منو

نکات طلایی و مهم در انتخاب و خرید توپ فوتبال خوب و حرفه ای

توپ های فوتبال انواع بسیار زیادی دارند و از لحاظ سایز، وزن و متریال به کار رفته در آن ها متفاوت هستند. شاید در وهله اول انتخاب یکی از آن ها برایتان سخت باشد اما می توانید با در نظر گرفتن نیازهای خود، کمی انتخاب را ساده تر کنید و بین توپ های داخل خانه و فضای باز تفاوت قائل شوید.

کمی دقت به ساختار توپ نیز دید شما را باز می کند و می توانید راحت تر توپ مناسب خود را پیدا کنید و در واقع انتخاب خوب نیاز به آزمون و خطا دارد که می توانید به توصیه ها و تجربیات دیگران نیز در این باب توجه کنید.

معیارهای انتخاب توپ فوتبال خوب

آشنایی اجمالی با توپ فوتبال

توپ های فوتبال با دو شکل کروی و تخم مرغی برای انواع فوتبال مورد استفاده قرار می گیرند، نوع کروی در فوتبال معمولی کاربرد دارد و نوع بیضی آن هم در فوتبال آمریکایی و کانادایی مورد استفاده قرار می گیرد.

فیفا دو نوع استاندارد برای توپ های فوتبال تعریف کرده است، یکی توپ های مورد استفاده در مسابقات رسمی و دیگری برای مسابقات غیر رسمی و بازی کنان آماتور.

اندازه محیط بیرونی توپ رسمی باید ۶۵ تا ۶۹/۵ سانتی متر باشد و وزنی بین ۴۲۰ تا ۴۴۵ گرم داشته باشد، این عدد برای توپ مسابقات غیر رسمی و آماتور به ترتیب ۶۸ تا ۷۰ سانتی متر و وزنی ۴۱۰ تا ۴۵۰ گرم است.

استاندارد های فیفا برای توپ عبارتند از:

 • مواد اولیه از جنس چرم و یا مواد با کیفیت ساخته شده باشد.
 • توپ فوتبال باید گرد و کروی شکل باشد.
 • وزن باید بین ۴۲۰ و ۴۴۵ گرم باشد.
 • فشار هوای درون آن باید بین ۱۱۰۰ تا ۶۰۰۰ گرم بر سانتی متر مکعب بر سط دریا باشد.

ساختار توپ فوتبال

این توپ دارای ۴ قسمت اصلی است:

 1. کاور
 2. اتصالات (کوک زنی)
 3. آستر
 4. تیوپ (بادکنک هوا)

کاور: پوسته ی خارجی یا کاورِ توپ فوتبال از مواد مرکب مصنوعی مانند PVC، پلی اورتان یا ترکیبی پیچیده ساخته می شود، این پوشش ها یا به وسیله ی نخ دوخته می شوند و یا با چسب به هم متصل می گردند. پوسته چرم به دلیل جذب آلودگی های محیط و سنگین شدن، دیگر در ساخت پوسته ی خارجی توپ کاربرد ندارد.

بیشتر توپ های حرفه ای فوتبال دارای طراحی ۳۲ تیکه ای هستند.

اتصالات: تیکه های سطح توپ با سه روش چسب، قالب و کوک زدن به وسیله ی پلی استر ۵ لایه به هم متصل می شوند. توپی که با دست دوخته شود گران قیمت و ارزشمند است، توپ های تمرینی از نوع چسبی و قالبی هستند.

آستر: لایه ی میانی توپ به عنوان یک آستر از ۴ لایه پلی استر یا بیشتر تشکیل می گردد که دوام، ظاهر و حرکت توپ را تضمین می کند.

تیوپ: تیوپ لاستیکی، داخلی ترین قسمت توپ است که هوا را در خود نگه می دارد، تیوپ توپ های ارزان قیمت از لاستیک مصنوعی ساخته می شود.

بهترین مدلهای توپ فوتبال

مهمترین معیارهای انتخاب توپ فوتبال خوب

کدام توپ فوتبال متناسب با نیاز شماست؟

اولین گام برای انتخاب درست یک توپ فوتبال این است که شناخت درستی از نیازهای خود داشته باشید و بر آن اساس به دنبال توپ موردنظرتان باشید. به عنوان مثال باید بدانید که می خواهید از توپ تان برای چه نوع فعالیتی استفاده کنید و یا در چه نوع زمینی با آن بازی خواهید کرد؟ و سوالانی از این دست که در اینجا مطرح می کنیم و به آن ها پاسخ خواهیم داد.

نوع فعالیت تان را مشخص کنید

اول از هرچیزی باید ببینید که توپ را برای چه نوع استفاده ای نیاز دارید؟ باید توپی را انتخاب کنید که مشخصا برای سبک بازی مورد نظر شما تولید شده باشد. باید ببینید که توپ فوتبال مورد نظر را برای چه نوع بازی می خواهید؛ بازی های تفریحی و دوستانه، تمرین منظم یا مسابقات رسمی؟ با توجه به انواع استفاده از توپ فوتبال، توپ های فوتبال به ۴ دسته اصلی زیر تقسیم می شوند و باید ببینید که شما توپ را برای کدام یک از موارد زیر لازم دارید تا توپ تولید شده برای همان استفاده را تهیه کنید:

 • توپ مسابقات حرفه ای (Premium match balls)
 • توپ مسابقات (match balls)
 • توپ تمرین (Training balls)
 • توپ مینی یا توپ تمرین تکنیکی (Mini/skills balls)

نوع زمین بازی را مشخص کنید

اول باید ببینید می خواهید در یک زمین سرپوشیده بازی کنید یا در سالن؟ بعد باید در نظر داشته باشید که سطح زمین مورد نظرتان از چه جنسی است؟ چمن طبیعی، چمن مصنوعی؟ آسفالت یا پارکت؟ با توجه به پاسخ این سوالات باید یکی از انواع توپ های زیر را انتخاب کنید:

 • توپ چمن طبیعی
 • توپ سالنی
 • توپ ساحلی یا توپ خیابانی
 • توپ چمن مصنوعی

کدام سایز توپ فوتبال مناسب شما است؟

اگر یک تیم هستید و می خواهید برای تمرین و یا تفریح تان توپ فوتبال بخرید، باید توپی بخرید که متناسب با گروه سنی تان باشد. سایزبندی توپ ها بر اساس محدوده سنی کسانی که می خواهند با آن بازی کنند مشخص می شود. این سایزبندی به صورت زیر است:

 • سایز ۵ : برای سنین بالای ۱۲ سال
 • سایز ۴ : برای سنین ۸ تا ۱۲ سال
 • سایز ۳ : برای سنین ۷ سال و کمتر از آن
 • سایز ۲ و ۱ : که برای مسابقات استفاده نمی شود و می توان از آن برای تفریح و یا انجام حرکات تکنیکی (مثل روپایی) استفاده کرد.

انواع سایز توپ فوتبال

چقدر برای یک توپ فوتبال میخواهید هزینه کنید؟

توپ های فوتبال بسته به برند، جنس و نوع، قیمت های متفاوتی از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان دارند! برای اینکه ببینید تا چه میزان هزینه کردن برای یک توپ منطقی و مقرون به صرفه است باید به این نکته توجه کنید که می خواهید چگونه از آن استفاده کنید. همچنین میزان استفاده از آن را هم باید در نظر داشته باشید. بر این اساس:

 • اگر توپی می خواهید که هر از چندگاهی چند ضربه به آن بزنید و استفاده کمی از آن خواهید داشت، بهتر است سراغ مدل های ارزان قیمت بروید و هزینه بی خودی برای خود نتراشید!
 • اگر توپ را برای استفاده کودکان می خواهید باز هم بهتر است سراغ توپ های گران نروید. چرا که با افزایش سن شان سایز توپی که برای شان مناسب است تغییر می کند و از نظر اقتصادی خرید توپ های گران قیمت مقرون به صرفه نیست.
 • اگر قرار است از توپ تان زیاد استفاده کنید، بیشتر هزینه کردن منطقی است. چرا که توپ های گران تر عموما دوام بیشتری هم دارند و به این ترتیب لازم نیست زود به زود برای خرید توپ جدید هزینه کنید.
 • اگر می خواهید هزینه بالایی برای خرید یک توپ فوتبال بکنید حتما در مورد مدل های مختلف تحقیق بیشتری بکنید. چراکه گران ترین توپ ها لزوما بهترین توپ ها نیستند. در این راستا می توانید نظر مربیان فوتبال و کسانی که زیاد با توپ فوتبال سروکار دارند را جویا شوید.

توپ فوتبال پرسی یا دوختی

یکی دیگر از ویژگی هایی که در خرید توپ موثر است، دوختی یا پرسی بودن توپ می باشد. در حالت کلی باید گفت که اکثر توپ های موجود در بازار دوختی می باشند. ولی توپ های استفاده شده در اکثر تورنمنت های معروف مثل جام جهانی یا جام باشگاه های اروپا پرسی هستند.

توپ دوختی یا توپ پرسی

در مجموع باید گفت که تفاوت چندانی در کیفیت بین حالت پرسی و دوختی نیست. اما بزرگترین مزیت توپ فوتبال دوختی نسبت به پرسی این است که این مدل توپ ها را می توان تعمیر کرد و چنانچه دچار پارگی یا … شده باشند می توان با تعمیر دوباره از آن استفاده کرد ولی توپ فوتبال پرسی، امکان تعمیر ندارد. از طرفی باید گفت که توپ فوتبال پرسی استاندارد تر و با ظاهر شکیل تر می باشد.

نکاتی در مورد انتخاب و خرید توپ فوتبال

نوع توپ: توپ های فوتبال با اندازه، طراحی و جنس های مختلف وارد بازار مصرف می شوند، گونه ای از آنها مخصوص مسابقات رسمی هستند، نوعی برای بازی های معمولی و رقابت های غیررسمی کاربرد دارند و گونه ی سوم ویژه ی بازی های تمرینی اند. البته توپ فوتسال را هم فراموش نکنید.

ساختار و جنس توپ: سطح خارجی توپ های تمرینی از جنس PVC است، پلی اورتان یا ترکیبی از این دو، برای ساخت توپ های مسابقه ای به کار می رود. از جنس فوم و لاستیک برای تولید توپ تمرینی کودکان استفاده می کنند، در ساخت انواعی از توپ مخصوص کودکان از ۱۰۰درصد پلی اورتان گرما دیده کمک گرفته می شود.

دوام و عمر توپ با کاور و پوشش بیشتر می شود و بازی با آن هم راحت و خوشایند است.

طراحی توپ فوتبال: ۱۸، ۲۶ و ۳۲ تیکه، سه نوع طراحی برای توپ های فوتبال است که همه ی آنها برای بازی مناسبند اما بازی با نوع ۳۲ تیکه به خاطر حرکت و چرخش بیشتر توپ، راحت تر و روان تر است.

شرکت های سازنده همواره در پی افزایش زیبایی و کیفیت تولیدات خود هستند و ما مرتب شاهد طرح های متنوع و جدید از این محصول هستیم با این همه توپ فوتبال ۳۲ تیکه، بهترین و بادوام ترین نوع توپ فوتبال است.

aks top football

سایز توپ: معمول ترین اندازه ی توپ های فوتبال ۳، ۴ و ۵ است که مورد استفاده ی بزرگ سالان و جوانان قرار می گیرند.

 • توپ سایز ۵ برای افراد بالا ۱۲ سال، سایز ۴ جهت استفاده ی ۸ تا ۱۲ سال، سایز ۳ برای ۷ سال وکمتر، نهایتاً سایز ۱ و ۲ برای حرکات تمرینی و نمایشی مناسب هستند.

کیفیت توپ فوتبال: همیشه این طور نیست که برندهای معروف، طراحی زیبا و قیمت بالا تعیین کننده کیفیت توپ باشد، گاهی ممکن است یک برند گمنام محصولی مرغوب و عالی تولید نماید که بتواند با توپ های گران قیمت برابری کرده و همان عملکرد را داشته باشد. ناگفته نماند که امروزه به مدد فناوری های متعدد توپ های فوتبال زیادی با کیفیت و دوام مناسب به بازار عرضه می گردد.

 • همین که شما با توپ احساس راحتی نمایید و بازی با آن برایتان خوشایند باشد و از عملکرد آن رضایت داشته باشید کفایت می کند.
 • نرمی، استحکام اتصال تیکه ها به هم، سطح پلی اورتان، ۳۲ تیکه بودن، دوام، داشتن ضمانت نامه از ویژگی هایی است که هنگام خرید توپ فوتبال باید به آنها توجه شود.

مدت دوام توپ: ساختار توپ فوتبال، دفعات بازی با آن و چگونگی مراقبت مولفه های تاثیرگذار در طول عمر محصول هستند، البته طول مدت ضمانت توپ از سوی تولید کننده نشانه مرغوبیت و ماندگاری بیشتر آن است، با همه ی این اوصاف، اگر از توپ یک استفاده ی معمولی بشود، می تواند دست کم دو سال شما را همراهی کند.

عملکرد توپ فوتبال: ظاهر زیبا نمی تواند تضمین کننده ی عملکرد کیفی توپ بوده و معیار خرید قرار گیرد، هنگام خرید توپ را در هوا بچرخانید چرا که یک توپ فوتبال استاندارد با یک حرکت روان در هوا به چرخش در می آید، می توانید حرکت روان و سالم بودن توپ را با چند بار حرکت روی زمین امتحان نمایید.

راهنمای خرید توپ فوتبال

سخن پایانی

یک توپ فوتبال بی کیفیت و یا نامناسب می تواند لذت فوتبال بازی کردن را خراب کند. پس با توجه به نکاتی که در این مطلب برای تان گفتیم، اول ببینید چه نوع توپی متناسب با نیازهای شماست و سپس ساختار مدل های مختلف را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

تاریخ به روز رسانی : 1401/05/31
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر امیرعلی
11:36 - 1400/10/16
مرسی از نکات خوبتون
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد