منو

راهنمای خرید توپ والیبال + تشخیص توپ والیبال اصل از تقلبی

والیبال یکی از دوست داشتنی ترین ورزش های دنیا است که خوشبختانه در کشور ما نیز از طرفداران فراوان و پروپا قرصی برخوردار است. اما اولین قدم برای شروع این ورزش انتخاب یک توپ مناسب است. بسیاری از علاقه مندان به والیبال از بهترین برند موجود و اصل بودن توپ آگاهی لازم را ندارند.

ساختار توپ های مخصوص سالن با توپ های ساحلی و چمن متفاوت هستند. بعد از آگاهی از برند مناسب و هدف استفاده باید به انتخاب سایز توپ برویم. آیا اندازه توپ برای فرد مناسب است؟ همه این موارد در مورد توپ والیبال را به ترتیب در طوطی کالا با هم بررسی می کنیم.

ورزش والیبال

راهنمای خرید توپ والیبال

ورزش والیبال چیست؟

والیبال (Volleyball) یک ورزش تیمی و گروهی است که در رتبه ششم ورزش های محبوب جهان قرار دارد، این ورزش گسترده با دو تیم شش نفره که در دو طرف یک تور قرار می گیرند و سعی می کنند برابر ضوابط بازی، توپ را از تور عبور داده و در زمین تیم مقابل فرود آورند، انجام می شود.

رقابت بین دو تیم والیبال در داخل سالنی به طول ۱۸ متر و عرض ۹ متر برگزار می گردد، هر تیمی که بتواند ۳ دست (ست) از ۵ دست مسابقه را به سود خود تمام کند، پیروز رقابت است.

آنچه باید در مورد توپ والیبال بدانید

 • توپ استاندارد والیبال به شکل گرد و از جنس چرم منعطف، چرم مصنوعی یا لاستیک و مواد مشابه است.
 • این توپ می تواند یکنواخت یا ترکیب شده از چند رنگ باشد، در حال حاضر در سه رنگ سفید، زرد و آبی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • وزن توپ والیبال طبق استانداردهای جهانی ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم است و فشار داخل آن ۰.۰۳ تا ۰.۳۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.
 • جنس توپ: توپ های والیبال از نظر جنس دارای تنوع هستند، چرم با کیفیت و طبیعی جنس مناسبی برای توپ والیبال به شمار می رود زیرا با نرمی و لطافتی که دارد احساس خوشایندی به بازیکن می دهد و بر کیفیت بازی هم اثر می گذارد.
 • در مسابقات معتبر جهانی از توپ چرمی استفاده می شود، ناگفته نماند فناوری های جدیدی که در تولید چرم مصنوعی اعمال می گردد، موجب شده تمایل ورزشکاران به این توپ زیاد شود و آنان توپ های والیبال تهیه شده از چرم مصنوعی را به دلیل عملکرد خوب و احساس مطلوب، ترجیح بدهند.
 • انواع توپ والیبال: توپ های والیبال در دو نوع سالنی و غیر سالنی یا ساحلی تولید می شوند که هر کدام از آنها می توانند از چرم طبیعی، کامپوزیت یا لاستیک ساخته شوند.

راهنمای خرید توپ والیبال

توپ والیبال ساحلی در زمین والیبال داخل سالن

آیا توپ هایی که از جنس چرم هستند از توپ های چرم مصنوعی بهتر اند؟

توپ های والیبال متنوعی برای اهداف مختلفی طراحی شده اند. اگر سطح کیفیت چرم بالا باشد، توپ های چرمی گزینه های بهتری هستند. توپ هایی که از چرم طبیعی هستند نرم تر هستند و لمس آن ها احساس بهتری به ورزشکار منتقل می کند، کیفیت بازی نیز بهبود پیدا می کند.

بسیاری از لیگ های معتبر والیبال جهان نیز به همین دلیل از توپ های والیبال چرمی استفاده می کنند. از طرف دیگر، امکان استفاده از تکنولوژی های جدید در چرم های مصنوعی بیشتر است و بعضی از ورزشکاران عملکرد و احساس بازی با توپ هایی که از جنس چرم مصنوعی هستند را بیشتر ترجیح می دهند.

آشنایی با انواع مختلفی از توپ های والیبال

توپ های سالنی

 • مطابق استانداردهای تعیین شده از سوی فدراسیون جهانی والیبال طراحی و تولید می شوند.
 • از چرم طبیعی، مصنوعی و همچنین لاستیک می توان برای ساخت آنان استفاده کرد.
 • به جهت استفاده در محیط های بسته و سالنی از رویه ای نرم برای راحتی بازیکنان در امر ضربه زنی برخوردار می باشند.
 • از وزن به مراتب کمتری در مقایسه با توپ های والیبال غیر سالنی و ساحلی برخوردارند.

توپ های غیر سالنی یا ساحلی

 • برای ساخت این توپ ها نیز می توان از متریال های مختلف استفاده نمود.
 • سایز این توپ ها در مقایسه با توپ های سالنی کمی بزرگتر است و فشار باد داخل آن ها به نسبت مدل های سالنی کمتر است.
 • از رویه ای به مراتب ضخیم تر برخوردار هستند؛ زیرا از آن ها در شرایط غیر قابل کنترل سالن های ورزشی استفاده می شود.
 • دارای خاصیت ضد آب هستند و از وزن بیشتری نیز نسبت به توپ های والیبال سالنی برخوردارند.

والیبال ساحلی

نحوه تشخیص توپ والیبال اصل

در تولید توپ های والیبال شرکت های بسیاری فعالیت دارند که می توانند به مواردی نظیر برند های ویلسون، مولتن، تاچیکارا، بادن و میکاسا اشاره نمود تولیدات این شرکت های معتبر از کیفیت بسیاری برخودار است و توانسته اند در لیگ های معتبر والیبال و مسابقات جهانی جایگاهی را به تولیدات خود اختصاص دهند.

محصولاتی که توسط این شرکت ها تولید می گردند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و تمامی تولیداتشان دارای شناسنامه می باشد که مشخصات و جزیئات توپ درون آن به ثبت رسیده است. برای آن که متوجه اصل بودن یک توپ والیبال شوید تنها کافی است دو نوع توپ مختلف را در دست گرفته و با توجه به میزان نرمی توپ، جنس توپ، نحوه حرکت توپ و حالت اتصال قسمت های توپ به یکدیگر مانند نحوه چسب شدن قطعات و نوع دوخت (کوک) می توانید به اصل بودن آن ها پی ببرید

والیبال ساحلی

نحوه تشخیص توپ والیبال اصل از تقلبی

بهترین برند های تولیدکننده توپ های والیبال

 • مولتن (Molten) - توپ رسمی والیبال آمریکا و رقابت های NCAA
 • میکاسا (Mikasa) - توپ رسمی FIVB (فدراسیون جهانی والیبال) - نام توپ MVA200
 • تاچیکارا (Tachikara) - توپ رسمی مسابقات NAIA و NJCAA
 • بادن (Baden) - توپ رسمی AVCA (مسابقات ساحلی آمریکا)
 • ویلسون (Wilson) - حامی رسمی AVP (اتحادیه تخصصی والیبال) برای مسابقات والیبال ساحلی

توپ والیبال مولتن

مولتن یک کمپانی ژاپنی است که فعالیت گسترده ای در زمینه تولید لوام ورزشی انجام می دهد. کارخانه مولتن توپ های بسکتبال، والیبال، فوتبال، توپ هندبال و سایر توپ های حرفه ای و رسمی مسابقات مختلف را تولید می کند. توپ های بسکتبال مولتن به عنوان توپ رسمی فدراسیون جهانی بسکتبال شناخته شده است.

توپ های والیبال مولتن نیز از سال 1977 و 2001 به ترتیب به عنوان توپ رسمی رقابت های تیم والیبال آمریکا و تیم جوانان و نوجوانان آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. توپ والیبال مولتن FLISTATEC 5000 توپ رسمی رقابت های NCAA مردان است و در بسیاری از مسابقات کنفدراسیون های مختلف جهان استفاده می شود.

توپ والیبال مولتن اصل مدل FLISTATEC-5000

تصویر توپ والیبال مولتن اصل مدل FLISTATEC 5000

کیفیت کنترل ضربات با این توپ بی نظیر است. ساختار توپ استحکام و ثبات آن را در زمان حرکت در هوا افزایش می دهد. نکته ای که این توپ را متمایز می کند، طراحی ویژه توپ است که مهارت افزایش جریان هوا در اطراف توپ را افزایش می دهد. این ویژگی دقت و سرعت توپ را بالا می برد. در دست گرفتن این توپ مولتن احساس متفاوتی دارد.

توپ والیبال میکاسا

از اسم این شرکت نیز واضح است که ملیت ژاپنی دارد. بله، میکاسا یک غول دیگر تولید کننده لوازم ورزشی است. توپ والیبال میکاسا به عنوان توپ رسمی فدراسیون جهانی والیبال شناخته می شود. حتما این توپ را در حین تماشای مسابقات لیگ جهانی یا المپیک دیده اید. میکاسا تهیه لوازم ورزشی مسابقات المپیک لندن 2012 و المپیک 2016 را نیز بر عهده گرفت.

توپ والیبال میکاسا مدل (Mikasa MVA200) با طراحی 8 تکه ای خاصیت آیرودینامیک خاص و با کیفیتی در اطراف خود بوجود آورده است. فرورفتگی های کوچک موجود بر سطح توپ از کشش هوا می کاهد. این توپ به خاطر پوشش میکروفیبر نرم و لایه میانی لاستیکی، در دنیای لوازم ورزشی بسیار خاص است.

توپ والیبال میکاسا مدل MVA200

عکس توپ والیبال میکاسا اصل مدل MV200 مخصوص داخل سالن

طراحی این توپ با مراحل مهندسی ویژه ای همراه بوده است و بخش خارجی آن از چند لایه با ساختار ویژه ساخته شده است. تاثیر این ویژگی ها در بازی های شدید لیگ جهانی و المپیک خود را نشان می دهد. برند میکاسا بر این مسئله تمرکز دارد که کیفیت بازی والیبال را به اوج خود برساند. باید اعتراف کنیم که بهترین توپ حال حاضر دنیا برای والیبال داخل سالن MV200 میکاسا است.

توپ والیبال تاچیکارا

تاچیکارار نیز یک کمپانی ژاپنی است! که در سال 1915 فعالیت خود را در جهت تولید لوازم ورزشی آغاز کرد. این کمپانی علاقه خاصی به ورزش والیبال نشان داده است. از این رو نام این شرکت بیشتر به خاطر فعالیت حرفه ای در عرصه والیبال شناخته شده است. توپ والیبال تاچیکارا به عنوان توپ رسمی مسابقات NAIA بانوان، توپ رسمی رقابت های والیبال کشور چین، اقیانوسیه، آفریقا، کانادا و اروپا استفاده می شود.

توپ والیبال تاچیکارا

توپ والیبال مدل تاچیکارا sw-5wsc اصل

توپ مدل Tachikara SW5WSC یکی از با کیفیت ترین لوازم طراحی شده در این کمپانی است. بادکنک یا تویوب توپ از جنس بوتیل است. روکش توپ با فناوری T-Tech میکرو-چرم ساخته شده است که مقاومت هوا را در مقابل حرکت توپ کم می کند. نکته قابل توجه در طراحی این توپ خاصیت بساوشی یا لمسی با کیفیت توپ است که تاثیر خود را در بازی های حساس و پرانرژی نشان می دهد.

مواد تشکیل دهنده توپ های والیبال

وجه تمایز توپ های والیبال موادی است که از آن ها ساخته شده اند. توپ های معمولی را از موادی می سازند که کیفیت کمتری دارند. اگر به توپ های مورد تایید فدراسیون جهانی والیبال یا سایر سازمان های حرفه ای نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که آن ها به طور رسمی توپ های والیبال را تایید کرده اند. علتش هم این است که می خواهند بهترین امکانات ممکن را در اختیار بازیکنانشان قرار دهند تا به خوبی استعداد و تلاششان را نمایش دهد. هر توپ، به طوری کلی، سه بخش دارد.

1 - پوسته بیرونی

پوسته بیرونی را معمولا از جنس چرم باکیفیت یا چرم مصنوعی می سازند. توپ های سالنی از رویه های متفاوتی ساخته شده اند که محکم روی شیارهای داخلی چسبیده اند. این کار باعث می شود درزها هموارتر به نظر برسند. این همواری در زمین سالنی به درد می خورد چون اگر توپ با یکی از این درزهای سنگین به زمین بخورد، مسیر برگشت توپ غیرقابل پیش بینی می شود و بازیکن را در موقعیتی سخت یا ناممکن قرار می دهد.

این همواری لازم است تا مطمئن شویم که توپ در مسیر پیش بینی شده حرکت خواهد کرد و بازیکن می تواند به درستی واکنش نشان دهد. توپ های ساحلی از رویه هایی ساخته شده اند که به شیارهای داخلی محکم شده اند. اگر با دقت به توپ نگاه کنید، تارها و حفره ها و نحوه ی اتصال به رویه ها را خواهید دید. در محیط روباز، همواری دیگر اولویت مهمی نیست اما همچنان یکی از مولفه های یک توپ خوب است.

بخش های مختلف توپ والیبال

بخش های مختلف توپ والیبال

2 - قسمت مرکزی توپ

به هسته توپ تویی نیز می گویند. معمولاً از جنس لاستیک ساخته می شود. علتش هم وزن بسیار کم آن است. دقت کنید که اکثر توپ های والیبال وزنی بین ۹.۲ تا ۹.۹ اونس دارند و بنابراین نمی توانند هسته سنگینی داشته باشند. این نه تنها باعث می شود توپ راحت تر و نرم تر در هوا پرواز کند، بلکه به بازیکنان این قدرت را می دهد که بدون خستگی با توپ بازی کنند. کافی است بازیکنی را تصور کنید که توپ بارها و بارها به بازوانشان برخورد کرده است. روی بازوی چنین فردی احتمالاً قرمز خواهد شد. اگر توپ سبک نباشد، این قرمزی خیلی بدتر خواهد بود.

3 - رویه توپ والیبال

در گذشته، دور توپ والیبال را هجده رویه پوشانده بود. اما توپ های رسمی مسابقات المپیک و سایر لیگ های حرفه ای سه رنگ هستند و هشت رویه دارند. وجود رویه ها دلایل مختلفی دارد اما مسئله مهم تاثیرشان است. آن ها کمک می کنند که توپ، در حین بازی، استحکام و هوا لغزی خود را حفظ کند.

توپ یکی از وسایل کلیدی بازی والیبال است. تصور کنید که اگر توپ والیبال بی دوام بود چه اتفاقی می افتاد. بازیکنان سطح اولی را تصور کنید در مسابقات قهرمانی، با توپی بی دوام بازی می کنند. این بازیکنان زمانی می برند و نتیجه ی بهتری می گیرند که از توپ قانونی استفاده کنند نه از توپ بی دوام.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید توپ فوتبال

بهترین مدلهای توپ والیبال ساحلی

ورزش والیبال بانوان در هوای آزاد

نکات مهم هنگام خرید توپ والیبال

انتخاب نوع: اولین نکته در خصوص خرید توپ والیبال توجه به سبک بازی شما و همچنین نوع آن دارد که برای این منظور پیشنهاد می کنیم به مطالعه بخش قبلی از همین مطلب بپردازید.

جنس محصول: هیچ فرقی ندارد یک والیبالیست قهار باشید و یا یک بازیکن آماتور، مهم این است که بدانید امروزه کمپانی های مختلفی در دنیا مشغول ساخت و طراحی هرچه پیشرفته تر توپ های والیبال در جنس های چرمی طبیعی، چرم مصنوعی و همچنین لاستیکی می باشند که خرید و استفاده از هر یک دارای مزایا و معایبی خصوصا برای بازیکنان حرفه ای ورزش والیبال می باشد.

 • چرم - از توپ های اصلی رقابت های والیبال، در لیگ های اصلی کشور ها استفاده می شود.
 • چرم کامپوزیت - بسته به کیفیت، ارزان قیمت ها قابل مقایسه با توپ های چرم نیستند، اما انواعی وجود دارند که با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته قابلیت و کیفیت بالایی پیدا کرده اند.
 • لاستیک - بیشتر برای بازی در زمین های بازی، آسفالت و پارک و ... .

وزن آن: همانطور که گفتیم وزن توپ های والیبال سالنی به نسبت وزن توپ های غیر سالنی و قابل استفاده در محیط های خیابانی و ساحلی کمتر می باشد و توجه به وزن یک توپ والیبال به عنوان رکن اصلی این بازی در دنیا از اهمیت بسزایی برخوردار است.

سایز توپ والیبال

بطور کلی سایز یک توپ والیبال استاندارد که در مسابقات رسمی برای افراد بالای 12 سال استفاده می شود سایز 5 می باشد. توپ والیبال سایز 5 دارای محیط 65 تا 67 سانتیمتر، وزن 260 تا 280 گرم و فشار باد استاندارد 4.3 تا 4.6 Psi می باشد. در ایران اکثر توپهای والیبال استاندارد موجود دارای سایز 5 می باشند و به ندرت می توانید یک توپ والیبال غیر از سایز 5 پیدا کنید. لذا از این لحاظ بعید میدونیم که به مشکل بخورید.

عکس توپ والیبال

عکس توپ والیبال

تائیدیه فدراسیون جهانی والیبال FIVB

فدراسیون جهانی والیبال بمنظور دستیابی به یک استاندارد جهانی در زمینه توپ والیبال معیارهایی را برای تولید توپ والیبال در نظر گرفته تا بتواند یک توپ والیبال با حداکثر کارایی را به کاربران معرفی نماید. از اینرو معمولا توپهای والیبال استاندارد برای مسابقات رسمی حتما باید از سوی FIVB تاییدیه رسمی دریافت کنند تا برای مسابقات رسمی مورد استفاده قرار بگیرند.

حال اگر شما فقط بصورت تفریحی والیبال بازی می کنید، داشتن تائیدیه FIVB برای توپ والیبال لازم نیست و اکثر توپهای والیبال برای مقاصد تفریحی اصلا نیازی به این تائیدیه ندارند. لذا در این مورد اصلا خودتان را ملزم به تهیه یک توپ والیبال با تائیدیه FIVB نکنید.

جنس رویه توپ: از دیگر نکات مهم در خصوص خرید و انتخاب توپ والیبال توجه به جنس به کار رفته در رویه توپ است که می توان از جنس PVC و یا PU (پلی اورتان) و همچنین Super PU باشد که به ترتیب برای استفاده شما عزیزان در محیط های غیر سالنی مناسب تر و صدالبته گران قیمت تر می باشند.

لایه ضد عرق: خیلی خوب است اگر توپ شما از این لایه مقاوم در برابر جذب رطوبت کف دستان شما برخوردار باشد و سبب خشک ماندن تمام سطح توپ از تعرق کف دست هایتان به هنگام وارد کردن ضربات شدید باشد.

قیمت توپ والیبال: قیمت توپ والیبال با توجه به نام برند تولید کننده، خصوصیات بارز توپ و همچنین سالنی و غیر سالنی بودن آن تعیین می شود که البته شما بایستی با در نظر گرفتن میزان بودجه و همچنین سطح مبتدی و یا حرفه ای بودن خود اقدام به خرید یک توپ باکیفیت برای بازی والیبال خود نمایید.

خرید اینترنتی توپ والیبال

عکس والیبالیست در حال زدن سرویس با توپ والیبال

مراقبت و نگهداری از توپ والیبال

 • توپ را در هر جایی به ویژه بیرون از خانه رها نکنید.
 • بهتر است توپ والیبال را در یک مکان خشک و دمایی همسان دمای اتاق نگه داری نمایید.
 • توپ را با آب گرم و صابون شست و شو دهید، جهت خشک شدن دمای اتاق کافی و مناسب است، توپ را برای خشک شدن زیر نور آفتاب قرار ندهید.
 • پیشنهاد می گردد توپ را در کنار و مجاورت مواد شیمیایی قرار ندهید و آن را از این مواد دور نگه دارید.
 • باد کردن توپ والیبال: توپ را بر اساس فشار هوای توصیه شده، باد نمایید، معمولاً عدد پیشنهادی اطراف سوپاپ حک شده است. حتماً از تلمبه مخصوص باد کردن توپ بهره بگیرید، به منظور جلوگیری از مسدود شدن یا پارگی، فقط سوزن توپ را وارد سوپاپ کنید.
 • بعد از بازی توپ به طور طبیعی مقداری از هوای داخلش را از دست می دهد که بایستی این کسری به روشی که گفته شد جبران شود تا فشار توپ به حد استاندارد برسد، برابر مقررات فدراسیون جهانی والیبال FIVB، توپ های والیبال باید در فشار ۴/۲۶ psi باد شوند.
 • خالی کردن باد توپ: وجود باد مازاد در توپ باعث آسیب به تیکه های آن می شود. همیشه سوزن مخصوص توپ را به صورت چرخشی وارد سوپاپ نمایید تا باد اضافی توپ خالی شود. بهتر است سوزن توپ را قبل از وارد کردن به سوپاپ روغن کاری نمایید برای این منظور می توانید از گلیسیرین استفاده کنید. پس از اینکه به فشار مورد نظر شما رسیدید، سوزن را به آرامی خارج نمایید.
 • نرم کردن توپ: توپ والیبال ممکن است در ابتدای کار قدری سفت باشد، با استفاده از یک فشارسنج مخصوص توپ های ورزشی می توانید فشار داخل توپ را متعادل نمایید. توپ های چرمی در حین بازی نرم می شوند.

بهترین مدلهای توپ والیبال

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین برندهای توپ والیبال کدامند؟
از پروفروش ترین و بهترین برند های تولید کننده های توپ های والیبال می توان به برند میکاسا Mikasa، مولتن Molten، تاچیکارا Tachikara، بادن Baden و ویلسون Wilson اشاره کرد.
قیمت انواع توپ والیبال چند است؟
قیمت توپ والیبال به عوامل متعددی همچون برند شکرت سازنده، جنس رویه توپ، کیفیت چرم رویه، طراحی، تاییده فدراسیون بین المللی والیبال و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت توپ والیبال در بازار از 60 هزار تومان شروع و تا 3 میلیون هم ادامه دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/23
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
توپ والیبال مولتن چرم صنعتی سایز 5 مدل EV5000
توپ والیبال مولتن چرم صنعتی سایز 5 مدل EV5000
توپ والیبال جنس فوم مدل میکاسا غیر اصل v200w
توپ والیبال جنس فوم مدل میکاسا غیر اصل v200w
توپ والیبال جنس فوم مخصوص سالن مدل FO2
توپ والیبال جنس فوم مخصوص سالن مدل FO2
توپ والیبال مولتن مدل دوختی جنس چرمی سایز 5
توپ والیبال مولتن مدل دوختی جنس چرمی سایز 5
توپ والیبال فاکس جنس چرم صنعتی مدل Ultra
توپ والیبال فاکس جنس چرم صنعتی مدل Ultra
توپ والیبال بتا جنس لاستیکی مدل PVBR5-MKS سایز 5
توپ والیبال بتا جنس لاستیکی مدل PVBR5-MKS سایز 5
توپ والیبال مولتن جنس میکروفیبر مدل 50000 زنبوری
توپ والیبال مولتن جنس میکروفیبر مدل 50000 زنبوری
توپ والیبال حرفه‌ ای داخل سالن میکاسا مدل v200w
توپ والیبال حرفه‌ ای داخل سالن میکاسا مدل v200w
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد