منو

راهنمای خرید خمیردندان خوب و معرفی انواع خمیردندان

قدیم مردم برای شستن دندان خود از زغال و یا نمک استفاده می کردند، با گذشت زمان این مواد جای خود را به بهترین خمیر دندان ها دادند. امروزه کمتر کسی است که از خمیر دندان در طول روز استفاده نکند.

بهترین خمیر دندان های موجود در بازار در انواع و اقسام و برندهای مختلفی در دسترس هستند. خمیر دندان های سفید کننده، ضد حساسیت، ضد پوسیدگی و یا خمیر دندان هایی که تمام این گزینه ها را یکجا در خود دارند. طبق نظر سنجی که از داروخانه ها انجام شده است، افرادی که معمولا برای خرید خمیر دندان به آن ها مراجعه می کنند بیشتر به دنبال خمیر دندان هایی هستند که دارای خاصیت سفیدکنندگی باشد. این مسئله نشان می دهد که بیشتر افراد اغلب به دنبال زیبایی دندان های خود هستند، که این کاملا اشتباه است.

راهنمای خرید خمیردندان

راهنمای خرید خمیردندان

خمیردندان یکی از مهمترین محصولاتی است هر فرد در طول زندگی خود به آن نیاز دارد. وجود برند های مختلف خمیر دندادن در بازار امروز می تواند فرایند انتخاب یک خمیردندان مناسب را دچار مشکل کند. انتخاب یک خمیر دندان مناسب می تواند از مشکلات و آسیب های آینده جلوگیری و سلامت دهان و دندان شما را تضمین کند.

انواع خمیردندان های موجود در بازار

خمیردندان های ضد پوسیدگی

خمیردندان های حاوی فلوراید، اثر کاهش دهندگی پوسیدگی دندان ها را بر عهده دارند. مطالعات نشان می دهد اگر شما در سنین کودکی یعنی حدود ۲ سالگی از خمیردندان فلوراید دار استفاده کنید و همچنان به مصرف آن در سنین بزرگسالی ادامه دهید، می توانید تا ۴۴ درصد از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید.

این نوع خمیردندان حاوی ترکیبات فلورایدی مانند سدیم فلوراید (NaF)، فلوراید قلع (SnF2 ) یا مونوفلوئورو فسفات (MFP2) است. اگر شما دنبال خرید این خمیردندان ها هستید، باید بگویم که در این نوع خمیردندان ها معمولا فرمول فلوراید و یا کلمه فلوراید دار را به زبان کشور سازنده روی تیوپ خمیر دندان می نویسند.

خمیر دندان و مسواک

عکس استفاده از خمیردندان برای مسواک زدن

خمیردندان های سفید کننده

این روز ها خیلی ها به دنبال خرید خمیردندان هایی هستند که هر چه بیشتر دندان هایشان را سفید کند. از طرفی دیگر شرکت های سازنده خمیردندان نیز در رقابت شدید با هم هستند تا خمیردندان هایی را ارایه دهند که مشتریان بیشتری را به خاطر خواص سفید کنندگی بیشتر آن، جذب کند.

این نوع خمیر دندان حاوی مواد ساینده ای است که دندان ها را با زدودن لکه ها از روی سطح دندان، سفید و درخشان می کند. اثر استفاده دراز مدت از خمیردندان سفید کننده هنوز مشخص نشده است.

ولی شما باید به عنوان یک مصرف کننده از خمیردندان های سفید کننده انتظارات منطقی داشته باشد. این خمیردندان ها دارای مواد ساینده و پاک کننده قوی هستند که موجب تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان ها می شوند. لذا اگر دندان هایی سالم و بدون پوسیدگی دارید، ما خرید این خمیردندان ها را به شما توصیه می کنیم، ولی اگر دندانهایتان دارای پوسیدگی متعدد و مینای آسیب دیده است، بهتر است دور این خمیردندان ها را خط بکشید، چون مواد شیمیایی قوی موجود در آن ها به طور مستقیم روی عاج دندان قرار گرفته و سبب بروز حساسیت دندانی در شما می شود.

جهت خرید یا کسب اطلاعات بیشتر درباره خمیردندان های سفید کننده و جرم گیر می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (خمیردندان سفید کننده چیست؟) را مطالعه فرمائید.

خمیر دندان های زغالی

این نوع خمیر دندان ها حاوی کربن هستند و خاصیت سایندگی بالایی دارند و می توانند در مدت زمانی کوتاه به مینای دندان آسیب وارد کنند. با اینکه خمیر دندان زغالی قابلیت برطرف کردن بدرنگی دندان را دارد اما با این حال استفاده مداوم از آن اصلا صحیح نیست. خمیر دندان های زغالی اغلب مقدار کمی فلوراید دارند و محافظت خوبی از دندان ها به عمل نمی آورند بنابراین اگر در مورد مصرف آنها مصر هستید، حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

عکس خمیردندان زغالی

عکس خمیردندان زغالی برند بنسر

خمیردندان های ضد حساسیت

بیشتر شرکت های تولید کننده خمیردندان در میان محصولات خود، خمیردندان های ضد حساسیت را هم به بازار عرضه می کنند. این خمیردندان ها مخصوص افرادی است که دندان های حساسی دارند و با خوردن بستنی یا آب یخ یا چای و قهوه داغ، ناگهان دندان هایشان درد شدیدی را احساس می کند.

مواد فعال تشکیل دهنده این نوع خمیردندان علائم ناشی از حساسیت عاج دندان را به دو طریق کاهش می دهد. نخست این که واکنش نورون ها به محرک درد را متوقف می کند و دوم این که توبول های عاجی دندان را مسدود می کند.

این خمیردندان ها حاوی موادی نظیر نیترات پتاسیم، استرانتیم استات، کلسیم سدیم فسفوسیلیکات،کربنات کلسیم یا حتی ترکیبات فلوراید هستند که یا به طور مستقیم باعث کاهش حساسیت اعصاب حسی دندان می شوند یا با تسریع بازسازی ساختار معدنی دندان، شدت تحریکات وارد بر اعصاب دندان را کاهش می دهند. اغلب دندانپزشکان به جای خمیردندان های سفیدکننده یا ساینده استفاده از این خمیردندان ها را پیشنهاد می کنند.

اگر شما هم چنین مشکلی دارید یک تیوب از این خمیردندان ها بخرید، ولی فراموش نکنید این خمیردندان ها برای استفاده روزمره و دایمی نیست. به طور معمول باید دو هفته از این خمیردندان ها استفاده کنید و بعد از آن تا چند هفته با خمیردندان معمولی دندان هایتان را مسواک بزنید. سپس با توصیه دندان پزشک، برای برطرف شدن مشکلتان، یک یا چند دوره دیگر از این خمیردندان ها استفاده کنید.

انواع مختلف خمیردندان

تصویر خمیردندان و مسواک

خمیر دندان های ضد باکتری

در این نوع خمیر دندان ها از ماده ای به نام تری کلوزان (Triclosan) استفاده می شود. تری کلوزان یک ماده ی ضد باکتری با طیف وسیع است که بر علیه انواع گسترده ای از باکتری ها موثر است. این ماده به عنوان عامل ضد باکتری در صابون های دئودورنت و اسکراب های ضد باکتری پوست در کشور آمریکا بکار می رود.

تری کلوزان همچنین به عنوان یک عامل آنتی باکتریال در محصولات دهانی مانند خمیر دندان ها و دهانشویه ها بکار برده می شود. با اینکه میزان این ماده در خمیر دندان ها در محدوده ی حداقل مجاز یعنی ۰٫۳% است، با این وجود استفاده ی زیاد از این نوع خمیر دندان ها توصیه نمی شود.

خمیردندان های ضد جرم

لایه ای از باکتری ها که پلاک نامیده می شود پیش و پس از مسواک زدن، سطح دندان ها را می پوشاند. هنگامی که این پلاک سخت شود به جرم روی دندان تبدیل می شود. حذف جرم دندان ها دشوار بوده و به ایجاد بیماری های لثه ای کمک می کند.

بهداشت مناسب دهان و تمیز کردن منظم دندان ها می تواند به جلوگیری از تجمع جرم دندان ها کمک کند. افرادی که دندان هایشان جرم دارد باید به دندانپزشک مراجعه کنند و علاوه بر آن از خمیردندان های کنترل کننده جرم استفاده کنند. این خمیردندان ها حاوی مواد شیمیایی مانند “پیروفسفات” و “روی سیترات” هستند که از تجمع بیشتر جرم جلوگیری می کند.

فرمول بعضی از خمیر دندان های ضد جرم به گونه ای طراحی شده است که پروسه ی معدنی شدن پلاک و تبدیل آن به جرم را دچار وقفه می کنند. این نوع خمیر دندان ها به این منظور زینک سیترات و زینک کلراید را در ترکیب خود دارند.

مکانیسم دیگری که در خمیر دندان های ضد جرم استفاده می شود، اضافه کردن مهار کننده های رشد کریستال است تا به این ترتیب تشکیل جرم را کاهش داده و به تعویق بیندازند. پیروفسفات های محلول نمونه ای از این مهارکننده ها هستند که به ترکیب این نوع خمیردندان ها افزوده می شوند. البته باید توجه داشت جرم های سخت و چسبنده ی موجود در سطح دندان ها تنها با جرمگیری حرفه ای توسط دندانپزشک به طور کامل برداشته و حذف می شوند.

مسواک و خمیردندان

عکس خمیر دندان و مسواک به صورت گرافیکی

اگر سیگاری باشید، گاهی وسوسه می شوید که یک خمیردندان ضد جرم مخصوص سیگاری ها را بخرید و از شر جرم های روی دندان و تغییر رنگ آن خلاص شوید.ما به شما توصیه می کنیم که از خمیردندان های ضد جرم استفاده نکنید. این خمیر دندان ها حاوی موادی است که قدرت سایندگیشان بالاست.

بنابراین اگر شما هر شب از این خمیردندان ها استفاده کنید، باید در انتظار سایش می نای دندا نهایتان باشید که از این محل های ساییدگی، دندان ها حساس می شوند و شما با خوردن هر خوراکی یا نوشیدنی سرد و گرم احساس درد خواهید کرد.ذرات ساینده این خمیردندان ها، سایش لثه ها را هم در پی دارند.

بنابراین اگر سیگاری نیستید، اصلا چنین خمیردندانی را نخرید. اگر هم سیگاری هستید استفاده از این خمیردندان ها را به یک بار در هفته و یا هر دو هفته یک بار کاهش دهید.

خمیر دندان های همه کاره یا پرو اکسپرت

نوع جدیدی از خمیردندان موجود در بازار، این خمیر دندان ها نوع کامل تری از دیگر گونه ها هستند که در برگیرنده بیشتر خصوصیات خمیر دندان میباشد. خصوصیاتی نظیر جلوگیری از ایجاد پلاک ،پیشگیری از تشکیل جرم، جلوگیری از پوسیدگی، مبارزه با بیماری های لثه، پیشگیری از حساسیت دندانی، سفید کردن دندان ها.

خمیردندان کودکان، بدون فلوراید

بر خلاف خمیردندان های بزرگسالان، خمیردندان های مخصوص کودکان زیر ۳ سال باید فاقد فلوراید باشد، چون کودکانی در آن سنین ممکن است مقدار زیادی خمیر دندان را ببلعند و وجود فلوراید می تواند برای بدن آنها مضر باشد.

بنابراین برای کودکان زیر ۳ سال باید از خمیردندان بدون فلوراید استفاده کرد. جدا از این، معمولا خمیردندان های کودکان نسبت به انواع بزرگسال، مواد ساینده کمتری دارند.

خمیردندان های چینی!

شاید برخی از خمیردندان ها، قیمت بسیار ارزانی داشته باشند. بیشتر این خمیردندان ها، چینی هستند که استفاده از آن ها ممنوع اعلام شده است. چندی پیش اخباری درباره سمی بودن ترکیبات خمیردندان های چینی در بازارهای جهانی پخش شد و بسیاری از کشور ها واردات خمیردندان از چین را ممنوع کردند.

خمیردندان های طبیعی یا گیاهی

امروزه شرکت های تولیدکننده، انواع تبلیغات در خصوص خمیردندان های گیاهی یا طبیعی را ارائه می دهند. گفته می شود که این خمیردندان ها گیاهی بوده و حاوی ترکیبات شیمیایی اندکی هستند. در نتیجه برای افرادی که واکنش های آلرژیک دارند مفیدند. اما باید بدانید که این نوع خمیردندان ها به طور کامل عاری از ترکیبات مصنوعی نیستند. در ترکیبات این خمیردندان ها نیز از ترکیبات خمیردندان های معمولی استفاده می شود.

عکس خمیردندان گیاهی وی وان

عکس خمیردندان گیاهی وی وان

شما می توانید با مشورت با دندانپزشک تان، از این خمیردندان ها نیز استفاده کنید.در بازار، خمیردندان های حاوی رزماری برای تقویت لثه ها وجود دارند که ضدالتهاب است. می توانید با نظر پزشک تان از این خمیردندان ها برای مدت خاصی استفاده کنید.

ترکیبات موجود در خمیر دندان

شما با توجه به نیاز خود باید به سراغ تهیه خمیر دندان بروید بنابراین ممکن است خمیر دندانی که کاملا برای دندان های شما مناسب است برای دیگران لزوما بهترین نباشد. به طور کلی خمیر دندان به ۲ صورت خمیر و ژل در بازار موجود است. با وجود انواع مختلف خمیر دندان و تنوع بسیار زیاد آنها بعضی از ترکیبات تقریبا در همه آنها یکسان است. این ترکیبات شامل موارد زیر هستند:

 • مواد ساینده: کربنات کلسیم و سیلیکات ها از جمله ترکیبات ساینده ای هستند که به از بین بردن مواد غذایی، باکتری ها و برخی از لکه های دندانی از روی دندان کمک می کنند.
 • طعم دهنده های مصنوعی: ساخارین از جمله طعم دهنده های مصنوعی است که به منظور طعم بهتر به خمیر دندان ها اضافه می شود. نعنا یکی از معروف ترین اسانس هایی است که به خمیردندان ها افزوده می شود اما طعم های دیگری از جمله دارچین، لیمو ترش و … نیز وجود دارند که بسیار محبوب به شمار می آیند.
 • مواد مرطوب کننده: فرمولاسیون خمیر دندان ها اغلب حاوی موادی مانند گلیسرول است تا از خشک شدن خمیر دندان جلوگیری نماید.
 • مواد تثبیت کننده: غلظت بیشتری به خمیر دندان می دهند و فرمول خمیر دندان را تثبیت می کنند. کلوئیدهای معدنی، صمغ های طبیعی و کلوئیدهای جلبک دریایی از جمله این مواد هستند.
 • مواد شوینده یا دترجنت: سدیم لوریل سولفات یکی از معروف ترین مواد شوینده است که باعث ایجاد کف به هنگام مسواک زدن می شود.

فلوراید موجود در خمیردندان ها، چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

مهم ترین ماده دارویی که از قدیم در خمیردندان ها مورد استفاده قرار می گرفته فلوراید است که ترکیبات آن از دهه ۱۸۹۰ وارد ترکیب خمیردندان شده است. فلوراید ماده ای است که نقش آن در پیشگیری از پوسیدگی اثبات شده است.

فلوراید ساختار مینای دندان را در برابر مواد اسیدی که توسط باکتری ها تولید می شوند تقویت کرده و کمک می کند تا سطوحی از دندان که مواد معدنی خود را از دست داده اند، بتوانند مجددا خود را بازسازی کنند. بنابراین عملا خمیردندانی را پیدا نمی کنید که در آن ترکیبات فلوراید به کار نرفته باشد.

برخلاف خمیردندان های بزرگسالان، خمیردندان های مخصوص کودکان زیر ۳ سال باید فاقد فلوراید باشد چون کودکانی در آن سنین ممکن است مقدار زیادی خمیر دندان را ببلعند و وجود فلوراید می تواند برای بدن آنها مضر باشد.

بنابراین برای کودکان زیر ۳سال باید از خمیردندان بدون فلوراید استفاده کرد. جدا از این، معمولا خمیردندان های کودکان نسبت به انواع بزرگسال، مواد ساینده کمتری دارند.

خرید بهترین خمیردندان

عکس خمیر دندان چند رنگ روی مسواک

SLS چیست؟

در تلاش برای یافتن سالم ترین خمیردندان، بسیاری از والدین تعجب می کنند که چرا باید از خمیردندانهای فاقد SLS استفاده کنند. سولفات لوریل سدیم که در اغلب محصولات مراقبت شخصی رایج یافت می شود در مراحل اولیه بعنوان یک ماده تشکیل دهنده ی فعال در سطح عمل می کند.

SLS در شامپوها، صابون ها، لوسیون ها و دیگر محصولاتی که کودکانتان احتمالا استفاده می کنند وجود دارد. اگرچه برخی از مردم می توانند این محصولات را بدون هیچ واکنش مخالف سریع استفاده کنند ولی SLS با آلرژی ها و حساسیت ها مرتبط است و می تواند باعث ایجاد زخم های دهان و خشکی دهان شود. SLS ماده ای شوینده است که به جهت خواص کف کننده ی آن استفاده می شود.

علاوه بر استفاده های آن در محصولات مراقبت شخصی SLS همچنین ماده ی تشکیل دهنده ی رایج در شوینده های صنعتی، پاک کننده های روغن موتور و دیگر محصولات غنی شیمیایی دیگر استفاده می شود. به منظور حفاظت از خانواده تان در برایر خطرات پنهان موجود در محصولات حاوی SLS، خمیردندانهای فاقد SLS یکی از راه حل های حفظ سلامتی خانواده است.

با استفاده از خمیردندانهای فاقد SLS می توان خطر قرار گرفتن در معرض سموم بالقوه و حساسیت ها را کاهش داد. مصرف طولانی مدت SLS باعث ناراحتی پوست صورت و تشدید مشکلات پوسته در کسانی که دارای حساسیت پوست هستند می شود.

مفهوم نوار رنگی پایین تیوپ های خمیر دندان

 • رنگ سبز: خمیر دندان هایی که نوار انتهایی آنان به رنگ سبز می باشد؛ یعنی بطور تمام و کمال از مواد طبیعی ساخته شده و فاقد هر گونه مواد شیمایی هستند.
 • رنگ آبی: این مدل از خمیر دندان ها از موادی طبیعی که خاصیت دارویی داشته باشند، ساخته شده اند.
 • رنگ قرمز: خمیر دندان های دارای نواز قرمز رنگ بر روی تیوب خود به معنای تولید شدن آن با مواد شیمایی و طبیعی می باشد.
 • رنگ مشکی: خمیر دندان های دارای نوار رنگی مشکی بر روی تیوب های خود یعنی بصورت تمام و کمال از مواد شیمایی ساخته و پرداخته شده اند.

مفهوم رنگ انتهای تیوپ خمیردندان

مفهوم رنگ های انتهای تیوپ خمیردندان

مزایای استفاده از خمیردندان

 • برای از بین رفتن جرم دندان، ترکیب خمیردندان مناسب و مسواک موثر است. در حقیقت جرم، قشری نازک از باکتری ها می باشد که علاوه بر بیماری های لثه، پوسیدگی دندان را تسریع می بخشد که درصورت استمرار موجب سستی و افتادن دندان می شود.
 • فلوراید موجود در خمیردندان، با افزایش مقاومت دندان و تغذیه مواد معدنی، موجب بازسازی پوسیدگی سطحی و ابتدایی دندان می شود.
 • برخی از مواد خمیردندان، با محو لکه ها موجب درخشندگی سطح دندان می شود.
 • همچنین خمیر دندان ضمن تمیز کردن فضای دهان، دهان را خوشبو و نفس را تازه می کند.

خرید اینترنتی انواع خمیردندان ایرانی و خارجی

نتیجه گیری

خمیردندان ها انواع متعددی دارند بنابراین باید خمیردندانی را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. ممکن است بارها این سؤال را از خود پرسیده باشید که کدام خمیر دندان مناسب من است؟ لازم است ابتدا شما به وضعیت دندان های خود نگاه کنید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید. اگر می بینید که دندان هایتان جرم گرفته است، خمیر دندان مناسب شما باید حاوی ترکیبات ضد جرم باشد.

از سوی دیگر، اگر دندان هایتان حساس شده است، بهتر است از خمیر دندانی استفاده کنید که از مواد ضدحساسیت تشکیل شده است. به طور کلی، با در نظر گرفتن نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد، به راحتی می توانید خمیر دندان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک خمیردندان ایرانی و خارجی کدام است؟
از بهترین و محبوب ترین مارک های خمیردندان می توان به برندهایی همچون اورال-بی، کرست، سیگنال، کلوس آپ، کلگیت، میسویک، وی وان، لطیفه، صحت، سنسوداین، کامان، بنسر، نسیم، پونه، بس، مریدنت و اکتیدنت اشاره کرد.
فایده فلوراید خمیردندان چیست؟
فلوراید ساختار مینای دندان را در برابر مواد اسیدی که توسط باکتری ها تولید می شوند تقویت کرده و کمک می کند تا سطوحی از دندان که مواد معدنی خود را از دست داده اند، بتوانند مجددا خود را بازسازی کنند و در نتیجه از پوسیدگی دندان جلوگیری می شود.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/27
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
خمیردندان اورال بی مدل COMPLETE حجم 75 میلی لیتر
خمیردندان اورال بی مدل COMPLETE حجم 75 میلی لیتر
خمیر دندان آلفادنت مدل بدون فلوراید Mantra حجم 75 میلی لیتر
خمیر دندان آلفادنت مدل بدون فلوراید Mantra حجم 75 میلی لیتر
خمیر دندان کلوس آپ سری Ever Fresh مدل Red Hot وزن 125 گرم
خمیر دندان کلوس آپ سری Ever Fresh مدل Red Hot وزن 125 گرم
خمیر دندان گیاهی هیمالیا مدل complete care وزن 125 گرم
خمیر دندان گیاهی هیمالیا مدل complete care وزن 125 گرم
خمیر دندان مریدنت مدل 7 Complete مقدار 130 گرم سفید کننده و ضد باکتری
خمیر دندان مریدنت مدل 7 Complete مقدار 130 گرم سفید کننده و ضد باکتری
خمیر دندان کرند مدل High Definition حجم 100 میلی لیتر عصاره نعنایی
خمیر دندان کرند مدل High Definition حجم 100 میلی لیتر عصاره نعنایی
خمیر دندان میسویک ضد باکتری مدل Total 8 حجم 100 میلی لیتر
خمیر دندان میسویک ضد باکتری مدل Total 8 حجم 100 میلی لیتر
خمیر دندان سیگنال مدل زغالی سفید کننده حجم 75 میلی لیتر
خمیر دندان سیگنال مدل زغالی سفید کننده حجم 75 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد