منو
طوطی کالا >زیبایی و سلامت>ابزار سلامت>سلامت محیط>راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

راهنمای انتخاب و خرید دستگاه تصفیه هوا و بررسی نحوه عملکرد آن

شما می توانید تنها تا سه هفته بدون غذا زنده بمانید و احتمالا بدون مایعات، سه تا چهار روز دوام می آورید. این در حالی است که تنها پس از شش دقیقه ی بدون هوا، مغز شما آسیب خواهد دید و زنده ماندن در این شرایط غیر ممکن خواهد بود. هوایی که تنفس می کنیم مهمترین نیاز اساسی ما است. پس چرا تا جایی که امکان دارد، هوایی سالم و با کمترین میزان آلودگی را تنفس نکنیم؟

هوای آلوده کابوس بسیاری از ماست خصوصا وقتی زمستان هم باشد. پاکسازی هوای محیطی که در آن تنفس می کنیم می تواند از آسیب هایی که هوای آلوده به سلامت ما می زند پیشگیری کند. یکی از مهم ترین روش های پاکسازی یا به اصطلاح تصفیه هوا که این روزها رایج شده است استفاده از دستگاه های تصفیه هواست.

دستگاه تصفیه هوا

چگونه یک دستگاه تصفیه هوای مناسب انتخاب کنیم؟

برای اینکه ببینید کدام دستگاه برای شما مناسب تر است به این نکات دقت کنید:

مساحت محیط

قبل از هر چیز به این نکته دقت کنید که محیطی که می خواهید با استفاده از دستگاه هوای آن را تصفیه کنید چقدر مساحت دارد. هر دستگاه تصفیه هوا مساحت مشخصی را می تواند پوشش بدهد و فرآیند تصفیه هوا را در آن به خوبی انجام دهد. مقدار این مساحت در مشخصات دستگاه قید می شود پس یادتان نرود که حتما به آن توجه کنید.

حجم هوای خروجی یا قدرت تصفیه

که به شما می گوید چه مقدار هوای تصفیه شده از دستگاه خارج می شود و سرعت عملکرد دستگاه چقدر است. هرچه این مقدار بالاتر باشد ظرفیت تصفیه دستگاه هم بالاتر است. بر اساس فضای اتاقی که قصد قرار دادن دستگاه تصفیه در آن را دارید می توانید دستگاهی با نرخ تحویل بالاتر برای آن فضا انتخاب کنید.

نوع آلودگی محیط

بیشتر در معرض چه نوع آلودگی هایی قرار دارید؛ اگر دنبال دستگاهی هستید که استریل ترین فضای ممکن جهت تنفس را برای شما فراهم کند. به سراغ دستگاه هایی بروید که از تکنولوژی نور فرابنفش استفاده می کنند. چرا که این تکنولوژی با استفاده از نور فرابنفش باکتری، ویروس ها و جرم ها را از بین می برد.

اما اگر بیشتر به دنبال این هستید که بوها و آلودگی ها ناشی از سیگار کشیدن، نگهداری حیوانات خانگی و پخت وپز را از بین ببرید دستگاه هایی که فیلتر کربنی دارند بیشتر به کار شما خواهد آمد. البته دستگاه هایی هم وجود دارند که این دوقابلیت را با هم دارند و می توانید از آن ها استفاده کنید.

air cleaner

در دسترس بودن فیلتر

دیده شده که حتی شرکت های بزرگ تولید کننده دستگاه تصفیه هوا هم بعضا در تامین فیلترهای دستگاه ضعیف عمل کرده اند و پس از مدتی فیلترهای دستگاه های آن ها به سختی در بازار پیدا می شود. این موضوع خریداران را در خرید فیلتر نو و تعویض فیلتر با مشکل مواجه می کند. برخی شرکت ها پس از اینکه تصمیم می گیرند یک مدل را به روز کنند و آن را ارتقا بدهند و یا به طور کلی تولید یک مدل را متوقف می کنند، دیگر توجه کافی به تامین فیلتر مدل قبلی ندارند.

پس اولا دقت کنید که مدلی که انتخاب می کند تولید یک شرکت معتبر با خدمات پس از فروش مناسب باشد، دوما سعی کنید مدل های جدیدتر را انتخاب کنید که احتمال اینکه در تامین فیلتر آن ها به مشکل بخورید کمتر باشد. یادتان باشد که قیمت فیلتر ها را هم در نظر داشته باشید. چون فیلتر بارها تعویض خواهد شد و باید خرید این فیلترها برای تان صرفه اقتصادی هم داشته باشد.

محل قرار دادن دستگاه

اکثر دستگاه های تصفیه هوای خانگی برای استفاده در مساحتی به اندازه یک اتاق یا یک سالن کوچک طراحی می شوند. پس مهم است که تصمیم بگیرید دستگاه را کجا قرار دهید که بیشترین بازدهی را برای سلامتی شما داشت باشد.

پیشنهاد ما به شما این است که اولویت اول تان اتاق خوابتان باشد. چرا که قسمت قابل توجهی از ساعاتی که در خانه هستید به خواب تان اختصاص پیدا می کند و ذرات معلق و آلودگی ها زمانی که شما خواب هستید بیدار هستند و سلامتی تان را تهدید می کنند! به طور کلی قسمتی از خانه را انتخاب کنید که زمان بیشتری را در آن می گذرانید.

tasfiye hava

انواع مدل های دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه ها را براساس کارکرد و فناوری فیلتراسیون می توان به دو نوع تقسیم بندی کرد:

مدل های فعال یا اکتیو: این نوع تصفیه کننده های هوا با استفاده از یونیزه کردن ذرات آلاینده و رسوب آنها، آلودگی را از بین می برند. این فرآیند به دلیل بهره گیری از سازوکار شیمیایی باعث تولید ازون در هوا می شود. در تابستان سال 1398 با اینکه شاخص های آلایندگی وضعیت ناسالم را نشان نمی دادند، اما در بعضی روزها غلظت ازون در هوا از حد مجاز خود فراتر می رفت.

مدل های پسیو یا غیرفعال: این دستگاه ها مکانسیم عمل ساده ای دارند. هوا از یک سو با استفاده از فن های کم صدا به درون دستگاه کشیده می شود و پس از عبور از فیلترها، هوای پاک از سمت دیگر خارج می شود. معمولا در این مدل تصفیه کننده های هوا، فیلترهای هپا و کربن اکتیو به کار برده می شوند. امروزه تکنولوژی ساخت این فیلترها به حدی پیشرفت کرده است که قادرند تا 99.97% آلاینده های موجود در هوا را از بین ببرند.

عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟

پیش از آن که به عوارض دستگاه های تصفیه کننده هوا بپردازیم، باید مکانسیم عملکرد آن ها را بدانیم. نحوه عملکرد دستگاه های غیرفعال یا پسیو این گونه است که هوای آلوده را از قسمتی از دستگاه با استفاده از فن های مکنده قدرتمند به داخل خود می کشند.

سپس این جریان هوا از فیلترهای مختلفی عبور می کند و آلاینده های آن پالایش می شود. در مرحله بعد هوای بدون آلودگی از قسمت دیگر دستگاه خارج می شود. در نتیجه کاملا مشاهده می شود که دستگاه تصفیه هوای پسیو عملکرد ساده و قابل فهمی دارد و چه به لحاظ علمی و چه عقلی نمی تواند هیچ گونه عوارض و آسیبی در پی داشته باشد.

اما مطمئنا دستگاه های اکتیوی که از فناوری یونیزاسیون بهره می گیرند ممکن است گاز اُزون تولید کنند. این گاز به شدت برای سلامت دستگاه تنفسی خطرناک است. بنابراین توصیه می شود از دستگاه هایی که برای رفع آلودگی هوا، آن را یونیزه می کنند استفاده نکنید.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

عملکرد و طرز کار دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟

عملکرد این دستگاه ها با دو معیار قابل محاسبه است:

1 - نرخ تحویل هوای پاک (CADR)

Clean Air Delivery Rate (CADR) یکی از شاخص های مهم برای بررسی کیفیت عملکرد دستگاه تصفیه کننده هوا است. براساس این معیار، میزان هوای وارد شده به دستگاه محاسبه شده و سپس میزان آلاینده های جذب شده توسط دستگاه سنجیده می شود.

مقداری که CADR مشخص می کند براساس فوت مربع در دقیقه است. این عدد میزان حجم گاز تصفیه شده توسط دستگاه را مشخص می کند و هرچه بالاتر باشد نمایانگر کارایی بیشتر دستگاه است.
یکی از ایرادات شاخص CADR آن است که تصفیه ی ترکیبات آلی فرّار و بوها را اندازه گیری نمی کند.

2 - تعداد دفعات تعویض هوا در یک ساعت (ACH)

این شاخص برای آن است که مشخص شود یک دستگاه تصفیه هوا در هر یک ساعت، چند بار می تواند هوای اتاق را به طور کامل تصفیه کند. این عدد هم هرچه بالاتر باشد نشان دهنده ی کارایی بهتر دستگاه است. که البته با توجه به مساحت مورد استفاده قابل سنجش است.

نکات کلی قابل توجه

  1. دستگاه تصفیه ی هوا در صورت باز بودن در و پنجره، تأثیر چندانی نخواهد داشت.
  2. سیاست یکی برای همه در این مورد جواب نمی دهد. یعنی یک دستگاه قابل حمل تنها از پس یک اتاق برمی آید نه کل خانه.
  3. به منظور کاهش هزینه ی مصرف برق، به دنبال دستگاهی با گزینه های ذخیره ی انرژی و رتبه ی عالی در برچسب انرژی باشید.
  4. در خصوص داشتن گارانتی، خدمات پس از فروش و سهولت تعویض فیلترها اطمینان حاصل کنید.
  5. دستگاه تصفیه ی هوا باید همیشه روشن باشد تا بازدهی مطلوبی ارائه دهد.

راهنمای کامل دستگاه تصفیه هوا

نتیجه گیری

با توجه به تنوع بالای محصولات موجود در بازار و تبلیغات گمراه کننده بسیار در مورد عملکرد یک دستگاه تصفیه هوا مناسب، نوع فیلتر های به کار رفته در یک دستگاه و زمان تعویض فیلتر ها، شناسایی نیاز هنگام خرید و بررسی دقیق اطلاعات ارائه شده توسط فروشنده، بسیار حائز اهمیت است. با بررسی دقیق اطلاعات و خرید یک دستگاه تصفیه هوا مناسب، می توانید سلامتی را به اعضای خانوادتان هدیه دهید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید دستگاه رطوبت گیر

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد