منو
نمایش محتوا

راهنمای خرید توپ والیبال و تشخیص توپ والیبال اصل از تقلبی

والیبال یکی از دوست داشتنی ترین ورزش های دنیا است که خوشبختانه در کشور ما نیز از طرفداران فراوان و پروپاقرصی برخوردار است. اما اولین قدم برای شروع این ورزش انتخاب یک توپ مناسب است. بسیاری از علاقه مندان به والیبال از بهترین برند موجود و اصل بودن توپ آگاهی لازم را ندارند. ساختار توپ های مخصوص سالن با توپ های ساحلی و چمن متفاوت هستند. بعد از آگاهی از برند مناسب و هدف استفاده باید به انتخاب سایز توپ برویم. آیا اندازه توپ برای فرد مناسب است؟ همه این موارد را به ترتیب در طوطی کالا با هم بررسی می کنیم.

ورزش والیبال

ورزش والیبال چیست؟

والیبال (Volleyball) یک ورزش تیمی و گروهی است که در رتبه ششم ورزش های محبوب جهان قرار دارد، این ورزش گسترده با دو تیم شش نفره که در دو طرف یک تور قرار می گیرند و سعی می کنند برابر ضوابط بازی، توپ را از تور عبور داده و در زمین تیم مقابل فرود آورند، انجام می شود.

رقابت بین دو تیم والیبال در داخل سالنی به طول ۱۸ متر و عرض ۹ متر برگزار می گردد، هر تیمی که بتواند ۳ دست (ست) از ۵ دست مسابقه را به سود خود تمام کند، پیروز رقابت است.

آنچه باید در مورد توپ والیبال بدانید

 • توپ استاندارد والیبال به شکل گرد و از جنس چرم منعطف، چرم مصنوعی یا لاستیک و مواد مشابه است.
 • این توپ می تواند یکنواخت یا ترکیب شده از چند رنگ باشد، در حال حاضر در سه رنگ سفید، زرد و آبی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • وزن توپ والیبال طبق استانداردهای جهانی ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم است و فشار داخل آن ۰.۰۳ تا ۰.۳۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.
 • جنس توپ: توپ های والیبال از نظر جنس دارای تنوع هستند، چرم با کیفیت و طبیعی جنس مناسبی برای توپ والیبال به شمار می رود زیرا با نرمی و لطافتی که دارد احساس خوشایندی به بازیکن می دهد و بر کیفیت بازی هم اثر می گذارد.
 • در مسابقات معتبر جهانی از توپ چرمی استفاده می شود، ناگفته نماند فناوری های جدیدی که در تولید چرم مصنوعی اِعمال می گردد، موجب شده تمایل ورزشکاران به این توپ زیاد شود و آنان توپ های والیبال تهیه شده از چرم مصنوعی را به دلیل عملکرد خوب و احساس مطلوب، ترجیح بدهند.
 • انواع توپ والیبال: توپ های والیبال در دو نوع سالنی و غیر سالنی و ساحلی تولید می شوند که هر کدام از آنها می توانند از چرم طبیعی، کامپوزیت یا لاستیک ساخته شوند.

راهنمای خرید توپ والیبال

آیا توپ هایی که از جنس چرم هستند از توپ های چرم مصنوعی بهتر اند؟

توپ های والیبال متنوعی برای اهداف مختلفی طراحی شده اند. اگر سطح کیفیت چرم بالا باشد، توپ های چرمی گزینه های بهتری هستند. توپ هایی که از چرم طبیعی هستند نرم تر هستند و لمس آن ها احساس بهتری به ورزشکار منتقل می کند، کیفیت بازی نیز بهبود پیدا می کند. بسیاری از لیگ های معتبر والیبال جهان نیز به همین دلیل از توپ های چرمی استفاده می کنند. از طرف دیگر، امکان استفاده از تکنولوژی های جدید در چرم های مصنوعی بیشتر است و بعضی از ورزشکاران عملکرد و احساس بازی با توپ هایی که از جنس چرم مصنوعی هستند را بیشتر ترجیح می دهند.

آشنایی با انواع مختلفی از توپ های والیبال

توپ های سالنی

 • مطابق استانداردهای تعیین شده از سوی فدراسیون جهانی والیبال طراحی و تولید می شوند.
 • از چرم طبیعی، مصنوعی و همچنین لاستیک می توان برای ساخت آنان استفاده کرد.
 • به جهت استفاده در محیط های بسته و سالنی از رویه ای نرم برای راحتی بازیکنان در امر ضربه زنی برخوردار می باشند.
 • از وزن به مراتب کمتری در مقایسه با توپ های والیبال غیر سالنی و ساحلی برخوردارند.

توپ های غیر سالنی و ساحلی

 • برای ساخت این توپ ها نیز می توان از متریال های مختلف استفاده نمود.
 • سایز این توپ ها در مقایسه با توپ های سالنی کمی بزرگتر است و فشار باد داخل آن ها به نسبت مدل های سالنی کمتر است.
 • از رویه ای به مراتب ضخیم تر برخوردار هستند؛ زیرا از آن ها در شرایط غیر قابل کنترل سالن های ورزشی استفاده می شود.
 • دارای خاصیت ضد آب هستند و از وزن بیشتری نیز نسبت به توپ های والیبال سالنی برخوردارند.

والیبال ساحلی

تشخیص توپ والیبال اصل

در تولید توپ های والیبال شرکت های بسیاری فعالیت دارند که می توانند به مواردی نظیر برند های ویلسون، مولتن، تاچیکارا، بادن، و میکاسا اشاره نمود تولیدات این شرکت های معتبر از کیفیت بسیاری برخودار است و توانسته اند در لیگ های معتبر والیبال و مسابقات جهانی جایگاهی را به تولیدات خود اختصاص دهند.

محصولاتی که توسط این شرکت ها تولید می گردند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و تمامی تولیداتشان دارای شناسنامه می باشد که مشخصات و جزیئات توپ درون آن به ثبت رسیده است. برای آن که متوجه اصل بودن یک توپ والیبال شوید تنها کافی است دو نوع توپ مختلف را در دست گرفته و با توجه به میزان نرمی توپ، جنس توپ، نحوه حرکت توپ، و حالت اتصال قسمت های توپ به یکدیگر مانند نحوه چسب شدن قطعات و نوع دوخت (کوک) می توانید به اصل بودن آن ها پی ببرید

والیبال ساحلی

پروفروشترین و بهترین برند های تولیدکننده توپ های والیبال

 • میکاسا (Mikasa) - توپ رسمی FIVB (فدراسیون جهانی والیبال) - نام توپ MVA200
 • مولتن (Molten) - توپ رسمی والیبال آمریکا، و رقابت های NCAA
 • تاچیکارا (Tachikara) - توپ رسمی مسابقات NAIA و NJCAA
 • بادن (Baden) - توپ رسمی AVCA (مسابقات ساحلی آمریکا)
 • ویلسون (Wilson) - حامی رسمی AVP (اتحادیه تخصصی والیبال) برای مسابقات والیبال ساحلی

مواد تشکیل دهنده توپ های والیبال

وجه تمایز توپ های والیبال موادی است که از آن ها ساخته شده اند. توپ های معمولی را از موادی می سازند که کیفیت کمتری دارند. اگر به توپ های مورد تایید فدراسیون جهانی والیبال یا سایر سازمان های حرفه ای نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که آن ها به طور رسمی توپ های والیبال را تایید کرده اند. علتش هم این است که می خواهند بهترین امکانات ممکن را در اختیار بازیکنانشان قرار دهند تا به خوبی استعداد و تلاششان را نمایش دهد. هر توپ، به طوری کلی، سه بخش دارد.

1 - پوسته بیرونی

پوسته ی بیرونی را معمولاً از جنس چرم باکیفیت یا چرم مصنوعی می سازند. توپ های سالنی از رویه های متفاوتی ساخته شده اند که محکم روی شیارهای داخلی چسبیده اند. این کار باعث می شود درزها هموارتر به نظر برسند. این همواری در زمین سالنی به درد می خورد چون اگر توپ با یکی از این درزهای سنگین به زمین بخورد، مسیر برگشت توپ غیرقابل پیش بینی می شود و بازیکن را در موقعیتی سخت یا ناممکن قرار می دهد.

این همواری لازم است تا مطمئن شویم که توپ در مسیر پیش بینی شده حرکت خواهد کرد و بازیکن می تواند به درستی واکنش نشان دهد. توپ های ساحلی از رویه هایی ساخته شده اند که به شیارهای داخلی محکم شده اند. اگر با دقت به توپ نگاه کنید، تارها و حفره ها و نحوه ی اتصال به رویه ها را خواهید دید. در محیط روباز، همواری دیگر اولویت مهمی نیست اما همچنان یکی از مولفه های یک توپ خوب است.

2 - قسمت مرکزی توپ

به هسته ی توپ تویی نیز می گویند. معمولاً از جنس لاستیک ساخته می شود. علتش هم وزن بسیار کم آن است. دقت کنید که اکثر توپ های والیبال وزنی بین ۹.۲ تا ۹.۹ اونس دارند و بنا بر این، تمی توانند هسته ی سنگینی داشته باشند. این نه تنها باعث می شود توپ راحت تر و نرم تر در هوا پرواز کند، بلکه به بازیکنان این قدرت را می دهد که بدون خستگی با توپ بازی کنند. کافی است بازیکنی را تصور کنید که توپ بارها و بارها به بازوانشان برخورد کرده است. روی بازوی چنین فردی احتمالاً قرمز خواهد شد. اگر توپ سبک نباشد، این قرمزی خیلی بدتر خواهد بود.

3 - رویه توپ والیبال

در گذشته، دور توپ والیبال را هجده رویه پوشانده بود. اما توپ های رسمی مسابقات المپیک و سایر لیگ های حرفه ای سه رنگ هستند و هشت رویه دارند. وجود رویه ها دلایل مختلفی دارد اما مسئله ی مهم تاثیرشان است. آن ها کمک می کنند که توپ، در حین بازی، استحکام و هوا لغزی خود را حفظ کند.

توپ یکی از وسایل کلیدی بازی والیبال است. تصور کنید که اگر توپ والیبال بی دوام بود چه اتفاقی می افتاد. بازیکنان سطح اولی را تصور کنید در مسابقات قهرمانی، با توپی بی دوام بازی می کنند. این بازیکنان زمانی می برند و نتیجه ی بهتری می گیرند که از توپ قانونی استفاده کنند نه از توپ بی دوام.

بهترین مدلهای توپ والیبال ساحلی

نکات مهم هنگام خرید توپ والیبال

انتخاب نوع: اولین نکته در خصوص خرید توپ والیبال توجه به سبک بازی شما و همچنین نوع آن دارد که برای این منظور پیشنهاد می کنیم به مطالعه بخش قبلی از همین مطلب بپردازید.

جنس محصول: هیچ فرقی ندارد یک والیبالیست قهار باشید و یا یک بازیکن آماتور، مهم این است که بدانید امروزه کمپانی های مختلفی در دنیا مشغول ساخت و طراحی هرچه پیشرفته تر توپ های والیبال در جنس های چرمی طبیعی، چرم مصنوعی و همچنین لاستیکی می باشند که خرید و استفاده از هر یک دارای مزایا و معایبی خصوصا برای بازیکنان حرفه ای ورزش والیبال می باشد.

وزن آن: همانطور که گفتیم وزن توپ های والیبال سالنی به نسبت وزن توپ های غیر سالنی و قابل استفاده در محیط های خیابانی و ساحلی کمتر می باشد و توجه به وزن یک توپ والیبال به عنوان رکن اصلی این بازی در دنیا از اهمیت بسزایی برخوردار است.

جنس رویه توپ: از دیگر نکات مهم در خصوص خرید و انتخاب توپ والیبال توجه به جنس به کار رفته در رویه توپ است که می توان از جنس PVC و یا PU (پلی اورتان) و همچنین Super PU باشد که به ترتیب برای استفاده شما عزیزان در محیط های غیر سالنی مناسب تر و صدالبته گران قیمت تر می باشند.

لایه ضد عرق: خیلی خوب است اگر توپ شما از این لایه مقاوم در برابر جذب رطوبت کف دستان شما برخوردار باشد و سبب خشک ماندن تمام سطح توپ از تعرق کف دست هایتان به هنگام وارد کردن ضربات شدید باشد.

قیمت توپ والیبال: قیمت توپ والیبال با توجه به نام برند تولید کننده، خصوصیات بارز توپ و همچنین سالنی و غیر سالنی بودن آن تعیین می شود که البته شما بایستی با در نظر گرفتن میزان بودجه و همچنین سطح مبتدی و یا حرفه ای بودن خود اقدام به خرید یک توپ باکیفیت برای بازی والیبال خود نمایید.

خرید اینترنتی توپ والیبال

مراقبت و نگه داری از توپ والیبال

 • توپ را در هر جایی به ویژه بیرون از خانه رها نکنید.
 • بهتر است توپ والیبال را در یک مکان خشک و دمایی همسان دمای اتاق نگه داری نمایید.
 • توپ را با آب گرم و صابون شست و شو دهید، جهت خشک شدن دمای اتاق کافی و مناسب است، توپ را برای خشک شدن زیر نور آفتاب قرار ندهید.
 • پیشنهاد می گردد توپ را در کنار و مجاورت مواد شیمیایی قرار ندهید و آن را از این مواد دور نگه دارید.
 • باد کردن توپ والیبال: توپ را بر اساس فشار هوای توصیه شده، باد نمایید، معمولاً عدد پیشنهادی اطراف سوپاپ حک شده است. حتماً از تلمبه مخصوص باد کردن توپ بهره بگیرید، به منظور جلوگیری از مسدود شدن یا پارگی، فقط سوزن توپ را وارد سوپاپ کنید.
 • بعد از بازی توپ به طور طبیعی مقداری از هوای داخلش را از دست می دهد که بایستی این کسری به روشی که گفته شد جبران شود تا فشار توپ به حد استاندارد برسد، برابر مقررات فدراسیون جهانی والیبال FIVB، توپ های والیبال باید در فشار ۴/۲۶ psi باد شوند.
 • خالی کردن باد توپ: وجود باد مازاد در توپ باعث آسیب به تیکه های آن می شود. همیشه سوزن مخصوص توپ را به صورت چرخشی وارد سوپاپ نمایید تا باد اضافی توپ خالی شود. بهتر است سوزن توپ را قبل از وارد کردن به سوپاپ روغن کاری نمایید برای این منظور می توانید از گلیسیرین استفاده کنید. پس از اینکه به فشار مورد نظر شما رسیدید، سوزن را به آرامی خارج نمایید.
 • نرم کردن توپ: توپ والیبال ممکن است در ابتدای کار قدری سفت باشد، با استفاده از یک فشارسنج مخصوص توپ های ورزشی می توانید فشار داخل توپ را متعادل نمایید. توپ های چرمی در حین بازی نرم می شوند.
تاریخ 1400/09/03
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد