منو

راهنمای خرید توپ فوتسال + معرفی بهترین و پرفروش ترین مدلها

بسیاری از افراد در زمان خرید توپ فوتبال تصورشان بر این است که تمامی توپهای فوتبال به یک شکل می باشند. بعنوان مثال افرادی که برای اولین بار قصد دارند که در سالن فوتبال بازی کنند، تصور می کنند که از همان توپ فوتبال متداول باید در سالن نیز استفاده کنند، در صورتیکه که توپ فوتبال مناسب برای سالن وزن بیشتر و البته سایز کوچکتری در مقایسه با توپهای فوتبال متداول دارند، که اساسا به آن توپ فوتسال می گویند و نه توپ فوتبال.

به فوتبال داخل سالن فوتسال گفته می شود، در واقع فوتسال نسخه کوچک شده فوتبال است که رقابت آن در فضایی به ابعاد زمین بسکتبال بین دو تیم پنج نفره برگزار می شود. این بازی در مکان های سر پوشیده یا باز و بدون دیوار انجام می پذیرد. فوتسال Futsal از واژه اسپانیایی Futbol به معنای فوتبال و SALA به معنی درون یا درون سالن گرفته شده است. ورزش فوتسال، یکی از ورزش های پرطرفدار در کشور ما و دنیا است.

راهنمای خرید توپ فوتسال

راهنمای خرید توپ فوتسال

آشنایی با توپ فوتسال

توپ فوتسال (Futsal ball) یا توپ سالن یکی از اصلی ترین وسایل ورزشی فوتسال است، این توپ ها اندازه کوچکتری نسبت به توپ های فوتبال دارند. این نوع توپ ها کمی تنبل ساخته می شوند و به عبارتی پرش های توپ فوتسال، معمولاً بسیار کم در نظر گرفته می شوند تا بازیکنان بتوانند مانور بیشتری دهند و حرکات فنی انجام دهند. این توپ ها در لایه بیرونی خود بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند، تا اگر به دیواره سالن برخورد کردند ظاهر خود را از دست ندهند.

کمپانی های تولید لوازم ورزشی در جستجوی راه هایی برای زیباتر کردن محصولات خود می باشند، به همین دلیل روز به روز تنوع طراحی های بازار بیشتر می شود. انتخاب طراحی روی یک توپ به سلیقه هر شخص مربوط می شود؛ توپ فوتسال های شرکت های مشهور جزو محکم ترین و بادوام ترین توپ ها بوده و دارای حرکت روان تری هستند.

دو تفاوت اساسی توپ فوتسال و فوتبال

1 - نخست اینکه توپهای فوتسال وزن بیشتری در مقایسه با توپ فوتبال دارند. جهت دستیابی به این امر، بین بلیدر و لایه بیرونی یک توپ فوتسال را با فوم پر می کنند تا وزن بیشتری به یک توپ فوتسال بدهند. علت اینکه توپ فوتسال از یک توپ فوتبال سنگین تر می باشد دو دلیل عمده دارد. یکی اینکه یک زمین فوتسال، داخل سالن یا فضای باز، از کامپوزیت، پارکت و یا آسفالت تشکیل شده است و از اینرو با توچه به اینکه یک توپ فوتبال جهش زیادی در زمینهای سفت دارد.

توپ فوتسال را با وزن بیشتر تولید می کنند تا از جهش بیش از حد آن جلوگیری شود. دومین دلیل این است که فوتسال یک ورزش درگیرانه تری در مقایسه با فوتبال می باشد و زمین آن کوچکتر از زمین فوتبال می باشد، لذا باید از توپی استفاده کرد که خیلی زود از سطح پای ورزشکار جدا نشود. از اینرو یک توپ فوتبال و یا به اصطلاح زرنگ برای این کار مناسب نمی باشد.

تفاوت بیت توپ قوتبال و فوتسال

عکس توپ فوتسال داخل سالن ورزشی

2 - دومین تفاوت میان یک توپ فوتسال و یک توپ فوتبال سایز این دو توپ می باشد. سایز توپ فوتبال در مسابقات رسمی 5 می باشد که محیط آن بین 68 تا 70 سانتیمتر می باشد. اما، سایز رسمی توپ فوتسال در مسابقات رسمی 4 می باشد که یک سایز کوچکتر از توپ فوتبال می باشد و محیط آن 65 سانتیمتر می باشد. علت اینکه سایز توپ فوتسال کوچکتر از توپ فوتبال می باشد تکنیکی بودن فوتسال و انجام حرکات بیشتر تکنیکی در فوتسال در مقایسه با فوتبال می باشد.

اجزای اصلی توپ های فوتسال

کاور، کوک زنی (اتصالات)، آستر و تیوپ اجزای تشکیل دهنده توپ فوتسال هستند که به تشریح هر کدام می پردازیم.

کاور: لایه بیرونی توپ فوتسال شامل تیکه های از مواد مرکب مصنوعی مانند PVC، پلی اورتان یا یک ترکیب پیچیده است که به وسیله نخ یا چسب به هم اتصال پیدا می کنند. پوسته خارجی توپ فوتسال مانند گذشته از چرم ساخته نمی شود چرا که چرم گرد و خاک محیط را جذب کرده و به مرور سنگین می شود.

اتصالات: تیکه های سطح توپ فوتسال به سه روش چسب زدن، قالب زدن و کوک زدن با پلی استر ۵ لایه به هم متصل می گردند. توپ فوتسالی که با دست و با استفاده از پلی استر ۵ لایه کوک زنی می شود قیمت بیشتری دارد. انواع چسبی و قالبی برای بازی های تمرینی مورد استفاده قرار می گیرند.

آستر توپ فوتسال: بیش از ۴ لایه پلی استر برای یک آستر به کار می رود که مجموعاً لایه میانی توپ را تشکیل می دهند. این لایه ها بهبود، دوام، ظاهر و جنبش توپ را تضمین می کنند.

تیوپ: داخلی ترین بخش توپ فوتسال تیوپ پلاستیکی آن است که هوا را در خود نگه می دارد، جنس تیوپ توپ های ارزان از لاستیک مصنوعی می باشد.

عکس توپ فوتسال

عکس توپ فوتسال داخل سالن

ویژگی های فیزیکی توپ فوتسال

 • وزن توپ فوتسال بین ۴۱۰ تا ۴۳۰ یا ۴۰۰ تا ۴۴۰ گرم است.
 • محیط آن بین ۶۲ تا ۶۴ یا ۶۲/۵ تا ۶۳/۵ سانتی متر می باشد.
 • مقدار جهش توپ فوتسال بین ۵۰ تا ۶۵ یا ۵۵ تا ۶۵ سانتی متر است.
 • درصد انحراف توپ از کروی بودن، حداقل ۱/۵ و حداکثر ۲ درصد است.
 • کاهش فشار توپ فوتسال حداکثر ۲۰ درصد است.
 • درجه انحراف توپ از خط سیر مستقیم نهایتاً ۵ درجه است.

دسته بندی توپ های فوتسال

 • توپ های پرمیوم premium که دارای ویژگی های زیر هستند: حرکت و پرواز بهتر، کمترین تاثیر بر کفش های استوک دار، مناسب جهت مسابقات و عدم تناسب برای تمرینات دوره ای و شدید.
 • توپ های مسابقه Matchball با خصوصیات زیر: قیمت ارزان، طراحی برای مسابقات رسمی و دوام بیشتر.
 • توپ های تمرینی Trainingball با ویژگی های زیر: مختص تمرین، عمر طولانی، آسیب ندیدن و کیفیت و دوام خوب.

عکس توپ فوتسال

ساختار توپ فوتسال از نظر جنس

 • جنس سطح خارجی توپ های تمرینی از PVC است.
 • توپ مسابقات از پلی اورتان یا ترکیبی از PVC و پلی اورتان است.
 • جنس توپ تمرینی کودکان از فوم و لاستیک است و گاهی هم از جنس ۱۰۰درصد پلی اورتان گرما دیده ساخته می شوند، این جنس نرم است.
 • توپ هایی که دارای پوشش و کاور هستند عمر و دوام بیشتری دارند و هنگام بازی حس خوبی برای بازیکن به وجود می آورند، بهتر است شما هم به دنبال توپی کاوردار باشید.

طراحی توپ فوتسال

توپ های فوتسال از نظر طراحی به سه دسته تقسیم می شوند. توپ های فوتسال دارای ۱۸، ۲۶ و ۳۲ تکه هستند. توپ های ۳۲ تکه از محبوبیت بسیار بیشتری برخوردار هستند زیرا بازیکنان کنترل بهتری بر روی آن ها داشته و از حرکت روان تری برخوردار هستند. استفاده از ۳۲ تکه در ساخت این توپ ها موجب می شود تا در حرکت و چرخش بهبودهایی داشته باشند.

شرکت هایی که در زمینه تولید لوازمات ورزشی به خصوص توپ فوتسال فعالیت دارند، بسیار در تلاش هستند تا توپ هایی متنوع و با عملکردی مناسب را تولید و عرضه نمایند. انتخاب توپ امری بسیار سلیقه ای می باشد اما لازم به ذکر است توپ های که از ۳۲ تکه ساخته می شوند دارای مقاومت و دوام بیشتری می باشند و از حرکتی بسیار روان برخوردار هستند.

عکس توپ فوتسال 32 تیکه

عکس توپ فوتسال 32 تکه اصل

امروزه با پیشرفت هایی که در صنعت تولید توپ اتفاق افتاده است استفاده از چرم برای تولید رویه توپ تا حدود بسیار زیادی کاهش یافته است و بسیاری از تولید کنندگان روی به استفاده از مواد مصنوعی آورده اند. توپ فوتسال مناسب توپی است که بازیکن بتواند کنترل بسیار خوبی بر روی آن داشته باشد و آن توپ حس خوبی را به بازیکن انتقال دهد و از عملکرد بسیار مطلوبی برخوردار باشد.

انواع سایز توپ فوتسال

توپ فوتسال هم مانند توپ فوتبال، سایز های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی سایز های توپ فوتسال می پردازیم.

 • سایز ۱: قطر این توپ ۴۹٫۵ - ۵۱٫۵ سانتی متر است و وزن آن ۲۷۰ - ۲۹۰ گرم می باشد. این توپ برای کودکان زیر ۹ سال مناسب است.
 • سایز ۲: قطر این توپ ۵۲٫۵ - ۵۴٫۵ سانتی متر است و وزن آن ۳۱۰ - ۳۳۰ گرم می باشد. این توپ برای کودکان ۹ – ۱۱ سال مناسب است.
 • سایز ۳: قطر این توپ ۵۷ - ۵۹ سانتی متر است و وزن آن ۳۵۰ - ۳۷۰ گرم می باشد. این توپ برای نوجوانان ۱۱ – ۱۳ سال مناسب است.
 • سایز ۴: قطر این توپ ۶۲ - ۶۴ سانتی متر است و وزن آن ۴۰۰ - ۴۴۰ گرم می باشد. این توپ برای بزرگسالان مناسب است.
 • سایز ۵: قطر این توپ ۶۲٫۵ - ۶۳٫۵ سانتی متر است و وزن آن ۴۱۰ - ۴۳۰ گرم می باشد. این توپ برای مسابقات بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سایز های توپ فوتسال

عکس سایز های مختلف توپ فوتسال

نکاتی دیگر در مورد توپ فوتسال

 • صرف ظاهر زیبا نمی تواند کیفیت توپ را تضمین کند، عملکرد توپ در کیفیت بازی تاثیر بالایی دارد، هنگام خرید، توپ را در هوا به چرخش درآورید، توپی که استاندارد باشد روان می چرخد. بهتر است حرکات روان و بی عیب توپ را با چند بار حرکت دادن آن روی زمین کنترل نمایید.
 • احساس خوشایند شما در هنگام بازی با توپ، نقش مهمی در انتخاب و خرید محصول دارد پس به احساس خود احترام بگذارید، هنگام ضربه زدن عملکرد توپ را به عنوان یکی از مولفه های خرید، در نظر داشته باشید.
 • به نرمی، انعطاف و استحکام اتصال تیکه های توپ به هم دقت نمایید، سطح پلی اورتان توپ سبب کیفیت بازی می شود.
 • در کنار زیبایی و طراحی توپ به دوام و مقاومت آن هم توجه نمایید.ضمانت نامه و خدمات پس از فروش لازمه کالاست تا بعد از یک بازی آسیب احتمالی را تضمین نماید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید توپ هندبال

شرکت سازنده توپ فوتبال

شرکت های گوناگونی در عرصه تولید و عرضه توپ فوتسال، مشغول فعالیت هستند. هر کدام از این شرکت ها توانسته است با ارائه محصولات خود، نظر بخشی از مشتریان را جلب کند.
برخی از برند های مطرح در زمینه تولید توپ های ورزشی عبارتند از آدیداس، مولتن، بتا، فاکس، نایک، میکاسا، دی اچ اس، آلشپرت، هد، ویلسون، یونکس، جورکس، شیلدکروت، استار، پن، اف زد فورزا، آمبرو، پوما، جوما، تالبوت ترو، کورنلیو، مکس، دانلوپ، رویال کاپ، فیو، وایت شیلد، دونیک، آندر آرمور، لوتو و ... . محصولات این شرکت ها، هم اکنون به وفور در بازار یافت می شوند.

بهترین مدلهای توپ فوتسال

چگونه یک توپ فوتسال استاندارد بخریم؟

 • جنس رویه توپ فوتسال معمولاً از چرم طبیعی یا مصنوعی و دیگر مواد مشابه است. رویه باید قطعاتی با ابعاد یکسان داشته باشد طوری که بتوانند به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار گیرند.
 • قطعه عبور هوا باید از نظر اتصال مناسب باشد.
 • چسب استفاده شده که قطعات رویه را به هم متصل می کند نباید مشخص و بد نما باشد.
 • چسباندن تیکه های توپ باید عاری از اثرهای سوختگی، لکه، جمع شدگی قطعات رویه و عیب رنگی و چاپی باشد.
 • برای افزایش طول عمر توپ آنرا همیشه تمیز نموده و خشک نگه دارید. چنانچه می خواهید برای بچه ها توپ فوتبال انتخاب کنید، دقت کنید که توپ سبک تر را بگیرید. این خصوصیت باعث می شود بچه ها ضربات راحت تری به توپ وارد کنند.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید توپ بسکتبال

لیست پرفروش ترین مدل های توپ فوتسال با قیمت مناسب

1 -

توپ فوتسال استار اورجینال مدل F1A-Match 2022

توپ فوتسال استار اورجینال مدل F1A-Match 2022
توپ فوتسال استار مدل(Futsal Match2022) رویه ای از جنس پلی اورتان دارد که سبب افزایش استحکام آن می شود. توپ فوتسال استار مدل Futsal Match 2022 دارای طراحی مناسب به سایز استاندارد برای استفاده در سالن های ورزشی است و باعث خواهد شد تا با استفاده از آن لحظاتی خوش را در زمان ورزش تجربه کنید.
توپ فوتسال استار مدل FB524-05 از پلی اورتان تهیه شده است که معمولا در توپ های مسابقه ی خیلی حرفه ای استفاده می شود. توپ های ساخته شده با مواد پلی اورتان سطحی لطیف تر نسبت به PVC دارند؛ همچنین دارای قدرت و انعطاف بهتری موقع برخورد با پا هستند و حس بهتری از کنترل و ضربه را فراهم می کنند. درعین حال که ضدآب هم هست.
مشخصات محصول
 • سایز
  ۴
 • وزن
  ۴۵۰ گرم
 • جنس
  پلى اورتان
 • سری
  حرفه ای
2 -

توپ فوتسال دست دوز چرم مصنوعی سلکت مدل Attack Shiny

توپ فوتسال دست دوز چرم مصنوعی سلکت مدل Attack Shiny
این توپ با به کار گیری از تیوپ باتیل جهشی بسیار کم و کنترل بالایی دارد تا بتواند نیاز های یک بازیکن از مبتدی تا حرفه ای را برطرف سازد. یکی دیگر از نقاط قوت این توپ نسبت به دیگر توپ های فوتسال رنگ روشن و براق آن است که باعث شده سرعت پاس دهی و واکنش بازیکنان افزایش یابد.
Attack نیز هماند دیگر محصولات شرکت (Select) دست دوز بوده و از چرم مصنوعی با کیفیت بالا ساخته شده است. بد نیست بدانید که توپ های شرکت دانمارکی سلکت برای مسابقات و تمرینات در بالاترین سطح ساخته شده و از مرغوب ترین مواد تهیه می شوند، پس اگر به دنبال توپی برای تمرینات حرفه ای خود و یا بازی هفتگی با دوستان و همکاران می گردید، Attack می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.
مشخصات محصول
 • سایز
  3
 • وزن
  ۴0۰ گرم
 • جنس
  چرم مصنوعی
 • سری
  حرفه ای
3 -

توپ فوتسال استار غیر اصل مدل STR 2021

توپ فوتسال استار غیر اصل مدل STR 2021
مشخصات محصول
 • سایز
  4
 • وزن
  320 گرم
 • جنس
  سوپر پی یو
 • سری
  حرفه ای
4 -

توپ فوتسال لاستیکی بتا مدل MAXIM4 سایز 4

توپ فوتسال لاستیکی بتا مدل MAXIM4 سایز 4
مشخصات محصول
 • سایز
  4
 • وزن
  400 گرم
 • جنس
  لاستیکی
 • نوع استفاده
  زمین چمن
5 -

توپ فوتسال چرم درجه یک غیر اصل استار مدل excellent grade

توپ فوتسال چرم درجه یک غیر اصل استار مدل excellent grade
مشخصات محصول
 • سایز
  4
 • وزن
  600 گرم
 • جنس
  چرم درجه یک
 • سری
  حرفه ای
 • نوع استفاده
  سالن
6 -

توپ فوتسال ملتون غیر اصل مدل ونتاژیو 3200

توپ فوتسال ملتون غیر اصل مدل ونتاژیو 3200
مشخصات محصول
 • سایز
  4
 • وزن
  430 گرم
 • جنس
  چرم کره ای
 • سری
  حرفه ای
 • نوع استفاده
  سالن
7 -

توپ فوتسال مدل دربی استار DRB 2022

توپ فوتسال مدل دربی استار DRB 2022
مشخصات محصول
 • سایز
  4
 • وزن
  430 گرم
 • جنس
  چرمی
 • سری
  حرفه ای
 • نوع استفاده
  زمین چمن
8 -

توپ فوتسال مدل LaLiga

توپ فوتسال مدل LaLiga
مشخصات محصول
 • سایز
  4
 • وزن
  300 گرم
 • جنس
  فوم جرم مصنوعی
 • سری
  حرفه ای
 • نوع استفاده
  سالن
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک های توپ فوتسال کدامند؟
شرکت های زیادی اقدام به تولید توپ فوتسال کرده اند اما از مشهورترین و بهترین برندها می توان به برند نایک (نایکی)، آدیداس، استار، پوما، مولتن، آل اشپورت، فاکس، میکاسا، دی اچ اس، ویلسون، یونکس، جورکس، شیلدکروت، تالبوت ترو اشاره کرد.
قیمت توپ فوتسال چند است؟
قیمت توپ های فوتسال به عوامل مختلفی همچون سایز توپ، شرکت سازنده و جنس توپ بستگی دارد، اما در حالت کلی رنج قیمت توپ فوتسال از 100 هزار تومان شروع و تا 2 میلیون هم در مدل های اصل و اورجینال ادامه دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/24
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد