه ببینید کدام دستگاه برای شما مناسب تر است به این نکات دقت کنید:

مساحت محیط

قبل از هر چیز به این نکته دقت کنید که محیطی که می خواهید با استفاده از دستگاه هوای آن را تصفیه کنید چقدر مساحت دارد. آیا می خواهید دستگاه را برای محیط خانه با چه مساحتی یا فضای اتومبیل خریداری کنید. هر دستگاه تصفیه هوا مساحت مشخصی را می تواند پوشش بدهد و فرآیند تصفیه هوا را در آن به خوبی انجام دهد. مقدار این مساحت در مشخصات دستگاه قید می شود پس یادتان نرود که حتما به آن توجه کنید.

دستگاه های رومیزی کوچک برای یک فضای بزرگ مثل اتاق نشیمن مناسب نیستند، و برعکس یک دستگاه بزرگ تصفیه هوا برای یک اتاق کوچک مثل اتاق نوزاد بزرگ است.

حجم هوای خروجی یا قدرت تصفیه

که به شما می گوید چه مقدار هوای تصفیه شده از دستگاه خارج می شود و سرعت عملکرد دستگاه چقدر است. هرچه این مقدار بالاتر باشد ظرفیت تصفیه دستگاه هم بالاتر است. بر اساس فضای اتاقی که قصد قرار دادن دستگاه تصفیه در آن را دارید می توانید دستگاهی با نرخ تحویل بالاتر برای آن فضا انتخاب کنید.

نوع آلودگی محیط

بیشتر در معرض چه نوع آلودگی هایی قرار دارید؛ اگر دنبال دستگاهی هستید که استریل ترین فضای ممکن جهت تنفس را برای شما فراهم کند. به سراغ دستگاه هایی بروید که از تکنولوژی نور فرابنفش استفاده می کنند. چرا که این تکنولوژی با استفاده از نور فرابنفش باکتری، ویروس ها و جرم ها را از بین می برد.

اما اگر بیشتر به دنبال این هستید که بوها و آلودگی ها ناشی از سیگار کشیدن، نگهداری حیوانات خانگی و پخت وپز را از بین ببرید دستگاه هایی که فیلتر کربنی دارند بیشتر به کار شما خواهد آمد. البته دستگاه هایی هم وجود دارند که این دوقابلیت را با هم دارند و می توانید از آن ها استفاده کنید.

air cleaner

عکس دستگاه تصفیه هوای یون ساز در حال تصفیه هوا

در دسترس بودن فیلتر

دیده شده که حتی شرکت های بزرگ تولید کننده دستگاه تصفیه هوا هم بعضا در تامین فیلترهای دستگاه ضعیف عمل کرده اند و پس از مدتی فیلترهای دستگاه های آن ها به سختی در بازار پیدا می شود. این موضوع خریداران را در خرید فیلتر نو و تعویض فیلتر با مشکل مواجه می کند. برخی شرکت ها پس از اینکه تصمیم می گیرند یک مدل را به روز کنند و آن را ارتقا بدهند و یا به طور کلی تولید یک مدل را متوقف می کنند، دیگر توجه کافی به تامین فیلتر مدل قبلی ندارند.

پس اولا دقت کنید که مدلی که انتخاب می کند تولید یک شرکت معتبر با خدمات پس از فروش مناسب باشد، دوما سعی کنید مدل های جدیدتر را انتخاب کنید که احتمال اینکه در تامین فیلتر آن ها به مشکل بخورید کمتر باشد. یادتان باشد که قیمت فیلتر ها را هم در نظر داشته باشید. چون فیلتر بارها تعویض خواهد شد و باید خرید این فیلترها برای تان صرفه اقتصادی هم داشته باشد.

فیلتر های دستگاه تصفیه هوا

فیلتر های دستگاه تصفیه کننده هوا

میزان تولید صدا دستگاه تصفیه هوا

حتما دستگاهی را انتخاب کنید که کمترین صدا را تولید کند به خصوص اگر برای اتاق کودک استفاده می کنید زیرا دستگاه تصفیه هوا همیشه در حال فعالیت است. دستگاه های تصفیه هوا اغلب دارای فن های داخلی هستند که هوا را از فیلترها می کشند. این گروه بی صدا هستند. برای اینکه دقیق تر بررسی کنید، سطح نویز دستگاه را می توانید در مشخصات دستگاه مشاهده کنید.

سرعت فن دستگاه تصفیه هوا

سرعت فن یک ویژگی مهم در انتخاب دستگاه تصفیه هوا به شمار می رود. زیرا در این صورت هوا با سرعت و قدرت بیشتری در هوا در جریان است. دستگاهی را انتخاب کنید که محدوده بیشتری برای تنظیم فن را پوشش دهد، گردش هوا در حین تصفیه بسیار مهم است. در این صورت دستگاه تنها محدوده کوچکی از اتاق را تمیز می کند و مابقی در هوا باقی خواهد ماند. البته این نکته منفی در دستگاه ها با تنظیمات بالا وجود دارد و آن نویز زیاد دستگاه است. در نهایت می توانید براساس میزان کارایی یک انتخاب مابین و مناسب داشته باشید.

دستگاه تصفیه کننده هوا

سرعت فن دستگاه تصفیه کننده هوا باید قابل قبول باشد

سبک یا سنگین وزن بودن دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا سبک و سنگین در بازار وجود دارد و شما باید برحسب کارایی انتخاب کنید. برخی دستگاه های تصفیه هوا، سبک و متحرک هستند. دستگاه های تصفیه هوای رومیزی کوچکترین دستگاه های تصفیه هوا هستند و می توانید به راحتی آن ها را جابه جا کنید، بهترین گزینه دستگاه های چرخدار هستند.

اگر می خواهید یک دستگاه تصفیه هوا برای فضاهای مختلف مثل محل کار و اتاق نشیمن منزل استفاده کنید، دستگاه های کوچکتر را انتخاب کنید. اما به طور کلی نمی توانید از یک دستگاه برای فضاهای متفاوتی استفاده کنید.

محل قرار دادن دستگاه

اکثر دستگاه های تصفیه هوای خانگی برای استفاده در مساحتی به اندازه یک اتاق یا یک سالن کوچک طراحی می شوند. پس مهم است که تصمیم بگیرید دستگاه را کجا قرار دهید که بیشترین بازدهی را برای سلامتی شما داشت باشد.

پیشنهاد ما به شما این است که اولویت اول تان اتاق خوابتان باشد. چرا که قسمت قابل توجهی از ساعاتی که در خانه هستید به خواب تان اختصاص پیدا می کند و ذرات معلق و آلودگی ها زمانی که شما خواب هستید بیدار هستند و سلامتی تان را تهدید می کنند! به طور کلی قسمتی از خانه را انتخاب کنید که زمان بیشتری را در آن می گذرانید.

tasfiye hava

تصویر دستگاه تصفیه کننده هوای اتاق و محیط


قیمت دستگاه تصفیه هوا

با وجود شرکت های فراوان که در این زمینه فعالیت دارند قیمت دستگاه تصفیه کننده هوا در بازار بسیار بسیار متفاوت و متنوع است و باید با توجه به امکانات دستگاه و البته میزان بودجه خود، اقدام به انتخاب بهترین دستگاه تصفیه هوا نمایید. البته در نظر داشته باشید که دستگاه هایی که قیمت پایین تری را دارند، دارای امکانات کمتری بوده و صرفاً از یکی یا دو عدد فیلتر مصرفی با هزینه ماهیانه گران برای محیط های کوچکتر همچون اتاق ها، مناسب تر هستند.

از سوی دیگر، هر چه دستگاه گرانتر باشد، به مراتب از اجناس مرغوب تری در آن ها استفاده می شود و با استفاده از مواد اولیه باکیفیت، امکانات و طول عمر بیشتری در دستگاه های تولید خود ایجاد کرده اند و همین امر سبب صرفه جویی در هزینه های خریدار می شود.

انواع مدل های دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه ها را براساس کارکرد و فناوری فیلتراسیون می توان به دو نوع تقسیم بندی کرد:

مدل های فعال یا اکتیو: این نوع تصفیه کننده های هوا با استفاده از یونیزه کردن ذرات آلاینده و رسوب آنها، آلودگی را از بین می برند. این فرآیند به دلیل بهره گیری از سازوکار شیمیایی باعث تولید ازون در هوا می شود. در تابستان سال 1398 با اینکه شاخص های آلایندگی وضعیت ناسالم را نشان نمی دادند، اما در بعضی روزها غلظت ازون در هوا از حد مجاز خود فراتر می رفت.

مدل های پسیو یا غیرفعال: این دستگاه ها مکانسیم عمل ساده ای دارند. هوا از یک سو با استفاده از فن های کم صدا به درون دستگاه کشیده می شود و پس از عبور از فیلترها، هوای پاک از سمت دیگر خارج می شود. معمولا در این مدل تصفیه کننده های هوا، فیلترهای هپا و کربن اکتیو به کار برده می شوند. امروزه تکنولوژی ساخت این فیلترها به حدی پیشرفت کرده است که قادرند تا 99.97% آلاینده های موجود در هوا را از بین ببرند.

عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟

پیش از آن که به عوارض دستگاه های تصفیه کننده هوا بپردازیم، باید مکانسیم عملکرد آن ها را بدانیم. نحوه عملکرد دستگاه های غیرفعال یا پسیو این گونه است که هوای آلوده را از قسمتی از دستگاه با استفاده از فن های مکنده قدرتمند به داخل خود می کشند.

سپس این جریان هوا از فیلترهای مختلفی عبور می کند و آلاینده های آن پالایش می شود. در مرحله بعد هوای بدون آلودگی از قسمت دیگر دستگاه خارج می شود. در نتیجه کاملا مشاهده می شود که دستگاه تصفیه هوای پسیو عملکرد ساده و قابل فهمی دارد و چه به لحاظ علمی و چه عقلی نمی تواند هیچ گونه عوارض و آسیبی در پی داشته باشد.

اما مطمئنا دستگاه های اکتیوی که از فناوری یونیزاسیون بهره می گیرند ممکن است گاز اُزون تولید کنند. این گاز به شدت برای سلامت دستگاه تنفسی خطرناک است. بنابراین توصیه می شود از دستگاه هایی که برای رفع آلودگی هوا، آن را یونیزه می کنند استفاده نکنید.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

ساختار داخلی دستگاه تصفیه کننده هوا

عملکرد و طرز کار دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟

عملکرد این دستگاه ها با دو معیار قابل محاسبه است:

1 - نرخ تحویل هوای پاک (CADR)

Clean Air Delivery Rate (CADR) یکی از شاخص های مهم برای بررسی کیفیت عملکرد دستگاه تصفیه کننده هوا است. براساس این معیار، میزان هوای وارد شده به دستگاه محاسبه شده و سپس میزان آلاینده های جذب شده توسط دستگاه سنجیده می شود.

مقداری که CADR مشخص می کند براساس فوت مربع در دقیقه است. این عدد میزان حجم گاز تصفیه شده توسط دستگاه را مشخص می کند و هرچه بالاتر باشد نمایانگر کارایی بیشتر دستگاه است. یکی از ایرادات شاخص CADR آن است که تصفیه ی ترکیبات آلی فرّار و بوها را اندازه گیری نمی کند.

2 - تعداد دفعات تعویض هوا در یک ساعت (ACH)

این شاخص برای آن است که مشخص شود یک دستگاه تصفیه هوا در هر یک ساعت، چند بار می تواند هوای اتاق را به طور کامل تصفیه کند. این عدد هم هرچه بالاتر باشد نشان دهنده ی کارایی بهتر دستگاه است. که البته با توجه به مساحت مورد استفاده قابل سنجش است.

نکات کلی قابل توجه

  1. دستگاه تصفیه هوا در صورت باز بودن در و پنجره، تأثیر چندانی نخواهد داشت.
  2. سیاست یکی برای همه در این مورد جواب نمی دهد. یعنی یک دستگاه قابل حمل تنها از پس یک اتاق برمی آید نه کل خانه.
  3. به منظور کاهش هزینه مصرف برق، به دنبال دستگاهی با گزینه های ذخیره ی انرژی و رتبه عالی در برچسب انرژی باشید.
  4. در خصوص داشتن گارانتی، خدمات پس از فروش و سهولت تعویض فیلترها اطمینان حاصل کنید.
  5. دستگاه تصفیه هوا باید همیشه روشن باشد تا بازدهی مطلوبی ارائه دهد.

راهنمای کامل دستگاه تصفیه هوا

نتیجه گیری

با توجه به تنوع بالای محصولات موجود در بازار و تبلیغات گمراه کننده بسیار در مورد عملکرد یک دستگاه تصفیه هوا مناسب، نوع فیلتر های به کار رفته در یک دستگاه و زمان تعویض فیلتر ها، شناسایی نیاز هنگام خرید و بررسی دقیق اطلاعات ارائه شده توسط فروشنده، بسیار حائز اهمیت است. با بررسی دقیق اطلاعات و خرید یک دستگاه تصفیه هوا مناسب، می توانید سلامتی را به اعضای خانوادتان هدیه دهید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید دستگاه رطوبت گیر

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت دستگاه تصفیه هوا چند است؟
قیمت انواع دستگاه تصفیه هوا به عواملی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، نوع و تعداد فیلترها، مساحت تحت پوشش و سایر قابلیت ها و امکانات آن بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت دستگاه تصفیه کننده هوا از 400 هزار تومان تا 30 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک های دستگاه تصفیه هوا کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده دستگاه تصفیه هوا می توان به برندهای سامسونگ، ال جی، شارپ، فیلیپس، بوش، دلونگی، پارس خزر، سایا، هانیول، کرشر، شیائومی، تی سی ال، ایستکول، های-تک، بلوایر، لایفا ایر و جی پلاس اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/16
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دستگاه ضد عفونی و تصفیه کننده هوا بلو ایر مدل Bluebird
دستگاه ضد عفونی و تصفیه کننده هوا بلو ایر مدل Bluebird
دستگاه تصفیه کننده هوا اوزون با حسگر گردوغبار مدل OZ-901
دستگاه تصفیه کننده هوا اوزون با حسگر گردوغبار مدل OZ-901
دستگاه تصفیه کننده هوا اکسی باکس سیستم یون ساز مدل Aero-Pure
دستگاه تصفیه کننده هوا اکسی باکس سیستم یون ساز مدل Aero-Pure
دستگاه تصفیه کننده هوا پلاسما سایار مدل الکترو موج
دستگاه تصفیه کننده هوا پلاسما سایار مدل الکترو موج
فیلتر تصفیه هوا شیائومی Anti-formaldehyde
فیلتر تصفیه هوا شیائومی Anti-formaldehyde
دستگاه تصفیه کننده هوا آیونکر بدنه پلاستیک مدل FreshFridge
دستگاه تصفیه کننده هوا آیونکر بدنه پلاستیک مدل FreshFridge
دستگاه تصفیه کننده هوا مدل آکوا فیلتراسیون چهار مرحله
دستگاه تصفیه کننده هوا مدل آکوا فیلتراسیون چهار مرحله
دستگاه تصفیه کننده هوا شیائومی 360 درجه 29 وات مدل Mi 3C
دستگاه تصفیه کننده هوا شیائومی 360 درجه 29 وات مدل Mi 3C
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد