تفاوت بین توپ فوتبال و فوتسال چیست؟ راهنمای خرید توپ فوتسال

بسیاری از افراد در زمان خرید توپ فوتبال تصورشان بر این است که تمامی توپهای فوتبال به یک شکل می باشند. بعنوان مثال افرادی که برای اولین بار قصد دارند که در سالن فوتبال بازی کنند، تصور می کنند که از همان توپ فوتبال متداول باید در سالن نیز استفاده کنند، در صورتیکه که توپ فوتبال مناسب برای سالن وزن بیشتر و البته سایز کوچکتری در مقایسه با توپهای فوتبال متداول دارند، که اساسا به آن توپ فوتسال می گویند و نه توپ فوتبال.

به فوتبال داخل سالن فوتسال گفته می شود، در واقع فوتسال نسخه ی کوچک شده ی فوتبال است که رقابت آن در فضایی به ابعاد زمین بسکتبال بین دو تیم پنج نفره برگزار می شود. این بازی در مکان های سر پوشیده یا باز و بدون دیوار انجام می پذیرد. فوتسال Futsal از واژه ی اسپانیایی Futbol به معنای فوتبال و SALA به معنی درون یا درون سالن گرفته شده است.

راهنمای خرید توپ فوتسال

آشنایی با توپ فوتسال

این نوع توپ ها کمی تنبل ساخته می شوند و پرش زیادی ندارند تا بازیکن برای انجام حرکات تکنیکی در فضای محدود تسلط بهتری داشته باشد. برای جلوگیری از دست دادن شکل کروی توپ هنگام برخورد به دیواره سالن، جنس لایه بیرونی آن کمی نرم تر و مقاوم تر ساخته شده است.

کمپانی های تولید لوازم ورزشی در جستجوی راه هایی برای زیباتر کردن محصولات خود می باشند، به همین دلیل روز به روز تنوع طراحی های بازار بیشتر می شود. انتخاب طراحی روی یک توپ به سلیقه هر شخص مربوط می شود؛ توپ فوتسال های شرکت های مشهور جزو محکم ترین و بادوام ترین توپ ها بوده و دارای حرکت روان تری هستند.

دو تفاوت اساسی توپ فوتسال و فوتبال

1 - نخست اینکه توپهای فوتسال وزن بیشتری در مقایسه با توپ فوتبال دارند. جهت دستیابی به این امر, بین بلیدر و لایه بیرونی یک توپ فوتسال را با فوم پر می کنند تا وزن بیشتری به یک توپ فوتسال بدهند. علت اینکه توپ فوتسال از یک توپ فوتبال سنگین تر می باشد دو دلیل عمده دارد. یکی اینکه یک زمین فوتسال، داخل سالن یا فضای باز، از کامپوزیت، پارکت و یا آسفالت تشکیل شده است و از اینرو با توچه به اینکه یک توپ فوتبال جهش زیادی در زمینهای سفت دارد.

توپ فوتسال را با وزن بیشتر تولید می کنند تا از جهش بیش از حد آن جلوگیری شود. دومین دلیل این است که فوتسال یک ورزش درگیرانه تری در مقایسه با فوتبال می باشد و زمین آن کوچکتر از زمین فوتبال می باشد، لذا باید از توپی استفاده کرد که خیلی زود از سطح پای ورزشکار جدا نشود. از اینرو یک توپ فوتبال و یا به اصطلاح زرنگ برای این کار مناسب نمی باشد.

2 - دومین تفاوت میان یک توپ فوتسال و یک توپ فوتبال سایز این دو توپ می باشد. سایز توپ فوتبال در مسابقات رسمی 5 می باشد که محیط آن بین 68 تا 70 سانتیمتر می باشد. اما، سایز رسمی توپ فوتسال در مسابقات رسمی 4 می باشد که یک سایز کوچکتر از توپ فوتبال می باشد و محیط آن 65 سانتیمتر می باشد. علت اینکه سایز توپ فوتسال کوچکتر از توپ فوتبال می باشد تکنیکی بودن فوتسال و انجام حرکات بیشتر تکنیکی در فوتسال در مقایسه با فوتبال می باشد.

تفاوت بیت توپ قوتبال و فوتسال

اجزای اصلی توپ های فوتسال

کاور، کوک زنی (اتصالات)، آستر و تیوپ اجزای تشکیل دهنده توپ فوتسال هستند که به تشریح هر کدام می پردازیم.

کاور: لایه بیرونی توپ فوتسال شامل تیکه های از مواد مرکب مصنوعی مانند PVC، پلی اورتان یا یک ترکیب پیچیده است که به وسیله نخ یا چسب به هم اتصال پیدا می کنند. پوسته ی خارجی توپ فوتسال مانند گذشته از چرم ساخته نمی شود چرا که چرم گرد و خاک محیط را جذب کرده و به مرور سنگین می شود.

اتصالات: تیکه های سطح توپ فوتسال به سه روش چسب زدن، قالب زدن و کوک زدن با پلی استر ۵ لایه به هم متصل می گردند. توپ فوتسالی که با دست و با استفاده از پلی استر ۵ لایه کوک زنی می شود قیمت بیشتری دارد. انواع چسبی و قالبی برای بازی های تمرینی مورد استفاده قرار می گیرند.

آستر توپ فوتسال: بیش از ۴ لایه پلی استر برای یک آستر به کار می رود که مجموعاً لایه میانی توپ را تشکیل می دهند. این لایه ها بهبود، دوام، ظاهر و جنبش توپ را تضمین می کنند.

تیوپ: داخلی ترین بخش توپ فوتسال تیوپ پلاستیکی آن است که هوا را در خود نگه می دارد، جنس تیوپ توپ های ارزان از لاستیک مصنوعی می باشد.

ویژگی های فیزیکی توپ فوتسال

 • وزن توپ فوتسال بین ۴۱۰ تا ۴۳۰ یا ۴۰۰ تا ۴۴۰ گرم است.
 • محیط آن بین ۶۲ تا ۶۴ یا ۶۲/۵ تا ۶۳/۵ سانتی متر می باشد.
 • مقدار جهش توپ فوتسال بین ۵۰ تا ۶۵ یا ۵۵ تا ۶۵ سانتی متر است.
 • درصد انحراف توپ از کروی بودن، حداقل ۱/۵ و حداکثر ۲ درصد است.
 • کاهش فشار توپ فوتسال حداکثر ۲۰ درصد است.
 • درجه انحراف توپ از خط سیر مستقیم نهایتاً ۵ درجه است.

دسته بندی توپ های فوتسال

 • توپ های پرمیوم premium که دارای ویژگی های زیر هستند: حرکت و پرواز بهتر، کمترین تاثیر بر کفش های استوک دار، مناسب جهت مسابقات و عدم تناسب برای تمرینات دوره ای و شدید.
 • توپ های مسابقه Matchball با خصوصیات زیر: قیمت ارزان، طراحی برای مسابقات رسمی و دوام بیشتر.
 • توپ های تمرینی Trainingball با ویژگی های زیر: مختص تمرین، عمر طولانی، آسیب ندیدن و کیفیت و دوام خوب.

توپ فوتسال

ساختار توپ فوتسال از نظر جنس

 • جنس سطح خارجی توپ های تمرینی از PVC است.
 • توپ مسابقات از پلی اورتان یا ترکیبی از PVC و پلی اورتان است.
 • جنس توپ تمرینی کودکان از فوم و لاستیک است و گاهی هم از جنس ۱۰۰درصد پلی اورتان گرما دیده ساخته می شوند، این جنس نرم است.
 • توپ هایی که دارای پوشش و کاور هستند عمر و دوام بیشتری دارند و هنگام بازی حس خوبی برای بازیکن به وجود می آورند، بهتر است شما هم به دنبال توپی کاوردار باشید.

انواع سایز توپ فوتسال

توپ فوتسال هم مانند توپ فوتبال، سایز های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی سایز های توپ فوتسال می پردازیم.

 • سایز ۱: قطر این توپ ۴۹٫۵ – ۵۱٫۵ سانتی متر است و وزن آن ۲۷۰ – ۲۹۰ گرم می باشد. این توپ برای کودکان زیر ۹ سال مناسب است.
 • سایز ۲: قطر این توپ ۵۲٫۵ – ۵۴٫۵ سانتی متر است و وزن آن ۳۱۰ – ۳۳۰ گرم می باشد. این توپ برای کودکان ۹ – ۱۱ سال مناسب است.
 • سایز ۳: قطر این توپ ۵۷ – ۵۹ سانتی متر است و وزن آن ۳۵۰ – ۳۷۰ گرم می باشد. این توپ برای نوجوانان ۱۱ – ۱۳ سال مناسب است.
 • سایز ۴: قطر این توپ ۶۲ – ۶۴ سانتی متر است و وزن آن ۴۰۰ – ۴۴۰ گرم می باشد. این توپ برای بزرگسالان مناسب است.
 • سایز ۵: قطر این توپ ۶۲٫۵ – ۶۳٫۵ سانتی متر است و وزن آن ۴۱۰ – ۴۳۰ گرم می باشد. این توپ برای مسابقات بینالمللی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سایز های توپ فوتسال

نکاتی دیگر در مورد توپ فوتسال

 • صرف ظاهر زیبا نمی تواند کیفیت توپ را تضمین کند، عملکرد توپ در کیفیت بازی تاثیر بالایی دارد، هنگام خرید، توپ را در هوا به چرخش درآورید، توپی که استاندارد باشد روان می چرخد. بهتر است حرکات روان و بی عیب توپ را با چند بار حرکت دادن آن روی زمین کنترل نمایید.
 • احساس خوشایند شما در هنگام بازی با توپ، نقش مهمی در انتخاب و خرید محصول دارد پس به احساس خود احترام بگذارید، هنگام ضربه زدن عملکرد توپ را به عنوان یکی از مولفه های خرید، در نظر داشته باشید.
 • به نرمی، انعطاف و استحکام اتصال تیکه های توپ به هم دقت نمایید، سطح پلی اورتان توپ سبب کیفیت بازی می شود.
 • در کنار زیبایی و طراحی توپ به دوام و مقاومت آن هم توجه نمایید.ضمانت نامه و خدمات پس از فروش لازمه ی کالاست تا بعد از یک بازی آسیب احتمالی را تضمین نماید.

شرکت سازنده توپ فوتبال

شرکت های گوناگونی در عرصه تولید و عرضه توپ فوتسال، مشغول فعالیت هستند. هر کدام از این شرکت ها توانسته است با ارائه محصولات خود، نظر بخشی از مشتریان را جلب کند.
برخی از برند های مطرح در زمینه تولید توپ های ورزشی عبارتند از آدیداس، مولتن، بتا، فاکس، نایک، میکاسا، دی اچ اس، آلشپرت، هد، ویلسون، یونکس، جورکس، شیلدکروت، استار، پن، اف زد فورزا، آمبرو، پوما، جوما، تالبوت ترو، کورنلیو، مکس، دانلوپ، رویال کاپ، فیو، وایت شیلد، دونیک، آندر آرمور،لوتو و ... . محصولات این شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار یافت می شوند.

بهترین مدلهای توپ فوتسال

چگونه یک توپ فوتسال استاندارد بخریم؟

 • جنس رویه توپ فوتسال معمولاً از چرم طبیعی یا مصنوعی و دیگر مواد مشابه است. رویه باید قطعاتی با ابعاد یکسان داشته باشد طوری که بتوانند به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار گیرند.
 • قطعه ی عبور هوا باید از نظر اتصال مناسب باشد.
 • چسب استفاده شده که قطعات رویه را به هم متصل می کند نباید مشخص و بد نما باشد.
 • چسباندن تیکه های توپ باید عاری از اثرهای سوختگی، لکه، جمع شدگی قطعات رویه و عیب رنگی و چاپی باشد.
 • برای افزایش طول عمر توپ آنرا همیشه تمیز نموده و خشک نگه دارید. چنانچه می خواهید برای بچه ها توپ فوتبال انتخاب کنید، دقت کنید که توپ سبک تر را بگیرید. این خصوصیت باعث می شود بچه ها ضربات راحت تری به توپ وارد کنند.
1400/09/04
ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است