منو

راهنمای خرید توپ بسکتبال + تشخیص توپ بسکتبال اصل از تقلبی

افراد بسیاری در سرتاسر جهان علاقمند به بازی بسکتبال هستند که می توان آن را به عنوان یکی از هیجان انگیزترین و محبوب ترین بازی ها به شمار آورد. بسیاری از افرادی که به بسکتبال را بازی می کنند به خرید توپ بسکتبال می پردازند تا لذت بازی برایشان بیشتر شود. اما می دانیم انتخاب و خرید بهترین توپ بسکتبال کار چندان راحتی نمی باشد زیرا از تنوع بالایی برخوردار است و این که انتخاب کنیم کدام توپ مناسب ما است کار آسانی نیست.

پیش از خرید حتما سطح بازی که تصمیم دارید انجام دهید را مدنظر قرار دهید. لازم به ذکر است که توپ بسکتبال از اندازه های رسمی برخوردار است. تولیدکنندگان توپ های بسکتبال آن را در سه سایز عمده تولید و عرضه می کنند. اگر قصد خرید توپ بسکتبال را دارید حتما با طوطی کالا همراه باشید تا شما را در خرید یک توپ بسکتبال مناسب راهنمایی کنیم.

ورزش بسکتبال

ورزشکاران در حال بازی با توپ بسکتبال

ورزش بسکتبال چیست؟

بسکتبال (Basketball) یک ورزش گروهی است که در یک سالن مستطیل شکل و در دو گروه پنج نفره انجام می شود. هدف بازی پرتاب توپ به داخل سبدهایی است که ۴۶ سانتیمتر قطر و ۳٫۰۴۸ متر ارتفاع دارند و در دو سمت زمین قرار می گیرند. این سبدها به تخته ای به نام بک بُرد متصل اند. توپ باید توسط بازیکنان هر تیم به درون سبد تیم مقابل انداخته شود. اصلی ترین وسیله مورد نیاز برای این ورزش پرطرفدار، توپ بستکبال است.

سایز توپ های بسکتبال

توپ های بسکتبال دارای سه اندازه و سایز استاندارد می باشد که این سه اندازه شامل اندازه پنج، شش و هفت می باشد که این اندازه ها مطابق مقررات بین المللی بسکتبال FIBA انتخاب گردیده است. لازم به ذکر است که توپ های بسکتبال باید با سن و جنس بازیکنان تناسب داشته باشد.

سایز پنج توپ بسکتبال

اگر سن شما زیر یازده سال می باشد بهترین گزینه برای شما توپ بسکتبال سایز پنج می باشد. این سایز توپ دارای قطر 70 سانتی متر (27/5 اینچ) و وزن 18 اونس (510 گرم) می باشد.

سایز شش توپ بسکتبال

بازیکنانی که سن آنها از 12 تا 15 سال می باشد بهترین گزینه برایشان توپ بسکتبال سایز شش می باشد. این سایز توپ بسکتبال مختص این افراد طراحی و به تولید رسیده است. این توپ از قطری به اندازه 72 سانتی متر (28/5 اینچ) و وزنی میان 18 تا 20 اونس (حدود 510 تا 566 گرم) برخوردار است. یک توپ بسکتبال هنگام پرتاب از ارتفاع شش فوتی باید دارای ارتفاع باز جهش 51 تا 56 اینچ باشد.

سایز هفت توپ بسکتبال

توپ بسکتبال سایز هفت مختص بازیکنانی که دارای سنین بالای 16 سال می باشد طراحی و تولید شده است و بهترین گزینه برای مسابقات این افراد می باشد. توپ هایی با سایز هفت دارای محیطی به اندازه 75 سانتی متر (29/5 اینچ) و وزنی میان 20 تا 22 اونس (حدود 566 تا 623 گرم) می باشد. لازم به ذکر است که توپ هایی با سایز هفت برای رقابت های NBA استفاده می گردد. جهشی که این توپ هنگام پرتاب از ارتفاع شش فوتی دارا خواهد بود میان 49 تا 54 اینچ می باشد.

سایز های مختلف توپ بسکتبال

سایز بندی توپ بسکتبال بر اساس استانداردFIBA

البته علاوه بر سایزهای ذکر شده دو سایز کوچکتر هم تولید می شود که ذکر ویژگی آنها خالی از لطف نخواهد بود.

 • سایز 4 : اگر برای بازیکنان رده ی سنی 4 تا 8 سال قصد خرید توپ بسکتبال اصل را دارید سایز 4 را خریداری کنید. این سایز در ابعاد 64.77 سانتی متر و وزن 0.39 کیلوگرم تولید می شود.
 • سایز 3 : برای کوچک ترین بازیکنان بسکتبال یا افراد مسنی که دوست دارند بسکتبال بازی کنند می توانید دست به خرید توپ بسکتبال سایز 3 بزنید. وزن این توپ 0.28 کیلوگرم و ابعاد آن 55.88 سانتی متر است.

ساختار توپ بسکتبال

ساختار توپ بسکتبال متشکل از بادکنک هوا، سیم پیچ ها نخی، لایه داخلی، کاور، کانال و آج هاست.

 • بادکنک های هوای داخلی توپ از لاستیک ساخته می شوند و به عنوان محفظه نگه دارنده هوای توپ عمل می کنند.
 • رشته هایی از جنس پلی استر یا نایلون اطراف بادکنک هوا را پوشش می دهند تا ساختار شکلِ مدور بادکنک حفظ شود.
 • یک ورقه ضخیم در اطراف این دو لایه، سبب ایجاد سطحی صاف، قوی و یکنواخت می شود.
 • منظور از کاور سطح بیرونی و قابل مشاهده توپ بسکتبال است.
 • کانال ها خطوط سیاه روی توپ هستند که پنل ها و تیکه های مختلف توپ را به هم متصل می کنند.
 • آج ها هم بافت سطحی توپ را تشکیل می دهند و تمام سطح آن را می پوشانند.

ساختار داخلی توپ بسکتبال

ساختار داخلی توپ بسکتبال

انواع توپ بسکتبال از نظر جنس

در تولید توپ های بسکتبال امکان دارد از چرم و یا مواد ترکیبی و یا لاستیک و کامپوزیت (مواد ترکیبی) بهره گرفته شود که از دوام بالایی نیز برخوردارند. زمانی که بازیکن از توپی استفاده می کند که از چرم تولید شده است حس خوشایندی برایش به ارمغان می آید و حس نرمی توپ این حس را به او القا می کند و هنگام بازی مشکلی هنگام ضربه زدن برای بازیکن به وجود نخواهد آمد و احساس مطلوبی برایش به وجود می آید.

توپ های بسکتبال تولید شده از کامپوزیت نیز تا حدی مشابه توپ های چرمی می باشند و می توانند تقریبا آن احساس نرمی و خوشایند را برای بازیکن به وجود آورند. لازم به ذکر است که جنس کامپوزیت می تواند در برابر تعریق و رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

توپ های تولیدی از لاستیک از طول عمر و استحکام بالاتری بهره مند هستند و در قیاس با چرم و کامپوزیت قیمت ارزانتری نیز دارا هستند اما گفتنی است که همانند چرم و کامپوزیت برایتان راحت نخواهد بود زیرا یک توپ زمخت و سفت به شمار می رود.

توپ بسکتبال چیست

انواع توپ بسکتبال از نظر کاربرد

1 - توپ های خیابانی

در وهله اول باید بدانید که یک توپ بسکتبال خیابانی با قیمت کمتری به نسبت توپ های سالنی در بازار بفروش رسانده می شود. این توپ ها عمدتا به سبب استفاده در محیط های زبر و خشن نظیر پارک ها و خیابان ها از لاستیک و کامپوزیت تولید می شوند.

از نظر ماندگاری و مقاومت بسیار بهتر از توپ های سالنی هستند که البته باید بدانید کار کردن بیش از اندازه با این نوع از توپ ها سبب ایجاد زبری در قسمت انگشتان دست شما می گردد.

2 - توپ های سالنی

بهترین نوع از توپ های مخصوص رشته ورزشی بسکتبال می باشند که از جنس چرم تولید می شوند. این نوع از توپ ها به حدی نرم هستند که به راحتی می توانید آن ها را در دست بگیرید. ناگفته نماند که از این مدل توپ ها در تورنمنت ها و مسابقات گوناگون استفاده می شود که از مهمترین آن ها می توان به لیگ معتبر NBA اشاره داشت.

استانداردهای توپ بسکتبال

1- لیگ ملی بسکتبال (NBA)

مطلوب ترین وزن برای مسابقات لیگ ملی بسکتبال (NBA) 624 گرم معادل ۲۲ اونس می باشد این وزن استاندارد مختص آقایان بوده است. پس از شروع استفاده باید توپ را به اندازه ۷/۵ تا ۸/۵ psi باد کرده و سپس اقدام به استفاده از آن شود. مناسب ترین محیط برای این مسابقات ۷۴/۹۳ سانتی متر است.

توپ مخصوص مسابقات NBA

توپ مخصوص مسابقات NBA امریکا

در مسابقات بانوان استانداردترین سایز توپ، سایز ۶ بوده و از محیطی به اندازه ۷۲/۳۹ الی ۷۳/۶۶ دارا باشد. مطلوب ترین وزن برای توپ سایز ۶ در مسابقات بانوان معادل ۱۸ تا ۲۰ اونس است که از ۵۱۰ تا ۵۶۷ گرم می باشد. این توپ باید از فشاری به اندازه ۹ برخوردار باشد تا ارتفاع آن بطور استاندارد صورت گیرد. این توپ ها از چرم تولید می گردند.

2 - انجمن ملی ورزشی دانشجویان (NCAA)

مناسبت ترین و استانداردترین سایز توپ برای مسابقات بانوان سایز ۶ بوده که توسط استانداردهای انجمن ملی ورزشی دانشجویان اعلام گردیده است. بُرد این سایز از توپ بسکتبال باید به اندازه ۱/۲۹ تا ۱/۴۲ متر باشد زمانی که آن را از فاصله ۱/۸۲ متری رها می نماییم در نتیجه باید توپ را به مقداری باد نماییم که این بُرد را در توپ ایجاد نماید. اما در مسابقاتی که بین آقایان برگزار می شود مناسبترین توپ سایز۷ است که وزن مطوب آن ۶۲۴ گرم یا همان ۲۲ اونس می باشد.

3 - فدراسیون بین المللی بسکتبال (FIBA)

مطابق با گفته فدراسیون بین المللی بسکتبال استانداردترین توپ بری بازی هایی که توسط آقایان صورت می گیرد سایز ۷ می باشد. اگر این سایز از توپ را مشاهده کرده باشید می توانید نام تولید کننده آن را که بر روی توپ هک شده است مشاهده کنید. همانگونه که پیشتر نیز به آن اشاره نمودیم وزن مطلوب برای این توپ در مسابقات آقایان ۶۲۴ گرم می باشد و از محیطی به اندازه ۷۴/۹۳ سانتی متر برخوردار است.

توپ بسکتبال مسابقات جهانی فیبا

عکس توپ مخصوص فدراسیون بین المللی بسکتبال

اما در بازی هایی که در میان بانوان صورت می پذیرد باید به سراغ توپی با سایز ۶ برویم که از محیطی به اندازه ۷۲/۳۹ تا ۷۳/۶۶ برخودار باشد. وزن مطلوب برای این سایز از توپ های بسکتبال ۱۸ الی ۲۰ ونس که معادل ۲۲۷ تا ۵۶۷ گرم است می باشد. بُرد این توپ نیز باید به اندازه ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ میلی متر باشد زمانی که از فاصله ۱۸۰۰ میلی متری رها می گردد.

4 - لیگ های جوانان

در مسابقات جوانان یا نوجوانان از قوانین دانشگاهی NBA تبعیت می شود در این مسابقات افرادی با سنین بیش از ۸ سال شرکت می نمایند. اما مسابقاتی نیز برای سنین زیر ۸ سال وجود دارد اما در این مسابقات از توپ هایی بهره گرفته می شود که دارای محیطی به اندازه ۷۱/۱۲ الی ۷۳/۶۶ سانتی متر باشد.

بهترین برند های تولید کننده توپ های بسکتبال

چندین تولید کننده توپ بسکتبال وجود دارد که انواع مختلفی از توپ بسکتبال را در طرح های متفاوت و از مواد مختلف تولید می کنند.

اسپالدینگ (Spalding)

از سال 1876، اسپالدینگ (Spalding) تولید کالاهای ورزشی برای بیسبال، فوتبال و بسکتبال و اولین توپ رسمی برای هریک از این ورزش ها را تولید کرده است. اسپالدینگ (Spalding) از سال 1983 تولید کننده رسمی توپ های بسکتبال NBA بوده است.

به علاوه توپ های رسمی NBA، اسپالدینگ (Spalding) تولید کننده انواع توپ های بسکتبال برای کاربردهای مختلف در بازار بوده است. توپ اسپالدینگ (Spalding) مدل INFUSION یک توپ داخل سالن / فضای باز است که دارای یک پمپ داخلی برای حفظ فشار هوای درون توپ است. این توپ از سال 2012 توپ رسمی WNBA و NBDL و لیگ پیشرفتۀ NBA است.

بهترین برندهای توپ بسکتبال

بهترین برند های توپ بسکتبال (مولتن - نایکی - ویلسون - اسپالدینگ - راولینگ)

مولتن (Molten)

این تولید کننده ژاپنی از سال 2012 قرارداد برای تولید توپ های رسمی برای تمام مسابقات FIBA و همه رویدادهای FIBA، آسیا است. توپ های مولتن (Molten) از چرم و یا کامپوزیت تولید می شوند. مولتن (Molten) همچنین توپ های زیادی برای کاربردهای تفریحی ارائه می کند. لازم به ذکر است که برند مولتون از باکیفیت ترین و شناخته شده ترین برند تولید کننده توپ بسکتبال می باشد.

ویلسون (Wilson)

توپ ویلسون مدل SOLUTION، توپ رسمی NCAA است. ساخته شده از مواد ترکیبی که رطوبت را طی بازی جذب می کند و با وجود دست های عرق کرده امکان گرفتن توپ به راحتی امکان پذیر است. توپ ویلسون مدل EVOLUTION به عنوان پر فروش ترین توپ برای بازی های دبیرستانی در آمریکا در سال 2012 انتخاب شد. این توپ دارای سطح کامپوزیتی با کانال های ویژه بود که جایگزین کانال های لاستیکی سنتی و مواد کامپوزیت یکپارچه شد.

Rawlings

Rawlings تاریخ طولانی در بسکتبال دارد، و از سال 1902 توپ بسکتبال تولید می کند. این شرکت توپ رسمی NAIA و NJCAA را تولید می کند. Rawlings برای توپ های ده پنل خود شناخته شده است. که تحت عنوان TEN به بازار عرضه می شود. شرکت همچنین توپ های هشت پنل سنتی هم تولید می کند. توپ TEN توپ رسمی اتحادیۀ ورزشی آماتور (AAU) است.

نایک (Nike)

نایک (Nike) از سال 2012 قرارداد خود را با اتحادیه لیگ های اروپایی بسکتبال (ULEB) و (UAAP) برای تولید توپ های مسابقات رسمی Nike 4005 حفظ می کند. نایک (Nike) همچنین انواع توپ های بسکتبال تفریحی را ارائه می دهد.

بهترین مدلهای توپ بسکتبال

نکات مهم هنگام خرید توپ بسکتبال

انتخاب مدل

اولین اقدام در خصوص خرید توپ بسکتبال توجه به مدل آن است که برای این منظور ما در بخش قبلی به معرفی هر دو نوع توپ این ورزشی هیجانی و دوست داشتنی برایتان پرداختیم و اکنون این شما هستید که باید متناسب با سبک و موقعیت مکانی که قرار است در آن به بازی بسکتبال بپردازید، اقدام به خرید مناسب ترین گزینه برای خود نمایید.

جنس توپ

غول های ورزشی دنیا برای تولیدات این نوع از توپ ها از متریال چرمی، کامپوزیتی و همچنین لاستیکی استفاده می کنند. تولید هر کدام از این توپ ها با جنس های نامبرده شده دارای مزایا و معایبی است که بهتر است با کسب اطلاعاتی مغتنم در این خصوص نیز تصمیم نهایی تان را اخذ نمایید.

 • چرم : در سطوح بسیار حرفه ای، چرم ماده ای پرطرفدار برای ساخت توپ بسکت است. توپ های چرمی نرم هستند و کنترل آنها آسان است. با گذر زمان، آنها صافتر میشوند و شکلی حرفه ای به خود میگیرند. آنها عموماً برای زمین های روباز مناسب نیستند زیرا چرم کاملاً به سرعت در آن سطوح خشن مندرس میشود.
 • لاستیک : توپ های بسکتبالی که از لاستیک ساخته شده اند به طورکلّی ارزانتر هستند و عمدتاً تازهکارها یا بازیکنان مبتدی از آنها استفاده میکنند. این توپها جهش بسیار خوبی دارند و کنترل آنها آسان است. درحالیکه برای استفاده در زمینهای سالنی مناسب هستند، در زمینهای روباز بهتر عمل میکنند.
 • مواد مصنوعی : توپ های ساخته شده از مواد مصنوعی درحقیقت از چرم ترکیبی تولید میشوند که شکل و حس یک توپ واقعی را منتقل میکند. یکی از مشخصه های کلیدی چرم ترکیبی این است که این ماده کاملاً مقاوم است و این مسئله موجب میشود این توپها برای استفاده در زمینهای روباز و سالنی مناسب باشند. فناوری به کار رفته در این ماده نیز باعث میشود کنترل و به دست گرفتن این توپها راحتتر باشد.

راهنمای خرید توپ بسکتبال

توپ بسکتبال مولتن اصل در زمین بازی

وزن توپ بسکتبال

وزن یک توپ بسکتبال در ارتباط مستقیمی با جنس به کار رفته در ساخت آن دارد. بطور استاندارد وزن توپ این رشته ورزشی باید چیزی بین 600 تا 650 گرم باشد و بایستی از خرید دیگر توپ ها با وزن های نامتعارف دیگری که از سوی برخی تولید کنندگان با اهداف مختلف تبلیغاتی ساخته شده است، اجتناب کرد. فراموش نکنید بازی با توپ های غیر استاندارد در دراز مدت اثر تخریبی بسیار زیادی بر روی کف دست ها، انگشتان و همچنین مچ دستان شما داشته باشد.

سایز توپ

همانطوری که در ابتدای مقاله شاره شد یک توپ بسکتبال از سه سایز 5، 6 و 7 برخوردار است که سایز پنج برای کودکانی تا 11 سال، سایز 6 برای نوجوانانی تا 15 سال و سایز 7 برای ورزشکاران مرد بزرگتر از 16 سال می باشد. فراموش نکنید که در هر سن و سالی که هستید بایستی از لوازم و تجهیزات ورزشی مناسب سن خود استفاده کنید وگرنه در دراز مدت با آسیب های جدی مواجه خواهید شد.

رنگ توپ بسکتبال

توپهای بسکتبال در مسابقات رسمی عمدتا به رنگ نارنجی سوخته می باشند. البته توپهای بسکتبال استاندارد با رنگهای دیگری نظیر مشکی, سبز, سفید و غیره وجود دارد که عمدتا در کلاسهای آموزشی و بازیهای گروهی استفاده می شوند.

میزان جهش توپ

سعی کنید با خریدتان از فروشگاه های معتبری که امکان تعویض کالا و یا برگشت پول شما را دارا هستند چه بصورت مجازی و چه بصورت غیر مجازی (حضوری) خیال خودتان را از بابت تهیه کردن یک توپ بسکتبال باکیفیت راحت نمایید. طبق استانداردهای جهانی توپ شما باید از میزان جهشی مطلوب برخوردار باشد؛ یعنی نه بیش از اندازه تیز باشد و نه خیلی تنبل باشد؛ توجه کنید بازی با توپ هایی که دارای این دو حالت هستند، بر روی سبک بازی تان اثر گذاشته و سبب افت شما بسکتبالیست های عزیز خواهد شد.

بهترین مدلهای توپ بسکتبال

قیمت توپ بسکتبال

موارد مختلف و متعددی بر روی قیمت توپ بسکتبال تاثیر می گذارد که سهم عمده ای از آن را نام و آوازه برند تولید کننده توپ مشخص می کند. با این حال اما یادتان باشد که توپ انتخابی شما حتما باید با سن شما در تناسب باشد و طبق استانداردهای روز جهانی نیز طراحی و تولید شده باشد. قیمت یک توپ بسکتبال که در حال حاضر بزرگترین توپ رشته های ورزشی توپی در دنیا نیز می باشد می تواند با در نظر گرفتن موارد فوق چیزی بین 50 تا 1 میلیون تومان باشد.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید توپ هندبال

نحوه تشخیص توپ بسکتبال اصل از فیک و تقلبی

امروزه تولید کننده کان توپ های تقلبی خیلی پیشرفت کرده اند و جنسی کاملا شبیه به نسخه اورجینال تولید می کنند که تشخیص آن از نوع اصل آن تا حدی دشوار شده است. اما با کمی دقت می توانید توپ بسکتبال اصل را از تقلبی تشخیص دهید.

 • برای اینکه بتوانید یک توپ اصل را از تقلبی تشخیص دهید ابتدا باید به کیفیت برش و دوخت درز های لایه بیرونی چرمی دقت کنید که کاملا تمیز و حرفه ای انجام شده باشد. در صورت وجود نا هماهنگی در اتصالات به اصل بودن آن شک کنید.
 • نکته بعدی توجه به جنس رویه آن است، تشخیص چرم اصل از تقلبی با لمس آن کاملا مشخص و قابل تشخیص است.
 • هچنین برخی تولید کنندگان مثل برند مولتن اصل روی محصولات خود کد شناسی حک می کنند (بدون برجستگی و برآمدگی)، که با مراجعه به سایت تولید کننده می توانید از اصل و اورجینال بودن آن مطمعن شوید.
 • مورد بعدی توجه به وزن توپ است که باید دقیقا مطابق با وزن اظهار شده سایت تولید کننده محصول باشد، چون جنس تقلبی در ظاهر ممکن است شبیه نسخه اصلی باشد اما وزن آن کمی متفاوت خواهد بود.

همچنین به خاطر داشته باشید که از فروشگاه معتبر و مطمعن خرید کنید (چه حضوری و چه خرید آنلاین)

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت توپ بسکتبال چند است؟
قیمت انواع توپ بسکتبال بستگی به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس رویه خارجی (چرم طبیعی، لاستیک، کامپوزیت)، سایز توپ بسکتبال و ... دارد اما در حالت کلی رنج قیمت توپ بسکتبال از 30 هزار تومان در انواع بچه گانه شروع و تا 9 میلیون تومان در انواع حرفه ای و اصل آن ادامه دارد.
توپ های بسکتبال در چه سایزهای موجود می باشد؟
توپ های بسکتبال دارای سه اندازه شامل اندازه پنج، شش و هفت می باشد که این اندازه ها مطابق مقررات بین المللی بسکتبال FIBA انتخاب گردیده است. سایز پنج برای کودکان زیر 11 سال، سایز شش برای 12 تا 15 سال و سایز 7 برای اشخاص بالای 16 سال مناسب می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/21
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
توپ بسکتبال جنس فوم دی اچ اس مدل FB006
توپ بسکتبال جنس فوم دی اچ اس مدل FB006
توپ بسکتبال چرم طبیعی سایز 3 مدل Skills Mini
توپ بسکتبال چرم طبیعی سایز 3 مدل Skills Mini
توپ بسکتبال مولتن اصل چرم طبیعی مدل GF5X
توپ بسکتبال مولتن اصل چرم طبیعی مدل GF5X
توپ بسکتبال فاکس لاستیک و فوم مدل STREET
توپ بسکتبال فاکس لاستیک و فوم مدل STREET
توپ بسکتبال بتا غیر اصل مدل ال استار سایز 6
توپ بسکتبال بتا غیر اصل مدل ال استار سایز 6
توپ بسکتبال بتا مدل PBR7 لاستیکی طرح Champion سایز 7
توپ بسکتبال بتا مدل PBR7 لاستیکی طرح Champion سایز 7
توپ بسکتبال حرفه ای لاستیکی مدل خیابانی WTB0533
توپ بسکتبال حرفه ای لاستیکی مدل خیابانی WTB0533
توپ بسکتبال حرفه ای چرم مصنوعی مدل M-GL7X
توپ بسکتبال حرفه ای چرم مصنوعی مدل M-GL7X
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد