منو

راهنمای خرید توپ فوتبال + معرفی بهترین برندهای بازار

توپ های فوتبال انواع بسیار زیادی دارند و از لحاظ سایز، وزن و متریال به کار رفته در آن ها متفاوت هستند. شاید در وهله اول انتخاب یکی از آن ها برایتان سخت باشد اما می توانید با در نظر گرفتن نیازهای خود، کمی انتخاب را ساده تر کنید و بین توپ های داخل خانه و فضای باز تفاوت قائل شوید.

کمی دقت به ساختار توپ نیز دید شما را باز می کند و می توانید راحت تر توپ مناسب خود را پیدا کنید و در واقع انتخاب خوب نیاز به آزمون و خطا دارد که می توانید به توصیه ها و تجربیات دیگران نیز در این باب توجه کنید.

معیارهای انتخاب توپ فوتبال خوب

راهنمای خرید توپ فوتبال

آشنایی اجمالی با توپ فوتبال

توپ های فوتبال با دو شکل کروی و تخم مرغی برای انواع فوتبال مورد استفاده قرار می گیرند، نوع کروی در فوتبال معمولی کاربرد دارد و نوع بیضی آن هم در فوتبال آمریکایی و کانادایی مورد استفاده قرار می گیرد. فیفا دو نوع استاندارد برای توپ های فوتبال تعریف کرده است، یکی توپ های مورد استفاده در مسابقات رسمی و دیگری برای مسابقات غیر رسمی و بازی کنان آماتور.

اندازه محیط بیرونی توپ رسمی باید ۶۵ تا ۶۹/۵ سانتی متر باشد و وزنی بین ۴۲۰ تا ۴۴۵ گرم داشته باشد، این عدد برای توپ مسابقات غیر رسمی و آماتور به ترتیب ۶۸ تا ۷۰ سانتی متر و وزنی ۴۱۰ تا ۴۵۰ گرم است.

استاندارد های فیفا برای توپ عبارتند از:

 • مواد اولیه از جنس چرم و یا مواد با کیفیت ساخته شده باشد.
 • توپ فوتبال باید گرد و کروی شکل باشد.
 • وزن باید بین ۴۲۰ و ۴۴۵ گرم باشد.
 • فشار هوای درون آن باید بین ۱۱۰۰ تا ۶۰۰۰ گرم بر سانتی متر مکعب بر سط دریا باشد.

پیشنهاد مطالعه » نحوه تشخیص توپ فوتبال اصل از تقلبی

ساختار توپ فوتبال

این توپ دارای ۴ قسمت اصلی است: 1 - کاور، 2 - اتصالات (کوک زنی)، 3 - آستر، 4 - تیوپ (بادکنک هوا)

ساختار داخلی توپ فوتبال

عکس ساختار داخلی توپ فوتبال

کاور: پوسته خارجی یا کاورِ توپ فوتبال از مواد مرکب مصنوعی مانند PVC، پلی اورتان یا ترکیبی پیچیده ساخته می شود، این پوشش ها یا به وسیله نخ دوخته می شوند و یا با چسب به هم متصل می گردند. پوسته چرم به دلیل جذب آلودگی های محیط و سنگین شدن، دیگر در ساخت پوسته خارجی توپ کاربرد ندارد.

بیشتر توپ های حرفه ای فوتبال دارای طراحی ۳۲ تیکه ای هستند.

اتصالات: تیکه های سطح توپ با سه روش چسب، قالب و کوک زدن به وسیله پلی استر ۵ لایه به هم متصل می شوند. توپی که با دست دوخته شود گران قیمت و ارزشمند است، توپ های تمرینی از نوع چسبی و قالبی هستند.

آستر: لایه میانی توپ به عنوان یک آستر از ۴ لایه پلی استر یا بیشتر تشکیل می گردد که دوام، ظاهر و حرکت توپ را تضمین می کند.

تیوپ: تیوپ لاستیکی، داخلی ترین قسمت توپ است که هوا را در خود نگه می دارد، تیوپ توپ های ارزان قیمت از لاستیک مصنوعی ساخته می شود.

انواع توپ فوتبال

توپ فوتبال چمن مصنوعی

در واقع چمن مصنوعی بسیار خشک و زبر می باشد برای فوتبال کردن روی چنین زمینی شما نیاز به یک توپ فوتبال با لایه های ضخیم و مقاوم دارید. حرکت توپ روی زمینی با این مشخصات می تواند به رویه توپ آسیب جدی وارد کند به همین علت جنس این مدل از توپ به گونه ای است که روی چمن مصنوعی هیچ گونه آسیبی به آن وارد نمی شود.

عکس توپ فوتبال چمن مصنوعی

عکس توپ فوتبال در چمن مصنوعی

توپ فوتبال چمن طبیعی

همان طور که می دانید فوتبال روی چمن یکی از پرطرفدارترین رشته های فوتبال است. این نوع از چمن به دلیل نرمی فوق العاده بالا جنس روی توپ در آن اهمیتی ندارد و بیشتر در این نوع روی استاندارد های توپ مانند چرخش و حرکت صحیح در هوا تمرکز شده است. یک فوتبالیست خوب سطح بالا باید توانایی فوتبال کردن با هر دو توپ را داشته باشد.

توپ فوتبال سالنی (توپ فوتسال)

به دلیل اینکه زمین فوتسال با فوتبال متفاوت است، بنابراین توپ فوتسال هم با توپ فوتبال متفاوت می باشد. از نظر اندازه توپ فوتسال مقداری از توپ فوتبال حرفه ای کوچکتر است یعنی اندازه آن ۴ می باشد اما از نظر وزنی با یک توپ سایز پنج برابری می کند. آنها بیشتر برای بازی در فضاهای داخلی استفاده می شوند و به دلیل کوچک بودن فضا این مدل مقداری تنبل تر ساخته می شود تا با پرش کمتر بازیکن تسلط بیشتری روی توپ داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات کامل تر درباره نحوه خرید توپ فوتسال می توانید به مقاله مرتبط با آن یعنی (راهنمای خرید توپ فوتسال) مراجعه فرمائید.

توپ فوتبال ساحلی

مهم ترین ویژگی توپ های فوتبال ساحلی ضد آب بودن آن ها است. این توپ ها از نظر اندازه تقریبا به اندازه توپ های فوتسال هستند با این تفاوت که وزن آن ها خیلی کمتر از توپ های سالنی است. توپ فوتبال ساحلی دارای جنس رویه نرم و لطیف می باشد زیرا این ورزش بدون کفش با پای برهنه انجام می شود و نباید پای فوتبالیست حین شوت کردن دچار آسیب شود.

عکس توپ فوتبال ساحلی

عکس توپ فوتبال ساحلی

توپ فوتبال خیابانی

بدترین نوع زمین فوتبال برای بازی آسفالت و سیمان زبر کف خیابان است که دائما با توپ شما در تماس می باشد. بنابراین توپ فوتبال خیابانی باید داری چند لایه رویه مقاوم باشد تا بتواند این شرایط را تحمل کند. از نظر اندازه هم تقریبا هم اندازه توپ فوتبال سالنی هستند زیرا بازیکن باید بیشترین میزان تسلط روی توپ را داشته باشد و توپ روی پای بازیکن گیر کند تا بتواند تکنیک های خود را با آن پیاده کند.

مینی توپ های فوتبال

از نظر سایزی با توپ هایی که تا به حال توضیح داده شد کوچکتر هستند یعنی سایز آن ها ۱ است. معمولا فوتبالیست ها بعد از پایان یک مسابقه سخت برای تفریح یا برای تمرین حرکات پا از این مدل توپ استفاده می کنند. زیرا سرعت عمل پای بازیکن با این مدل توپ چند برابر مدل های قبلی می شود.

مهمترین معیارهای انتخاب توپ فوتبال خوب

کدام توپ فوتبال متناسب با نیاز شماست؟

اولین گام برای انتخاب درست یک توپ فوتبال این است که شناخت درستی از نیازهای خود داشته باشید و بر آن اساس به دنبال توپ مورد نظرتان باشید. به عنوان مثال باید بدانید که می خواهید از توپ تان برای چه نوع فعالیتی استفاده کنید و یا در چه نوع زمینی با آن بازی خواهید کرد؟ و سوالاتی از این دست که در اینجا مطرح می کنیم و به آن ها پاسخ خواهیم داد.

نوع فعالیت تان را مشخص کنید

اول از هرچیزی باید ببینید که توپ را برای چه نوع استفاده ای نیاز دارید؟ باید توپی را انتخاب کنید که مشخصا برای سبک بازی مورد نظر شما تولید شده باشد. باید ببینید که توپ فوتبال مورد نظر را برای چه نوع بازی می خواهید؛ بازی های تفریحی و دوستانه، تمرین منظم یا مسابقات رسمی؟ با توجه به انواع استفاده از توپ فوتبال، توپ های فوتبال به ۴ دسته اصلی زیر تقسیم می شوند و باید ببینید که شما توپ را برای کدام یک از موارد زیر لازم دارید تا توپ تولید شده برای همان استفاده را تهیه کنید:

 • توپ مسابقات حرفه ای (Premium match balls)
 • توپ مسابقات (match balls)
 • توپ تمرین (Training balls)
 • توپ مینی یا توپ تمرین تکنیکی (Mini/skills balls)

بهترین مدلهای توپ فوتبال

عکس توپ فوتبال چمپیون لیگ

نوع زمین بازی را مشخص کنید

اول باید ببینید می خواهید در یک زمین سرپوشیده بازی کنید یا در سالن؟ بعد باید در نظر داشته باشید که سطح زمین مورد نظرتان از چه جنسی است؟ چمن طبیعی، چمن مصنوعی؟ آسفالت یا پارکت؟ با توجه به پاسخ این سوالات باید یکی از انواع توپ های زیر را انتخاب کنید:

 • توپ چمن طبیعی
 • توپ سالنی
 • توپ ساحلی یا توپ خیابانی
 • توپ چمن مصنوعی

کدام سایز توپ فوتبال مناسب شما است؟

اگر یک تیم هستید و می خواهید برای تمرین و یا تفریح تان توپ فوتبال بخرید، باید توپی بخرید که متناسب با گروه سنی تان باشد. سایزبندی توپ ها بر اساس محدوده سنی کسانی که می خواهند با آن بازی کنند مشخص می شود. این سایز بندی به صورت زیر است:

 • سایز ۵ : برای سنین بالای ۱۲ سال
 • سایز ۴ : برای سنین ۸ تا ۱۲ سال
 • سایز ۳ : برای سنین ۷ سال و کمتر از آن
 • سایز ۲ و ۱ : که برای مسابقات استفاده نمی شود و می توان از آن برای تفریح و یا انجام حرکات تکنیکی (مثل روپایی) استفاده کرد.

انواع سایز توپ فوتبال

عکس سایز های مختلف توپ فوتبال

چقدر برای یک توپ فوتبال میخواهید هزینه کنید؟

توپ های فوتبال بسته به برند، جنس و نوع، قیمت های متفاوتی از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان دارند! برای اینکه ببینید تا چه میزان هزینه کردن برای یک توپ منطقی و مقرون به صرفه است باید به این نکته توجه کنید که می خواهید چگونه از آن استفاده کنید. همچنین میزان استفاده از آن را هم باید در نظر داشته باشید. بر این اساس:

 • اگر توپی می خواهید که هر از چندگاهی چند ضربه به آن بزنید و استفاده کمی از آن خواهید داشت، بهتر است سراغ مدل های ارزان قیمت بروید و هزینه بی خودی برای خود نتراشید!
 • اگر توپ را برای استفاده کودکان می خواهید باز هم بهتر است سراغ توپ های گران نروید. چرا که با افزایش سن شان سایز توپی که برای شان مناسب است تغییر می کند و از نظر اقتصادی خرید توپ های گران قیمت مقرون به صرفه نیست.
 • اگر قرار است از توپ تان زیاد استفاده کنید، بیشتر هزینه کردن منطقی است. چرا که توپ های گران تر عموما دوام بیشتری هم دارند و به این ترتیب لازم نیست زود به زود برای خرید توپ جدید هزینه کنید.
 • اگر می خواهید هزینه بالایی برای خرید یک توپ فوتبال بکنید حتما در مورد مدل های مختلف تحقیق بیشتری بکنید. چراکه گران ترین توپ ها لزوما بهترین توپ ها نیستند. در این راستا می توانید نظر مربیان فوتبال و کسانی که زیاد با توپ فوتبال سروکار دارند را جویا شوید.

توپ فوتبال پرسی یا دوختی

یکی دیگر از ویژگی هایی که در خرید توپ موثر است، دوختی یا پرسی بودن توپ می باشد. در حالت کلی باید گفت که اکثر توپ های موجود در بازار دوختی می باشند. ولی توپ های استفاده شده در اکثر تورنمنت های معروف مثل جام جهانی یا جام باشگاه های اروپا پرسی هستند.

توپ دوختی یا توپ پرسی

در مجموع باید گفت که تفاوت چندانی در کیفیت بین حالت پرسی و دوختی نیست. اما بزرگترین مزیت توپ فوتبال دوختی نسبت به پرسی این است که این مدل توپ ها را می توان تعمیر کرد و چنانچه دچار پارگی یا … شده باشند می توان با تعمیر دوباره از آن استفاده کرد ولی توپ فوتبال پرسی، امکان تعمیر ندارد. از طرفی باید گفت که توپ فوتبال پرسی استاندارد تر و با ظاهر شکیل تر می باشد.

توپ فوتبال زرنگ یا تنبل؟

شاید دیده باشید که بعضی افراد برای خرید توپ فوتبال، آن را به زمین می زنند تا ببینند توپ پس از برخورد به زمین تا کجا بالا میاید. این کار برای این است که متوجه شوند توپ مورد نظر تنبل، نیمه تنبل یا زرنگ است! بله، توپ ها هم زرنگ و تنبل در بین خودشان دارند. یکی از مواردی که برای انتخاب توپ مناسب اصطلاحا زرنگ یا تنبل بودن توپ است.

یک قانون نانوشته : برای اینکه متوجه شوید، توپ تنبل یا زرنگ است، توپ را به زمین بزنید. اگر توپ تا زانوی شما و کمتر از نیم متر بالا آمد یعنی توپ تنبل است. اگر تا بالای زانو (حدود 70 سانت) بالا آمد نیمه تبل و اگر تا کمر (حدود یک متر) بالا آمد، توپ زرنگ می باشد.

چه تفاوتی بین توپ زرن و تنبل وجود دارد و هر کدام برای چه موردی مناسب است؟

انتخاب توپ فوتبال زرنگ یا تنبل، بستگی به نوع زمینی که شما در آن فوتبال بازی می کنید دارد. معمولا برای بازی در زمین سالن بخاطر اصطکاک کمتر زمین از توپ فوتبال تنبل یا نیمه تنبل استفاده می شود و توپ فوتبال زرنگ اصلا برای بازی در فوتسال مناسب نیست. برای بازی در زمین چمن مصنوعی از توپ فوتبال نیمه تنبل استفاده می شود و برای بازی در زمین چمن طبیعی بخاطر نا هموار بودن زمین و اصطکاک بیشتر از توپ فوتبال زرنگ استفاده می شود.

عکس توپ فوتبال در زمین سبز چمن

عکس توپ فوتبال در زمین چمن سبز

اگر بخواهیم از این دو ویژگی ذکر شده استفاده کنیم و بهترین انتخاب را برای تهیه توپ داشته باشیم اینگونه می توان جمع بندی کرد.

 • بازی فوتسال در زمین سالنی : توپ فوتسال سایز 4 و تنبل ( برای زمین بزرگتر و تعداد نفرات بالا در هم تیم می توان از نیمه تنبل هم استفاده کرد)
 • بازی فوتبال در زمین چمن مصنوعی : در زمین کوچک و بازی پنج به پنج استفاده از توپ سایز 4 نیمه تنبل و برای زمین بزرگتر با نفرات بیشتر استفاده از توپ سایز 5 نیمه تنبل
 • بازی فوتبال در چمن طبیعی : توپ فوتبال سایز 5 و زرنگ

نکاتی در مورد انتخاب و خرید توپ فوتبال

نوع توپ: توپ های فوتبال با اندازه، طراحی و جنس های مختلف وارد بازار مصرف می شوند، گونه ای از آنها مخصوص مسابقات رسمی هستند، نوعی برای بازی های معمولی و رقابت های غیر رسمی کاربرد دارند و گونه سوم ویژه بازی های تمرینی اند. البته توپ فوتسال را هم فراموش نکنید.

ساختار و جنس توپ: سطح خارجی توپ های تمرینی از جنس PVC است، پلی اورتان یا ترکیبی از این دو، برای ساخت توپ های مسابقه ای به کار می رود. از جنس فوم و لاستیک برای تولید توپ تمرینی کودکان استفاده می کنند، در ساخت انواعی از توپ مخصوص کودکان از ۱۰۰ درصد پلی اورتان گرما دیده کمک گرفته می شود.

دوام و عمر توپ با کاور و پوشش بیشتر می شود و بازی با آن هم راحت و خوشایند است.

طراحی توپ فوتبال: ۱۸، ۲۶ و ۳۲ تیکه، سه نوع طراحی برای توپ های فوتبال است که همه آنها برای بازی مناسبند اما بازی با نوع ۳۲ تیکه به خاطر حرکت و چرخش بیشتر توپ، راحت تر و روان تر است.

شرکت های سازنده همواره در پی افزایش زیبایی و کیفیت تولیدات خود هستند و ما مرتب شاهد طرح های متنوع و جدید از این محصول هستیم با این همه توپ فوتبال ۳۲ تیکه، بهترین و بادوام ترین نوع توپ فوتبال است.

aks top football

عکس توپ فوتبال آدیداس روی زمین چمن

سایز توپ: معمول ترین اندازه توپ های فوتبال ۳، ۴ و ۵ است که مورد استفاده بزرگ سالان و جوانان قرار می گیرند.

 • توپ سایز ۵ برای افراد بالا ۱۲ سال، سایز ۴ جهت استفاده ۸ تا ۱۲ سال، سایز ۳ برای ۷ سال و کمتر، نهایتاً سایز ۱ و ۲ برای حرکات تمرینی و نمایشی مناسب هستند.

کیفیت توپ فوتبال: همیشه این طور نیست که برندهای معروف، طراحی زیبا و قیمت بالا تعیین کننده کیفیت توپ باشد، گاهی ممکن است یک برند گمنام محصولی مرغوب و عالی تولید نماید که بتواند با توپ های گران قیمت برابری کرده و همان عملکرد را داشته باشد. ناگفته نماند که امروزه به مدد فناوری های متعدد توپ های فوتبال زیادی با کیفیت و دوام مناسب به بازار عرضه می گردد.

 • همین که شما با توپ احساس راحتی نمایید و بازی با آن برایتان خوشایند باشد و از عملکرد آن رضایت داشته باشید کفایت می کند.
 • نرمی، استحکام اتصال تیکه ها به هم، سطح پلی اورتان، ۳۲ تیکه بودن، دوام، داشتن ضمانت نامه از ویژگی هایی است که هنگام خرید توپ فوتبال باید به آنها توجه شود.

مدت دوام توپ: ساختار توپ فوتبال، دفعات بازی با آن و چگونگی مراقبت مولفه های تاثیرگذار در طول عمر محصول هستند، البته طول مدت ضمانت توپ از سوی تولید کننده نشانه مرغوبیت و ماندگاری بیشتر آن است، با همه این اوصاف، اگر از توپ یک استفاده معمولی بشود، می تواند دست کم دو سال شما را همراهی کند.

عملکرد توپ فوتبال: ظاهر زیبا نمی تواند تضمین کننده عملکرد کیفی توپ بوده و معیار خرید قرار گیرد، هنگام خرید توپ را در هوا بچرخانید چرا که یک توپ فوتبال استاندارد با یک حرکت روان در هوا به چرخش در می آید، می توانید حرکت روان و سالم بودن توپ را با چند بار حرکت روی زمین امتحان نمایید.

راهنمای خرید توپ فوتبال

سخن پایانی

یک توپ فوتبال بی کیفیت و یا نامناسب می تواند لذت فوتبال بازی کردن را خراب کند. پس با توجه به نکاتی که در این مطلب برای تان گفتیم، اول ببینید چه نوع توپی متناسب با نیازهای شماست و سپس ساختار مدل های مختلف را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت توپ فوتبال چند است؟
قیمت انواع توپ فوتبال به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، سایز توپ، وزن و ابعاد، کیفیت دوخت، جنس لایه درونی و بیرونی، نوع استفاده و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت توپ فوتبال از 70 هزار تومان تا 3 و نیم میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای توپ فوتبال کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای توپ فوتبال جهان میتوان به برند بتا، مولتن، میکاسا، فاکس، استار، دونیک، آلشپرت، ویلسون، آدیداس، یونکس، هد، نایکی، پوما و دربی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/06
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
توپ فوتبال مدل دوختی جام ملتهای آسیا چمنی سایز ۵
توپ فوتبال مدل دوختی جام ملتهای آسیا چمنی سایز ۵
توپ فوتبال دربی استار مدل چمنی سایز ۴
توپ فوتبال دربی استار مدل چمنی سایز ۴
توپ فوتبال جنس چرم سالنی مدل Krasava سایز 5
توپ فوتبال جنس چرم سالنی مدل Krasava سایز 5
توپ فوتبال سایز 5 مدل لالیگا 2021 چهل تکه
توپ فوتبال سایز 5 مدل لالیگا 2021 چهل تکه
توپ فوتبال مولتن اصل سری حرفه ای مخصوص زمین چمن سایز 5
توپ فوتبال مولتن اصل سری حرفه ای مخصوص زمین چمن سایز 5
توپ فوتبال بتا جنس لاستیکی سایز ۴
توپ فوتبال بتا جنس لاستیکی سایز ۴
توپ فوتبال بتا مدل چهار جام جهانی الرحله جنس لاستیکی
توپ فوتبال بتا مدل چهار جام جهانی الرحله جنس لاستیکی
توپ فوتبال جنس چرم مصنوعی پی وی سی سایز 2
توپ فوتبال جنس چرم مصنوعی پی وی سی سایز 2
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر امیرعلی
11:36 - 1400/10/16
مرسی از نکات خوبتون
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد