منو

راهنمای خرید جلیقه نجات و معرفی انواع مختلف آن

یکی از وسایل مهم و ضروری برای وسایل نقلیه آبی و ورزش های آبی جلیقه نجات است. شما اگر بهترین شناگر جهان هم باشید، زمانی که وسیله شما دچار سانحه شود، نهایتا ۱۵ دقیقه بتوانید روی آب شناور بمانید. در صورتی که تیم نجات دهنده ممکن است حداقل یک ساعت بعد در منطقه حاضر شود. طبیعی است اگر جلیقه نجات نداشته باشید، متاسفانه غرق خواهید شد!

توصیه می شود اگر شما با قایق تفریحی خود هم در یک دریاچه به گردش می پردازید، حتما همراه خود جلیقه نجات داشته باشید. حادثه هیچ گاه خبر نمی دهد و ممکن است قایق شما دچار سانحه شود. پس اگر به سلامت خود و مسافران اهمیت می دهید، حتما به تعداد نفرات خود جلیقه نجات داشته باشید.

راهنمای خرید جلیقه نجات

راهنمای خرید جلیقه نجات اصل و باکیفیت

استفاده از یک جلیقه نجات اصل و باکیفیت سبب می شود تا شما با خیالی آسوده در دنیای آب ها فرو رفته و هیچ نگرانی از بابت غرق شدن نداشته باشید.

با این حال اما یادتان باشد برای خرید جلیقه نجات خوب و استاندارد باید به یک سری نکات مهم توجه داشت که در ادامه این مطلب از طوطی کالا، ما این نکات را برایتان شرح خواهیم داد.

جلیقه نجات چیست؟

جلیقه نجات (به اصطلاح انگلیسی Life jackets) یا جلیقه شنا وسیله ای است که مانند یک جلیقه معمولی پوشیده می شود و شما را در مواقع ضروری روی آب شناور می کند و از غرق شدن شما جلوگیری می کند به همین دلیل به آن جلیقه نجات هم گفته می شود.

چرا باید جلیقه نجات بپوشید؟

هر ساله هزاران نفر در آب های ساحلی و یا در رودخانه ها، دریاچه ها، دره ها و حوضچه های عمیق در سراسر دنیا غرق می شوند. این تراژدی ها برای افرادی اتفاق می افتد که در طیف گسترده ای از فعالیت های مبتنی بر آب و کنار آب شرکت می کنند.

تحقیقات ثابت کرده است که اگر در آب سرد غوطه ور شوید، پوشیدن جلیقه نجات می تواند شانس زنده ماندن شما را تا چهار برابر افزایش دهد.

جلیقه نجات بچه گانه

عکس جلیقه نجات بچه گانه

یک جلیقه نجات چطور شناور می ماند؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که هر جسمی که در آب باشد شامل بدن خود ما، آب را جابه جا کرده و نیروی متقابلی از آب هم به آن وارد می شود که باعث شناور ماند آن می شود. هرچه این وزن کمتر باشد آن جسم بر سطح بالاتری از آب شناور می ماند.

همچنین بدن ما در آب وزن کمتری خواهد داشت، چرا که آب را پس زده و در مقابل نیروی وارده از طرف آب به ما موجب شناور ماندن خواهد شد. حال آنکه یک جلیقه نجات با موادی بسیار سبک پر شده است. مثل فوم که با توجه به وزن بسیار سبک خود میزان زیادی از آب را پس خواهد زد.

به عبارت دیگر جلیقه نجات به گونه ای طراحی شده تا میزان فشاری که وزن هر شخص به آب وارد می کند را نسبت به فشاری که آب به شخص می دهد کمتر سازد. این ویژگی موجب می شود که شخص روی آب شناور بماند.

نکته دیگر آن است که به این دلیل که بدن ما به خودی خود کمی خاصیت شناور ماندن دارد پس جلیقه نجات مجبور به تحمل همه ی وزن ما نخواهد بود و فقط لازم است مقداری از آب را پس بزند تا فقط سر و گردن شما از آب بیرون بماند.

انواع جلیقه نجات

جلیقه نجات بادی

در واقع نوعی جلیقه شنا تیوب مانند هستند که داخل آن ها را با هوا پر می کنند. از مهم ترین ویژگی این جلیقه ها می توان به ویژگی پر و خالی شدن آن اشاره کرد. این ویژگی سبب می شود، جلیقه به اندازه خیلی کوچکی تبدیل شود که همین موضوع باعث جا به جایی آسان آن می شود.

انواع جلیقه نجات

عکس انواع جلیقه نجات (جلیقه بادی، جلیقه اسفنجی)

جلیقه نجات فوم اسفنجی

نوع دیگری از جلیقه شنا هستند که به وسیله اسفنج یا فوم پر می شوند. متاسفانه حجم آن ها قابل تغییر نیست و برای نگهداری از آن ها نیاز به فضای بیشتری دارید. خوشبختانه این مدل جلیقه سوراخ نمی شود و تحت هیچ شرایطی کارایی خود را از دست نمی دهند. مدل قبلی در اثر فشار و برخورد اشیاء تیز پنچر می شد که این مدل اینگونه نیست و در هر شرایطی کارایی خود را حفظ می کند.

انواع جلیقه نجات بر اساس تیپ

جلیقه نجات تیپ یک

این نوع جلیقه مناسب استفاده در دریاها و اقیانوس هاست. این جلیقه مدت زمان زیادی روی آب شناور می ماند و معمولا در جاهایی که ممکن است امداد رسانی با تاخیر انجام شود به کار می روند. روی این جلیقه ها را با موادی پوشش می دهند که دمای بدن فرد آسیب دیده حفظ شود همچنین در صورت بیهوش شدن سر فرد از آب بیرون بماند.

تیپ یک جلیقه نجات

عکس جلیقه نجات تیپ یک

جلیقه نجات تیپ دو

این جلیقه برای ماهیگیری در دریاچه ها و جاهایی که امداد رسانی با سرعت بالا انجام می شود مناسب هستند. این مدل دور گردن قرار می گیرد و به دور سینه فرد بسته می شود. برخلاف نمونه قبلی یعنی تیپ یک مناسب دریا و اقیانوس نیست. این نوع جلیقه سر فرد بیهوش شده را رو به بالا نگه می دارد.

جلیقه نجات تیپ سه

این نوع از جلیقه برای آب های حفاظت شده طراحی شده است. توانایی شناور ماندن روی آب تا ۷ کیلوگرم را دارند. این مدل از جلیقه برای ورزش های آبی مانند: اسکی روی آب، قایق سواری سرعتی و ماهیگیری مناسب هستند. به دلیل اینکه این منطقه ها حفاظت شده می باشند تا زمانی که به شما امداد رسانی شود می توانند از شما محافظت کنند.

جلیقه نجات مدل دو و سه

عکس جلیقه نجات تیپ دو و تیپ سه

جلیقه نجات تیپ چهار

این مدل از جلیقه بر خلاف مدل های قبلی پوشیده نمی شود. در قایق هایی که ارتفاع عرشه آن ها تا سطح آب ۴ متر و نیم ارتفاع دارد مورد استفاده قرار می گیرد. به این جلیقه ها پرتابی هم گفته می شود. زیرا آن را برای فرد داخل آب پرتاب می کنند، بنابراین فرد مورد نظر نباید بیهوش شده باشد. همچنین این جلیقه برای کودکان مناسب نیست و نباید مانند صندلی روی آن نشست زیرا دچار افت قابلیت شناوری می شوند.

جلیقه نجات تیپ 4

عکس جایقه نجات تیپ چهار

جلیقه نجات تیپ ۵

این مدل از جلیقه برای افرادی که روی قایق های سرعتی پارو می زنند مناسب می باشند. به این تیپ از جلیقه شنا هیبریدی هم گفته می شود. شما می توانید با این مدل تا زمان زیادی روی آب منتظر امداد رسانی بمانید. این جلیقه مخصوص افراد بی هوش نیست و فرد باید از هوشیاری کامل برخوردار باشد. در میان جلیقه های بالا در کشور ایران بیشتر از تیپ سه استفاده می شود.

جلیقه نجات تیپ 5

مزایای استفاده از جلیقه شنا

 • طبق تحقیقاتی که به عمل آمده بیشتر نجات یافتگان حوادث دریایی از جلیقه نجات استفاده کرده اند. بعد از قایق نجات مطمئن ترین وسیله برای نجات جلیقه شنا محسوب می شود.
 • این جلیقه برای تمامی افراد با وضعیت جسمی متفاوت استفاده می شود. در شرایط خاص فردی که بیهوش می شود هم طوری روی آب نگه داشته می شود که سرش بیرون از آب قرار داشته باشد.
 • در یک سری شرایط خاص که دمای آب خیلی پایین است جلیقه باعث می شود دمای بدن تا حدودی درون آب حفظ شود و از لخته شدن خون بر اثر سرمای آب جلوگیری می کند.
 • مجهز به یک چراغ و باتری مخصوص آب شور هستند که برابر قانون باتری آن باید توانایی روشن ماندن به طور مداوم تا هشت ساعت را داشته باشد.
 • دارای سوت و نوار منعکس کننده نور هستند تا زمانی که گشت امداد و نجات در منطقه حاضر می شود فرد را به راحتی پیدا کرده و امداد رسانی لازم را انجام دهند.
 • این جلیقه ها به گونه ای ساخته شده اند که توانایی شناور ماندن در آب را داشته باشند و در آب شیرین در هر ۲۴ ساعت ۵ درصد قابلیت شناور ماندن خود را از دست دهند.
 • طوری طراحی شده اند که هر شخص بدون کمک دیگری بتواند آن را در کمترین زمان ممکن چیزی در حدود یک دقیقه بپوشد.
 • معمولا جنس بدنه آن ها قدرت زیادی دارند، به طوری که از شخصی از ارتفاع ۴.۵ متری به داخل آب سقوط کند، نه خود شخص و نه جلیقه او آسیب نبیند.

نکات مهم هنگام خرید جلیقه نجات

اندازه جلیقه

از اولین نکاتی که هنگام خرید جلیقه نجات باید به آن توجه داشته باشید، سایز محصول می باشد. جلیقه شنا در اندازه های مختلف تولید می شود و مانند لباس های دیگر باید حتما سایز خود را انتخاب کنید. اگر جلیقه مورد نظر کوچک باشد نمی توانید آن را به راحتی بپوشید و حتی ممکن است شما را روی آب شناور نکند.

همچنین در صورتی که بزرگتر باشد، ممکن است شما از درون آن لیز خوردن و خارج شوید. در بهترین حالت جلیقه نجات باید دقیقا سایز بدن شما باشد تا بیشترین میزان محافظت را از شما داشته باشد.

اندازه جلیقه نجات

اندازه جلیقه نجات باید متناسب با فرد استفاده کننده باشد

تیپ جلیقه

جلیقه نجات در تیپ های مختلف یعنی تیپ یک، تیپ دو، تیپ سه، تیپ چهار و تیپ پنج وارد بازار می شوند. اگر جلیقه را برای سفر در دریا و اقیانوس می خواهید، حتما تیپ ۱ را انتخاب کنید زیرا امداد رسانی ممکن است با تاخیر صورت بگیرد.

اگر برای ماهیگیری در آب های محافظت شده می خواهید که امداد رسانی در آن ها سریع تر صورت می گیرد می توانید از تیپ ۲ استفاده کنید. جهت اطلاع از کارایی سایر تیپ های جلیقه به ابتدای مطلب مراجعه کنید.

وزن افراد

هر جلیقه توانایی شناور کردن اشخاص با وزن های مختلف را دارند، در کل جلیقه ها در دو نوع تحمل وزن ۷ کیلوگرم و ۱۰ کیلوگرم قدرت شناوری در بازار موجود هستند. شاید به این نکته فکر کنید که هیچ شخصی وجود ندارد که وزن بدن او ۱۰ یا هفت کیلو گرم باشد. اما چنین نیست، وزن بدن افراد درون آب با خارج از آب متفاوت است. شخصی با ۱۰۰ کیلو گرم وزن بیرون آب در داخل آب چیزی در حدود ۷ کیلوگرم وزن دارد.

جنس بدنه

فاکتور مهم بعدی برای خرید یک جلیقه نجات باکیفیت توجه به جنس لایه های لباس است.

معمولا روی تیوب جلیقه های نجات با چند لایه پارچه که معمولا از جنس برزنت است پوشیده می شود. این لایه از تیوب در مقابل فشار و ضربه محافظت می کند، در نتیجه کمتر دچار نشتی و سوراخ شدگی می شوند.

همچنین در آب هایی که دمای آن ها خیلی سرد است دمای بدن فرد را بالا نگه می دارند و از از دست رفتن دمای بدن فرد جلوگیری می کنند.

خرید جلیقه نجات

استفاده از جلیقه نجات در قایق های تفریحی ضروری است

نوع دوخت

جلیقه های باکیفیت همیشه از کیفیت دوخت بالایی برخوردارند، کیفیت دوخت خود را زمانی نشان می دهد که شما مدت زمان زیادی را روی آب شناور هستید.

اگر دوخت جلیقه از کیفیت بالا برخوردار نباشد تکه های جلیقه از هم جدا شده و شما با چالش جدی رو به رو می شوید. پس به خاطر حفظ سلامت خودتان هم که شده مدل های پرس شده را خریداری نکنید زیرا خیلی سریع از محل پرس پاره می شوند.

مکانیسم باز و بسته شدن

معمولا جلیقه شنا به دو روش باز و بسته می شود. یکی به وسیله زیپ و دیگری به وسیله قفلی که هر دو مناسب هستند. البته باید بدون گیر و به راحتی باز و بسته شوند زیرا در صورت وقوع حادثه شما به هیچ عنوان فرصت کافی برای باز و بسته شدن آن را ندارید.

طبق استاندارد بین المللی یک جلیقه نجات استاندارد را شخص باید بتواند ظرف مدت ۱ دقیقه بپوشد.

لوازم جانبی

همراه هر جلیقه نجات می تواند یک سری لوازم جانبی ارائه شود که در شرایط اضطراری می توانند به شما کمک بزرگی کنند.

می توان یک سوت برای فرستادن هشدار صوتی به قایق های امداد رسانی و چراغ هشدار که دارای باتری متناسب با آب شور است باشد. تا در صورت ادامه عملیات نجات تا شب کشتی های امداد رسانی بتوانند شما را بهتر روی آب ببینند.

خرید اینترنتی جلیقه نجات

سایز های مختلف جلیقه نجات

بندهای قابل تنظیم

معمولا تمامی جلیقه های نجات از این بندهای منعطف و قابل ریگلاژ برخوردارند. شما به وسیله این بندها می توانید جلیقه را با توجه به اندازه بدن خود به خوبی فیکس کنید.

جلیقه زمانی کارایی خود را به درستی انجام می دهد که فرد آن را به درستی پوشیده باشد و این بندها را با توجه به فرم بدن خود محکم کرده باشد. بخصوص اگر فرد مورد نظر شما بیهوش شده باشد.

البته فراموش نکنید که جنس این بندهای متصل به لباس نیز بایستی کاملا مرغوب و با کیفیت باشد.

قیمت محصول

قیمت نقش مهمی در انتخاب شما دارد. قبل از هر کاری میزان بودجه برای خرید جلیقه شنا را مشخص کنید. زمانی که مقدار بودجه مشخص شود خود به خود مدل هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند از انتخاب شما حذف شده و انتخاب برای شما آسان می شود.

از آنجایی که اجناس تقلبی در این گروه از محصولات نجات در بازار کشورمان بسیار رواج پیدا کرده است، توصیه می کنیم حتما خرید خودتان را از فروشگاه های معتبر انجام دهید.

فراموش نکنید داشتن یک جلیقه نجات مرغوب و باکیفیت، به منزله حفظ جانتان است؛ پس لطفا در خرید آن خساست به خرج ندهید!

خرید جلیقه نجات

روش نگهداری از جلیقه نجات

 1. در وهله اول اگر می خواهید جلیقه نجات شما از عمر و ماندگاری بالایی برایتان برخوردار باشد، بهتر است به وقت عدم نیاز به آن باد محصول را خالی کرده و آن را در محلی با دمای یک اتاق در روزهای معمول سال قرار دهید.
 2. در صورت استفاده از جلیقه و خیس شدن آن اقدام به خشک کردن محصول کرده و برای این کار هیچگاه از گرمای نور خورشید استفاده نکنید!
 3. جلیقه را در محل هایی که امکان برخورد با اجسام نوک تیز وجود دارد نگهداری نکنید. زیرا در صورت سوراخ یا پاره شدن قابلیت شناور شدن خود را از دست می دهند.
 4. در صورت کثیف شدن جلیقه را نباید با ماشین لباسشویی شستشو دهید. بهترین کار شستشو با دست و با استفاده از آب سرد است.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت جلیقه نجات چند است؟
قیمت انواع جلیقه نجات به عوامل مختلفی مانند برند شرکت تولید کننده، جنس جلیقه، تیپ جلیقه، وزن و ابعاد، سایز، نوع کاربردی، کیفیت دوخت و نحوه بسته شدن و ... دارد، اما در حالت معمول قیمت جلیقه نجات از 200 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک های جلیقه نجات کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای جلیقه نجات می توان به برند یاماها Yamaha، اینتکس Intex، نیچرهایک Naturehike اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/12
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد